Jaké dno do Malawi
Ok, díky. Už mi více lidí psalo, že 1 cm bohatě stačí, takže asi zbytečné dávat víc.
Ahoj,
kolik cm písku byste mi doporučili pro Tlamovce do Malawi? Já osobně se přikláním tak k cca 4-5 cm. Někde jsem se dočetl, že je vhodné i 0,5-1cm, ale vzhledem k tomu, že ho Tlamovci přehrabují, tak to mi přijde málo. Díky.
Starší reakce
0 16.07.2016 11:39 Rado co sa vrstvy piesku tyka na dne staci cca 1cm a foliu nalep z vonku akvaria z nutra by som ju nelepil urcite obsahuje farbiva ktore by sa rozpustali vo vode
0 16.07.2016 11:24 -
ano a ne
0 14.07.2016 16:28 laki3 – Mohu pouzit?
Chtel bych udelat takove mensi 250l malawi do obyvaku, protoze likviduji afriku. Poridil sem do afriky velky koren (hornbach) vim ze do malawi se moc nehodi, ale myslite ze snim neco pokazim pokud jej zabonu do pisku?? Budu v akva mit cca 10-20ks ryb, urcite mbuny, vas nazor??
Dotaz 2: mohu nalepit (vodou) tapetu i zevnitr akvaria? tlak vody by ji krasne pritesnil na zed ;) diky
Starší reakce
Jedna věc je objem(litr.) a druhá věc je rozměr(plocha dna).
Pokud máš rozměr 140x40x45 cca 250l, tak s tím se něco vymyslet dá.
V první řadě se zajímej o to jestli je tvůj ROZMĚR nádrže ideální pro ryby které chceš pořídit, potom filtrace, dekorace, dno(písek).
Nejjednodušší bude, když založíš prezentaci.
spíš se zamysli nad velikostí nádrže, 250 l je tak na šnekáče
koukni se po zdejších prezentacích tohoto biotopu a udělej si obrázek jak by mělo takové akvárko fungovat. Nic hrubého tam nedávej, zůstaň u toho jemného křemičitého písku.
no já si to myslel že to bude blbost... Tak k tomu štěrku bych teda namíchl nějaký jemný křemičitý <1mm + 1-3mm říční štěrk. zase to nechci úplně světlé. Mám tmavé 3D pozadí i kameny...
V biotopu Malawi/Tanganika se na zásobní substráty a celkově hnojení vykašli, nemá to smysl. Jako dno použij velmi jemný křemičitý písek. Centimetrová vrstva bude bohatě stačit. Pokud nějakou rostlinu, tak jak jsi zmínil anubias dobře přirostlý na kamenu, nebo kořenu bude ideální. Jiné rostliny, než tuholisté nebudou mít moc velké šance na přežití.
Vykasli se na nejake zasobni substraty, co bys tam hnojil? Anubias roste tak pomalu, ze to uz musi byt neco, aby nerostl, a moc jineho Ti tam stejne neprezije. A abys nemel rasu, budes i mene svitit, takze dalsi minus proti rostlinam (ale ony staci i jen ty ryby).
Zamer se na to, aby ryby mely vhodny pisek, pac to co chystas, to muze taky vypadat jako na stavbe. Jeden den mas sklon pisku odzadu dopredu, druhy den je to opacne, a treti den uz na to kasles, at si tam delaji duny jak se jim to libi
.
já ti nevím, nejsem fanoušek malawi tanganika....ale když vidím jak tlamovci umí orat, tak bude ten substrát stejně převrácenej za chvíli navrchu...a navíc aby si dal potom stejnou barvu pisku, protože jak se to promíchá nebude to vypadat asi nic moc...pokud už musíš hnojit tak bych si pořídil tekutý, nebo tablety do dna, který se rozpustí.
Zdravím, zakládám akvárium 250 L, bude to tanganika nebo malawi, ještě se rozhoduju... Chtěl jsem se zeptat, chtěl bych dát úplně na dno slabou vrstvu zásobovacího substrátu např JBL AQUA Basic+ nebo něco podobného.... Chci tám i několik málo rostlinek typu anubias.... Nebude to později po zajetí moc ovlivňovat parametry vody? Vodu mám hodně tvrdou, přesně nevím ještě čekám na vysledky... Uvažuji buď o Tropheusech, nebo aulonocorách, případně pseudotropheusech...
Starší reakce
Sice nemam Malawi set up, ale tlamovce jsem roky mel, i ted mam jeste par zbylych pred uplnym zrusenim jejich chovu. S tim piskem a prijmem potravy z neho je to samo pravda, take je ale pravda, ze tlamovci maji velke tlamy a pisek o zrnitosti treba 1 - 3 mm pro ne bude v pohode. Hrubsi sterk bych nedaval. Pokud chces rostliny, tak znam pouze 2 rody, ktere maji sanci, odolne echinodory, lepe koupit uz vetsi a oblozit kameny a anubias na dekoraci. Ovsem to ti nebude hrat do set upu Malawi.
Řekl bych, že chyba bude jinde než v písku.
Mne ide o to ze na piesku sa mi robi moc riasa
Klikni na sekci nádrže a do kategorie vyber Biotop: Malawi, Tanganika a budeš vidět, kdo co má v obdobné nádrži jako dno a ač nejsem v africe moc kovanej, dovolím si tvrdit, že ten jemnej písek bude ta správná volba.
Ryby z Malawi písek v tlamě prosívají a hledají v něm zbyky potravy. Předpokládám, že štěrk nebude to pravé ořechové.
0 28.04.2014 17:57 matus13 Prosim vas mozem dat do malawi nejaky strk namiesto piesku?
Starší reakce
Rostlinkám písek o této zrnitosti vadit nebude, ale tyto cichlidy dno překopávají a rostlinky požírají, šlo mu pravděpodobně o to, že by nepřekopaly tu část kolem rostlinek s větší zrnitostí.... Já v "malawi" volím jemný štěrk v malé vrstvě, aby se v tom nedržel bordel, ale ryby jej měly k dispozici, ve filtru mám korálovou drť jako pufr, jak jsem psal, afriky jsou díky sociálnímu chování těchto ryb a každý chce pestrost... přerybněny a snadno by tak mohlo lítat Ph... ryby jsou to veliké, ryjí dno a trhají rostlinky. Pro mnoho rostlinek neslučitelná kombinace... Hlavně ani nevím, jaké ryby má, nebo bude mít a v jak veliké nádrži..
koukni se na má akvárka, roslinám vůbec nemusí vadit písek o této zrnitosti, s tím říčním se ti to stejně promíchá
Pokud trváš na rostlinkách, doporučuji tuholisté a takové, co třeba vlascem přivážeš k dekoraci(kameny), ryby je jednak budou okusovat a ty zakořeněné ti neustálým prohrabáváním dna ap.. budou pořád vyplavávat...
Ok diky za rekace byl to jen napad. Očividně jsem to příliš překombinoval.
Udělám tedy čistý písek různé zrnitosti povětšinou 0,8mm.
Myslíte že by alespoň v okolí rostlin pomohlo dát říční písek č.4. a přesipat ho opět pískem 0,8mm. Kvůli vzdušnosti u kořenů??
několik nenáročných rostlin v pohodě poroste i bez výživného substrátu, pokud je nesežerou ryby.
Pročti si stránky speciálně o malawi a ne jen o zakládání nádrží, články o zakládání akvárek bývají o společenských nádržích, malawi je dost specifické.
Přiznám se, že nevím, jestli si děláš srandu
TetraPlant.. ber jako hnojivosubstrát do rostlinných akva, ne jako substrát do malawi... tyto ryby dno neustále probírají v papuli(zrnka i polykají), černé bude čedič a jistě bude ostrý, vol jemný milimetrový kulaťoučký substrát, hodí se křemičitý štěrk(třeba filtrační písek do bazénových filtrací). Někdo dává korálový písek (jako pufr)- mnozí se ptají proč, že tvrdí vodu, ano, tvrdí. Tyto ryby lépe snesou tvrdší vodu, ovšem nesnesou lítání PH a proto ten korál či vápenec a je jedno, zda se použije jako dno nebo do filtru(nezapomínejme, že tyto afriky bývají přerybněny) proto ty problémy s očima- viz názor výše... Mít půl akva dno jiné barvy je blbina, ryby to překopou....
0 03.12.2012 17:32 BR – Dno MALAWI
Zdravím zakládám první malawi. A dostal jsem nápad na dno co si něm myslíte:
úplně dospod do zadní části TetraPlant Complete Substrate
profizoo.cz/…
na to vrstvičku černé drti. ( v zadní části bych chtěl 2-3 rostliny ale zasadil bych je až podle toho jak by vypadalo v provozu proto do celé zadní části) no a navrch 2 cm 0,8 mm písek.
Dopředu černou nebo bílou drť(černou pro efekt a vytvoření struktury (kopečků písek by asi časem slehnul do roviny) a zasipat cca 2cm bílého písku 0,8mm. na vrchu několik kamenu větších + možná menší kořen a tak 2 kokosaky na úkryty.
všechno koupeno spešl pro akva. Na ceně mi zas tolik nesejde a nechci nic propírat a riskovat.
Co si o tom myslíte je to blbost nebo by se to mohlo tlamovcům líbit
Díky všem za reakce.
Starší reakce
Sterk soupnout do pytle a do sklepa, clovek nikdy nevi
.
BTW, jsi rychly jako blesk, jeden den to resime, druhy mas nove dno
.
Tak dno vymeneno, dalo to dost praci. Ryby snad dobry, jsou nejaky otrkany. Pro ne bylo hlavne dulezite, ze dostaly napapat. Za granulkou by snad vlezli i do sitky. mam ted 25kg sterku a nevim co snim.
Ja odkaluji primo hadici a pred ni do toho ryju prstem. Pripada mi to takove nejsikovnejsi. A mimo to, ze prstem ryju, taky musim lecjakou zvedavou cudlu odstrkovat a hadici na dobu nutnou prstem ucpat. Cichlidy jsou zakerne nejmene (mam jednoho dost zvedaveho Tercovce), je dost pruhledne o co jim jde, jdou se rovnou podivat co z toho vyplave dobreho, zatimco Tetry cisarske take rozvireny kal zajima, ale pak si na ruce kousek dal nez se clovek diva vyhlidnou neco zajimaveho, no a pak stipnou - asi depilace. No jasne ze to nic neni, ale uz jsem se parkrate lekl, az to splouchlo
.
super, dik za rady.
pod celym dnem mam polystyrenovou desku prave aby kameny mely tlumoci vrstvu a nedrely sklo.
Tu sagitarii jsem stejne dostal zadarmo jako pozornost, tak jsem ji tam nacpal. Docela hezky se ji dari, krasne uhnily skoro vsechny listky ale neuveritelne rychle rasi nove zelene. Jsou uz vetsi nez puvodne to tam jsou teprve skoro 3 tydny. Rybky kytky zatim nechavaji na pokoji. Pokud je sezerou, tak sezerou. co nadelam. Anubiasy snad neuhryznou.
Ty cichlidy jsou uzasne voprskly. pri odkalovani dna mi furt dubali do odkalovace jak videly mihotajici kaminky v domeni, ze je to granulka. Jsou to hrozne nebojacne potvory.
Hlavne je treba vychazet z toho, ze u tlamek neni dno z takoveho pisku nic pevneho, je to neustale prehrabovany a prenaseny material, takze co jinde zustava ve dne a nejak tam pracuje, tady se neustale viri do vody a je treba filtrovat a filtrovat. Ze by koreny mely sanci zit v nejakem nehybnem dne, takovych sanci moc neni. Mozna zasadit rostlinu do vetsiho kvetnacku, zasypat pro ni vhodnym piskem/sterkem, to cele pak dat do dna a ze stran zadelat kameny. Pokud ovsem odolava take listi one rostliny, ale to je jasne.
Na kameny pozor, nemohou lezet jen tak na dne. Ony tyhle ryby hrabou pod ne, takze se ty kameny ruzne sesouvaji a mohou rybu i zavalit. Kameny by mely byt tak, ze at se s piskem dela cokoli, nespadnou. K tomu je ale uz dobre je lepit k sobe, asi nejlepe akvarijnim silikonem, udelat staticky pevne skalky, stojici az na samotnem dne (treba jeste na nejake podlozce, at nejde nejaky kamen primo hranou na sklo) a at si ryby hrabou jak chteji - je to fajn uz jen pro ten klid, ze neprijde o zivot krasna a zdrava ryba, jen proto, ze zcela prirozene hrabala i pod kamen. Pri vymene dna bych tedy myslel i na tohle.
Co pisu je z mych zkusenosti s
rybicky.net/atlasryb/tlamovec_metriaclima_lombardoi , coz jsou opravdu nadherne ryby, ale zaroven pekne neurvala stvoreni
. Ovsem divat se na co je stale, pokud neni zrovna u celniho skla ta nejvetsi hromada, branici pohledu do akvaria. Pisu to proto, ze me zkusenosti nejsou rozsahlejsi a tak co pisu je jen z toho co znam primo od techto ryb, jine mohou byt trosku mene, jak to napsat slusne, "zive"
.
Kytky můžete zasadit do "kořenáčů", kde substrát bude tvořen tím, co si zvolíte. Spodní vrstva pak může být obohacena živinami.
spise mi slo jestli ty rostliny budou prezivat v tak jemnem pisku a nebudou uhnivat koreny.
pokud to dno vymenim tak je tam stejne dam. Pokud je nevyryji tak je tam necham. Pripadne je presunu do jineho akva. Casem planuju jeste jedno mensi akva do kanclu kam je pripadne premistim, ale hned tak to nebude. to oblozeni kamenem neni spatny napad.
Jo jo, takovy pisecek se tlamkam libit bude, hezky obly, spravna zrnitost na prezmoulavani a i prenasi se dobre.
Sagittaria subulata u nich nevydrzi, vyryji, vyplave, urcite ne bez nejakych specialnich opatreni. Echinodorus pak asi jedine mezi kameny, volne nekde v pisku urcite ne, bude vyryt.
U techto ryb je sance mit tvrde rostliny prirustajici k podkladu, nebo nejakym zpusobem resene nevyryti vetsich rostlin.
takze provedu vymenu. ale kdyz uz to budu delat asi bych koupil filtracni kremenny pisek se zrnitosti 0,6-2mm.
ale co na to kytky? na acorus pecu, pujde do kompostu, ale mam tam echinodorus a sagittariu subulata. Ostatni anubiasy mam na korenech a kamenech, tem to bude burt. ale chudaci ryby, budou z toho uplne vydeseny. :(
Co ctu u Tebe, jen vynatek od diskoclub, je:"drť jako taková má ostré hrany a proto je nevhodná pro tlamovce" a to je pravda, nejde tedy o zrnitost, jde o to, ze to ma ty kaminky ostre. Kdo videl co Tlamovci s piskem delaji, jim urcite neda nejaky ostry (coz drt z principu je, kdyz to prezenu, asi jako je ostry rozbity talir), protoze oni dno neustale probiraji, nabiraji, zmoulaji a vyplivuji, plus prenasi hromady od nekud nekam - skoro by se dalo napsat, ze pisek je jejich zivot a musi tomu odpovidat. Akvarium mas zalozeno podle prezentace 04. 03. 2011, to neni nijak extra dlouho... Jo, skoda vymenovat dno je, ale menit ho pozdeji, by byla skoda vetsi. A postupne to asi moc neudelas, to bys to dno snad musel necim prepazit a vzdycky kousek vymenit, coz si moc neumim predstavit. I kdyz vsechno jde, kdyz se chce
.
Bylo ti hlavně vytknuto že tam máš drť, přesně "Kremicita drt 1mm-3mm "
S tou velikostí uvidíš co ti kdo napíše.
Prosim nekoho zkuseneho o radu.
zde v totmo odkazu jsem se docetl jake je dno vhodne pro tlamovce:
wds.cz/…
pricemz, v me prezentaci nadrze mi bylo vytknuto, ze moje zvolena zrnitost a druh je pro ne nevhodna.
Doporucili byste vymenu za jemny? dale se toho bojim. je to drastycky zasah.
pravdepodobne by bylo lepsi pockat az se akva ustali, a pak to delat po kouskach.
Starší reakce
Jde o to,jestli to řasa vůbec je. Nejde náhodou o sinici? Souhlasím,že je tam toho světla zbytečně moc.Bohatě by stačila jedna zářivka.Co se údržby akva týká,tak rozhodně tam je moc písku bude zahnívat. Písku stačí 1-2cm.Odkalovat určitě častěji než 1 za měsíc a ten filtr je tak či tak na to akva objemově nedostatečný.Chtělo by to větší,nebo vnější.
A teď trochu odbočím....nepsal si mi náhodou,že reyby půjdou pryč a budeš tam dávat Tanganyiku? Vzhledem k velikosti akva by to bylo velmi moudré rozhodnutí.
V žádném případě nedoporučuji čistit filtr jednou za měsíc a déle... čištění filtru každý týden rybám a ani bakteriím vadit nebude.
- moc svetla, budes s tim bojovat dal a dal, casem se rasa objevi na kamenech (to by az tak nevadilo, aqua ziska "patinu"), bude ale horsi, az se zacne chytat na sklech
- kvitka v Malawi budou bojovat o preziti
snad nejaky ten An. barteri nana, je mensi, ma opravdu tuhe listy by mohl prezit privazany na kamen...
- i ta kombinace tlamovcu
Afra s Lombardi dohromady ?! ..hmmm... tyhle litry jsou tak max. na jednodruhovku tech "zlutaku"
at se dari...
nesázej je do písku, ratši je přivaž na ten kámen, oddenek by neměl být v substrátu, hlavně ne místo odkud rostou lisy. Přidala bych ještě nějaké menší druhy anubiasů. Ale nevím jestli ti kytky časem ty ryby nesežerou
ok tak to skusim a pridam dalsie anubiasy
jak tak koukám na tu tvou údržbu, nebylo by rozumější častěji měnit vodu a měně často čistit fitr? Minimálně bych to obrátila - jednou týdně výměna časti vody, jednou za měsíc (nebo i později) čištění filtru.
Nevím jistě jestli ti to pomůže s řasami, s těmi je malawi problém kvůli malému počtu kytek, ale rozhodně bys měl víc stabilní prostředí
(v malawi se nevyznám, jen tak usuzuju)
cawte mam malawicko s tym najjemnejsim pieskom a stale sa mi na nom robi taka zelena riasa ked svetlo vipnem riasa je do rana prec rano zapnem svetlo o 2 pridem zo skoly dsomov a zase tam je ta riasa.Ako sa toho da zbavit.Podla mna mam pre malawi velmy silne neonky aj ked to je iba 2.30w
Starší reakce
...No konkrétně z malawi měkkou vodu rádi nemají...
Najděte si nějaké relevantní informace na toto téma.
Prave mam africke, a podle mistniho katalogu vse maji radi tak 8-10 az 14 dGH, taky, kdyz mely problemy s ocima, po vymene vody, poradili mi "pritvrdit" vodu, a zabralo to.
Taky me zajma nazor, jestli to (ty koralky) nebude delat problemy pri cisteni, nebo nejake jine uzkali, vymena by byla potom opruz... Rostliny tam asi davat nebudu. Navic mel jsem Pseudotropheusy, a ty radi ty kaminky prehrabavaly a tahaly v tlame na hromadku, delaly jamky, atd..
-3 22.03.2010 11:56 luckyluck –
Re: xOB No konkrétně z malawi měkkou vodu rádi nemají... ani z tanganiky, viktorky, nevím jak jsou na tom z jižní ameriky,a le africké tlamky ji rzhodně rády nemají.
Ve vašem případě si myslím. že sejednalo o překlep.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 2768x