Rašelina
No právě
. Ale nějak se mi nechce filtr naplnit a zkoušet to na nějakem menší akvariu. S tím jak dlouhodobě rašelina působí, bych mohl změny ph pozorovat kolik měsíců. I když kdybych filtr napojil rovnou na velké akva, tak by ho v případě nějakých problémů mohl kdykoli odpojit! Zas záleží jak rychle se projeví nějaká změna, abych u akva nemusel co hodina měřit ph!
Na tohle ti asi nikdo neodpoví. Není rašelina jako rašelina. I v rámci té vláknité budou značné odchylky podle zdroje. Tohle si musí každý odzkoušet sám - na vlastní kůži/akvárium.
Hmm, taky by mě to zajímalo.
Jestli něco vyzkoumáš, tak se pochlub. Mělo by stačit měřit pH. Pokud je pH v rozumných mezích, můžeš přidávat ještě víc rašeliny. Já brzy začnu experimentovat taky, ale chci začít s granulátem.
0 02.01.2016 19:25 Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyika Zdravím, snažím se nádrž připodobnit amazonskému biotopu, tak uvažuji nad použitím rašeliny. Do akva přidávám i olšové šišky, tak 50 kousků jednou za měsíc, ale to v akva o objemu 720 l nemá na chemismus vody moc vliv. Je pravda, že je tam jen tak hodím a nedělám z nich výluh, takže ani nějakou změnu zabarvení vody nepozoruji. Ale tam jde o huminové látky a třísloviny. Takže o co jde, z rašeliny bych výluh dělat taky nechtěl. Dal jsem před třemi dny větší hrst vláknité rašeliny do síťky před výpusť filtru a zatím se zbarvení nějak nehlo, natož, že bych pozoroval změnu ph. Mám tedy pár dotazů:
1. Kolik vláknité rašeliny použít aby to mělo nějaký smysl při takovém objemu?
2. Jak moc může rašelina ovlivnit ph?
3. Napadlo mě, mám doma nevyužitý venkovni filtr od eheimu, objem filtračních náplní nějaký 4 litry. Co kdybych ho celej naplnil vláknitou rašelinou (samozřejmě do nějaké síťky, aby z toho nebyl bordel v akva) a napojil do akva? Bylo by snížení ph hodně razantní a bylo by i něco v akva vidět? Mělo by to nějaký smysl, nebo je to přehnaný?
Díky za názory
Starší reakce
No, zrejme to tak udelam take, cistim filtr tak 5 x do roka, tak asi pokazde vymenim. Davam stejne jen trochu.
Verim, ze po case se uzitecne latky, ktere granule obsahuji uvloni a raselina pak prestava plnit svuj ucel, ale za jak dlouho to je, buh vi ...
Ja som to kedysi menil, vzdy ,ked som cistil filter- to je tak raz za dva mesiace.
Mám. Mám ve filtru externím DYI granule rašeliny od sery cca 5 let, k tomu jsem tam přidal mandlové listí a olšové šištičky. je z toho v jedné komoře filtru taková "kašička" na dně a nemám důvod ji měnit. Ryby jsou spokojené. Mám akva s terčovci, žádné dno, žádné kyti. Jen pár kořenů. Vodu měním tak 1*3 týdny, tak 30-40 lt. A stejně jsou ryby v pohodě. A jsou ochotné se i množit...možná by rašelina chtěla vyměnit, filtr vyčistit. Nicméně moje zkušenosti jsou že čím víc hrabu do akvárky a něco měním tím víc mají nemocí a tím víc umírají.
Starší reakce
Samozřejmě se na dávkování používá vrchní část víčka.
Ahoj,jeden rychlej blbej dotaz,Na lahvičce je dávkování 1 víčko na 50l vody, ale která strana víčka je myšlena?
Starší reakce
Rozhodl bych se pro jedno.
Starší reakce
Ono, jak vysvětluje Honza(Silent), je to spíš než o rašelině o těch tříslovinách a huminových látkách v přípravku obsažených a třeba právě proto je tak zajímavý při tom léčení různých odřenin a šarvátkových pozůstatků včetně toho stabilizování vody pro, při třecích aktivitách. Prostě obdobné přípravky je dobré jako smysluplnou prevenci, když né pravidelně, tak sem tam používat.
Akvatropic používám u sebe v malých nádržích po každé pravidelné týdenní výměně vody. Mimo tento cyklus používám Akvatropic jen jako podpůrný prostředek při náhodném tření ryb nebo při zranění ryb, protože má docela dobré protiplísňové a hojivé účinky.
0 23.04.2015 16:11 cartimandua – Akvatropic
Zdravím všechny a prosím o radu. Koupila jsem Akvatropic a nikde se nemůžu dočíst jak často se aplikuje. Dočetla jsem se pouze, že na 50 l vody jedno víčko. Tak pokud s tímto přípravkem máte někdo zkušenost, budu za vaší radu vděčná.
Starší reakce
Není, ale zabarvená voda pohlcuje trochu světlo. A ty tam máš dost rostlin a žádné ryby, které by torben nějak moc potřebovaly.
To je na akváriu něco špatně? Dal jsem dávku tak na 70l a zbarvení mi přijde tak akorát
Už rozumím, takže napsat to tak, že dát první dávku podle velikosti akvária a posléze už doplňovat podle měněného množství vody je asi dle tvého naturelu.
Měním sto litrů, tak dám dávku na sto litrů. Jinak se ti můžou ty látky hromadit. Představ si extrémní příklad přerybněné nádrže, kde se mění voda každý den. To by jsi dával každý den plnou dávku?
Já jsem poprvé dal dávku na celou nádrž a pak už jedu viz výše. Navíc nemá Blackwater nádrž s minimem rostlin, tak tmavá voda vůbec není žádoucí.
NHKG napsal: .... Nedávát dávku podle velikosti akvária!Tomu nerozumím, proč?
Já dávkuji při výměně vody a dávku dávám podle toho, kolik měním vody. Jak jsem se díval na tvoje akvárium, možná by stačila i poloviční dávka, aby to tolik nebarvilo vodu.
Nedávát dávku podle velikosti akvária!
Ano, takto se to přímo nabízí.
Zdravim,prosím vás,dnes jsem koupil Torben,ale nepíší tam,jak často ho dávkovat.Má se dávat vždy při výměně vody?Děkuji
Starší reakce
Když je tma a ty tam zasvítíš baterkou, co vidíš v tom kuželu světla? Je tam nějakej pohyb, myslel bych si, že tam máš nálevníka v kombinaci s tou zabarvenou vodou od rašeliny.
Můžeš sem hodit fotku? Nebo naber trochu vody do skleničky a proti tmavýmu pozadí, ideál je ve tmě do toho posvítit baterkou a uvidíš co uvidíš a jak se to co uvidíš bude hejbat, nebude to rašelinou, ale už fotka by mohla napovědět. Já jen aby jsi se zbytečně netrápil s něčím, co může být jiný "problém".
Díky za rady všem. To je fakt! To je jak s udržbou zahrady, kde se všichni snaží mít ten "nejhezčí" golfový trávník, ve kterém ale nic nežije a je uplně sterilní, zatímco trochu udržovaná džungle je rájem pro živočichi plná života. Počítám s tím, že budu mít zrzavou vodu, ale mám to akvárko mezi dvěma místnostmi a tak bych byl rád, aby skrz něj bylo alespoň trochu lépe vidět
Počkám si a uvidím jak se to celé bude vyvíjet. Chtěl jsem se ale raději ujistit
Doporučil bych Ti něco si pročíst o domovině neonek a jiných ryb z Amazonie , kouknii na youtube na videa jak to tam pod vodou a sanotná voda vypadá , jinými slovy - "království za hnědou vodu".(pokud je to zbarvení od rašeliny a třeba kořenů )
Docela by mě zajímalo kde ta hloupost ,že voda v akváriu má být křišťálově čistá, vznikla, zřejmě díky neznalosti začínajících akvaristu , ziskuchtivých obchodníků a výrobců ,vznikly výrobky crystalwater atp ...
A) Zajeté filtry průhlednost rozhodně zlepší, jakmile je materiál pokrytý bakteriální vrtsvou tak filtrace zákalu funguje podstatně líp
B) hnědá voda postupně odhnědne, a po několika výměnách vody to barvit přestane. Zvlášť když je tam taková hrstička rašeliny na tak velkou nádrž
Na druhou stranu přínosné látky uvolňuje rašelina ještě dlouho po tom co barvit přestane. Není potřeba panikařit.
Hnedú vodu z rašeliny ti stiahne aktívne uhlie.No strácaš tak účinok rašeliny.
0 08.04.2015 10:49 Hajle – zakalená vod
Zdravím, skoro před 14 dny jsem si založil nádrž. Chci chovat neonky, takže jsem sáhl po rašelině a z tohohle
www.akva-tera.cz/… jsem položil obdelník 13x9 cm na půdní filtr a zahrabal štěrkem. Ale voda je docela kalná a jen tak tak, že je skrz vidět. Dalo by se říct, že mám místo zlatých rybek zlatou vodu
Akva má skoro 300l. Tak teď přemýšlím co s tím a hlavně jestli to je jen tou rašelinou. Ještě jsem si říka, že by to mohlo být z písku, který tvoří horní vrstvu, ale to by se asi usadilo co? Jak dlouho by mohlo trvat než ta rašelina přestane tolik barvit? Nechce se mi v tom šťourat a klidně si počkám, ale aby to nebylo na roky... Filtry taky nejsou ještě zajeté, ale ty asi průzračnost nezlepší co? A co použít třeba ještě něco na vyčištění vody (crystalwater atp) Pomůže to?
Starší reakce
Dobrý večer,
text výrobce svádí k tomu, myslet si, že přípravek Akvatropic bude obsahovat více tříslovin a fulvokyselin(složka humin.látek), ale můžu se mýlit. Pravděpodobně(téměř jistě - vím, o čem píšu) ani výrobce sám nezná přesné složení, jelikož analýza huminových látek je extrémně náročná.
Každopádně bych se řídil jejich doporučením pro Akvatropic: "Koncentraci můžete zvýšit maximálně dvakrát."
www.hu-ben.cz/… 0 16.03.2015 19:37 Neely Dobrý den, poradí mi někdo jak velký rozdíl je mezi přípravky Torben a Aquatropic od Hü-Ben? V Hornbachu ten první měli vyprodaný a vnucovali mi ten druhý.. Na jejich stránkách jsem moc info nenašla, v podstatě je ten popis dost podobný.
Starší reakce
Takže kecala nesmysly,pochopitelně!! Jak toto může z huby vypustit prodavačka v autorizované chovatelské prodejně, to nemůžu prostě pochopit. A s majitelem dotyčného obchodu/Granum/, si pro změnu promluvím já
Jinak, volal jsem přímo do fy.Hu-Ben a při té příležitosti jsem objednal rovnou 3L balení Torbenu, za špičkovou cenu. Pán byl velice vstřícný a ochotný
Starší reakce
Určo budou v pohodě.
Taky ho používám
0 23.02.2015 17:18 medwedik – Parmička černopruhá a mřenka nádherná
Ahoj kolegové.Mám dotaz na Hu-ben Torben,chci ho přidávat do svého akva a nejsem si jist jestli tím neuškodím parmičce černopruhé a mřence nádherné. Jsou to přece jenom asijské rybky a rašelina je doménou amazonky. Za všechny odpovědi předem dík.
Starší reakce
Tak ona ta kationtová výměna funguje dobře, když je tam co měnit, hlavně hlídat, aby se to případně podle množství nezastavilo na pH 4 někde.
Tak ta rašelina v kombinaci s CO2 kvasničákem z droždí snížila kyselost na Ph7 za dva dny.
To je super
Z kohoutku už rovnou teče Ph 8,5 a cca po 2-3 dnech vyleze na Ph9 . Nevím čím to je ale sleduji to už asi půl roku. Když ji pro rostliny (hydroponie) snížím kyselinou fosforečnou na Ph6-6,5 stejně po pár dnech zase stoupne a musím přidat kyselinu, většinou to tedy rostliny stihnou vypít tak je to spíš o dolívání roztoku s nižším Ph. A to ji nechávám dokonce třeba dva dny odstát v barelu od pitné vody.
Včera mi ale došlo že v akva bude ten stejný problém i když jsem si vodu dovezl z jiného kraje ale během půlroka jsem ji dostkrát vyměnil a v tom prvním akva je ten samý problém.
...v nově zakládaném akváriu (2 týdny) mám pH 9...
Jak to děláte?
No, jenže když se podíváš na jakýkoliv substrát třeba na rajčata tak to tam asi najdeš taky. Ten chelatační účinek huminových látek se tomu odpárat nedá, v rašelinách a různých humózních kalech a všem podobném se ty těžké kovy akumulují. Na druhou stranu drží v těch vazbách a nemělo by to nic udělat dokud to třeba nespálíš, naopak by ten výluh měl být schopný pochytat i podobné parády z vodovodní vody. Pokud to chceš udělat bez rašeliny, tak to prostě vezmi přes nějaký katex
anebo si kup RO, což je úplně nejlepší bez starostí.
Děkuji, já si to myslel, že vhodná bude a s tím přecpáním o tom vím, kdysi jako malý už jsem to do filtru dával
Jen mě u této trochu znejistělo "Obsah rizikových prvků splňuje zákonem stanovené limity v mg/kg sušiny: As 10, Cd 2, Cr 100, Cu 100, Hg 1.0, Ni 50, Pb 100, Zn 300"
Je tam uvedeno, že není obohacena o živiny ani jinak upravena, takže za mě ok. Jenom jako v předchozím příspěvku doporučuju propláchnout a hlavně tu punčochu moc nenacpat, aby to teklo skrz tu rašelinu a ne kolem. V tom je asi jediná skutečná výhoda těch granulátů, že do filtru mají ideální strukturu. Další možnost je odebrat si část vody z nádrže a překapat přes rašelinu a vrátit zpátky. Pak změřit a případně zopakovat podle potřeby. Jinak Litevská rašelina uvedeného typu je obecně jedna z těch vhodných.
0 16.02.2015 15:40 Milky – Bílá Rašelina Florcom
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zdali je na okyselení vody v nově zakládaném akváriu vhodná tato bílá rašelina s chemickými vlastnostmi na fotce.
Používal jsem jí na pěstování masožravek a teď bych jí chtěl dát v silonce do filtru aquaclear třeba na dva dny, protože pH v nově zakládaném akváriu (2týdny) mám Ph9. Tvrdost přesně nevím ale když jsem ji měřil asi před měsícem z kouhoutku, byla taky vyšší.
Starší reakce
Hele varování před rašelinami ze pro zahradní použití pramení z toho, že je opravdu potřeba vybrat čistou rašelinu bez aditiv. Tohle je čistá, pravděpodobně pobaltská rašelina, výluh z ní používám třeba pro přípravu vody pro Laimosemion xiphidius, kterým stačí sebemenší množství jakékoliv škodliviny a okamžitě je to na nich vidět. Podobné rašeliny používám roky tuhle konkrétně asi rok na doporučení německých kolegů z Parosphromenus projektu. Nemůžu Ti říct jakého pH dosahuju ve filtru, nepoužívám tenhle způsob úpravy, buď si udělám výluh nebo nebo celý objem vody překapu přes rašelinu ve válci. S mou vodovodní vodou která má něco jako 2,5 ° DKH po překapání přes cca 5 litrů rašeliny ve válci o ⌀ 10cm snížím pH ze 7,6 na 4,2. Vody tímhle způsobem upravíš fakt hodně, podobnější popis je v mém článku o rájovčících v novém čísle časopisu Akvárium. Každopádně to bude záležet na tom jakou vodu budeš upravovat a kolik rašeliny použiješ. Každopádně do filtru bych se to snažil nacpat tak, abych si byl jistý, že mi skrz to voda teče a ne někde kolem.
Ahoj, a jak dlouho už s ní pracuješ? Myslim, jestli je fakt bezpečná bez jakýchkoliv svinstev... Spousta lidí před běžnými zahradnickými rašelinami varuje... A dáváš jí do punčochy do jedné z komor vnějšího filtru nebo do extra přídavného vnitřního filtru? jakýho ph dosahuješ? Já mám po užívání výluhů z listí pořád kolem 7, takže to moc nefunguje...
díky, J.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 6
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 12712x