Filtr do velkého akvária (201 - 500 l)
Klidně ho použí ale myslím že budeš potřebovat docela velké čerpadlo aby ti to neudělalo vír v akváriu
0 09.01.2019 22:58 JirkaK Zdravím všechny potřeboval bych radu. Plánuji cca. 400L akvárium a mám doma tuto tlakovou nádobu od jezírka
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Přemýšlím že bych jen Dokoupil čerpadlo a za ušetřené peníze bych nakoupil akvarijní média do této filtrace bych dostal až 42L
Mám dokoupit jen čerpadlo ( při. Jaké) a přidat média... nebo zvolit akvarijní komplet...
Je to zabavne cist
co kdyby si to vsechno pekne nafotil a hodil ty fotky sem nebo je uloz do sve prezentace at se muzeme kouknout popripade urcit co je to za filtr.
Je tam molitan, keram. valceky, biela vata a kamienky.
To mi přijde na 400 l málo. Taky záleží co v nich máš.. Šel bych do nějakýho většího.
Průtok je jen jeden z údajů a navíc máš k dispozici jen ten udávaný vyrobcem, tedy nereálný.
Tomino napsal: Je to Made in China a je biely. A su v nom aj naplne. Jo tak to jsou přesně ty relevantní údaje o kterých jsem psal
(ironie)
Som myslel, ze podla prietoku sa to da povedat. Je to Made in China a je biely. A su v nom aj naplne.
Jak to mám vědět jestli je dostatečný? Podle papírového průtoku na štítku filtru? Což je číslo které si výrobce změřil někde v idealnich podmínkách a bez filtračních náplní. Takže je celkem nevypovídající. Takhle ti nikdo zodpovědně neporadí. Jestli chceš relevantní odpovědi musíš dát relevantní informace.
Nemělo by. Průtok není vše si myslím. Objem filtrační náplně by tě taky měl zajímat...
V podstate mi to je jedno, aky to je filter, len som chcel vediet ci bude stacit na 400 l akvarium. Takze musim kupit este jeden vonkajsi filter aspon s min. 1000 l/hod.?
Filter som dostal od znameho, ktory ho uz nepotreboval a dival som sa a je tam iba ten prietok a a spotreba 18W.
Neviem, aky to je filter, viem iba ten prietok.
A jaký máš filtr? Jestli Sunsun HW-702A? Tak to je pro tvé 400 l celkem slabota.
Měl bys být sdílnější když chceš rady
Bezna osadka a pocet rybiek a rastliniek, ktory prislucha danemu objemu.
Jenom takhle jednoduché to nebude. Musíš se více rozepsat, co tam budou za rybičky, kolik rostlin atd. atd.
0 07.01.2019 19:14 Tomino Bude postacovat vonkajsi filter s prietokom 1000 l/hod. pre 400 l akvarium?
Starší reakce
Pokud dodržíš osadku a budou jen menší ryby, tak bude vestavný filtr stačit a doplnit filtr můžeš kdykoliv.
Takže za mě varianta 1.
0 28.11.2018 08:30 janci82 – Filtr do nového akvária
Chystám se založit nové akvárium a volba padla na Set Juwel Rio 240. Akvárium bude osazeno hejnovými rybkami a krevetkami.
Nejsem si jistý vestavěným filtrem. Zdá se mi podle parametrů poddimenzovaný. Jedná se o filtr Juwel Bioflow M (průtok 600 l/hod, objem filtru: 3 litry).
Pro kterou variantu by jste se rozhodli?
Varianta 1: vestavěný filtr je postačující
Varianta 2: doplnit vestavěný filtr molitanovým vzduchovým filtrem
Varianta 3: vybavit externím filtrem (uvažuji nad Tetra Ex 800(1200)/Fluval 306/JBL e902) a vestavený prodat
Děkuji za rady
Určitě ber větší filtr. Jak píse Maq, čím větší bedna, tím silnější motor, tím lepší pohyb vody. S větším filtrem se dá pracovat, dá se utlumit (samozřejmě riziko větší hlučnosti), ale s malým filtrem nic neuděláš, výkon nepřidáš. Z mých zkušeností vím, že i ta velikost kanystru má vliv na kvalitu vody v akváriu, jsem si jistý že to vliv na interval čištění má. Věř, že pocítís, jestli budeš mít kanystr s 2l filtrační hmoty, nebo 8l. Malý filtr se slabým motorem se brzo zanese, ucpe a musíš čistit. Velký filtr, tomu trvá než se zanese, podle mého také bakterie stíhají rychleji rozkládat odpadní látky, ale protože má silné čerpadlo, pojede pořád dobře.
"Já si myslím že nechávat filtry dlouhodobě bez údržby je spíš chyba."
Z tvého hlediska možná ano, ale na druhou stranu - ono se bez toho vyčištění až tak moc nestane. V mých akváriích externí Fluvaly čistím 1x za 12 měsíců, jsou naplněné pouze biomolitanem (dva typy hrubosti) a voda je absolutně čistá, s akváriem nikdy žádné problémy. Myslím si, že i neustálé řešení náplní, která je vlastně nejlepší, je ztráta času. Třičtvrtě těch nových produktů (především Seachem), jsou dle mého, absolutní blbosti a lapače peněz. Proč před 15 lety stačil obyčejný biomolitan, možná keram. kroužky a teď se neustále řeší jakou novinku koupit a která funguje líp? Ještě za nehoráznej peníz. Se strýcem, který se akváriím věnoval 40 let, jsme měli (až se začali prodávat) externí Eheimy, nacpané molitanem, jednu zářivku nad akváriem, plno ryb a kytek a všechno fungovalo, teď už se fakt neví coby. A filtry se opravdu dřív jak jednou za rok, nečistily. To už není na tebe, Maq, to už píšu jako veliký OT.
Ano, skutečně zatím vyhrává dno z čistého písku plus honič vody. Tam nejrychleji naběhla napřed dekompozice (měřená přes NH3/NH4) a pak i nitrifikace (měřená přes NO2/NO3). V obou případech s jasným předstihem před ostatními. Ale dovedu si představit různé faktory, které způsobily, že se konkrétně v mých podmínkách ta filtrační média zpožďují. Takže s jejich "odepsáním" bych se neunáhloval. Jinou věc ale ten experiment už ukázal jasně: na rozběhnutí a provozování dekompozice i nitrifikace určitě stačí čistý písek plus honič vody (určitě zvyšuje množství rozpuštěného kyslíku).
=
Velikost filtru. Má částečný význam. Tak třeba aktivního uhlí (zachytí rozpuštěné organické látky) dávám cca 1 gram na litr. Na svoji dvoustovku tedy 200 gramů. To je v mém Fluvalu 206 tak akorát jeden koš. Já mám ale hodně "čisté" akvárko. Kdyby tam bylo víc ryb/svinčíku, buď bych musel to uhlí měnit častěji než za tři týdny, anebo bych ho musel dát víc.
Podobné by to bylo se zeolitem (zachytí amoniak předtím, než se přemění na dusitany/dusičnany).
Obě tahle média snižují nutnost výměn vody. To my lenoši určitě oceníme.
Pak je tu mechanická filtrace - vaty, tkaniny, sypké sorbenty, atd. Taky je potřeba je někam dát.
Kromě toho všechna ta média lépe fungují - voda okolo nich proudí rovnoměrněji - když nejsou ve filtru napěchovaná. Tak třetina prostoru by měla zůstat volná.
A dále ve větší kistně bývá silnější motor. Vydatnější proud vody skrz média, a lepší pohyb vody v akváriu, což pokládám za důležité (v tom se liším od Jirky Ščobáka).
Takže ano, i pro mě s mými prioritami má velikost filtru jakýsi význam.
No myslím, vzhledem k souvislostem, že substrát + nic
Hloupý dotaz - když zvolím “silnější” ve smyslu větší kybl - oddálí to interval čištění, nebo to ničemu nepomůže ?
Jinak všechno, co tu zaznělo zní logicky - díky za to
Já si myslím že nechávat filtry dlouhodobě bez údržby je spíš chyba. Nespoléhám a nemyslím si, že nitrifikace probíhá zrovna ve filtru. (Zrovna teď dělám srovnávací test na filtrační náplně: molitan, sintrované sklo, plastové bazmeky a NIC+pískové dno, které v těch ostatních akvárkách chybí. Kde myslíš že se nitrifikace rozběhla první?)
K tomu zřejmě platí, že čím víc se filtr nechá zanést, tím lepší prostředí pro bakterie rozkládající organickou hmotu a tím horší prostředí pro nitrifikační bakterie. Dekompozice a nitrifikace jsou fakt dvě odlišné věci a nejdou moc dohromady.
Na druhou stranu ale chceme (nebo bychom měli chtít), aby nám ve volné vodě plavalo co nejméně viditelného i neviditelného (rozpuštěného) bordelu.
Za tím účelem používám filtrační náplně, které vesměs dlouho bez údržby nevydrží. Tak co tři, čtyři týdny filtr čistím a předělávám. Proto je pro mě důležité, aby se s filtrem snadno pracovalo. Snadno se odpojil(!), otevřel, vyčistil, měl šikovně řešené koše pro naskládání nových či opraných médií.
Všechny současné značky filtrů znám pouze ze zpráv od jiných. Výjimkou je Fluval, který dlouhodobě spokojeně používám. Za mě tedy pro Tvoje akvárium: Fluval 306. Vyzdvihl bych zejména ventily - přiškrcení i odpojení je snadné a bezpečné. Rozběhnutí filtru taky funguje jednoduše a spolehlivě. Jsem taky líný, ale u tohohle se nepředřu.
No poreznost je sice pěkná z hlediska marketingu, ale tím, že je to pálené, bych řekl, že povrch moc porézní z hlediska “prostoru” přístupného pro bakterie nebude (jen subjektivní názor)
Takže objem řešit nebudeme,takže kterým filtrem bych se měl jako líný člověk vydat ?
Díky za odpověď. A nyní proč jsem se ptal. (A proč se afc1886 zmýlil, když to označil off-topic.)
Přes moji radu stále řešíš objem filtračních hmot. Jednou z anoncovaných výhod pálených jílů je jejich poréznost, což mj. znamená osídlovací plochu. Přiznám se že dost pochybuji o tom, že zrovna osídlovací plocha by byla tím úzkým hrdlem všech našich filtračních schémat. Ale pokud ano, pak substrát z páleného jílu představuje objem jako prase, ne?
Navíc ho můžeš nechat v akvárku roky, což hoví Tvému požadavku moc se nepředřít.
Substrát (mně osobně je nějaká poréznost ukradená) je místem, kde se bakteriální kolonie přirozeně vytvářejí. Každá si tam najde své místo - podle množství kyslíku, podle množství a typu organického svinčíku, podle toho jak která breberka respiruje. Neumím si představit filtr, který by pestrostí prostředí pro bakterie mohl se substrátem soutěžit.
A pokud jde o všechny ostatní reálné nebo domnělé funkce filtrů, veliký objem k nim nepotřebuješ.
50/50 budto rataj profi soil nebo jbl manado dark (ale spise ten rataj profi soil)
proc?
1) hmotnost (je pro me rozdil, jestli tam nasypu pres 40kg pisku nebo 16kg jilu)
2) je inertni stejne jako pisek
3) je lehky a u cryptocoryn to nebude na skodu
4) dobre v nem rostou koreny kytek
5) libi se mi jeho barva (subjektivni zalezitost)
dosavadni zkusenosti: jbl manado
chci jit cestou paleneho jilu - skutecne - zadny suseny cosi, co ovlivnuje chemismus (co se tyka jilu)
proc ?(treba je moje uvaha spatna a necham se rad poucit)
Dovol abych proud Tvých úvah přerušil.
Píšeš že jako substrát použiješ pálený jíl. Který a proč?
Ty tam nemáš žádné ryby. Já bez předfiltru bych musel čistit filtr jednou za měsíc.
Takže ten předfiltr od Eheimu je pro mě nutností a většině akvaristů se vyplatí.
Ano já myslel tu 600 bez termo. Ten předfiltr vypadá hezky (eheim), popravdě roky funguju bez něho a čistím cca 1,5 do roka - tak asi tak. Ten objem filtr hmot je taková mantra.
Je to snádné, levnější s větší spotřebou a horšími filtr. medii oproti tomu druhému. Vybrat si musíš sám, chybu neuděláš ani u jednoho.
Eheim (myšleno ten 600) 6,5 l+0,5 l predfiltr ?
Jbl (1502) 3x1,9 l+1x2,3 l
Obojí obsah (teoretický) naplní - vychází lépe o 1 l JBL - otázkou je, jak moc velký rozdíl to ve skutečnosti je
Eheim 16 w
JBL 20 w
Spotřeba - vychází lépe eheim
S tím predfiltrem do akvária od eheimu bych počítal, ten venkovní Sunsun ne (nebude to ve skříňce)
Obojí má náplně
Eheim má ty plastové nakrájené trubky (k čemuž tedy důvěru jako k ultra hyper technickému médiu nemám)
Jbl má možnost zajímavého skimmeru (Top clean 2)
Eheim má náhradní díly dostupné skoro všude
Jbl je prakticky plný molitanu, eheim si jede “svoje”substráty - molitanu tam moc není (dohání to nakrájená hadička)
Sintrovane sklo je přítomno všude
Takže vlastně už váhám mezi těmi dvěma
Nenapadá mě rozumný důvod proč si
nekoupit ten Eheim (má i filtr. media), když jsis to tak hezky předvybral
Ahoj, pokud bys vybral ten eheim tak na akvaristik.eu vyjde na 4807 s použitím black friday kódu jen nevim do kdy ta akce tam platí.
Z tych filtrov by som volil medzi eheim 600 a jbl. Zvolil by som ten, čo má väčší objem pre filtračné materiály ( nie väčší objem kanistru ). Eheim s topítkom zbytočne berie miesto pre filtračný materiál a cena je premrštená. S fluvalom nazbieral zle skúsenosti kamarát v rakúsku ( vibrácie, hluk a začal tiecť) zreklamoval ho a teraz ma eheim 350.
Ohľadom čistenia ak smiem poradiť tak:
1. Sací koš s predfiltrom
www.rostlinna-akvaria.cz/… , zobere hrubý bordel, ľahko sa čistí ( u mňa 2x mesačne), pri troche šikovnosti ti ten bordel nevytečie do akvária, ak ho pred vytiahnutím z vody dáš do malej nádobky.
2. Klasický predfilter napr.
www.rostlinna-akvaria.cz/… s stredne hrubým biomolitanom a hore filtračná vata. Čistím po troch mesiacoch, ale určite by stačil dlhší interval ( chcem nechať pol roka, uvidím čo na to prietok).
3. Ak pôjdeš do eheimu, tak neviem aké k tomu dávajú filtračné naplne, ale ja mám filter naplnený len
www.hornbach.cz/… . Žiadné keramické valčeky, plastové neviem čo ani vata. Ten hrubý predfilter som nahradil stredne hrubím biomolitanom. Aké filtračné medium použiješ je na tebe. S tým čo som popísal v bode 1 a 2 nebude potreba čistiť filter určite skôr než po roku. Ja som svoj otvoril po 6 mesiacoch a zbytočne.
Po preplachu košov v akvaríjnej vode skoro žiaden bordel, skôr mi prišlo že to bolo trošku priesku z toho média. Ak nebude žiadna pohroma v akváriu, tak ho neotvorím skôr než 10/2019.
Tak nech sa darí
zdravím, poprosil bych o názor přátele (i nepřátele
)) na můj první kýbl
akvarium: 1000x500x500 mm
plánované kytky: 99% cryptocoryny
dno: pálený jíl
ryby: sewellie, sekavci, nějaké obří hejno razborek (ještě nevím jestli espei, nebo galaxy), čichavci
ostatní: šneci, krevetky (amano+red cherry)
počet obyvatel : přerybněno
kýbl nebude pod akvariem (není misto), ale vedle šuplíků (takže aby to vypadalo trochu jako něco normálního)
v místnosti nechci hluk, ale zároveň tam nespím, takže není nutný úplně neskutečně tichý chod
rád bych něco, co má dlouhou výdrž, nesežere mě to na elektriku, bude se to dobře a snadno čistit a vydrží to dlouho
zatím jsem našel následující kandidáty a neumím se rozhodnout:
eheim 4+ proffesional 600, případně 350T - nikde jsem se nedočetl, jak to funguje s tím topítkem když je větší teplota (ale raději bych šel cestou bez topítka s tím, že tu 600 jsem vybral záměrně - stejný příkon jako 350 + větší filtrační objem (předpoklad delší frekvence čištění ?)
jbl e1502 - údajně trochu hlučnější
fluval 406
fluval fx4 (líbí se mi ty vlastnosti a hadice)
možná jsou i další kandidáti, na které jsem nenarazil
poprosím o názory
a co nechci určitě je sunsun a jiné podobné věci - rád bych, aby mi to vydrželo dlouho a sunsun jsem viděl na živo a nepůsobil na mě dojmem "to chci" (čtěte kvalita)
poprosím hlavně o to, aby se nerozjížděl zbytečný flame a krmení trollů
Díky všem za názory a případné nakopnutí správným směrem
původní verze byla rohový HMF poháněný vzduchem, ale zabírá to spoustu místa a ta výměna molitanu vzhledem k "živosti" páleného jílu je asi ne uplně zcela vhodná...
Starší reakce
A jestli to byl dotaz, tak jednak "chtěl bych" není to sprvné zaklínadlo a druhak to chce víc informací o akvárku, o plánované fauně a flóře...
0 02.10.2018 18:46 Jairzi – Venkovní filtr
Dobrej. Chtěl bych doporučení na venkovní filtr pro 460 l vody.Rozměr akvária 160x55x50
Starší reakce
0 20.05.2018 19:29 - 2x aquael cirkulátor na biomolitanoch a ani v 300 litrovej nádrži nie je čo riešiť.By ste sa divili ale i tu, i v zahraničí je kopec chovateľov čo odchováva ryby v nádržiach bez filtrácie i bez okysličovania.
Tak filtr vybrán, díky za nakopnutí všem
Mám ještě dotaz na majitele filtru s topitkem od eheimu - jak to funguje ...?
Myšleno kde a jak to má termostat, nebo to topitko jede pořàd ?
Proč o něm uvažuji:
1) ryby chtějí vyšší teplotu
2) mám dojem (ne zkušenost), že filtr teplou vodu rozhodí po nádrži spíš rovnoměrněji než topítko v rohu
3) ubyl by další prvek, který se snažím v akvariu schovat
Díky za názory a hlavně zkušenosti
(Topitko v rohu už mám)
P.s : jedná se o teplotu cca 28-30 stupňů
Jj tak jsem to pochopil správně - doposud nemám žádné zkušenosti s externími filtry, a tohle je jediný způsob jak je dostat
Jbl vypadá zajímavě, počtu ;)
Naprosto vůbec
Předpokládané nasazení terčů minimálně po roce bezproblémového provozu
Předpokládám správně že ty placky tam budou plavat hned ?
Pokud to chápu správně, tak má objem pro filtrční média jen 5,9l a těch 20 litrů je objem celého filtru:
www.fluvalaquatics.com/…
Media Basket Capacity: 5.9 L (1.5 US Gal)
Filtration Volume: 20 L (5.28 US Gal)
Hlavně si ověř parametry vody, co těm terčům budeš lít.
je mi to jasné
terčovců tam bude maximálně 8 a jediné, co k nim přijde budou neonky,
stejně budu provádět každodenní výměnu vody, což si myslím, že je nejpodstatnější (u terčů)
jinak ta FX6 ma objem 20 l (co jsem našel) - tim se asi mysli objem kyblu bez niceho, ne ?
Kup si dlouhou rampu a průtok nebude moc problém. Akvárium velikostně pro terčovce malé, obzvláště pokud tam nebudou sami. FX6 zas tak velký objem nemá, má jen 6 litrů náplní. To už spíše JBL 1502, to má 8 litrů...
Můj subjektivní názor: Eheim je top v ceně a mají asi nejvíc vymakané příslušenství (rampy, předfiltry a podobně), ale opět za vysokou cenu. Ale samotné filtry nic moc proti konkurenci nenabízejí.
EDIT: Pokud to s terčovci myslíš vážně v tom objemu, tak pouvažuj o nějakém pohlcovači NO3 do filtru. Ale typ pohlcovače neporadím, já to nepoužívám.
dobrý den, u jedné ze svých nádrží bych rád nový filtr - externí.
prosím o radu kterým směrem se vydat
)
předpokládám, že TOP bude eheim, nevím ale jaký zvolit
akvarium je malé (100x50x50), osádka budou terčovci, neonky.
o možnosti SUNSUN s UV lampou jsem uvažoval, ale bojím se trochu
uvažoval jsem i o FX6 (kvůli objemu), ale nevím jak ukočírovat ten průtok (napadlo mě jen výpusť nasměrovat proti sklu, ale nejsem si jist, že to bude dostatečné - terčovci nemají rádi proud...)
díky za nakopnutí správným směrem.
Objednaný JBL CristalProfi e1902
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 11
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14666x