Tlamovci - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Tak od klávesnice bych poradil vyměnit polovinu vody a to opakovaně po sobě a když to nezabere, potom jde už o větší problém, tedy s největší pravděpodobností bakteriální nezdobu, tedy rybu buď zkusit v separé léčit a nebo rovnou poslat na druhej břeh a především se zaměřit na kvalitu prostředí, protože bych si tipnul, že zde je onen pověstný pes zakopán. Registrace a zřízení prezenatce s uvedením co největšíhio množství pravdivých údajů o nádrži by jistě celou věc pozitivně posunulo.
0 06.07.2016 20:35 Sarka – Nadmuta ryba
Prosim poradi nekdo, co tlamivcem, ktery je dosliva nafouknuty? V akvarku he cca dva mesice, minuly tyden jsme prikoupili nekolik novych rybek z overene prodejny, nakupujeme stale v jedne. Akvarko bylo nedavno cisteno a pouzit pripravek proti rasam. Ostatni ryby jsou vsechny v poradku. Diky za jakoukoliv radu
Starší reakce
Ve 180 litrech 28 tlamovců, na to ani ta tvoje péče stačit nemusí, ale nejsem odborník na tlamy, jdu na to od lesa, jak se to obvykle děje. Osobně to tipuji na ty bakterie, tedy bych dal rybu do separé a léčil Bactopurem direct, ale jenom na mě, sedláka nedej, počkej si co k tomu budou mít ostatní.
Výměna 70% vody týdně filtr cca 8 l molitan kroužky substrát pro vata do zed vse ok.
Stáří ne je rok starej.plodnej až až
Vyšší dusíky, vnitřní paraziti, už i třeba namnožený bakterie, no tipuju. Třeba i stáří, no tipuju a spekuluju. Začal bych klasicky kvalitou prostředí.


Ahoj tak dva dny má můj zebra red samec nafouklé břicho straní se.Čím to.je to krasavec a nechci o něj přijít.
Starší reakce
ok ok všem moc díky za rady už na tom makám keramiku už jsem přidal a pro sychr jsem objednal ještě vnitřní filtr Atman 202 tak snad to všechno zabere

Podle mě jde i o špatné krmení. Přijde mi podle fotek, že postižený jedinec je dost nafouklý. To se odvíjí už i od špatné péče o akva. Presentace by pomohla více.
Za mě: krmení
SERA flora 3x v týdnu (max 2 denně)
SERA granule 2x v týdnu (jednou denně)
cyklop 1x v týdnu
1x týdně dietka
Vynechal by jsem okurky a jiné podobné nesmysly.
Vodo výměna: 1x týdně/ pol.nádrže
Jak psal grunda zbav se akt. uhlí ve filtru.
Přidej čerpací hlavu s filtrační pěnou.
Ať se daří.

vyhoď to uhlí a nahraď ho keramikou, pokud neodstraňuješ z vody léčiva, tak je tam na ...., jinak jeden filtr na Malawi mi přijde málo, ale Fluvaly neznám, netuším kolik je tam náplní
Ahoj
Všem díky za rady.
Krmím granulema od sera 1-2 denně občas jim tam přidám i salátovou okurku. Ten no2 test je taky od sera na stupnici je 0 - 0,5 - 1,0 - 2,0 - 5,0mg/l tak jsem to bral že když jsem pod 0,5 je to ok
Jinak ve filtru fluval 405 je molitan, dvě patra keramiky, a dvě aktivní uhlí.
Budu tedy více odkalovat a měnit vodu. Myslíte si že mám pořídit ještě jednu filtraci?
Čím a jak často krmíš (denně/týdně)?
Filtraci to bude chtít nacpat tou nejkvalitnejší keramikou, jako jse Substrat pro, Siporax, Micro Mec a jim podobné. Neopoměl bych ani využít levné a velmi účinné médium jakým je Zeolit, do Malawi zvláště vhodný pro svojí schopnost snižovat N látky.
měnila bych 75% vody týdně, při problémech mnohem častěji
Ne, nejdřív mají problémy ty nejcitlivější. Ať už druhy nebo jedinci. Krom toho i nižší koncentrace no2, které nejsou přímo akutně toxicke, ryby oslabuji a mohou dostat cokoliv. Jestli máš opravdu 0.5 je to pruser. Pokud je to nejmenší hodnota měřitelná tvým testem, tak ten test zahod, je k ničemu.
Takže častěji odkalovat? Přidat filtraci? Já nevím ale pokud by byl ve vodě moc no2 neměla by problém většina ryb?
to odkalení 1x/14 dnů je veškerá údržba? to se mi nezdá na malawi dostatečné
Pod 0.5 mg/L? 0.5 mg/L je toxická koncentrace.
No2 jsem pod 0,5mg/L
a to by se nedrželi u dna nebo jo?
Začal bych tím, že bych změřil dusíkaté látky.
0 18.04.2016 12:02 Petr – Demasoni



Ahoj
prosím poraďte
Akava 480l, filtrace fluval 405, Ph 7,4 odkaluji 1x/14 dni
Osazenstvo: 1x Ancistrus Gibbiceps 7x Aulonocara Firefish 7x Labidochromis yelow 8x Maingano 18x Demasoni.
Právě s Demasoni mám problém. Postižený jedinec se stáhne do ústraní, většinou se drží u dna nebo u kamenitého pozadí. Přestává přijímat potravu zrychleně dýchá a plave lehce na bok a po té uhyne. Přijde mi že má lehce prořídlou a slepenou zadní ploutev ale nejsem si úplně jist.Zvláštní také je že neztrácí zbarvení jako při jiných chorobách. Původně jsem přišel o hejno 15x demasoni, vyčistil jsem akva dokoupil 20x od jiného chovatele a cca dva měsíce by klid ale teď je to tu zpět. Problém se týká pouze Demasoni všechny ostatní tlamovci kteří byli v akva už s původní várkou jsou ok. Vážně nevím co je špatně
Předem díky za rady
Starší reakce
delší dobou u pár slabších jedinců pozoruju výrazné hubnutí, propadání břicha a dokonce dvě úmrtí, ostatní ryby jsou v pořádku. Co by to mohlo způsobovat? Nějaká bakterie ve štřevech? Co na to pomůže?
Starší reakce
Můj názor je, ... zbytečná investice.
www.akvarista.cz/…
Co na to říkáte? Doporučili byste něco takového? Jako sterilizátor do akva všeobecně?
Víc se mu to zvýrazňovat z věkem může, nepřipadá mi nemocný
Kolem tlamky, má tmavší i skřele, omlouvám se za foto, nevydrží chvilku v klidu.
Chová se stejně, co ho mám, ale přijde mi, že se to vybarvilo více, tak mám stach

Přijde mi, že je to jen pravidelná pigmentová mapka, neškodná, je to hezký kluk... Nějak se divně choval?
Starší reakce
Tak se nemám ani pokoušet o záchranu? Abych jí zbytečně netrápila

...je mi ale divný, že tu léčbu přežilo to mimino a to je přeci náchylnější, než dorostenec ... uvidím, nechám jí do zítra v karanténě a pokud se nepřestane točit, asi to ukončím. Dám vědět. Děkuji všem za rady.
Buď je to ten měchýř a nebo jinej vnitřní orgán a to je konečná. Příčina bude s největší pravděpodobností v té léčbě, čímž došlo ke zhoršení kvality vody a slabší jedinci jdou prostě kukat.
Ještě mě napadlo - nemohl by to být důsledek stresu? Jak mi žluťásci dorůstají, vypadá to na dva až tři samce - ten jeden je o dost větší a dominantní, u těch druhých dvou to ještě se 100% jistotou nelze určit, ale u "točáka" jsem si už téměř jistá, že jde také o samce. Ostatní ryby se teď páří - je tam teď jakoby sexuální napnelismus.

Ano, snaží se ....pořád se jakoby něčeho drží, aby se netočila a pokud k ní připlave žrádlo, žere ....fotky mám, ale nic moc. Akva popsáno níže: 200 lt, 15 tlamek malawi mbuma, parmatery PH kolem 7,5, výkonný filtr, máme zapnutou UV lampu, silně vzduchujeme, po léčbě krupičky ....viz níže.
Neber to tak doslovně,že plave nahoru nebo dolu,ani to nafoukle břicho nemusíš pozorovat.Co potravu přijímá?Nějaké další info o akváriu by nebylo,nebo lépe prezentace,aby se bylo od čeho chytnout?
díky, ale to není ono - ona neplave nahoru a dolu - ona plave "rovně" a točí se kolem své osy a to poměrně rychle - vypadá to, jako bys jí roztočil - neumím to lépe popsat. A nemá nafouklé břicho - vypadá úplně normálně. Vodu měníme každý týden, dno odkalujeme 1x za 14 dnů a PH měřím co 3 dny - to je v pořádku. Jsou i po antiparazitální koupeli, jak jsem psala.
Turbínka: jejda - a jak k tomu přišla? Nějaká moje chyba? Je pravda, že trochu víc vzduchujeme ....Můžu pro ní něco udělat?
Vypadá to na plynový měchýř, což bývá konečná.
0 11.02.2016 13:24 Šárka – Tlamovec Yellow - točí se kolem své osy
AHoj, yellouvák nemůže plavat - když se o to pokusí, jakoby se rychle točí kolem své osy. Potravu se snaží přijímat, nejsou na něm viditelné žádné známky nemoci, ploutve normální, barva normální, oči normální, výkaly normální ....jsme dva dny po dokončeném 5-ti denním léčení krupičky Costapurem (na konci léčby částečná výměna vody, hodnoty PH, NO3 a NO2 v pořádku). Dle návodu jsme dali Sera Fishtamin pro podporu zaléčení. Akvárium 200 lt, 15 tlamek malawi mbuny, yellowáků tam je pět. Přelovili jsme do karantény, ale tam to pokračuje. Nemáte s tím někdo zkušenost? Ještě nikdy jsem to neviděla. Ostatní ryby jsou v pohodě, dokonce tam máme jedno mimino, a jednu rybku v očekáváni ....tak fakt nevím, co by to mohlo být.
Starší reakce
0 27.12.2015 19:18
Jespe [3] - Malawi, Tanganika 
Tak já nevím, kde je problém.
Dnes jsem konečně měřil kapkami pH, NO2 a NO3. Dusíkaté látky se mi zdají v pohodě. U pH si ale nejsem jist - nedokážu přesně určit dle barvy.
Sodu netřeba měnit, v ní ten problém nebude. Soda samotná je kypřicí látkou i regulátorem. Jedná se o jedlou sodu bez antispékavé úpravy. Akorát druhá nabízená možnost je značně levnější.
www.zdravapotravina.cz/…
cs.wikipedia.org/…
Díky. Ta soda je i dostupná v nějakých kamenných obchodech, nevíš?
Ta soda, to asi nebude dvakrát vhodná, jsou tam přimíchány různé regulátory a kypřidla.... Nepoužíval bych sodu pro kuchyňské použití ap. Já používám toto
www.kutilov.cz/…
Ta sůl, no dá se použít i ta kuchyňská, to není tak akutní...
Filtr mám Fluval 4 Plus
akvarijni-filtry.heureka.cz/…
Ten jsem dva dny zpět odkaloval a tím i čeřím hladinu.
Dusíkaté látky snad zkontroluji dnes - musím koupit testy. Ještě včera nebylo nikde otevřeno - ani v žádných Zvěrokruzích apod. v obch. centrech.
Krmení jsem teď vysadil a poté začnu krmit méně. Když přidám lžíci sody na cca 80 litrů, naměřím v akva pH kolem 7,6 (ale jsou to jen papírky, takže těžko říct, na kolik jsou tyto údaje důvěryhodné). Používám jedlou sodu od Labety, kterou přidávám dobře rozpuštěnou s posledním kýblem přes sprchu napuštěné vody.
www.labeta.cz/…
Sůl tedy zkusím změnit (nepoužívám od Sery ani přímo mořskou pro akva).
Jinak předevčírem, když jsem onen problém zpozoroval, se tento stav později objevil snad u všech ryb. Včera už to bylo lepší s tím, že u Cyphotilapií přetrvává. Dnes to samé - občas nějak podivně "vystřelí" i jiný druh ryby, ale Cyphotilapie to dělají pořád - jsou to stále takové tiky, nekoordinované kroucení a časté otírání. Jinak ale ryby vypadají zdravě. Jen to chování, o němž mluvím, mi rve srdce.
Co máš vůbec za filtraci a co v ní?? Jistě si kontroluj dusíkaté látky, přeci jen je tam dost ryb, krmil bych méně a častěji měnil vodu, jsem zvědavý, jak dopadnou testy. Ryby na videu vypadají dobře, přijde mi spíš, že by mohlo jít o to lítání Ph. Vím, píšeš o testech, měření, ale testy jsou orientační... Když měníš vodu, máš změřeno kolik sody na tu vstupní vodu, aby jsi dosáhl žádaného Ph a používáš dobrou sodu, která je před podáním dobře rozpuštěná?? Tolik ryb v tom akva, to se těžko drží to Ph.... Sůl bych určitě přidával, ale sera ectopur, nebo mořskou pro akvaristiku, nepředávkovat...
Dneska už to asi bude muset vydržet. Zítra budou mít určitě někde otevřeno v obchodním centru, kde je nějaké petcentrum a skoč tam koupit ty testy a uvidíš. Asi to budou ty dusíkaté látky, podobné jsem to měl, jak jsem ti psal, i když teda jen u dvou ryb.
Ano, měnil jsem cca v 16:45 asi 1/4 vody. Včera jsem měnil 1/2 objemu.
Opravdu jsem z toho úplně špatný. Už jsem snad přečetl 300 článků a názorů, ale testery nemám a nevím, jestli ještě dnes něco zmůžu. Asi ani neusnu.
Vyměnil jsi dnes, co tady spisujeme vodu?
Jasné, v pohodě, o nic nejde.
Jinak si všímám, že už tento problém sužuje snad všechny ryby.

Testery na dusičnany, amoniak a těžké kovy sháním, kde se dá, ale nikde teď nemohu nic sehnat.

Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... 7 8
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 5705x