Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vyplatí se ozonizér?

 

NápovědaFórum » Technika » UV 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Vyplatí se ozonizér?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2023 13:40 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: JohnyDoe
Jednu dobu jsem u ozonu delal. Jen uz nevim, ktery to byl. Naucilo me to jedno. Neni prijemne v tom byt/zit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.06.2023 09:53 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Sha
Nejen skrytá reklama, ale taky pěkná hovadina!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   29.06.2023 07:01 Muž skypi [248] Re: JohnyDoe
Pánové, a vám nevadí, že přidáváte do akvaria k živým organismům cíleně prudký jed (cca stejně jako kyanovodík), navíc způsobující těm organismům silný oxidativní stres se všemi negativy? coze
Nepříjemným "vedlejším efektem" může být po nějakém čase i to, že stěna nádrže spontálně "vycestuje do prostoru" , tak jak se to kdysi stalo známému v pěstírně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2023 22:55 JohnyDoe Re: Sha
Někdo má a někdo ne no. Nic méně to funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2023 21:24 Muž Sha [500] Re: JohnyDoe
www.profiplants.cz/…
V tomto případě asi nezafunguje ani skrytá reklama. :-) Za ty peníze je kompletní setové akvárium. Jistě to funguje, ale každý máme jiné priority.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2023 20:47 JohnyDoe – Ozon proti nemocem a parazitům.
Fotka k příspěvku Zdravím všechny akvaristy. Já osobně jsem si pořídil ozonovač od firmy Sander 25mg/h. Je to naprosto skvělá věc, i když docela drahá, ale účinná a vyplatí se. Když měly rybky (molly) krupičku (ichtio), tak jsem ho přes noc zapnul. Za tři dny byli čisté až na lyry (C), u těch to trvalo šest dní. Nepotřebujete žádnou chemii. Stačí otočit potenciometr (bohatě stačí na polovinu a méně) a přes noc to nechat běžet, ráno vypnout. Ozon "pohlcuje" co2, amoniak a jiné plyny. Každopádně už ho mám několik měsíců a rybky i krevetky jsou spokojené. Dlouho jsem neměl v žádném akváriu nemoc. A když se něco objeví, stačí pár nocí a je klid. Doporučuji toto zařízení, ale upozorňuji, že ozon je ve velkém množství jedovatý, tak je třeba větrat. V létě asi nebude problém. ;-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2021 10:02 Muž Korvin [33] Re: StrikoIV.
jj ja mam v 500 v pravom zadnom rohu cez vzduchovaci kamienok priamo por rostrekovacou rampou... a nasavanie je v na pravej strane v prednom priestore... tak teoreticky kym to prejde trasu 140 cm z prava do lava a spat v smere toku prudenia malo by to byt v cajku... hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2021 09:57 Muž StrikoIV. [11] Re: Korvin
Na to je tezke odpovedet.. Vyrobce uvadi, ze je vhodne umistit o3 mimo nasavani filtru.. Mam ho pod vytokem.. Ozon bude podle me utikat z akvaria stejne rychle jako co2, takze do vnejsiho filtru se podle me dostane ozonu minimum..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2021 08:27 Muž Joe [9] Re: Brodys
Podla mna nie. Samotny O3 musis nejako dostat z generatora. To sa bezne robi vzduchovacim motorcekom. Takze do reaktora by si si hnal aj vzduch a nasledne ho zavzdusnoval. Skusenost s tym nemam, taham to na zvlast hadicke, ale logicky mi vyslo toto. Napadlo ma to zrovna dnes rano, ked som odvzdusnoval reaktor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2021 07:18 Muž Korvin [33] Re: StrikoIV.
OTAZOCKA NA SKLO ..Ked to slape Vam 5 ci 10h denne mozem dotaz co na to nitrifikacne bakterie? asi dostali na frak tone ako v akva tak vo filtroch...ci sa mylim :-O ? dakujem sad
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2021 17:19 Muž StrikoIV. [11] Re: hutch
Taky ho pouzivam, ale jen v noci na cca 5 hodin a polovicni vykon.. Jsem spokojeny, voda absolutne bez zakalu apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2021 16:21 Muž Korvin [33] Re: hutch
mozem poprosit o blizsie udaje davkovania da hmm kujem coze hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2021 21:51 Muž vlka [3456] Re: hutch
A co vedlejší produkty ozonizace ?...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2021 20:42 Muž hutch [3] - SumciRe: Brodys
Bobuzel neporadim, mam cichlidy, takze tam zelen nemam :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2021 20:42 Brodys Re: hutch
Zeptal bych se zkušenějších na zapojení. Šlo by to přes rozdvojku napojit před reaktor s CO2? Z reaktoru by to šlo rovnou rampou do akvária. Ušetřil bych si ohyzdnou hadičku v akváriu navíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2021 17:41 Muž hutch [3] - SumciRe: vaclav
Jj, videl jsem. Ze mne krasne receno a presne souhlasim = nebal bych se toho :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2021 13:44 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hutch
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2021 10:26 Muž hutch [3] - Sumci
Pro ty, kteri o tom uvazuji. Mam certizon c25 pro 500l akva. Zapinam ho cca na 10 hodin denne a ryby se od te doby krasne vybarvily a neresim rasy atd. Voda je krasne cista.
Mam velke cichlidy, takze nemam prakticky zadnou zelen a kvuli detem svitim skoro 12h denne.
Ze mne uricte doporucuju ????

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 22:37 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Milan
Na řasy obecně to neplatí jen na ty co se pohybují ve vodním sloupci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 22:32 Milan Re: vaaclav
Tiež sa potrebujem zbavit riasy a svietim viac. Ale to len teraz. ked sa jej zbavím obmedzím to na raz za dva týždne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 22:26 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Milan
Já jí využívám jen minimálně, dřív jsem ji používal na sinici které jsem se nemohl zbavit.
voda.tzb-info.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 22:11 Milan Re: vaaclav
Mám UV. Chcem to len vyskúšat. UV je samozrejme v pohode. A ako často a ako dlho svietiš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.10.2017 21:32 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Milan
laKatos ti neodpoví už není na těchto stránkách. Proč to radši nezkusíš s UV lapou? Ozón je poměrně hodně nebezpečná a jedovatá záležitost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 20:57 Milan Re: laKatos
Ahoj. Čítal som tvoj plán na zapojenie ozónu. 20mg na 8 hodín po 15 minut. Niekde som čítal, že na sladkovodné akva s rybami je odporučaná dávka 250mg za hod pri prietoku vzduchu 0,5m kub za hodinu do 500 litrového akva. Podla mojich výpočtov ked mám 450 lit. akva a vzduchovadlo 420 lit za hod. By mi pri nastavení ozonu na 25mg malo pri nepretržitej prevádzke naplnit ozonom za 10 hodin. Nepretržitú myslím len v noci 10 hodín ale bez vypínania. Je to len výpočet. Chcel som sa ta spýtat ako ti to pri tvojom dávkovaní funguje a či to takto používaš každý den. Chcem kupit ozon, ale nechcem to s nim prešvihnut, ale podla tvojich výpočtov by 5mg za hod splnilo účel za 25 hodin nepretržitej prevádzky. Alebo nezáleží na tom aby som akva zaplnil 250mg? Stačí to aplikovat v menších dávkacha dlhší čas resp. dlhšiu dobu v prerušovanom režime? Díky za odpoved...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 13:42 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Neumim posoudit jestli je to moc nebo malo.Tatik vzdycky rikal, ze do zajeteho akvarka se nam klidne muze kocka vys..t a nic se nesmi stat.To bylo v dobe,kdy vrchol techniky byly zarivky misto zarovek.Ovsem ve sterilnim akva ti zdechne ryba za rohem kde ji neuvidis a je prusvih.
Edit: Hele, já to vidím úplně jednoduše. Dej to tam a pak jsou 2 možnosti:
1.po čase nastanou nepochopitelné problémy a my ti řeknem "my jsme ti to říkali ! "
2.po čase se nestane vůbec nic a ty řekneš, že je všechno v cajku, ryby rostou.. a my řeknem "nám to ale taky krásně funguje"

PS:na UV,ozon atd mám názor jako na antibiotika, dobře to umí pomoct, žrát to nonstop je ale k ničemu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 13:35 laKatos Re: DavFM
tu techniku jsem tu zmiňoval protože mi bylo napsano že mě zklame ( že se porouchá ). Né že je nutná k úspěšné akvaristice. to vim .. akvaristika se dá provozovat i low-tech. ja si vybral HIGH

Dejve cetl jsi kolik toho budu davkovat? pokud ano tak večina UV-čkaŕů jsou barbaři.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 13:32 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Krasne a fungujici akvarium neni zalezitost kvalitni a drahe tecniky. Je to vysledek pochopeni celku,jeho zakonitosti a citliveho pristupu.
Ten ozon pousteny kazdou noc mi prijde jako pokus o zkratku, obavam se ale,ze nevedouci k cili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 13:29 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
Nebudu číst, protože to nikdy mít nebudu. Sice chovám taky JA cichlidy, ale jsem jinak zaměřený, chci přírodnější akvárium.
Křišťálovou vodu, sterilizaci ani propustnost světla nechci! Pro mě to jsou negativa, co by se rybám nelíbily.
Šetřím na technice a radši investuju do drahých ryb. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 13:19 laKatos Re: NHKG
souhlasim ze čím více kur**tek je instalovaných tím větší je šance že se něco pokur-zničí. Proto nekupuji věci levné (věčinou i né moc kvalitní) ale snažím se najít vhodný a kvalitní výrobek s co nejmenším rizikem poruchy a zatím se mě to vyplatilo.
byl mi nabizen ozonizátor typu ( www.nakupyzciny.cz/… ) tak toto si do akvaria určitě nedám

proč jej chci jsem již zmiňoval z podobného důvodu proč UV používají uvečkari + možnost sterilizace "čehokoliv nejen v akvaristice" + chemizmus vody + krištálova voda ( s tím souvisí i propustnost světla do hloubky - pak vlastně i tolik svítit nemusíš) + atd... + atd... přećti si ty odkazy níže věřím źe jste je kluci nečetli.....
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 13:01 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
Václav napsal co si taky myslím. Kdysi jsem ti to taky napsal, ale ty jsi pro ozón rozhodnutý, tak jsem v diskuzi nepokračoval.
Co nemáš se ti nepokazí a porucha ozónu asi bude mít horší následky než u co2. Ale bez co2 se prostě u některých akvárií neobejdeš, navíc se používá hlavně u nádraží, kde jsou ryby nepodstatné. Ale ozónu se ty vyhnout můžeš. Proto nechápu, proč ho tak moc chceš.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 12:54 laKatos Re: vaaclav
Mám úctu ke starším akvaristům kteři mohou vnést nemalé bohatstvi sných zkušeností avšak podají-li to s nějakým důkazem a né jen migrací polulace (akvaristu) k tomu či jinému. V dnešní době jsou lidi ovlivňováni reklamou a právě i diskusními fory a přizpěvky jako je tady.

Příklad... podivej se jak se nyní staví domy a paneláky. kdysi se bydlelo v dřevěných domech s hlíněnou omitkou atd.... proč jsem přešli na ty paneláky, betonové stavby, nedej bože polystyreném uzavřené domy atd? Ano je to bezudržbové, spotřebuje to méně energie a přesto jsou lidi kteři si nyní postaví slaměný domek oplácaný hlínou. Je to životní styl, možná že nyní zjistili proč ma tolik lidí astmata atd. a chcou jít jinou cestou a ne jen že vsichni bydlí v paneláku či podobných stavbách tak musí bydlet taky i oni.
Je to tak se zeleninou a ovocem masem atd.... Proč se kdysi pěstovala místně pak přisli supermarkety a ty prodavají italská rychlo-skleníková rajčata bez chuti, kuřata kde jejich maso už skoro není maso. večina lidí takto nakupuje a myslíš si že je to správné?
Neřídil bych se heslem pojdme s davem takto je to správné....podobné to může být i s tím ozónem.
UV je zkrátka jednodužší avšak ozon má jisté vyhody případně i negativa pokud nepřemyšlíš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 12:22 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Pokud jde o ozon většinou se používal mimo akvária na desinfekci vývojové vody. Proč od toho všichni většinou utekli nebude zřejmě způsobeno jejich leností. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 10:12 laKatos Re: vaaclav
Tam jsme se vaaclave bavili o poddimenzovanem UV zářiči na určitý objem vody, ne o tom že je UV slabé obecně když se správně zvolí. V tom případe je ÚV účinné parádně ale nemá ty vlastnosti jako ozon které vyžadují a chci. (přečti si to celé a nevytahuj jen to co se hodí bez kontextu)

Vím že se ozon hojně užíval a kde máš důkaz že UV které ho vytlačilo není jen následek bezstarostnosti a LENOSTI uživatelů popř i následek odpurců kteři nabyli schopni vzít rozum do hrsti a davkovat jej tak jak se má nebo ještě méně.
A opět jsem u toho negativu co píšeš..... že má opět neco z techniky selhat. Co když ti praskne trubice od ÚV a dostaneš ránu. Cokdyz ti praskne cele akvarium. Cokdyz tě přejede auto když půjdeš pro krmení do zveraku. Nejlepší by bylo akvaristiku nedělat vůbec že? Času by bylo víc žádná starost a nic by se neporouchalo. Ale neberu ti to jen mě ty neber mou myslenku nebo tě začnu strašit příběhy o tom jak šla jednou jedna teta do obchodu pro rohliky ale tam již nedošla. ;-)


vaaclave, sry ale musel jsem ti dát negativní palec.. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.08.2016 09:49 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
slabé UV mi nepomůže protože je prostě slabé, Tohle se používalo kdysi před tím než přišla UV lampa. Stačí si přečíst co o tom píše Stanislav Frank ve své knize 100+1 záludných otázek. Když selže technika u UV lampy se ti nic nestane ale to neplatí o ozonu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 09:22 laKatos Re: vaaclav
Vaaclave, vaaclave kdo tu píše ze UV je slabe?
Proc stále prosazujes UV? Proc stale ten negativizmus nejen k ozonu? Proc stále ten zajety standard a odchylky od něj totálně zavrhujes? To že jsi s ozonem neuměl (nebo se ho bojis, nebo máš málo načteno, nebo závist, nebo jsi takovy brumla strejda) neznamená že to takto budeš podávat i ostatním. Beru ze chceš upozornit na možná rizika ale pořád dokola!?!
Kdysi jsi mě odrazoval od mého filtru (že ho mám špatně navrzeny) ale ted funguje nádherne. Bude to tak i s ozonem?
Neustále píšu že slabe dávkování je prospěšné. když budu davkovat do 20mg/h (na cely muj objem akvaria) a to pouze v noci nemuze opakuji NEMUZE se nic stat. "porovnam-li" to tak Už i uveckari pálí víc než ja budu.
A k věci že jsem na tom špatně. ..no nemyslím si. Život mě baví, rád zkouším nové veci, takový optimsta. Když mám třeba tento koníček jsu do něj naplno. Užívám si ho včetně toho že budu úspěšně davkovat ozon přes to že jeden akvaristicky kolega mi to neustále vyvracel.
;-)
Kdyby sis o ozonu něco přečetl zjistis ze nefunguje jen jako sterilizator ale ma spoustu dalších výhod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2016 00:05 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Čím větší jed do akvária pouštíš tím víc o tom musíš vědět. Když už se ti zdá UV lampa slabá musíš na tom být dost špatně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2016 21:58 laKatos Re: tonof
Ja jsem taky hodně slabý anglictinar a tak jsem si text hodil do googl-prekladace. Pokud seš průměrný čech/slovák tak z textů mnoho pochopis. A čtení tam je opravdu dost-doporučuji přečíst.
Jsem toho názoru ze ozon je daleko lepší než UV ale zatím ho nemám.
UV je blbovzdorne zařízení a čekám ze se do mně UV-ckari pustí ze si ozonem odpalim akvarium atd.... ale při aplikaci to chce rozum jako se vším v akvaristice (muzes prekrmit, prehnojit atd. Atd.)

Do dvou mecicu budu dělat vetsi objednávku na aquapro2000.de kde mimo jine v ni bude i sander c100 a snad pak poreferuji přímo z aplikace ozónu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2016 21:35 Muž tonof [53] - RostlinyRe: laKatos
Môžeš nám jazykovo slabším uviesť aspoň hlavné výhody ozónu. Vďaka X-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2016 23:30 laKatos – nějaké info
Při shánění informací ohledně aplikace ozónu jsem narazil na zajímavé počtení sice o aplikaci do mořských akvarii přesto se to může někomu hodit.....

reefkeeping.com/…
reefkeeping.com/…
reefkeeping.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 22:23 laKatos Re: vaaclav
V pořádku. Tobě to třeba takto fungovalo já to zkusim trochu jinak.
Suma sumárum já vlastně taky to "stabilní" prostředí budu rozhazovat ale s větší frekvencí (jen noční provoz ozónu, přes den bude vypnutý) což znamená s menšími výkyvy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 22:07 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Nemysli si že těch volně plovoucích bakterií je taková spousta aby to stálo za řeč a nejsou to jen bakterie. Skoro se následně ani nezvedne NO3 takže žádné vlny se nekonají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 21:34 laKatos Re: vaaclav
No to ja právě nechci. Představ si že za těch 14 dní se ti namnozí volně plovoucí bakterie a ty je během jednoho dne tim UV zabijes nebo aspoň jejich většinu. Teď ti tam plavou samé mrtvoly a s těma se musí filtr poprat. Filtr ten biologický odpad pomalu zlikviduje a behem toho se začínají množit nové kolonie volně plovoucích baterie a to zas přijde ten tvůj den D.
Neustále menší přísun bioodpadu nahoru dolů. S tím se mění i další věci atd .....
Nechci mít tyto výkyvy a rozhazování vyvaženého stavu v akvariu. Snažím se to někde ustalit. Proto mám kontinuální výměnu vody, automatické hnojení, dávkování co2 přes kontrolér atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 20:21 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Hele je to tvůj boj já měl UV lampu 24w a zapínal jsem ji jen občas tak 1x14dní a bohatě mě to stačilo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 19:32 laKatos Re: vaaclav
Uváděné hodnoty jsou jakési průměrné. pokud použiji slabší UV na můj (slaby/pomalý) průtok dostanu slabou "sterilizaci" na me akvarium což chci. Zároveň chci onu slabou sterilizaci provozovat nonstop (uv - má několikanásobně dražší provoz).
Dále pokud budu pořizovat dezinfekční zařízení tak jeden z hlavních důvodů je možnost jej použit proti nemocem, plísním, sterilizaci pomůcek atd. Takže kdybych měl nějaký problém slabé UV mi nepomůže protože je prostě slabé, zatímco u ozónu bych změnil nastaveni a bylo by vystaráno (ano u ozónu je možnost destrukce všeho živého v akvariu.... s tím počítám )

Jsem rozhodnutý pro ozon...... vím už i jaký typ a s jakým výkonem jen bych prosil komentáře k aplikaci kterou jsem popisoval......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 19:12 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Údaje co uvádíš u UV lampy jsou zřejmě maximální použité průtoky, pokud použiješ slabší čerpadlo nemusíš mít tak silnou lampu. Je tu diskuse o tekutém CO2 (Glutaraldehyd) což je taky docela jedovatá záležitost ale kam se to hrabe na ozón. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 11:44 laKatos Re: Marcel G
Marcel G napsal: Domnívám se také, že pokud akvárium dobře založíme (tj. použijeme vhodný substrát, vhodný typ bezúdržbové filtrace, vhodné množství a skladbu rostlin apod.), může se nám něco podobného podařit a takové akvárium pak bývá extrémně stabilní a imunní vůči různým výkyvům a excesům, protože je v něm obrovské množství různých druhů organismů, které do maximální možné míry využívají jeho potenciál.
Přesně a k tomu chci navíc ještě aplikovat v rozumné míře ozon. Mírně ne tak abych úplně vybil mikroflóru která dává akváriu život. Stálou rozumnou aplikaci bych mohl vytvořit stabilní systém s určitou redukci organismu.
Jsem rozhodnut pro ozon. Tvůj odkaz mi to ulehčil. Při aplikaci ÚV je zapotřebí zhruba 1w na 20 litrů vody. Coz u mě by bylo cca 25w UV. Dále je potreba dvojnásobný prutok objemu akvária okolo ÚV což mi externí filtr nesplňuje (mám cca 150litru za hodinu na 500 litrove akvarium. Zato ozon doporučuji 0,3 až 0,5mg na 20 litrů. Díky za odkaz máš u mě pivo pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 11:25 Marcel G Re: laKatos
laKatos napsal: Snažíme se udělat jak si to správně napsal "miniaturní podvodní obraz" který je nutný umele udržovat neboť ten obraz je v přírodě ruznymi faktory ovlivnovan ...To je sice pravda, ale domnívám se, že akvaristé až moc často přehlížejí věci, které nejsou na první pohled vidět (především mikroorganismy) a dost často jim (alespoň z mého pohledu) uniká celkový obrázek → jak spolu co souvisí neboli ekologie našich akvárií (čímž netvrdím, že je to zrovna tvůj případ - píšu obecně). Vem si, že v přírodě na nějakém holém místě (např. nově zrekultivované výsypce) probíhá vždy určitá evoluce (sukcese). Cílem této evoluce je uzavřený koloběh, kdy se na daném místě vyvinou organismy a společenstva, která dokáží dokonale (v rámci možností) využívat dostupné zdroje daného prostředí a přeměňovat je na živou biomasu (mikroorganismy, řasy, houby, rostliny a živočichy). Jejich postupným úhynem se pak tato biomasa vrací zase do zdrojové podoby a takto se ten koloběh látek uzavírá. V ekologii se tomuto stavu říká klimax. Aby něco takového z dlouhodobého hlediska dobře fungovalo, je nesmírně důležité, aby se ten koloběh 1) vytvořil, a 2) uzavřel. A to může trvat měsíce, roky ... Stačí, aby člověk narušil jedinou součást tohoto koloběhu (např. vykácel les), a všechno se zhroutí. Koloběh (cyklus) se tím přeruší, protože najednou v tom soukolí chybí jeden důležitý článek, který něco ze systému bral a přeměňoval to na potravu pro někoho jiného. V akváriu to funguje samozřejmě podobně (i když v malém měřítku). My tam dodáme půdu, rostliny, živočichy a světlo. A od okamžiku, kdy to celé zalijeme vodou, se rozběhne proces evoluce, který začne vytvářet koloběh látek. Hlavní problém, který zde ale vidím, je ten, že tento koloběh a tuto evoluci nechá většina akvaristů jen zřídka kdy dojít do konce, tj. stavu, kdy se tento proces dokončí a začne zde opravdu fungovat uzavřený (ve smyslu "úplný" či dokončený) koloběh látek. Domnívám se také, že pokud akvárium dobře založíme (tj. použijeme vhodný substrát, vhodný typ bezúdržbové filtrace, vhodné množství a skladbu rostlin apod.), může se nám něco podobného podařit a takové akvárium pak bývá extrémně stabilní a imunní vůči různým výkyvům a excesům, protože je v něm obrovské množství různých druhů organismů, které do maximální možné míry využívají jeho potenciál. Na druhou stranu akvária, která neustálými zásahy a nejrůznějšími pomůckami každou chvíli "resetujeme" a decimujeme v nich (ať už záměrně nebo nechtěně) jednotlivé články toho řetězce (o nichž se domníváme, že k ničemu nejsou), nemohou být nikdy příliš stabilní a vlastně si je tím (nevědomky) udržujeme ve stavu, kdy se nám budou různé problémy neustále opakovat (protože tomu akváriu a jeho organismům nikdy nedopřejeme dostatek času na to, aby se dostalo do konečného [klimaxového] stádia). Záleží samozřejmě jen na nás, jakou cestou se vydáme → jestli chceme raději instantní vydezinfikované akvárium (které ale bude třeba neustále udržovat v tomto stavu), nebo dlouhodobě stabilní akvárium (jehož vývoj ale může nějakou dobu trvat a vyžaduje z naší strany hlubší porozumění evolučním procesům). Obojí zcela jistě funguje. Jedná se ale o dva zcela odlišné přístupy, které z naší strany vyžadují odlišnou míru dodané práce/úsilí.

Ozonem nechci udržovat sterilní prostředí jen chci mírně opravdu mírně zasáhnout ... a ovlivnit jej tak jak to děláme osvetlenim, hnojenim, upravou vody, filtrací, podáváním leku atd.Však já to chápu a v tom článku, na který jsem dával odkaz, jsou myslím celkem pěkně rozebrány některé důvody pro použití tohoto přístroje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2016 09:59 laKatos Re: Marcel G
Marcel G napsal:
Já osobně jsem zastáncem "přírodních akvárií" v tom smyslu, že se mi líbí vytvořit si doma miniaturní (podvodní) obraz nějaké hezké krajiny, ale zároveň na něm sledovat přirozený vývoj, umírání, růst, množení ... prostě život. Nemám potřebu své akvárko sterilizovat, aby bylo dokonale čisté .............


Kde je ta optimální hloubka přírodních akvarii?
To nejsme nikdy schopni napodobit. Snažíme se jen priblizit. V přírodě jsou takové podmínky ze to v tak málem akvariu prostě nelze biologicky nasimulovat. od stabilního prostředí tak i po destrukci "desinfekci" která nastane třeba po nějaké pohromě (vytvoření nových toků, nákaza a vymreni populace na onom místě a posléze opětovnému pomalemu vraceni).
Umělé se snažíme do akvaria dodávat vyluhy, co2 atd...... proč to děláme a rovnou si ten vyluh nevytvorime doma v tom akvariu, případně proč nevytvorime takové akvarium s okolním prostředím abychom měli to požadované množství co2. Nelze to ...... Snažíme se udělat jak si to správně napsal "miniaturní podvodní obraz" který je nutný umele udržovat neboť ten obraz je v přírodě ruznymi faktory ovlivnovan tak i my je olivnujeme umělé.

Desinfekci/selekci v přírodě si představuji od náhle výkyvy teploty kdy slabí jedinci uhynou az po přemnožení určitého organismu který v te lokalitě převládne a zámoří a vytlačí obyvatele az po přírodní katastrofy. (Výbuch sopky a únik jedovatých plynů které totalne zlikvidují faunu i floru na rozsahlych uzemi) atd....(vše sebou nase změnu prostredi)..... toto prostě nejsme schopni nasimulovat a pokud ano tak ne jako hobby akvarista kterého baví doma kutit vytvářet a užívat si neceho co se mu líbí.

.......................................................

Ozonem nechci udržovat sterilní prostředí jen chci mírně opravdu mírně zasáhnout tímto způsobem (at uz kladne ci zaporne) a ovlivnit jej tak jak to děláme osvetlenim, hnojenim, upravou vody, filtrací, podáváním leku atd.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.08.2016 08:35 Marcel G Re: laKatos
laKatos napsal: Jsem na 90 procent rozhodnut pro ozón...Pokud jsi na 90% rozhodnutý, tak tě už nic nezastaví a připadá mi, že tady jen hledáš někoho, kdo ti buď potvrdí správnost tvého rozhodnutí nebo uvede nějaký zásadní a nevyvratitelný argument proti. Já bych ti doporučil přečíst si tento článek z časopisu Tropical Fish Hobbyist (TFH): www.tfhmagazine.com/… (najdeš v něm i řadu praktických rad => např. vhodnost použití aktivního uhlí na odstranění zbytkového ozonu před vypuštěním ošetřené vody zpátky do akvária).

Moc se mi v něm líbí tato myšlenka: "Někdy se naše potřeba sterilizace rodí z našeho antropocentrického pohledu na svět: 'Pojďme si vysterilizovat své akvárium, aby vypadalo jako můj čistý a navoněný byt!'"

Já osobně jsem zastáncem "přírodních akvárií" v tom smyslu, že se mi líbí vytvořit si doma miniaturní (podvodní) obraz nějaké hezké krajiny, ale zároveň na něm sledovat přirozený vývoj, umírání, růst, množení ... prostě život. Nemám potřebu své akvárko sterilizovat, aby bylo dokonale čisté od všech druhů organismů, které ve své egocentrické nadřazenosti považujeme za "nežádoucí" a "nepatřičné" (typicky především řasy, plže a jiné nedomestifikované potvory). My vidíme v akváriu jenom ryby a rostliny (na straně "dobra") a řasy a šneky (na straně "zla"). Nevidíme už všechny ty mikroorganismy, bez nichž by žádný život nebyl možný. A jakmile se v akváriu objeví něco, co nám stojí ve výhledu na rostliny a ryby, okamžitě to chceme všemi dostupnými způsoby vydezinfikovat, vysterilizovat a vymýtit. Neustále bojujeme s řasami, nálevníky, zakalenou vodou, deformovaným či nedostatečně rychlým růstem rostlin a jinými "nedokonalostmi". A podléháme přitom iluzi, jakoby bylo opravdu možné všechny tyto nedokonalosti z akvária vymýtit. Celá staletí se ví, že dobrý růst rostlin závisí především na vyváženém a přiměřeném množství minerálních živin a CO2, dostatku světla a vody, a vhodné teplotě. Jestli přitom bude voda mírně zakalená nebo budou v akváriu kromě rostlin i nějaké ty řasy, není vůbec důležité. Jediné, čemu to vadí, je náš antropocentrický pohled na svět. Co je lepší? Snažit se celý svět přizpůsobit násilně našim (často pokřiveným) přestavám, nebo naše představy přizpůsobit světu (tj. uvést je do souladu s přírodou)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2016 21:28 laKatos Re: vaaclav
Udělá mi UV čistší vodu (vizuálně)? Zvýší mi redox v akva? UV je jednoduchy způsob je však lepší?...... rád prekonávám překážky proti asi ten ozón Vím že s ozónem se musí opatrně ale nevím proč mi připadá lepší. Jsem na 90 procent rozhodnut pro ozón (jen dořešit aplikaci, dávkování atd).

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5411x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6907-vyplati-se-ozonizer