Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mořské mušle a škeble ve sladkovodním akváriu

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dekorace 

Mořské mušle a škeble ve sladkovodním akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 20:01 Usine Re: stanovsky
Taky jsem měl takové dno skoro 10 let. V akvárium jsem mohl mít ale jen některé rostliny. To co mám teď je ale o něčem jiném. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 18:54 Muž stanovsky [29] - ŽivorodkyRe: Geri
Taky mám vápenec ve vodě a nepozoruji že by se rybkám nebo rostlinkám přitížilo. Ba naopak šnekům to vyhovuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 18:42 Usine Re: filipsi
Nejsem žádný chemik, ale jeden čas vycházely v Akvárium Terárium články o vodě. Odtud jsem se dozvěděl, že stačí malá hrstička písku obsahujícího vápník a pufrační vlastnost vody se zvýší. Pokusy o změnu Ph třeba pomocí CO2 se míjí účinkem. V normálním akva kde se nepoužívá CO2 a je dno většinou plné vápníku je pár mušlí navíc asi jedno. Měl bys vidět moje okružáky jak vypadají, nemají šanci vyrůst a ulitu mají hodně chatrnou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 16:09 Muž filipsi [1295] Re: Geri
Geri napsal:.. Někde na místě ten vápenec prostě je...
No, ja prispevkem prave rikam, ze vapnik v mnozstvi docela velkem je na miste (ve vode) takrka vzdy. A ze jeho mnozstvi, ve vode rozpustene, rozhodne neovlivni par skeblicek polozenych na dne.
Nepredpokladam, ze by si nekdo sypal pytlik skebli do Ph 6 a Dgh 1, do vytiraci vody k (nevimcemu).
Vetsinou je to zalezitost deti, zacatecniku, s ph okolo 7 nebo vys, vody neupravovane s tvrdosti obvyklou v cr. Tam je nefer strasit je tim, ze skeble (par) mit nesmeji, protoze jim zvysi ph a tvrdost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 15:47 Muž Geri [29] - SkaláryRe: filipsi
Taky záleží natom jaklou chceme mít vodu a co chováme. Někde na místě ten vápenec prostě je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 14:27 Žena Eliška [38] Re: filipsi
Asi máš pravdu, nicméně mořské mušle ve sladkovodním akváriu vypadají jako pěst na oko. Ale všimla jsem si jedné věci, pokud se mušle kupují velmi často bývají nalakované, a jak moc je takový lak vhodný do akvária by se dalo polemizovat, takže na to si určitě dát pozor.

Ještě si neodpustím krátkou OT poznámku. Chvilku jsem přemýšlela, proč je to tažení krizové :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2008 13:40 Muž filipsi [1295] – Krizove tazeni proti muslim a skeblim
K tomuhle tematu me inspirovalo, kdyz jsem jiz po nekolikate zahledl u hodnoceni akvarek s vykricniky "musle do akvaria nepatri"
Tak jsem si zkusil spocitat, co tak hrozneho dokaze takova musle, pripadne dokonce nekolik musli udelat.
U velmi mekke vody je cca 150mg caco3 na litr. Takze ve 100l akvarku s hodne mekkou vodou mame nejakych 15g caco3, jen tak, samo o sobe. Kolik tak vazi takova musle? No, to je ruzne. Od par g u malych, po 100g u docela maciku. Za jak dlouho se rozpusti? Kdyz jsem byl maly, nejake ty musle jsem v akva mel, a behem cca roku jsem nepozoroval zadny vyrazny ubytek.
Mezitim samozrejme dochazi k vymenam vody, tj. snizeni rozpusteneho caco3, ktere musle pridaji.
Rychlost rozpousteni zalezi na mnoha faktorech, tim nejdulezitejsim je asi Ph vody. Vetsinou se pohybujeme nekde kolem 7, tam to rozpousteni pujde velmi pomalu.
Takze zaverem si troufam rict, ze musle jako dekorace, v rozumnem mnozstvi, nepredstavuji zadnou hrozbu dramatickeho zvyseni Ph a tvrdosti. Nechal bych to tedy jen na vlastnicich nadrze a jejich vkusu (muj salek kavy to /uz/ neni)

Neco jineho je samozrejme, pokud mame v akva vetsinu dna vapencoveho, tj. treba 20kg/100l akva, pripadne koralovou drt nebo mnohakilogramove kameny z poreznich vapencovych hornin, to uz s tvrdosti umi viditelne hnout i pri velmi pomalem rozpousteni. Tam je upozorneni na nevhodnost na miste.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 1223x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8103-morske-musle-a-skeble-ve-sladkovodnim-akvariu