Technické vybavení krevetária
Jak máš tu 12 litrovku, co tam je za vnitřní filtr s tím akvacitem?
Ještě jsem právě trochu nerozhodnutý - někdo tvrdí, že ty závěsné filtry tu vodu tím akvárkem moc neproženou. Nechci kvůli dnu žádnou divokou řeku, ale pokud by byl nějaký slušný vnitřní filtřík, na který by se dala napáskovat vrstav bioakvacitu, možná bych se toho taky nebál. Šel by třeba vnitřní Hailea HL-BT200
akvarijni-filtry.heureka.cz/… ?
Edit: Takže Atman definitivně nebude. Koupil jsem světlo od Hailea a mám trochu strach, at mi tam ten Atman necáká, nerad bych to vyskratoval. Holt musím najít něco vnitřního, co půjde schovat pod krycí sklo.
Do HF 100 bych už nešel. Měl jsem ho a objem filtrační hmoty je jako bych tam nedal nic. Do 12L viz. moje prezentace jsem si udělal filtr z noname honiče vody tak že jsem navrch ještě přidal bioakvacit (dalo by se tomu ještě pomoci vevnitř místo původního biomolitani dát nějaké médium jako sera siporax apod.). Průtok 200L/h ze začátku vířil liapor na dně pěkně, ale dnes mám občas pocit že tím filtrem voda ani neteče jak to průtok stáhlo po záběhu.
Do krevetárka bych preferoval vždy nějaký vnitřní filtr, už to co jsem udělal já nebo bublifuk (ten mám v 25L u krevetek) a nebo hamburský plošný u větších objemů akvárií .... Krevetky se na těch vnitřních filtrech pořád krmí ....
Jaký závěsný eheim??? Ten co mam já???
Jestli jo tak je naprosto v pohodě.
nepochybuji, že ten eheim je kvalitní a má velký objem pro filtrační média, ale nedovedu si ho představit zavěšený na 20-30 l akvárku - to je fakt šílená vopičárna
Mám ten HF-400, a čistím ho cca jednou za dva měsíce. Sice tam mám ty dvě "kártridže", ale dal jsem je k sobě do jedné kolejničky a zbytek jsem vyplnil bioakvacitem a lávou. O nějakém zanášení prostoru okolo vrtulky nevím nic
To je fakt, ale takcitak je na tu nasavaciu pipku vhodne nasunut nejaku kocku akvacitu aby mu to nenasavalo mrnave krevetky, takze priestorovo to neni tak velky rozdiel.
Hlavne to ma rampu, takze by ma netrapilo ze mi vacsinu vody toci najkratsou trasou z vystupu filtru k nasavaniu.
A dalsia vec ktora ma odradza od zavesnych (bohuzial aj ten aquacomact) je to, ze vacsinou nasavana voda ide rovno do cerpadla. Maximalne cez ubohy stamperlik bioakvacitu. Tie lahkovyberatelne filtracne media ocenujem, je to parada, ale bavkat sa kazdy mesiac s cistenim priestoru okolo vrtulky atd by ma nebavilo.
Ten aquacompakt nemusis mat zaveseny, kludne si k tomu mozes pripojit metrove hadice a schovat ho.
Naplne si tam das jake chces, a jake potrebujes, a hlavne to neni v specialnom "holderi" za X zbytocnych korun navyse.
Je to len moj nazor, nemusite to brat vazne
zbytečně bude ta část co jde do aq zabírat už tak malý prostor v akváriu a navíc tak velkej filtr vypadá na stěně aq strašně.
Schvaluji ti ten klasický závěsný, když už ne externí.
Mne sa tie zavesne filtre zdaju byt take hrackarske. Nebyt tak drahy tak by som siel do eheim aquacompactu.
ne fakt, proto ti to říkám. Já ti snad natočím video, jak se ten proud dá stáhnout. Jde o objem filtračních hmot, ale jak chceš ... I když na druhou stranu, ze začátku, než se to zanese, by proud možná větší byl a to krevekty nemaj moc rády.
Ale jo, HF-300 bude asi dobrej kompromis
, ale rozhodně ne menší, tam není místo na media vůbec!
jojo, velikostne to celkem odpovídá
No dotazy asi zatím nebudou, počkáme, jak se to rozběhne.
To 4kilo bojim, bojim, asi tam dám třístovku.
Je tam Rataj Profi soil, doufám, že ten proud neprotáhne celé dno z jedné strany na druhou.
Aloha,
mam pocit že máš stejnou nádrž jako já.
Můžeš mrknout do prezentačky
rybicky.net/nadrze/21903
Na případné dotazy rád odpovím.
mam podobne akva elementku viz provizorni krevetky mam tam studenou taky kolem 13w a jede to rostliny rostou ale to nejak neresim ted cim vetsi neporadek a chaoz v kytkach tak tim lepe se jim dari
filtr je o mnozstvi hmoty o te bf100 sem uvazoval a fakt nanic hmoty nula nula prd mel sem to vruce mam velkou 800stovku ze stareho akvarka ale to zase udela z akva pracku ten molitan mam zelenej 1,8w cerpadilko nejak cina a u tohoto akva bych nemenil max za molitan a bublifuk. Tot muj subjektivni nazor.
Dej Atman HF-400, opravdu. Mám ho na 30l a průtok jde snížit knoflíkem. Když tam navíc narveš co nejvíc filtračních médií a trochu se zanese, sotva to teče. Důležitej je ten objem filtračních médií.
Lampička stačit bude, s 11W úsporkou zvládneš i trávník na dně. Důležitý je odrazový reflektor nad žárovkou a vzdálenost od hladiny. Klidně se neboj i 5 cm.
0 13.01.2015 16:13 stafhaf – Poslední detaily
Finišuji kompletaci 20 litrového krevetkária a měl bych pár dotazů.
Jak je to s osvětlením? Neplánuju kupovat origo osvětlení za 800Kč+, spíše bych rád využil kancelářskou lampu, která mi nadbývá.
Akvarium je 40*20*25, bude stačit 11W výkonu?
Druhá otázka je na filtr. Do molitanu nejdu, spíše bych asi závěsný vnější. Jak je to s průtokem? U většiny filtrů se až děsím, jaký to má průtok. Sice jde s nížit a prý se po zaběhnutí sám upraví/sníží, ale vzít parametrově doporučený filtr, nebo spíše nadsazený?
Například se mi zamlouvá závěsný Atman. Varianta HF100 je doporučena do 30 litrů, varianta HF300 je až 60 litrů. Osobně mi přijde logická ta stovka, ale někteří lidé radí třístovku, prý to je taky v klidu.
Starší reakce
I pod tím nejlevnějším led chipem mi kytky rostou velice dobře.
o LED reflektoru taky přemýšlím, ale bojím se, jak pod tím budou vypadat červený krevetky a jak porostou rostlinky... zatím mám zkušenosti víceméně jen s zářivkama...
děkuji všem za komentáře
poohlédnu se po něčem jiném..
neměl by někdo tip? tak do 300Kč ?
Mám ho, pro normální osvětlení nádržky i menších rozměrů s rostlinkami naprosto nedostatečné...
Jako noční osvětlení by to asi šlo použít
no, při příkonu 3W a vzhledem k použitým LED to bude hooodně slabé. Prostě to odpovídá ceně.
0 28.12.2014 21:53 nowy101 – osvětlení
ahoj, nemáte někdo zkušenost s tímto světlem? verze s 48 led
mělo by to smysl nad 30x30x35cm aq? dík
www.ebay.com/…Starší reakce
proč krtinec? je to hlína jenom ne? tak nakopu a přeseju hlínu a je to to samé...ale zase bych si nedával do akva kyselé nebo zásadité zeminy, zeminy s těžkými kovy...proč asik do akva dáváme flexioblkady nebo liapor nebo písek? nereagují s vodou neobsahují znečištění jak organické tak organické a na to jsou krevety celkem citlivé ne? osobně dávám ke krevetám kupovanou granulovanou rašelinu do petriho misky ta se rozpadne a bakterie co na rašelině žijí krevety obírají...
Krtince nie, treba vedieť, že krtko si takto poupratuje a všetok bordel dáva von. Pokiaľ by to obsahovalo hovienka, tak snáď, ale v podzemí sa nachádza vždy niečo, čo môže narobiť paseku. Je to krtkove WC.
Ak nevadí, tak kľudne používajte
Ja to nezakazujem, len nedoporučujem.
Takže světlo buď ledky a nebo zářivku. To nějak vymyslím. Filtraci omrknu doma, jestli tam nemám nějaký honič, ale asi seženu ten závěsný. Co se týče náročnosti kytek, tak jsem myslel, že v těchto mělkých akvárií to nebude moc problém. Seznam kytek si opíšu a pokusím se nějaké sehnat. Štěrk použiji ten černý. Rád bych něco nenáročného, abych tam nemusel každý den dávat hnojivo atd. Jsem taky omezen velikostí, kam ho chci dát.
Na dno používám nejraději přírodní říční písek a na doplnění valouny - oblázky, plus nějaké vhodné "dřívko"- kus ve vodě odleželého kořene, či větve.
S hlínou nedoporučuji experimentovat, raději čistě minerální dno, protože i krevetky vyprodukují dost detritu a na kypření dna lze použít plže pískořky.
Z rostlin se do takového prostředí hodí kapradinky - marsilky, microsoria, bolbitisy, ..., nebo játrovky - Monosolenium tenerum a mechy - Fissidens fontanus, Riccardia chamedryfolia,..., které nemají příliš vysoké nároky na osvětlení v akváriu, jsou pohledově poutavé a krevetkám tato flóra vyhovuje.
Přihodil jsem fotky filtru s tou punčochou a kamínkama - křemeny, jak jsem se o tom předtím zmínil.
Ty kamínky tam jsou proto, aby se punčocha nevcucla do otvorů filtru, kdy potom zachycené nečistoty brzy zpomalí, až znemožní průtok vody. Ty křemínky drží punčochu dál od stěny a vznikne větší plocha, kterou může voda skrze punčochu pronikat.
Jak je vidět ze snímku, tak i krevetky si v tom místě mohou klidně z těch usazenin vybírat sousta v podobě zachycených částic z dodávaného krmiva, aniž by je to nasávalo.
Na další fotce -kách je skupinka krevetek probírající dno. Nejsou to klasické "Red cherry", ale jejich přírodně zbarvená forma.
Koukni do mé presentace minidiversa pro krevetky 25 l. Doporučuji ale větší akva těch 40 l bude lepší. Mně se bohužel do ložnice na noční stolek větší nevešlo. Bublifuk je v pohodě, ale počítej s tím že motůrek je slyšet, kdežto honič vody většinou ne. Světlo tam mám úsporku 14W a je to tak s chlupem, ale lepší by byla lineární zářivka nebo LED pásek po celé délce akva. Jestli chceš náročnější rostlinky na dno, tak bys měl mít tak něco okolo 18-20W.
Aloha,
Já filtraci a proudění vody vyřešil vnějším závěsným filtrem. Je to elegantní potiché řešení a nezabírá to místo v AQ. Navíc ta filtrace tam je takže žádný problém s kvalitou vody. A stačí pak měnit jen malé množství případně jen dolévat odpařenou vodu. Zatím sem nezpozoroval žádný problém. Naopak v takhle malém akvárku při výměně většího množství vody najednou to mělo na krevetky dosti špatný vliv. (pár jich odešlo do věčných lovišť).
Co se týče světla mám tam teď jednu 3W ledku s optikou, ale není to ideální. Budu to předělávat na kombinaci LED pásků teplá bílá a studená bílá + tam možná píchnu kousek RGB na doladění nějaké barvy.
Pokud budeš chtít kobercové rostlinky tak potřebují celkem dost světla u dna.
Co se týče dna tak sem viděl týpka co tam dával klasickou hlínu (z krtince) kterou usušil, promíchal s rašelinou (už nevím v jakém poměru) a pak znova zhydratoval. A použil to jako základ pod černý štěrk. A celkem mu to pěkně rostlo.
Ale nemám to vyzkoušené. Takže nevím co to ve skutečnostit dělá.
Jinak na pěkné rostlinky to chce CO2 a hnojivo.
což je pro mě vyšší dívčí.
teda prozatím.
Děkuju za info. Takže u krevetek téměř stačí nějaký honič vody, který jedno za týden až dva vyčistím. Tak velikostně chci max. 40ltr. Ten set sem dal jen pro info, jestli i něco takového stačí. Co se týče osvětlení, tak asi nemá cenu si s tím lámat hlavu a použít na tak malé akvárko jde asi vše, ale volil bych asi buď zářivku 11W a nebo nějaké led světlo. Úsporná žárovka taky může být nebo ne? Rád bych, aby tam neco, co by tam rostlo.
Edit: Případně bych potřeboval poradit s rostlinama a ohledně dna. Mám černý akvarijní štěrk a jestli se dává ještě nějaký podklad nebo třeba hnojivo...
Dvacet litrů není na chov krevet zrovna ideální, ale pro menší skupinu nenáročných, třeba N.davidi se pro pozorování dá použít.
Bez filtru s normální údržbou to sice být může, přesto proudění a filtraci vody doporučuji pro krevetky i kytky.
Na to se dají použít i běžné malé regulovatelné čerpací vnitřní filtry s předstupem, jen se zabezpečí, aby se do nich nemohly krevetky dostat.
Na to používám obyčejnou dámskou punčochu, kterou navleču přes vstupní otvory do použitého filtru, ale nejdřív tam ještě vložím malé křemeny na ty otvory pod punčochou a když vidím, že se to po čase v místě nasávání zaneslo, tak filtr opatrně vytáhnu do nádobky, ať mi nekape voda na zem a do kýble proudem vody a promnutím punčochy spláchnu zachycený nános na otvorech punčochy.
Funguje mi to takto i v prezentované nádrži Potok, kde mám krevetky s neagresivním - k nim vhodným druhem ryb a spolužití je mezi nimi stejně dobré, nebo spíš ještě lepší, než s menší a do malých akvárií se hodící Neoheterandria elegans.
Pro názornou ukázku tímto stylem zabezpečeného filtru zrovna fotku nemám, musel bych jít pořídit extra snímek.
Na tu velikost 20lit. nádrže by stačila i ledka žárovka okolo 5w.
A než ten set, tak za tu cenu, kterou u něj vidím, už můžeš mít pěkné akvárium, když ho koupíš samostatně.
Toť můj názor, pokud tu bude lepší návrh, tak mu nevěnuj pozornost.
abych řekl po pravdě, ani nevím, jak bublifuk funguje. Vím, že se to připojí na vzduchový motorek a ten tlačí vzduch do filtru a bublá
Ale bublání by mi vadilo. Chci řešit tišší formu. Ty čerpací hlavy co mám jsou AT-200, 201 a na tohle jsou moc silné a navíc kostka akvacitu zabere celý roh. Ale je pravda, že třeba krevetky nepotřebují nějaké extra filtrování. Mě osobně docela zaujal ten Blau FM 120 s tím, že bych tam dal více molitanu či trochu to Siporaxu. Krevetky jsem měl asi půl roku ve 100L akvárku, ale pak jsem ho zrušil a šel do větších rybek a krevetky šly úplně stranou. Co se týče světla, tak 18w jsem jen nadhodil, jednalo se o zářivku. U LED by to bylo méně. Ale nechám si poradit. Líbilo by se mi něco v tomto stylu, kde by byl nějaký trávník a třeba i nějaké stonkovky
www.youtube.com/… Provozuju 30 litrů s cherrynama bez filtru a není to problém, vodu měním cca 2x do měsíce 1/2 a svítím na to 6w LED zářivkou, rostliny rostou krásně a to tam nic kromě vody a krmení nepřidávám. 18w na 20 litrů je hrozně moc
Nebylo by to lepší bez filtru?
Bublifuk..... já ho používám v obdobném objemu ....
0 22.12.2014 22:06 Vstrom [82] - Malawi Ahoj, taky zvažuju, že obnovím krevetky, ale jeden druh, které se dobře a rychle množí. Mám doma 20L akvárko, černý lesklý štěrk, ale nevím, co za filtr. Žádné ryby tam nebudou. Jen jeden druh krevet a květiny. Co říkáte na závěsný filtr Blau FM 120? Mám doma 2 čerpací hlavy od Atmanu, ale kostka bioakvacitu dost zabírá místo. Co se týče světla tak asi nejlepší bude zářivka, ne? Cca 18W? Možná bych zkusil sehnat nějaký bazarový externí filtr.
Díky moc za radu, na co třeba nezapomenout.
Případně pokud bych volil set, co tohle?
www.akva-tera.cz/…Starší reakce
Niekedy stačí priložiť ucho k akváriu
lhajek:objem by měl být něco lehce přes 1l, našel jsem si podrobnější popis, myslel jsem že bych vyhodil ty dvě kazety co tam jsou a nacpal to válečkama a molitanem. Tvoje řešení se mi ale taky líbí
Xlienka: Rohový Dennerle jsem měl u prvního krevetárka a popravdě, moc mě nenadchl, regulace průtoku na nic a byl slyšet i po 5-ti měsíchích co jsem ho rušil...
KarlosS: dík za upozornění, podívám se i na nějaký neocardinii, taková yellow tak nevypadá špatně
cezarmilan: Vycházím jednak z vlatní zkušenosti a jednak i z toho co jsem vyčetl tady na fóru. Měl jsem klasický závěsňák (tuším že to byl Atman HF400) a přeřval i lednici
Teď zrovna mám doma v ložnici na hlídání švagrový nádrž, na úplně obyčejnej setovej noname honič jsem jí nasadil kostku a když nekoukám na hladinu tak ani v noci, když je úplný ticho, není nic slyšet. Podobný řešení mám i u své nádrže a taky nic
Krycí skla taky hodně pomůžou.
Zkus někdy zařvat pod vodou
Kde si prišiel na to, že keď má čerpadlo v nádrži, že to môže byť tiché
Práve vibrácie o sklo môže rušiť a voda je vodivá, takže vibrácie sa ľahko môžu šíriť po celom akváriu
doporučil bych ještě větší variantu toho filtru, ale na rovinu ti řeknu, že na crystalky je třicet litrů málo. Ono se to nezdá, ale oni lépe prosperují a množí se ve větších stabilních! nádržích. I když budeš mít aq dobře zaběhlé (dno, filtr) přeci jenom i částečná potřebná výměna vody je pro ně šok z hlediska NO3. Dobré je mít vodu připravenou s minimem dusičnanů. Ale stejně je tak malá nádrž pro ně relativně nestabilní.
Pokud bude v ložnici tak bych šla rozhodně do rohového dnnerle nano mám doma dva a tišší filtr se snad ani sehnat nedá. Filtrační hmoty upravit dle potřeby, ta originál je nevhodná, ale nejí problém je pozměnit. Já tam mám u vstupu kousek originál tuhé vaty (aby do filtru nelezly krevetky) pak kousek akvacitu, eheim substrat pro a filtrační vatu a nemůžu si stěžovat a objem hmot rozhodně není na pidi akvárko malý. Průtok filtrem je dostačující a čerpadlo je až za filtračními hmotami takže se moc nezanáší.
Bohužel u toho z ebay nevidím nikde info o rozměrech nebo objemu filtrační části, ale jsou tam celkové rozměry a z nich mě vychází že víc filtračního objemu než nějaký ten vnitřní honič vody mít nebude.
Koupil bych malý tichý honič vody, do vnitřku dal nějaký substratpro nebo podobné vynikající médium a navrch ještě klasický bioakvacit jako jsem to udělal já:
rybicky.net/fotogalerie.php…
A tohle mě jede ve 12L....
No mě totiž zaujalo, že má čerpadlo v nádrži, ty filtry co se prodávají u nás mají všechny čerpadlo zvenku. Akvárium budu mít v ložnici cca 1m od hlavy, takže potřebuju něco vážně tichýho... Navíc v týhle velikosti by u nás stál 1-2x tolik
Co se týká vnitřního filtru, tak pro takto malá akvária snad ani nemá cenu kupovat, není tam skoro žádná filtrační hmota
Závesné filtre kúpiš aj u vás a tiež za priaznivé ceny, tak budeš môcť aspoň reklamovať.
Mám zavesný od Atman, Aquael, Eheim a Aquanova, najtichší je ku podivu posledne menovaný
Mám v krevetárku nano ekt filter, je ponorný, rohový a vôbec ho nieje počuť a je spoľahlivý. Nevýhodou je malá filtračná vložka
0 03.12.2014 20:14 nowy101 – filtr
Ahoj, budu zakládat krevetárko 30x30x35 a potřeboval bych poradit s filtrací. Chtěl bych red crystal, tudíž předpokládám, že bude potřeba kvalitní filtrace...
Bublifuk použít nemůžu - motorek dělá velký hluk.
Zaujal mě tento na ebay, závěsný s čerpadlem v nádrži...
www.ebay.com/…
www.youtube.com/…
Dík za rady a nápady
Starší reakce
tak filtr min. na 100%
0 29.10.2014 15:07 loser – krevetky
mají mit krevetky filr,vzduchovani?
Starší reakce
Jako vzdy to zalezi na velikosti akva, jak je zarizene, kolik tam bude zvirat a jak budes krmit a menit vodu... ale pokud to nebudes prehanet, filtr urcite nepotrebujes.
Starší reakce
No to bych chtel vedet jak jste na tohle prisel. Zkuste si predstavit zakriveni 25cm koule v pomeru k velikosti krevetky, navic si to zkombinujte s rozlisenim jejich zraku a zpusobem zobrazovani u tohoto typu clenovcu a bude doufam jasne ze jim koule bude naprosto sumafuk.
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3 4
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 7244x