Substrát pro pokojové rostliny
Pokud je to akva nove zalozene tak bych zase s tim hnojenim nespechal.
Jestli jde o to akvarko s neonkama, tak treba ten Acorus moc nepujde
Řekl bych, užívání nějakého hnojiva by nebyl až zase tak špatný nápad, a jinak Václav má pravdu nikomu přeci neporste vždycky všechno. je to potřeba zkoušet
Jednoduší je soustředit se na rostliny které dobře rostou a případně zkusit další, než se mořit z těmi které rostou špatně, nebo vůbec. Natož si zničit akvárium přidáváním hlíny do akva. Do dna bych dal jen jílové kuličky nebo tablety určené pro akvaristiku nebo pro lekníny.
Vede mě k tomu to, že část mých rostlin docela rychle ztrácí listy a celkově se jim nedaří (většina rostlinek je sice v poho, ale ta část mě docela mrzí). V akvaristice mi řekli, že mám začít používat nějaké hnojivo... ale moc se mi do toho nechce. Tak mě napadlo, jestli by nepomohla změna dna... Jinak by byl ještě překrytý štěrkem...
Ch. Kasselmann ve své knize Aquarium Plants (Krieger Publishing Copany, 2003) doporučuje jako základ hrubý a nepropláchnutý písek (neosahující vápenec). Ten je možno překrýt křemičitým pískem (štěrkem) frakce 1-3 mm. Při pěstování náročnějších rostlin lze přidat do dna malé množství hlíny/jílu nebo komerčně dostupných „lateritů“. Berte ale prosím v úvahu, že pí Kasselmann pracuje s rostlinnými nádržemi – nevím, nakolik bere v úvahu přítomnost ryb.
Roman
o tom starem dnu se tu kdysi vedla debata, zkus si to najit
V Praze z vlatvy radši ne.
Jinak myslím, že oproti říčnímu dnu z obchodu je v tomhle i nějaké hnojivo a hlavně tohle bylo pro 20 litrů tak se těchb 30Kč i vyplatilo.
N ení lepší místo kupování „starého dna“ hůř vypláchnout říční písek?
A co tě k tomu vede? Sám nevím, jestli je to vhodné či nikoli, ale zajímalo by mne, jestli to bude mít nějaký speciální účel. Jinak Rataj vyrábí písek-Staré dno, mám ho v jednom akva na tom nové dno.
Nevím, jestli se zrovna o tomto zmiňovala, ale já bych se přiklonil ke dvěma vrstvám. Pro jistotu...
Kasselmannová je autorkou několika (z doslechu) velmi vydařených knížek. K mé velké lítosti žádnou z nich nevlastním...
A tento poměr v substrátech je v celém dně? nebo jen na spod a překryto "čistým" pískem? nevíte, kde bych se dočet víc?
Já na té přednášce byl. Ch. Kassemannová uvedla, že používá směs písku (10 dílů), jílu (2 díly) a humusu (1-2%). Co myslela tím humusem, neupřesnila...
Diky za odkaz
. Koukam, ze neni hlina jako hlina. Chtel bych se zeptat, zda to nekdo pouzil v akvariu. Kdyz neco sezenu zkusim to zkombinovat prave s liaporem...
firing.wz.cz/…
To je docela hezke. Osobne si myslim, ze dobra hlina by mohla byt i vhodnejsi nez samotny "nejaky" jil, ten muze obsahovat i dost vapence, a to by myslim hrncirska hlina nemela. Ale take v tom nejsem moc zbehly, i kdyz keramiku mam rad, tak jsem se doted nepidil po tom, co vse v te hline je. Mozna by nebylo spatne nepouzivat surovou hlinu, ale pri nizke teplote vypalene kulicky (takove teplote, ze nedrzi a rozpadnou se ve vode, ale oxidace v nich probehne.). Ale to uz je uplne cira spekulace.
Tak ten zakal by me ani tak nevadil s tim pocitam... S vyrobcem liaporu je houby rec, protoze distribuce jeho vyrobku je bidna stejne to bude nejspis i s tim z ceho palej (pro mejch dejme tomu 20kg). Zkusim se podivat v okoli "pisaku" ale v lete sem ho nikde nezpozoroval. A jeste by me zajimalo jaky je rozdil mezi keramickou hlinou a jilem ( priznam se sem liny hledat, kdyz sem hledal jil vetsinou sem se dopracoval k damske kosmetice).
Koukam, ze mas kraj pardubicky, mam takovy pocit, ze okolo hradce jsem si jako maly na rybnikach s jilem hodne vyhral, stavel z nej kdeco. Byl tam takovy ten sedivy. Ale nevim, jestli je vhodny. Myslim, ze sis psal s vyrobcem liaporu - ten z toho musi palit, a tak mozna u nej, nebo mozna nejakou cistou keramickou hlinu.
Ja to nezkousel, nevim, jak se to projevi. Bal bych se vecne zakalene vody po stournuti do dna.
Ten jil by me zajimal
, zkousel sem doma stourat do zeme ale nikde nic. A zatim sem ho nikde neobjevil.
Proc ne, treba cista raselina se urcite pridat da. Ale diky leckdy nejasnemu slozeni substratu a tomu, ze byva prihnojeny, bych ho nedaval. Kdyz uz bych chtel zkouset, zustal bych u jilu a raseliny (raselinu v malem dospod jsem zkusil). Nicmene myslim, ze udelas lepe se do toho nepoustet, riziko problemu je vetsi nez moznost rapidniho zlepseni.
Určitě nedávat. Obsahuje hnojiva a mám za to, že by v akváriu hnil.
Ja myslim ze ne
Nemáte někdo zkušenosti s tím, jestli se dá jako dno pro akvarijní rostliny použít substrát pro pokojovky?
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1230x