Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Elektronická regulace filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Elektronická regulace filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.09.2020 17:39 Muž Jarry [1438] Re: _ucx_
Já bych to zas tak nedramatizoval, DC motory se používají v akvaristice už docela dlouho, u čerpadel všeho druhu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2020 19:11 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Xif
Tak nějak. Nejlépe na to asi pasuje pojem "overengineering". en.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.09.2020 18:14 Muž Xif [336] Re: vlka
Jo jo,taky mi přišel email :-D
Já ti teda nevím, ale čím více elektroniky, tím dříve se něco podělá.
Zlaty klasický ventil, přiškrtím a teče míň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2020 15:53 Muž vlka [3456] – ...nové filtry...
Hezké odpoledne, tak elektronika už dostihla i akvarijní filtry.
us9.campaign-archive.com/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 13:37 Muž doktorDa [5] - AmerikaRe: Designer
Jde o to, že jako biologickou filtraci tam mám Eheim 2073 umístěn v nasáváním v pravo v rohu a vývod mám sloučen s Atman 203 do rozstřikovací trysky v levo v rohu. Takže mám papírovej výk asi 3000l/h což je v reálu možná tak třetina, a cirkuluje mi voda po celém akva a proud jakoukoliv potravu a veškerý bordel tlačí na akvacit. při krmení vypínám ručně, ale už se stalo, že jsem i zapomněl zapnout a vypínat ho přes den hodinami aby mechanicky filtroval přes noc mám strach kvůli bakteriím který se tam po čase usadí. Tak mně napadlo jestli by se dal regulovat aby přes den jel třeba na půlku a přes noc na plný výkon. (myslím Atman)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 13:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: doktorDa
Znovu se odvolam na cisla z webu. Kdyz bude voda pres medium proudit do doporucovanych 10cm/min, pochybuji, ze takto postaveny filtr nabere nejake jine krmivo, nez jeho nejjemnejsi castecky. Mne vlocky rozhodne nepricucne, drive je odnese voda proudici jinak a rychleji.

Mas uveden jeste vnejsi filtr, na tom to u Tebe nejspis stoji (pises, ze tento je "doprovodny"), a pokud "proplachujes" tenhle jak uvadis, je jedno jak kdy jede, stejne nejspis pri tomto prutoku filtruje jen mechanicky, takze je z meho pohledu celkem fuk, co s nim delas, kdy kolik jede, nitrifikaci si tim nezhorsis, tady totiz nejspis moc neprobiha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2013 21:11 Muž doktorDa [5] - Amerika – změna výkonu
Zdravím. Od posledního příspěvku uteklo už hodně vody tak možná doba šla dopředu. Mám v akva doprovodný filtr Atman 203 který bych chtěl využít s části jako mechanický filtr. Respektive, že přes den by jel jak kdybych ho přiškrtil ručně ( můžu v klidu krmit a nemám hned žrádlo na kostce akvacitu) a přes noc by jel na plný výkon a zbytek kalu z písku by nasál?! Teď je vypraný a stažený na minimum a rybky stíhají baštit, ale když přidám je už to fičák. Do většího akvárka už bych asi pořídil Eheim electronic.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 00:41 drakor Re: jankop
Ale, přečetl. Ve vysokém činném odporu problém totiž nevidím. Narůstajících ztrát při nižších frekvencích se také nebojím, stačí vhodně upravit U/f charakteristiku. Samozřejmě, že nejde jít pod cca 20Hz (z jmenovitých 50Hz) na rozdíl od 3f motorů kde jde jít i níže, ale musí se pak aktivně chladit. Tu je navíc ponořen celý vnitřek motoru do vody a je docela slušně chlazen.

Nehádám se, že to je jednoduché, jen s Vámi nesouhlasím, že to nejde!!! Tu je totiž úplně jiný problém než tu uvádíte. A to ten, že tyto motorky jsou dynamicky konstruované na frekvenci 50/60Hz a při jiných frekvencích by se nemusely vůbec roztočit, jen by vibrovaly nebo pocukávaly. Pokud je ale rozjedete na jmenovité frekvenci tak jde frekvenci postupně zmenšit cca na těch 20Hz a ještě se točí (využije se setrvačnosti rotoru). Při přímém rozjetí na 20Hz je většinou problém.

Jelikož pracuji z frekvenčními měniči a motory skoro denně, tak vím o čem mluvím.
U celopulzní regulace bych se trochu obával o životnost (pokud by se to přehnalo a rotor by se stíhal zastavovat) a vyšší hlučnost. Stejně většinou odejde upevnění té vrtulky vlivem rázů od toho rotorového magnetu.Ale pokud se to promyslí a nepřežene s tou periodou řízení, tak je to opravdu asi nejednodušší řešení pro tuto aplikaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2008 23:04 jankop Re: drakor
Škoda, že jsi si nepřečetl, co jsem napsal!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2008 18:33 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 19:25 drakor Re: jankop
Motory PMSM se v praxi běžně regulují pomocí frekvenčních měničů a zpětná vazba z otáček se prohání přez PI regulátor. Krom nízkého počtu pólů toho magnetu nevidím problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 17:03 jankop
Synchronní motorky PMSM používané v běžných akvarijních čerpadlech není možné regulovat elektronicky ani fázovým řízením, ale rozumně ani frekvenčním řízením. Mají velmi vysoký činný odpor vinutí a při pokusu o snížení výkonu snižováním frekvence dojde k rychlé ztrátě užitečného výkonu. Většina příkonu se pak bude mařit v tepelných ztrátách vinutí. Podle mého názoru je jediná přijatelná cesta pulzní řízení v nule přes několik period. S ohledem na indukční zátěž a velmi malé proudy to ale není úplně triviální, pokud to má být uděláno dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 06:53 Muž ghostik [81] Re: drakor
Par veci jsem udelal na 8, terarium na 16 a akvarium bastlim na 32 v SMD (72.-Kc)provedeni. Udelal jsem si takovy sendvic.Zakladni desku s MCU s hodinama, zalohovoubaterii, USB, COM, JTAG atd. a to uz jen pichnu do desky s pasivnimi soucastky pro ovladani spotrebicu a snimani velicin. Ted jsem dobastlil i tistak jako univerzalni predradnik 8-144W (schema neni z me hlavy ale z netu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 23:32 drakor Re: Snow_Man
Ten odkaz, no to co tam je to je na fázové řízení malých střídavých komutátorových motorků (např. vrtačka) na ten filtr se to nehodí. Dřív se na to používal i Teslou vyráběný tuším MAA723 nebo tak nějak, nechce se mi to hledat.

2ghostík: jakej ATmega? já používám 16. Je docela levná na to co obsahuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 21:25 Muž ghostik [81] Re: Snow_Man
Jo na to jsem uz jednou narazil. Dik ale stejnak mam uz navrzeny tistak na atmega protoze to bude mit vit funkci nez jen regulaci otacek filtru ale zaroven hlidani hladiny,teploty, casove postupne rozsveceni, davkovani hnojiva a pripadne krmiva atd. takovy univerzal :o)
Ale i tak dekuji za snahu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 21:18 Snow_Man Re: ghostik
Tož ja mam malé akva. Ale vysosal jsem toto hw.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 21:14 Muž ghostik [81] Re: Snow_Man
"Filtr stejně každou chvíli musíš čistit ne?"

Ja nevim jak ty ale ja jsem na nej nesahl uz od zacatku unora takze bych skoro mohl tvrdit ze to bude 2 mesice palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 20:11 Snow_Man Re: drakor
Mno tak myslím že to teoreticky udělat jde. Ale otázkou je jestli je to vůbec potřeba. Filtr stejně každou chvíli musíš čistit ne? Ale spíš udělat indikaci snížení průtoku, jen aby ti to naprášilo že se něco děje.Asi se ale pokusím o tu regulaci světla. Ale s tím časem je to pr**** :-D Asi budu muset zredukovat zájmy. Na akva a elektro smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 18:42 drakor Re: ghostik
Ahoj, také si trochu hraji s AVR. Nemuselo by to být složité, horší to bude s odrušením té výkonové části, určitě je nutné tam dát síťový filtr a vazbu na PWM z kontroléru určitě pomocí optronu.
Taky mě štve to vyndavání filtru a štelování dirky.
Bude se taky muset udělat nějaký pozvolný náběh napětí generovaný tím PWM (U-f charakteristika), aby při nižších frekvencích neshořela ta cívka. Odhadem začít při 20Hz s 40% napětí a 100% napětí až tak od 40Hz (do 50Hz).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 16:34 Muž Snofrev [54] Re: DrBolíto
no podle mě v praxi účiník rovný 1 být nemůže, ale třeba mi někdo dokáže opak
jinak na googlu se toho dát najít spousta
např. toto: fyzika.jreichl.com/…
blábolama co mám ještě v sešitě ze školy vás nebudu zatěžovat, beztak už polovinu věcí nechápu :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 16:14 Muž ghostik [81] Re: Snow_Man
Proc nema ? Cudl nebo tlacitko to je celkem fuk a pokud najdes levne mereni prutoku tak si uz jen nastavis prutok a bude se ti drzet sam :o)
AVR neni slozite jen mit na to cas :o(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 14:34 Muž filipsi [1296] Re: DrBolíto
Tak to se mi opravdu nezda, aby ucinnik jakehokoli st elektromotoru byl 1.
Videl bych ho tak max. okolo 0.8. (ucinnik, ne ucinnost, samozrejme)
Ale treba mi to nekdo, kdo lepe pochopil, jak tolik elektronu muze behat tak tenkymi draty, vysvetli.
Jakym wattmetrem si meril? Dostatecne presnym na tyhle male proudy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 14:16 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Jurasek
Měřil jsem to Watmetrem a Cosφ byl 1. Při škrcení průtoku nedocházelo ke zvýšení, či snížení příkonu!
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Účiník je bezrozměrný a jeho hodnota se pohybuje od nuly do jedné, přičemž jednotkový účiník znamená, že celý výkon je činný (fázový posuv je nulový), nulový účiník znamená, že celý výkon je jalový, zátěž je čistě kapacitní nebo čistě indukční a fázový posuv je tedy ±90°. Nízké hodnoty účiníku znamenají v obvodu vyšší ztráty energie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 11:04 Snow_Man Re: ghostik
No jasně. Ale am se mluvilo o čudlu.Tam ten proc moc smyslu nemá. Taky se snažím proniknout do AVR. Ale moc to nejde :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 05:52 Muž ghostik [81] Re: Snow_Man
Proc 555 kdyz to procik zvladne pro 2 zarizeni (i vic podle typu MCU) a toji cca od 80,- :o)
Ja mam uz z 75% udelany tohle ohledne teraria. Hlida to cas, teplotu, vlhkost, pomalu rozveci a zhasina ( jsou tam zarovky ), spina ventilator, mlhovac,topeni atd. a chystam se i na akvarium az toto dodelam jen mi to jde pomalu jelikoz nemam cas a navic se to ucim takze oto pomaleji to jde :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 00:00 Snow_Man Re: filipsi
Každopádně by to udělat šlo vcelku v pohodě. Zvládla by to i blbá 555. Daleko zajímavější by byla ale regulace osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 21:55 Muž Jurasek [137] Re: Snofrev
Záleží na tom, jak velký je jalový výkon. Pokud je 30VAr tak by to odpovídalo. Buď je tak velký, nebo je někde chyba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 21:45 Muž Snofrev [54] Re: Jurasek
no pokud jenom změřil proud a vynásobil 220, tak to je určitě špatně
ale ani tak by to nemělo být trojnásobně větší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 21:39 Muž Jurasek [137] Re: DrBolíto
Měřil jste wattmetrem, nebo ampérmetrem a násobil to s napětím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 21:34 Muž Snofrev [54] Re: DrBolíto
Překvapení ale bylo, že místo uváděné watáže 13W si bere 33,5W.
To je skoro trojnásobek, určitě jsi měřil správně?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 21:32 Muž filipsi [1296] Re: ghostik
Ackoli mam na nove akva pripraveny eheim 3e, myslim, ze regulovat elektronicky (dodelavat si to tam a mit pouze otocny cudlik stejne jako predtim ventil) zadny vyrazny efekt neprinasi.
Co stoji vic za uvazeni, je regulace spojena s "konstantnim prutokem". Jak se filtr zanasi, regulace zvysuje vykon az do maximalniho. To je jedina vyhoda, co me napada.
Spotreba - pokud je filtr a cerpadlo akorat dimenzovane (skrtime treba na 1/2 pri cistem filtru), a neni nejak obr veliky treba pro 6000l :), myslim, ze cena regulace se v energi za jeji zivotnost nezaplati.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 21:30 Muž ghostik [81] Re: filipsi
Ja myslim ze se zvetsi. Ale ze by se mi to chtelo jit merit i na blbym internim filtriku tak to jsem moc linej :o) Ale co jsem koukal tak je tam civka s plechama a na nich je zavit nakratko a pri zastaveni ( pribrzdeni ) vrtulky se bude spotreba zvetsovat. Snad nekdo nebude tak liny jako ja a otestuje to ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 21:24 Muž filipsi [1296] Re: ghostik
Ne, sice dojde ke zvyseni spotreby, ale zcela nepatrnemu, asi v tech prikonech co maji tyhle cerpadylka ani nepujde zmerit. To je neco jineho nez zastavovat rukou motorek, vrtulka se stale toci ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 21:07 Muž ghostik [81] Re: DrBolíto
Ano opravdu pri priskrceni prutoku a tim i zpomaleni vrtule dochazi k vetsi spotrebe. Neco jako kdyz rukou zastavite maly motorek - taky se zvetsi spotreba !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 20:55 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: pakozdy
Mě napadlo jestli by to nešlo pomocí triaku který by byl ovládán pulsně.
Fungovalo by to na přerušované dodávce energie. Nicméně si myslím, že je to blbost něco takového vymýšlet, pro něco, co se dá regulovat úspěšně mechanicky.
Shodou okolností, jsem teď měřil filtr TetraTek EX 700,
zajímalo mě, zda při zaškrcení nedochází k větší spotřebě, (nedochází).
Překvapení ale bylo, že místo uváděné watáže 13W si bere 33,5W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 19:42 R Muž Silent [5949] Re: pakozdy
Elektronickou regulaci montuje do svých nových vnějších filtrů Eheim. Tuším professionel 3 electronic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 15:55 Muž ghostik [81] Re: pakozdy
Toto jsem uz nekolikrat v hlave nakousl a nechtelo se mi to testovat pomoci PWM jelikoz se teprve s programovanim mikroprocesoru seznamuji a tak jsem se poohled po frekvencim menici. Nasel jsem od firmy SIEMENS nejlecnejsi za cca 1800.-. Neni to uz drahota ale pro tento ucel jsem se stale rozhodl pro ventil na vystupu filtru za nejakou stokorunu :o)
Pokud by to nekdo naprogramoval tak by to nemuselo byt ani drahe otazka je jestli by to fungovalo, ale pokud by se filtr rozbehl na plno a pak teprve zacal regulovat tak tipuji ze by to mohlo fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 15:48 Muž pakozdy [17] – elektronicka regulacia filtrov
toto je zaujima asi viacerych tak to vytahujem do separatnej temy:

...a čo by ste povedali na namontovanie stmievača ktorý sa používa na svetlo ?..napojilo by sa to na kabel a dalo by sa plynule regulovat výkon
vaclav napsal:
Regulace čerpadel se nedělá elektronicky ale mechanicky. Prostě se jen zmenší přítok vody.

pakozdy napsal:
nedavno som sa pytal na inom elektrofore. predpokladom je ze to ma v sebe asynchronny motor. dostal som odpovede od elektrikarov:
- Jestli je tam asynchronní motor, tak frekvenční měnič. Cena Tě nepotěší....
- těžko pokud tam je asynchronní motor www.moeller-electric.cz/… jedině měnit f
- Otáčky asynchronního motoru lze v rozumném rozmezí regulovat pouze změnou kmitočtu

ludek napsal:
Není to tak úplně přesné, že čerpadla filtrů mají v sobě asynchronní motor. Přesnější je - střídavý motor s rotorem s permanentními magnety. Poznáte to podle toho, že při otáčení vrtulky přeskakuje z místa na místo a pod prsty se netočí plynule. Ale z praktického hlediska je to jedno, protože regulaci otáček lze skutečně řešit pouze frekvencí. A to si asi ještě chvíli počkáme, nežli elektronika postoupí o kousek dál a tyto aplikace budou cenově dostupné i na takové "blbosti" jako je akvarijní filtr

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1731x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6461-elektronicka-regulace-filtru