Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtry Atman HF 0100, 0300, 0400, 0600

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Filtry Atman HF 0100, 0300, 0400, 0600
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2013 14:25 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Aforte
Nevím, jestli to bude objemově stačit. Jestli by toho bylo toho Siporaxu málo a nechceš kupovat větší balení, můžeš to zkombinovat třeba s keramickýmí kroužky od JK nebo s kouskem biomolitanu. Ale možná to bude stačit, nemám na to dobrý odhad takto podle hmotnosti a od oka.

Nasyp to do té nádržky, ve které je plátek biomolitanu. Odstranit plastovou vložku s aktivním uhlím (nebo alespoň aktivní uhlí z ní) a do prostoru kolem biomolitanu nasyp ten Siporax. Je to pěkně vyfoceno v tomto vlákně, příspěvek od uživatele seic ze dne 30.7.2013. Dej tam toho tolik, kolik se tam toho vejde.

Jen si potom ověř nějakým jednoduchým měřením, že Ti ten filtr přečerpá objem nádrže alespoň 1.5-krát za hodinu. Kdyby byl průtok upraveným filtrem příliš nízký, taky by to věci moc neprospělo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 14:47 Muž Aforte [533] - Rostliny
Budu kupovat filtr Atman HF-0400. Bude tohle stačit: www.akva-tera.cz/… + kam se to dává? může to prosím někdo vyfotit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 07:41 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: Aforte
Já mám 0300 v 60l, nevýhodou je, že ho musím poměrně často čistit. Při jeho koupi jsem byl naprosto spokojený, jenže to jsem měl v akvarku 20 krevet a filtr byl upe čistý, za nějákou dobu se přece jen zanese a sníží se celkem průtok, takže tedka mi jede pořád na největší možný.
Každopádně pokud tě netrápí trocha peněz navíc neváhal bych a koupil 0400 nebo klidně i 0600. Protože ten prutok se dá fakt hodně snížit. Sám jsem měl v planu tu 0600 si koupit, ale nakonec koupím akvacit a čerpadlo, protože s tim je nejméně práce :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 23:24 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Aforte
Pro 50 litrů bych o té 0300 ani neuvažoval a uvažoval bych jen o tom 0400. Pokud jsem to z webu správně pochopil, tak jediný rozdíl mezi 0300 a 0400 je velikost nádržky, a tedy objem a povrch filtračního média. Oba mají stejný výkon, takže čerpací rychlost by měla být podobná.

Takže snad (závisí od tvaru) se zvětší povrch, kterým bude voda protékat a sníží se rychlost. Naproti tomu jsi oproti předchozím úvahám zvětšil objem, který je potřeba za hodinu přefiltrovat.

Takový hodně hrubý odhad naznačuje, že s tou 0400 se akvárium přefiltruje zhruba 1.5-krát za hodinu, aby to ještě zůstalo v "učebnicových" mezích nitrifikace, když uvažuji, že v nádrži bude třeba 40 litrů vody. To mi přijde tak na hraně, že intuitivně tuším, že to asi fungovat bude, ale zaručit bych se za to nedokázal. S touto velikostí tohoto typu filtru v podobné velikosti nádrže zkušenosti nemám, možná se ozve někdo fundovanější. Něco taky přefiltruje dno, takže jestli tam bude rozumné proudění vody, dno to jistí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 20:26 Muž Aforte [533] - Rostliny
Mám ještě dotaz k tomuto filtru. Budu mít akvárium podle posledních měření a poznatků 80x25x25. Rozměry jsou dané a už se nedají změnit. Litráž tedy bude 50l. Ten 0300 je pro akvárium od 30l do 80l. Mám pořídit radši ten 0400? Je to o 100,-Kč dražší. V akva budou buď jen krevetky, nebo krevetky a otíci, nebo krevetky a malé hejnové rybky(kardinálka vietnamská, razbora skvrnoocasá) - nenáročné ryby, které nezatěžují vodu. Bude stačit ten 0300? Prý se tento filtr dá regulovat. nevím, jaký je mi nimi rozdíl, ale nejspíš ve velikost filtrační plochy. Na nasávací trubici bych ještě dal malý bio molitan(ještě větší filtrační plocha).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2013 00:18 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Aforte
U filtru s příliš velkým výkonem se může stát, že bude prohánět vodu příliš rychle a ta se při stávající ploše, kterou protéká, nestačí přefiltrovat nitrifikací. Před několika dny o tom psal Designer v tomto vlákně. Pak dobré vědět, nakolik se dá ten filtr přiškrtit regulačním ventilem.

Ale v tomto případě mám dojem, že 0300 a 0400 se neliší výkonem a čerpací rychlostí, ale jen velikostí prostoru pro filtrační médium. Jestli je tomu opravdu tak, asi bych šel do toho většího, tedy 0400. Jestli to nehoní vodu rychleji než 0300, rozhodně to nebude příliš velké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 16:14 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Ciffik
A co koupit ten 0400? Ale na akvárium o 36 litrech to je už moc ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 15:47 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Aforte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 15:34 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Ciffik
Díky. On ještě existuje větší model?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 14:55 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Aforte
Já mám tento filtr v 12l miníčku s krevetkama a přísahám, že mi to nikdy žádnou nenasálo. Malé se prostě schovávaj v porostu a když už si troufnou, tak už je to nenasaje. Zato jsem z něj tahal jednou dospělou, co se tam dostala po vláknitý řase co rostla z výtoku filtru...
Mimochodem pokud jej plánuješ na tu tvoji 80*20*20 tak si pořiď klidně větší model. Bude víc místa na filtrační média a ten průtok se dá velmi dobře regulovat. Jo a to nasávání tak dlouhý není - je tam mezikus kterým se to dá zkrátit/prodloužit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 10:57 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Aforte
Napadlo mi ještě něco, když jsem si přečetl, že si chceš založit Iwagumi. Všechny Iwagumi, které jsem doposud viděl (sám s nimi zkušenost nemám), měli externí filtr a hezké průhledné (skleněné) trubičky. Kromě estetického dojmu je důvodem taky proudění vody. V mnoha fórech věnovaných aquascapingu jsem se dočetl, že pro nízké kobercové rostlinky je dostatečné proudění v celé nádrži obzvláště důležité (mnohdy dokonce důležitější, než optimální vyvážení CO2 a jiného přihnojování). Tyto malé závěsné Atmany vodu hodně nerozproudí. Nechci tím říct, že to určitě kvůli tomu nebude fungovat, ale je dobré myslet na to při návrhu a zakládání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2013 21:14 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Aforte
Já jsem tam nasadil toto (jen trochu jiný materiál):

www.levnaakvaristika.cz/…

a sedí to tam dobře.

Jestli chceš něco s menším objemem, jen aby to nevcuclo krevetky, kup si v akvaristice prostě větší kostku biomolitanu libovolné velikosti, seřízni ji jak potřebuješ, udělej do ní důlek (vyřež a nebo něčím horkým vypal) a nasaď na sací koš. To by pro krevetky mělo stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2013 18:53 Muž Aforte [533] - Rostliny
Zdravím,

mám znovu dotaz k tomuto filtru. Všechno už vím. Nové keramické náplni, ale co dát na tu trubku, co je v akva. Psali jste molitan. Chci se pokusit o iwagumi, takže nevím, nevím. Bude to tam moc vidět. Ta trubka je dlouhá, takže tam molitan asi ani nedám? Jak to vyřešit, aby to nespolklo krevetky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 18:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Ono seriznuti kostky biomolitanu neni az takova krize, ze je trubka skoro na kraji jedne strany, kdyz se podari tu stranu dobre pritisknout ke sklu, ta strana se vlastne zaslepi a pouzivaji se jen zbyvajici 3.

A ze to po uprave muze pracovat? Ale jiste, mam Aquael Fan 3, jenze jen jeho horni cast a pod nej jsem dal Bioakvacit 30x14x10cm. Vlastne je to taky jen uprava, ale kdyby ho uz pritelkyne nemela, koupil bych k te kostce cerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 18:09 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
Já věděl, že to tady zazní :-) a nedá se s tím nesouhlasit.

Právě proto jsem u toho objemu filtračních hmot napsal, že je to jen hrubé vodítko. Proto se tady taky diskutuje a doporučuje, aby se filtrační hmota doplnila dovnitř i na sací koš.

Jistě, uvnitř nádobky voda tím médiem nebude proudit optimálně (z jedné strany na druhou), a rychlost taky nebude zcela v mezích nejlepší nitrifikace. Ten vnější molitan zase možná (alespoň z některé strany) nebude mít v potřebné hloubce dostatečný povrch, závisí od toho, jak se to seřízne a jaký to bude mít tvar. Pořád si však myslím, že když se tyto dva elementy spojí, bude to pracovat uspokojivě a odměnou bude to, že část filtrační hmoty se přesune z nádrže ven. Kromě toho, jestli nádrž nebude přerybněna a jestli se nebude zanedbávat údržba, nemusí být dvojitá filtrace za hodinu tím nejdůležitějším parametrem. Pod jednu filtraci za hodinu bych však určitě nešel. Částečně extrapoluji zkušenost s podobným menším filtrem v menším akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 17:41 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Podle bezne velikosti lidske ruky usuzuji, ze to pres co voda proudi ma plochu maximalne tak 1dm2. Pro dobrou nitrifiaci pocitejme rychlost vody pres medium 5 az 10cm/min, tedy zde do 1l/min = 60l/h. Akvarium by se melo precerpat 2x za hodinu, takze je to tak pro akvarium do 30l.

Ale co asi tak muze dobre nitrifikovat v necem takhle placatem, jako je tam ta vlozka? Pokud je to hodne jemne porezni, musi se to zakonite rychle ucpat. U biomolitanu se uvadi, ze nejdulezitejsi jsou prvni 2 az 3cm, zbytek uz je vlastne zbytecny. A biomolitan se pouziva tak porezni, tak jemny, aby se mesice neucpal, u jemnejsich veci ten problem bez predfiltrace nastava (tam se ucpava ta predfiltrace, kterou je nutno cistit).

Vypada to pomerne hezky, ale nebudi to ve mne zadnou duveru, z vyse popsanych duvodu.

Ohledne objemu filtracniho media, objem muze byt klidne obrovsky, ale jak se zacne proplachovat silenym proudem vody, nitrifikovat nebude. A i z toho duvodu jsou kostky biomolitanu tak dobre, nasavaji vodu celym povrchem, ktery je dost velky a tim je i prutok mediem vhodny pro nitifikaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:53 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: romant
Zatím filtr nemám. Takže bych měl zkusit toto, vyměnit za keramiku + dát nějakou menší kostku na nasávací trubičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:33 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Aforte
Pro představu o velikosti filtru, nádobky a objemu filtračního materiálu se podívej třeba na tohle video:

www.youtube.com/…

Všimni si, že ta černá vložka (biomolitan) má mizerný objem. Ta bílá vložka vůbec není na biologickou filtraci, tu bys tam při normálním provozu neměl vůbec mít. Všimni si taky, že kolem té vložky je ještě hodně místa, kam se dá "nacpat" víc biomolitanu a nebo filtrační keramiky. Takové "zlaté pravidlo," kterým se snažím řídit, je, že objem filtrační hmoty by měl být kolem 5% objemu vody v nádrži (jen takové hrubé vodítko). Tak si zkus odhadnout, jestli Ti to tento filtr může dát.

K tomu dodatečnému molitanu na sacím koši, u tohoto filtru je každý dodatečný kousek filtrační hmoty vítaný. Kromě toho, pomůže zamezit uvíznutí mladých krevetek mezi ramínky mřížky sacího koše. Jeho velikost zase nemusí být závratní a může být menší, než by byl u kombinace s čerpací hlavou. Plní taky funkci mechanického předfiltru, díky kterému samotný filtr nebudeš muset často čistit. Taková kostka 10x10x10 cm by z 50 litrové nádrže zase tolik ukousnout nemusela.

Odhaduji, že s vyplněním nádobky další filtrační hmotou a s dalším molitanem na sacím koši to pro těch 50 litrů asi bude stačit. V podobě, jak se to dodává, rozhodně ne. Myslím taky, že krevetky si na kvalitu vody dost potrpí.

Zdá se mi (z toho, co jsem si přečetl a jak sám plánuji větší akvárium, než mám), že 50 litrů je objem, u kterého začíná být řešení kostka + čerpací hlava taky rozumné. Jen nevím, jestli by v tak malém objemu čerpací hlava nezpůsobovala přehnané proudění. To je však asi na diskuzi v jiném vlákně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:31 R Muž romant [27977] Re: Aforte
Tak pokud už ten závěsnej máš, tak nic neměň, jenom vylepši tu náplň, vyndej to aktivní uhlí a přisyp ty šutříky a na nasávací trubici nastrč kousek molitanu a bude to bezpečný. Jinak ke krevetkám(byť je nechovám) bych dal právě ten bublifuk, nebo hlavu s biomolitanem a když se zabezpečí to nasávání, tak bude bezpečnej kterejkoliv filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:22 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: romant
Takže bych radši měl tento filtr vyměnit za bublifuk? Znáš nějaký opravdu dobrý, který nemůže zranit krevetky, stojí do cca 500?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:17 R Muž romant [27977] Re: Aforte
Teď když je odtajněna velikost akvária, rozměr a osádka, tak bych se přikláněl k tomu bublifuku. Na to nasávání bych určitě kousek molitanu nasadil, přecijenom tam budou krevetky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:13 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: romant
A co bude tedy nejlepší? Tento filtr + ty sera siporax? Na tu nasávací hadici co je v akva se musí dát nějaký molitan?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:08 R Muž romant [27977] Re: Aforte
Na tu vejšku budeš mít s hlavou a kostkou trošku problém, neb je to na tu sestavu nízký. Klidně bych pouvažoval i o bublifuku, neb s tou osádkou to nebude problém. Jinak ta keramika od eheimu, třeba ehfi substrát a od sery siporax.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 15:55 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: romant
Měl bych akvárium 80x20x20 - 50l. HF 0300 by měl být pro akvária o objemu 30-80l. Kolik zabírá místa? Není lepší radši koupit atman hlavu + molitan? To musí být na nasávací trubici další molitan? To bude zase zabírat místo v akva, ne? Co a čím ve filtru nahradit? Slyšel jsem tu nějakou keramiku od eheimu, ale nevím co to vlastně je. Já popravdě nevím ani jak ten filtr vypadá. Viděl jsem ho jen na webu.. Vcelku mě to zaujalo, že se ušetří litráž pro další rostliny, ryby. Jako rybky bych volil nejspíš nějaké razborky x kardinálky vietnamské + krevetky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 15:47 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: snehulda007
Aha, tak to se omlouvám, ten model jsem mírně přehlédl :-). No, možná bude můj report v budoucnu užitečný alespoň pro někoho jiného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 15:38 Muž snehulda007 [850] Re: michalt
Aforte psal,že uvažuje o HF0300 ;-)
Co se týká toho molitanu na nasávání,tak já si koupil kostko a ze zadu jsem jí seříz, aby se vešlamezi sklo a tu trubičku.S tím proudem souhlasim a co se týká výkonu tak já ho (HF0100) měl v 17ti litrech u endlerek a krevetek a po zaběhnutí naprostá spokojenost. ano Nacpal jsem ho siporaxem a molitanem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 10:32 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Aforte
Ještě, abych odpověděl na otázku :-), tento filtr hlučný není, ale podložil jsem jej gumou, která tlumí přenos vibrací filtru na sklo. Když se na sací koš nasadí další biomolitan, vrtulka se nezanáší a není potřeba nic často čistit. Rozhodně je potřeba koupit filtrační keramiku (já bych teď volil asi radši Eheim Substrat Pro a nebo Sera Siporax).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 10:24 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: romant
Ahoj, já s ním mám docela čerstvé zkušenosti ve 25 l akváriu s jednou bettou a několika šneky. Podle této mé zkušenosti si myslím, že pro takovouhle velikost akvária je jeho použití dost na hraně (po úpravě, o které mluvíš, romante).

V podobě, ve které se prodává, bych jej doporučil nejvíc do 12 litrů, i to jen bez živočichů. Objem filtrační hmoty uvnitř je nepochopitelně malý (samotné pouzdro má pro filtrační médium víc prostoru, než ho tam skutečně je). Takže já jsem tu nádržku naplnil (podle rad v tomto vlákně) filtrační keramikou (ponechal jsem taky původní biomolitan) a na sací koš jsem nasadil biomolitanový váleček F8 (8cm výška, 5 cm průměr). Aktivní uhlí, které tam standardně je, je (za normálních podmínek) potřeba odstranit.

Pak jsem čekal dva týdny a začal měřit NO2. Bylo vysoké a klesalo jen velice pozvolna. Zabíhání trvalo víc než dva měsíce, po celou tu dobu byla koncentrace NO2 pořád měřitelná (Rataj test pořád ukazoval hodnotu kolem 0.1 mg/l, ale spoléhejte se na tu hodnotu). Pak se to zlepšilo, ale jakýkoliv zásah do dna (vyndání kytky s větším kořenem) způsobil okamžitý skokový nárůst NO2. Z toho usuzuji, že dno mi snad filtruje víc, než tento filtr. Takže, jak píše romant, jeho vhodnost závisí od plánované osádky a velikosti nádrže. Na základě měření (co nemusí být zase tak neprůstřelný argument, jako zní) si troufnu tvrdit, že po vylepšení je vhodný do max. 25 litrů a jen pro čistotné rybičky.

Nedá se od něj očekávat ani podpora proudění v nádrži. Nasávání je docela poblíž ústí. Na druhé straně, vodopád umožňuje dobré okysličení vody a čeření hladiny, takže když je z filtru slabý proud, který rozčeří hladinu, nemám žádný problém se slepou hladinou.

Vylepšovací potenciál tohoto filtru má jedno omezení, a tím je to, že nasávací hadička je dost blízko u skla. Takže se na nasávací koš nedá jednoduše nasadit širší biomolitanový váleček, ale je už potřeba nějaká prodlužovací hadička, která to nasávání odvede dál od skla.

Já sám tento filtr používám a momentálně jsem s ním spokojen, jen mám pocit, že zabíhání bylo (navzdory dobrým radám odsud) bolestnější, než by muselo být. Možná bych na Vašem místě pouvažoval spíš o verzi HF-0300, která má větší nádobku na filtrační hmotu a může se toho do ní dát víc a místo v nádrži pořád nezabere. Objemy nádrží, pro které jsou tyto filtry vhodné, bych bral zhruba poloviční oproti tomu, co se píše na balící krabičce. Howgh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 06:53 R Muž romant [27977] Re: Aforte
Je otázka do jak velkýho akva a s jakou osádkou ho plánuješ. Ve 30 litrovým akváriu po lehký úpravě, výměně aktivního uhlí za jiný osídlitelný materiál(třeba nějakou keramiku od sery, či eheimu) bych si ho i dovedl představit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 06:41 Muž Aforte [533] - Rostliny
Zdravím,

jaké máte zkušenosti s filtrem: Filtr Atman HF-0300, vnější závěsný ? Vypadá dobře, je levný a není v akva - proto si ho vybírám. Je nutno k němu něco dokoupit? Jak funguje? Je hlučný? Děkuji za veškeré poznatky.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 16:25 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: michalt
- ne, mam tam nasazeny jen biomolitan z toho bublifuku na nasavaci trubuci Atmana
- zalezi na velikosti AQ, mam to ve 12litrech, pouze krevetky a bez problemu,
ten biomolitan jsem necistil ani nepamatuju
- a prutok bez problemu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 14:35 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: seic
Ahoj, ještě bych se rád zeptal na ten biomolitanový nástavec, který používáš.

Dá se připojit na Atmana tou plastovou trubkou, která je s ním dodávaná a nebo tu mám sundat a připojit opravdu jen ten biomolitan na sací koš, který už na tom Atmanovi je? Jak to máš Ty?

V prvním případě to budu muset trochu vyřešit, abych díky tomu neměl rostliny ve stínu a v druhém případě si nejsem jistý, jestli je nasávací trubička dostatečně daleko od zdi akvária, aby se tam ten biomolitan vešel a aby přitom šlo ten filtr zavěsit.

Mimochodem, neusazuje se na tom biomolitanu příliš hodně odpadu, který se jinak zachytí až v tom závěsném filtru mimo nádrže? I když, zásadní rozdíl v tom asi nebude, když přes něj v obou případech teče akvarijní voda. Díky a přeji hezký den.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2013 11:40 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: michalt
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 11:27 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: seic
Aha...díky za tip. Tohle jsem v obchodě viděl, jen jsem nevěděl, že to bude vhodné. Výborně, to si pořídím. Ještě by mě moc zajímalo, kde a jak vznikají nitrifikační bakterie. Myslel jsem si, že když si koupím nový filtr, tak jsou nějak "naočkované" v biomolitanu (proto bio), po zprovoznění se aktivují a začnou se množit. Ale podle toho, co jsi mi napsal o biomolitanu včera (a co jsem si o něm přečetl) to tak není, ony se tam jen zachytávají. Kde tedy vznikají? Na rostlinách?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 11:13 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: michalt
- na PPI si nehraj, z tech co maji u Vas v akvaristice vyber ten prostredni ;-)
- na nasavani mam biomolitan z tohoto bublifuku www.akva-tera.cz/…
- je trochu jemnejsi nez klasika CZE stredni biomolitan, ale zadny problem - Atman to utahne

www.bioakvacit.cz
- tady to mas i pekne nafocene, co je hruby/stredni/jemny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 11:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Biomolitany se v tech kostkach v akvaristikach prodavaji s vhodnou hustotou poru, jine jsem bezne ani nevidel. Ale kdybys moc chtel, palec je 25.4mm a kolik se do nej vejde der v materialu urcite dokazes zhruba napocitat (kdyz to zvladnu i ja, jen si musim vzit brejle na cteni, nebo tady vlastne na pocitani :) ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 11:00 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
Tak jsem z filtru Atman HF-0100 vyhodil tu vatu a aktivní uhlí, tu plastovou mřížku jsem tam ponechal. Koupil jsem keramické kroužky, trochu je namočil do akvarijní vody a naskládal jsem jich do filtru, kolik se jich vešlo (biomolitan, který tam byl předtím, jsem ponechal).

Teď jen nevím, jak na ten další biomolitan. V akvaristice jsem našel nějaké kusy, ale u žádných z nich nebyli uvedeny jejich parametry (PPI) a tety v krámě pořádně nevědí, co to tam vlastně prodávají. Tak nevím, který z nich mám koupit, aby se nejlíp hodil na ten nasávací koš filtru. Taky mám ještě trochu místa uvnitř pouzdra toho filtru, tak bych tam taky mohl nějaký ještě dát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 14:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Molitanem u filtru se vzdy mysli biomolitan. Lisi se od bezneho molitanu tim, ze ma pri vyrobe profoukle pory, nema uvnitr mnoho uzavrenych komurek, ma mnoho skrz naskrz otevrenych poru. Tim ma obrovsky povrch, ktery osidluji nitrifikacni bakterie a voda jim muze bez vetsiho odporu protekat. Jinak se u nej udava hodnota PPI, poru na palec, takze cim vetsi cisto, tim je jemnejsi, zustava v nem vice necistot, a rychleji se ucpava. V akvariich je pouzitelny PPI 10 az 45. 10 je desne hruby, velke pory, nad 30 uz zase prilis jemny a snadno se ucpe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 14:37 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: seic
Všem Vám děkuji. Právě jsem si přečetl článek o různých druzích filtračních materiálů. Myslím, že to asi udělám tak, jak to máš Ty (seic) na fotce. Koupím v krámě keramické kroužky a Substrat Pro a kousek bioakvacitu na nasávání (pořád si nejsem zcela jistý, jestli se pojmem molitan myslí něco speciální a nebo prostě jen molitan :-)). Jen se chci ujistit, že ta černá vrstva, kterou vidím na té fotce ve středu, je opravdu bioakvacit, který můžu nechat z původní výbavy. Rozumím, že nasávání se opatří molitanem, aby se nenasávali živočichové. Ale pak se nebudou nasávat ani mechanické nečistoty z vody, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2013 13:33 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: snehulda007
- ad snehulda - neni skoro co dodat
- molitan na nasavani + kousky molitanu dovnitr kam se nevejde nic jineho
- filtracni medium libovolne dle osobnich preferenci - ja mel po ruce keramicke
krouzky + Eheim SubstratPro + JBL Micromec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2013 10:32 Muž snehulda007 [850] Re: michalt
To uhlí samozřejmě není nic proti ničemu,ale stejně po pár dnech jeho schopnost odfiltrovávat chemikálie (nebo jak to napsat) vymizí a pak už funkuje jen jako mechanická filtrace. Pokud chceš vyměnit filtrační media tak to udělej teď při záběhu. Hrubost molitanu zvol takovou tu střední.
Já tam dal tohle
www.spokojenypes.cz/…
a zbytek vyplnil kouskama zelenýho molitanu co dělá atman k čerpacím hlavám a kousek mám i na nasávání, aby mi nevcucával krevetky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 10:28 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: seic
Aha...zajímavé. Ty kousky za filtrem (dál od akvária), to jsou kousky molitanu? A ty kuličky, to jsou kamínky a nebo taky nějaký filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 10:25 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: seic
Nemám žádný speciální důvod používat teď to aktivní uhlí. Jen to tam bylo od nova, tak jsem si myslel, že se to tak standardně používá a že se to uhlí (vložka uhlí + vata v plastové mřížce) vyndává jen když se do vody aplikuje nějaké léčivo. Myslel jsem, že ve standardním provozu tím uhlím ničemu neublížím a že se díky té vatě voda alespoň líp mechanicky profiltruje (co se asi opravdu děje). Hmm...tak já to časem vyndám a koupím tam molitan. Mám se ohlížet po nějakém speciálním? Nemám tam radši dát prostě hrubší filtr? Jaký hrubý by měl být ten molitan, abych tím výrazně nesnížil průtok vody a aby příliš nepřetékala kolem? Mimochodem, ten materiál, ze kterého je vyroben filtr, to je akvacit a nebo je to něco zcela jiné? Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 10:19 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: snehulda007
Fotka k příspěvku - presne tak, za ty penize je to dobry filtr
- chce to jen trochu upravy :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 10:13 Muž snehulda007 [850] Re: michalt
A nebylo to jen zavzdušněný? Ten filtr jako takovej špatnej neni,ale ty jejich filtrační media mi přijdou objemově dost málo...Já si to aktivní uhlí schoval,kdyby náhodou a zbytek vyhodil a nahradil siporaxem a molitanem,takže mám mnohem větší objem filtračních hmot a funguje výborně... A ten proud na výtoku nemusí být nijak velkej ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 10:04 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
- jak psala snehulda - zavesne Atmany maji jako standard cernou mrizku, ve ktere jsou granule s uhlim a cele je to zalepene paskem jemne vaty
- je to potreba bud cele vyhodit nebo rozebrat a nechat jen tu plast. mrizku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 09:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Jaka vata s uhlim? Neco mi uniklo. Vata se zanasi rychle, jemne veci se pouzivaji jen jako mechanicka filtrace. A uhli? To se pouziva jen kdyz chces vodu neceho zbavit, treba leciva po pouziti, protoze to nacucne do sebe a pak ho vyhodis. Takze proto se ptam, co mi uniklo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 23:20 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
Ano, filtr jsem čistil po týdnu, protože jsem si všiml nápadně menšího průtoku a nevěděl jsem, jestli je zanesen filtr samotný a nebo vrtulka na motorku. Jestli se to stane příště, vyčistím jen tu vrtulku a filtr nechám být. Na tom černém filtru něco málo bylo, ale rozhodně se mi to nezdál být problém. Ten jsem jen trochu otřepal v té vypuštěné vodě. Uvidím, jak se ta vata s tím uhlím budou chovat dál, ale asi je časem opravdu vyměním za něco smysluplnějšího. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 17:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Vypere se ve vode, kterou davas pryc z akvaria, a jen tak, abys dostal pryc prebytek svinciku. Jinak ale u nove zalozeneho akvarka je filtr k prvnimu cisteni tak za pul roku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 17:52 Muž snehulda007 [850] Re: michalt
Ta řasa bude asi ruducha,ta se v nových nádržích objevuje. A tos ten filtr čistil po týdnu? Já ho mám v nádrži asi dva roky a čistil jsem ho jednou nebo dvakrát...Ty mřížky s uhlím a vatou co jsou v něm vyhoď a nacpi ho siporaxem a páskem molitanu a je to..Na nasávání mám taky ještě kostičku molitanu.Jinak molitan se pere ve vodě co jsi vyčerpal z akv. A žádný drhnutí,jen lehce vymačkat.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3045x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6961-filtry-atman-hf-0100-0300-0400-0600