0 31.10.2018 13:56 Maq JirkaŠčobák napsal: Výměny vody jsou na místě. Ale. Čím bude voda průzračnější, tím lépe se bude dařit rostlinám (teď nemluvím o jemném zákalu) a tím víc živin budou rostliny z vody odebírat. V konečném důsledku to dlouhodobou prací rostliny mohou dát. Základní otázka tedy zní, zda je v akváriu něco, čemu by množství živin škodilo (rostlinám ne, pokud nenaběhnou řasy). Pokud ne a pokud to dafnie vyčistí, není problém.
Nesouhlasím s Tebou, Jirko. Buď to z mého článku v posledním e-Akvarium (který jsi pochválil - děkuji) nevyplývá dost srozumitelně, anebo máš jiný názor. Ale já tvrdím, že vyšší než nízké množství organických látek (s výjimkou těžko rozložitelných huminů) ve vodě škodí, vždy, a to i pokud se nějakou náhodou nerozbují řasy.
Organické látky zvyšují poptávku po kyslíku. Ve vodním sloupci je ho míň, tím pádem je slabší oxická vrstva v substrátu. Tím pádem větší část dekompozice probíhá anaerobně, tím pádem je vyšší riziko, že do vody proniknou látky, které tam mít nechceme. Říká se tomu obvykle "hnijící dno".
Vadí to fyziologicky i rostlinám. Pokud bez potíží fotosyntetizují (přes den), vyrobí si kyslíku dost. Ale stejně ho musejí víc pumpovat do kořenů, aby v kořenech a jejich okolí udržely vhodné prostředí (redox). V noci nastává v kořenech hypoxie (nedostatek kyslíku), a to tím hlubší, čím méně je kyslíku v okolí kořenů i prýtů rostlin. Nakonec rostliny v kořenech respirují anaerobně (fermentují). To sice samo o sobě neznamená nic mimořádného, ale je to nevýhodné (ze stejného množství uhlíku získají řádově méně energie), a tedy čím méně takových trablí s kyslíkem rostliny mají, tím lépe.