Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jednotky mmol/l, dGH a dKH

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jednotky mmol/l, dGH a dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2023 07:37 Muž skypi [248] Re: yenick
Asi proto, že jsem Wallstad ještě nedočetl :), tak CO2 a vodu z RO v akva používám roky a rozhodně nebudu sám. Z toho co píšeš, tak nějak plyne, že nemáš jasno v základních věcech, tak by to asi chtělo napřed něco dostudovat, než začneš šířit podobná "moudra"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.10.2023 14:06 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: yenick
kdysi nechal skvěle poradit od nějakého odborníka, že mi nerostou rostliny kvůli příliš tvrdé vodě a že ji musím změkčit RO vodou… Na téhle radě nevidím nic špatného dělá to spousta lidí pokud jsi to pochopil tak že to má být jen ve vodě z RO tak to snad nemyslíš vážně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2023 12:02 Muž yenick [0] Re: skypi
Ano RO voda + CO2 rozhodně je nesmysl a velký… pokud zrovna neodchováváš terčovce nebo několik málo druhů rostlin, adaptovaných na velmi měkkou vodu severoamerických jezer a co snesou kolísání pH = 5 ráno až do pH =11 v odpoledních hodinách (v těchto jezerech téměř nežijí žádné ryby btw.). Já sám jsem si tu kdysi nechal skvěle poradit od nějakého odborníka, že mi nerostou rostliny kvůli příliš tvrdé vodě a že ji musím změkčit RO vodou… Po půl roce jsem si přečetl knihu Ecology of planted aquarium od D. Wallstad, kde velmi podrobně vysvětluje, proč je RO voda + CO2 nesmysl… Řekl bych ale, že stačí, když si běžný chovatel z této diskuze odnese, že RO mánie je jen marketingový trik, kterak lidem prodat zbytečný krám za hromadu peněz, který jim dobře poslouží jenom jako zdroj hromady problémů.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.09.2023 08:05 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Rovano
Fotka k příspěvku ...Kdyby se tu vložila převodní tabulka jednotek, tak by to asi bylo užitečnější než naše diskuze...
Taky si myslím. :-) (Šprechtíte pro mne nějakým podivným nářečím...:))
Tak ať je vám ta tabulka k užitku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2023 15:24 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: yenick
Tak s burčákem v žíle a v akvárku určitě. ;-)

Není tvrdá jako tvrdá a není měkká jako měkká. To je samo o sobě nicneříkající údaj.
Také následné tvrzení, že stačí NO3 a mikroprvky do tvrdé vody, o které nic nevíš, je troufalé tvrzení.
O Tvé vodě nic nevím. Je tajemná, ale čtu, že dodáváš dusičnan draselný. To je makroprvek. Takže máš asi měkkou vodu?
A co má tedy dělat ten, co má tvrdou vodu a nemá draslík?
Dále se tu naprosto vynechává schopnost upotřebení rostlinami.

A asi nikdo nemá jen vodu s RO a velmi nízkým Ph. Tak proč by nešlo hnojit CO2?
Skoky Ph se štelují pomocí Ph(nečekaně) a dávkováním CO2 s patřičnou technikou. Lze si vybrat více způsobů, jak si s tím pohrát.

Nebo snad víš o někom, kdo do čisté RO vody dávkuje CO2? Asi nikdo z toho nechce mít jen kyselinu.

Kdyby se tu vložila převodní tabulka jednotek, tak by to asi bylo užitečnější než naše diskuze.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.08.2023 18:58 Muž skypi [248] Re: yenick
Nesmysl je akorát to, když takto napíšeš, že "RO k akvariu je nesmysl". hmm Začínám být na "výkřiky" podobného typu už alergický.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2023 18:27 Muž yenick [0] Re: hombre
RO k akvariu je nesmysl. Jen několik málo druhů rostlin upřednostňuje měkkou vodu pred tvrdou. Takze trapit se tvrdou vodou je zbytecnost. Pokud mate tvrdou vodu, staci dodavat mikroprvky a NO3-, pokud mate mekkou, musi se nejdriv “ztvrdit” vhodnym hnojivem. Btw. pouštět CO2 do RO vody je hazard se zivotem ryb… žádné soli = žádná schopnost pufrovat pH = nahle skoky v pH behem dne v rozsahu ph = <5;10>.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.04.2022 17:13 Muž Jozef [311] Re: VLAZA
GH test (test celkovej tvrdosti) dáva výsledok dGH teda stupne (nenmecke) tvrdosti.
Prepočet ostatných jednotiek je napr. tu na konci
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 16:36 Muž VLAZA [2] – dH vs. dGH
Dobrý den,
rád bych se zeptal jak převést dH na dGH a naopak
na googlu sem bohužel odpověď najít nemohl :-O
předem vám děkuji za odpovědi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2022 17:45 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Eva.a.David
Doporučuji nastudovat. maniakva.sweb.cz/… :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2022 16:37 Žena Eva.a.David [0] – TDS, dGH, GH, KH...
Dobrý den, marně se snažim zorientovat se v obrovském množství zkratek, co se dá měřit v akváriu. Jediné čemu rozumím je PH.
Příliš se ale nedaří naším rostlinám. Koupili jsme proto TDS metr. Ale nejsme schopni dohledat, jaká hodnota by měla v akváriu ideálně být. Místo toho jsme narazili na mnoho jiných... coze můžete mi prosím nějak v jednoduchosti vysvětlit co a tím? Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 13:23 Gazva Re: KarásekLut
Tých 4,04 mmol/l bude celková tvrdosť vody ktorá sa prepočíta na stupne dH
1mmol/l = 5,6dH, čiže to bude 22,6dH - veľmi tvrdá voda
www.stvps.sk/…

kH je uhličitanová tvrdosť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 13:23 R Muž Anthrax [4771] Re: KarásekLut
Nepřepočítává se to a nejsou to stejný hodnoty. :-) Tvrdost v mmol/l můžeš vyjádřit v jiných jednotkách. Například. 4,04 mmol/l = 22,6 °dH. To je jen jinak označená stejná věc. Ale na °kH (tedy alkalitu) to přepočíst nemůžeš.
Jestli se do toho chceš trochu dostat, tak doporučím začít zde:
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 13:22 Brodys Re: KarásekLut
Převody třeba zde, stačí googlit.

www.vakprerov.cz/…

Uhličitanová tvrdost je jiná veličina,nutno změřit zvlášť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 13:02 Muž KarásekLut [93] – tvrdost vody
Mám jen dotaz který nevím kam jinam dát. Zjistil jsem, že máme doma tvrdost vody 4,04 mmol/l, může mi někdo prosím poradit jak se to přepočítá na alkalitu s hodnotou KH? nebo se to nepřepočítává a sou to stejný hodnoty? Hledám v atlasu rostlinky kterým se v mojem AQ bude dařit

Děkuji za odpovědi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 16:58 Muž hadravam [11] Re: vaclav
Ještě dávám denně 10ml PMDD a řasa se zatím žádná nedělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 16:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Než se pustíš do CO2 měl by jsi si přečíst jak to ve vodě funguje a co k tomu potřebuješ. Při takovém silném světle ti jen CO2 nebude stačit a hlavně chce to zjistit něco o vodě a tak budeš potřebovat nějaké testy PH, KH, NO3 atd. maniakva.sweb.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 16:19 Muž hadravam [11] Re: Kubaa
Můj postup je následující.Mám CO2 z lahve jehlový ventil rostřikovací rampu a atomizér na hadici.Dropčekr má světle zelenou barvu.Osvětlení T5 5x28w 830.Akvárko 300l 120x50x50.Bublám asi 50b/min.Jak moc to bude kolísat.Budu denně ubírat a přidávat bublinky? Co když odjedu na dovolenou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2018 15:29 Muž Kubaa [718] Re: hadravam
CO2 a dGH spolu nesouvisí :)

V té tabulce na výpočet CO2 je dKH, to je rozdíl. Osobně té tabulce nevěřím, je příliš teoretická, ale pokud se s ní chceš řídit, neměl bys cílit na pH ale na požadovanou koncentraci CO2.

Pokud se řídíš dropcheckerem, tak do něj vůbec nesmíš dávat vodu z akvária, ale roztok o standardní hodnotě dKH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 15:19 Muž hadravam [11]
Já jsem také ze Slaného.Když mám vodu 26 dGH tak ani s CO2 nedosáhnu na PH6,5 Je to tak? Permanentní test podle barvy na dropšekru.Prostě jestli to dobře chápu tak podle tabulky se nedostanu touto metodou třeba pod P7,5.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2018 11:36 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Šermen
Tak ježkovy voči, to som nemal ani ve Slaném, to bude z kategórie "príšerne tvrdá". Trúfalo tipnem GH cez 20.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 23:05 Muž Šermen [0] Re: Magic
Cca 1xza14dni.vim že je hodně tvrdá,ale jak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 22:06 Muž Kubaa [718] Re: Magic
Občas se z těch mineralizačních parametrů měří jen vodivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 21:37 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Šermen
Neuvádzajú tvrdosť, vápnik horčík, tak čo vlastne merajú? Len pH?

Veľmi zhruba sa to dá zistiť i takto - ako často musíš čistiť rýchlovarnú konvicu od vodného kameňa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 21:32 Muž Šermen [0] Re: Kubaa
Máme obecní vrt a v testech z obce se právě tyto hodnoty neuvádí.musim tedy dokoupit ještě jeden testik.Dik za radu laikovi :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 20:59 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Šermen
Testem na dGH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2018 20:59 Muž Kubaa [718] Re: Šermen
Pokud tě zajímá dGH, tj. celková tvrdost (což je obsah vápníku a hořčíku ve vodě), musíš si koupit test na celkovou tvrdost, který většinou měří přímo v dGH. Převádět nemusíš nic. Nebo se zkus podívat do rozboru vody, měl by měl být na stránkách vodáren, pokud tu vodu bereš z vodovodu. Tam to většinou mají v mmol/l (buď přímo jako tvrdost, nebo zvlášť jako vápník a hořčík, což musíš sečíst) a musíš si to pak převést.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 20:54 Muž Šermen [0] Re: Kubaa
Chtěl jsem do budoucna dělat nádrž pro kanciky a v atlasu se udává 20dGH.tak jak se mám dobrat dGH pokud se to nedá takto převádět.Mate někdo takto tvrdou vodu?Super je pokud je v atlase uvedena hodnota dKH kterou lze měřit kapkovým testem.Jak se doberu dGH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 19:55 Muž Kubaa [718] Re: Šermen
Z naměřené dKH (uhličitanová tvrdost, přesněji alkalinita) nemůžeš vůbec usuzovat na dGH (celkovou tvrdost). Ta může být nula i sto. Jsou to úplně jiné veličiny. V praxi sice trošku souvisí, ale ještě méně, než třeba výška a váha člověka. Jinak ale 17 dKH je skutečně dost, já s takovou vodou zkušenosti nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 19:50 Muž Šermen [0] – Prosím o radu
Kapkovým testem jsem naměřil 17dKH.jestli jsem dobře počítal odpovídá to 6,29 mmol. Rovna li se 1mmol 5,6 dGH je má tvrdost 35,25dGH? Jsou pro tuto vodu vůbec nějaké rostliny a ryby vhodné?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2017 12:39 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Morticia
5.6dGH=1mmol/l

dGH a dKH sú rozličné veci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2017 12:04 Žena Morticia [118]
Našla jsem tu převod tvrdosti. Z vodáren jsem zjistila 3,09 mmol/l a chtěla jsem vědět °dH. Podle výše uvedeného mi vyšlo 8,652. To mi na Brno příjde nějak málo.... Mag mi to v tématu Jaké rostliny převedl takto 3.09 mmol/l = 17.3°dGH. Jak to tedy je?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.07.2015 19:46 R Muž Silent [5949] Re: hombre
On se ten parmeát samostatně nepoužívá, ale ředí se jím vstupní voda na úroveň kterou akvarista potřebuje, takže bych se vody z RO nebál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.07.2015 19:43 hombre Re: Jindraš
Předpokládám,že při použití RO bude ta voda "čistá" co se týká pro rostliny potřebných prvků.Takže bude třeba koupit a dodávat potřebné látky,které se z té vody odfiltrovaly :-)
Je otázkou jestli je použití RO spíš přínosem nebo naopak,ale možná se mýlím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2015 17:58 R Muž romant [27987] Re: Jindráš
Celé osazenstvo bude v šoku z těch N látek, který se ti tam budou hromadit a proto bude ta výměna vody suplování filtrace. Je lépe měnit vodu "špatnou", ale denně, než žádnou nebo mixovanou. Když jsme u toho míchání, začal bych pomalu a tu RO vodu bych přidával, řekněme po desetinách v daným měněným objemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2015 10:44 Jindráš Re: kaga
Paráda,díky. Já vím,ta tvrdost....,proto ta R.Osmoza. NO2 a NO3 mám v pohodě-dle papírků Tetra 6v1. Ten Zolit a láva by měli mít hodně příznivý vliv,na vodu. A bakterie se snad rychle rozmnoží. Co tady občas čtu,mi už připadá šílený,ty rozbory vody,el.vodivost,kyseliny,..... To už je VCHŠ. Jsou lidi (mají asi štěstí na vodu),co tohle vůbec neřeší a vše jim prosperuje. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2015 10:34 kaga Re: Jindráš
IMHO správný postup (měněna jen část náplně). Pokud byly testy NO2, NO3 v pohodě neviděl bych problém, v nouzi si na filtr sednou bakterie ze dna.
Bohužel, filtr s tvrdostí asi nepohne... (leda že by do něj šla náplň k tomu určená (např. rašelina Ph/KH-, vápenec KH/Ph+ :-D).
Ano, ten sliz jsou s největší pravděpodobností nitrifikační bakterie + nějaký kal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2015 10:18 Jindráš Re: ivaha
Já vím,ale spodní patro jsem nechal,orig.koule od JBL a vodu jsem z fitru nevylil. Jak jsem šahal do nádoby,tak je celá slizká,bakterie? Snad se rychle rozmnoží. Doufám. Musel jsem to udělat,mám GH 21Stup. a KH cca 16-17 st. Děs.Proto i tu RO, Proto jsem se ptal,jak mám pak tu čistou vodu dolévat,abych neudělal v akva šok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   22.07.2015 10:06 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: Jindráš
Takže sis ze zaběhlýho filtru vyrobil naprosto sterilní, bezva hmm Měl jsi ty výměny náplní provést postupně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2015 09:54 Jindráš Re: Marcel G
Ahoj tak jsem to snad už vyřešil. Dnes mi poslali RO,za 1.350. Shopakva. Zítra by měla dorazit. A teď,před 10 min.,jsem vyhodil z filtru všechny molitany (JBL e901e) a dal jsem,od shora,- 1.patro-Lávové granule,kamínky,2.patro-keramické kuličky BioceraMax UltraPro 1600, 3.patro -Zeolit, 4.patro keramické koule. Tak a je to. Na sání je předfiltr molitan, (8x5x5),místo sacího košíka. A je (snad) na 2 měsíce pokoj,pak se mění Zeolit. Ale stojí 60Kč. Tak paráda. A zítra Osmoza. Přidávat 5 litrů denně -čisté vody? Nebo každý druhý den? Jsem na RO zvědavý,nikdy jsem ji neměl,snad to půjde dobře. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.07.2015 18:06 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: catfish
Lenže vtedy sa ani nesnívalo o niektorých druhoch, ktoré sa dnes už dajú pestovať a odchovávať. Nedá sa pozerať len dozadu. Samozrejme nič proti starým harcovníkom! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.07.2015 13:17 Marcel G Re: kaga
Však já s tím (zjednodušením pro naše potřeby) v podstatě souhlasím. Problém vidím jenom v tom, když v tom pak někdo začne dělat hokej a plácat páté přes deváté. Všechno (i ty nejsložitější procesy) se dá vysvětlit celkem jednoduše. Pokud tomu tvůj dědeček rozuměl a srozumitelně ti to vysvětlil, tak máš štěstí. Spousta akvaristů ale čerpá svoje vědomosti převážně na fórech, kde se občas objeví i řada nesmyslů. A pak začnou poučovat ostatní o tom, že KH se dá snížit pomocí KCl, nebo že při přidávání CO2 do vody se zvyšuje alkalita a podobné nesmysly, které pak můžou značně zmást ostatní akvaristy. Ale těžko se za to na někoho zlobit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2015 12:29 kaga Re: Marcel G
No nevím, o přechodné tvrdosti mně poučoval můj dědeček Pan Akvarista před cca 40ti lety... Tehdá tu moc výrobcú akvarijní chemie nebylo - teda vlastně bylo jich víc než dnes, protože chemii si dělal každý akvarista sám...:-O

S dovolením budu používat terminologii všeobecně známou, s tím že do celkové tvrdosti budu započítávat (pro sebe) všechny minerály ve vodě rozpuštěné, do uhličitanové ty, kterých se zbavím varem - jak mně děda blahé paměti učil. stydim

Jo, ono nám to stačí, nejsme v analytické laboratoři a tak nám stačí gramy, nepotřebujem molly, stačí nám kapkové testy, nepotřebujem nanogramy ani elektronové mikroskopy, stačí nám chemikálie s čistotou +- autobus a né 99,999%.

A nemyslím že to je tím, že by jsme byli DILETANTI, ale tím že rozumně používáme to, co našim potřebám vyhovuje a postačuje.;-)

Alkalitu přenechám chemikům. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2015 12:14 Marcel G Re: kaga
kaga napsal: Poprosím o vysvětklení rozdílu mezi testy a jimi podávanými výsledky...
1) Akvarijní testy na celkovou tvrdost vody: Tyto testy měří tvrdost vody neboli celkový obsah vápníku a hořčíku ve vodě. Označují se nejčastěji jako testy GH nebo CT. Akvaristé udávají tvrdost v jednotkách °dGH.
2) Akvarijní testy na celkovou alkalitu vody: Tyto testy měří celkovou alkalitu vody neboli její neutralizační kapacitu (či ústojnost). Označují se nejčastěji jako testy KH nebo UT. Akvaristé udávají celkovou alkalitu v jednotkách °dKH.

Akvaristické testy na uhličitanovou alkalitu neexistují! Zmatek v tom dělají výrobci, kteří své testy na celkovou alkalitu označují chybně jako testy na "uhličitanovou tvrdost", což je samozřejmě hovadina. Bohužel se to mezi akvaristy ujalo, a tak se běžně o celkové alkalitě mluví mezi akvaristy jako o uhličitanové tvrdosti. Problém pak nastává ve chvíli, kdy si chtějí akvaristi vypočítat, kolik CO2 mají ve vodě. K výpočtu koncentrace volného oxidu uhličitého ve vodě je totiž zapotřebí znát dvě věci: 1) pH vody, a 2) celkový obsah hydrogenuhličitanů (HCO3) ve vodě. pH vody si mohou akvaristé změřit relativně snadno (buď orientačně pomocí nějakého testu na pH, nebo přesněji pomocí pH elektrody). Celkový obsah hydrogenuhličitanů se ale jednoduše zjistit nedá (alespoň já o žádném běžném způsobu jeho stanovení nevím). Protože ale celkovou alkalitu tvoří obvykle z větší části hydrogenuhličitany, akvaristé si mezi těmito dvěma hodnotami udělali jednoduše rovnítko: KH = HCO3. Ona to sice není pravda, ale akvaristé to tak prostě odjakživa dělají a těžko jim to asi někdo vymluví. Takže když akvaristé testem na KH/UT naměří například hodnotu 3°dKH, a testem na pH naměří hodnotu 6.5, tak se podívají do tzv. Tillmanovy tabulky (viz odkaz) a zjistí, že mají ve vodě zhruba 28 mg/l CO2.
www.akvarista.cz/…
A protože akvaristi jsou v podstatě diletanti, kteří nechtějí mít s chemií, fyzikou, biologií ani žádnou jinou vědou nic společného (viz poslední příspěvek od catfishe), tak je ani nezajímá, že na to má vliv i teplota a tlak, a že to jejich jednoduché počítání může být dost mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2015 10:48 catfish – Všeobecne
Len tak zo zvedavosti som sem zablúdil. Som šokovaný, ľudia, to si naozaj myslíte, že akvárium je chemické laboratorium? Niektoré príspevky patria na vedecké konferencie chemikov a nie sem. Kde sa podela radosť zo živej prírody? Venujem sa tomu cca 40 rokov, nikdy som nepoužíval žiadnu chémiu, nikdy som nič nemeral, načo, ryby dajú signál, ked to nefunguje, radšej som budoval prirodzený ekosystém. A nemám problém dodnes. Načo krmite predajcov chémie, treba sa venovať prirodzenej ceste. Všetko umelé musíš udržiavať, inak to skolabuje. A o tom je vlastne celý akva biznis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2015 10:17 kaga Re: Marcel G
Poprosím o vysvětklení rozdílu mezi testy a jimi podávanými výsledky:
a) Rataj Karbon (www.rataj-spk.cz/…), Sera KH test (www.google.sk/…) a obdobných
versus
b) Rataj Hardin (www.rataj-spk.cz/…), Sera GH test (sera.sk/…-) a podobných

Chápu to správne tak, že jde o rozdíl v použití "nevědecké" ale všeobecně akceptované a srozumitelné terminologii?

Ok, pro mně je vhodnější ta všeobecně akceptovaná a proto nebudu hledat testy na alkalitu, ale na uhličitanovou tvrdost. Poprosím vědce o uvádění také nevědeckých, ale všeobecně srozumitelných termínů ;-).

Moc děkuji

KaGa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.07.2015 07:01 Marcel G Re: Jindráš
Jindráš napsal: ph - 7.8,celková je 19 st.dGH a uhličitanovou mají jen v mmolech a ta je 5.1 mmol(na litr).
1) "celková dGH" znamená celková tvrdost.
2) "uhličitanová dKH" je v tomhle případě blbost, protože laboratoře žádnou uhličitanovou alkalitu neměří; to, co měří, je celková alkalita v mezinárodních jednotkách mmol/l. My používáme zastaralé německé jednotky °dKH. Pro převod stačí vynásobit mmol/l hodnotou 2,8 (někdy se uvádí 2,7). Takže 5.1 mmol/l = ~14°dKH.

Poznámka: Jaký je rozdíl mezi celkovou alkalitou a uhličitanovou alkalitou?
Celková alkalita měří obsah všech látek ovlivňujících alkalitu (tj. hydrogenuhličitany, uhličitany, křemičitany, fosforečnany, a různé hydroxidy), zatímco uhličitanová alkalita udává pouze obsah hydrogenuhličitanů, případně uhličitanů). Neznám ale žádný test (ani laboratorní), který by uměl stanovit pouze uhličitanovou alkalitu. Všechny běžné akvarijní testy, které používáme (KH, UT apod.) měří výhradně jen celkovou alkalitu, nikoli tu uhličitanovou. Chceme-li si ale vypočítat obsah CO2 na základě pH a uhličitanové alkality, potřebujeme k tomu znát právě tu uhličitanovou (nikoli celkovou) alkalitu. Tu my ale znát nikdy přesně nebudeme, a proto nikdy naše výpočty CO2 nebudou zcela přesné. Je to trochu složitější téma, tak to tady teď nebudu rozvádět. Každopádně laboratoře (a také naše akvarijní testy na KH) měří celkovou alkalitu, nikoli uhličitanovou alkalitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 16:39 Jindráš Re: jamajcan
Nene,nezatracuju CO2,to vůbec,vůbec ne,jen na lahev za 3 tis nemám a ani bych to nedal. proto jsem měl kvasničák a těsnil,poctivě jsem to udělal,bublal krásně,přes jemný kamínek,spíš mlha,než bublinky a efekt na rostliny nula. Proto jsem s tím skončil. Dokupuju jen stonkové a nenáročné rostliny,nejvíc mi teď jde Ludwigia repens,skoro 1cm za den,neuvěřitelný,chemii žádnou neleju,jen má každá v kořenech kouli JBL 7 a nic víc. Teď jsem dodělal výměnu vody-60l a udělal jsem hloubkové vyčištění dna,kořeny jsem opláchl,ve středu mi přijdou tři různé náplně do filtru JBL e901e,jen keramika a Zeolit,všechen molitan z filtru vyházím a jen keramiku a Zeolit. Dal jsem na sání do filtru,místo košíku molitan-předfitr,8x5x5 cm. Voda je křišťál,ryby veselé,lítaj a honěj se,mám týden 4 SAE a i rudocha mizí!!!! O další řasy se stará 6x Neritina,řasy jsou všechny za cca 10dní na 90% pryč. Takže-naprostá spokojenost. Žádná chemie,žádné CO2. Děkuju tady všem,za rady,jaké rostliny do mé vody,co s řasama,jaké osvětlení,.... Jsem v pohodě,když šmíráci Akary koukaj,co SAE baštěj a hned tam letěj,zvědavý,co tam jedli. Akva je po 4 měsících tak,jak jsem chtěl a hlavně ryby jsou spokojený a rostliny pomalu rostou. Děkuju. :) hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 16:25 kaga Re: Jindráš
Kompletní převodní tabulky jsou na wiki cs.wikipedia.org/…
A jestli se nepletu dGH (celková tvrdost) = dKh (uhličitanová/dočasná tvrdost) + "stálá tvrdost" (označení snad ani nemá). Takže převařením snížíš i celkovou... Nevím jestli dKH vyvaříš na 0, ale kombinace 2l převařené + 1l z kohoutku by tě mohla dostat na rozumné hodnoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2015 16:17 jamajcan Re: Jindráš
Při správném použití/těsnost soustavy,rozpouštění,dávkování,atd./, má céočko kladný efekt skoro vždycky.Určitě bych ho nezatracoval.Ale to už jsme silně OT.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8500x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6386-jednotky-mmoll-dgh-a-dkh