Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ekonomika a úspory při vytápění

 

NápovědaFórum » Technika » Topítka 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Ekonomika a úspory při vytápění
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 09:26 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Světácký výraz pro přepadovou komoru či dokonce celý přepadový filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 09:11 Maq Re: zzz
Co je "v sumpu"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 06:35 zzz – Vytápění ústředním topením
Provozuje to tedy někdo? Nebo vyzkoušel to někdo? S topnou trubici v akváriu, pod akváriem, v sumpu nebo snad s nerez výměníkem?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 21:44 Lepajaco Re: PetrP2B
Som kurenar a radim vam, zabudnite na to. Skuste si vytiahnut el.ohrievac z vody a nechajte ho zapnuty napr. 10 min. Pokial vam nepraskne, dosiahnete na nom teplotu bez problemov 180st.C. Kto z nas pusta do kurenarskych trubiek 180st.teplu vodu. Asi nikto, pretoze by sa jednalo o pretlakove parne kurenie. Mimochodom pex al pex je certifikovany na max 95st C. Skratka, ponorena kurenarska trubka v akva ma tak zalostny vykon ze je to nepouzitelne. Ak by ste isli do "podlahovky" museli by ste mat obrovske akva. Tam by ste zas narazili na problem s vyregulovanim teploty a prevadzkovych casov. Na termostaticke hlavice s cidlom zabudnite, maju toleranciu regulacie teplot +-8%. Museli byste pouzit NTCcidla v spojeni s elektrickou MaR.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 20:31 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: PetrP2B
Jo jako protáhnout topení akváriem. Tak to sem to špatně pochopil. Sem myslel, že se má vytvořit jakovy výměník (trubka topení obtočená hadicí)
Tak do tohoto bych se zase bál jít z důvodu snadného uvaření ryb. Tam bude stačit poměrně málo a bude problém na světě. Celé by to chtělo nějakou dobu testovat bez ryb. Taky bych měřil lokálně teplotu, protože pokud nebude kolem "topení" slušné proudění, tak tam bude docházet k lokálnímu silnému ohřátí vody a možnosti teplotního šoku.
Fungovat to může, ale asi bych to někde testoval delší dobu bez ryb a až po vyladění bych to osadil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 20:15 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: Ičin
PEX/AL/PEX bude přivádět horkou vodu z otopné soustavy a půjde rovnou do akvária. Takže jakoby podlahové topení, umístěné v akváriu. Přestup tepla bude výborný a oběhové čerpadlo nebude použito další, jen to co už je instalované v současném rozvodu topení po domě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 18:14 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: PetrP2B
Malinko bych se obával přenosu energie mezi trubkou topení a PEX/AL/PEX. Podle mě tam bude obrovská ztrátovost - minimální ohřev vody v trubce. To by asi chtělo zkusit. Celkově by to asi chtělo dořešit větší styčnou plochu topení a akvarijní vody. Aby to vůbec mělo smysl a veškeré měření, regulace a čerpadlo nemělo větší spotřebu než bude úspora na topení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 18:01 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: Ičin
Moje představa je odbočit trubku topení a u akvária mít termoregulační hlavici s odděleným čidlem (Danfoss RA2982 + ventil), které by bylo teplotně spojeno s akváriem. V době, kdy se netopí, tak oběhové čerpadlo neběží a proto asi není potřeba trojcestného ventilu. Otázkou je, jak bude reagovat termoregulační hlavice. Mám ještě v hlavě řešení s elektromotorickou hlavicí, kterou bych si řídil pomocí Arduina, které mám rozdělané k řízení akvária. Kompletní rozvody topného media bych řešil nejspíše PEX/Al/PEX trubkou, která se používá na podlahové topení. Mimo akva zaizolovat a v akváriu udělat patřičně velkou smyčku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 16:59 Muž kus [200] - RostlinyRe: PetrP2B
no asi by nebyl problém, tohle vyřešit. Sednout si s topenářem a určitě by něco vymyslel. Trojcestný ventil, něco jako je na způsob ohřívání bojleru v zimě teplovodním kotlem, co by uzavíral topný systém baráku, když se v kotli netopí, (aby akvárium nevytápělo topení) a obráceně, elektromagnetický ventil na přívodu trubky topení do akvária napojený na spínaný termostat, aby se akvárium nepřehřívalo.
Což už jsou takový položky, že je lepší nechat tam to obyčejný tělísko a akvárko olepit polystyrénem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 16:07 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: PetrP2B
Tam mě jako jediné řešení napadá řešení, kdy by podle teploty vody v akváriu "něco" přepínalo proud vody buď přes "trubku na topení" nebo přímo do akvária. Chtělo by to udělat jedno vyústění z filtru, které by se v určitém místě rozdělovalo do dvou shodných větví na každou stranu a nějaký ventil by dělil vodu do toho či onoho podle aktuální teploty v akváriu
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 09:16 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: Yirka
Ano, chápu tento pohled, nicméně asi těžko někdo odhadne provoz topného systému v mém případě. Proto bych raději debatu nad konstrukčním řešením, otázku úspor mám vyřešenou - v mém případě není zanedbatelná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 08:58 Muž Yirka [9126] Re: PetrP2B
V tom případě to bude ale opravdu zanedbatelná úspora, protože vytápění nádrže v noci a v zimě je třeba především právě v době, kdy domovní kotel nedotápí. Nechci tě od toho odrazovat, jsou jen takové praktické postřehy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 07:36 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: Yirka
Pokles teploty v nádrži nebude spouštět topení domu, jen v době, kdy bude dům topit, tak se poměrně levné teplo použije pro vytápění akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 06:49 Muž Yirka [9126] Re: PetrP2B
Možná tom rozumím ne zcela dobře, ale mě z toho ta ekonomika moc nevychází. A to v tom, že hypoteticky díky poklesu teploty v nádrž se spustí celý tepelný systém domu - bytu. Osobně si myslím, že pokud se jedná o nádrž s běžnou potřebnou teplotou (24°C), a není to mininádržka, je daleko snadnější a ekonomičtější základní teplotu držet teplotou v místnosti a dotápět klasickým topítkem. Tepelná setrvačnost nádrží nad 100 litrů je poměrně dlouhá a topítko sepne v zimě či v noci na pár minut za hodinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 19:52 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: Priest
Předpoklad je použít termostatickou hlavici Danfoss s odděleným čidlem, které by se patřičně připevnilo na akvárium. Nesouhlasím s nemožností regulace, neboť například podlahové topení se také reguluje a na podstatně nižší teplotu, než se pouští z kotle do radiátorů. Princip mám vymyšlen, spíš mi šlo, zda to někdo nemá realizované, abych nevymýšlel vymyšlené :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 18:30 Muž patamatix [408] Re: Priest
no otázka do jaké míry ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 18:07 Muž Priest [325] - CichlidyRe: patamatix
Myslím si že částečně by jsi teplotu mohl regulovat termostatickým ventilem. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 18:05 Muž Priest [325] - CichlidyRe: PetrP2B
Uvažoval jsem o tom.Měl jsem v plánu ve stojanu pod akvárii kde mám vodu připravenou k výměně natáhnout jen měděné trubky.Věřím že v zimě kdy je teplota vstupní vody kolem 7stupňů bych ji v pohodě do 24hod.ohřál i na 25°C.Nehledě na to,že bych tím i zvedl teplotu vzduchu v odchovně a tím spotřeboval méně energie na ohřev vody v osazených akváriích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 18:02 Muž patamatix [408] Re: PetrP2B
To si tedy nedokážu představit,aby z toho nebyla rybí polévka :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 17:32 Muž martin07 [0] - AmerikaRe: PetrP2B
To bych nedělal, nelze regulovat. Já mám akvárium ve sklepě, kde je teplota cca 20°C, 3 strany jsem zadělal styrodurem 3 cm, topítko mám ve 220 l akváriu nastavené na spínání nt (nízký tarif), což je v noci a odpoledne po 4h a vytápím na 28°C v pohodě. Někdy ani netopím, izolace dělá divy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 13:06 Muž PetrP2B [33] - Rostliny – Vytápění nádržím z ústředního topení
Nemáte někdo zkušenosti s vytápěním nádrže z ústředního topení? Někde jsem o tom kdysi četl krátký článek, ale bez podrobností.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2013 23:10 RomanJandl
Topim teplotou v místnosti topítka vůbec nemám když chci ryby přivést ke tření prostě zatopim víc dobré je, že akvaria jsou dobrým akumulátorem tepla takže když zatopíte víc třeba na 26 stupnů tak se mi teplota 24 drží po celý týden ikdyž teplota v místnosti je třeba jen 19 až 20 stupnů. myslim že zásadní efekt v tomhle hraje vlhkost vzduchu která je u mne 55%.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 18:21 Muž Yirka [9126] Re: GhostFish
Nechceš tu otázku trochu upřesnit? Takhle je těžko uchopitelná.
Pokud však je teplota vody (která většinou odpovídá teplotě prostředí+ případně osvětlení) vyšší než naszavená na topítku tak topítko prostě nesepne. Pochopitelně topítko vodu ochladit nemůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 18:01 GhostFish – otázka
Dá se snížit teplota? když nastavím menší teplotu než má voda?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2011 14:13 Muž mori79 [6] – ako som vyriesil ohrievanie vody
takze robil som nove LED osvetlenie a popri hlavnom osvetleni vediem v hlinikovom profile vodu z filtra cez cele akvarko a na druhej strane vteka spat do akvarka a tym padom sa aj zahrieva voda ked je svetlo vypnute mam teplotu 22C po 2h zapnuteho osvetlenia teplota stupla na 23C uvidim ako to bude vecer myslite ze pravidelne stupanie a klesanie teploty vody ma nejaky zly vplyv na rybicky v akvarku

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2011 15:12 Muž Jurasek [137] Re: Tomiino
Když netopí, tak nebere proud.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2011 15:11 Muž Tomiino [43] Re: Jurasek
Mam scuba 150 wat,moc tomu jestli zere nebo ne nerozumim :-) nejsem moc pres elektrinu :-)je to normalni topitko takze bere proud jen kdyz topi jo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2011 15:08 Muž Jurasek [137] Re: Tomiino
Klasické, "hloupé" topítko, které se spíná bimetalem nežere. Topítko s elektronickým termostatem si něco málo cucne, ale viděl bych to na pár mA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2011 15:03 Muž Tomiino [43]
Chtel bych se zeptat,kdyz se mi topitko nerozsviti a netopi,bere taky nejakou alektrinu,kdyz ho mam neustale zapojeny vsiti?nebo bere el.proud pouze kdyz mi ohriva vodenku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2010 08:36 Muž j0hny [86] Re: porez
A tu mas k tomu tabulku, je to viacmenej voditko k minimalnemu vykonu topitka.
sk.wikibooks.org/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 19:42 Muž Yirka [9126] Re: porez
Nejpodstatnějším parametrem je rozdíl teplot v nádrži a okolí a watáž topítka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 17:24 Muž sand0kan [2] - LabyrintkyRe: porez
Záleží na watáži topítka, pokud tam dáš třeba 100w tak určitě. 27 stupňů je ale docela dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 17:19 porez
Když dám topítko do 50l a dám ho do 120l a dám ho naplno tak by mělo vytopit AQ na 27 stupňů ne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 18:40 JuraS Re: NASREDDIN
jooo, u jsem doma a tak mi hlava šrotuje jinak než hekticky v práci....chápu...30w světlo by vytopilo 200 lt akva leda by ta trubice byla potopená ve vodě...si myslím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 16:02 Muž NASREDDIN [1383] Re: JuraS
Ach jo, jak vás přimět číst to co píši?
Já vám nevyvracím, že se dá akvárko zateplit ani vás nežádám o radu jak na to.

"Popelnik" napsal, že mu 30W světlo ohřeje 200litrů o 6stupňů (o tom, že by někde, něco zateploval není žádná zmínka)
"hf" to zpochybnil a já se k němu přidal , nic víc nic míň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 15:40 JuraS Re: NASREDDIN
akvárko se taky dá ohřát v studený místnosti...chovný akva obložit (tzn slepit kostku okolo akva a slepit) 10 cm polystyrenem na zateplování (má jinou struktůru než stavební) a do deklu jen zapojit diody na svícení..stačí je protáhnout drátky, díry na vsupy taky a na koukání si vyříznout vepředu otvor 10*10 cm a na něj nalepit tabulku skla..do akva 50*50*50 dát 50w topení a to by bylo aby v místnosti 14 c se nedala držet v akva rozumná teplota bez furt puštěnýho topení....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 15:23 Muž NASREDDIN [1383] Re: JuraS
Patrně si nerozumíme, já v první řadě reagoval na to, že 30W světlo nedokáže ohřát 200l. vody o 6stupňů nad teplotu v místnosti. ;-)
Mám akvárka v ložnici a zima mi rozhodně nevadí. Spíše naopak(představa 27mi stupňů doma mne přímo děsí). Ještě pořád nosím kraťasy a víkend pod stanem si dovedu představit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2010 15:09 JuraS Re: NASREDDIN
pak bych zeď (vnitřní v místnosti) obložil 10 cm polystyrenem...stojany dal na zem ale i podlahu polepil polystyrenem nebo korkem a pod to hustě miralon...zateplit se dá cokoliv...zkus si jet v prosinci na ryby a být u vody víkend nebo i dýl a jen ve stanu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 14:52 Muž NASREDDIN [1383] Re: JuraS
Ono je vcelku logické, že když máte v místnosti 27-28stupňů, nebude v akvárku méně. ;-)
Já mám všechna akvária v místnosti, kde se v zimním období teplota nedostane nad 18stupňů, navíc jsou umístěna u obvodové zdi, která dost nepěkně chladí(cihlová pětačtyřicítka bez zateplení).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 14:35 JuraS Re: NASREDDIN
mám uzavřený kryt, v něm 4 zářivky 30w a teď svítím jen 2mi (kvůli množství kytek, nebavilo mě to furt trhat), filtr stojí za akva, polystyren jen pod akva a mezi filtrem a aakva 0,3mm depron....a přesto..topení topí jen sporadicky...nastaveno na 27 c...teplota přes den mezi 28-29..v pokoji teplo 27-28 C normál..jak sem psal vytápím obývákem celý byt...a včera se mi na list vytřeli terčáci....fotky jsme sem dával...i ty ryby choulostivé z vlasti jsou dnes "upravené" na normál..nepářu se s tím, nečistím jim vodu, neupravuju..moc a důkladně neodkaluju, jen vodu měním rovnou z kohoutku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 14:29 Muž NASREDDIN [1383] Re: hf
Pokud tam staré zářivkové světlo s tlumivkou a tu tlumivku má někde pod vodou, tak bych mu to snad věřil :-D.
Jinak ne, sám mám 200l. v chladné místnosti , osvětleno 2x36W , obloženo polystyrenem a bez topítka nemám šanci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 13:54 Muž hf [54] Re: popelnik
30w/h (příkon osvětlení) 14h/denně Vám ohřeje 200l vody o 6 stupnů (denní cyklus)? To si nechte patentovat!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 13:51 popelnik Re: JuraS
co se týče vytápění jednoho akvaria: je dobré mít kryt na míru a nedávat do akvaria krycí sklo 200 litrové akvarko mi to vytopí přes den 25 až 26 stupnů v místnosti ve které je 18 až 20 spotřeba zářivek je 30w/h topítko v akvarku ani nemám světlo svítí od 8 do 22.

odchovna: jednině centralně odchovnu si vytápim krbovými kamny topím ekobriketama 110kč za 25 kilo jeden pytel je na 5 dní teplota se pohybuje mezi 20 a 25 stupnů ale teplota vody je vždycky tak kolem 23 až 25stupnů. Ale ještě nemám vyzkoušené nejkrutější marzy :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 09:32 JuraS Re: Vstrom
V obýváku kde mám akavárka topím na plný kule a tak je tam i 27 C přes den, a nikde jinde v bytě není zapnuté topení, třecí mám navíc položené na polystyrenech cca 5 cm u boční strany topení..tím dost ušetřím a energie z topení ohřeje i akva...plánuju ale že po malé přestavě bych rovnou vzal hadici a tou jednoduše ovinul pár žeber topení a vodu z externího filtru hnal tudy..s rozumně nastaveným průtokem by v akva mohla být konstantní teplota i 30...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   24.11.2010 20:47 Muž Vstrom [82] - Malawi
Přesně tak, je dobrý si koupit ten měřák a pak zkoušet různé stand-by režimy a pak i třeba samotné PC kolik žere proudu. Já byl dost překvapen, když jsem zjistil, že necelé 2 roky stará plasma Panasonic (106cm), žere ve stanby režimu 17w na hodinu. To jsem nechápal. To máte třeba 18hod denně a to je cca 300w, za týden 2100w a za měsíc 9000w. To už je docela dost:( A o pc ani nemluvím, už mám rok a půl notebook a průměrná spotřeba včetně udržení nabité baterie je 25w na hodinu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2008 18:47 Muž Yirka [9126] Re: Vodník
Bude to jen odhad, ale dle mých zkušeností a měření ti to sepne tak 2x na 10 min za hodinu. Možná bude mít někdo přesnější údaje. Nejlepší je sednout si na hodinku dvě k nádrži, vzít stopky a změřit si to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2008 17:36 Vodník Re: Yirka
Jo pardón na to jsem zapoměl vytápím na 24.stupňů.Jsem zaspal spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2008 09:16 Muž Yirka [9126] Re: Vodník
No ale neuvádíš to základní a tak ti těžko někdo může odpovědět. Na kolik stupňů vytápíš nádrž. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2008 20:50 Vodník – Spínání topítka
Zdarec mám dotaz,kolik hodin denně u mě tak v průměru podle vašich zkušeností může topit topítko?Akvárko mám v pokoji který je v podkroví ze sádrošu,v zimě je tam průměrná teplota zhruba 18 stupňů a v létě zhruba tak 24 stupňů.Mám na akváriu krycí skla.Topítko 50W ,čistý obsah vody 43l.Dík ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2008 19:35 kraken Re: filipsi
to je úplně jednoduché, zajdi do nějakého obchodu s elektronickými součástkam, tam zakoupíš od 400-do 1000kč měřák spotřeby a víš co ti kolik žere myslím, že takoví kecalové +- by se asi divili, je a hlavně bude třeba šetřit všude. Základ je co nejlépe vychytat nastavení termostatu plynového ústředního topení a termostatu topítka s ohledem na potřebu rybek. Tím jsem dosáhl úspory 0,5kw pozateplení 3cm polystyrén(2 stěny) sem dosáhl dalších 0,1kw. Akvarko 250l , ustředni na 20°c ,topítko 22°c. Ještě mám tip od jednoho revizáka, ale ten až si ho ověřím v praxi. potlesk

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3559x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5725-ekonomika-a-uspory-pri-vytapeni