Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zářivky Philips

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Zářivky Philips
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 23:22 Muž karelpavel [18] Re: grimmi
Přesně tak, taky jsem měl dříve 640 a úplně to stačilo ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2010 23:02 grimmi Re: Tommys
Ono se odstín 640 vůbec nehodí na akvárium, barva akvária je pak příšerná a jen mi pod tím vydatně rostly řasy
Dovolím si jedno slovo do pranice. V krytu jsem měl původně Sun-glo (jistě, nic moc životnost :-| ). Byl jsem proto nucen narychlo koupit takovou zářivku, co bylo zrovna k sehnání, a to byla jen 15w Osram 640. Říkal jsem si, že až budu mít čas, zajedu někam pro nějakou 8xx. Po umístění provizorní 640 do akva začaly zhruba od třetího dne neskutečně růst všechny rostliny. Anubias, který měsíce stagnoval roste rychlostí jeden nový list týdně. Alternanthery se krásně vybarvily do červena, Valisnerie začaly vyhánět oddenky, že je musím krotit v jejich rozpínavosti a vedlejším efektem bylo zmizení ruduchy (která v akva byla jen v malé míře, ale byla) během 3 týdnů. Takže zůstávám u 640 a jsem spokojen.
Můj názor je, že zářivka je jen jedním článkem řetězce zvaného rovnováha v akváriu. Pokud je v akva něco jiného špatně, nezachrání to ani zářivka 1065 smich ;-) Pokud jsou jednotlivé články soukolí vhodně zkombinovány a funkční, pak i se zavrhovanou 640 s jen 15W na téměř 60 litrů mohu být spokojen ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 21:08 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Tommys
Tommys napsal: Není to už moc do modra?
Vy si tu pletete pojem s průjmem, uvedu na pravou míru:
číslo na trubici třeba je 3místné.
obecně:
máme zářivku xyz
x*10 = procenta podání barev (nejvíce je 99% i když jsem předtím napsal 100%)
yz*100 = barva světla v kelvinech, čím nižší tím více do červena, čím vyšší tím více do modra

Př:
930-podání barev 90-99%, barva 3000K, což je zhruba jako žárovka (ta je myslím 2700-3500K), tedy teplá
860-podání barev 80-89%, barva 6000K, což je v podstatě bílá (6500K je už trochu dost studená)

EDIT: sid byl zase rychlejší, ale o to stručnější X-) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2010 20:59 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Tommys
Číslice "9" na začátku trojčíslí neříká nic o barevné teplotě, (není to tedy o tom, jestli je "žlutá" , "modrá" nebo třeba "fialová"), ale o tom, nakolik (%) se světlo takové zářivky blíží přirozenému. V tomto případě na 90 a více %...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 20:56 Tommys Re: Sid
Děkuji za uvedení mého omylu na pravou míru, ty 9xx řady musím taky zkusit když na to pějete chválu, co na ně rostliny?Není to už moc do modra?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 20:43 Muž karelpavel [18] Re: obok
Tak tato fólie moc vhodná není, je třeba dát alespoň nějakou která vydrží nějakou teplotu -tato na sádroše rozhodně ne ! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2010 20:43 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Tommys
Tommys napsal: plnospektrální jako řada 8xx
Musím nesouhlasit, 8** není ještě plné spektrum (ono je to spíše podání barev ta 9-90 až 100%%, 8-80%, 7-70%, 6-60%...), ještě lepší je 9**, osobně vyzkoušeno, barvy jsou už opravdu přirozený :-P , ach to je slast se na to dívat. Škoda že DZ trubice nejsou zatím v provedení 9**
viz také www.e-light.cz/…

EDIT: sid to napsal vlastně také :-D , snad jsem to trochu uvedl na pravou míru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 20:37 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Tommys
...odstín 640 vůbec nehodí na akvárium, barva akvária je pak příšerná a jen mi pod tím vydatně rostly řasy, a tuším že nejsou ani plnospektrální jako řada 8xx...
I mně připadá pod 640 "barva akvária příšerná", ale z jiného důvodu, než vám - mně nepřipadne žlutá, ale naopak (na můj vkus) příliš studená. (Asi to souvisí s tím, že obchodní značení zářivek s teplotou chromatičnosti 4000 K je studená bílá...)
Máte pravdu, že 640 není plnospektrální, ovšem nemáte pravdu, že řada 8xx ano...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 20:07 Tommys Re: obok
Ono se odstín 640 vůbec nehodí na akvárium, barva akvária je pak příšerná a jen mi pod tím vydatně rostly řasy, a tuším že nejsou ani plnospektrální jako řada 8xx, ono je spíš problém sehnat v týhle délce a 15W něco cokoliv jinýho než Phlips 640, např v kamenných obchodech u nás v Trutnově jsem nic jinýho než tuhle žlutou sr... nesehnal, pak jedině net, ideální by bylo kombinace 840,830 nebo 830, 865, ihned by jsi viděl ten markantní rozdíl...hlavně nechoď cestou aqua GLO, sun GLO, rdaši si kdyžtak objednej klasický např. osramky z netu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:58 Muž BAKrv [2] Re: obok
na té fotografii to vypadá jako by jsi chtěl na půdě pěstovat trávu :-| to je trestný
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 11:31 obok Re: marvays
Fotka k příspěvku určitě 840 a skuz odrazovou folii(něco podobného jak je na obrázku)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 11:22 Muž kortezhugo [983] Re: marvays
no dost vyrazne to zlepsis ako pisal Eff...
...teda "odrazit" viac svetla + 840 maju vecsi svetelny tok...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 11:18 Muž Eff [417] - RostlinyRe: marvays
Patrně každý kryt je lepší než setový, a nejlepší kryt je takový, který není. Dávám přednost samostojícím osvětlovacím tělesům nad odkrytou nádrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 11:11 marvays Re: Eff
ještě mě napadlo časem udělat dřevěný kryt a nacpat do toho tři zářivky. prozatím to mám na starém televizním stolku, ale plánujeme rekonstrukci pokoje, nějaký pěkný nábytek a tak když trefím stejné dřevo, tak to bude vypadat i líp :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 11:00 Muž Eff [417] - RostlinyRe: marvays
Opravdu neseženeš. Co můžeš změnit, je odraz - jak jsi psal alobal, nebo natřít na bílo. To významě zvýší intenzitu osvětlení. Pokud chceš trubice měnit, než 640 doporučuju spíš 840 či 830.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 10:48 marvays – zářivka Philips 640
Fotka k příspěvku Ahoj. S akvárkem teprve začínám. Mám starší set od jednoho člena rodiny, ktreý se na akvarixtiku vykašlal a já chtěl začít. Založil jsme akvárko o rozměrech š60 v40 h35 a natom je černý plastový kryt se dvěma zářivkama o délce 45cm. Nemžu si pomoct, ale přijde mi to strašně tmavé, to akvárko. Jsou vtom zánovní trubice philips TL-D 15w / 33-640. V obchodě mi tvrdili, že nenajdu stejné trubice, které by měly víc. Jedinné co mě napadlo, tak jsem dneska vnitřek krytu polepil alobalem.

Proto se ptám co stím? Opravdu neseženu silnější? Nebo nejsou jiné druhy, že by to svítilo víc? Poradíte? Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 10:51 Muž danrycka [56] Re: boruberry
Já mám 2x Philips TL-D 18W/865 za nějakých 50 Kč/kus. Rostliny jen bublají, ryby nic neříkají :-D a řasy nemám, ale u nich nebude barva světla hlavní důvod .... hmm
EDIT: mám je už druhý rok, svítivost se trochu zmenšila ale jinak OK, no stejně půjdou brzy k recyklaci :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 23:33 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: kristian
Mam ty same zarivky Philips .... 840 a 865 a jsem s nimi spokojen nejen ja, ale i rostlinky a vsechny druhy řas v mém akva. Cena 50Kč/ks v e-shopu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2009 23:02 Muž kristian [80] – Zarivky
Osobne pouzivam zarivky 18W/60cm PHILIPS MASTER TL-D Super 80. Odstiny 827, 830 a 840 pro dobarveni. Nejsou nejlevnejsi, ale za cenu akvaristickych koupim 3 TL-Decka. Zivotnost je podle vyrobce udana na prumernych 15000h. Osobni zkusenost je takova ze po dvou letech provozu trubice na akvarii v rezimu 14h/den je pri srovnani s novou trubici svit jen nepatrne mensi. Svitivost 1350lm. Vrele doporucuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 20:49 Sidonius Re: filipsi
...graf zivotnosti...
Mám od obchoďáků z místního VO elektro okopírovaný katalog Philips. :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 19:26 Muž filipsi [1295] Re: Sidonius
Ano.
Rozdily ve vernosti podani barev silne prevazi pouzita teplota svetla. Kazdemu barvy jake mu libo, kdyz mu to s nimi jde a libi se (s "normalnimi" barvami a dostatecnym osvetlenim je sance ze to pujde znacne lepsi).
Zivotnost - ted nestiham hledat graf zivotnosti, mate ho po ruce? Nicmene viz uplne dole, darovanemu koni ...

Par odkazu pro puvodniho tazatele, at se tim probere a vybere:
narva.netdirect.cz/… (srovnej 640x840)
www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 18:14 happy85 Re: chicko
Netykáme si? ;-) Rostlinky rostou jak o život, jenom některý jsou spíš nižší ale zato širší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 18:08 Muž chicko [124] Re: happy85
Mám origo, komplet akva a v návodu píšou že se nesmí dávat silnější zářivka než 15w, co vy na to?

No ono by se ti tam asi ani jiná než 15W nevešla(ted myslím klasická-třeba Philipska)Obecně platí, že čím je zářivka delší tím má větší příkon(W) a na 60 litrů je to žalostně málo. já mám na 90 litru 40W a taky by to chtělo alespoň 50W ano

Jo a co rostlinky jak vám rostou nedávno sem Vám psal, že bych posílil osvětlení a vy jste mne ujišťoval, že to naprosto stačí, že je akva na světlém místě...??? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 18:01 Sidonius Re: filipsi
Já bych měl dva argumenty.
Prvním je barevného podání. U širokopásmové je Ra přeci jen nižší, než u třípásmové. Ale to je maličkost! :-) Lidi jsou schopni dát si nad akvária zdroje se "zdeformovaným" spektrem a jsou spokojeni. Nic proti tomu.
Druhým argumentem je snížená životnost (účinnost, větší pokles světelného toku) standardních zářivek... A to už je k zamyšlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 17:46 Muž filipsi [1295] Re: Lorsson
A v cem je ta tripasmova lepsi na rostliny nez sirokopasmova?
Jinak souhlas se sidoniem, na 60l by to chtelo 2x15W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 16:37 Lorsson Re: happy85
nevim jakou presne mas konstrukci krytu ale ja ho mam jen teply, nikoliv horky a urcite se netavi :-) a to tam mam dve zarivky, i kdyz T5 a ne T8.... muzes vnitrek krytu vylepit nebo lepe receno vystlat alobalem, svetlo se bude trochu vice odrazet do vody a zaroven bude izolovat umelou hmotu...i kdyz ted me napada , to teplo je nejspise od tlumivky, starteru a techle veci ktere jsou schovane v krytu a ne od zarivky....
A s tim slunickem a prisvetlovanim - aby ti neprisvitilo az moc, kvuli rasam ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 16:34 happy85 Re: Malapa
ano Bohužel se bojím, páč když ta jedna 15W svítí 12hodin denně, tak ani neudržím ruku na krytu..
co by to dělalo se dvěma... :( Naštěstí mám akva blizko okna tak mi trošku přisvětluje sluníčko..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 16:15 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: happy85
No že když dáš silnější, riskuješ, že se teplem kryt zdeformuje. Ale většinou se výrobce spíš jen chrání a kryt má rezervy. Ale taky nemusí. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 16:15 Lorsson Re: happy85
Koukl jsem k tobe na prezentaci, nemas tam rozmery ale vypada to ze mas kryt 80x30? Mam ten samy, taky jsem mel jednu 15w zarivku a byla to tragedie. Tak jsem to predelal na dve zarivky, ale musel jsem to kompletne prekopat, a dal jsem tam dve tripasmove zarivky po 18w a stejne to neni porad to prave i kdyz lepsi nez bylo. Co se tyka toho udaje max 15 w nejsem si jist jestli se vyrabi nejaka 60 cm trubice s vice watty, ale zrejme je to mineno tak ze pokud by jsi chtel pridat dalsi zarivku, samozrejme musis pridat i napajeni - tedy nejlepe el. predradnik, nemuzes ji jen tak pripojit k te prvni. Co se tyka teploty, nemusis se bat ze by se kryt roztavil ci neco podobneho. Pokud chces aby rostlinky opravdu rostly musis zacit pouvazovat jak vylepsit osvetleni. Bohuzel originalni kryty s jednou zarivkou jsou znacne svetelne poddimenzovane, s tim se musis smirit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 16:07 happy85 Re: Lorsson
Mám origo, komplet akva a v návodu píšou že se nesmí dávat silnější zářivka než 15w, co vy na to?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 16:04 Lorsson Re: happy85
Tak rybicky urcite barevny budou, jestli porostou kyticky si jisty nejsem, chtelo by to opravdu tripasmovou zarivku jak psal Sidonius, a cim vice svetla tim lepe, to bez debat, vidim to sam u sebe. Popripade si nech tu philipsku a k ni jeste jednu treba Philips PHILIPS TL-D 15W 840 ;-) . Odborniku na osvetleni a elektroinstalaci je tu hodne, staci mrknout na starsi fora :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 15:55 happy85 Re: Lorsson
Čekám, že kytičky porostou, rybičky budou hezky barevný... Dá se to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 15:54 happy85 Re: Sidonius
Lm 960 ;-) Píšou to na obalu ano A děkuji palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 15:53 Sidonius Re: happy85
Standardní širokopásmová zářivka - barevná teplota 42OO K, světelný tok 950 lm. :-)
Použít ji můžete, ale pro 60 l bude světla docela málo. Chtělo by to aspoň dvě. ;-)
Za chvilku vám určitě někdo vysvětlí, proč použít raději třípásmovou... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 15:52 Lorsson Re: happy85
Pouzit ji muzes urcite ;-) zalezi co od ni cekas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2007 15:41 happy85 – Zářivka Philips fluotone
Co si myslíte o této zářivce? Philips fluotone TLD 15W/33? Nikde ji nemůžu na netu najít a vůbec tomu nerozumím, jen jí můžu mít grátis a nevím jestli jí můžu bez obav použít do 60l akva..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2007 07:47 ddanse Re: Lukys
Fotka k příspěvku Já myslím že na to jdete příliš vědecky.Světlo je sice dost důležité,ale není to zdaleka jediný aspekt k dosažení uspěchu dobrého růstu.Já osobně používám kombinaci teplá bílá a studená bílá a je snad jedno od jaké firmy to je.To spektrum je podobné.Stejně si myslím že na tom či kytky rostou nebo ne záleží nejvív dobré a vyvážené klima v nádrži.Ceny mych trubic 2*- 36W 45 Kč.kus a snad to stačí když se na nádrž mrknete Dan.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2007 06:39 Muž Norton [109] pro Lukys
Na patice počítejte tak 3,5cm z každé strany, tedy celkem 7cm. Takže sestava trubice+patice bude o 6,5cm delší než akvárko. Vzhledem k limitující délce 90cm, je výběr poměrně těžký a také cenové náročnější... Doporučuji "prolistovat web katalog" Philipsu, Narvy, nebo Osramu a vybírat. Možností je několik. Asi nejjednodušším řešením by bylo použití vzájemně posunutých 4-5x T8 18W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2007 00:35 Muž isamik [180] Re: lukys
A jake budes mit rozmery akvaria? Tech 0,5cm ti patice urcite presahnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2007 00:26 lukys – délka zářivky+patice
čau, když je u zářivky uvedeno 89.5cm délky, tak kolik cm ještě musím počítat na patice? díky za radu
A nebo zeptám ještě jinak-moje akva bude mít délku 90cm, chci mít součet wattů zářivek 90W. Jaké zářivky byste mě doporučili? Ještě jednou díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 01:24 Caleb Re: storm
Storme, tou 840,860 nebo 830 myslím prostě třípásmové zářivky s určitou "barevnou teplotou". Je jedno jestli je to Philips, Osram nebo Narva....tam bychom se akorat mohli podívat na technické specifikace a vybrat tu nejlepší. Na tom linku od isamika je snad všechno co je potřeba vědět.

Bylo by fajn, udělat nějaký vše osvětlující :-) článek ohledně osvětlení... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 00:45 Muž wladys [291] - CichlidyRe: storm
storme co takhle raději koupi toto narva.netdirect.cz/… je to 18W nic nepřetížíš,budeš mít v akvárku více světla a ještě ušetříš.Kytky ti poděkujou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 00:40 Muž isamik [180] Re: storm
neboj to nepretizis o tech par watu, vetsinou to bejva dimenzovany na nejaky rozpeti:-), jinak ja si taky jako nezkuseny akvarista koupil sun glo, a jakou sem mel radost teda jen tu chvili nez sem vysel z obchodu :-)
ty cisla 840,860 atd. to je jen oznaceni zarivek, kdyztak se koukni na ten link co o par radek vis uvadim, a je to zhruba v 1/3. Jinak co se vsude docitam je tam tahle 3pasmovka lepsi nek glo, skoro kazdej tu na ni nadava( tech co si jich chvali je pomalu ). Vic ti asi neporadim, jelikoz sem zacatecnik s rybickama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 00:40 storm Re: Caleb
to je philips? a kde sa to da zohnat maju to normalne v elektro?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 00:37 storm Re: wladys
su naozaj az take zle?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 00:35 Caleb Re: storm
Podle mě je to stejné. Zaměnit je můžeš v pohodě. Přiznám se, že nevím jaký je v nich rozdíl kromě příkonu. Jde spíš o to, aby ty 2W navíc utáhla elektronika. Kdybys místo toho koupil 2*18W 840 + 860 nebo 830, tak bys to měl za zlomek ceny a rostlinam i oku by to lahodilo víc...toť můj názor. GLO a podobné jsou opravdu "chyták". ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 00:34 storm Re: isamik
ved prave aj ja pozeram na net ako blazon a meral som to aj metrom. este sa bojim ci nepretazim ten set myslim to trafo alebo co to je :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 00:32 Muž wladys [291] - CichlidyRe: isamik
Já už si to taky našel..hagen nemá 18W,ale píše 20W... ale ta má 60cm....takže ti to tam vejde...každopádně 20W je hodně netradiční watáž na 60cm zářivku....já je kdysi koupil taky,ale té watáže sem si fakt nevšim.....bylo to asi tím,že sem je měl nad akvárkem možná měsíc od té doby mi stojí v koutě.... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 00:29 Muž isamik [180] Re: wladys
taky se rad necham poucit, prave sem dohledal ze maj obe 60cm:-), jo jinak ten prumer by mel bejt stejnej obe by meli bejt T8, ikdyz to sem si jeste neoveril
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 00:22 storm Re: wladys
aha :-( a kolko je rozdiel v cm?

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1434x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5232-zarivky-philips-