Cambarellus patzcuarensis (CPO) - chov
Lístie osobne zbieram na jar a v lete,keď ešte nie je kadejako ponapádané a suším si ho pomaličky doma sám.Šištice jelše,tu treba rozdeliť zber na dve časti a to či ich chceme na výluh alebo pre raky skôr na tú drevnú hmotu.Pre výluhy odporúčam rovnako skôr včasný zber kedy tie šištice ešte niečo obsahujú,nie na jeseň keď už je to vyluhované na stromoch dažďom prípadne v zime snehom.Ani lístie ani šištice som nikdy nesparoval a v živote som nemal v tomto smere žiaden problém.Myslím si ,že práve sparením zlikvidujeme kopec užitočného čo tá šištica a lístie v sebe má.
Listí je vhodné používat podzimní, hezky suché, sbírat jej rovnou ze stromu (ne ze země) a dávat pozor, aby nebylo napadeno plísní či nějakou chorobou. Docela důležitá informace je to, když už zmiňuješ to hnojení v blízkosti studny, zda nejsou stromy nějak chemicky ošetřovány proti parazitům a plísním.
Šišky někdo sbírá na podzim, někdo doporučuje až po zimní sběr, který prošel mrazem. Já mám sběr podzimní a jak u raků tak u krevet žádný problém.
A jak psal rak, všechno hezky spařit horkou vodou a až potom dát do akvária. Já někdy nechám ještě přes noc louhovat v misce a spařuji několikrát, kvůli odstranění i hrubších nečistot.
0 02.10.2014 09:24 Maatsa – Re: rak
Moc děkuji za všechny rady. Jinak akvárko je zaběhlé cca dva měsíce, potrava tam nezůstává, protože betta je dost nenažraná. Akorát nevím jakou vodu, zatím používám dovezenou pražskou, která je odstátá až až (neberu tu co zrovna přivezeme, ale opravdu třeba týden odstátou). Jinak máme vlastní studnu, ale vzhledem k blízkosti pole (hnojení) a žumpy (sousedi) se bojím jí použít.
A ještě prosím radu ohledně listů a šišek. Dub i olše tu roste v okolí hojně, tak mi přijde zbytečné to kupovat. Šišky mi kdosi poradil sbírat pouze v listopadu a to nejlépe rovnou ze stromu. Ale co ten dub? Oškubat teď zelené listy a nechat usušit nebo počkat až zhnědnou na stromě samy? A samozřejmě zatím koupit mandlovník...
Také je dobré tam dát listy mořského mandlovníku,listy dubu nebo olšové šišky( vše suché a spařené horkou vodou).
To platí u každého filtru - neprat pod tekoucí vodou. Ale u zabíhajícího filtru nevidím důvod proč těch pár živořících a tvořících se kolonií ještě více škádlit a oslabovat. Raději bych jim dala to co potřebují - klid na pomnožení, pravidelný přívod kyslíku (non stop puštěný filtr) a nějakého producenta odpadu, aby měly z čeho žít. Tím je myšlen např. plž.
No nie celkom, ale na to je názorov viac. Hlavnou radou nech je to, aby ho neumývala pod tečúcou chlorovanou vodou. Môže byť?
cezarmilan napsal: Filter vždy pri výmene 1/3 vody stačí v odpustenej vode z akvária opláchnúť a šup ho späť a opäť spustiť nonstop
Proč čistit zabíhající se filtr? To je kontraproduktivní.
Súhlas s Turbínkou. Doplním ešte pre lepšie pochopenie. Raky, ráčiky sú veľmi háklivé na každú zmenu parametrov vody, hnojivá a krmivá, ktoré sa neskonzumujú a začnú hniť. Tu by som hľadal príčinu. V budúcnosti, ak by si sa chcela týmto problémom vyhnúť, tak sa treba zamerať nie na filter, ale na filtráciu v akváriu vôbec. K tomu netreba ani spršku. Lepšie je čerenie hladiny pre lepšie okysličenie vody. Pod pojmom hnojivá mám na mysli, to čo sa v akváriu nahromadí a "neskonzumujú" to rastliny, hovorím o dusičnanoch, dusíku.
Potom sa v akváriu hromadí čpavok, ten baktérie premieňajú na hnojivko pre rastlinky.
No a filtrácia musí byť biologická za pomoci nitrifikačných baktérií.
Radil by som väčšie akvárium určite. Tam vysadiť aj koreniace rastlinky a tie predovšetkým. Takéto akvárium treba najprv zabehnúť bez ráčikov, rýb, krevetiek. V takomto akváriu treba 1-2 krát do týždňa meniť (len) 1/3 vody. Filter musí ísť nonstop! Filter vždy pri výmene 1/3 vody stačí v odpustenej vode z akvária opláchnúť a šup ho späť a opäť spustiť nonstop
Po cca 4-5 týždňoch je možné uvažovať o živočíchoch do akvária.
No a teraz si sama odpovedz, čo z toho si urobila, či nie a hneď vieš príčinu prečo je už chudáčik vo večných lovištiach
U raků nepoužívej žádnou chemii, hnojiva a ani akvaregulátory a výhradně 24 hodin odstátou vodu! Pro CPO je dno 30*20 (odhaduji dle litráže) vážně málo, raka bych tam opravdu do budoucna nedávala. Krevetky jsou dobrá volba, doporučím nějaké z neocaridin, jsou méně náročné na chov než většina caridin.
No ona ta Betta je tam dočasně, příští týden se stěhuje. Počítám do budoucna spíš s pár krevetkama, právě proto abych nemusela tolik topit. Jinak kdyby byly problémy při soužití, šla by Betta okamžitě. Ještě mě napadlo, jestli mu nevadil aqua safe.
Já si nemyslím, že je zrovna nejvhodnější spojení betty a raka ve 12 l. Betty jsou teplomilé a ideálně je chovat ve vodě o teplotě 26 °C a více, je pro ně vhodné užívat rašelinové výluhy a nebo listy mandlovníku. Pro raka je teplota 25 °C spíše hraniční a většinu přípravků snáší špatně. Tyto dva druhy mají jiné nároky na chov a mít je na tak malém prostoru je docela nerozumné, rak se často může po bettě ohnat a osekat jí ploutve a v době po svleku, kdy je rak nejzranitelnější, může být bettou atakován, poraněn a usmrcen. Nemyslím, že by bylo rozumné pořizovat dalšího raka, v těch 12 l bych nechala jen a pouze tu bettu.
Děkuji za reakci. Rak to už nerozchodil, dnes odpoledne byl smuteční obřad. Ale i tak bych ráda alespoň věděla co se mohlo stát, abych věděla zda další rak nedopadne stejně. V akvárku mám topítko, filtr se sprškou a rostliny jsou tam: Jávský mech, jedna Pistia a pár kusů Ceratophylla. Teplota je 23-24 stupňů, světlo nic moc. Po Bettě se párkrát ohnal klepetem a od té doby se mu vyhýbala, tak myslím, že ta to nebyla. Spíš doufám, že to bylo opravdu přepravou, protože jsme jeli domů oklikou přes návštěvu a ten malej chudák byl tři hodiny na cestě.
Záleží, čo všetko tá 12-stka obsahuje, mám na mysli zariadenie, rastlinstvo, filter. Takto tu budeme len tipovať
0 30.09.2014 19:42 Maatsa – prosím o radu
Prosím o radu. V neděli jsme na burze koupili ráčka (CPO) a dali ho do 12l zařízeného akvárka k jedné Bettě (samici). Ještě v pondělí se vesele proháněl po dně a lezl nahoru a dolů po rostlinách. Dnes ráno mi přišel línej, stáčel ocas pod sebe a pak jen visel břichem nahoru na rotlinách. Odpoledne už jen ležel na dně a hýbal nožkama. Večer už jsem ho chtěla pohřbít, ale všimla jsem si, že se ještě hýbe, tak jsem ho zatím vrátila zpátky. Nevím co se mohlo stát, zda něco při převozu (bydlíme dál od Prahy) nebo zda mu nějak nevyhovuje prostředí. Je možné, že by se z tohoto stavu ještě vzpamatoval?
Starší reakce
Zo začiatku menej. Hlavne ide o to, aby žiaden ráčik nebol rušený v dobe zvliekania a po zvliekaní. Preto im treba úkryty, skríše
Plánují tam 3 úkryty (1 kokos a 2 keram. květináče) a za rostliny Najas a Řasokoule. Nechci mladé budou tedy lepší 2 nebo 3 samičky??
No bude to chcieť hodne ukrytov, keramické črepníky, kokosový orech atď. a myslím, že dve samičky a jeden samček. Nezabudni na živé rastliny. Predsa to chce súkromie a najmä pri zvliekaní
Ano vím. Mám o nich hodně zjištěno. Nechci odchovávat mladé. Chci je jen pro radost. Poradíte mi jaké pohlaví a kolik ks do akva 40x25 cm? Nechci odchvávat mladé
No já když měl jednoho raka a 2 samice tak se neprali. Jak to bylo naopak tak se mi prali a vajíčka samičky nenosili. Takhle mi nosili obě 2. za časů kdy měli své akvarium 60litrové.
Mimochodem víš že se jedná o ty malé ráčky které dorůstají cca maximálně 5cm
Respektive o texaský ráčky
Děkuji, tak tam dám ze začátku ten molitan. A kolik raků jakého pohlaví? Rozměr je 40x25x30 cm 30 l
Zo začiatku radšej áno, veď čerpaciu hlavu s biomolitanom už kúpiš za šupku
a určite to oceníš, ver mi
40x25 cm je velikost dna. A jak je to s tou filtrací?
Ono je důležité velikost dna než litry.
Dobrý den, potřebuje tento druh filtraci? Chci si je pořídit do jednodruhového 30 l akva. Mám koupený motorek, na který se připojuje molitanový filtr. Dočetl jsem se, že ho okusují tak jsem se rozhodl tam dát jen vzduchovací kámen. Chci tam pěstovat Cladophora aegropila a četl jsem, že trošku filtrují vodu, bude to stačit? A kolik raků jakého pohlaví tam mám dát? Nechci odchovávat mladé.
Ráčky jsem radši udal dalšímu majiteli budou se tam mít líp teda snad
Ono je to tak že nestačí tam dát kámen ( kokos),ale je také potřeba tam dát ukryty které mají různou velikost( díry) tak aby si rak mohl vybrat ten správní úkryt.
Co se toho krmení tak si přečti svůj dotaz .Podle toho co tam píšeš tak raci podle mě trpěly nedostatkem.A ani nemusíš překrmovat,jen chce krmit tak aby všichni dostaly.
Úkrytu maj dost. Pod tím mechem jsou vždycky schovaný lověj kreveky z toho. Jeden kokos. A pak jsou vždy schovaný pod těma kamenama. Za filtrem, dřív tam bylo víc úkrytů což je fakt.. byli tam ty rychlorostoucí kytky ale ty teď nějak odcházeli kvůli těm ráčkům jak v nich rajtovali.
A pokud jsem to překrmoval tak se stávalo to že se mi dělala řasa na dně.
Když čtu tenhle dotaz tak tam je i vidět hned odpověď.
1)nedostatečné krmení (složení osádky)
2)nedostatek vhodného úkrytu ( podle fotky tvé nádrže)
3)rak když se svleče tak je zcela bezbranný ( složení osádky)
Myslím si, že kombinácia 35L a tekutý uhlík im nerobila dobre
Tak se mi vyskytl menší problém. Umřeli mi v poslední době 4 ráčci.. vždy velký myslel jsem že za to mohlo vždy nějaké napadení a nebo stáří. (neměl jsem ani moc poslední dobou sledovat co se v akvariu děje.) Momentálně mám volnějc.. a ráčka jsem zastihnul jak se svlékal. Mám natočené i video ochlípnutý krunýř na zádech. A ráno nikde žádná svlečka. Dneska jsem nalezl nejspíš jeho zbytky. Voda měněná pravidelně, ve společenství krevetek red cherry pár galaxy danio, a sumeček průsvitný 9x a 3x malý ancistrus ani né 3cm. Voda měněná týdně cca 35litrů. Chemie pouze tekutý uhlík a Easy life profit.Žerou co spadne na dno takže zbytky po rybičkách. Plus jednou za čas okurka, jednou za čas tablety pro ancistruce a žrádlo pro krevetky a ráčky. Ve stálé teplotě 24°C, výměna probíhá se stejně teplou vodou den odstátou bez chemie. Ph 6,8-7,1. Akvárium krásně zarostlé.
rybicky.net/nadrze/16935
Nějaká rada?
Starší reakce
Ale pozor na velké rozdíly teplot v nádrži a nové vody(mohly by dostat tzv. teplotní šok a to většinou končí smrtí ).To je opravdu lepší do nádrže položit pet láhev a tak chladit.
V těchto dnech se totiž i v nádržích daleko rychleji vše rozkládá .Je dobré mít výkonný filtr a hlídat i teplotu vody aby nepřesáhla hranici cca 25°C(raci jsou schopni v některých případech přežít i vyšší teploty,ale to bych žádném případě nedoporučoval zkoušet)
Vedro je pro ně špatné, můžou klidně uhynout - ať už na to teplo, které jim zkracuje docela život, až na nedostatek kyslíku, kterého je v teplejší vodě přecejen méně.
Pokud takhle reagují, bude to chtít nějak akvárium chladit - je tady spousty možností, od větráčků, po namražené petky s ledem položené na hladinu až k denní výměně části vody za studenější.
V každém případě, pokud už lezou na hladinu, jedná se o nějakou havarijní situaci, která chce ihned řešit, byť se voda jinak mění pravidelně.
Okamžitá výměna vody! Pokud cokoliv jde k hladině nědostatek vzduchu a nebo velká toxicita vody.
0 08.06.2014 23:43 Ryki – Cpo nad hladinou
Pomoc! Moji racci začali vylézat nad hladinu vody. Poraďte prosím
Starší reakce
Cichlidy určite nie! Ani tie najmenšie.Maličké cpo sú ozaj drobučké a ak chceš i odchovať,tak jedine druhová nádrž.Síce pri dobre zarastenej či šutrom vyskladanej nádrži je veľká šanca,že niečo prežije i napriek predátorom.No ozaj drobučké ráčiky si kľudne dá i malá tetra.
0 04.06.2014 06:24 pepin – Je pro mě vhodné CPO ?
Ahoj chtěl bych si pořídit CPO protože s emi vždy opravdu libili ale nevím jeslit je to vhodné mám 160 litru na dně hrubší liapor ... ale nevím co bych měl dát k nim.. prootže mít zase ve 160 jen ráčky to je škoda rád bych chtlě mít možsnost že bych i nějaké ráčky odchoval.. vždy sem měl slabost pro cichlidy ale s tím s emužu asi rozloučit že ?
Díky. Jinak je sklo čisté, on se stavěl zrovna tady
Je tam na skle kopec rias ale najskôr to bude samček.
Nějaký čas tam žili, první svlek, co jsem tak zastihla, byl v pořádku, až pak šli jeden po druhém, ale ne hned po sobě. Ještě teda stihli zplodit mladé. A krevetky tam spokojeně žijí a množí se už asi dva roky.
Nedá se podle téhle fotky určit, jestli je to samec nebo samička? Já to pořád nedokážu rozeznat
Problém mohol nastať po prechode z jednej vody do druhej.Rozdiel v pH či celkovej tvrdosti.Neraz v predajniach (než sa to predá) nevedia ako ráčiky správne kŕmiť a tak nemajú dostatok látok pre zvlek.Po dovezení do nového akvária, táto zmena vyvolá zvlek.Čo následne má za následok uhyn raka.Odporúčam pri kúpe novú vodu pomaličky dolievať.Kľudne po pol hodinke.Až sa zrovnajú parametre i teplota,je ten správny čas na vypustenie ráčikov do nového domova.
Ahoj, tak moc se mi v chovu ráčků moc nedaří.. Samec i dvě samičky nezvládli svlékání, i když jsem se snažila zajistit jim ty nejlepší podmínky, co nejpestřejší stravu, větvičky. Ještě před tím se zadařilo a měla jsem od nich asi pět malinkých potomků, z nich vyrostl jenom jeden, ale zato je krásný, viz foto. Je už velký, nemá vůbec problémy se svlékáním, asi jak vyrůstá v té naší vodě odmalička?
Přesně jak povídá prasan pokud nebudou mít dostatek úkrytů tak se budou prát. Maximálně 3 bych doporučil. V 60L sem měl 3 a bylo to cca akorát. Akorát já měl 1 samce a 2 samice samec volně pobíhal a samice byli schovaný s vajíčkama.
Jj,len nazabudnúť dobre kŕmiť a ponúknuť i dostatok ukrytov.Často sa v opačnom prípade pri zvlekoch napádajú a žerú.
Máme 45 l akvárko, myslela jsme tak 3-4 ráčky, to by mohlo být ok ne?
Moc pěkný akvárko, kytky žijou, tak to jsem přesně potřebovala vědět
Koukni na mojí prezentaci 140L krevetarium s raky... Nevypadá to jako kdyby mi tam nějak ožrali nějaký kytky.
Je to maličký rak,tak ak aj niečo trocha skonzumuje nebude toho veľa.V zarastenej nádrži ani nepoznáš,že niečo načal.Horšie to môže byť pri veľkom množstve ráčikov v menšom akvárku.
Iné raky sú (nie mini ráčiky) celkom slušný pojedači rastlín.
0 02.06.2014 20:10 Eva H. – rak mexický oranžový
Na všech webech čtu, že tento druh je mírumilovný a neničí kytky. Dnes jsem sháněla a obvolávala akvaristiky, ve 3 mi řekli, že kytky zničí, uštípe a okouše. Jakou máte zkušenost? V akvárku budou jen raci, ale rádi bychom ponechali kytky. A máte raky někdo na prodej - 4 ks, Praha? Děkuji
Starší reakce
Tak je to ok.Mladé sa osamostatňujú - púšťajú postupne,nie na raz.Niektoré i opätovne hľadajú bezpečie u matky.Matke sa počas nosenia mlade,vytvára v tele hormón na základe ktorého matka mladé nepožiera.Matka môže byť nebezpečná až v prípade, ak sa k nej nevracia viac ako 20% mláďat.
Tak dneska jsem sledoval samičku těhotnou nebo jak to mám nazvat. A viděl jsem jak jedno mládě z ní odpadlo má tam zcela vyvynuté plody a ten ráček do odpadl tam následně zas zaběhl mezi ostatní bratry a sestry který ještě nespadli
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 14
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 24575x