Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je ideální tvrdost (GH a KH) pro pěstování většiny rostlin?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Jaká je ideální tvrdost (GH a KH) pro pěstování většiny rostlin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2016 10:13 jamajcan Re: Marek98
Jestli vyloženě nebazíruješ na biotopu americkém, tak bych se podíval mezi Nymphaeaceae (leknínovité). Můžeš je zasadit do dna a listy nechat volně na hladině, kde budou mít světla dostatek.
rybicky.net/atlasrostlin/nymphaea_lotus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2016 00:15 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marek98
On ten výluh funguje i když není v akváriu úplně hnědá voda. Takže to jde i z rostlinami ale nesmíš z toho mít čaj. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 19:03 Muž Marrek [0] Re: NHKG
Na tu vodu už mám nasbírano spoustu olšových šištic, listů, a kořeny, myslel jsem ve dně kořenící rostliny, tak to je škoda, asi ještě přehodnotím priority, jestli black water, nebo osázené akvárium ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 18:52 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Marek98
Pokud myslíš rostliny na hladině, není problém. smich Ale rostliny zasazené ve dně ti moc neporostou, protože budeš mít velmi málo světla. Ta hnědá barva ho pohltí. Takže z rostlin jen ty nejméně náročné na světlo - Echinodory, Anubisy, ...
Když to přesvítíš, tak se nedoplatíš za elektriku a asi to ani nebude vypadat tak dobře.
A pokud té hnědé barvy docílíš koupeným výluhem, tak ti neovlivní ani pH ani tvrdost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 18:49 Muž Marrek [0]
Ahoj, chystám se založit si akvárium ve stylu Black water, ne biotop, ale přijde mi taková barva přirozenější, vím, že je pak kyselejší a měkčí voda, je možné mít zároveň od rašelina zabarvenou vodu a zároven rostlinami osázenou nádrž?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2015 10:33 kaga Re: Jindráš
No vzhledem k tomu jak tvrdou jsi měl vodu se teď rostlinkám dýchá líp i bez přidávání co2 :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2015 13:32 Muž Jifi [675] Re: Jindráš
Mně třeba parádně roste Vallisneria Corksrew, a to už od založení akvárka. V mém akvárku roste jak plevel, musím ji už začít přetrhávat. A nemá tak dlouhé listy, což je fajn.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2015 18:38 Jindráš – Růst rostlin
Nevím,čím to je-možná vodou z RO,ale brutálně se mi rozjely rostliny,úplně neuvěřitelně. CO2 nemám,vůbec ničím nehnojím,jen maj v kořenech JBL 7+13. Všechny jedou,snad 1cm za 2dny. Může to být tou regulací vody z RO? A ještě jsem udělal dneka brutální věc-mám Anubis,ještě malý,moc neroste,a jediný má na sobě Ruduchu. Teda aspoň ji jinde nevidím,ale asi tam určitě je. Vyndal jsem ho a dal do mikrotenu a polil celý CO2 Vital. Vůbec ho nepoužívám,nevěřím mu,Vitalu. A nechal jsem ho půl h namočený,v zavřeném mikroténu. Teď jsem ho vrátil do akva,uvidím. ne Udělal jsem blbost? stydim

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 12:39 Jindráš Re: zervan
Jasný,ale třeba Valisneria spiralis mi vůbec nešla,a to byla ta ultra tvrdá z vodovodu. Nejvíc mi teď jedou obyčejné,nenáročné stonkovky. Ale Cryptocor. a Echinodory nejdou,nerostou,jen žijou. Jsou v tom skle. CO2 už nedávám,vyhodil jsem ho. Pro mne nulový efekt. Dokud nesrovnám vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 11:59 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Jindráš
No neviem, sú zase rastliny, ktoré majú radšej tvrdšiu vodu (napr. Vallisneria). A zase taká Cabomba furcata mi rastie len keď je pH pod 7 - je jej jedno, či to dosiahnem vo vode s vyššou alkalitou silným dodávaním CO2 alebo pri nízkej alkalite s miernym pridávaním CO2. Myslím si preto, že KH (a súvisiace pH) je pre rastliny dôležitejšie, pokiaľ sa nebavím o extrémoch tvrdosti (že by nemala dosť Ca a podobne).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 11:27 kaga Re: Jindráš
Ale náhodou pěkné :-) (a nakolik trefné nechám na chemicích :-))

nějaké informace o vodě/rostlinách najdeš na www.rataj-spk.cz konkrétně ohledně tvrdosti tuším píše v článcích a návodech kolem CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 09:29 Jindráš Re: slavko
Já si to -předsavuju takhle- Čím vyšší GH a KH,tím je to pro rostliny - voda- jako sklo,nemohou se dostat k živinám,čím jsou tvrdosti nižší,tím je pro ně voda jako houba,ze které mohou živiny vysávat. Je to asi hloupost,chemici si asi budou klepat na čelo,ale takhle si to -obrazně představuju. Čím vyšší tvrdost,tím je to tvrdší sklo a rostliny jsou jím obalené. Nejen rostliny,ale i ryby,že jsou jako ve skle. Blbost,co. hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2012 21:55 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Usine
Toto povinné čítanie o alkalite som čítal, a viac krát, ale asi som natvrdlý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.10.2012 21:40 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2012 21:37 R Muž slavko [1759] - Rostliny – Vplyv KH a GH na rastlinky
Ja oživím túto tému.

Prosím vás, ako je to s KH a GH pri rastlinkách? V tunajšom atlase je udávaná len hodnota KH. Znamená to, že GH nie je pre rastlinky dôležité? Prečo tu je len KH? Je mi známy vzťah KH/pH a CO2, rovnako viem o stabilizačnom vplyve alkality na pH, aký ďalší vplyv má na rastlinky hodnota KH a aký hodnota GH?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2008 12:46 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: spooky
Viděl jsem obrazovou kolekci fy. Dennerle, která prezentovala zhruba stovku společenských nádrží s nádhernou rostlinnou obsádkou všech možných běžných i méně frekventovaných rostlin. Převážná většina nádrží byla s vodou okolo 3 dKH a 6 dGH, zbytek s vodou okolo 5 dKH a 10dGH.
Pohled na webové prezentace akvišek na různých světových "přehlídkách" dává také jakýsi obraz, v jakých hodnotách se většinou alkalita a tvrdost pohybují.
Obecně platí, že (až na výjimky) rostliny dobře prospívají v měkčích vodách s dostatkem živin. (A samozřejmě světla, tepla...)
Naštěstí existuje také celá řada kytek, které jsou k parametrům vody hodně tolerantní a krásně rostou i v podmínkách s vyššími hodnotami KH a GH. (V atlasech rostlin jsou obvykle /nejen/ tyto hodnoty uváděny.)
Dlouhou dobu jsem míval v akviškách vodu obdobných hodnot, jako uvádí Radovan. Pěstoval jsem kytky, kterým takové parametry vyhovovaly a šlo to. Ovšem chtíc se pustit do pěstování i některých jiných druhů, nezbylo, než začít vodu upravovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2008 09:48 Muž spooky [11] - AsieRe: Sid
Tiež mám dojem, že Tillmanova tabuľka neplatí pre vody upravované, napr.: rašelinovým výluhom.
Ja si udržujem vodu na 8 GH a 4 kH a raslinky sú krásne. pH mám tak 6,8 - 7.
Podľa Tillmanovej tabuľky je otimálna uhličitanová tvrdosť 4-8 kH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2008 01:47 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Usine
Čím víc dřeva v akvišku, tím míň bych věřil Tilmannovi. ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2008 19:47 Usine Re: RADOVAN
Pozor na měření ph kapkové testy jsou hodně orientační. Pokud bych bral vážně to co máš v prezentaci. PH 7 KH 14 byl by obsah CO2 39,7 mg/l :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2008 19:13 Muž RADOVAN [17] - RostlinyRe: Usine
Ďakujem. Tak tam dám asi 8-10GH
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2008 19:02 Usine Re: RADOVAN
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2008 18:53 Muž RADOVAN [17] - RostlinyRe: Roman
momentálne 25GH a 18KH čiže asi dosť :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2008 18:51 Muž Roman [100] - CichlidyRe: RADOVAN
co máš za vodu????běžná vodovodní pro rostliny a chov ryb vyhovuje, RO bych použil jen na míchání třecí vody. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2008 18:48 Muž RADOVAN [17] - Rostliny – Aká je ideálna tvrdosť( GH a KH) pre pestovanie väčšiny rastlín
Ahoj. Konečne som si zaobstaral RO. Neviem ale aká je ideálna tvrdosť ( GH a Kh) pre väčšinu rastlín?(Aby som vedel v akom pomere riediť s vodovodnou).
Ďakujem

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2546x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6912-jaka-je-idealni-tvrdost-gh-a-kh-pro-pestovani-vetsiny-rostlin