Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 a vápenec

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

CO2 a vápenec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 20:12 R Muž vaclav [14620] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ctibum
Problém je vždycky jak reakci uřídit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2018 19:16 R Muž ctibum [6932]
Jak moc blbej nápad je produkce CO2 pomocí octa a vápence?
Teda jestli z toho fakt bublá CO2... :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 14:09 Muž filipsi [1296] Re: xmask
Predtim se to neprojevilo (projevovalo velice pomalu, jak psal Vaclav), protoze jsi mel Ph nad 7, vapenec se nemel proc rozpoustet . No a ted si na nej vyrukoval s kyselinou uhlicitou, a protoze ho mas v tom akva hrozne velikou spoustu, docela dost se z nej rozpustilo. Kdyz bys ale davkovat co2 prestal, za delsi dobu by zase tvrdost s aklalitou klesly, cast by se usadila zpet.
Proste jak psali vsichni, dno vyhodit a vymenit za rozumne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:56 xmask Re: Usine
Václave, to co máš ty vidět na fotkách je tento filtrační písek?
Koukám totiž, že to co mam já, asi z poloviny, ta víc šedá část co je nezávadná, je asi přesně to... bělo šedý štěrk ,občas růžový kamínek, stejně jako je na tvých fotkách....
je to ono?
to by šlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:11 Usine Re: xmask
Pokud se chceš vážne zabývat z CO2 tak bych nespoléhal na náhodu koupil něco podobného.
www.poolshop.cz/… Já to mám také a je to pohoda. Ani té velikosti se nemusíš bát pro rostliny je to akorát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:05 xmask Re: Usine
OK, CO2 sem stopnul, musím vyosmozovat tak 320l vody, zbytek doředim z kohoutku... jen vymyslet, co dát na dno, raději bych nějaké tmavší :( ach jo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:03 xmask Re: Feri
No Feri fakt, ještě 20.12. sem měl obě tvrdosti 6... a až po aplikaci CO2 (a následném snížení PH) to takhle vyjelo...
no mazec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:02 Usine Re: xmask
Pokud nevyměníš celé dno nemá cenu se CO2 zabývat. Muselo se to projevovat i dříve ale asi pomaleji a tak sis toho nevšiml. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:59 Feri Re: xmask
Teď jsem přečetl tvůj příspěvek a určitě o tom ani nepřemýšlej a celé to vyhoď. Malé množství můžeš postupem času vrátit do akvária k úpravě vody, ale už budeš mít přehled o tom kolik toho tam dáváš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:56 Feri Re: xmask
Máš pravdu otočil jsem ty hodnoty, ale princip je stejný. Hlavně nevěřím, že máš Ph 8,4 a alkalitu 6 - ta je určitě vyšší. Každopádně bych zkusil změřit parametry před výměnou vody a v tvém případě bych neřešil PH, KH, protože s Ph kolem 6.8 budeš mít alkalitu vpořádku a opět nevěřím, že při sicení akvária CO2 s tím souvisejícím klesáním PH ti alkalita stoupne - podle mě špatné měření. Zaměřil bych se tedy na tvrdost. Aplikuj CO2 na stanovené Ph, KH a následně změř GH - zkus jiný test a pokud nebudeš spokojený zkus jak jsem psal ředění vody. Já osobně bych přizpůsobil ryby a rostliny tvrdosti vody a zaměřil se na udržování PH a KH, protože pokud nechceš ryby vytírat, tak je tvrdost hodně benevolentní.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:53 xmask Re: Usine
no, asi polovina je fakt mramor - ted me to taky napadlo :). polovina je takova víc šedá, a ta nešumí. mam to namíchaný...plus ta akadama, ta je asi z obliga
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:51 xmask Re: Eff
k mému (vašemu asi ne) překvapení to šumí... nemohu se nezeptat, proč se to projevilo až po aplikaci CO2.
to je asi na výměnu celého dna - co mi doporučujete.
díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:49 Usine Re: xmask
Řekl bych že ten bílý štěrk z akvaristiky je mramor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:40 Muž Eff [417] - RostlinyRe: xmask
A výsledek zkoušky dna v octu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:27 xmask Re: Usine
štěrk bílý 3-4mm z akvaristiky, trochu smíchaný s akanou max 5%(dříve sem ji ve vodě měl, ale neosvědčila se)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:25 xmask Re: filipsi
Testy jsou od Rataje, vim ze to nebude zadna slava :) ale dulezity je ten okamzik zmeny tvrdosti a ten prokazaly. Pred CO2 aplikací tvrdost OK - kolem 6 (trvale douhodobě - tj štěrk v tom neni), po aplikaci CO2 (aplikuji teprve 14 dní) tvrdosti vylítly na GH13 a KH17...
Možná je problém v tom, že výchozí voda měla PH 8,4...třeba by pomohlo vyměnit větší část vody...
Voda z osmozy má kolem PH kolem 7... Měním cca 15% jednou za 2 - 3 týdny a to není moc, uznávám. Dusičnany ve vodě OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:16 Usine Re: xmask
Tvůj štěrk z tím ale má co dělat(nebo jiná dekorace a usazeniny). Pokud obsahuje vápenec tak je CO2 neúčinné a když ho vypneš voda se vrátí k původním hodnotám. Předpokládám že máš el.ventil a na noc vypínáš CO2 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:03 xmask Re: Feri
Píšeš něco jiného než já. Obě tvrdosti byly 6 před aplikací CO2. Po aplikaci jsou vyšší tak jak píšu. Můj štěrk s tím nemá co dělat. Difuzer velký na výstupu z filtru. Předem díky všem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:02 Muž filipsi [1296] Re: xmask
No nevim, neco bude spatne. Pri takove alkalite (17) bys mel problem dosahnout ph 6.9 asi i se 120 bublinkami.
Take bych se zaptal na ty testy, co pouzivas.
A nenapada me nic jineho, pokud jsou hodnoty opravdu jak pises, ze mas akva plne vapence.
(vim, ze jsem v jednom tematu psal, ze par kaminku nebo musle nevadi, ale mit v akva treba 30kg to uz je jina)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 11:54 Feri Re: xmask
Chce to jít více do hloubky. Důležitá je forma aplikace CO2 do akvária (difuzér - né každý je dobrý), nevím co používáš. Dále nechápu, jak si aplikací CO2 mohl dostat Gh a KH na stejnou hodnotu a to 6 - když alkalitu vody snižíš, ale tvrdost nikoliv. Dále nevím co používáš za testy, ale zaměřil bych se na hodnoty vody z kohoutku ověřené z vodáren a následně bych to řešil. Aplikací CO2 snižíš Ph a s tím související alkalitu, která na toto snižování reaguje.
Snižování tvrdosti musí předcházet ujištění, že štěrk a kameny použité v akváriu neobsahují vápník nebo hořčík, stačí na vzorek kápnout trochu octu, pokud zašumí - asi znáš(kámen)vyměnit. Potom bych to řešil ředěním vody dešťovkou nebo tou osmózou. Určitě by se ale neměla tvrdost snížit pomocí aplikace CO2.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 11:29 xmask – Problém po CO2 aplikaci
Ahoj. Rád bych poprosil zkušené akvaristy s tlakovou lahví o radu...
Mám akva 480l včetně skel, středně zarostlé, ryb pomálu... Naše voda z kohoutku je tvrdá, proto sem zakoupil osmozu. Výsledná voda v akvárku byla GH a KH 6°. PH kolem 8,4.
Abych snížil PH a podpořil růst rostlin, koupil sem set lahve, elm. ventilu a PH metru. Vzhledem k tvrdosti mi vyšla podle Tilmana optimální hodnota PH na cca 6,9, a podle toho sem nastavil PHmetr s ventilem.
Po několika dnech sem požadované hodnoty PH dosáhl (bublin jde do akva ale hodně...cca 120 za minutu). K mému překvapení ale zcela ulítla hodnota tvrdosti, GH je 13° a KH dokonce 17°. Možná je v akvariu CO2 moc, ale proč se takto hnula hodnota tvrdosti nechápu. To nemusím mít osmozu :)... Po vypnutí CO2 aplikace se ph průběžně zvedá na puvodní hodnoty. Moc Vás prosím o radu. Martin

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 23:07 matres Re: Sid
CO2 davkujem pravidelne.ale či rastlinam pomaha tož už neviem zistit..asi jedine CO2 testen mozna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.10.2008 20:33 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: matres
Ne všechny rostliny nutně potřebují vysokou koncentraci CO2. :-)
Když si takové vyberete, můžete mít pěkné rostlinné akviško i se substrátem, který obsahuje vápenec. Je ale třeba přizpůsobit těmto podmínkám světlo, živiny a pokud je to možné - i teplotu.
Rostliny ozařujte přiměřeně. Nadbytek světla vede k biogennímu odvápnění, to má za následek citelné zvyšování pH. A tam, kde některé rostliny s ohledem na nedostupnost uhlíku "končí", některé řasy ještě "stíhají"...
Dbejte na přiměřenou rybí osádku a hygienu v akva, aby se vám nehromadily odpadní látky a nezvyšovaly se tak koncentrace živin v něm. A taky obezřetně s případným hnojením! Žádné experimenty s PMDD. ;-)
Je-li to možné, udržujte v akva spíš nižší teplotu. (Obrazně - raději 23 než 29st.C)

No a můžete i přesto, že substrát obsahuje vápenec, zkusit CO2 do akviška přidávat. Hlídejte si přitom alkalitu a pH a uvidíte, co to s kytkami udělá.
Mějte ale v povědomí, že rostlinám víc ublíží, když je jim CO2 dodáváno nepravidelně, než vůbec. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 15:02 matres Re: Mrakoplash
no a kde take dno ktore nebuble zozene??som si povedal ze zainvestujem to strko a tak to aj dopadlo!

som meral GH a vislo mi 7 cize mekka voda.Kh som nemeral ale pojdem dnes kupit test a zmeram aj to PH som mal teraz 7 pridal som CO2 viacej uvidme vecer..To Ph visoke by mi nevadilo len ci sa CO2 dostava k rastlina to ma trapi ci ho viuzivaju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2008 14:51 R Muž Mrakoplash [1776] Re: matres
nebylo by jednodussi to dno vymenit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 14:50 matres Re: LangMaster
ale za 2-3 dni mozno aj hodim sa mi Ph vrati stale nad hranicu 7-7,5 keby dam do filtra rašelinu?nepomohlo by to?na stalo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 14:43 Muž LangMaster [24] Re: matres
No určitě stačí po každé vý měně udělat test a kápnout tam ale ocet nedoporučuji je to organická kyselina a netuším co by udělala v akva ty co jsem tu psal jsou akvarijní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 14:21 matres Re: LangMaster
teraz som spravil test a to dno šumi.sice jemne ale šumi.a za ten ževraj "riečni piesok zrnitosti 1-2mm som vivalil 600SK..jak casto musim pouzivat tie kiseliny??octom ju nezrazim :-) to jedine mam po ruke
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 14:15 Muž LangMaster [24] Re: matres
Pokud použiješ nějakou kyselinu třeba Acidon nebo Acid zaleží na výrobci aby jsi srazil tvrdost vody tak se ti uvolní dost CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 13:59 matres – CO2 a vapenec
caute som sa tu docital ze ked pridavam CO2 a mam vapenec vo vode respektive dno mi v octe bubloce tak CO2 je zbitocne?nedostane sa k rastlinam?
Vyzkoušejte

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 1502x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8391