Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ludwigia peruensis - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Ludwigia peruensis - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2022 12:38 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bambuča
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2022 22:17 Muž Bambuča [1] – Ludwigia peruensis (špatné listy)
Fotka k příspěvku Chtěl bych poprosit o radu tato rostlina Ludwigia peruensis roste pekne ale začali ji růst pokroucene listy ale i na jiných rostlinách ale ne tolik. Hnojim tropikou dno tropika taky tvrdost vody 6 přidávám minerali jeste. Nevim co by jim mohlo chybět dekuju za rady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 14:09 Maq Re: Acinonyx
Se dívám na stránky A-D a už si vzpomínám, proč jsem ji odtamtud nebral - na jejich fotkách teda jako glandulosa moc nevypadá. :-O
Na Ratajových stránkách je vyfocená rostlina se vstřícnými listy, taky podezřelé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 12:37 Acinonyx Re: Maq
Moja je z Aqua Daho. Vypada tak jako v atlase. Az na tu barvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 12:22 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Ludwigie se dneska pěstují na všech světadílech a v každém skleníku se může vyskytnout nějaká mutace kterou pak namnoží jako například tohle. :-)
s3.eu-central-1.amazonaws.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 12:15 Maq Re: Acinonyx
Limnophila aromatica je další příklad. Ona teda aromatická je, ale Flowgrow tvrdí, že to co vesměs máme je L. hippuridoides a L. aromatica se zřejmě nepěstuje. A jsou ještě asi dva hodně podobné druhy.
Teď ti Asiati to exportují na kila všechno dokopy a vyznej se v tom. Nebo těch všelijakých rotal!
... Ale asi bychom se měli držet ludwigií. Mám L. peruensis ze dvou zdrojů a nejsou si ani trochu podobné. Tak zvažuji, jestli koupit ještě L. glandulosa od Dennerle, jestli aspoň to je větší jistota správného určení.
Odkud ji máš Ty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 11:22 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Acinonyx
Presne toto sa u mňa deje s Cabomba furcata: od Rataja som kúpil v 2013 a 4 roky sa márne snažím o to, aby bola červená. Maq mi daroval dve jeho rastlinky a tie sú pekné červené, zatiaľ aj u mňa (no ešte je to krátka doma na istotu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 11:19 Acinonyx Re: Maq
Dalsi bonus je, ze mam pocit, ze mame casto docinenia s roznymi genotypmi rastlin. Napriklad moja L. peruensis/glandulosa je nanajvis oranzova, a to tam prazim celkom dost svetla. Tmavo fialova je az ked zacne vyrastat nad hladinu.

Naproti tomu, u niektorych ludi vyzera takto, i s ovela menej svetla:

rybicky.net/obr/rostliny/max/1760.jpg

Podobne veci sa daju najst napriklad i u L. aromatica. U niektorych ludi je vinovocervena. Ja ju dokazem vyhladovanim nedostatkom dusicnanov dostat do mierne ruzovej, ale nie syte cervenej ako najdes na internete.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 08:49 Maq Re: zervan
Díky za příspěvek. Ano, hodně čtu na Flowgrow, to je myslím dobrý atlas. A ta praxe neoficiálních, řádně neuznaných kultivarů (či dokonce hybridů v případě ludwigií aj.) nám v tom dělá zmatek. A navíc ta variabilita vlivem pěstebních podmínek!
Prozatím jsem porozuměl aspoň tolik, že glandulosa má střídavé listy a peruensis je neplatný název. Rozlišovat mezi palustris a repens nejspíš nemá valnou cenu, páč jsou to stejně všechno hybridy a kultivary. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2017 06:38 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
Ono je to s tými akva rastlinami akési zložité - nazve sa nejako, potom sa zistí, že to je inak a obchodníci ju nazvú ešte inak...

Napr. Ludwigia repens 'Rubin' (môžem darovať) - listy nemá pravidelne vo dvojiciach oproti sebe, nepravidelne sa objavujú striedavo aj nepárne listy. Zistilo sa, že nejde o Ludwigiu repens (listy vo dvojiciach oproti sebe), ale je príbuzná Ludwigii glandulosa (listy striedavo po jednom), pravdepodobne hybrid - preto sa nazýva Ludwigia aff. glandulosa (Kramer 2006; aff. = affinis = "príbuzná, blízka") alebo Ludwigia "Rubin" (Kasselmann 2010) - podľa www.flowgrow.de/…
Uviedol som to aj v komentári v tunajšom atlase.

A Ludwigia peruensis je rovno glandulosa :-) Na FlowGrow sa často takéto info uvádzajú.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 20:59 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Podívej se na fotky v atlasu, rubrika na to není aby jsi podle toho mohl vyhledávat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 20:52 Maq Re: vaaclav
Já se nedivím, jen se v tom pokouším nějak zorientovat. Myslel jsem že třeba máš nějaký seznam vstřícných versus střídavých ludwigií, nebo tak něco. Nějakou pomůcku... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 20:42 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
ludwigie mají obojí typ listů takže co se divíš.
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_palustris
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_glandulosa :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 20:09 Maq Re: vaaclav
To máš určitě pravdu, v tom je ta potíž.
A ty střídavé vs. vstřícné listy? Od p. Skácela mám L peruensis která má listy střídavé, čepele byly napřed k nerozeznání od normální palustris, ale teď se trochu protahují. No a ta glandulosa vypadá, že má listy střídavé.
Mně by ani tak nevadilo, kdybychom měli jen obchodní název nebo neoficiální kultivar. Horší je, že pod jedním (neplatným) názvem se zřejmě prodávají různé rostliny. Kdo se v tom má vyznat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 20:00 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Jsou to všechno zahradnické kultivary a kříženci a s původními rostlinami to nemá nic společného, ty jsou většinou zelené. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 19:44 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
Maq napsal: To co se prodává jako Ludwigia peruensis, je to Ludwigia glandulosa? Podľa www.flowgrow.de/… je to presne tak. Listy by mali byť striedavo po jednom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2017 19:31 Maq
Nenašel jsem lepší místo kde umístit svůj dotaz týkající se ludwigií obecně, a Ludwigia peruensis zvláště.
Tak především ten název Ludwigia peruensis je asi neplatný, ne?
Existuje ale Ludwigia peruviana, pěstuje se?
To co se prodává jako Ludwigia peruensis, je to Ludwigia glandulosa?
Momentálně mám bratru pět nebo šest různých ludwigií, z toho dvě různé Ludwigia peruensis. Pomůže při determinaci jestli jsou listy střídavé nebo vstřícné? Protože podle tvaru listů se daleko nedostanu, ten je dost proměnlivý, a pod vodou mi asi nepokvetou, a i kdyby... kdepak já abych počítal tyčinky...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 23:15 Muž kortezhugo [983] Re: MonterMonty
No je dosť náročná - potrebuje hlavne dosť dobré osvetlenie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 22:40 Muž MonterMonty [2431] - Amerika – Ludwigia peruensis
Zdravím , máme ji tak měsíc , koupena v akvatera , emerzní forma samozřejmě , vydržela hezká tak 14 dní , teď z ní opadaly listy , ty co neopadaly jsou jakoby okousané a uhnívají jí stonky , na špičkách vypadá jakš-takš že roste, nevíte čím to je ? že by byla tak moc náročná ? díky za reakce ..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2007 14:38 Muž Pet [56] Re: Eli
Tuto rostlinka se mi dařilo úspěšně pěstovat asi rok. Chce velmi měkkou vodu a hodně, hodně světla. CO2 a hnojení je nutností. Nakonec jí nahradila červenolistá alternanthera roseafolia, která je mnohem méně náročná a ve výsledku i krásnější. Mnoho štěstí všem v novém roce. Petr
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2007 14:22 Elí
Já ji mám, a přežila dokonce chemickou katastrofu po léčení krupice palec což se o rybičkách zrovna říct nedá... mám ji v cca měsíc starém akvárku, zakořenila rychle, nehnije a nejsem si jistá, jestli náhodou nepouští lístečky ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 21:46 Žena Rebbie [71] Re: RADOVAN
U mě podobný jako u Radovana..... ale že u mě něco neroste už jaksi nepovažuju za něco divnýho :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 21:19 Muž RADOVAN [17] - RostlinyRe: oldkiwinka
mne sa v akva tiež nedarí- nie je to rastlina skôr do paludária?
Pestujem ju v 22 litroch a svietim 40W žiarovkou, je pekne tmavočervené ale napriek tomu jej opadávajú staršie listy ale aj nové. Najprv sa jej nedarilo vôbec, potom som ju zostrihol a vrch zasadil extra- to je ten čo ako-tak rastie( a opadáva) a staré stonky nejak zdrevnateli( a už z nich nič nevyrástlo)-stadiaľ moje obavy či sa nejedná o terarijnú rastlinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 17:29 oldkiwinka Re: pavliina
no já ji dostala darem od známého a je na okně ve sklenici a tam zatím přežívá... v akva se ji nedařilo, málo světla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 17:27 Žena pavliina [50] Re: jablko
Zrovínka včera letěla do koše :-D Nějak se jí u mě nadařilo. Pravděpodobně to bylo světlem, pořizovala jsem jí do čerstvě založené nádrže, kde jsem ze začátku málo svítila. Ale bude určitě náročnějí na světlo ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 17:23 oldkiwinka Re: jablko
aqua-daho.cz/… tady o ní něco je,ale tak barevná není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2007 17:20 Muž jablko [0] – ludwigia peruensis
Možem sa opýtat na tuto rastlinu , požiadavky,skusenosti. V atlase som ju nenasiel. Dakujem

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2300x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4553-ludwigia-peruensis-pestovani