Pijavice, chobotnatky
Ma nekdo zkusenost jak jsou pijavice nebezpecne pro ryby? V akvariu mi neco delalo "krtince", az jsem dnes zjistil, ze je to pijavice. Kdyz se natahne tak ma asi 4cm. V akvarku odchovavam male pancernicky, tak bych chtel vedet, jak je nebezpecna nebo jestli ma nekdo nejakou radu jak ji chytit? Dosud se mi to nepodarilo, dokaze se v pisku stahnout az ja nevim kam. Sotva jsem se zbavil flubenolem plostenek, mam pijavici

Flubenol uz aplikovat nehodlam.
Starší reakce
Zdravím,já ty potvory jednou do akva dotáhl s novýma rostlinama.Měl jsem jich v akváriu docela dost,byly zalezlé skoro všude,ve štěrku,pod dekoracema,pod krycím sklem. Co jsem viděl při čištění akva tak jsem vytáhl,ale nijak zvlášť jsem to neřešil,ztratilo se to samo.Rybám to nijak neškodilo...tak to je moje zkušenost.
Jasně, chápu.

Zatím jsem v akváriu viděl jen jednu, a tu jsem hned vyhodil, tak tam snad jiná nebude, třeba byla jen jedna.
Ubližuje pokud se přisaje.Pije krev jako každá pijavice-odtud odvozen její název.

OK, příště si dám pozor. Krevetkám a rybám nijak neubližuje?
Ahoj,nejlépe vychytat vlastní rukou a při krmení živou potravou si dát pozor.Jednoduché řešení je,dát živé krmení do nízké ploché nádoby-pijavice se většinou přisají na stěny.
Pijavice zmražení nepřežijí(-18).
Nemám, to největší, co mám, je otík

Zřejmě ano. A nebo s rostlinami. Jestli máš větší ryby, tak bych ty pijavice zkusil dostat do volné vody a ryby si s něma třeba poradí.
V tomhle akváriu moc ne, ale krmím. Cyklopem, artémiemi, koretrami. Taky jsem zkoušel asi před 2 týdny živé koretrhy z Vivíria, že by to bylo ono?
s nítěnkou ,nebo patentkou ,či jiným živým
Krmiš mraženým? Jedině ji nějak vychytat. Máme ji v jezírku a zdržuje se ve filtru a pod kamenama. No, buď ji nějak dostat do filtru nebo vyhrabat dno a převařit, ale spíše někdo zkušenejší v tomto poradí
OK, ale jestli to je pijavice, tak jak se tam vzala? A jak se jí zbavit?
Vypadá to na pijavici. V jezírku jich máme hodně a jednou jsem ji měl i na sobě. Pokud nejsou na rybách tak bych je neřešil. Případně vylovit, nasekat na jemno a krmit rybyk

Zdravím, tak jsem zase něco našel v akváriu... Velikostně je to srovnatelné s otíkem, je schopna se hodně roztáhnout, asi tak o 100%. Přisává se na skle a plave jako hádě. Moc kvalitní fotku nemám.. Neví někdo, jak se toho zbavit, a čím škodí? A hlavně, co to je?
Starší reakce

Zdravím přátelé, dnes jsem v akva našel jakéhosi hnusného červa silně připomínajícího pijavici, je tak 2cm dlouhý plave "hadovitě" a jednou stranou se přisává na sklo. našel jsem ho pod krycím sklem. jednoho jsem našel už cca před týdnem ale ten byl menší tak jsem to nějak neřešil ale teď mě to docela znervozňuje.
1) mohl jsem si to přitáhnout s mraženýma patentkama, oběvil se chvíli poté co jsem jimi začal krmit, jiná možnost mě ani nenapadá, nové ryby naposledy před víc jak měsícem, a rostliny zhruba taky tak.
2)může to nějak ohrozit ryby(především ancistrusi - popř jejich jikry a potěr, razborky a krevetky)
3)je nějaká možnost jak se toho zbavit?opř tomu nějak předejít?
Mockrát děkuji za odpověď, nic o svém "něpříteli" totiž nevím, a to mě znervózňuje
Starší reakce
Nehaj tak, ja som nepozoroval že by to nejako škodilo..
Ja to mám u slimejšov a u Colossomy vo filtri..
Pijavica to nieje určite

Ahoj lidičky chci se zeptat, našli jsme u šváry v akva takový bílí nitky asi tak 5mm dlouhý a buď to leze po skle a nebo to i plave(plavání jako kroucení do S),fotku nedam jelikož to je tak malý že to nejde vyfotit, nevíte o tom někdo něco?
Starší reakce
Přesně! Jeden z možných důvodů, proč se některým nepřemnožují šneci.

(Chovám si pár těchto potvůrek...

)


Nasiel som to na skle.
Chovam guramy, neonky, mecune a jedneho prisavnika.
Ale toto si fakt nepamatam, ze by som kupoval.
Vie mi niekto poradit, co to je? A co to dokaze?

Starší reakce
Tak toto přísavka nebyla, zužovalo se to oběma stranám do špičky a pohybovalo přesně jako žížala a mělo to i stejnou barvu. Protože jsem nevěděl co to je tak se ptám, protože co kdyby náhodou...

Pokud je to tak jak říkáte tak mi skutečně vadit nebudou, tedy pokud jich tam nebude tolik, že by znemožnily správnou funkci filtru což se asi nestane. A když žerou detrit tak ať si dají, toho je dost

Děkuji za identifikaci.
Ale na fotkách u nigule jsou vidět přísavky. Osobně bych to typoval na eiseniella tetraedra, ale jen hádám, z té fotky se toho moc poznat nedá. Jinak eiseniella se živý detritem (protož asi ten filtr) a různým jiným odpadem, kdežto většina "pijavic" se živý například šnekama, takže bych to nějak tragicky neviděl. Je to jen otom, jak moc se vám nelíbí. A když žije ve filtru, tak jí na očích moc nemáte, že?=)) Tak "přemnožit" se může všechno, ale čemu by to vadilo?
Nechtěl jsem zakládat zbytečně nové téma tak jsem využil tohoto, protože v předešlých diskuzích byl u přispěvovatelky nigule podobný tvor. Že to je pijavice je zřejmé, přísavku to nemá a žilo to ve vnějším filtru. Nalezl jsem dva kusy, ale možná jich tam bylo víc. Chtěl jsem spíš vědět, co to je za potvoru a jestli třeba hrozí případné přemnožení. Díky
Mě osobně to připomíná píš žížalu než pijavici, ale je to na mě moc malé. Ale hlavu bych si z toho nedělal. Když si v akva poklidně žil, tak proč ho zabíjet atd. Já bych ho hodil zpátky do akvárka.
Má na nějakém svém konci "přísavku"?
Starší reakce
Nedovedu si toho rajovce predstavit v me 20l mezi krevetkama jak odlovuje pijavici

. Nehlede na to, ze bych ho u nekoho musel sehnat. A pak, co bych s ní potom dělal? Nepříjde mi zodpovědné pořizovat si jednoho živočicha pouze za účelem (navíc jednorázové) likvidace jiného.

Vpusť tam rájovce, těm pijavice chutnají

Jo, jo, pijavice vydrží bez potravy i přes 1 rok.
Ja ich tiež nemôžem vyloviť, lebo sa objavuju iba občas ale stále tam sú.
Ryby asi odlovím do karantény (no, to bude sranda- asi 30x gupky a platy-poter + dospelé)
Existujú na to aj nejaké chemikálie (napr. meď)? Ktoré by zabrali?
Prvá pijavica ktorú som odlovil žije už dva mesiace bez stravy a je pomerne vitálna.
Takže to vidím tak že ich tam budem mať do nekonečna, preto sa pýtam na nejaké "dezinfekčné" riešenie.
Preju prijemny lov

Ja sem ji u krevetek nechal, protoze ji nemuzu vylovit

Odlovit. Prostě tvorečka na kterým je přisátá odlovit, pinzetou odebrat a zase tvorečka hodit spátky do akva..
Vylovit(síťkou) a spláchnout(do záchodu)
Ahoj. V akváriu som objavil tvora ktorý bol prisatý na slimákovi a vyzeral presne takto
rybicky.net/forum/3811
Čiže pijavica. Neviete niekto ako sa týchto potvor zbaviť?
Mám odznova založiť akva( 50 litrov)?
Ďakujem za pomoc
Starší reakce



Mrazenyma patentkama krmim, to je pravda.
Podle vseho to asi opravdu bude ta hltanovka bahenni (jeste sem nasla nejaky info). Ale odkud se vzala? Pisek v akva-karantene momentalne neni zadnej. Mrazena potrava se podavala (ale jeste kdyz to bylo akva a ne karantena - cca 14dni zpet). Takze bud tam zustaly zarodky z mrazeny potravy, nebo mohly byt na kytkach - ty sou tam asi tyden a sou koupeny ve zveraci.
Jak sem se docetla, ta mrcha snasi "kokony" na kameny a rostliny...
kazdopadne prikaldam jeste par fotek, kdyby mel nekdo chut se jeste "pokochat".

Ještě mě napadlo že se tam dostanou s novýma kamenama či říčním pískem.Tam jich jsou tisíce.Stačí na potoku otočit šutr a má je.

At se snazim, jak se snazim, tak do ty huby prsote nevidim. Je to pristy na skle a cumim i pod lupou a rozeznat tam neco nejde...
I kdybych se premohla a vzala to do ruky, tak to nepomuze, takhleto mam krasne nastaveny na skle a nevidim nic, kdyz se s tim manipuluje desne to sebou mrska...
Je třeba tomu kouknout do huby!
Jestli to má ty 3 sací lišty, je to hltanovka.
Hod si ten nazev Dina lineata do Googlu a uvidis ze to je hltanovka paskovana
Ale vic sem o ni nenasel az na zminku ze jeden z druhu hltanovek lovi bezobratle.

U Tebe se mi to zdá trochu jiný než na té fotce?!

Jo, tak to vypada temer presne, jako ta druha potvora v poradi - Dina lineata, Erpobdella occulata, Erpobdella testacea.
Edit: Zrejme je to tohle:
www.bugsandweeds.co.uk/… Na 90 %.
Ty jo, saci otvor asi vidim, ale jestli tam 3, nebo saci listy, nebo vic, nebo min, to nedokazu rict a to sem dokonce nasla i lupu!!!
Je to hnedave, nebo tmave cervene.. Zlute skvrny patrne nejsou, spis takova jakoby svetlejsi "hrbetni cara".
Ma to neskutecnou moznost natazeni a smrsteni se.
Zivymi nitenkami uz nekrmim. Maximalne lyofilizovanymi nitenkami a patentkami.
V akva neni ani dno - jen zbytky pisku, teplota je momentalne vysoka - 32.
Chtělo by to lepší fotku...
Na jednom konci to má ústní otvor. Pokud jsou v něm zřetelné 3 podélné sací lišty, jde o hltanovku. Nejspíš bahenní. Je to hnědavé se žlutými skvrnami na hřbetní části? Krmíte živými nítěnkami?
Vypadá to jako pijavice. Chová se to jako pijavice. Je to pijavice.

spíš bych se ptal ,kde se Ti to tam vzalo?!
Nějaký druh pijavice to bude,asi

.
Přidat reakci
1 2 3
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 6121x