Také nechci rozpoutávat vášnivé diskuse, ale když jsme se onehdy bavili na téma "Úbytek světla se čtvercem vzdálenosti", měl jsem potřebu jednomu kolegovi-oponentovi ozřejmit východiska svých úvah na toto téma.
Dovolím si sem hlavní myšlenky zkopírovat.
Výška akvária sehrává svou výraznou roli při úbytku osvětlení se vzdáleností v důsledku omezené zářivosti bodových zdrojů světla, které používáme.
Platí zde vztah: Ee = (Ie/r2). cos alfa
Tedy: osvětlení je rovno podílu zářivosti a druhé mocniny vzdálenosti plochy od zdroje, násobené cos. úhlu dopadu.
Z uvedeného vyplývá, že světlo ubývá se čtvercem vzdálenosti.
Pro zjednodušení budu dál uvažovat pouze kolmý dopad světelných paprsků a tedy vztah:
E = Ie/r2
Nepodařilo se mi najít údaje o svítivosti zářivek, protože je výrobci neuvádějí, ale orientačně se uvádí, že 100 W klasická žárovka má svítivost cca 200 cd. Dovolím si tedy pro názornost použít tento příklad - klasickou 100 W žárovku.
Dosadíte-li do výše uvedeného vztahu vzdálenost osvětlené plochy od zdroje 10 cm, zjistíte, že osvětlení plochy je 20000 lx, ve vzdálenosti 20 cm - 5000 lx, ve vzdálenosti 30 cm - 2222 lx, 40 cm - 1250 lx, 50 cm - 800 lx, 60 cm - 555 lx, 70 cm - 408 lx. Vzhledem k tomu, že se jako nejméně na světlo náročné rostliny uvádějí některé kryptokorýny a anubiasy, které se údajně spokojí s osvětlením okolo 100 lx, je zřejmé, že by jim i v takto hlubokém akváriu jako zdroj světla tato žárovka stačit mohla. Naopak u některých na světlo náročných rostlin se uvádí potřeba osvětlení ve výši i několika tisíc lx. Je tedy zřejmé, že tato žárovka by jim stačila jen v nádržích poměrně plýtkých, resp. by bylo nutné ozařovat je hned několika takovými žárovkami.
Ještě pro dokreslení:
Uvádí se, že doporučené minimální osvětlení textu pro čtení činí 30 lx a nemělo by klesnout pod 10 lx. Znamená to, že při použití "naší" 100 W žárovky by člověk mohl pohodlně číst noviny ještě ve vzdálenosti 2,5 m od zdroje, a že čitelné by byly při vzdálenosti okolo 4 m.
(Praktický vliv by zde samozřejmě sehrály kontrast a jas, ale to je v této diskusi nepodstatné.)
Tedy - množství světla, které stačí lidskému oku, aby vidělo, zdaleka nestačí rostlině, aby viděla ona...
Ještě bych chtěl zdůraznit, že při všech "kalkulacích" úbytku světla se čtvercem vzdálenosti v akváriu jsem záměrně nebral v potaz vliv extinkce, tedy úbytek světla vlivem absorpce a rozptylu. Tento vliv na ubývání množství světla musí být alespoň hypoteticky přičten.