Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

DNA testy pohlaví

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Určení pohlaví ryb 

Akvaristik.eu

DNA testy pohlaví
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2008 21:29 sokar
Ahojte.
Může mi někdo poslat odkaz někam kde dělají tyto testy DNA?
Začíná to docela spěchat.Díky. ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2008 05:30 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: MiHI
Před časem jsem se dočetl, že u cichlid se vyvíjí příslušnost k určitému pohlaví až druhotně, v závislosti na sociálním postavení mláděte. Autor jako příklad zmiňoval, že když byl ze skupiny deseti mláďat odebrán dominantní kus, po určité době ten který ho nahradil a pak další atd. až v nádrži zbyly jen dvě rybky, tak pouze z té nejslabší byla samička. Bohužel už neuváděl, s jakým druhem nebo druhy byly tyto pokusy prováděny, ani kolikrát a s jak starými jedinci... U cichlidek rodu Apistogramma bylo ovšem doloženo, že v závislosti na pH vody v níž se potěr vyvíjel, převládali výrazně ( a to až poměrem 10:1) buďto samečkové, nebo samičky, vždy podle toho na kterou stranu od neutrálního pH ten výkyv byl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 22:13 Muž filipsi [1295] Re: MiHl
Pravda, ono to u tech ryb neni tak jednoduche jako u savcu. Chromozomy nekterych ryb se chovaji jako u ptaku. Narazil jsem na nekolik studii urcovani pohlavi u ryb, a venovaly se konkretnim druhum. Myslim, ze by pranim urcit pohlavi u ryby byla asi bezna geneticka laborator zaskocena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 22:12 guest Re: MiHl
Co ze svých zkušeností vím,tak u Živorodých ryb rodu Poecilia a Xiphophorus se vyvíjí pohlaví narozeného poťěru dle teploty v nádrži,kde roste např.do prodejní velikosti.
Mám to sám odzkoušené u několika druhů,např.Mečovky,Paví oka a další.Při nižších teplotách,tzn. kolem 20 - 22 °C byla drtivá většina,ne-li celý vrh samci,u všech druhů,naopak při vyšší teplotě nad 25 °C bylo větší množství samiček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2008 21:57 Muž MiHl [55] - CichlidyRe: sokar
před chvílí jsem četl, že u ryb občas dochází v počátku vývoje k vývoji jiného pohlaví, než je určeno geneticky chromozomy X a Y (zejména podle teploty a pH vody). Takže mám dojem, že by to možná nemuselo vyjít.
Sám mám 22 ryb z jednoho výtěru a jsou všechno samičky. Mám dojem, že některé patrně budou dle DNA samečky, jen to vyšlo jinak.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2008 12:15 Duny Re: Johan
no a šupiny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 23:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: bunda
Ale kdo by rybičkám bral krev. brrr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 23:03 Muž bunda [28] Re: Johan
Jo jo . Teď sem se koukal na sránky chovatelů papoušků a asi to není tak drahé. www.exota.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 22:59 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: hamster
No, ale to není k určení pohlaví nezbytné. Stačí akorát obarvit DNA, a v mikroskopu se kouknout na chromozomy. A nebo to někam poslat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 20:46 hamster Re: sokar
Ta otázka není vůbec špatná. Chovatelé papoušků používají určení pohlaví pomocí DNA zcela běžně, proč by se u ryb tato metoda nedala použít také. Jsou velké a drahé ryby, u kterých není znám pohlavní dimorfismus a pokud chcete sestavit pár, tak je to ideální prostředek. Podíval bych do časopisu nebo na stránky chovatelů papoušků, již jsem tam viděl inzeráty laboratoří, které dělají testy na DNA. Bohužel nyní je nemám po ruce, abych napsal kontakt.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 19:51 Muž filipsi [1295] Re: sokar
Nebo pripadne se ujistit o otcovstvi konkretniho samecka ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 19:51 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: neo
Proč tisíce? Stačí mít dobrej mikroskop.. ale to jsou vlastně taky tisíce :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 19:44 neo Re: sokar
:-D To samozřejmě, ale ty chceš vyhodit tisíce za určení pohlaví ryby??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 19:43 sokar – DNA testy pohlaví
Ahoj.

Lze pomocí DNA testů určit pohlaví ryb?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 1103x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6519-dna-testy-pohlavi