Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Náklady na provoz akvária

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Náklady na provoz akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 18:27 gringo Re: JohnyHrada
Pěkně napsaná reklama spim A to akvárečko, hmmm coze

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 10:22 Muž @ Designer [5631] - CichlidyRe: 150koni
150koni napsal: prasan napsal: Osobne mi pomohla zmena z T8 na T5 a predradníky.

to je tam takový rozdíl ?

Mezi elektronickym predradnikem a indukcnosti se starterem (muzeme tomu rikat elektromagneticky predradnik) je velky rozdil. T5 ani s indukcnosti a starterem provozovat nelze, a T5 jsou energeticky vyhodnejsi, je to vyssi generace. Aby T8 svitila stejne jako T5, vetsinou potrebuje asi tak o 15% vetsi prikon. Uz jsem videl uvadet i 30%, ale buhvi jak a kdo to pocital, tech 15% je myslim blize realite. Ale nakonec si to staci porovnat u nejakych konkretnich zarivek... jsem linej a mam ted co delat, takze kdo chce, muze porovnavat sam :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 22:07 amrtin - CichlidyRe: O.Tom
Tak přesně tyhle,akorát že 12cm mám já palec Ale použít by se to v nouzi dalo i na ohřev,jenom to nějak domyslet(odněkud nasávat teplý vzduch,třeba od lednice) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 22:03 Muž @ O.Tom [325] Re: amrtin
Jo, to jsem tu taky řešil, tak před třemi lety :)
Mám tu na to nakoupené i nějaké ventilátory s automatickou regulací otáček podle teploty.
Měly jít na to akvárium, kde jsou teď ti neplánovaní terčovci, tak jsem je nepoužil a naopak zatepluju jak se dá :)

www.softcom.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 22:00 amrtin Re: acik
Děkuji ano ,největší haluz byly díry do skla :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:57 Muž @ acik [413] Re: amrtin
tak to je super,me ta teplota nevadila,stejnak obdobnou teplotu mam porad v akva,takze ja chlazeni nepotrebuji,ale mas to vymakany,to se musí uznat:)
amrtin napsal: Já právě přišel v šest ráno z noční a teploměr ukazoval 30.Na mě šly mdloby a na rybičky taky.Ale nerozdejchala to jenom jedna tetra neonová.Tak jsem to teď vyřešil X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:54 amrtin Re: acik
Fotka k příspěvku Já právě přišel v šest ráno z noční a teploměr ukazoval 30.Na mě šly mdloby a na rybičky taky.Ale nerozdejchala to jenom jedna tetra neonová.Tak jsem to teď vyřešil X-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:49 Muž @ acik [413] Re: amrtin
to ja planuji na zimu,ted v letnich podmínkách jsem mel i 30 tupnu,topeni vůbec nejelo...
amrtin napsal: Já si teď trochu rejpnu ;-) ,já místo ohřevu řešil ochlazování akva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:46 amrtin
Já si teď trochu rejpnu ;-) ,já místo ohřevu řešil ochlazování akva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:41 Muž @ acik [413] Re: O.Tom
ja nastesti muzu pouzit silnejsi plystyren,tak to nejak provedu aby to neslo poznat,nejak si s tim pohraju,diky za obsahle informace Tome
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.07.2013 21:35 Muž @ O.Tom [325] Re: acik
Terče mám v rohovém akváriu, takže dvě ze tří stran jsou obložené polystyrenem.

Původně jsem dělal z polystyrénu 3D pozadí dovnitř, ale výsledek mi přišel na dotyk jak struhadlo a znejistěl jsem co by na to řekli ancistrusi. Takže jsem ho nepoužil a narychlo udělal venkovní z černého krepáku, křídy, černé fólie a černé elektrikářské pásky.
Když se mi dostali do rukou terčovci, akvárium už bylo ustavené a napuštěné, tak jsem dodatečně přidal 2cm polystyrén. Silnější se nevešel právě proto, že sním nebylo počítáno, jen s prostorem na hadice.

Jestli se v budoucnu vyhecuju, tak celé akvárium jakoby znovu založím.
Posunu kousek od stěn aby se vešel 30-40mm polystyrén a možná i použiji to 3D pozadí...
Ale u toho jsem si pořád nejistý, koupil jsem si L 213ky a nevím jak se na to "struhadlo" budou tvářit...

Jinak při návrhu, záleží kam a jak bude akvárium umístěno.
Jestli do zdi, kde bych ho klidně obložil i nějakou termoizolační vatou, nebo jen klasika a alespoň deska polystyrenu pod akvárium a na zadní stěnu.

Místo části krycího skla, kde není osvětlení jsem začal používat polykarbonát.
Ten jsem sice neplánoval, ale když mi při manipulaci sklo prasklo a byla možnost polyše, tak jsem ho vzal. Další zlepšení tepelné izolace a dobře se sním manipuluje, nemusím si dávat pozor abych ho neprasknul nebo neštípnul při každé manipulaci, zásahu do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:33 amrtin Re: 150koni
Tam rozdíl bude určitě,ale ještě větší je použít LED technologii X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:21 Muž @ 150koni [649] Re: prasan
prasan napsal: Osobne mi pomohla zmena z T8 na T5 a predradníky.

to je tam takový rozdíl ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:13 Muž @ 150koni [649]
já to špatně napsal :-D ... 3 stěny + 1 dno :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:04 Muž @ acik [413] Re: 150koni
ja zateplim zadni část a pravou stranu akva,vice ne,ted tam mam nalepenou cernou folii... porovnat to nebudu moct,pac akva mam od letošního roku
150koni napsal: Tak ze zkušenosti, jak drhnu své pozadí od řas, kdy musím na houbičku trochu více zatlačit bych z polystyrénu pozadí nechtěl. Ale obložit aqua polystyrénem je podle mne běžné zateplení. Pod nádrží mám desku 2cm. A pokud není aqua průhledové tak jako třeba u mne, lze zateplit celkem 4 stěny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 21:01 Muž @ prasan [2478]
Akváriá v stene nie sú žiadna novinka.A pri stavbe niečoho takéhoto si to zateplíš ako len chceš.Horšie to je pri samostatne stojacom akváriu.Ak trápia účty za elektrinu,naozaj pri tom treba rátať s riešením už dopredu.Na prednú stenu termosklo.
A čím viac je človek ochotný zainvestovať na začiatku, o to menej je starostí a platenia neskôr.
Sám svietim na 10 nádržiach 10hod. denne.Osobne mi pomohla zmena z T8 na T5 a predradníky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 20:59 Muž @ 150koni [649]
Tak ze zkušenosti, jak drhnu své pozadí od řas, kdy musím na houbičku trochu více zatlačit bych z polystyrénu pozadí nechtěl. Ale obložit aqua polystyrénem je podle mne běžné zateplení. Pod nádrží mám desku 2cm. A pokud není aqua průhledové tak jako třeba u mne, lze zateplit celkem 4 stěny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 20:48 amrtin Re: acik
Návod?No,pokud není to pozadí,tak prostě akva obložit polystyrenam(nezapomenout hlavně podložku) a pak to nějak upravit aby to vypadalo k světu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 20:46 Muž @ acik [413] Re: romant
3D bych nechtel,radeji dam polystyren zezadu na sklo,pak by to chtelo oblepit nejakou cernou folii,jinak si to nedokazu představit... zateplim i predni stranu a bude :-D
romant napsal: Velmi jednoduchá metoda zateplení je oblíbené polystyrénové 3D pozadí, což lze ale aplikovat při zakládání akvária, musí se s tím počítat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 20:44 R Muž @ romant [25278] Re: acik
Velmi jednoduchá metoda zateplení je oblíbené polystyrénové 3D pozadí, což lze ale aplikovat při zakládání akvária, musí se s tím počítat.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 20:42 Muž @ acik [413] Re: O.Tom
ukaž nějaký návod jak zatepluješ akvárium,podle me to nemůže vypadat hezky :)
O.Tom napsal: Já už to po zkušenostech lidem říkám, pokud člověk plánuje akvárium pro terčovce, měl by myslet na zateplení :)
U mě bylo nejdřív akvárium a pak se ke mě dostali neplánovaně terčouni. Tak jsem alespoň dodatečně zateplil. I tak se děsím každého vyúčtování...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 20:00 Muž @ O.Tom [325] Re: 150koni
Já už to po zkušenostech lidem říkám, pokud člověk plánuje akvárium pro terčovce, měl by myslet na zateplení :)
U mě bylo nejdřív akvárium a pak se ke mě dostali neplánovaně terčouni. Tak jsem alespoň dodatečně zateplil. I tak se děsím každého vyúčtování...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 19:43 Muž @ 150koni [649] Re: O.Tom
v zimě mám doma cca. 21-22°C a aqua jsem dotápěl na 28°C ... letošní zimu jsem ušetřil za topení, protože mi pomáhalo s vytápěním bytu aquárium smich smich já to topítko raději nesledoval. Ale že to bude něco stát jsem tušil. Raději ale přejdu na teplotu 24°C . Za 2 měsíce se budu stěhovat a zakládat znova, takže teď i na těch 24°C to aqua zateplím co půjde :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 19:27 Muž @ O.Tom [325] Re: 150koni
Kvůli terčů jsem jak to jen šlo obložil akvárium polystyrénem a budu zkoušet zateplit vrch akvária i s osvětlením. Jestli to zářivky přežijí, tak ať co nejvíc tepla z nich pojme akvárium. Je léto, venku je to na kraťasy a tričko.. a stejně mi tu ohřívač dnes párkrát sepnul a to je nastaven na 28°. V zimě.. v noci, jede téměř pořád :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 18:50 Muž @ Drahoš . [381] - RostlinyRe: 150koni
NO u terčovcu jede u mě topitko non-stop aby měly 30 hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.07.2013 18:46 amrtin - RostlinyRe: 150koni
Mě by se taky líbili terčovci,ale jelikož vím,že je to nad mé podmínky,chodim se na ně jenom koukat X-) www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 18:41 Muž @ 150koni [649] Re: amrtin
Terče jsem moc chtěl ale zároveň vím, že je to velice choulostivá ryba a tak jsem z jejího chovu měl respekt a obavy a tak trošičku jsem váhal. Nakonec mi účet za elektřinu pomohl v rozhodování ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 18:33 amrtin
Terčovci jsou holt v naší zeměpisné šířce nejdražší ryby(na provozní náklady). :-( Ale nechtěl bych je pěstovat třeba v Grónsku :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 18:18 Muž @ 150koni [649]
4 hodiny svítím posledních pár měsíců, jinak jsem svítil cca. 10 hodin. UV lampa 11w jela 12 hodin denně. Jelikož jsem připravoval nádrž pro terče, topení jelo na 28°C abych připravil floru a zůstala jen ta, která odolá stabilně vyšší teplotě. Externí filtr jede nonstop a ten má 21w. ... nakonec jsem stejně od terčů upustil.

A jak už tady bylo zmíněno, tarif může udělat hodně. Samozřejmě ten výpočet je jen orijentační podle toho co mi vraceli a pak kolik jsem doplácel ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 18:08 laKatos Re: kahua
Z akvária co ma v prezentaci to jistě mít nemůže. Leda že by jelo to topitko nonstop ale pak by hostil sousedy rybi polévkou.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 17:58 Žena @ kahua [219] - MiniakváriaRe: 150koni
Taky mě napadlo z čeho tak velká spotřeba...svítíš jen 4 hodiny denně? My máme 4 akvárko, loni 3, záloha 900 a doplácela jsem 1500, což mi přijde úměrné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 17:57 laKatos - MiniakváriaRe: 150koni
Ty to topitko maš nonstop zaple?
Nebo z čeho můžeš mit tak velkou spotřebu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 17:41 Muž @ 150koni [649]
Tak já platil zálohy 12 x 1000 a vždy mi vraceli kolem 800Kč. Po založení aqua a 7 měsících provozu jsem při stejných zálohách doplácel 2.800Kč. Nikdy jsem spotřebu nesledoval ale z toho usuzuji, že 7 měsíců provozu aquária mne přišlo na cca. 3.600Kč. Roční provoz mého aqua tedy předpokládám na nějakých cca. 6.200 Kč tedy asi 517 Kč měsíčně nebo taky 17,30 Kč denně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 17:11 Muž @ savan [621] - ŽivorodkyRe: LiborSprysl
Platím bez mála kiliánka.To je prosím ťa kolko?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 15:32 R Muž @ LiborSprysl [8666] Re: laKatos
Tak já vím o čem tarify jsou... smich Platím bez mála kiliánka... :-D ...teda za celý barák se vším všudy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 13:30 Muž @ Drahoš . [381] - Rostliny
toho bylo víc zničená komoda plovoucí podlaha sem tam trochu vody uteklo při čištění a váha toho akvária hmm atd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 13:12 Muž @ Designer [5631] - CichlidyRe: Drahoš .
Ty jo, to mi nerikej, ze to bylo jen pro jednorazovy ulet v ramci pitomych par tisic. To by takhle nekteri letecti modelari litali akorat tak z domu. A to existuji i mnohem drazsi konicky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 09:18 Muž @ Drahoš . [381] - RostlinyRe: laKatos
to nevím co tam měla za tarif to už se nedovím vyhodila mě i z akvarkem sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 09:15 laKatos - RostlinyRe: LiborSprysl
Díky za podporu se změnou tarifu. Dvakrát jsem se Drahoše ptal co má za tarif a jak velkou spotřebu má a ani jednou nereagoval.
Můj odhad -
Počítám že má tarif d02 (nedejbože kdyby měl d01)
Paušál (za jistice 3x25A) - měsíčně 90kč
Jeho měsíční zálohy jsou 1400kč a doplacel ještě 7000kč. Tzn za rok 23800kč.
To je za běžnou domácnost s akváriem opravdu hodně. Blíží se nebo už překračuje spotřebu domácností s ohřevem vody - bojler.
Zpátky k číslům. A budu počítat možne ušetřeni.
(23800-(12x90)) / 4,95= 4,590MW/h
(celkova suma -(měsíců x (paušál za jistice)) / cena kilovathodiny =celková roční spotreba
Při troše snahy a vyřizování (tak jak jsem to udělal já) se s touto spotřebou 4,590MW/h může dostat na částku 17300 za rok.
Úspora 6500kč za rok. a to neřeším nejlevnějšího dodavatele (to tu nerozepisuju) tam se dá taky ušetřit. Píšu tu jen o změně tarifu (budou se ale muset splnit určitě podmínky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 04:38 R Muž @ LiborSprysl [8666] Re: Drahoš .
Drahoš . napsal: tak to je maras asi mám po akvaristice stydim

Pokud koupu disky a říkám tomu akvaristika, tak ano... smich Pokud se opravdu vážně zabývám akvaristikou, pak nějaké vyúčtování elektriky mne takhle zdrtit nemůže. Ohrožoval-li bych rodinný rozpočet, jak se Drahoš snaží naznačit, pak bych opravdu musel řešit nějaké změny. Ovšem jemu se nelíbí Malawi, předpokládám, že podobné to bude u rybek, kterým vyhovuje teplota spíš pod 20 stupňů než nad nimi...Změna tarifu to je to nejmenší, co často pomůže velmi výrazně... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 19:51 amrtin Re: Kuba
Tady bych poradil akva obložit(i zespodu)polystyrenem.Tak by se zateplilo podobně jako barák ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 19:37 Kuba Re: amrtin
Nejvíc žere topítko , akva mám položené na kovových jeklech, obložené laminem, takže když se podívám zespodu vidím dno. Uvažuji, že bych nechal udělat hada z měděných trubek, přichytil tak 5 cm pod dno a napojil na topení, protože v zimě vytápím místnost na 23 stupňů a víc než tisíc litrů vody topítkem přihřívám, takže jede skoro pořád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 19:10 amrtin Re: Kuba
A co takhle svítit ledkami,tam by se něco ušetřilo,ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 18:47 Kuba Re: Drahoš .
Já mám akva 1300 litrů, topím na 25 stupňů, svítím nějakých 150w 12 hodin denně, filtry berou 30w , takže odhadovaná spotřeba 5kwh denně. Uber děckám z deseti rohlíků na pět denně a si na svém :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 18:19 laKatos Re: Drahoš .
Kolik jsi měl tu celkovou spotřebu el. Energie na vyúčtování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 18:09 Muž @ Drahoš . [381] - Rostliny – Malawi
to se mi nelíbí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 15:03 gringo - RostlinyRe: georg
Moje Malawi vyjde asi na 12,- korun za elektřinu denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 13:45 Muž @ Designer [5631] - CichlidyRe: Drahoš .
A makas o vikendech? Pokud ne, neni nic ztraceno, rezervy mas ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 12:50 georg - CichlidyRe: Drahoš .
Tak jsem to tak z hecu zkusil spočítat, tak to Malawi 600litrů, co mám, mě vyjde denní provoz za el.energii cca 5 až 6,-kč/24hod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 10:33 laKatos - CichlidyRe: Drahoš .
Nebo jinak. Pokud ti přišlo vyúčtování nápis mi jakou jsi měl celkovou spotřebu za rok na celou domácnost. Najdeš tam i co maš za tarif.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií Přidat příspěvek • Zobrazeno 4053x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/4549-naklady-na-provoz-akvaria