Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Substrát pro pokojové rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Substrát pro pokojové rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2008 17:35 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Jiřka
Pokud je to akva nove zalozene tak bych zase s tim hnojenim nespechal.
Jestli jde o to akvarko s neonkama, tak treba ten Acorus moc nepujde ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2008 13:27 Muž chicko [124] Re: Jiřka
Řekl bych, užívání nějakého hnojiva by nebyl až zase tak špatný nápad, a jinak Václav má pravdu nikomu přeci neporste vždycky všechno. je to potřeba zkoušet palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2008 13:20 Usine Re: Jiřka
Jednoduší je soustředit se na rostliny které dobře rostou a případně zkusit další, než se mořit z těmi které rostou špatně, nebo vůbec. Natož si zničit akvárium přidáváním hlíny do akva. Do dna bych dal jen jílové kuličky nebo tablety určené pro akvaristiku nebo pro lekníny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2008 13:09 Žena Jiřka [15] Re: chicko
Vede mě k tomu to, že část mých rostlin docela rychle ztrácí listy a celkově se jim nedaří (většina rostlinek je sice v poho, ale ta část mě docela mrzí). V akvaristice mi řekli, že mám začít používat nějaké hnojivo... ale moc se mi do toho nechce. Tak mě napadlo, jestli by nepomohla změna dna... Jinak by byl ještě překrytý štěrkem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2008 12:30 langosh Re: Usine
Ch. Kasselmann ve své knize Aquarium Plants (Krieger Publishing Copany, 2003) doporučuje jako základ hrubý a nepropláchnutý písek (neosahující vápenec). Ten je možno překrýt křemičitým pískem (štěrkem) frakce 1-3 mm. Při pěstování náročnějších rostlin lze přidat do dna malé množství hlíny/jílu nebo komerčně dostupných „lateritů“. Berte ale prosím v úvahu, že pí Kasselmann pracuje s rostlinnými nádržemi – nevím, nakolik bere v úvahu přítomnost ryb.
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2008 10:55 R Muž Mrakoplash [1776] Re: chicko
o tom starem dnu se tu kdysi vedla debata, zkus si to najit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2008 10:27 Muž chicko [124] Re: johan
V Praze z vlatvy radši ne. :-D Jinak myslím, že oproti říčnímu dnu z obchodu je v tomhle i nějaké hnojivo a hlavně tohle bylo pro 20 litrů tak se těchb 30Kč i vyplatilo. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2008 10:25 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: chicko
N ení lepší místo kupování „starého dna“ hůř vypláchnout říční písek? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2008 09:46 Muž chicko [124] Re: Jiřka
A co tě k tomu vede? Sám nevím, jestli je to vhodné či nikoli, ale zajímalo by mne, jestli to bude mít nějaký speciální účel. Jinak Rataj vyrábí písek-Staré dno, mám ho v jednom akva na tom nové dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2008 09:42 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: johan
Nevím, jestli se zrovna o tomto zmiňovala, ale já bych se přiklonil ke dvěma vrstvám. Pro jistotu... ;-)
Kasselmannová je autorkou několika (z doslechu) velmi vydařených knížek. K mé velké lítosti žádnou z nich nevlastním... :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2008 09:15 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
A tento poměr v substrátech je v celém dně? nebo jen na spod a překryto "čistým" pískem? nevíte, kde bych se dočet víc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2008 00:15 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Usine
Já na té přednášce byl. Ch. Kassemannová uvedla, že používá směs písku (10 dílů), jílu (2 díly) a humusu (1-2%). Co myslela tím humusem, neupřesnila...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2008 17:58 Usine
Pokud by někdo chtěl použít hlínu nebo jíl do akvária tak to nedoporučuji. Dělají to jen profesionálové kteří to umějí. Zatím jsem se setkal jen se dvěma případy. Bohužel na přednášce Ch.Kasselmann v Brně jsem nebyl, ale vím že o tom byla řeč. Další případ je myslím někde v Polsku kde melou lesní hrabanku z jílem a pár let to v akva vydrží. Když už bych nějaký jíl do akva dal, tak jen ten co tvoří koryto třeba v potoce a má hodně světle hnědou barvu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2008 17:17 Muž isamik [180] Re: filipsi
Diky za odkaz :-). Koukam, ze neni hlina jako hlina. Chtel bych se zeptat, zda to nekdo pouzil v akvariu. Kdyz neco sezenu zkusim to zkombinovat prave s liaporem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2008 16:31 Muž filipsi [1295] Re: isamik
firing.wz.cz/…

To je docela hezke. Osobne si myslim, ze dobra hlina by mohla byt i vhodnejsi nez samotny "nejaky" jil, ten muze obsahovat i dost vapence, a to by myslim hrncirska hlina nemela. Ale take v tom nejsem moc zbehly, i kdyz keramiku mam rad, tak jsem se doted nepidil po tom, co vse v te hline je. Mozna by nebylo spatne nepouzivat surovou hlinu, ale pri nizke teplote vypalene kulicky (takove teplote, ze nedrzi a rozpadnou se ve vode, ale oxidace v nich probehne.). Ale to uz je uplne cira spekulace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2008 16:08 Muž isamik [180] Re: filipsi
Tak ten zakal by me ani tak nevadil s tim pocitam... S vyrobcem liaporu je houby rec, protoze distribuce jeho vyrobku je bidna stejne to bude nejspis i s tim z ceho palej (pro mejch dejme tomu 20kg). Zkusim se podivat v okoli "pisaku" ale v lete sem ho nikde nezpozoroval. A jeste by me zajimalo jaky je rozdil mezi keramickou hlinou a jilem ( priznam se sem liny hledat, kdyz sem hledal jil vetsinou sem se dopracoval k damske kosmetice).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2008 16:02 Muž filipsi [1295] Re: isamik
Koukam, ze mas kraj pardubicky, mam takovy pocit, ze okolo hradce jsem si jako maly na rybnikach s jilem hodne vyhral, stavel z nej kdeco. Byl tam takovy ten sedivy. Ale nevim, jestli je vhodny. Myslim, ze sis psal s vyrobcem liaporu - ten z toho musi palit, a tak mozna u nej, nebo mozna nejakou cistou keramickou hlinu.
Ja to nezkousel, nevim, jak se to projevi. Bal bych se vecne zakalene vody po stournuti do dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2008 15:51 Muž isamik [180] Re: filipsi
Ten jil by me zajimal :-), zkousel sem doma stourat do zeme ale nikde nic. A zatim sem ho nikde neobjevil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2008 15:48 Muž filipsi [1295] Re: Jiřka
Proc ne, treba cista raselina se urcite pridat da. Ale diky leckdy nejasnemu slozeni substratu a tomu, ze byva prihnojeny, bych ho nedaval. Kdyz uz bych chtel zkouset, zustal bych u jilu a raseliny (raselinu v malem dospod jsem zkusil). Nicmene myslim, ze udelas lepe se do toho nepoustet, riziko problemu je vetsi nez moznost rapidniho zlepseni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2008 15:45 R Muž Silent [5949] Re: Jiřka
Určitě nedávat. Obsahuje hnojiva a mám za to, že by v akváriu hnil.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2008 15:44 Lorsson Re: Jiřka
Ja myslim ze ne :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2008 15:42 Žena Jiřka [15] – Substrát pro pokojové rostliny
Nemáte někdo zkušenosti s tím, jestli se dá jako dno pro akvarijní rostliny použít substrát pro pokojovky?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1229x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5833-substrat-pro-pokojove-rostliny