Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kyslík

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Kyslík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2018 13:56 Maq
JirkaŠčobák napsal: Výměny vody jsou na místě. Ale. Čím bude voda průzračnější, tím lépe se bude dařit rostlinám (teď nemluvím o jemném zákalu) a tím víc živin budou rostliny z vody odebírat. V konečném důsledku to dlouhodobou prací rostliny mohou dát. Základní otázka tedy zní, zda je v akváriu něco, čemu by množství živin škodilo (rostlinám ne, pokud nenaběhnou řasy). Pokud ne a pokud to dafnie vyčistí, není problém.
Nesouhlasím s Tebou, Jirko. Buď to z mého článku v posledním e-Akvarium (který jsi pochválil - děkuji) nevyplývá dost srozumitelně, anebo máš jiný názor. Ale já tvrdím, že vyšší než nízké množství organických látek (s výjimkou těžko rozložitelných huminů) ve vodě škodí, vždy, a to i pokud se nějakou náhodou nerozbují řasy.
Organické látky zvyšují poptávku po kyslíku. Ve vodním sloupci je ho míň, tím pádem je slabší oxická vrstva v substrátu. Tím pádem větší část dekompozice probíhá anaerobně, tím pádem je vyšší riziko, že do vody proniknou látky, které tam mít nechceme. Říká se tomu obvykle "hnijící dno".
Vadí to fyziologicky i rostlinám. Pokud bez potíží fotosyntetizují (přes den), vyrobí si kyslíku dost. Ale stejně ho musejí víc pumpovat do kořenů, aby v kořenech a jejich okolí udržely vhodné prostředí (redox). V noci nastává v kořenech hypoxie (nedostatek kyslíku), a to tím hlubší, čím méně je kyslíku v okolí kořenů i prýtů rostlin. Nakonec rostliny v kořenech respirují anaerobně (fermentují). To sice samo o sobě neznamená nic mimořádného, ale je to nevýhodné (ze stejného množství uhlíku získají řádově méně energie), a tedy čím méně takových trablí s kyslíkem rostliny mají, tím lépe.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2008 23:22 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Kuba
zajimal mě by dalši zpusob jak dostava kyslik do vodyy! kromě vzzduchovani a fotosynteze kytek
Difuzí přes hladinu. Nejlépe hladinu v pohybu.

třeba budu mit 5 komor a do těch dvouposlednich komor se kyslik nedostane
Pak už nic nebude chybět vašemu filtru k dokonalosti! :) Poslední dvě komory vám budou fungovat jako denitrifikační filtr. ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2008 20:34 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kuba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2008 20:30 Kuba Re: Frigo112
ale pořad mě nedocházi jak mam udělat ten přepadovy zpusob aby mito nepřeteklo!! nebo aspoň par stranek na inspiraci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2008 20:27 Frigo112 Re: Kuba
neboj kyslik sa tam dostane, pri teplote 24 stupnov je rozpustnost kyslika 8mg na liter ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2008 20:22 Kuba Re: Silent
no jo ale třeba budu mit 5 komor a do těch dvouposlednich komor se kyslik nedostane!! jo a zajimal mě by dalši zpusob jak dostava kyslik do vodyy! kromě vzzduchovani a fotosynteze kytek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2008 20:12 R Muž Silent [5949] Re: Kuba
Nitrifikační bakterie nepotřebují ani tak vzduchovat jako spíše prokysličenou vodu. Jsou lepší způsoby jak dostat kyslík do vody než bublinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2008 20:10 Frigo112 Re: Kuba
ked mas dost rastlin netreba, ako bude filter nasavat vodu, budu mat dost okyslicene
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2008 20:09 Kuba – Kylsik
chcu si vyrobit filtr z novodurove trubky nebo přepadovy filtr ale slyšel jsem že potřebuji nitrifikačnni bakterie vzduchovat

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 850x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5472-kyslik