Jaký je to čichavec?
zkus tohoto: Sphaerichthys osphromenoides
Pokud jsme v českých názvech, tak hnědý čichavec je blbost...
Zdravim, na Pražské burze 8. 12. 2013 jsem také zakoupil 4 ks údajně čichavce hnědého. Jeho barevná nezvyklost mě hned zaujala a tak jsem neváhal. Myslel jsem, že je to normálně zmapovaný druh, ale jak vidno, nikde o něm ani zmíňka. Máš už nějaké info od chovatele/prodejce? V Praze jsem byl na burze poprvé, takže si nejsem jist, zda to byl také právě zmiňovaný pan Doležal.
Starší reakce
Tak jsem to myslel, jeden rodič (původní od chovatele) zlatý a druhý cosby. To co vidíme na fotkách, jsou jejich mladé, sprsklotiny...
Ten co se ti jeví jako zlatý, je zprsklotina z půleného páru...
Takže za mě jeden rodič čichavec zlatý a druhý cosby... Doufám, že jsem nenapsal kravinu, ale na mě tak působí...
Edit: a jsem docela zvědavý, co ti poví chovatel na té burze...
Tak jsem fotil bez blesku, aby nic nezkreslovalo. 1) samec, 2) samice
No mě připadá jako samice, ale to v tomto případě na mém dotazu nic nemění... Má ty fleky stále, nebo je přítomné druhé pohlaví a chce se to třít?
Ty načernalé fleky má na sobě stále, nebo je tam i samec a holka se chce třít? To by totiž leccos vysvětlovalo...
Mnesa zda ako nejaky mix zlateho a siveho,alebo len nejaky divny odtien ale isto to je trichopodus trichopterus.
Já chovám a odchovávám jen čichavce zakrslé, piskaté, medové a nádherné.
Všichni velcí čichavci jdou okolo mě, kromě čokoládového ale ten to na 100% není.
No právě pochybuju, že by prodával chovatel čichavců hybridy, pod názvem čichavec hnědý. Ono ta fotka je blbá a zkresluje a vypadá fakt jako zlatej hybrid.Ale je fakt hnědej právě, zkusím ještě jedno foto.
Podle mě se jedná o čichavce zlatého. Akorát ta barva mě nesedí. Tak jestli to není čichavec šedý a nebo kříženec těchto dvou.
Tak když se obrátíš na chovatele, tak určitě prozradí, jak se věci mají.
Jo to já také, mám je od pana Doležela, co pěstuje čichavce a nějak jsem myslel, že je to běžná varianta, tak jsem se nějak neptal do podrobna, jen jestli jsou podmínky chovu stejný jako modrej a zlatej, což jsou. Řekl jsem si, že si najdu nějaký podrobnosti,ale google mě nic o nich nechce najít
Tak mě jen napadlo se na ně zeptat tady.
Jako základ této ryby bych viděl v čichavci zlatém.
0 01.12.2013 20:50 christ Dneska jsem pořídil čichavce hnědého páreček, chtěl bych vědět jestli je tato varianta běžná. Google nějak nechce nic najít, nebo hledám špatně.
Na fotce samec.
Starší reakce
Viděl bych to na, ne čichavce, ale rájovce dlouhoploutvého (Macropodus opercularis)
Dej lepší fotku a budeš to vědět s jistotou
0 09.06.2013 10:39 Radys – Čichavec
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli někdo neví, co je to za čichavce.
Starší reakce
špatná fotka
ale nesjpíš samička, smaeček leda v nějakém nedobrém chovu
...čistě modrého
...správně čistě šedého...
Není modrých čichavců...
Mramorový (cosby) - bez tečky, klasický modrý - s tečkou.
Klasickej bude modrej s černou tečkou. Ovšem varianta cosby je s černými proušky na těle a tečkami na ploutvých. Co jsem viděla intenzívnější modrou má obyč. Cosby je pastelovější modrá , ale zase může měnit barevnost pruhů. Mě když se dvoří skoro úplně zčerná.
Podle toho jestli půjde o tzv. čistě modrého(ten nahoře) a nebo o var. cosby(to srovnání).
0 29.05.2013 15:04 Obusek1 Chtěl bych se zeptat, jestli bude sameček čichavce modrého vypadat jako na horním obrázku nebo jako na obrázku s rozdíly samecXsamice v atlase ryb (
rybicky.net/atlasryb/cichavec_modry). Díky
Starší reakce
Prijde mi to jako samicka.
Co muzes udelat je, ze nakoukas svoji rybicku v akvariu, a pouzijes google vyhledavani obrazku (a kdyz uz v tom budes vygoogluj si informace o cichavcich). Pak budes vedet vic, nez se da rict z jedne nic-moc fotky.
Děkuji pohlavi asi z te fotky nepoznate?
Fotka nic moc... Takze jen odhad - cichavec medovy?
Jinak k tem zlatym - mam dve samice, v normalnim rozpolozeni vypadaji bledsi, jako na obrazku omnihase. Ale kdyz maji italskou domacnost, tak se jim cerne odznaky zvyrazni...
0 14.05.2013 10:23 eko17 – samec,samička
Prosim o radu...
Starší reakce
No skoro...ale jsou i černější...
A nevypadá zlatej cosby takhle?
Nevím jestli u oranžových jsou také Cosby...ale i tato barva umí být hodně pročernalá...
Nevíte někdo, co je to za varietu?
Starší reakce
Ale cosby to je.
Chca nechca
Čichavec šedý,var.cosby...
Čichavec modrý, var. cosby.
prosim vas copak je to za čichavce ?
Starší reakce
Obchodní název C.sota je velmi zavádějící a proto si myslím, že opět máš pravdu...podle mne také jsou to kříženci. Měl jsem je, rozmnožil je a ta hrůza co z toho vylezla mne přesvědčila, že takto již nikdy. To se nedalo prodat jako nic. Každý pes jiná ves...Jsou to ryby hezké na pokoukání, ale má-li člověk smůlu a chytne dvě blbé nositelky genů, pak si užije, pokud je rozmnoží...
Já se na ně díval a dospěl jsem k závěru, že by to byla jenom zbytečná slova, ale když jinak nedáte... Ty dvě fotky krásně ilustrují, jak je někdy ošidné určovat rybu z jedné fotky - ony skoro vypadají, jako by na každé byly jiné ryby... Labiosa to podle mého s velkou pravděpodobností není, na labiosy mají tyhle rybičky relativně krátké a vysoké tělo, hlavně na první fotce. Ta první fotka dost svádí ke zlaté formě laliuse, ta druhá k chunám. A taky to může být teoreticky kříženec... Jak říkám, opisuje klasika: Slova, slova, slova...
Ale vážně pro Jupí: nebuď smutná, dobře se o ně starej a v klidu vyčkej, co z nich vyroste, oni ti budou dělat radost, i když nebudeš stoprocentně vědět, co jsou zač (ale chápu, že ten pocit štve, mě by štval taky
) A třeba se to nějak vyvrbí.
Aha. Děkuji za vysvětlení. A mohl byste se prosím mrknout na fotky, co sem dala kousek níž uživatelka jupí? Koupila čichavce pod prodejním označením Colisa sota - čichavec medový. Já pod tímto názvem před půl rokem koupil broskvovou barevnou variantu čichavce pyskatého, ale ti její čichavci se mi přeci jen zdají trochu jiní... nicméně identifikovat je nedokážu.
No, to tak úplně není. Němci mají vesměs v genech štábní kulturu a úctu k autoritám
, takže bývají první, kteří podobné změny respektují a používají v široce dostupných informačních zdrojích (jo, oni mají ještě akvaristické časopisy...). V případě změny jmen u čichavců tomu bylo a je taky tak, a nejen to - byli to právě Němci, kteří tuhle osvětu hojně šířili mezi akvaristy a kteří také zčásti k té změně názvosloví přímo autorsky přispěli. To, že je to bizarní projekt, je osobní názor pana doktora Vierkeho.
No jo, celý svět to už přijal, jen Němci se budou cukat
Německy moc neumím, ale pochopil jsem z toho, že soudruzi z NDR považují přejmenování čichavců za bizarní projekt a neuznávají ho.
malyLibor byl rychlejší, takže už uvedl, že to, co bylo od roku 1923 Colisa, je dnes Trichogaster, to, co bylo od roku 1923 Trichogaster, je dnes Trichopodus. Proč tomu tak je, se tady už před časem diskutovalo, opravil se pak i atlas, bylo to publikováno i česky, pokud si to chcete někde přečíst v ucelené podobě, tak nejlépe tady:
www.aquatab.net/…
Jinak by možná bylo dobře, kdybyste maličko přemýšlel o formulacích, které vypouštíte, nic jako „obecné“ znaky a „skryté“ znaky neexistuje, Colisa zrovna nenaplňuje charakteristiku „sběrného rodu“, „systemizátor“ se určitě zabývá něčím úplně jiným než systémem živočichů. Oni potom hlavně ti mladší nebo začínající akvaristé tady získávají trochu zkreslené představy. Mimochodem, včera nebo kdy jste v jiném vlákně tvrdil, že preparát Praedyn používaný v minulosti k hormonální indukci tření ryb, byl testosteron. Tak nebyl, byl to choriogonadotropin, což je sakra rozdíl. (Testosteron je hlavní samčí hormon obratlovců syntetizovaný především ve varlatech, méně v nadledvinách, v menším množství také u samic ve vaječnících. Choriogonadotropin je výlučně samičí hormon savců produkovaný placentou.)
Jaroslav Hofmann
Máš pravdu, je v tom trochu binec
www.fischreisen.de/…
poslední odstavec na stránce to snad vysvětlí
Je mi líto, že tě zklamu, ale rod Colisa již před několika roky zmizel z taxonomickýxh tabulek. Čichavci dříve řazení do rodu Colisa jsou nyní Trichogaster, a ti, co se dříve jmenovali Trichogaster se nyní jmenují Trichopodus. I ve zdejším atlase se již téměř všichni čichavci jmenují vědecky správně. Takže čichavec medový se nyní jmenuje Trichogaster chuna -
www.aquatab.net/…
Ale je jedno, jestli se jmenuje Trichogaster nebo Colisa. Mrzí mne, že neumím jednoznačně říct, jestli má jupí v akváriu čichavce pyskatého nebo medového.
Rod Trichogaster má zcela jiné morfologické znaky (obecně v počtu tvrdých paprsků ve hřbetní a řitní ploutvi a skrytě ve stavbě čelisti a žaberních oblouků), ryba na snímku stále patří do tzv. sběrného rodu Colisa. Ryby na snímku patří k divoké populaci Colisa chuna. Colisa labiosa a Colisa fasciata má oproti Colisa chuna a Colisa lalia výrazně protáhlé tělo více jak 2x delší než vyšší a zase skrytě nesedí ozubenost v tlamce. Ale to nechme na systemizátorech zařazení dle Linneho systému.
Prakticky Colisa labiosa se začíná "rozumně" vybarvovat až ve velikosti okolo 5 cm /tedy alespoň samci), do té doby je to "neprodejná" šedá myš. Colisa chuna se barví již ve velikosti okolo dvou centimetrů, zpočátku obě pohlaví stejně a ve finále samci naberou na intenzitě.
Meďák.
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3 4
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 5910x