Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení paludária

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Osvětlení paludária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2007 10:08 Sidonius Re: Malapa
O každé vaší větě, (stejně asi, jako o mé), by se dalo dlouze diskutovat. Např. o tom, jak chápete souvislost kožovce se světlem vy, a jak já. Netvrdím, že krupička v osvětleném akva nezlikviduje rybky, ale že (velmi zjednodušeně!) atak kožovce v takové nádrži nebývá tak razantní, jako v tmavé nádrži. (Zdroj nepřidám, nemám čas ho hledat. Klidně tento výrok zpochybňujte. :-)). A toho kožovce jsem přidal jen pro zajímavost, na okraj... :-)

O problematice ozařování rostlin se raději zmiňovat nebudu - vyvolal bych znovu mnoho emocí...
Nechme si v této otázce každý svůj názor. ;-) :-)

Závěrem: už jsem připustil dříve, že ne pro všechny druhy rybek je silné osvětlení přirozené. Ale důsledky takového prostředí pro chov, (nikoli odchov!), nejsou pro ty druhy, které jsem měl v podobných nádržích možnost pozorovat já, tak stresující, jak si myslíte. :-)
V "rybích koncentrácích" to bývají jiné příčiny, proč rybky (a rostliny) trpí. Nadbytek světla to obvykle nebývá... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2007 09:40 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Sidonius
Krupička zlikviduje rybičky v akváriu bez ohledu na množství světla. V takhle omezeném ekosystému rybky nemaj šanci. :-( A možná to jen špatně prezentuju, ale opravdu si myslím, že velké množství světla není nutností. Nutností, né že se nesmí hodně svítit, nezabije to rybičky a rostliny už tuplem ne. Ano, vyšší intenzita osvětlení může rostlinkám pomoct vyrovnat nedostatek jiných faktorů nutných pro jejich růst, ale nikde není psáno, že kdo svítí méně než 0,5W/l tak mu rostlinky neporostou. Naopak také nemusí růst ani při intenzivnějším osvětlení, ikdyž je pravděpodbnější, že porostou lépe.
Stálo by zato, věnovat čas hledání světelných podmínek v lokalitaách výskytu nejčastěji chovaných rybiček. Možná by jsme se divili. Například neonky a mnoho dlších teter žije v hodně tmavém prostředí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2007 09:28 Sidonius Re: Malapa
Malapa: Viděl jsem tu prezentace, kde lidi svítí i watem zářivek na litr...
Když vynecháme nádržky do nějakých 30 l, těch větších, osvětlených "1/1", zas tak moc nebude - to moje bude spíš výjimkou, ne? :-)
Máte zkreslenou představu, že rybky pod takto silným osvětlením musí prožívat nehorázný stres nebo používat bílé hůlky... :-D
Pokusím se nahrát video a ukázat vám, jak při takovém osvětlení rybky trpí... Jak zalézají do rostlin, některé dokonce pod kameny a nevylezou dřív, než se zhasne, aby po hmatu našly něco k snědku... :-O
O.K. - ne pro všechny druhy ryb je takto silné osvětlení přirozené, (a pro odchov řady z nich je světlo jedním z limitujících prvků), ale věřte mi - nevidím na svých rybkách vinou "přesvícení" jakékoli náznaky stresu. Nám, co silněji svítíme, jde především o rostliny. (A je vedlejší, jestli si někdo myslí, že přesvědčení o "nutnosti" pořádně svítit je oprávněné nebo nikoli. ;-) )
Přesto si troufnu tvrdit, že silně nasvícená, ale nepřerybněná, dobře zarostlá nádrž s funkčními rostlinami a vhodnou kombinací rybek je pro ně vhodnější, než potemnělá, zaneřáděná, přerybněná nádrž, se živořícími rostlinami...
BTW - víte, že třeba kožovec má raději tu vaši variantu, než moji? smich A že kam chodí slunce, tam nemusí lékař?! ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2007 08:27 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Štěpán
To si děláš prdel, že jo? Viděl jsem tu prezentace, kde lidi svítí i watem zářivek na litr. Pokud už jsi to neskoušel a nejsi od toho slepý, tak se podívej do tělesa například s 4x36W zářivkou třeba z 20cm. Až se ti oči vzpamatují a ty zas něco uvidíš, tak nám sem popiš své pocity. :-D A tobě se to zdá pořád málo a rybičky by jsi pod tím nechal žít pořád. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2007 08:22 Štěpán Re: Malapa
Chceš důkazy? Nedostaneš je. Ale akvária chovatelů na VŠECH fotkách, co jsem kdy viděl, byla osvětlena jenom tak, aby chovatelé do těch akvárií viděli. Víc ne.
(chovatelem mám na mysli toho, kdo ryby cíleně množí a prodává)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2007 08:15 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Štěpán
A to je psáno kde? Máš to podložené, přesněji, dokážeš to argumenty, né doměnkama, dokázat? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2007 08:06 Štěpán Re: filipsi
Svítidla na levné výbojky do patice Rx7 (ty s kontakty na opačných stranách) mají většinou docela široké vyzařovací úhly, takže by se dala využít jak s osvětlení akvária tak rostlin nad ním. Kupovat svítidla s osově souměrným směrovým reflektorem na dražší výbojky s paticí G12 a pak dosvěcovat rostliny zářivkami mi přijde nelogické.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2007 07:43 Štěpán Re: Malapa
Nejsem si jistej, zda třeba Malapovi neuniklo, že s tím nechce svítit jenom do vody, ale i na rostliny nad akváriem.

A je všeobecně známo, že chovatelé svítí málo, prosperující rostliny nepotřebujou, protože mají přerybněno s stejně musejí často měnit vodu. Takže chovatelovy komentáře o světle můžou být pro akvaristy nechovatele stejně hodnotné jako bzučení mouchy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 23:11 Muž filipsi [1295] Re: Malapa
... já mam taky 0,5w/l, ...
Jenze mas 200l a zarivky. To jsi kapku jinde, nez svitit 300W reflektorem usmernenou vybojkou do 600l.
(ja uz vim, mam luxmetr :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 21:47 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Štěpán
Už zase? 300 W to je tvoje minimum, co? :-D Víš kolik propállíš za rok? Ekology na tebe! tone
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 21:32 Muž filipsi [1295] Re: Štěpán
Kombinace zářivek a výbojek by byla dost nešikovná. Dvě 150 ky by to mohly zvládnout všechno.
Proc nesikovna? Pokud vybojky budou svitit s pomoci reflektoru dolu do vody, aby ta byla dobre osvetlena, na palu stenu moc svetla nedopadne, to by jeste chtelo neco zesikma zepredu zeshora, s vetsim uhlem (teda pokud to bude vypadat tak, jak si predstavuju). Horni vybojky budou tak 1.5m ode dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 21:14 Muž neo999 [11] Re: filipsi
Problem byl asi oodinium. Temer vsechny ryby mi umrely. Moje blbost, nechal jsem se premluvit a nadodrzel jsem karantenu.

Momentalne svitim 54w 830-12h+3h 54w 865.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 21:10 Štěpán Re: filipsi
Kombinace zářivek a výbojek by byla dost nešikovná. Dvě 150 ky by to mohly zvládnout všechno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 20:58 Muž filipsi [1295] Re: rolandmynar
To ja jo, kdyz se vubec nepocita cas a "drobnosti" co jsou doma, za tu cenu to jde.

neo999 - Proc si nadrz znovu zakladal? Jaky byl problem? Prece jen, 108W/550l se mi zda na spodni hranici, 0.01 W/cm2, to fakt ted svitis pouze polovinou, 54W ??

U toho paludaria bych i ja volil vybojkove reflektory, 2x70W + zarivku(y) pro horni cast.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 20:57 Muž neo999 [11] Re: Nik
Abych věděl čím by jste to nasvítili vy. Vzhledem k výšce palu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 20:41 rolandmynar Re: neo999
To 6-ti kilo jsi myslel jenom za zářivky 1000,-? coze Nevěřím, že i s tím krytem a součástkami. no

Mrknul jsem na tvoji nádrž a září jako sluníčko. Jen ten kryt musel být dražší. Možná ani nevíš kolik to stálo co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 20:04 Muž Nik [191] Re: neo999
Tak proč se ptáš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 19:42 rolandmynar Re: neo999
Hmm, to je dobrý no. Já osvětlil 264l za 3000,- a to relativně levně (na to co mám).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 19:41 Muž neo999 [11] Re: Nik
Ja mam za 1000 Kc osetleno 600l. A v pohode. Podle toho jsem to odvodil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 19:34 Muž Nik [191] Re: neo999
Za dva tisíce jsem osvětlil 180 litrů. Zbytek si vyvoď sám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2007 19:32 Muž neo999 [11] Re: Štěpán
Za pětistovku to by bylo super. smich Ja pocital tak do 2000kc. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2007 21:27 Muž Nik [191] Re: neo999
Přikláním se k názoru, že u 1200 litrového paludária je lepší si zařídit adekvátní osvětlení. V tomto případě pouze výbojky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2007 21:25 Štěpán Re: neo999
7 tis. (svítidla včetně dph a výbojek) je vzhledem k velikosti a uvažované úpravě akvária moc? Ani bych neřekl. Naopak se mi ta cena zdá ještě velice slušná. Snad si nemyslíš, že to kvalitně nasvítíš za pětistovku???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.11.2007 20:45 Muž zikyc [79] - SumciRe: neo999
Holt každá sranda něco stojí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2007 20:42 Muž neo999 [11] Re: Štěpán
Dik za tip. Ale neco levnejsiho neznas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2007 18:52 Štěpán Re: neo999
Výbojkama. Například dvěma svítidlama Modus DELO, 150W, symetrický reflektor, metalhalogenidová výbojka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2007 18:49 Muž neo999 [11] – osvětlení paludária 1200L
Poradí mi někdo jak osvětlit 600L (188x53x60-dxhxv) akvarium? Se stejnym prostorem nad akva pro rostliny. ahoj

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1162x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4649-osvetleni-paludaria