Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Špatný filtr

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Špatný filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 19:47 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: Silent
Pochopil jsi to správně. Význam je jediný - úspora 10 wattů. Moje oblíbené téma :-)
Samozřejmě časem ho budu muset pustit, ale ze začátku bych musel filtr tlumit na sotva poloviční průtok, takhle je průtok dostatečný a investice do čerpala je zpátky za půl roku.
Jen si myslím, že na výtlak by nemělo mít umístění iltr vliv. Pořád jde jen o rozdíl hladiny. Nebo se mýlím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 09:23 R Muž Silent [5949] Re: ondra
To čerpadlo je umístěné kde? Podle popisu jsem usoudil že pokud je na konci vypouštěcí hadice takže bude v nádrži. V tom případě tahá vodu skrz filtr ale jeho výtlačná výška je nulová takže fungovat bude. Druhá věc je smysl takového sestavení. Proč nejede čerpadlo filtru a místo toho je přidané jiné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 07:23 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: GP
Tak přidám vlastní zkušenost s výtlakem. Nainstaloval jsem vnější hrncový filtr, rozdíl mezi hladinou a dnem filtru cca 1,8 metru. Protože je zatím čistý, a odpor medií je minimální tak jsem zkusil na konec vypouštěcí hadice nasadit čerpací hlavu které má deklarovaný výtlak jen 1 metr a přesto bez problémů funguje. Vlastní čerpadlo filtru je samozřejmě vypnuté. Předpokládám, že časem se filtr ucpe a budu muset zapojit přímo filtr, ale zatím to běží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 23:46 GP Re: Silent
tak uz si asi jsem jistej, ze mi nic neunika ;)
v tom zapojeni je celkem putna, jestli to tlaci nebo saje z hlediska odporu (bavime li se stale napr o tom ex 700 a jinech hrncich ci tesnych diy u prepadoveho to logicky musi tlacit u sani by byl problem pri vypadku proudu a zavzdusneni a tam to tu vysku skutecne musi pretlacit...) a mel sem za to, ze hadice pri pokusu s prutokem nezkratite a vsechny ty odpory zustavaji stejne. pak mi nejde do hlavy, kde se tam bere ten odpor, ktery roste s hloubkou ulozeni filtru, pokud sani i vytok jsou pod hladinou akva. kazdopadne s pretlacovanim vodniho sloupce to opravdu nema nic spolecneho (nebo z5 do skoly :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 23:28 R Muž Silent [5949] Re: GP
Píšu jen co jsem vypozoroval z praxe. Nicméně si myslím, že si spíše nerozumíme. Odpor médií, turbulence, odpor hadic a armatur to vše má na výkon vliv a logicky čím delší vedení tím větší odpor. Rozdíl mezi komerčním přepadovým a hrncovým filtrem je ještě v principu použití čerpadla. U přepadového je princip tlačný a u hrncového je sací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 23:21 GP Re: Silent
pokud by to bylo cerpadlo u prepadoveho filtru, tak jiste ano, ale u klasickeho hrncoveho, hermeticky uzavreneho filtru vznikaji ztraty pouze na mediich a pak nejake tubulence a odpory ve vedeni, ale na to nema vliv hloubka ulozeni filtru. bud si trochu nerozumime nebo mi neco unika...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 23:16 R Muž Silent [5949] Re: GP
Ano to máš naprostou pravdu jedná se o spojené nádoby ovšem tvoje námitka by byla na místě pokud by se jednalo o prázdný filtr. Takto ovšem musí čerpadlo překonat odpor filtračních hmot a ještě mít dostatečný výkon a vzhledem k tomu, že se jedná o odstředivé čerpadlo a ne tlakové je omezení ve výtlačné výšce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 23:08 GP Re: Silent
ale vzdyt to jsou spojeny nadoby, ke ztrate tlaku by tam nemelo dochazet, prave proto se divim... neco jinyho by bylo, kdyby tam mel vodopad...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 23:04 R Muž Silent [5949] Re: GP
Jde o výkon čerpadla. Každé čerpadlo má daný výtlak a nad výrobcem danou výšku už nezaručují dostatečný průtok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 23:00 GP Re: Silent
to je zajimava informace, zatim jsem mel za to, ze je tak definovan tlak u ktereho vyrobce jeste zarucuje tesnost. jaky by mel byt princip utlumu prutoku v zavislosti na "hloubce" umisteni?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 22:53 R Muž Silent [5949] Re: jiri5653
Není to nutný. Průtok je potřeba takový aby se dostatečně prokysličovala voda v nádrži a hlavně aby docházelo k dostatečnému odbourávání dusíkatých látek. Prostě aby filtr kvalitně plnil svou funkci a pak nehraje takovou roli jestli je průtok 100 nebo 300 l/h. Každá nádrž potřebuje něco jiného a hodnoty průtoků se nemusí brát za bernou minci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 22:49 Muž jiri5653 [0] - ParmičkyRe: Silent
Tento týden vyčistím hadice, ale problém bude asi v tý hlavici s kohoutama.......... a podle tebe bych se měl dostat tak na 300L za hodinu? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 21:52 R Muž Silent [5949] Re: jiri5653
Tak v tom problém opravdu nebude. Takže pokud jsou filtrační hmoty čisté (myslím tím běžně zaběhlý filtr) bude problém patrně v snížené průchodnosti hadic,ventilů, armatury nebo hadicového modulu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 21:49 Muž jiri5653 [0] - ParmičkyRe: GP
Moje výška mezi dnem filtru a vyústěním - tedy hladinou akva je 105 cm a s ím by neměl filtr mít problém. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 19:57 R Muž Silent [5949] Re: GP
Výrobci jasně uvádí maximální instalační výšky filtrů a ty jsou v naprosté většině rozdíl mezi dnem filtru a výškou hladiny v akváriu, čili vzdálenost mezi hladinou v akváriu a dnem filtru. Pokud je instalovaný filtr posazený níže má čerpadlo problém vodu vytlačit zpět do nádrže a čím je větší rozdíl výšky tím je nižší průtok. Mám to odzkoušené a proto doporučuji se vejít do výrobcem udaného rozměru, nebo pokud to není možné pořídit silnější filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 19:48 GP Re: Silent
nemela by spis ta vyska, co ovlivnuje prutok byt vyska vyusteni nad hladinou akva? jak vyssi tlak ovlivnuje prutok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 22:52 Muž jiri5653 [0] - ParmičkyRe: carcia
Díky za rady. Musím to ještě jednou celé rozebrat, vyčistit ty hadice a mrknu na ty kohouty - někde chyba bude. A kolik by měl být teda správně průtok při filtraci? Hadice jsem nezkracoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 11:40 Muž carcia [0] Re: jiri5653
U mě je po vyčištění filtru a hadic tah silnej asi 3týdny, pak musim v intervalu 1-2týdny čistit hadice, jejich zanesení silně snižuje tah filtru. Řekl bych že originál náplně nebudou ideální. Taky se mi nalomil kohoutek. Sundal bych kohoutky a podíval se dovnitř jestli sou skutečně otevřené naplno. Kdyby ne tak je nalomenej. Dá se pak otevřít zevnitř šroubováčkem. Nemusí pak ale dobře těsnit. U kohoutků se dá sundat černá čepička zezhora, pak se dá otáčet i šroubováčkem a nehrozí že by se nalomil. Když netěsní tak tam kápnout silikon a nepoužívat. Vzhledem k poměru cena/kvalita bych nový originál kohouty nekupoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 00:24 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: jiri5653
a hadice jsou skracene? Jestli je tam nejaka dlouha spirala z hadic? Ja mam ex600 na 112l, vyska skla je 40cm a stolek je 60cm, dohromady je horni hrana akva asi metr nad zemi, filtr taha i ri odkalovani, ale hadice mam zkracene tak, ze akorat vysunu filr asi 20cm od stolku a dal me to nepusti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 00:20 R Muž Silent [5949] Re: jiri5653
Nejsou nějak zneprůchodněné nebo zalomené hadice? Tou vrcholovou výškou myslím rozdíl mezi dnem filtru a hladinou vody v akváriu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 00:11 Muž jiri5653 [0] - ParmičkyRe: Silent
Filtr je hned pod akva ve skříňce. Akva má 60cm takže takže vrchol akva tak 1m od země. Filtrační materiál je originál - no prostě vše jak má být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2011 00:05 R Muž Silent [5949] Re: jiri5653
Není filtr příliš hluboko pod nádrží? Maximální vrcholová výška je u tohoto typu 150 cm. Pokud je to více může to výrazně snížit průtok. Jinak průtok u zaběhnutého filtru bych odhadl u TT ex 700 tak na 300 l/h. Záleží samozřejmě na zanesení filtru a skladbě filtračních hmot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 23:33 Muž jiri5653 [0] - Parmičky – tetra tec 700
Chci se zeptat zda mi někdo neporadí.Mám takřka nový filtr Tetra Tec 700 a od zahájení provozu se mi zdá že má malý průtok. Vše je dobře sestaveno, není zavzdušněn, umístěn je pod akva a vodu tahá asi z 50cm hloubky akva. Kohouty jsou naplno a přesto je průtok asi 120L za hodinu - je to normální nebo je něco špatně? Jinak je tichý, neteče, jen mě překvapuje ten průtok. A ještě když snížím hladinu tak o 20 cm tak už vodu nevytáhne a přestane voda protékat. Díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2009 15:35 Dusyk Re: ondrasheq
Keď si kúpiš biomolitan, tak k nemu je trubica na čerpaciu hlavicu. Tá samozrejme nepasuje do FANu, ale môžeš odrezať s FANu tá čo tam je aby ostala len časť čo sa napája na filter a k tej prilepiť tú trubicu s Biomolitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2009 15:19 JuraS Re: ondrasheq
každej z těhle filtrů co jsem viděl má malou nádobu na které je nasazená hlava..v nádobě je kousek molitanu který je nabodnutý na plastovou "trubku" ..buď pužij tuhle trubku a nebo podle velikosti krychle filtrenu si z něčeho, třeba z elektrikářské trubky vyrob nasavací rouru..dole ďoura a po stranách hafo dírek..hafo = čím víc tím líp...a máš to..krychle o velikosti 10*10 * výška tvýho akva a máš se zanášením filtru na dost dlouho klídek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2009 13:43 Muž Miras [111] Re: ondrasheq
i z té nádoby ti proteče bordel, já to dělám tak, že strčím filtr do tašky ještě v akva a tak zůstane všechen bordel v té tašce. Jinak ti to při vyndavání vždycky vyteče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2009 13:39 Muž ondrasheq [10]
To je naprosto parádní nápad - s použitím hlavy Aquaelu... Jak ten biomolitan ale k hlavě přidělat?
Mám Fan 1 Mini - naprosto mizerný objem filtrační hmoty (spíš skoro žádný), zasratý co týden.
Druhá věc - když není biomolitan v nádobě, nepustím si do akvárka hodně bordelu z něj při vytahování?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2008 11:06 kastanek Re: Silent
ja myslim, ze kdyz to je takhle nasmerovane, je to v pohode, nikde nic nelita daniim se to libi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2008 11:01 R Muž Silent [5949] Re: kastanek
Myslím, že tak po 14 dnech se proud sníží na únosnou mez a pak to bude v pohodě. Jen co se zaběhne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2008 10:58 kastanek Re: Silent
vyvod cerpadla mam tak 10 cm pod hladinou, smerem nahoru a na sklo, takze myslis ze by to melo byt v pohode??? diky ;)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2008 10:53 R Muž Silent [5949] Re: kastanek
Tak to bych nedělal. Trochu pomůže nasměrovat vývod vody na sklo, proud se pak "rozbije". Až se akvacit zaběhne tak se průtok stejně sám sníží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2008 10:47 kastanek Re: Silent
prave ze nema:(
nekde jsem tady cetla, ze pry se da trosku sestrihnout vrtulka, ale byl by asi pak problem s vyvazenim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2008 10:32 R Muž Silent [5949] Re: kastanek
Je to dost. Nemá to žádnou regulaci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2008 10:29 kastanek Re: suchysvatonovice
ja vcera nasla cerpaci hlavu a jak tady nekdo napsal, nasadila jsem na to kostku akvacitu, akorat se bojim, ze je moc silna :( 600 l/hod. ve 145tce :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2008 01:19 suchysvatonovice Re: kastanek
Do jakého filtru,filtr je ta kostka akvacitu.Z Aquaelu jsem sundal kryt a vytáhl tu atrapu molitanu a zapíchl to do akvacitu o objemu skoro 2 l a je filtr jako víno(v 50 l akva).Jinak čerpadlo je téměř na minimum.Filtr je ještě v záběhu,na druhé straně akva je pověšený Aquaclear 20.Ten mi tam překáží tak až se zaběhne toto tak půjde pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 14:57 kastanek Re: suchysvatonovice
sikovny napad, se hrubsi necistoty nedostanou do filtru potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 14:51 suchysvatonovice Re: Jurasek
Fotka k příspěvku Když ti vrtulka nejde vyndat(jako mně,mám moc silné kolíky) tak vezmu nůžky,pootevřu je a tím tu vrtulku nadzvednu.Jinak se podívej jak u mně dopadl Aquael 2.Pro tyhle účely není vůbec špatný.Nasadil jsem ho na akvacit pak jsem to podle tvaru trochu nastříhl,aby nepodsával mimo akvacit a bylo to.Ještě na něj chci dát rozstřikovací rampičku z kousku hadice.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 14:40 Muž Jurasek [137] Re: chicko
Až se prokloužu až na plast, tak jde vyndat. Nepopírám, že klouzavá se vytahuje špatně smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 14:23 kastanek Re: Jurasek
tak asi jak ktery filtr, me to jde ztezka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 14:20 Muž Jurasek [137] Re: kastanek
Taky mám FAN 1+ a nezdá se mi, že by se vytahovala nějak blbě. Chytnu prstama mezi lopatky a vytáhnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 14:18 Muž chicko [124] Re: kastanek
Jo tak to u mého fluvalu nehrozí, tyhle filtry jsou dělané jednoduše a tak se i jednoduše udržují, jak je to u tohoto přístroje to nevím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 14:17 Muž chicko [124] Re: rolandmynar
to je jasné, ona se ta vrtulka zanes spíše takovým tím blátíčkem ve filtru, které projde skrz filtrační média(je to asi směs bakterií a drobných nečistot)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 12:59 kastanek Re: chicko
prave ze podle one rady prodejce by se mela cistit 2x rocne, ale opravdu se zanasi, a kdyz uz je jednou zanesena... a u tohohle filtru se ta vrtulka spatne vytahuje, ten magnet ji drzi dost pevne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 12:50 rolandmynar Re: chicko
palec ano vrtulka se musí samozřejmě čistit taky, neboť je v přímém styku se špínou ve filtru a taky se zanese. To ale není důvod k tomu, aby se zanesl filtr za 5 dní. no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 12:47 Muž chicko [124] Re: kastanek
v tom možná taky bude ten pokles tlaku, já vrtulku čistim při každém čištění filtrace(1x za měsíc), jenom se vysune a je to palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 12:46 kastanek Re: Osel
Ja mela taky takovy, teda jeste mam, ale tedka pro nej nemam vhodne akva :) ale ze zacatku jel v pohode, casem se delo to stejne, co tobe, pak jsem zjistila, ze jak je ta vrtulka vevnitr, tak byla trosku zanesena, myslim, ze mi prodejce rikal jednou za pul roku vycistit vrtulku, ale to chce casteji ;) mozna to bude onco :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 12:16 Muž chicko [124] Re: rolandmynar
Já mám filtr fluval 3+ a čistím ho jednou za měsíc, neni to zrovna nej filtr, ale takhle časté čištění je divné :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 11:10 rolandmynar Re: Osel
Dej ten filtr co nejvýše pod hladinu. Pokud máš na něm nasazený difuzor pro usměrnění proudu, ten taky trochu omezuje tlak a tudíž i strhávání bublinek. Jinak má Chicko pravdu, že tlak slábne se znečistěním filtru a pokud přestanou jít biblinky, je třeba ho vyčistit. Nevím, jak máš velké AQ a jak hodně zarostlé, ale abys ho čistil co 5 dní je divné. Mám osobně FAN 3 v Malawi a čistím ho jednou za měsíc a ani to není pořádně zanesený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 09:08 Muž chicko [124] Re: Osel
Příčinou je to, že poklesne tlak ve vývodové trubici a ta přestává přisávat vzduch. Jinak je to i znameni k vyčištění filtru. Tento vnitřní filtr není zrovna nejlepší, ale to asi víš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2008 09:06 Osel – Špatný filtr ?
Hezký den přeji,...mám filtr Aquael FAN 1 plus.Když ho čistím je všechno OK,dám ho do akva a po týdnu už nevzduchuje tolik co před tím a po dalších 5 dnech už nevzduchuje vůbec!!Tohle já nechápu,mám ten filtr vždycky vyměnit? Nebo ho mám nechat at' nevzduchuje ? Předem díky :-O

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1663x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5747-spatny-filtr