Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tvrdovodní společenské akva

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Tvrdovodní společenské akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2008 13:12 Muž Johan [4946] - RostlinyRe: V
V napsal:Chtěl jsem poznamenat, že zdaleka ne všechny druhy ryb a rostlinek jsou na parametry vody náchylné tolik, kolik se říká. Na Mostecku se vám bude dýchat úplně jinak než na Rýmařově. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2008 13:05 V Re: Sid
Řečnická otázka. ;-)

Chtěl jsem poznamenat, že zdaleka ne všechny druhy ryb a rostlinek jsou na parametry vody náchylné tolik, kolik se říká. O tom že mám velmi tvrdou vodu jsem věděl vždycky. Jak moc jsem nezkoumal. Nikdy dřív jsem ani neřešil reakci. Až když jsem se teď rozhodl zkusit jihoamerický biotop se vším všudy (včetně jeho měkké a kyselé vody), změřil jsem si co mám vlastně v akvárku: 35 dGH mě zas až tak moc nepřekvapilo, ale z pH 8 mi tak trochu spadla čelist. Nicméně i s takhle papírově "nepřijatelnou" vodou akvárko prospívalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2008 12:12 Muž Sid [6678] - RostlinyRe: V
Voda 35 dGH je extrémně tvrdá, ale na to se mě asi neptáte.
Na co se mě vlastně ptáte? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2008 11:36 V Re: Sid
A co je teda potom voda 35 dGH? Dlouhý léta jsem nepoužíval žádnou jinou. Gupky, Platy, Mečovky, Ancistrusové sp., Pancéřníčci zlatopásí,... všichni v pohodě. Odchovával jsem sice jenom živorodky, ale bez problémů. Z rostlin se nedařilo Echinodorům, výborně prospívá Microsorium, velmi dobře Valniseria, složitější to bylo s Kryptokorynou - jednou tak, jednou tak (asi byl problém spíš ve světelných podmínkách).

Až v době nedávné jsem to začal míchat s destilkou. V Asii mám zatím 22 dGH: Oděsky i Kardinálky prosperují, Microsorium taky. V jižní Americe mám 6 dGH, ale na hodnocení je zatím moc brzo. Předběžně mi to připadá, že všechno prosperuje: Akary hnědé, Neonky, Panc. zlatopásí, Otíci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2008 10:38 Muž Sid [6678] - RostlinyRe: Radek
palec :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2008 10:22 Muž Radek [3] – zarybnění
Nazdar po čase.
Akvárium je napuštěné osázené a i když na rybičky nespěchám a mají ještě ze dva týdny čas, přece jenom o nich přemýšlím. Mám cca 200l čistý objem v nádrži 120x40x50 (50 je bohužel výška), rostlin je dost, nechci ale "holanďana" s přidávaným CO2. Co říkáte na sestavu:
3x Crossocheilus siamensis (SAE) - ty jsou jisté, z menší nádrže
10x Trigonostigma heteromorpha (razbora klínoskvrnná)
5x Rasbora trilineata (razbora průsvitná)
3x Pangio kuhlii kuhli (sekavec příčnopásý)
Teoreticky (čistě pro srovnání) v dospělosti a max. délce ryb vychází 3x15 cm + 10x5 cm + 5x15 cm + 3x11 cm = 203cm

Uvažoval jsem ještě o Daniu, ale nesedí příliš geograficky do indomalajsie.
Prosím o komentáře, ale ne typu "udělej to strakaté" anebo "přerybnění neškodí". Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 21:24 Muž Radek [3] Re: Usine, Sid
Díky vám oběma. To je přesně to, co jsem chtěl slyšet. :-)
(A omlouvám se za tykání, je to zvyk z jiných diskuzí.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 19:53 Usine Re: Radek
Podle KH a PH se měří obsak CO2 ve vodě. Je to přibližná hranice kdy lze použít jeho přidávání do vody. Takže si klidně můžeš pořídit společenské akvárium se spoustou roslin. Celková tvrdost není až tak důležitá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 19:41 Muž Sid [6678] - RostlinyRe: Radek
Alkalita je významný faktor ovlivňující biologické a chemické pochody v akvišku.
Ovšem váš předchozí příspěvek jsem pochopil tak, že alkalita, kterou naměřily "ženské jedny", se pohybovala někde mezi 8 a 10 dKH. Na to jsem reagoval tak, jak jsem reagoval - jestli má voda alkalitu 8 dKH nebo 10 dKH, nemá na výběr rostlin v podstatě vliv. :-)
Nebo jsem vás nepochopil správně?
EDIT: No a alkalita 8-10 dKH není pro drtivou většinu rostlin nic extrémního!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 19:27 Muž Radek [3] Re: Sid
No, ale v tom článku, cos mi doporučoval se o ní píše. Má tvou odpověď chápat tak, že má hodnota je v pořádku, anebo že jsem měřil zbytečně? (Prosím o polopatistické vysvětlení...)

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 19:05 Muž Sid [6678] - RostlinyRe: Radek
Žádný. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 18:47 Muž Radek [3]
Nechal jsem si v Hornbachu změřit ještě KH. Strašně to šolichaly ženské jedny, takže něco mezi 8 až 10. Chlapík, co to normálně dělá, nabíral rybky a zády k nim jim radil. :-)
Jaký vliv to má na výběr rostlin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 18:35 Muž Sid [6678] - RostlinyRe: Killer
Hranice mezi tvrdou a měkkou vodou?
Měkká voda má tvrdost 4–8 dGH, tvrdá voda 12-18 dGH. :-)
(Je třeba rozlišovat mezi tvrdostí a alkalitou.;-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 18:30 Muž Sid [6678] - RostlinyRe: wladys
Ještě bych upřesnil: ...spíše měkká, ale zásaditá a alkalická! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 15:25 Muž Killer [133] - SumciRe: wladys
A jaká je teda hranice mezi tvrdou a měkkou vodou? myslim ve stupních
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 14:07 Muž RADOVAN [17] - RostlinyRe: Radek
Zo začiatku som si tiež robil hlavu z tvrdej vody a potom som sa na to nechal tak a výsledkom je prosperujúce 54 litrové akva s kvitnúcimi bacopami, echinodormi,cryptocorynami a hygrophylami.....atď. A voda je ešte tvrdšie ako tvoja ( 25GH,17KH,7,5ph). Dôležitá je rovnováha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 13:15 Muž wladys [291] - CichlidyRe: Killer
Je spíše měkká,ale zásaditá. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 13:09 Muž Killer [133] - SumciRe: Sid
Sid napsal:... V Malawi je voda měkká. ;-)

Mam pocit že v místě odchytů všech tlamovců je voda tvrdá takže se mi ta měkká voda nezdá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 05:47 Muž Radek [3] Re: Jurasek
Bude kryt, takže případný vodní kámen čekám jen v úzké (a skryté) části nad hladinou a na vodorovných výztuhách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2008 05:45 Muž Radek [3] Re: Sid
I tak díky.
Rohové akva jsme přehodnotili - ono to bylo od začátku rozhodování - a dnes vyrazíme opět do Hornbachu pro 120*50*40. (Skříňku i kryt na klasiku vyrobím sám - doufám. :-) Na 120cm by neměl být problém s trubicemi. Tady ještě nejsem rozhodnutý kolik a jestli elektriku dělat sám anebo koupit "černou skříňku" z Hornbachu. Jako jednu z jejich výhod vidím gumové krytky konektorů s dostatečným krytím IP. Úrazu elektrikou při domácí výrobě se vždycky bojím.
Článek je poučný. Ze zahradního jezírka, které filtruje pouze přerostlým bublifukem, vím leccos o nastolování biologické rovnováhy, a tento článek mi jistě pomůže přenést to do akva.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 22:02 Muž Jurasek [137] Re: Radek
Máme hodně tvrdou vodu, přes 20stupňů. Vodní kámen se trošku tvoří, ale není to problém jednou za čas seškrábnout žiletkou. Spíš se víc tvoří na krycím skle, a to jde buď oškrábat, nebo na hadýtku kousek octu, otřít a pak opláchnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 21:52 Muž Sid [6678] - RostlinyRe: Radek
Omlouvám se, ale momentálně nemám na osvětu dostatek prostoru...
Už jenom pomyšlení, že bych vám měl vyargumentovávat, proč si myslím, že rohové akva je pro rostlinné akva nevhodné... hmm
Ale mohu vám dát alespoň odkaz na článek, jenž se zabývá otázkou pěstování kytek ve vodě s vyšší tvrdostí a alkalitou. :-)
www.akvarijni.cz/…
Myslím, že ta JV Asie by "vymyslet" šla. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 21:10 Muž Radek [3] Re: Sid
A nechceš ji přenést na mě? Tu osvětu...
Co říkáš na tu jihovýchodní Asii? s parmičkama, razborama a podobně určité zkušenosti mám, akorát u některých doporučených rostlinek v atlasu píšou menší tvrdost.

A co bude dělat tvrdá voda se sklem - já myslím, že pod úrovní hladiny nic, ale Evička se bojí vodního kamene :-) Prý je prevít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 21:01 Muž Sid [6678] - RostlinyRe: Radek
Asi se moje osvětová činnost v olomouckém Hornbachu míjí účinkem... :-O smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 20:47 Muž Radek [3] Re: Sid
Olomoucký Hornbach. Prodavač mluvil konkrétně o tlamovcích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 20:46 Muž Sid [6678] - RostlinyRe: Radek
...tvrdost 3,35mg/l = 18,76 dH. Rozbor v Hornbachu to potvrdil a prodavač nadhodil možnost vyhnout se úpravám tvrdosti a jít do biotopu Malawi...
Doufám, že se nejednalo o olomoucký Hornbach?!... hmm
Pan prodavač se s tím biotopem Malawi zrovna moc netrefil... :-) V Malawi je voda měkká. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 19:59 Muž wayn [79] Re: Radek
Do tvrdší vody se skvěle hodí živorodky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 19:14 Muž Radek [3] Re: Usine
...stále se mám co učit. :-)

A s tou nádrží, má smysl ptát se místních sklenářů anebo koupit hotovou ze "super" skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 18:43 Usine Re: Radek
To hlavní si ale nezměřil, pokud jde o rostliny tak je důležitá UT (uhličitanová tvrdost) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 17:06 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Radek
Tlamovci a rostliny jsou dvě neslučitelné věci, v jejich společnosti vydrží leda anubiasy nebo velké kryptokoryny, ale také to není žádná sláva...
Být Vámi, s ohledem na parametry vody bych viděl jako ideální zaměřit se na ryby a rostliny Jihovýchodní asie, parmičky, čichavci, sekavci, mřenky jsou ryby kterým tvrdá voda nedělá problémy, některým naopak dělá dobře, jsou pak mnohem barevnější.Z rostlin pak jde vybírat z mnoha druhů kryptokoryn, ceratopterisů, hygrophil a dalších rostlin.Takovéhle složení opravdu funguje, v práci jsme zařídili už destíky takových nádrží.... :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 15:17 Muž Radek [3] – Tvrdovodní společenské akva
Nazdar.
Mám zkušenost se zahradním jezírkem (30m3) a malým 65l akva. Chceme pořídit nové asi 200l a narazili jsme na problém s vodou. Oficiální rozbor vodárny říká: dusičnany 22mg/l, dusitany 0,04mg/l, železo 0,02 mg/l, mangan 0,01 mg/l, pH 7,52, tvrdost 3,35mg/l = 18,76 dH.
Rozbor v Hornbachu to potvrdil a prodavač nadhodil možnost vyhnout se úpravám tvrdosti a jít do biotopu Malawi. Tlamovci se mi vcelku líbí, 3D pozadí už tak bylo v plánu, ale velkým problémem jsou rostliny. Takže mám několik otázek:
1. Jde udělat "něco jako Malawi" s hodně rostlinama? (Tady jsem u nikoho nenašel.)
2. Nebo raději dělat společenské? V tomto případě na jaké ryby a hlavně rostliny se orientovat? (má někdo?)
3. Alternativně je nějaký jiný biotop kombinující tvrdou vodu a hodně rostlin?
4. Vyrábí a prodává někdo na střední Moravě rohová akvárka (typ Delta)? Nerad bych ho vezl třeba z HK...

Díky za pomoc, Radek

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 1932x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8392-tvrdovodni-spolecenske-akva