Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ryby do tvrdé vody?

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Výběr ryb / Hodí se tyto rybky k sobě? 

Akvaristik.eu

Ryby do tvrdé vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2021 10:22 Muž KarásekLut [93] Re: Lojza007
Vim ze parmicka bude vprostred a pancernicek dole. Hlavne mi slo o to aby tam nehrali na honenou a neuhonily se smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2021 09:56 Muž Lojza007 [1204] Re: KarásekLut
Parmička duhová mě pancéřníčky zcela ignoruje, v podstatě se jedná o jiný patra akvária. Ale mám je v měkké vodě, takže s tímto nepomůžu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2021 08:25 Muž KarásekLut [93] – ryby do tvrdé vody
Zdravím, v atlase jsem si našel ryby do tvrdé vody ale chtěl bych znát váš osobní názor. Přemýšlel jsem, že bych nakombinoval pancéřníčka napskýho (nebo pancéřníčka malýho) s parmičkou duhovou. Myslíte že by se spolu snesly a že by tvrdou vodu zvládly? Mám v akva živorodky duhový a těm se celkem daří.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 18:35 Muž Radun [0] Re: vaclav
Raději se přizpůsobím tomu, co tu mám, než abych kupoval další techniku, hold druhý velký sen bylo Malawi, tak to vyřešili za mě:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2018 18:21 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Radun
Tak si kup osmozu a můžeš pěstovat co chceš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 17:58 Muž Radun [0] Re: NHKG
Měl jsem v plánu blackwater s geophagama, skaláry, hejno Teter, ale nechci to trápit, živorodky už mám za sebou, k tomu se vracet nechci:)

Dle rozboru VAKu je to v současnosti 21.3 dGh
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 15:40 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Radun
Většina méně náročných ryb takovou vodu přežije, pokud není pH někde úplně mimo. Ale záleží jak který druh. Pokud máš vybrané konkrétní druhy, napiš, třeba nějaké vhodné vybereme. Hodnoty v atlase je potřeba brát jen orientačně.
Co takhle živorodky, většina ve tvrdší vodě dobře prosperuje a množí se.
rybicky.net/atlasryb/celed/Poeciliidae

Běžné druhy třeba:
rybicky.net/atlasryb/zivorodka_ostrotlama
rybicky.net/atlasryb/zivorodka_duhova
rybicky.net/atlasryb/mecovka_mexicka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 15:30 Muž Riccihifi [13] Re: Radun
U nas ma voda okolo 19 , napustam akvarka priamo z vodovodu a ryby su zatial v pohode, 4zubce, pirane,vrubozubce aj neonky, takze to neriesim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2018 15:12 Muž Radun [0] – ryby a trvdá voda
Přeji všem hezkou neděli a rád bych se zeptal, jaký vliv má tvrdost vody na rybičky, např u mě doma teče dost tvrdá voda cca 20 dGH a když si tak projíždím atlasy ryb, tak málokterá má takovou hodnotu v popisu:) Je to pro ně životně nebezpečné, nebo se třeba jen nebudou množit, jak se to projevuje?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2011 05:18 Muž LiborSprysl [9015] Re: PetrNovakBolid
ahoj Tato otázka je celkem často řešená na všech portálech. Tvrdá? Měkká? Jaká vlastně? Ono je otázkou spíše, jak si s tou vodou chovatel umí poradit. Živorodky se dají chovat ve vodě trojkové, stejně jako třicítkové, což jsem obé zažil v poslední třinácti letech. Pravda je, že čím více se voda blíží ideálu a tudíž čím méně se ryby musí přizpůsobovat podmínkám, které nejsou zcela ideální, tím více se mohou věnovat činnostem, které od nich očekáváme. Tedy rostení a množení. Díky obrovské adaptabilitě se dá říci, že po třech generacích si živorodky zvyknou a mají spíš problém přivykat tvrdé vodě. Ten veliký rozptyl hodnot v atlasech na portálech je vlastně zcela správný. Ovšem chybí možná přípodotek, že by si zájemce o daný druh měl zjistit, v jaké vodě ta ryba vyrostla, aby jí moc nekomplikoval život přechodem do své nádrže, kde budou podmínky zásadně jiné.
To že třeba tebou zmiňované velifery žijí i v brakické vodě není nic nenormálního, je to prostě lokální záležitost a nejen u nich. (Byl publikován text o chovu a odchovu BM v mořském akváriu :-))Je to jen výhoda této ryby, že snáší velký rozptyl hodnot vody. Měl jsem ji na horách v té trojce....v nynějších podmínkách jsem ji nezkoušel :-)Kromě živorodek žijí v brakické vodě mimo jiné také mnohé větší a velké cichlidy, ale podle mne nelze z toho dovozovat závěry, které by měly vést k nějakým zásadním změnám v atlasech.
Samozřejmě se takové experimentování netýká ryb z přímých importů, kde je nutné ladit vodu co nejpřesněji k lokalitě jejich výskytu. Ale díky tomu, že jsi zmínil tři druhy ryb, z nichž dva jsou velmi hojně chované v různých vodách, tak je to jen důkaz pro tu mou teorii o veliké přizpůsobivosti "zdomácnělých" akvarijních ryb.
A poslední poznámka - ve tvrdé vodě, která rybám není přirozená, mnohé druhy ryb rostou pomaleji. To je patrné třeba u skalár, které jsem na horách "do trhu" dával i po třech měsících, při tvrdé vodě to u některých barev trvalo i pět měsíců.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2011 20:25 PetrNovakBolid – Ryby a tvrdá voda
Jaké máte zkušenosti se snášenlivostí tvrdé vody u různých ryb? Nemyslím výtěrovou a vývojovou vodu, ale vodu pro dospívající nebo dospělé ryby. Na portálech uvádějících podmínky pro chov a v akvaristické praxi jsou hodně velké rozdíly.
Příklad 1: Na portálu Poecilia velifera 13 – 20 st. dGH, v praxi jezírka ve vápencových kotlinách, kam proniká i mořská voda.
Příklad 2: Aplocheilus panchax, na portálu 4 – 12 st. dGH, v praxi minerální prameny i brakická nebo mořská voda.
Příklad 3: Puntius tetrazona, na portálu 2 - 10 st. dGH, v praxi je při odchovu mladých ryb používán mohutný filtr s náplní vápencovou drtí.
A tak by se dalo pokračovat. Myslím, že by byly zajímavé zkušenosti z praxe u různých ryb. Třeba si i provozovatelé portálů jednou opraví údaje…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2007 20:19 R Muž Silent [5949] Re: nigule
Čichavci líbající dorůstaji až 20 cm. Echinodory nejsou jemnolisté. To je třeba zdrojůvka, stolístek, vodní mor, kabomba ale ta chce měkkou vodu nebo růžkatec. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2007 20:04 nigule Re: Silent
jo, tak 6 ks od jednoho druhu je ok, ale 4-5 druhu myslim ani nebude nutny, me se nejvic libi perletovy, pak modry a pruhovany a libajici, protoze si davaj ty hudlany...tak bych asi vybrala neco z tehle...ale myslim, ze bychom se spokojily treba se 3 druhama...
co se tyce tech jemnolistych, tak to je i echonodorus? tem se jakz takz dari a vedle v akva (100l) mame taky par dalsich rostlinek a vypadaj, ze jedou...tk uvidime...
i kdyz to rozmnozovani...kdyz to prijde tak to prijde, ale snazit se o tom asi nejak extra nebudem, bysme nemeli cas pak resit, co s prckama...:-))
jo a kardinalka je docela hezka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2007 17:50 Žena popelucha [12] Re: nigule
V knížce o akvaristice (Mayland, Sladkovodní akvárium) se píše, že kardinálka čínská je rybka žijící v krasových oblastech - čili asi tvrdovodní. Ale je to teda prcek pro 400 l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2007 16:47 R Muž Silent [5949] Re: nigule
Rozumný řešení by bylo tak maximálně 4-5 druhů po 6 kusech. Je ale třeba dbát aby byli v dospělosti přibližně stejně velcí. Ta zakruticha samozřejmě stačí, ale pokud se chceš pokusit o množení tak se bez jemnolistých rostlin neobejdeš. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2007 12:03 nigule Re: Silent
diky, sme si rikala, z to bude asi nejaky takovy mnozstvi...
jojo, ale v ty nasi 4stovce by jich mohlo byt vic, ne? myslim druhu...a zarostla je nadrz hlavne valisnerii, ta jede jakol blazen :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2007 11:54 R Muž Silent [5949] Re: nigule
Čichavce je možný chovat třeba po 5-6 kusech. Aby se cítili dobře potřebují zarostlou nádrž třeba egerií nebo růžkatcem. Ty snesou i tvrdou vodu. A pozor na průvan ten labyrintky nesnáší. X-) Druhů samo může být víc hlavně to nepřehnat no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2007 11:28 nigule Re: Silent
jooo, cichavci se nam moc libej, tak me napadli, ale jsete jsem nestihla je nastudovat...tak super, asi to vyhrajou! :-)) spolu s nejakym hejneckem zivorodek...

jeste dotaz, kolik by melo byt cichavcu jednoho druhu, aby byli spokejni? a muze byt vic druhu cichavcu v jednom akva? diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2007 07:36 R Muž Silent [5949] Re: nigule
Pro tvrdou vodu se hodí taky ještě duhovky rodu Melanotaenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2007 23:56 Muž wladys [291] - CichlidyRe: Sidonius
Je to tak jak píšete.Sypu si popel na hlavu. hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2007 23:14 Nobody Re: nigule
Myslím,že v"tvrdé vodě" se dá chovat spousta rybek(i tetry)! :-) Jen si musí na tuto vodu postupně zvyknout! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2007 22:52 Muž filipsi [1295] Re: Sidonius
Chci tim rict to, co jsem napsal. Rozmezi tvrdosti i alkality v obou jezerech je dost velke (pro me prekvapive, nevim o tom, ze by to nekde bylo v takove mire).
Zakladni vyroky me nezajimaji, text ctu jako celek, temata od zacatku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2007 22:31 Sidonius Re: filipsi
Co tím chcete říct, Filipsi? Základní výrok vztahující se k tématu je tento:
Wladys: Voda v Malawi i Tanganyice je tvrdá.
Tvrdá voda je označení pro vodu o tvrdosti 12-18 st. dGH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2007 22:27 Muž wayn [79] Re: nigule
Živorodka velkoploutvá by nebyla dost velká? Ve velmi tvrdé vodě jsme mívali kromě živorodek pancéřníčky kropenaté.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2007 22:25 Muž filipsi [1295] Re: wladys
...Voda v obou jezerech má dost velké rozmezí tvrdosti a jsou i místa kde je voda měkčí.Hlavně v Malawi.....
Kdyz clovek vyhleda mereni v ruznych mistech brehu, uvidi, ze to rozmezi je neuveritelne. Klidne 3-4xvetsi/mensi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2007 21:51 Sidonius Re: wladys
Wladys: Voda v Malawi i Tanganyice je tvrdá.
Narozdíl od vás se těmito rybami nezabývám, ale jistým informacím člověk neunikne, i kdyby chtěl... ;-)
Nezaměnil jste tvrdost s alkalitou? Různé zdroje se shodují na tom, že voda v jezeře Malawi je měkká, (cca 4-5 st. dGH), a voda v jezeře Tanganyika polotvrdá, (cca 6-12 st. dGH)... Tak jak to tedy je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2007 20:48 nigule Re: Silent
no, tak myslim, ze kancici asi nebudou pro nas :-)) citronak je moc velkej, a pricno pruhac zase hrabe ve dne a tak predpokladam, ze by nam vytahal vsechny kytky...:-(((
zivorodky jsou fajn, ale sou malinkyyyyyy :-)) chtelo by to k nim jeste enco vetsiho, co by v tom velkym akva bylo pekne videt ....
budu taky hledat...a hledat...a...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2007 20:31 Muž georged [44] - ŽivorodkyRe: nigule
Živorodky již chováme velmi dlouhou dobu(hlavně platy a mečovky) a tvrdá voda je pro ně vyhovující. Co se týče těch rostlin, jsou i druhy, kterým tvrdá voda nebude vadit(koukni na rostliny ze středojižní ameriky...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2007 20:06 Muž wladys [291] - CichlidyRe: Silent
Voda v Malawi i Tanganyice je tvrdá.Voda v obou jezerech má dost velké rozmezí tvrdosti a jsou i místa kde je voda měkčí.Hlavně v Malawi.Obecně je voda v tanganyice tvrdší.Živorodky snesou tvrdou vodu,ale většina rostlin ne.Budeš muset vybrat rostliny,které v tvrdé vodě přežijí.V oblasti střední Ameriky najdeš toky s tvrdou a zásaditou vodou a v ni živorodky samozřejmě plavou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2007 19:55 nigule Re: Silent
no, je to voda dost tvrda. nekam sem si zapsala, kolik mi rekli na vodarnach, ale nemuzu to najit :-(( kazdopadne hodnoty mluvi o vode tvrde az velmi tvrde.
my mame radi akva osazene kytkama, takze by asi ani malawi a tang nebyli uplne vhodny...
diky, kouknu na informace o rybkach, cos napsal.
dalsi napady samozrejem uvitam...
jo a jedna se o akva cca 400l (rozmerove)...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2007 19:43 R Muž Silent [5949] Re: hanz
Pro hanze: voda v jezerech Malawi a Tanganika je zásaditá,ale tvrdá není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2007 19:37 R Muž Silent [5949] Re: nigule
Jde o to jak tvrdou. Tvrdší vodu obecně snáší ryby původem ze střední Ameriky. To jsou některé druhy živorodek(Platy,Mečovky nebo Paví očka) a cichlid(Kančík příčnopruhý,červenohrdlý,citronový).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2007 19:32 Muž hanz [27] Re: nigule
Zalezi podle biotopu...
Treba biotop Malavi a Tangalika vtech je voda tvrda...Ale take zalezi jakou tvrdost mas na mysli ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2007 19:18 nigule – ryby do tvrde vody?
ahoj, poradite, jake ryby maji rady tvrdou vodu? diky n.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 2109x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4714-ryby-do-tvrde-vody