Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jednotky mmol/l, dGH a dKH

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jednotky mmol/l, dGH a dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.07.2015 19:43 hombre Re: Jindraš
Předpokládám,že při použití RO bude ta voda "čistá" co se týká pro rostliny potřebných prvků.Takže bude třeba koupit a dodávat potřebné látky,které se z té vody odfiltrovaly :-)
Je otázkou jestli je použití RO spíš přínosem nebo naopak,ale možná se mýlím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2015 17:58 R Muž romant [28001] Re: Jindráš
Celé osazenstvo bude v šoku z těch N látek, který se ti tam budou hromadit a proto bude ta výměna vody suplování filtrace. Je lépe měnit vodu "špatnou", ale denně, než žádnou nebo mixovanou. Když jsme u toho míchání, začal bych pomalu a tu RO vodu bych přidával, řekněme po desetinách v daným měněným objemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2015 10:44 Jindráš Re: kaga
Paráda,díky. Já vím,ta tvrdost....,proto ta R.Osmoza. NO2 a NO3 mám v pohodě-dle papírků Tetra 6v1. Ten Zolit a láva by měli mít hodně příznivý vliv,na vodu. A bakterie se snad rychle rozmnoží. Co tady občas čtu,mi už připadá šílený,ty rozbory vody,el.vodivost,kyseliny,..... To už je VCHŠ. Jsou lidi (mají asi štěstí na vodu),co tohle vůbec neřeší a vše jim prosperuje. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2015 10:34 kaga Re: Jindráš
IMHO správný postup (měněna jen část náplně). Pokud byly testy NO2, NO3 v pohodě neviděl bych problém, v nouzi si na filtr sednou bakterie ze dna.
Bohužel, filtr s tvrdostí asi nepohne... (leda že by do něj šla náplň k tomu určená (např. rašelina Ph/KH-, vápenec KH/Ph+ :-D).
Ano, ten sliz jsou s největší pravděpodobností nitrifikační bakterie + nějaký kal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2015 10:18 Jindráš Re: ivaha
Já vím,ale spodní patro jsem nechal,orig.koule od JBL a vodu jsem z fitru nevylil. Jak jsem šahal do nádoby,tak je celá slizká,bakterie? Snad se rychle rozmnoží. Doufám. Musel jsem to udělat,mám GH 21Stup. a KH cca 16-17 st. Děs.Proto i tu RO, Proto jsem se ptal,jak mám pak tu čistou vodu dolévat,abych neudělal v akva šok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   22.07.2015 10:06 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: Jindráš
Takže sis ze zaběhlýho filtru vyrobil naprosto sterilní, bezva hmm Měl jsi ty výměny náplní provést postupně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2015 09:54 Jindráš Re: Marcel G
Ahoj tak jsem to snad už vyřešil. Dnes mi poslali RO,za 1.350. Shopakva. Zítra by měla dorazit. A teď,před 10 min.,jsem vyhodil z filtru všechny molitany (JBL e901e) a dal jsem,od shora,- 1.patro-Lávové granule,kamínky,2.patro-keramické kuličky BioceraMax UltraPro 1600, 3.patro -Zeolit, 4.patro keramické koule. Tak a je to. Na sání je předfiltr molitan, (8x5x5),místo sacího košíka. A je (snad) na 2 měsíce pokoj,pak se mění Zeolit. Ale stojí 60Kč. Tak paráda. A zítra Osmoza. Přidávat 5 litrů denně -čisté vody? Nebo každý druhý den? Jsem na RO zvědavý,nikdy jsem ji neměl,snad to půjde dobře. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.07.2015 18:06 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: catfish
Lenže vtedy sa ani nesnívalo o niektorých druhoch, ktoré sa dnes už dajú pestovať a odchovávať. Nedá sa pozerať len dozadu. Samozrejme nič proti starým harcovníkom! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.07.2015 13:17 Marcel G Re: kaga
Však já s tím (zjednodušením pro naše potřeby) v podstatě souhlasím. Problém vidím jenom v tom, když v tom pak někdo začne dělat hokej a plácat páté přes deváté. Všechno (i ty nejsložitější procesy) se dá vysvětlit celkem jednoduše. Pokud tomu tvůj dědeček rozuměl a srozumitelně ti to vysvětlil, tak máš štěstí. Spousta akvaristů ale čerpá svoje vědomosti převážně na fórech, kde se občas objeví i řada nesmyslů. A pak začnou poučovat ostatní o tom, že KH se dá snížit pomocí KCl, nebo že při přidávání CO2 do vody se zvyšuje alkalita a podobné nesmysly, které pak můžou značně zmást ostatní akvaristy. Ale těžko se za to na někoho zlobit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2015 12:29 kaga Re: Marcel G
No nevím, o přechodné tvrdosti mně poučoval můj dědeček Pan Akvarista před cca 40ti lety... Tehdá tu moc výrobcú akvarijní chemie nebylo - teda vlastně bylo jich víc než dnes, protože chemii si dělal každý akvarista sám...:-O

S dovolením budu používat terminologii všeobecně známou, s tím že do celkové tvrdosti budu započítávat (pro sebe) všechny minerály ve vodě rozpuštěné, do uhličitanové ty, kterých se zbavím varem - jak mně děda blahé paměti učil. stydim

Jo, ono nám to stačí, nejsme v analytické laboratoři a tak nám stačí gramy, nepotřebujem molly, stačí nám kapkové testy, nepotřebujem nanogramy ani elektronové mikroskopy, stačí nám chemikálie s čistotou +- autobus a né 99,999%.

A nemyslím že to je tím, že by jsme byli DILETANTI, ale tím že rozumně používáme to, co našim potřebám vyhovuje a postačuje.;-)

Alkalitu přenechám chemikům. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2015 12:14 Marcel G Re: kaga
kaga napsal: Poprosím o vysvětklení rozdílu mezi testy a jimi podávanými výsledky...
1) Akvarijní testy na celkovou tvrdost vody: Tyto testy měří tvrdost vody neboli celkový obsah vápníku a hořčíku ve vodě. Označují se nejčastěji jako testy GH nebo CT. Akvaristé udávají tvrdost v jednotkách °dGH.
2) Akvarijní testy na celkovou alkalitu vody: Tyto testy měří celkovou alkalitu vody neboli její neutralizační kapacitu (či ústojnost). Označují se nejčastěji jako testy KH nebo UT. Akvaristé udávají celkovou alkalitu v jednotkách °dKH.

Akvaristické testy na uhličitanovou alkalitu neexistují! Zmatek v tom dělají výrobci, kteří své testy na celkovou alkalitu označují chybně jako testy na "uhličitanovou tvrdost", což je samozřejmě hovadina. Bohužel se to mezi akvaristy ujalo, a tak se běžně o celkové alkalitě mluví mezi akvaristy jako o uhličitanové tvrdosti. Problém pak nastává ve chvíli, kdy si chtějí akvaristi vypočítat, kolik CO2 mají ve vodě. K výpočtu koncentrace volného oxidu uhličitého ve vodě je totiž zapotřebí znát dvě věci: 1) pH vody, a 2) celkový obsah hydrogenuhličitanů (HCO3) ve vodě. pH vody si mohou akvaristé změřit relativně snadno (buď orientačně pomocí nějakého testu na pH, nebo přesněji pomocí pH elektrody). Celkový obsah hydrogenuhličitanů se ale jednoduše zjistit nedá (alespoň já o žádném běžném způsobu jeho stanovení nevím). Protože ale celkovou alkalitu tvoří obvykle z větší části hydrogenuhličitany, akvaristé si mezi těmito dvěma hodnotami udělali jednoduše rovnítko: KH = HCO3. Ona to sice není pravda, ale akvaristé to tak prostě odjakživa dělají a těžko jim to asi někdo vymluví. Takže když akvaristé testem na KH/UT naměří například hodnotu 3°dKH, a testem na pH naměří hodnotu 6.5, tak se podívají do tzv. Tillmanovy tabulky (viz odkaz) a zjistí, že mají ve vodě zhruba 28 mg/l CO2.
www.akvarista.cz/…
A protože akvaristi jsou v podstatě diletanti, kteří nechtějí mít s chemií, fyzikou, biologií ani žádnou jinou vědou nic společného (viz poslední příspěvek od catfishe), tak je ani nezajímá, že na to má vliv i teplota a tlak, a že to jejich jednoduché počítání může být dost mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2015 10:48 catfish – Všeobecne
Len tak zo zvedavosti som sem zablúdil. Som šokovaný, ľudia, to si naozaj myslíte, že akvárium je chemické laboratorium? Niektoré príspevky patria na vedecké konferencie chemikov a nie sem. Kde sa podela radosť zo živej prírody? Venujem sa tomu cca 40 rokov, nikdy som nepoužíval žiadnu chémiu, nikdy som nič nemeral, načo, ryby dajú signál, ked to nefunguje, radšej som budoval prirodzený ekosystém. A nemám problém dodnes. Načo krmite predajcov chémie, treba sa venovať prirodzenej ceste. Všetko umelé musíš udržiavať, inak to skolabuje. A o tom je vlastne celý akva biznis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2015 10:17 kaga Re: Marcel G
Poprosím o vysvětklení rozdílu mezi testy a jimi podávanými výsledky:
a) Rataj Karbon (www.rataj-spk.cz/…), Sera KH test (www.google.sk/…) a obdobných
versus
b) Rataj Hardin (www.rataj-spk.cz/…), Sera GH test (sera.sk/…-) a podobných

Chápu to správne tak, že jde o rozdíl v použití "nevědecké" ale všeobecně akceptované a srozumitelné terminologii?

Ok, pro mně je vhodnější ta všeobecně akceptovaná a proto nebudu hledat testy na alkalitu, ale na uhličitanovou tvrdost. Poprosím vědce o uvádění také nevědeckých, ale všeobecně srozumitelných termínů ;-).

Moc děkuji

KaGa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.07.2015 07:01 Marcel G Re: Jindráš
Jindráš napsal: ph - 7.8,celková je 19 st.dGH a uhličitanovou mají jen v mmolech a ta je 5.1 mmol(na litr).
1) "celková dGH" znamená celková tvrdost.
2) "uhličitanová dKH" je v tomhle případě blbost, protože laboratoře žádnou uhličitanovou alkalitu neměří; to, co měří, je celková alkalita v mezinárodních jednotkách mmol/l. My používáme zastaralé německé jednotky °dKH. Pro převod stačí vynásobit mmol/l hodnotou 2,8 (někdy se uvádí 2,7). Takže 5.1 mmol/l = ~14°dKH.

Poznámka: Jaký je rozdíl mezi celkovou alkalitou a uhličitanovou alkalitou?
Celková alkalita měří obsah všech látek ovlivňujících alkalitu (tj. hydrogenuhličitany, uhličitany, křemičitany, fosforečnany, a různé hydroxidy), zatímco uhličitanová alkalita udává pouze obsah hydrogenuhličitanů, případně uhličitanů). Neznám ale žádný test (ani laboratorní), který by uměl stanovit pouze uhličitanovou alkalitu. Všechny běžné akvarijní testy, které používáme (KH, UT apod.) měří výhradně jen celkovou alkalitu, nikoli tu uhličitanovou. Chceme-li si ale vypočítat obsah CO2 na základě pH a uhličitanové alkality, potřebujeme k tomu znát právě tu uhličitanovou (nikoli celkovou) alkalitu. Tu my ale znát nikdy přesně nebudeme, a proto nikdy naše výpočty CO2 nebudou zcela přesné. Je to trochu složitější téma, tak to tady teď nebudu rozvádět. Každopádně laboratoře (a také naše akvarijní testy na KH) měří celkovou alkalitu, nikoli uhličitanovou alkalitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 16:39 Jindráš Re: jamajcan
Nene,nezatracuju CO2,to vůbec,vůbec ne,jen na lahev za 3 tis nemám a ani bych to nedal. proto jsem měl kvasničák a těsnil,poctivě jsem to udělal,bublal krásně,přes jemný kamínek,spíš mlha,než bublinky a efekt na rostliny nula. Proto jsem s tím skončil. Dokupuju jen stonkové a nenáročné rostliny,nejvíc mi teď jde Ludwigia repens,skoro 1cm za den,neuvěřitelný,chemii žádnou neleju,jen má každá v kořenech kouli JBL 7 a nic víc. Teď jsem dodělal výměnu vody-60l a udělal jsem hloubkové vyčištění dna,kořeny jsem opláchl,ve středu mi přijdou tři různé náplně do filtru JBL e901e,jen keramika a Zeolit,všechen molitan z filtru vyházím a jen keramiku a Zeolit. Dal jsem na sání do filtru,místo košíku molitan-předfitr,8x5x5 cm. Voda je křišťál,ryby veselé,lítaj a honěj se,mám týden 4 SAE a i rudocha mizí!!!! O další řasy se stará 6x Neritina,řasy jsou všechny za cca 10dní na 90% pryč. Takže-naprostá spokojenost. Žádná chemie,žádné CO2. Děkuju tady všem,za rady,jaké rostliny do mé vody,co s řasama,jaké osvětlení,.... Jsem v pohodě,když šmíráci Akary koukaj,co SAE baštěj a hned tam letěj,zvědavý,co tam jedli. Akva je po 4 měsících tak,jak jsem chtěl a hlavně ryby jsou spokojený a rostliny pomalu rostou. Děkuju. :) hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 16:25 kaga Re: Jindráš
Kompletní převodní tabulky jsou na wiki cs.wikipedia.org/…
A jestli se nepletu dGH (celková tvrdost) = dKh (uhličitanová/dočasná tvrdost) + "stálá tvrdost" (označení snad ani nemá). Takže převařením snížíš i celkovou... Nevím jestli dKH vyvaříš na 0, ale kombinace 2l převařené + 1l z kohoutku by tě mohla dostat na rozumné hodnoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 16:17 jamajcan Re: Jindráš
Při správném použití/těsnost soustavy,rozpouštění,dávkování,atd./, má céočko kladný efekt skoro vždycky.Určitě bych ho nezatracoval.Ale to už jsme silně OT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 15:21 Jindráš Re: jamajcan
Tu rašelinu zkusím. CO2 jsem v sobotu vyhodil,kvasničák,měsíc v provozu a efekt -0. Děkuju,rašelinu zkusím. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.07.2015 13:44 jamajcan Re: Jindráš
Není zač.Karbonátovou tvrdost snížíš docela jednoduše.Převařením části vody,dodáním rašelinové vložky do filtru,popř.přidáním přímo rašelinového výluhu a přidáváním Co2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 13:36 Jindráš Re: jamajcan
Děkuju!!! Takže Kh mám cca 13st. Tak to už zní líp,než 18. Super,děkuju moc. I když vím,že má být do 10stup.,to je dobrá zpráva. potlesk
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 13:28 jamajcan Re: Jindráš
1 mmol/l = 2,7°dKH - 1°dKH = 0,37 mmol/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 12:59 Jindráš – Hloupost z labolatoře?
Zdravím všechny,je jedna divná věc. Mám testy Tetra-6 v 1. Papírky. V testu mi na nich vyšlo,že mám celkovou tvrdost 19 dGH. To by nevadilo-moc.,Ale KH mi vyšlo 18 st!! Což je hrozně moc. Tak jsem hledal na stránkách Vodáren testy. Nenašel. Tak jsem teď volal do Labolatoře vodáren-kde jinde by mi měli přesné hodnoty říci,a tam nejdřív nevěděli,co je KH,pak jsme se k tomu dopracovali,řekli mi,že je tady- Vodovod Mělnická Vrutice-ph - 7.8,celková je 19 st.dGH a uhličitanovou mají jen v mmolech a ta je 5.1 mmol(na litr).Hledal jsem tu převod-ten v labor.nevěděli!!! a píše se tu,že se násobí mmol x 5.2-Na KH v něm.stupnici. Tak mi vyšlo 26.52 stupňů KH. To je přece blbost,když celková je 19stupňů. Prosím,vysvětlete mi to někdo. Jakou mám vlastně KH,když je 5,1 mmol.??? coze coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 15:25 R Muž Silent [5949] Re: Marek
Než test na NO3 si raději pořiď test na NO2 ty jsou totiž daleko toxičtější než NO3. Hladina NO3 je důležitá spíše pro růst rostlin. Jako základní sadu testů bych doporučil kapkové testy na pH, KH a NO2. To jsou nejvíce "pohyblivé" hodnoty akvarijní vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 15:11 Marek Re: Martinero
Díky moc vám všem, Ph, Kh mám (kapkové) dále si teda jen dokoupím NO3. Testy jsem kupoval hlavně kvůli zjištění vstupních hodnot, měřit asi nebudu častěji než po měsíci, pokud k tomu nebudu okolnostmi donucen. Jinak ještě jednou velké díky a doufám že to bude jen vzkvétat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 14:12 Muž Martinero [41] - AmerikaRe: Yirka
:-) tak tohle je podle mě asi věc názorů. Souhlasím s Vámi ohledně přesnějších výsledků kapkových testů, pakliže mi ale akvárium jen vzkvétá a obyvatelé nádrže jsou ve skvělé kondici, stačí mi každý druhý den test papírovým proužkem a ten kapkový si udělám jednou za cca 14 dní, nebo v případě, že se mi něco nezdá. Přes to mi to ale svědomí nedalo a před chvílí jsem si změřil vodu v mém zabíhajícím se akváriu oběma způsoby a i k mému údivu jsem měl výsledky obou testů téměř shodné. Přesněji řečeno, jen NO2 měl nepatrně vyšší hodnotu, ale v mezi. Pravda, cena je vyšší, ale přímo úměrná kvalitě.
Rčení práce kvapná, málo platná se k této věci myslím moc nehodí, poněvadž se tu bavíme o dvou spolehlivých metodách, ač jedné přesnější a druhé - chcete li- méně přesné. Obě jsou však spolehlivé. Záleži na tom, jak se k tomu kdo postaví. To že je akvaristika také o trpělivosti, myslím netřeba zmiňovat, poněvadž je to stejné jako cokoliv jiného, čemu se chceme hlouběji věnovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.12.2011 08:57 Muž Yirka [9256] Re: Martinero
Dovolím si nesouhlasit. (Poměrně silně). Já bych doporučil přesně obrácený postup, a to, koupit si testy jednotlivé, pokud možno kapkové. Měření sice není tak rychlé, ale vždy bych jej (i když stále hovoříme o orientačním měření) považoval za přesnější. Taky to zřejmě vyjde levněji, protože ty základní 4 testy jsou jednak levnější a také vydrží déle než papírkové. Také ty papírky jsou daleko náchylnější na skladování a prostředí. A stále bych se držel starého dobrého přísloví "Práce kvapná, málo platná". Akvaristika není o rychlých soudech ani řešeních, je to o trpělivosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 00:32 Muž Martinero [41] - AmerikaRe: Marek
Máš tu skvěle a jednoduše vysvětlené své dotazy. Chtěl bych ti jen doporučit řešení. Vykašli se na kupování jednotlivých testů. Je to zdlouhavé otravné a po čase to stejně začneš flákat. (jen můj názor :-) ) vodu máš dobrou a hodnotu KH spolu s pH ovlivníš dávkovánim CO2. Ale k tomu řešení; kup si místo těch zdlouhavých testů od kvalitní německé značky JBL "Easy Test 6 in 1" a máš dostatečně přesně změřené ty nejdůležiťjší hodnoty pH, GH, KH, NO2, NO3, Cl2 během jedné minuty formou měřících papírků. Prostě jen na 3sec. potopíš, otřepeš a poo minutě máš vše před očima. Test je orientační ale docela přesný, navíc rychlý a pohodlný. Můžeš měřit každý den a po čase si to už ani nebudeš uvědomovat. Pakliže by se ti nějaká hodnota nějak nezdála, až tehdy bych řešil testem konkrétním pro danou hodnotu.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 21:23 R Muž romant [28001] Re: Marek
No já bych to zakončil konstatováním "nech šneky žít", stejně nikdy nad nima nevyhraješ, to je špatná cesta, tou se nevydávej. Nikoho nepřesvědčuji, jenom sděluji lehce utrpěný zkušenosti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 21:20 Marek Re: romant
No Já s tím mám vlastní neblahou zkušenost, ale tak doufám že jsem nic nezkazil. Odhadoval bych to na Okružáka, tak asi potom pořídím rájovce nebo nějaké "šnekožrouty".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.12.2011 21:08 R Muž romant [28001] Re: Marek
Není šnek jako šnek, většina rostliny nežere, to je jenom takovej novodobej bubák mezi akvaristy zhusta šířenej. Ta chemie bude mít s největší pravděpodobností neblahej vliv na nitrifikační bakterie a potažmo na fungování akvária jako celku ať už přímo, či nepřímo, třeba větším úhynem šneků najednou, ale to asi v tomto případě nehrozí. Akvárium šnekuprázdné neznám, snad až na vyjímky chovných akvárií bez dna a rostlin.
EDIT: Když se nepřekrmuje a normálně udržuje dno odkalováním, tak se šneci nemívají moc šancí přemnožit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 21:04 Marek Re: romant
Dobře díky, k tomu jedu na šneky akvaristtický přípravek na hubení šneků.. Rostliny jsem koupil na burze i se šneky a po zvážení jsem se rozhodl že než to nechat namnožit na neůnosnou mez (skuste si to vybírat z osázeného aq 240l) tak je raději trošku chemicky zreguliju, sežrali by rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 20:33 R Muž romant [28001] Re: Marek
Jaký jed na šneky a proč?
NO3, nebo-li dusičnany jsou důležitý pro růst rostlin. Nitrifikací ty dusičnany vznikají a rostliny je posléze spotřebovávají ke svému růstu.
Vzduchování jako takový není v akváriu dostatečně osázeným rostlinama a nějak extrémně nepřerybněné, potřeba. Bude stačit když voda z filtru lehce čeří hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2011 20:27 Marek Re: Usine
Dobrá tedy a na NO3 je podstatný? Já měl akvárium dva roky asi před pěti lety, osázené bylo snažil jsem se a nakonec to dopadlo zle, nerad bych se k takovémuto scénáři vrátil.. Tak nechci nic zanedbat. To co píši je sice OT, ale když už znáte podmínky, můžete semnou hovořit v souvislostech.

Dnes přidáno k filtru vzduchování kvůli aplikaci "jedu na šneky" jinak potom vzduchování zase vypnu. Tím asi není co zkazit pokud tam budou jen rostliny ne? Mám v plánu pěstovat asi dva týdny možná až dva měsíce jen rostlinné akvárium, ale až koupím ryby (labiryntky) je třeba vzduchovat nebo to zvládnou bez O2??
Popř. bych mohl přidat vzduch. motorek (nezávisle na filtu) a vzduchovat cca. hodinu před zhasnutím světla kvůli nočnímu režimu rostlin a hodinu po rozsvícení světla (ráno) pro doplnění chybějícího deficitu kyslíku. Poprosím o vyjádření, a děkuji za všechny rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.12.2011 23:27 Usine Re: Marek
Test na Fe nekupovat, řítil by jste se jen do dalšího průšvihu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 22:06 R Muž romant [28001] Re: Marek
Když budeš přidávat CO2, tak Ti Ph bude klesat, ale jak psal vaclav, neřešil bych to, ta voda není vůbec špatná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 22:01 Marek Re: Usine
A co s CO2 hlavně kvůli ph potřebuju okyselit co myslíte? Test na NO3 skočím koupit stejně jako na Fe ale asi to nebude hned není u nás k sehnání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 21:45 Usine Re: Marek
Já bych netvrdil že je to málo. Pokud k tomu přidáš Co2 tak budeš moct pěstovat i ty náročnější. Tenhle začátek je podstatně jednoduší než vosolit světlo a pak nevidět v nádrži nic jiného než řasu nebo sinici. I bez CO2 to půjde jen se ti zmenší sortiment rostlin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 21:37 Marek Re: Usine
Momentálně jsou tam dvě trubice 120cm T8 odhadem teplejší 830-840 vím je to málo ale doufám že v brzské době dorazí nové T5 trubice s výkonem 54w 2x tj 108w/240l = 0,45W/l (840 + 865)
Mohlo by to stačit, nechystám se na extrémně náročné rostliny, chci hlavně dosáhnout rovnováhy a nic nezanedbat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 21:31 Usine Re: Marek
Já bych se být tebou nijak nestresoval. Vodu máš tak akorát. Celková tvrdost tě až tak dalece nemusí zajímat. Hlavní pokud jde o rostliny je KH a pH. Další důležitý parametr je obsah NO3 a jak silné máš světlo. Tyhle 4 věci jsou základ a podle nich se musíš řídit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 21:28 Marek Re: romant
O děkuji za kloudnou věc!!
díky dKH přechodná uhličitanová -> ALKALITA to je to klíčové slovo které mi chbělo "ke štěstí"
a tedy dGH je prostě tvrdost vody udávaná vodárnami v mém případě těch 8(tu nepotřebuji měřit testem protože by neměla mít radikální vliv pokud se nějak markantně nezmění)
Tedy k dKH ta pokud se pohybuje dejme tomu oklo těch 5 je to "správně"?
Při mé vysoké zásaditosti (PH 7,8-8) Popř. by mi stačila informace je-li CO2 řešením? ( okyselí vodu přihnojí rostliny, ale netuším jak pohne či nepohne s dKH)

Převeliké díky doufám že tohle byla má poslední otázka a omlouvám se za svou natvrdlost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.12.2011 21:14 R Muž romant [28001] Re: Marek
Gh je tvrdost celková a dKH je tvrdost přechodná, uhličitanová, nebo-li alkalita(kh) a to že se autorka zabývá tou alkalitou je proto, že ta je pro rostliny důležitější. Ta alkalita by měla být rozhodně nenulová, protože souvisí s hodnotou Ph, která může být při nižší alkalitě daleko nestabilnější.
EDIT: rybicky.net/forum/6671
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 21:07 Marek Re: romant
Články jsem četl jeden dokonce 3x hovoří se tam o téměř všem ale naprosté banality jako rozdíl mezi gH a kH jsem nenašel to mi přijde jako nedostatek když se půl článku zabývá tvrdostí a není odhaleno jaký je rozdíl mezi jakou tvrdostí. A ani nebyla určena nějaká optimální modelová hodnota (při kh "x" je nej gh "y" a ph "z") tabulka tam je to ano ale pouze Ph/ dKH a ve většině článku se autorka zabývá dGH kde je tedy chyba?? :-( Myslím že je ve mě a mých nedostatcích v chemii ne v článku a tudíž prosím pomohl by mi někdo problematiku pochopit? Jo a k té hladině "vlákno" jsem nenašel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 20:49 R Muž romant [28001] Re: Marek
Mrkni se na tyhle odkazy
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
Jinak to co máš na hladině, to by mola bejt tzv. slepá hladina a jako základní druh boje s tím to chce pohyb té hladiny, aby se ten povlak narušoval, je tomu tady věnovaný svoje vlákno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 20:43 Marek – DkH/DgH
Prosím o pomoc. Už mi z toho třeští hlava, abych to vzal popořádku - založeno nové akva 4dny jen rostliny 250l...

Přejděme k jádru věci, sehnal jsem si akvatesty.
PH - 7,8-8 (vysoké) -> mám v plánu aplikovat CO2
Dgh podle vodáren - 1,42 mmo/l => 7,952 dH (to se mi zdá být "OK")
DkH změřeno a vyšlo mi okolo 5 (možná špatně změřeno - moc nerozumím souvislostem)

Vysvětlí mi prosím někdo co to vlastně je DkH/DgH a jejich vztahy - ne prosím pomocí chem. rovnic ale laicky.
Dále mám na vodě povlak -> zdravým selským rozumem to pro mě značí tvrdá voda, nemýlím li se??
(povlak typu vodní kámen dělá se i na čaji takové lesklé skvrnky když máte tvrdou vodu)
Budoucí osádka akvária by měla být Čichvec perleťový a Bojovnice zatím nic dalšího takže asie.
Zajímal by mě optimální počet DkH / DgH který bych měl naměřit abych já i rostlinky měly klidné spaní a hlavně smysl a účel

Děkuji za trpělivost věnovanou mému poněkud chaotickému přízpěvku ale přečetl jsem mnoho článků (příliš odborné, zbytečně mnoho nesrozumitelných info.) a věnoval jsem tomu již asi 5h tak jsem usoudil že budu někoho otravovat. A slušně požádám o chvilku trpělivosti.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 15:05 R Muž romant [28001] Re: Gabro
Mrkni se sem, myslím, že je tam ta převodní tabulka.
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 14:49 Muž Gabro [11] - Raci, krabi, krevetky – jednotky mg/l
může někdo poradit, zda na webu existuje nejaká konverzní tabulka na převod mg/l na mmol/l nebo něco podobného?

předem díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2010 20:18 Žena stetinka [271] Re: Usine
Fotka k příspěvku No, s rostlinami jsem spokojená, ale poslední dobou krapet bojuju s řasou. Je fakt, že ale měřím jen dusitany, NO3 ne
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2010 19:50 Usine Re: stetinka
Pokud máš dostatek rostlin a poměrně slušně rostou, spotřebovávají CO2 a zvedají tím pH nahoru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2010 16:51 Žena stetinka [271] Re: Usine
kamínky se mi taky nelíbí,ale jsou octem odzkoušené a už šetřím na černý píseček od Danily (4 kg za 120 kaček a budu jich potřebovat minimálně deset!Ještě,že to neví doma :-D )
Vodu jse ale měřila kvůli tomu, že sem objevila oblblého Brochise. Jsem ráda, že jste mi to schválili, ale stejně mi ten Tormec vrtá hlavou. Voda je nažloutlá, bývala křišťálová,ale ta rašelina se projevila.
Podivné je i to, že z kohoutku točím pH 7, v akva mám pár dní po odkalení 7,5 a přitom jde tvrdost dolů. Nějak mi tyhle chemický procesy nejdou do hlavy. No jo, chemie, to byla na škole pohroma :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2010 16:12 Muž Sid [6769] - RostlinyRe: stetinka
...Taky abych ty moje chuděrky nekoupala v kyselině...
pH 7,5 na kyselinu zrovna nevypadá. :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 2 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8551x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6386-jednotky-mmoll-dgh-a-dkh?od=34