Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Životnost topítka

 

NápovědaFórum » Technika » Topítka 

Akvaristik.eu

Životnost topítka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2023 07:20 Muž Yirka [9126] Re: Vojta
Obyčejné topítko JK mám v nádrži 16 let. Stále je plně funkční.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2023 00:16 Muž Xif [336] Re: Vojta
"Nejčastěji důvod prasknutí topítka"
Počítám, že to bude zapomenutí ho vypnout při výměně vody :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2023 21:03 Muž Sha [500] Re: Vojta
Nejčastějším důvodem prasknutí je špatná manipulace. A pokud vám uvnitř nekondenzuje vlhkost a topítko vypíná, není věk překážkou.;-) Každopádně, potentononc se jednoho dne může všechno (potenciometr s bimetalem, topná spirála i to sklo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2023 20:36 Vojta – Topítko
Chci se zeptat jaký je nejčastěji důvod prasknutí topítka v akváriu?
Edit: Už mám topitko asi 5let a chci se zeptat je to velký risk ho stále používat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2008 15:39 Vapel Re: DrBolíto
a jak by se to tedy dalo vyrobit a co je k tomu potreba??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2008 09:28 Muž Ludek [39] RE: filipsi
Bimetal, jak už z názvu napovídá je dvojkov nalisovaný na sobě a ohnutý o 180°. Rozdílnou roztažností obou kovů se při změně teplot ohýbá na jednu či druhou stranu. Nevýhoda bimetalu je, že pohyb je pomalý a sepnutí kontaktů není rychlé, což má za následek jiskření a vypalování dotykových ploch.
Co se týče roztažnosti materiálů tak pokud vím, každý materiál mění teplem svoji délku, jde jen o to, zvolit ten správný. Většinou se používá v těchto aplikacích keramika, tedy keramická tyčinka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2008 09:18 Muž filipsi [1295] Re: Ludek
Ludek napsal... Do té druhé jej přepne nějaký materiál, většinou tyčinka, z materiálu, který teplem hodně mění délku....
Ze by to byl bimetal? Nic takoveho jineho levneho, co hodne meni teplem delku (nebo tvar) v malem rozmezi teplot, neznam ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2008 09:13 Muž Ludek [39] Re: MiHI
To že něco cvakne v topítku nemusí ještě znamenat, že tam je bimetal. To co cvakne je mikrospínač, který je předpnutý do jedné polohy. Do té druhé jej přepne nějaký materiál, většinou tyčinka, z materiálu, který teplem hodně mění délku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2008 09:02 Muž MiHl [55] - CichlidyRe: Sid
i u mého 100 a 200 W topítka Elite je bimetal, je to nejlevnější řešení, tak předpokládám, že bude spíš ve většině topítek. Ostatní si to mohou zjistit snadno. Pokud při otáčení regulace odpojeného topítka v nějakém místě cvakne, je tam určitě bimetalový termostat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2008 06:20 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Sid
Topítko Aqael 50W má bimetál, jiné nemám a ani mě to nepřišlo divné, funguje to dobře. A dají se takto spínat velké proudy viz. tř. rychlovarná konvice 2000W.
Jaký se tedy používá spínací prvek ve vašm topení?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2008 00:57 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Sid
Jj,já to pochopil,to bylo jen doplnění. ;-) Měl jsem to nasměrovat k doktorovi. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2008 00:33 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Romy
Reagoval jsem na bimetál v akvarijním ohřívači. (Viz DrBolíto.) ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2008 00:20 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Sid
V akvaristice už hodně dlouho ne,ale v běžném životě se s ním setkáváme víc než často.Jsou to např.teraristické teploměry,nebo závěsné(kulaté)do lednic,v kotelnách,ale i zavařovací,nebo teploměry s jehlou na zjištění teploty v mase při pečení.V dnešní době,pochybuji,že někdo v akvaristice ještě takto měří teplotu. ano
Můj první Jäger mi funguje někdy od roku 1992,bez nejmenšího problému.Zkusil jsem i Aquael,ale ten se po půl roce zarosil a přestal fungovat.Visitherm mám jako doplňkový,nastavený na maximum(při léčbě),ale ten je používaný velmi zřídka,tady bych nehodnotil.Mám ho asi 10 let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2008 00:17 teekey
ja mam AQN 25W na 62l akva asi pul roku a docela zacinam mit problemy s ovladanim teploty, je tam asi nejaky spatny kontakt nebo neco, bo kdyz lehounce otocim cudlikem na jakoukoliv stranu, tak se topitko rozjede, ale kdyz neotocim (treba po vymene vody atd. kdy se vypina) tak nezacne topit vubec...driv to nedelalo

Elite 150 W ve 112l zimovisti KOIaku a to uz mam snad rok ci dva a porad bezproblemu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 23:12 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: DrBolíto
Bimetál... To se ještě stále používá? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 21:21 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Ludek
Myslím, že by bylo dobré dodržet doporučení výrobce.
Topítko umístit proti výtoku filtru aby se dostatečně chladilo. Pak si myslím, že by těleso mělo vydržet dlouho, bohužel asi hlavní závadou bude porucha bymetálu, těleso při dobrém vypočtu by mělo vydržet hafo let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 18:52 Muž RADOVAN [17] - RostlinyRe: Ludek
Mám stále funkčný Jäger 75W asi z roku 1984, a možno aj viac. Otec ho kúpil od známeho v 1988 a už vtedy nebolo nové ;-) , a funguje stále.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 18:03 Muž matrix069 [79] Re: petrys
Ja mám Aquael kúrenia v dvoch nádržiach 50W-sklenené,100W-kovové a nemám s nimi ziadny problém(2 roky v prevádzke) Ale je pravda Že jedno čo som mal predtým prekurovalo a neskoro spínalo,takže asi je to kus od kusu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 16:28 Muž Hanacius [14] - TanganikaRe: Ludek
Mam atmana 300W a jede bez problemu uz asi 6let...myslim ze vetsina topnych teles vydrzi min 4-5let pokud ho nerozbijes ty nebo ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 16:18 Žena petrys [107] Re: Ludek
Ze tří značek, které jsem zkoušela je nejlepší jäger, který je ostatně si myslím nejlepší ze všech, na druhém místě se u mě umístil atman, který se celkem hodí pro menší akva a nejhůře dopadl aquael, kterému hned po prvním použití zažloutlo sklo tone
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 12:03 Muž Ludek [39] Re: Silent
No nyní už budu používat tělesa dvě, bo až tam přijdou terčáci tak by cvakali zubama celý víkend.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 11:58 R Muž Silent [5949] Re: Ludek
Moje nejstarší topítko Visitherm 50W funguje bez potíží už od roku 97. Jinak ostatní průměrně 5 let. Pokud jsem nenarazil na šmejd, což už se mi taky stalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 11:54 Muž Ludek [39] – Životnost topítka
Zdravím,
chci se zeptat hlavně těch, kteří jsou dlouhodobějšími akvaristy na jejich zkušenosti s životností topítek. Ta otázka mne napadla, když jsem si pořizoval topítko a nyní se stala aktuální, když odešlo (TETRA Tec 300) po dvou měsících provozu. Dík za Vaše postřehy.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1164x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5879-zivotnost-topitka