Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hliník ve vodě

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Hliník ve vodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2023 12:09 Muž Nessino [53] Re: Sid
Upřímně jsem si taky myslel že EC a GH má spojitost, takže díky za objasnění. Byla to tedy zbytečná panika. Sůl jsem nechal přidat jako rychlou prevenci, když jsem na dálku nevěděl, co se děje. Dál už přidávat nebudu budu vyměňovat častěji vodu. Pardon moderátorům za částečný OT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2023 10:36 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Nessino
...Konduktometr ukazuje 1200uS hodnoty přitom mám GH 6 a KH 2...
Jak jste sám dovodil, EC vám vyhoupla vlivem soli. V deníku píšete, že jste přítelkyni řekl, ať do akvária přidá 100 g soli, tady uvádíte 70 g. Tak jen pro zajímavost: 70 g NaCl ve 100 l vody zvýší EC ~ o 1200 uS/cm, takže výsledná EC musela být ještě vyšší. To koresponduje s tím, co píšete v deníku: 18.7. jste vyměnil 1/3 vody (RO), 22.7. jste naměřil 1600 uS/cm.
BTW: Spojovat EC s GH a/nebo KH je zavádějící; na vodivosti se podílejí ionty, které nemusí mít nic společného s tvrdostí a/nebo alkalitou. Ta vaše sůl je ideálním příkladem - GH může být 0, stejně tak KH, přitom EC třeba 3000 uS/cm. (Uvádím to proto, že jistá, zde často prezentovaná firma, provádějící "laboratorní rozbory vody", spojuje EC přímo s GH, což je nesmysl.) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2023 18:11 Muž Nessino [53] Re: vaclav
Byla částečněě zoxidočvaná. Našel jsem tu starou plastovou, slepil a zatím drží. Ještě jsem dopoledne přidával bactoesex od rataje co hodně zakalí vodu, možná to má na svědomí zvýšenou konduktivitu.

Edit: teď jsem si uvědomil, že mi přítelkyně volala úhyn ryb, když jsem nebyl týden doma. Řekl jsem jí, aby rozmíchala 70g doli ve vodě, nalila zo do akva a přidala vzduchování. Kvůli tomu ta vodivost hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2023 17:43 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nessino
Jedna matička ti určitě s vodou nic neudělá. 1200 microS je nějaká blbost ale bůh ví co měřákem dělají speciální substráty. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2023 16:58 Muž Nessino [53] – Hliníková svorka
Fotka k příspěvku Zdravím, na difuzoru jsem přetáhl plastovou matku a nahradil jsem ji nejspíš hliníkovou. Může ovlivňovat chemismus vody? Konduktometr ukazuje 1200uS hodnoty přitom mám GH 6 a KH 2. Matka je tam cca týden. Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2016 23:40 Muž honcka [39] Re: vaaclav
Prave proto jsem se ptal, jinak teoreticky by se to dalo cely eloxovat, ale nevim, kolik by to stalo, protoze takhle me to vyjde i s fitinkama na nejaky 300
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2016 23:35 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: honcka
A co hliník vevnitř profilu to asi nebude mít povrchovou úpravu. Nevím ale jestli je to vadí nebo ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2016 22:42 Muž honcka [39] Re: vaaclav
bydlim ve starym baraku s tlustejma zdma, moc vedro jsem nemel, max bych tam dal do svetelny automatiky, ze by mi to powerledky pri urcity teplote vody vypinalo a nechalo mi to akorat rgb pasky, co mam jako nocni osvetleni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2016 22:31 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: honcka
A co v létě? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2016 22:15 Muž honcka [39] – Chladic na led
Nevim, jestli to neni blbost, ale tak nejak si doma pomalu bastlim osvetleni z xpg ledek a porad nejak badam nad chlazenim, nechce se mi to chladit aktivne a chci to mit pod drevenym krytem, napadlo me to cladit vodou, koupit hlinikovej jekl, zavarit konce, navrtat tam diry nasadit fitinky a napojit to na vystup z filtru a rozstrikovou rampu napojit na druhy konec. Uchladil bych ledky a usetril za topeni.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 21:52 zuzakva Re: DavFM
eloxované to asi i je (je to modré)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 21:36 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: zuzakva
Hlinik se da eloxovat. Eloxovane hlinikové součastky jsou velice odolne, myslim si, ze pokud by ho mela nejaka kyselina leptat, tak urcite ne velice slabe koncentrovana kyselina uhlicita, ktera se muze v akvariu vyskytovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 20:35 zuzakva Re: laKatos
kdyby napověděl google, nemusim se ptát na zkušenosti, neasi...

teoretizovat umím taky

povrchová úprava nelze, dovnitř se nedostanu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 20:12 laKatos Re: zuzakva
pokud chces postupovat takto ....... google ti jiste napovi.
jinak hlinik se odstehoval do humpolce

Kdyz nemas moznost jineho materialu nez hlinik tak co resis....... z hliniku se blbne to vime jiz davno......... co povrchova uprava ... na to jsi nemyslela?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 19:03 zuzakva Re: laKatos
Ptala jsem se na zkušenosti s hliníkem, nezajímá mě, jak se chladí pivo.

Nerez 1) chladí asi desetkrát hůře než hliník (hliník 124, nerez jen 7-26)
2) součástka se z nerezu nevyrábí, jen z hliníku nebo mědi (logicky, z nerezu nefunguje, viz bod 1)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 17:12 laKatos Re: zuzakva
inspiruj se u chladicich zarizeni jako je treba pipa na pivo. I nerez sluzne chladi a ten je bezpecny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 16:12 zuzakva – zkušenosti s hliníkem?
Máte s tím hliníkem někdo reálnou zkušenost? Potřebuji něco tepelně vodivého - kromě hliníku tedy měď (!) nebo sříbro (!$) či zlato ($$$). Kvůli chlazení vody.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 15:33 Kahan Díky všem...!!!
Díky všem za vyjádření, zkombinoval jsem Vaše rady a použil hadičku + trubičku z instalatérských potřeb. ano A ještě jsem se vzdělal :) Díky, díky, díky !!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 14:28 Žena Dinamit [68] Re: Hydrovar
Tak tomu 1. článku moc nevěřim :-O . Sice když jedu do přírody, tak jim z hliníkového ešusu, ale to jenom kvůli úspoře gramů v barohu. Každý kov se ve vodě časem rozpustí. Záleží jenom na času.

Pro Kahana: jak píše Snofrev - radši bych si sehnala hadičku a podle potřeby ji tepelně upravila. Je ohebnější a přizpůsobivější, než hliníková trubička ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 14:08 Hydrovar Re: hanz
hliník má tu výhodu (v potravinářství, v elektrice je to spíš nevýhoda), že se velice rychle pokryje zoxidovanou vrstvičkou, která nepustí další oxidaci hlouběji. Nevýhodou je jeho malá odolnost vůči kyselým látkám (včetně CO2 rozpuštěného ve vodě). Potom snad může něco uvolňovat do vody, ale počítám, že je to tak stopové množství, že se při pravidelné výměně vody nijak neprojeví ..

Tak jsem mrknul po netu a jsou tu docela zajímavé věci smich

www.cibulka.net/…

www.mineralfit.cz/…

a pak si vyberte smich smich smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 12:17 Muž hanz [27] Re: Hydrovar
Tu hadici jsem používal taky ano . Mam takový pocit, že to hliníkové nádobí se přestalo používat, kvůli tomu, že nějak škodilo zdraví (berte to s nadhledem, nejsem si jist ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 12:00 Žena bucliik [99] Re: Kahan
my místo trubičky použili hadici :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 11:56 Hydrovar Re: Kahan
Pokud se nepletu, tak před masivním používáním nerezu se z hliníku dělaly sudy na pivo a konve na mléko, takže bych se reakce s vodou zase až tolik nebál, ale z hlediska domácího opracování a minimalizace rezonancí mi plast přijde jako rozumnější řešení. V obchodech s instalatérskýma potřebama budou mít určitě dost odřezků různých dimenzí ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 11:31 Muž Snofrev [54] Re: Kahan
tak v takovém případě bych si nelámal hlavu a koupil si klidně o něco větší nebo menší a pomocí tepla bych jí roztáhnul a nebo zúžil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 11:27 Kahan Re: Snofrev
Inu potřebuji trubičku jako prodloužení sání a vývod filtru. Původní je opravdu moc krátká. Samo, že ještě mrknu, ale zajímalo mě jestli by to vadilo. Díky za všechny reakce !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 10:44 Muž hanz [27] Re: Kahan
No a co ho natřít třeba epoxy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 10:33 Muž agent007 [47] Re:reakce H2O a Al
No hliník s vodou si myslím reaguje při vyšších teplotách.Pokud by ovšem hliník byl ve formě prášku reagoval by při nízkých teplotách. Nic méně i pokud ho dáš do vody bude asi! docházet k oxidaci. Hliník bych tam asi fakt moc nestrkal.Mám pravdu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 10:06 Muž Snofrev [54] Re: Kahan
Hliník se odstěhoval do Humpolce! ;-)

co se týče jeho reakce s vodou, tak vám moc neporadím, vím že celkem ochotně tvoří sloučeniny oxidu a také vím něco o použití v elektro, ale do vody? :-(

to opravdu neseženete tu správnou umělou trubičku?
zkuste říci jakou a na co potřebujete, třeba někdo poradí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2008 08:16 Kahan – Hliník ve vodě...
Dobrý den, neví někdo, jak působí hliníkový předmět ve vodě ? Myslím, zda to není na škodu životu v akváriu. Jelikož se mi nedaří sehnat plastovou trubičku, napadl mě hliník. Na osvětlení se používá běžně a zde také přichází do styku a vodou (kondenzace). Nemá někdo potřebné znalosti, či zkušenosti ? Za odpovědi předem děkuji. Na fóru jsem info zatím nesehnal, tak doufám, že nezakládám téma zbytečně.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 1696x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7733-hlinik-ve-vode