Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přípravek proti chlóru

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přípravek proti chlóru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 11:56 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Alicichs
Hlavně tam nic nelej. České vodárny zpravidla i chlórem docela šetří...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 11:18 Muž _Rob_ [80] Re: Alicichs
Být tebou, pořídím větší. To malé si nech jako rezervu/karanténu či něco podobného.

Jde to i bez té "chemie" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 11:15 Alicichs Re: patka
No bohužel mi členové rodiny koupili další 2 parmicky a sneka a sumecka nevím co s nimi mám dělat nechci je trápit ani nechci aby se měli špatně no jedna moje kamarádka má akvárium ale taky malé tak nevím komu bych to dala a do zverimexu to vrátit nejde ptala jsem se a nemůžou si je vzít zpět.... takže teď řeším jak se zbavit přebytečných ryb každopádně zaregistrují se aby jste viděli jak se jim daří a popřípadě mi nějak radili co dělat a co ne no teď vím ze tolik ryb tam mít nemůžu ale už hledám řešení jak to vyřešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 11:12 Žena patka [112] Re: Alicichs
OT.Tak ať ti to vydrží,je nově založeno,ale časem to fungovat nebude,je to pro ně malý.To ani vodíčky časem nepomůžou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 11:01 Alicichs Re: patka
Mám je tam pořad a daří se jim dobře, celému akváriu se Dobre daří. Bohužel je nemám kam dát takže si je nechávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 10:38 Muž _Rob_ [80] Re: patka
To pak jo. Do tak malého to nemá význam. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.12.2020 10:37 Muž Yirka [9126] Re: _Rob_
Pokud je chlorovaná jak z bazénu, neměla by snad být ani pitná..... ;-)
Obecně - pokud voda z vodovodu vyhovuje normám pro pitnou vodu, nemůže vadit ani rybám a upravovací chemikálie jsou zbytečné. Už více než 10 let pohodlně měním vodu přímo z řádu do nádrže bez jakýchkoli úprav včetně tepelných a žádný problém. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2020 10:34 Žena patka [112] Re: _Rob_
A k čemu to tam má lít,nevime jak to akva vypadá,navíc to má jen 20litrů..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 10:29 Muž _Rob_ [80] Re: Alicichs
Můžeš, ale není to nezbytně nutné. Záleží jak hodně je voda chlorovaná. Pokud je cítit jak voda z bazénu, tak by to možná trochu chtělo :)

Ideální je (pokud se tyto přípravky používají) přidat přímo do čerstvé vody do kýblu. (Samozřejmě takové množství, které odpovídá objemu kýblu) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.12.2020 10:27 Žena patka [112] Re: Alicichs
1.12 jsi se už ptala,bylo ti doporučeno se zaregistrovat,a nevyhazovat peníze za chemii,ale jinak..nic tam nelij..
Jak to dopadlo s parmičkama v tech 20litrech?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2020 10:19 Alicichs – Chemikálie do akvária při čištění
Dobrý den, mám v plánu čistit akvárium a přidala jsem tam už chemikálií na odstranění chloru a kovu z vody z vodovodního kohoutku před týdnem. Tento týden mám v plánu čistit a odkalovat dno akvária. Když odeberu více než polovinu vody z akvária musím ji samozřejmě doplnit mám do té poloviny zase nalit chemikálií proti chloru atd v tom samém množství jak je předepsáno na mě akvárium nebo nemusím nic přidávat ? Děkuji za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2008 23:09 Hydrovar Re: Bunda
potlesk .. paráda, myslím, že by nebylo od věci založit další sekci v "odkazech", nebo dát jedno vlákno fóra a nasázet tam odkazy na vodárenské společnosti, které veřejně prezentují rozbory vody na internetu ... za Znojemsko www.vodaznojemska.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2008 22:58 Muž bunda [28] Re: Hydrovar
To co jsem popisoval níže platí pro Ostravu a zde je stránka, kde si mužete najít kvalitu vody v jednotlivých Ostravských obvodech a okolí www.ovak.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2008 22:53 Žena bucliik [99] Re: Hydrovar
i to by bylo fajn-až pak naběhnu do nějaké té vodárny na exkurzi tak alespoň budu vědět o jakým postupu se mluví :) článků je tady malinečko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2008 22:51 Hydrovar Re: Sid
No zkusím časem něco spáchat, ale spíš v obecné rovině :) ... jiná voda surová, technologie úpravy i výsledná voda pitná je v jižních Čechách v Plavi, kde ji vpodstatě jen prolévají přes odkyselovací věže, jiná je v Praze-Podolí, kde ji horkotěžko upravují z vody z Vltavy, jiná je ve Špindlu, kde ji dělají z horského potůčku, jiná je brněnská z Březové, zvlášť když se namíchá se Švařcem, jiná je u nás ve Znojmě ... čímž chci říct ... můžu popsat, co se dá s vodou všechno vyvádět aby se dala pít, ale nepovím vám, jak se upravuje zrovna konkrétně u vás ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2008 22:43 Žena bucliik [99] Re: Hydrovar
mě by se to určitě líbilo, jen tak se do vodárky nedostanu tak bych si alespoň početla :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2008 22:42 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Hydrovar
Určitě nebudu sám, kdo se rád doví něco nového. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2008 22:18 Hydrovar Re: filipsi
No páč taky dělám ve vodárenství, tak bych rád uvedl na pravou míru, jak je to s tím ozonem, chlorem a UV ... je pravda, že přes velkou investiční, provozní i energetickou náročnost se UV lampy dávají už skoro při každé rekonstrukci středně velkých a větších úpraven vod a je to pro to, že ničí choroboplodné zárodky a je menší spotřeba chloru. Stejný důvod, plus ještě zlepšení organoleptických vlastností (chuť, pach, barva, ...) má i nasazování ozonizace. Přebytečný ozon se ale potom likviduje v tzv. destruktorech ještě před výstupem vody z vodárny, takže ke spotřebiteli se prakticky nedostane. Přes to všechno se však voda musí chlorovat, protože vyhláška stanovuje obsah volného chloru u spotřebitele v rozmezí 0,05-0,3 mg/l. V praxi to vypadá tak, že z úpravny jde voda s nachlorováním 0,3 mg/l, ale tu chytnou ti nejbližší k vodárně. Na každé volné hladině ve vodojemech a při styku s inkrusty v potrubí se obsah chloru snižuje, proto se na vodojemech nezřídka přidává další chlor a to většinou ve formě vodného roztoku chlornanu. V nových provozech už se většinou používá tzv. chloraminace, která brání vzniku trichlormetanů v koncových větvích tím, že dodává do vody chlor vázaný, který se až postupem potrubí mění na chlor volný a tedy reagující s bakteriemi a nečistotami. Teoreticky platí, že při nalití vody přímo z kohoutku do akvária by veškerý chlor (v tak mizivém množství jako je u spotřebitele) během chvilenky zreagoval se všemi nečistotami v akváriu (a že jich je tam požehnaně) a rybám ani bakteriím ve filtru by neublížil (pokud neměním 50% vody nebo podobné zvěrstvo). Ale teorie je teorie, takže i já raději nechám vodu odstát, nebo použiju AQUASafe, když je potřeba udělat operativní výměnu.
Edit: kolega Bunda už tu načal i vlastní úpravu vody a zmínil jeden ze způsobů, jak se dá voda upravovat. Tohle by bylo na delší "přednášku", protože krom téhle, již zmíněné, existuje ještě nespočet dalších a vždy záleží na kvalitě a původu vody surové. Nejjednodušší je si zajít do VAŠÍ vodárny na Den otevřených dveří, který se dělává většinou na DEN VODY někdy v půlce března. Pokud by byl zájem, tak o tom můžu sepsat i nějaké dlouhosáhlé pojednání sem do rad, ale nevím, zda to někomu k něčemu bude, protože se to opravdu kraj od kraje, město od města liší ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2008 06:08 motýlek Re: fajfmen
od člověka, který je přímo u zdroje :-): ne všude se používá k desinfekci vodovodní H2O chlor, někde se voda ošetřuje ozonem - v tom případě opravdu stačí 1-2 hodiny a může se voda bez obav použít ... chlorovanou bych opravdu riskl jen kdyby šlo rybkám "o život" po nějakém průšvihu ... já mám ale jiný problém: z vodovodu je voda s pH 7.0, smíchám s rašelinovým výluhem s pH 6.2 ... a výsledek?: pH 7.2-7.4 !!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2008 03:14 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: chicko
Jestli se nepletu, tak už při samotném napouštění ho většina vyprchá a zhruba do půl hodiny by tam neměl být žádný. Každopádně, aby se voda ještě odrazila, je lepší nechat to stát do druhého dne ;-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2007 13:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: filipsi
tak uv se na úpravu pitné vody nepoužívá hlavně z toho důvodu, že to není potřeba. hold máme odkuď brát dobrou vodu =) ale třeba v Paříži, kde berou pitnou vodu ze Seiny, ji upravují uv zářením a pak do trubek cpou ozon. takže já osoně bych byl rád za chlor :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 20:13 Muž filipsi [1295] Re: bunda
Diky, myslel jsem si to. Pred cca 10ti lety probihaly pokusy s tim, nasadit uv ve vodarnach ve velkem. Nekdo tu nedavno tvrdil, ze uz se tak deje, a nemohl jsem o tom nic najit. "Klasicky" vodarensky postup znam, pamatuju ho z nekolika fajn exkurzi :-) .
To s chloridy byla specialne otazka na chicka s jeho "odvaznou" teorii nekolika druhu chloru, krere vznikaji pruchodem trubkami ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 19:11 Muž SAA [9] Re: chicko
Já když měním 100% vody u svých halančíků, žádný prostředek nepoužívám, napustím vodu do kyblíku a naliju do nádrže. Pak po pár minutách vypustím ryby, ani mláďatů, ani dospělým zbytky chloru ve vodě neškodí. Co se týče ostatních ryb, máme ještě v obýváku akva s běžnými rybami("koi" mečovky, paví oka, neonky, Cory. aeneus, Cory. pygmaeus) a ani těmto druhům ryb nevadí, když kyblíkem naliju postupně vodu (je třeba 6 kýblů), chlor tam v nějaké vyšší koncentraci asi není. Nefiltruju, nevzduchuju. Vyzkoušel jsem takovou tu modrou vodu co dávali k AT nebo ATF vzorek (AquaSafe?), neuškodilo to rybám, ale že by se nějak jinak tvářily po výměně vodu, to taky nemůžu říct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 18:44 Muž bunda [28] Re: filipsi
Určitě se běžně v ČR nepoužívají UV lampy pro úpravu pitné vody. Bylo by to neekonomické. Vody se upravují fyzïkálně - aerací ( nasátí kyslíku na vodních skocích ). Dále je voda upravována chemicky přidáním vápenného mléka. To zvedne pH nad 8. Dále jsou vody sedimentovány a filtrovány ( odstranění vloček vápna na které se navázaly nežádoucí příměsy ). Nakonec přichází dávkování vodného roztoku chloru, keré působí jako desinfekce. Samozřejmě jsou dnes daleko přísnější normy na chlorování. Chlorid zeleznaty, chlorid vapenaty a chlorid sodny nemají nic společného s chlorem ve vodě.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 16:55 Muž wayn [79] Re: Diego
Řešil bych to delším odstátím vody. Když to potřebuješ jen někdy, tak ti ten přípravek vyexpiruje než ho spotřebuješ, každá chemie zbytečně oslabuje ryby, většinou obsahuji fosfor... Prostě dle mého vyhozené peníze ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 15:30 Muž Diego [72] Re: wayn
to já ted nevím,v léte mam vodu ze studny bez chloru,ale v zimě je z vodárny,cítit chlorem je jenom někdy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 15:09 Muž wayn [79] Re: Diego
Kolik ho tam máš, že ho potřebuješ odstranit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 14:34 Muž filipsi [1295] Re: chicko
Jsou totiž dva typy chloru ve vodě: je to tzv volný chlor-je velice prchavý a pak je tzv vázaný chlor,
Jak si mam takovy "vazany chlor" vznikly pri pruchodu potrubim predstavit? Jako chlorid zeleznaty, chlorid vapenaty a chlorid sodny? ;-)
Nebo uplne jinak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 14:06 Muž filipsi [1295] Re: bunda
Kdyz tu mame primo vodaka - dovolim si dotaz - snizilo se v prubehu let chlorovani vody? (driv nekde byla citit brutalne, ted uz to nepotkavam). Pouzivaji se bezne v CR v upravnach UV lampy? (supluje se tim mnozstvi chloru?)
K tematu - myslim, ze z kohoutku je voda takova, ze ji primo rybam bez uprav muzeme lit (lepe po uvolneni plynu rozpustenych za vysokeho tlaku), bez pripravku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 13:34 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Diego
Doplnuju vymenenou vodu kyblem a kazdej projde 15ti minutovym brutalnim vzduchovanim :).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 13:34 Muž bunda [28] Re: chicko
Laboratorně jsem tento pokus nedělal. Je to zbytečné. Pracuji ve vodárnách a vím že většina chloru se odbourá již cestou ke spotřebiteli. Čím je delší potrubí tím dojde do domácnosti méně chloru. Naváže se na inkrusty železa v potrubí a rozpouští ho. Pokud je chloru více jak 0,15 mg/l tak je cítit charakteristický zápach chloru jako na bazénu. Vyhláškou 187/2005 je povolena mezní hodnota chloru 0,3 mg/l v pitné vodě. Takže 2 mg/l nehrozí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 12:33 Muž chicko [124] Re: Silent
Ano ale narozdil od embolie je poškození řaber chlorem nebo i rozpuštěnymi plyny poměrně časté(bohužel)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 12:06 R Muž Silent [5949] Re: chicko
Embolie je samozřejmě extrémní případ, ale stává se to. Minimálně to rybám může poškodit žábry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 12:01 Muž chicko [124] Re: Silent
no embolie u ryb musí být zajímavá a s těma bublinkama máte pravdu zrovna sem to sem chtěl napsat, ale předběhl jste mne ..... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 12:00 R Muž Silent [5949] Re: Vrbouš
No ony ty bublinky nejsou ani tak o chloru jako spíše o všech rozpuštěných plynech ve vodě. Při napouštění z vodovodu totiž dochází k prudké změně tlaku uvnitř tekutiny a tak se rozpuštěné plyny vysráží do bublinek a může za určitých podmínek dojít u ryb až k embolii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:57 Muž chicko [124] Re: Vruboš
Jsou totiž dva typy chloru ve vodě: je to tzv volný chlor-je velice prchavý a pak je tzv vázaný chlor, ktery prchá velice pomalu asi tak při koncentraci 2mg/ml na l vody tak je to 18 hodin..... tento chlor (vázaný) vznika z volného chloru při pruchodu potrubim ==> je to vedlejší produkt dezinfekce chlorem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:54 Vrubouš Re: chicko
Pravda,kdyz se zaklada akvarium,bublinky jsou vsude.Ale u zabehnute nadrze nemuze byt absolutne problem z vymenou vody...Ja z cca 250 L menim co mesic 50 L vody a nikde zadne bublinky nejsou.Naopak,u vyteracek,ktere maji 10 litru i vice,kde je hole dno a chumel Javskeho mechu,se bublinky obevi i po vymene jen 2 L vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:54 Muž chicko [124] Re: bunda
No to bych se hádal. Dělal ste nekdy tento pokus laboratorně? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:52 Muž bunda [28] Re: chicko
Pokud vodu napustíte prudce do kbelíku tak většina chloru uteče ihned. Pokud necháte vodu stát tak do chlor vyprchá velmi rychle, do hodiny tam není nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:49 Muž chicko [124] Re: Diego
No to je docela dost vody, takže by tady to odstátí bylo na místě, případne prípravek :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:44 Muž Diego [72] Re: chicko
:-O 30% ze 170litrů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:41 Muž chicko [124] Re: Vrbouš
Jó chlor videt nejde. A problém májí rybičky(žábry) a taky záleží kolik vyměnujete vody hmm hmm hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.12.2007 11:31 Vrubouš Re: Diego
Napoustim primo z vodovodu a nevidim problem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:30 Muž Diego [72] Re: isamik
já bych to taky nechal odstat,ale nevím kam bych to dal. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:26 Muž chicko [124] Re: maxipes
já též a myslím že za ty prachy musí fungovat )doufám)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:26 Muž isamik [180] Re: Diego
Cas je vyborny pomocnik a nadoba na odstati sou dobrymi pomocniky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:13 maxipes Re: Diego
Já pouzivam tetra aqua safe a je dobrý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2007 11:11 Muž Diego [72] – přípravek proti chloru
Nevíte jaký přípravek proti chlóru je dobrý? X-)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 1373x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5002-pripravek-proti-chloru