Piskořky v akváriu
Sú toto prosím piskorky ? Dnes som si doniesla nové rybičky a boli tam aj tieto slimáky. Mám jedno akvárium iba so slimákmi - levatky a okružáky, tak by som ich dala tam, len pre istotu chcem vedieť, či je to OK.
Starší reakce
Ahoj,
máte někdo zkušenosti s běžnými Piskořkami v substrátu Volcano? Dá se to nebo jim to vadí? A jaká je stabilita layoutu při jejich tunelování? Zvažuji, jestli je tam dávat nebo ne.
Díky za rady a tipy.
Starší reakce
Není to, že všechna zemina vyplave na hladinu. Jen malá čast, kterou sesbíráš. Zbytek zůstane na dně a nevadí.
Tak hodně záleží na tom, jak je to akvárium vedené, protože né do všech nádrží je vhodné dávat zásobní substrát.
Je mi právě divné, že by nevadilo, když substráty promíchají, případně vynesou až nad písek, který má zeminu krýt proti vyplavování.
Lezou všude. Nevadí to D. Walstad, nemyslím, že by to měl být problém i pro tebe.
A proč by měly zůstat jen v jedné vrstvě? Pěkně si to prolezou všemi vrstvy, tak jak se jim to bude líbit.
Diana Walstad píše, že ve svých akváriích se zahradní zeminou má různé šneky, včetně piskořek, které proskysličují dno.
Zajímalo by mě, jestli piškořiky prolézají jenom vrstvu písku (štěrku) nebo kypři i vrstvu zeminy. Netušíte někdo?
Plánuju totiž výměnu dna, kde chci položit tenkou vrstvu Agro Substrát pro vodní rostliny a na ní silnější vrstvu Agro Zahradní kompost. Na ně samozřejmě vrstvu písku. Promíchání obou zemin piskořkami by bylo nežádoucí. Piskořky zatím žádné nemám, ale uvažoval jsem o nich.
Starší reakce
Faunus se mi pásl na odcházejícím Staurogynu...
Před časem jsem dostal piskořky věžovité, které měly ulomené špičky ulit, v jednom akváriu mají stále ulomené špičky i jijich potomci a v druhém akváriu ne. Takže to stravou nejspíš je, ale není jednoduché zodpovědět, co tou správnou stravou právě pro tento druh je. Je mi jasné, že to není jen jeden druh stravy, ale o jednom mám jasno, že při této stravě bude mít většina druhů plžů ulity bez poškození. Teď nemyslím fyzické poškození, nebo poškození časem.
I brotia má ulomenou špičku. Možná šnekům něco schází ve stravě, tak si špičky okusují. Možná jich je moc na malém prostoru.
Ke mě například se už s odlomenou špičkou dostala. S tím už se pak nic moc dělat nedá. Nemyslím si, že by to bylo stravou. Prostě někde upadala nebo se poškodila při transportu. Přece jen ten šnek má nějakou váhu.
Na videu mě zaujalo:
1) To akvárium vypadá velmi zaběhnutě a na tomto místě bude F. ater pravděpodobně ok.
2) Oba F. ater mají odlomené špičky ulit. Žádný z mých ne, netuším, čím to může být. Nemyslím, že to je dobře.
3) Jeden F. ater má viditelně větší/kulatější/baculatější nejnovější závit ulity (nejvíce je vidět v poslední půlminutě videa). Jen hádám, ale může být, že za poslední období dostal výrazně větší množství kalorické potravy, než předtím (že by proto, že se živil častěji rybami?). Své F. ater nedokrmuji a toto nevidím. Rostou, zvětšují se, ale zřejmě proto, že mají konstantní množství potravy, se jim ulita zvětšuje rovnoměrně.
Ale zajímavé, že žerou ryby.
Asi by se dokrmovat dali, ale chce to někoho trochu zkušeného, kdo bude dlouhodobě pozorovat a pak o tom napíše. Do nového akvária je podle mě chyba je dávat.
Echinodorus je tuholistá rostlina. Faunus ater není ancík.
A vyjádřil jsem se nepřesně spíš rozpadající se části rostlin žere, nemluvím o detritu.
Tady máš třeba jak žere mrtvou rybu
youtu.be/… takže s těma „drobnýma věcma“ to není úplně správný závěr.
Můj odhad: Podle mě F. ater konzumuje "drobné věci". Nikdy jsem ho neregistroval na odumírajících listech - a že je nechávám v akváriu! Podle mě konzumuje to, co vznikne, když se ty listy rozpadnou - a najde si to v detritu.
F. ater ani piskořky nežerou odumírající listy. V akváriu s F. ater roste echinodorus. Má dva odumírající listy, které nic nekonzumuje, takže odumírají podstatně déle, než jinde. V akváriu je totiž F. ater, dva druhy piskořek, levatky, ale žádní okružáci. Viz foto.
Minimálně odumírající části rostlin, zeleninu nebo krmivo pro ryby konzumuje. Není to takový potravinový specialista jako je neritina. Děláš z toho podle mě trochu zbytečně kovbojku.
Edit: Ale souhlas, že na takové akva jsou dva tito šneci moc.
Odpovím ti na ten Faunus ater, protože si myslím, že na něj se asi ptáš: Přemýšlel jsem, co bych dělal na tvém místě a odpověď zní, že bych ho věnoval někomu s vhodnějším akváriem. Vyfotil jsem pro tebe F. ater ve svém akváriu - šťastně zahrabávající se do dna s vysokou vrstvou detritu (to, co vypadá jako dřevo a je přes polovinu fotky). Je to šnek vyloženě známý, že neokusuje rostliny - čím ho chceš přikrmovat? Prošel jsem dvě fóra, kouknul do knihy, co mám o šnecích - nenašel jsem nic, jak tohoto šneka účinně přikrmovat. Možná žere sinice. Snáší brakickou vodu. Nemyslím, že mu bude vyhovovat, když mu budeš sypat sušené krmivo. Toto je šnek na kterého buď podmínky máš nebo nemáš. Proto neimprovizuj, pokud jsi navíc začátečník, můžeš víc pokazit, než udělat dobrého. Je pravděpodobnější, že si přikrmováním F. ater vyvoláš řasovou kalamitu, než, že se ti podaří potřeby tohoto šneka uspokojit.
Rozdíl mezi F. ater a malými piskořkami vidím ten, že pár malých piskořek v nově založeném akváriu přežije, protože jsou malé a stačí jim malé množství potravy, která se časem nějaká vyskytne. F. ater je velký a toto množství mu stačit nebude. Žádá staré, zaběhnuté akvárium.
Já u nízkého dna (1-4cm) nevidím přes den šnečka, ale jak se setmí, jsou také všude - dno, listy a hlavně zadní sklo (čelní sem tam otřu, tak tam není potrava). Výhodu vidím v tom, že nic z toho, co piskořky "opečovávají", nemusím nijak čistit, v podstatě ani odkalovat, na povrchu nezůstane absolutně nic.
Tak mám dost vysoké dno a dost krmím tak nemají důvod lézt ven. Kořen mám tak zarostlý že není vidět že na něm jsou. Jak se ale začne blížit doba zhasnutí začne se dno hýbat.
Taky tak, jsou všude od písku, kořene, filtru... jednou jsem se lekl, když jich bylo víc než kdy jindy na skle a mířily k hladině s polu s okužáky. Test na vodu byl ok, ale pak jsem si uvědomil, že jsem dělal rybkám půst. Jak šly pěkně zpět, když jsem dal krmení ;) I když se píše, že vylézají pouze v noci, je to omyl. Šnek není netopír
Moje piskořky víceméně pořád obývají celý prostor nádrže... Ve dně, na dně, na listech, na stěnách, ve filtru...
všiml jsem si, když jsem hnojil pmdd,a CO2, a dost rostlin jsem "kompostoval" (jak šíleně rostli), mé pískořky zůstávali ve dně, byli doby kdy jsem myslel , že tam nejsou .
Bez hnojení CO2,( sem tam přihnojím když něco chybí), mé pískořky rejdí po akva i za dne i v noci, jsou na skle, putují k hladině,kde se "ládují filmem"...ne nadarmo se říká "jaký pán takový krám"
Dával jsem nějaký fepren,( do dna) a myslel, že pískořky nerady "železo"..proto nejsou ve dně...ale Jirka má recht...co v čistém dně... když ňamky jsou všude.
Ideálny stav, keď musia potravu až tak hľadať
Zachovej klid, s největší pravděpodobností jen hledají potravu.
Tak piskořky vylézají v noci ze dna běžně nesmějí to ale dělat ve dne to je pak něco z vodou a nebo zahnívá dno.
Co se týká mých piskořek, dají se najít v houfu na skle po ránu, nebo když jim nabídnu nalepovací tabletku.
Že se houfují na skle ještě nemusí být příznak nedostatečně prokysličené vody. Platí to, pokud se jedná o skutečný exodus, kdy se snad celá populace vydala k hladině. Pak je vážně něco v nepořádku.
No a konzumují zbytky krmiva, které nesnědly rybky. Ale krmí se i na odumřelých tkáních rostlin a detritu.
0 21.10.2019 17:45 LukasK Na strance
rybicky.net/atlasostatnich/piskorka_melanoides_granifera se pise, ze potravu ziskaji take ze zbytku jidla. Co se tim mysli? Radi bychom je zachovali, dokud nebudeme mit rybicky, nabidli jsme je uz nekde a zatim je to bez odezvy.
Pak se tam take pise, ze se objevuje problem, pokud se pohybuji na skle, kvuli kysliku. To se nam pravidelne deje. Poradite jak tohle pripadne resit?
Dekuji.
Starší reakce
Po přesunu do tohoto vlákna ten můj příspěvek zní i mně panikářsky. Původně to byla reakce na bublinky ve dně. Filip10 psal, že piskořky má, ale moc je nevidí. Zároveň ho rozrušovaly bubliny unikající ze dna. Podle mě, pokud by to dno bylo v kalamitním stavu, tak by je viděl rozhodně ve velkém množství na skle u hladiny.
Jojo. Já právě znejistěl, ale pak jsem to hledal a zase se odznejistěl
Já mám zkušenost stejnou. Mám je i ve filtru. Ale netroufám si tvrdit, že to je navzdory tomu, že mám všechno bez chyby...
Dovolím si svou zkušenost.
Mně piskořky cestují po celém AQ, i po kytkách a skle, dokonce malé surfují i na hladině(živé
) . Nejvíce jsou vidět po ránu, na listech visí jak vánoční ozbody, odpoledne již jen pár kusů.
Takže bych s tím vylézáním ze dna nebyl tak kategorický, aby někdo nezačal zbytečně panikařit
Osobně mám za to, že když mám ve dně piskořky, ale přes den o nich nevím, tak není ještě třeba panikařit. Jakmile se děje ve dnu něco vážného, tak začnou cestovat po skle ke hladině.
Starší reakce
Posviť si do akvária hodinu po setmění a uvidíš co dělají piskořky. Přes den jsou zalezlé.
V tom hrabání to nebude.Sem-tam jsou vidět na stoncích zbytky lístků.Jsou jak říznutý žlietkou.
Já si tohle ze začátku také myslel,ale tohle už je moc.Z trsu 50 na 40 cm zbylo 8 na 8 cm.Ta kobercovka měla krásnou barvu a pěkně se množila takže myslím že s ní problém nebyl.Navíc krom těch šneků se jinak nic v akváriu nezměnilo.Co se týká těch šnekožravých šneků s tím nemám zkušenosti.Nerad bych vytloukal klín klínem.
Nemůžou piskořky tím, že se hrabou ve dně právě ry rostlinky poškozovat? Kobercovky mají jemné kořínky.
Pořiď si šnekožravé šneky (Clea helena).
Edit: Pokud máš akvárium bez ryb a tedy nekrmí, není divu, že se šneci naučili žrát zeleninu.
Okružáci by zdravé listy žrát neměli. Jen listy, které už zdravé nejsou, přestože zdravě vypadat můžou... Třeba tam je nějaký problém, který nevidíš, ale šneci ano...
0 20.11.2017 11:29 Milan Novotný – Požírání rostlin
Ahoj Mám takový problém v 6 let zaběhlém rostlinném akváriu(bez ryb).Pořídil kobercovku Micranthemum Callitrichoides "Cuba".Začala se suprově rozrůstat(z deseti zhruba na 50 cm).Nedávno jsem si bohužel s něčím dotáhl piskořky s okružákama a od té doby jde kobercovka do kopru.Nevím jestli jsou to konkrétně piskořky nebo okružáci,ale začaly jí spásat ve velkém.Sežerou listy a zůstávají jen stonky.Jiných rostlin si nevšímají protože ty jsou OK.Každý den sbírám a připadá mi že mi je tam snad přes noc někdo sype.Skoušel jsem i okurku apod. ale toho si nevšimnou.Vůbec nevím co s tím.Nemáte někdo nějakou radu.Moc díky
Starší reakce
0 12.11.2017 19:13 R ctibum [7091] No konečně dobrá duše s uklidňujícím komentářem
Okružáci i levatky se mi ještě přemnožit nepodařilo a ve dně mám Piskořic dost, takže mi nezbývá, než s tebou souhlasit a nemít strach...
EDIT
Graniferky určitě mám, zkusím to víc sledovat
Že se piskořky věžovité občas promenádují mimo substrát je normální. Většinou to dělají sice v noci, abychom je neviděli
, ale nemám problém jich pár během dne nachytat na dřevě, filtru i rostlinách. Přesto je jich i ve dně dost a dost. Znamená to, že i na zmíněných místech najdou něco dobrého. Stává se to hlavně v akváriích, kde se jiný druh plžů nevyskytuje a tudíž tam není nikdo, kdo ty dobroty konzumoval.
U granifer je toto chování ještě častější.
Neměj strach, že je něco špatně. Hromadný úprk piskořek ke hladině při nějakém průšvihu si s ničím nespleteš. Visí jedna vedle druhé na skle těsně pod hladinou a vypadají opravdu zoufale, že dál nemohou.
Starší reakce
Mám jich takto a z vody nevylézají. Stav na fotce je dlouhodobě stabilní. Krevetkám to vyhovuje. Množí se mi v tom nejjednodušší sulaweské Blue Leg Poso (Caridina caerulea). Před devíti týdny deset, žádná neuhynula, desítky mladých, další samičky nosí vajíčka. Řasy nechávám, protože se mladým krevetkám budou hodit.
Při současné úrovni meteorologických předpovědí k nezaplacení.
Ale já s nimi takovou zkušenost nemám.
To jsem nevěděla, že to působí i na vodní organismy, ale vlastně proč by nemělo, že.
Změna tlaku vzduchu. Někteří živočichové před bouřkou rejdí po akvárku.
Ze substrátu nebo z akvárka?
Přidat reakci
[1] 3
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 4563x