Úsporné žárovky
Mám osvětlenou předsíň 4x kusy těchto typů LED na GU10 a je to vážně parádně osvětlené... 2ks mají úhel 30°, 2ks 60°...myslím, že výkon pro akvárium by byl famózní
EDIT: tady je odkaz na shop, kde se dá sehnat skoro vše a mají velké možnosti filtrování třeba i dle úhlu vyzařování:
www.zarovky.cz/… Jsou stejne snadno dostupne a maji smerove vyzarovani ( videl jsem je prodavat s uhlem od 40 do 120st. Jsou delany i do podhledu, kde zadne super chlazeni taky neni
Tak to bych uz preferoval reflektorove LED zarovky s patici GU10
Tak výrobce udává nějakou životnost, podle toho bych se snad mohl nějak orientovat. Navíc se mi zdá jako výhoda, že když jedna žárovka odejde, prostě ji nahradím, zatímco když v pásku odcházejí čipy, je to asi složitější. (Nevím, jsem na tyhle věci trouba.)
Moje situace je taková, že mám Aquatlantis, a narážím na situaci, že bych chtěl zkusit svítit o něco víc, než kolik to světlo dá na maximum. Takže hledám jednoduché řešení přídavného osvětlení; vlastně bych ani nepotřeboval stmívač, protože plynule regulovat můžu ten Aquatlantis.
Jako chladič slouží celá část mezi baňkou a závitem. Viz
eshop.elkolighting.cz/…
Proto i bývají často žebrované a/nebo s otvory...
Hlavne si nejsem jisty, jak se projevi trvale dlouhodobe sviceni na teplote a tudiz na zivotnosti. Tech cipu je tam nacpano vice na male plose a sklnena banka a v tom vzduch ( nebo tam neni.), zas tak dobry vodic tepla nebude.
Je u toho napsáno "stmívatelná" nebo "dimmable" nebo stejné slovo v jiném jazyce
A dělají se k tomu stmívatelné vypínače do zdi. S kolečkem nebo dotykové nebo může mít žárovka svoje dálkové ovládání a umí měnit i barvy. Koupíš dneska i v akci v Lidlu...
Víc o tom nevím...
Je to na nich napísané
A jak se takový "stmívatelný typ" pozná? A čím se to potom stmívá? Já tomu rozumím tak, že na 220 V asi nepůjde použít takové to kolečko, co se dává třeba k Aqautlantisu...
Osobně bych viděl problém v tom, že lumeny srovnatelné např. s metrem LED pásku máš "koncentrované" do jedné baňky, kdežto LED pásek ti je rozloží do metru. Takže abys srovntelně osvítil stejnou plochu, musel bys dát víc slabších žárovek vedle sebe. Tzn. pět patic, pět žárovek. Což bude prostorově výrazně náročnější.
Stmívat se žárovky běžně dají, pokud koupíš stmívatelný typ...
EDIT
Samozřejmě osvítit LED žárovokou miníčko, asi proč ne.
0 11.02.2018 19:00 Maq Úsporné LED žárovky. Zdají se mi nepříliš drahé a jednoduché k instalaci.
Mám dvě otázky coby zcela neznalý těchto věcí:
(1) Používá se to? Dá se to použít? Pokud ano, proč se to nepoužívá víc? Jaká je nevýhoda?
(2) Jak by se to dalo spáchat tak, aby se dal regulovat výkon jako u ostatních LED svítidel?
Starší reakce
A na jaké hodnoty se u té ledky zaměřit? Nějaké min. hodnoty vhodné pro ryby?
Nevím co přesně máte v akváriu ale úsporné žárovky 11w stojí okolo 100 korun a to značkové.
shop.lightpark.cz/… Rybám a rostlinám to je celkem jedno. Rozdíl v intenzitě světla nebude velký a barva jim je úplně šumák. Osobně bych tam dal nějakou led žárovku, svítí trochu víc než "úsporky" při stejné spotřebě.
A vadilo by to rybám nebo rostlinám? Koukal jsem, že taková úsporka podobná té originální stojí okolo 300 kč. Nebo máte nějaký tip, kde a jakou koupit?
Je to jiné podání světla hodně do žluta, bude svítit o trochu více ale díky té barvě to může vypadat naopak.
0 10.12.2015 15:59 Peetrs – Jakou žárovku?
Ahoj, přestala nám v akvárku svítit žárovka a přemýšlím jakou koupit novou. V krytu je klasická objímka na závit E27 a na úsporce jsou hodnoty 220V-50Hz, 11W, Day light 6500k. Doma máme jinou úsporku o 13W a 2700k, jde použít nebo dává moc málo světla? Díky
Starší reakce
Aha,takze to musi mit zavit.bud maly nebo velky.dik budu hledat
Stačí tam dát úsporku ale se závitem jako mají žárovky ta už nic nepotřebuje. Stejně je ale lepší klasická zářivka nebo dražší varianta led trubice.
Jde o budouci padesatku pro bety.kryt bude delat manzel,ale spis jen krabici se svetlem polozenou na krycim skle.Tak to mam i na stovce,jen se zarivkama.predradnik je celkem drahy,tak jsme to chteli obejit...manzela napadly usporky,ze se delaji v ruznych tvarech...
Nevím o jakém akváriu mluvíš, chtělo by to rozměry a jestli je s krytem nebo bez.
A proc tam pisou zarovka?
A nejaka jina alternativa,abych nepotrebovala starter nebo predradnik atd.?jako zarovka ale v dlouhem provedeni?
Pokud chceš aby odkaz fungoval musíš mít před i za ním mezery. Tohle je také zářivka a potřebuješ k tomu tlumivku a startér. Musí to mít speciální patice které jsem neviděl že by se vyráběly vodě odolné.
Manzel navrhl do noveho akva jine reseni osvetleni.treba toto
www.bydleniazahrada.cz/…
Jak se to zapojuje,neprehriva se to vic nez zarivky?Je to vodeodolne?Mate nekdo zkusenost?
Dekuji
Starší reakce
Ahoj chtěl jsem se zeptat jestli neexistuje pro úsporky ještě nějaký jiný způsob značení světelných pásem? Prolezl jsem v Hornbachu celou stěnu z úsporkama a ani na jedné nebylo číslo typu 840, 860 atp. Uvádějí u nich jenom watáž popřípadě svítivost v lumenech.
Starší reakce
já by sem chcel vedet čí u usporek rostou rostlinky a jak ? lebo zajtra mi mají privest 160L nové aqua 100x40x40 a rozmíšlam že budu svitit úsporkama
a když je to ok poprosím nejakou stránku na home-made
dekuju predem
Jaké máte s tímto zkušenosti? Chtěl bych do 200L akva nějakou žárovku a pod ní nějakou valisnerii nebo echinodor. Jakou žárovku by jste mi doporučili? A je vůbec možné aby nějaká rostlina aspon trochu rostla. Chci to jen jako doplněk k terčům co dospívají.
Starší reakce
Tak se řiďte spíš rozložením světla po akva v případě jednoho nebo třech zdrojů světla.
Jde o amazonii pro neonky.
0 24.03.2012 16:02 Arius – Úsporná zářivka pro AQ
Zdravím, potřeboval bych se zeptat na osvětlení 200 l akvária. Stačí jedna úsporná žárovka o výkonu 80 w se světelným tokem 5400 lumenů (ekvivalent 250 w rtuťové výbojky), nebo mám dát 3 úsporné žárovky 36W (celkem 108 w), ale každá z nich má jen 2000 lumenů? Pokud 30 cm vodního sloupce ztratí 50% světla, tak 80w zářivka by měla 2700 lumenů a zářivky 36 w by měly 1000 lumenů.
Starší reakce
www.svitidla-obchod.cz/…
co tahle? patici bych předělal na e14
Parametry by mohly vyhovovat?
Nevadí že nebude jedna truice na té žárovce svítit na modře jako ta originál žárovka a druhá bíle?
Starší reakce
Tak upravit se dá vždycky, stačí trochu zručnosti a někoho, kdo se trochu vyzná v elektrice, no.
Sice to možná nevypadá tak hezky, ale účel to plní. Pravda je, že kryt je kryt, no...
Jinak - díky.
jo v pohodě, těch 2x 15 W stačí, kéž bych i já měl tolik světla, já mám světla 0.38 W/ litr a rostou mi středně náročné rostliny v akva.
Jasně, já s přihnojováním i CO2 počítám. Teď mi jde čistě jen o to, aby bylo dost světla. Takže 15W sačí? Nemám vzít dvě 20W?
EDIT: OK, tak stačí 30W, no
S těma dvěma patnáctkama by to šlo. Jinak u náročnějších druhů by ti osvětlení stačilo, ovšm u některých už jen světlo nestačí, tam už je u některých nutné přidávání CO2 a přihnojování.
Jinak by klidně stačilo i 25 W, to by odpovídalo tak 0.6 W/litr, když odečtu i ztráty za štěrk a dekoraci v akváriu.
Díky za postřeh.
A myslíš, že těch 25W bude stačit i na trošku náročnější druhy? Možná bych udělala kompromis s 30W celkově -
www.osvetlenisvitidla.cz/… tohle by bylo reálný?
No jo, ale nemůžeš to tak brát jako že 5 W úsporka svítí jako 25 W. Taky jsem si to dříve myslel, že to platí i u akvária, ale bylo mi řečeno, že to neplatí a nesmí se to tak brát. A navíc 50 W je zbytenčné na takové akvárium 54 litrů. Doporučil bych tak dohromady, aby to vyšlo na 25 W.
Zdravím,
chtěla jsem úsporkama osvětlit akvárko 54l, ale nevím, jakou wattáž nakonec koupit. Chtěla bych tohle akva koncipovat jako rostlinné, takže celkově nějakých těch 40-50W asi. Což vychází na dvě úsporky tohohle typu:
philips-svetelne-zdroje.elkam.cz/… . Je reálný s tím osvětlit tuhle litráž, nebo mám dát jednu klasickou a jednu úspornou žárovku?
Starší reakce
na mereni toho slouzi PAR. pak se ale stejne dostaneme k zastoupeni jednotlivych pigmentu v ruznych rostlinach...
Ano, ano ... v tom bude zakopaný pes
. Přesto provedu měření, i na lumíky, a potom dám vědět. Jen trochu trpělivosti, musím k tomu dohnat tchána. Já takové přístroje nemám.
Jen na osvětlenou
. U světla, co se růstu rostlin týká, je důležité hlavně spektrum a fotosynteticky aktivní záření. Na to je nutno se u klasických žárovek a jiných zdrojích světla zaměřit. Samozřejmě i příjem energie, které jsou však rostliny schopné využít jenom do určité úrovně (to jsou ty watíky).
Zkuste se podívat u té vaší kompaktní 18W zářivky a klasické 90W žárovky na parametr, který je určen "pro lidské oko" = světelný tok (lm).
Pak pravděpodobně zjistíte, proč výrobci uvádějí, že (např.) 18W "úsporná žárovka" svítí jako 75W žárovka.
0 27.10.2011 21:49 HaDaS – Příkon a deklarovaný výkon úsporek
Dovolím si jenom vsuvku nebo spíše vznesu dotaz, ale až nakonec. Pokud se vyrábějí lineární zářivky o příkonu 18W a výrobce uvádí výkon (prakticky vydané světlo) jako u 90W žárovky tak je to dle mého pozorování nesmysl. Druhá lineárka má 18 W (Osram - neúsporná) a pocitově vydává stejně světla jako ta, u které je deklarovaná větší svítivost (výkon). To je můj případ. Větší výkon u úsporky.
Na druhou stranu mám dvě kompaktní zářivky Osram (do objímky) s příkonem 18 W a udávaným výkonem jako u 85 W žárovky a to je opravdu síla. Protože už jsem četl v komentech u své nádrže poznámku od Sida (za což mu i tímto děkuji), tak jsem udělal "selský" pokus. Namontoval jsem vedle sebe do lustru jednu tuto úsporku a klasickou 90ti watovou žárovku (85W žárovku jsem neměl). Běžným zhasínáním a rozsvěcením na přeskáčku, jsem zkoušel, jestli bude na první pohled viditelný rozdíl. Byl. Úsporka dojmově vydávala více světla. Více osvětlila místnost, házela ostřejší stíny. Ano, můžete říct, že to nic neznamená, a že je potřeba vše proměřit. Pokud to řeknete, máte určitě pravdu. Toto bude můj další krok, protože mne to opravdu zajímá. Tedy to, zda-li si výrobci dovolí takto lhát, nebo zda-li mají pravdu.
A teď otázky. Měřil jste to již někdo přístroji k tomu určenými? Zkoušel jste někdo pozorování to samé co já? Jaké jsou vaše výsledky?
Ok, díky. Takže pokud bereme hodnotu například 0,6w/l automaticky se bere 0,6w úsporkových. Takže to znamená, že bych tam měl mít zářivku o výkonu kolem 45w. Tak to mám sakra slabé světlo. Budu uvažovat o něčem silnějším.
Když se někde dočteš, že 11w úsporka odpovídá svítivostí 50w žárovce, tak by to bylo asi 4,5x více pro žárovku.
Ty se stejně prakticky nepoužívaj. (a kdo je používá má stejně jen Cryptocoryne affinis, či jiné opravdu nenároční rostliny)
Jinak velmi orientačně bych u žárovek u 50 cm vysokého akvária počítal s 1-2 W/l.
Aha, ale jak by se to počítalo u klasické žárovky??
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BD%C3%A1rovka
Přikládám i foto ve zářivky(trubicové)?
Tak to jsem opravdu zvědav.
Tak o tom žádná .....
Přidat reakci
[1] ...... 4 5
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3408x