Příkon versus světelný výkon
Myslím, že si rozumíme.
Souhlasím s Vámi, je to nekonečné téma. Vzhledem k výhodám gloglo, které jste vypsal, si jsem jistý, že v nejbližší době s nimi experimentovat nebudu. Navíc mi rostlinky rostou docela dobře i s mojí no name zářivkou za pár korun. Flame war vyvolat nechci, bylo by z toho jen další téma o osvětlení, které se za jedno odpoledne nedá přečíst
Nekonečné téma...
Omlouvám se, že se vměšuji, ale hrozí tu (po kolikáte už?) flame war (to je samozřejmě nadsázka!).
Zkuste to vzít takto:
I kdyby byl někdo upřímně přesvědčen, že jeho GLOGLO je pro jeho rostlinky dobrá volba, neměl by zapochybovat o tom, že standardní třípásmové zářivky jsou nejméně stejně kvalitním zdrojem světla pro jeho kytky, ovšem s tím rozdílem, že 8xx mají několikanásobně delší životnost, mnohem menší úbytek svítivosti po celou dobu životnosti a v neposlední řadě - několikanásobně nižší pořizovací cenu.
A pak si nekupte předražené GLOGLO zářivky s nižší životností a rapidním poklesem svítivosti v průběhu této nízké životnosti...
Mezi námi - zkuste pěstovat nějaké "náročnější" kytky např. pod Flora GLO a "840kou". A dejte vědět, co je lepší varianta.
Nechci se s Vámi přít, ale pokud je výkon vším, proč se radí všem lidem, aby vyhodili glogloglo a¨pořídili 8xx? Nebo ty "akvaristické speciálky" nepovažujete za normální osvětlení?
Určitě pokrok tu je, ale nevím zda v řádu procent? Třeba snížení obsahu rtuti ale úspěchem výrobců je.
Kdyz odhlednu od toho, ze si myslim, ze daleko lepe pro popis osvetleni akva odpovida podle me W/cm2, mas pravdu. Ale presto se vyrobci (uspesne) snazi o ruzne inovace, ktere ucinnost posouvaji kupredu. Nektere zase posouvaji kupredu pouzitelnost formou zmeny rozmeru a tvaru. Princip spalovaciho motoru je take stejny, ....
Nejsem v tomhle zas tak moc zběhlej, ale přišlo mi, že zářivka zůstane principem stále stejná, bez ohledu na fyzické provedení trubice. Tudíž stále platí poměr W/litr bez ohledu na typ trubice. Snad jen sodíkové výbojky moderních konstrukcí mají vyšší účinnost, ale to už je pro běžná akvária zbytečně silný zdroj světla.
Ja myslim, ze minimalni (klasicke sroubovaci usporky mirne niz, normalni T5 mirne vys nez T8). Ne, ucinnosti snadno a prehledne dohledatelne nejsou. Myslim si to dle srovnani "lumenu" stejnych typu, a po dlouhem hledani a trose mereni.
Presto davam T5 vhodnosti o dost vys nez T8 a i ty jsou vys nez "usporky", diky moznosti jak to svetlo z nich dostat efektivne a s mensimi ztratami do akvarka, kam patri.
Je mezi nima rozdíl v účinosti? Je někde uvedeno kolik má který typ trubice účinnost?
Není "výkon jako výkon" Dříve to bylo podstatně jednodušší. Byl jen jeden typ trubic a tak označení w/l bylo použitelné. Dnes bych řekl ztrácí drobet význam a skoro se nedá použít. Máme několik typů trubic a tak úsporka trubice T8 nebo T5 se podle výkonu nedají moc porovnávat.
Ja bych skoro rekl, ze "vykon" je vse (s malinkatou vyhradou - pokud je to svetlo alespon trochu normalni - a svetlo urcene k beznemu osvetleni normalni je). Na slozeni svetla zavisi daleko mene, nez by se dle neutichajicich a bourlivych diskuzi zdalo. A vzhledem k tomu, ze zarivkove trubice maji velice podobnou ucinnost, je (temer) vse instalovany "prikon".
Dakujem
to som chcel vedeit ci sa to uvazuje na klasicke ziarovky alebo trubice
este raz pekne dakujem
V nějakém vláknu se zde psalo, že poměr výkonu osvětlení na objem vody se uvažuje pro zářivkové trubice, takže určitě není jedno čím svítíte. Nicméně výkon není vše, důležité je i správné složení světla pro růst rostlinek.
TAk no skusal som hladat a nasiel som vela zaujimavych informacii ale na moju otazku som sa odpoved nedozvedel
tak sa ospravedlnujem ak tu udavam duplicitnu otazku ale naozaj by som bol nato zvadavy
Užitečných postřehů tu bylo napsáno celkem dost, zkuste pohledat.
Tak no mna by vcelku zaujimalo ako sa prepočítavá príkon svietidla na svetelný výkon. Každý tu píše o osvetlení a udáva ho ako W na liter. Ibaže je podľa Vás jedno čí mám obyčajnú žiarovku 100W alebo čí mám úspornú žiarivku s príkonom 25W ale svetelným výkonom adekvátnym k 100 W obyčajnej žiarovke. Ako to potom vlastne je?
vcelku by ma to zaujimalo
za užitočné postrehy dopredu ďakujem.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 780x