Chlazení akvária
Děkuji za info a tipy. S tou síťkou mě nenapadlo

Ahoj, těch pár dní vedra tvé ryby (pokud je osádka v prezentaci aktuální) vydrží. Vyskočení zabráníš snadno nějakou síťkou. Ale ryba která nemá důvod jet tak nevyskočí z akva. Alespoň moje zkušenost. Teplotní rozdíl bude hlavně v noci, takže pokud zavřeš na noc kryt, tak by k žádnému nastydnutí nemělo dojít.
S petkou je to jak píšeš, prostě jí dáš do akva a je to.
Jiný způsob, který se mi dříve osvědčil, je chlazení zvýšením odparu pomocí větráčku.

Dobrý den, mám dotaz na případné chlazení akva (momentálně už leze teplota na nějakých 27°C ,asi nebude kritické, ale ani úplně OK): Jako první a nejjednodušší mě napadlo nechat otevřený kryt (loni jsem to tak nějakou dobu měla, ale to jsem neměla čichavce - konkrétně čichavci pruhovaní)...v atlase se píše, že při otevřeném akva si můžou nachladit labyrint (i když akva voda má momentálně okolo 27°C a v bytě je i 26°C, tak zas tak velký teplotní rozdíl mezi vodou a vzduchem nebude) nebo dokonce vyskočit. Takže předpokládám raději otevřený kryt nezkoušet. Tak tedy asi budu muset zkusit PET lahve se zmraženou vodou. Omlouvám se, za možná lapidární dotaz (ještě jsem takto akva nechladila), ale normálně můžu ponořit PETku z mražáku jen tak rovnou do akva? Nebo je ještě nějaký jiný jednoduchý tip.
Děkuji.
Super, to nás nenapadlo

až budou horka vyzkouším
Zdravim. Za me vzdy stacila litrova petka plna vody z mrazaku
Shodi teplotu o dobre 2-3 stupne na docela rozumnou dobu. Kdyz jsou fakt vedra..hodim ji tam dvakrat denne. Nicmene mam 60l akvarko, takze s vyssi gramazi musi jit pak i vyssi petkova litraz. Nebo castejsi ponory

Môže to pomôcť no nejaké zásadné zmeny v teplote som si nevšimol, ja mám obidve no ventilátor je lepší.
Super, moc děkuju. Zkusím kouknout po nějakém ventilátoru. Někde na internetu doporučovali zvýšit přísun bublinek ze vzduchovacího kamínku. Tak jsme to udělali. Není to hloupost ? Všude píšou něco jiného

tak mám hlavu v pejru z toho.
Pokud teplota nepoleze ještě výš tak bych to moc neřešil ale ventilátor na ochlazení si pro jistotu pořídit můžete.



Ja som tento problém vyriešil ventilátorom. Stačí zabezpečiť aby nad hladinou akvária cirkuloval vzduch, v noci keď sa ochladí otvorím okno a za noc mi teplota klesne väčšinou na 24°C, počas dňa už veľmi nestúpa.
Ventilátor som použil zo starého chladiča.
Ahojte akvaristi, máme nové akvárko (2měsíce ), rostlinky se hezky rozrostly, zatím vše funguje jak má. Poslední dobou nás trápí horka a vyšší teplota v akva. Běžně máme 24 stupňů, ale v těch to vedrech nám stoupá i na 28 .. přemýšlím o pořízení chlazení na tyto horké dny. Rybky máme nenáročné(neonky, živorodky ) a zatím se do parametrů tak nějak vlezou. Při výměně vody (cca 1/3 ) se akva ochladí, samozřejmě to zachvilku stoupne. Vím že rybkám a rostlinkám nedělají teplotní změny všeobecně dobře. Jaký na to máte názor ? Koupit /nekoupit? Jsme úplní začátečníci

za jakoukoliv radu budu vděčná

Ahoj. Zvýšený odpar je to, co ti akvárium ochladí… Čili foukat na sklo akvária je ti celkem k ničemu.

Zdravím,
chci se zeptat jaký je efektivnější proud vzduchu na chlazení akvária 54 l. Zda je efektivnější proud vzduchu pouštět z venku akvária na jeho stěny nebo aby proud směřoval na hladinu akvária. Mám zakrytované akvárium plastovým krytem se zabudovaným světlem a chtěl bych to ideálně vyřešit nějak abych ho nemusel odkrytovávat. Zatím jsem se to snažil chladit třema půllitrovýma flaškama s vodou vytaženýma z mrazáku ale účinek veškerej žádnej. Tak bych chtěl koupit asi nějaký malý stolní větrák kterým bych foukal z venku na akvárium. Podle teploměru (papírový nalepovací) mám v akváriu 30 stupňů. Přemýšlím i o pořízení teploměru jako má Dawe_CZ. Můžete mi případně poradit nějaký dobrý větrák se kterým máte zkušenosti?
Díky moc za reakce
To zvládne 1 ventilátor 120mm. Ale počítej s odparem vody, takže bude každý týden potřeba trochu vody vyměnit a doplnit.
0 03.08.2022 18:42
jawo [0] Ahojte, je tu naozaj toho vela postupne citam vsetko, ale zatial som vsade cital ohladne velkych akvarii pripadne velmi malych
Aktualne po cca 12 rokoch som sa rozhodol opat sa vratit ku akvaristike, avsak tento krat ma oslovili axolotli. Na test som si v byte spravil zatial akvarium bez nich aby som otestoval teploty ktore viem dosiahnut v akvariu. Aktulne mi akvarium dosahuje teploty 23-25 stupnov, co je samozrejme na axikov vela.
mam 70l akvarium. (kliamtizacia v byte ktora udrzuje teplotu cca 24-25 stupnov). Pohravam sa s myslienkou pouzitia peltierovych clankov. Ale este predtym chcem zistit ci niekdo z vas skusenejsich bude vediet pvoedat ci dokazem 3-4 vetracikmi stiahnut teplotu na tych cca 20 stupnov aspon

. Dakujem
Přidám svou zkušenost. Dneska jsem se dostal na 28.5°C. Mám otevřené 2 dírky v poklopech. Na krmení a na čidlo teploty. Otevřel jsem i zadní víko. Teplota v místnostech okolo kolem 28.8°C. V akva večer 27.5°C.
Domnívám se, že je to filtrem, kdy žene vodu šikmo 45° do stěny akva a do hladiny. A to ochlazuje vodu. Každopádně i teď je v místnostech větší teplo, než v akva. Potím se.
Vzduchování jsem na léto ještě nezapínal. Nevidím nic, že by to ryby vyžadovaly. Ani brzy ráno. Ono i to prorážení hladiny asi vhání nějaké molekuly kyslíku do akva. I když to není nijak vidět.
Ahoj,přidám svůj náhled na věc.Většina akvaristů chová ryby pocházejících z tropických(popř. subtr.) oblastí.Pro takové ryby by krátkodobé(několik dní,možná i týdnů) zvýšení teploty někde okolo 28°C nemělo být problém ustát,pokud se voda dobře prokysličuje.Větší problém pro zdraví ryb by mohlo být asi rychlejší kolísání teploty o +-5°C a více během dne po tuto dobu.Takže si myslím,že se to dá řešit i nastavením topení(pro ty co jej mají) na tuto stálou vyšší teplotu po dobu veder s postupným snížením až se zase počasí umoudří.Vzhledem k tomu,že mám v nádržích celkem stabilně i v tomto vedru 25°C ,nemůžu tvrdit že je tato úvaha správná.
Ahoj,
tak já jsem si před pár lety koupil (za 160,-Kč v akci) USB větráček tohohle typu, jak jsem tu už psal:
www.mironet.cz/…
Je v podstatě bezhlučný, příkon myslím do 1W/h, jede bezproblémově i přes celou dovolenou.
Už je dražší, ale v akci se dá určitě sehnal levněji.
Napájím to ze stabilizovaného 5V zdroje, ale dnes má každej kupy 5V zdrojů k mobilům a jiné elektronice a stačí to píchnout do tohoto.
Včera večer teplota AQ 28°C, ráno 23°C za asi 7hodin foukání na hladinu na plných 1800ot.


Mě to stoupá jen skokově, když se přehřeje místnost, která se třeba nevyvětrá, ráno u krevet 28°C, venku ani tolik nebylo.
Postavila jsem větrák na akva, na hoďku, voila v akva je 26°C a zase jsem to sundala.
Není to úplně permanentní řešení, ale na chvíli se dá taky.
Výsledek dvoudenního testování. Na větší akvárium, který je navíc u okna, foukám na vodu. Teplota se drží asi o tři stupně níž, než je teplota místnosti. Je to celkem malý větrák (odhadem 12x12cm) a běží téměř neslyšně. Stejný větrák fouká na menší akvárium, ale opačným směrem a tam se drží o něco vyšší teplota, ale nestoupá s teplotou okolí. Kdybych ten větrák otočil, tak bych asi snížil teplotu zbytečně moc.
Takže podle teploty okolí a nutnosti chladit dává smysl větrák otočit jedním nebo druhým směrem.
Nemám tam žádný termostat, fučí nonstop, až nebudou zase potřeba, tak je odpojím a schovám.
Pokud to tedy někdo řešíte, tak moje doporučení, jak to udělat levně. Potřebujete 12V zdroj, naprosto jakýkoliv vyhoví. Pokud používáte světla na 12V (např. Twinstar B, Aquastel a další), tak stačí připojit rozdvojku, prodlužovací kabel a na větrák namontovat konektor (červený + a černý -). Pokud máte kryt, tak pootevřít kryt a větrák aspoň ze dvou stranu opřít, pokud kryt nemáte, chce to něco, co opřete o sklo (dvě pravítka, hliníkový profil, cokoliv).
Mě to celý stálo 0Kč, prodlužovací kabel mi zbyl, konektory taky, zdroj používám od Twinstaru.
Větrák např. totok:
www.tsbohemia.cz/…
Prodlužovací kabel:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Rozbočovací kabel:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Zdroj:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Konektor do větráku:
www.gme.cz/… Určitě foukat, je potřeba podpořit odpar vody, protože to je co způsobuje její ochlazování. Proto je nám zima, když jsme mokrý a fouká vítr

Udělal jsem experiment, jedno akvárium odtah, druhý foukání. Foukání snižuje teplotu víc. Odtah v podstatě udržuje teplotu na úrovni okolí, foukání snížilo teplotu pod úroveň okolí.
Já vzduch z větráku na hladinu foukal (viz předchozí přispěvek) a teplota v akváriu klesla za 2 hodiny o cca 3°. Protějši strana akvária byla krytem otevřená, tak měl vzduch kam unikat.
Tak jsem to tady pročítal a nenašel jednoznačnou odpověď. Je lepší, aby větrák vytahoval vzduch od hladiny nebo naopak vzduch na hladinu foukal?

Jsem velice překvapen. Větrák běžel cca 2 hodiny a teplota v akváriu klesla cca o 3°. Z 29° na 26°. Až se mi tomu nechce věřit. Opravdu to funguje. Takže větrák beru jako nejlepší variantu pro schlazení akvária


Děkuji všem za bleskové reakce. Sotva jsem svůj příspěvek odeslal, manželka mi kouká a přes rameno a říká: však máš nějaký větrák v krabici na chodbě...

No jo, ten jsem kdysi dávno koupil asi z Aliexpresu. Je na USB tak jsem na něj napojil powerbanku a fouká to

běží asi 30 min tak uvidíme. Ale rtuť na teploměru šla mírně dolů. Nechám to tam a uvidíme, pak sem zapíšu výsledek.
Větrák jsem pojistil proti pádu, drží jako skála

Chladím zcela primitivně 1,5l petkami. Točím tři. Ráno první, po příchodu z práce druhá a před spaním třetí. Ty tři stupně takto srazíte během 24 hodin.

Edit: Petky jsou samozřejmě boostrované mrazákem!

Otázka je, jak moc je ten jeho kryt pevný, aby ho ten větrák neprohnul nebo nedeformoval, to by byla škoda.
PS: Myslel jsem toto:
surpanshop.cz/…
Ale nemám to, tak nemůžu referovat, jak to funguje.
Ahoj, já ti nevím, ale kvůli pár tropickým dnům bych se na trvalejší řešení vykašlal. Osobně používám něco takového:
chlazeni.heureka.cz/…
a ochladí mi to (na ten můj objem) až o 6°C.
A stojí to pár korun, spotřeba zanedbatelná.
Ono stačí, když nad hladinou trochu bude proudit vzduch
U Surpana můžeš pořídit držáky na větrák na akvárium, pak si koupíš nebo seženeš nějaký PC větrák a zdroj na 12V. Pokud máš světla na 12V, tak můžeš použít i rozdvojku, ale nedávej ten větrák za časovač, bude pak pískat. Nebo můžeš pořídit dva držáky a dva větráky, zdroj bude stačit vždycky jeden.
EDIT: Ještě taky může pomoct nechat akvárko otevřený, odparem se taky ochladí, pokud ho teď teda zavíráš. Já je tak od května nechávám otevřený, letos jsem poprvé přidal i větráky, ale mám pod krytem hliníkový profily, tak to na ně jenom položím.
EDIT2: Nejjednodušší je pootevřít ten kryt a nad mezeru položit větrák, ale samozřejmě je tam riziko utopení větráku.
Zdravím všechny akvaristy
Řešim v tomto horkém období problém, jako určitě většina z nás a to přehřívání akvária. Voda mi dosahuje teploty 29°-30°. Chlazení bych chtěl vyřešit pomocí ventilátorů, ale netroufám si na jeho výrobu. Nedávno jsem někde v nějakém vlákně narazil na příspěvek, kde nějaký uživatel psal, že mu jiný uživatel takové chlazení vyrobil, ale nemohu tento příspěvek už najít. Má otázka zní, zda se zde najde někdo zručný a ochotný, kdo mi chlazení vyrobil? Aby splnilo svůj účel, a taky aby to nějak hezky vypadalo. Potřebuji srazit teplotu cca o 3°. Předem děkuji za reakce a přeji hezký den



Já to měl dřív chlazené také dvěma malými PC ventilátory, které byly napojené na takový levný termostat od soudruha z číny ( myslím, že se dá koupit i tady, chce to jen trošku hledání). Navíc jsem na to napojil i manuální LED stmívač, který mi zbyl od světel, takže se tím daly i řídit otáčky ventilatorú (A tím i hlučnost).
Ventilátory jsem dostal použité od kolegů z IT
Dnes už to ale nepoužívám, protože jsme před lety pořídili split klimu a vyšlo to tak pěkně, že je přímo nad akvárii

Souhlasím s tebou hlučnější je ale při vyšší teplotě mi odcházely některé rostlinky
Pokud neplánuješ ryby, který vysloveně vysoká teplota zabíjí, tak to neřeš a počkej na léto, vyrobit to jde vždy. U menších větráků akorát musíš počítat s větší hlučností, jedou na vyšší otáčky. Případně ty otáčky jde snížit regulátorem na otáčky větráků, stojí pár korun a má ho v nabídce snad každý eshop s počítačovými díly.
Jeden ventilátor dej foukat na vodu a druhý z krytu ven. žena měla Axolotl mexického a ten potřeboval vodu mnohem chladnější a takhle se nám to nejvíce osvědčilo

s tim jsem tak nejak pocital a do krytu zabudoval vetraci mrizku ... tak zacnu planovat, jak to osadit ventilatory ... snad to bude stacit ... mozna budu muset dat i nejake pod kryt, aby to na tu vzdalenost neco delalo, akorat se tam vejdou jen 40x40, tak snad tam nebudu muset nacpat baterii ventilatoru

Pod krytem to nemá smysl. Voda se ochlazuje odpařováním a větrák tomu pomáhá. V době chlazení je potřeba mít kryt otevřený nebo ho upravit tak, aby se tudy mohla odpařovat voda.
v akvariu jsou hlavne kryptokoryny, plavou tam neonky, tetry krvave a dania perlova, mozna jeste nejaka kreveta, kterou tetry nestihly sezrat ... podle tech fotek mate akvaria bez krytu, tam beru, ze ten vetrak udela dost prace, ale bude to tak pekne fungovat i pod krytem???

Tyhle dva větráky sundají teplotu o 5,5°C. Akvárium je u západního okna (jinde místo není) a v létě dosahuje teplota vody až 30°C. Každý větrák je napojen na termostat a jeden větrák zvládne ochladit vodu zhruba o 3°C, když to nestačí tak sepne druhý větrák. Větráky mají velmi tichý chod nejsou vysokootáčkové a v noci v ložnici neruší. Průměr větráků je 25cm.
Záleží především na osazenstvu, spousta ryb krátkodobě cca 30°C vydrží a většina rostlin taky, maximálně rostou pomaleji. Přes léto nechávám nádrž otevřenou, takže se drží lehce pod 30° a občas tam dávám namražený petky s vodou, když je takto měním půl dne, tak klesne teplota v 250 litrech o stupeň, takže žádná šoková změna. Při pravidelné výměně vody použiju spíš chladnější vodu a tím teplota dokáže klesnout o další dva až tři stupně, víc bych nesnižoval, to už by na ty ryby mohlo být moc. Aktivní chlazení jsem díky tomu zatím nepotřeboval.

Ahoj, na lěto určitě pomůže otevřít a ofukovat hladinu. Samozřejmě je větší odpar, ale větráčky pomůžou. Mně srazily teplotu z alarmujících 31 st. na 25-26 st. a dokázaly ji udržet celé léto... Já mám toto akva 200l, ale u větráků lze regulovat otáčky, takže určitě utáhnou i větší nádrž... Více foto na mém profilu, ahoj
Záleží, co v tom žije, občasné krátkodobé výkyvy ke 30°C nemusí být zásadní problém, pokud by byl, chtělo by to mít přes léto akvárium odkryté, případě aktivně chladit ventilátory - stačí PC (používám 120-140mm kolem 1200 ot., aby nebyly slyšet) ventilátory na 12V a foukat s nimi do hladiny pro zvýšení odparu, čímž se voda poměrně efektivně ochlazuje.
0 27.04.2022 08:13 marvvin – akva s krytem
Ahoj vsem, poridil jsem si prvni vetsi akvarium - cca 400l, mam jeste nekolik mensich, kolem 30l. Ty male nemaji zadny kryt a teplota vody kolisa podle teploty vzduchu v mistnosti a je s ni dost podobna. Jenze na velkem akvariu mam kryt, takze se voda mene odparuje a kdyz v mistnosti topim na 22 stupnu, tak voda v akvariu ma 25. Coz o to, ted je to v pohode, jen premyslim, jak moc se mam obavat leta. Kdo mate podobne zkusenosti??? mam se bat a zacit premyslet nad nejakym systemem chlazeni?
Ahoj. Teplotu držíme medzi 17,5-20,5 zatiaľ. Ale ak si myslím, že to bude chcieť chladič, najmä kvôli letu. Aj keď mávame klimu zapnutú, nevím, či to bude stačiť
Ahoj, presne ten som aj vybrala. Ešte k nemu hľadám čerpadlo. Ak by sa všetko dalo kúpiť z druhej ruky, vyšlo by to menej, ale ak nie, nevadí. Teplotu držíme medzi 17,5-20,5 zatiaľ. Ale ak tak si myslím, že to bude chcieť chladič, najmä kvôli letu. Hoci mávame klímu zapnutu, neviem, či to bude stačiť
mozno tento: Hailea chladič HC-150A funguje do 16 st. ak chces o 1-2 st tak nejaky ventilator.
Ahoj. Chybí celkem podstatná věc. O kolik potřebuješ vodu ochladit a jak často?

0 26.12.2021 19:19 Vlcica – Čím chladiť 150l akvarko pre axolotla

Ahojte, viete mi prosím poradiť, aký typ chladenia kúpiť pre axolotla do 150l akvária? Niečo účinné a aj cenovo dostupné. Ďakujem za rady.
Zdravim. Môžem poprosiť schému zapojenia ako aj kde kúpim rovnaký obal na termostat a aj všetky ostatné koncovky ktoré sú potrebné na zapojenie termostatu a vetrakov a nakoniec zdroja napájania ? Prípadne aká by bola cena za komplet už zapojený so 4 vetrakmi a termostatov ? Prosím napíšte mi email na lubossMI@gmail.com . Ďakujem.
Edit: Ešte jedna otázka . Ako prepojím 4 ventilátory medzi sebou a nakoniec co všetko potrebujem aby som vedel urobiť napájanie také isté ako máte vy čiže na jack a nasledne do termostatu ? ďakujem.
u labirintek je chlazeni pomoci vetraku nezadouci. Tam se musi myslet na nachlazeni ryby
Čím větší nádrž, tím méně v ní bude kolísat teplota (takže čím větší, tím lepší. 30 litrů není mnoho). Taky lze nádrž tepelně zaizolovat, alespoň z nepohledových stran. O chlazení pomocí ventilátorů je celé tohle vlákno. Jo a betta 30 °C zvládne

Mám problém s teplotou vody, bydlím v podkrovním bytu a dnes mi teplota vystoupala na 30°C (ráno bylo 27), normálně to ochlazuji výměnou vody, ale měnit ji denně rozhodně nemohu. Zatím jsem bez rybky, o první bettynu jsem přišla také v létě, dostala jsem ji jako dárek i s mini akváriem - dobrý nápad kdybych neslavila narozeniny v parném létu a kdyby ve zverimexu netvrdili, že stačí 3 litrové akvárium z plastu, ale to sem nepatří. Na další bettynu jsem si pořídila 30 litrové s filtrací, topítkem ale asi jsem si měla pořídit i chladítko. Teď v akváriu mám jen rostliny, musím vyřešit to kolísání teploty než pořídím bettynu (rozhodně ne ze zverimexu).
Video návod na sestavení větráku pomocí dílů z 3D tisku. Dily bude možné zakoupit na surpanshop.cz
www.youtube.com/… Pohoda, ale volil bych větráky s větším průtokem vzduchu, kdy by pak mohlo stačit třeba místo tří použít dva, ale to už je věc testování
www.mironet.cz/…





Tak aby to nezapadlo. Davam se cely koncept chalzeni akvaria pomoci ventilatoru. 3D tisk je volne ke stazeni az teda na krabku termostatu tu jeste predelavam tak aby byla podle predstav. Jsou pozity ARTIC fan 12 jedene stoji cca 110 kc dale jepouzit termostat w1209 70-140kc jak kde. A nebo tc420 k regulaci otacek podle mereni teplot a zkusenosti s akvariem. Jde kombinovat jeden dva tri ctyri podle uvazeni. Jsou to klasicke PC 120x120x25 . Tady videa funkce
youtu.be/… youtu.be/… tady soubory na stazeni
www.thingiverse.com/… tady termostat
laskarduino.cz/… tady vetraky
www.mironet.cz/… schema zapojeni pridam na pozadani. Musel bych vytvorit. vse funguje na 12V proto si muzete na foto vsimnout i termostatu ktery je delsi a je to z duvodu menice . je to do sestavy kde je zdroj pro svetlo 36V tak aby nemusel byt dalsi zdroj tak se tam dal step dovwn menic. a napojilo na stavajici.
Jo promiň zapoměla jsem napsat že ten pohyb musí něco způsobit a pokud nebude nad hladinou volný prostor,platí to co píšeš
No takto to ale úplně není.
Zvýšený odpar způsobí pohyb vzduchu nad hladinou. Pokud se vzduch nepohybuje, nasytí se vodní párou a další už nepojímá. Takže je nutné ten vzduch vyhnat a nahradit suchým, který si tu vodu vezme, odpařená voda je odebraná energie/teplo z vody. To je ten efekt.
Snad to není moc vědecky.
No a pokud se to "vědecké" vysvětlování někomu nelibí, tak pak nezbývá než říct, že všechny laické poučky už zde dávno jsou a nové už nebudou, není co více fundamentálního objevit.
ok, nabudúce, keď tu bude niekto ďalší tvrdiť, že biela je čierna, tak mu nebudeme odporovať aby to náhodou nebolo príliš vedecké na akvaristické fórum

PentueR napsal: Muhehe, na tohle vlákno si vzpomínám, když jsem sem snad před 5 lety postoval moje pokusy s Peltierem na chlazení akvárka. Použitelné, ale komplikované. A každý rok se to tu rozjede znova. A jediný rozumně použitelný a levný výsledek je větráček na hladinu. A stejně se to tu řeší dokola a dokola a na čím dál větší vědecké úrovni. Kdo chce z koníčku udělat mermomocí vysokou vědu, asi by měl založit konkurenční web, třeba rybicky.vedecky.net a tam by se mohli sdružovat vědci, tady by mohli zůstat jen lidi...to by bylo príma
Od prvního písmene po poslední - svatá pravda. A nejenom u tohoto téma....
Poslední větu s "rybicky.vedecky.net kontra normální lidi, vytesat do kamene a pozlatit !

Ono se to rozjelo (a opravdu celkem zbytečně) kvůli tomu, že byla metoda větráčků zpochybňována (resp. byly asi trochu zveličovány její možné dopady mimo akvárium) a pak se na to navázaly další věci. Jinak asi bude většina lidí souhlasit, že nic efektivnějšího nevymyslíme. Led, nebo namražené petky mohou fungovat u menších nádrží, pokud obyvatelům akvária nevadí kolísání teplot a má je kdo měnit. Chladící jednotky jsou drahé - navíc pokud jsou ve stejné místnosti, jako akvárium, tak samotnou místnost vytápí a tím vrací zpět část tepla. S větrákem a čínským termostatem je možné za celkovou pořizovací cenu do 200Kč chladit akvárium automaticky, navíc s udržením stabilní teploty, což je např. u mořského akvária, kde se chlazení obecně řeší nejčastěji, docela důležité. Jen je potřeba zajistit dostatečné větrání, což v létě, kdy se chlazení většinou řeší, nebývá problém.
Abych tak shrnul současné možnosti chlazení


samozřejmě chladí nejlépe
Keď si to pozrieš chronologicky, ako sa táto diskusia vyvíjala, musíš uznať, že to bolo zapríčinené tým, že niektorý prispievatelia nedokázali pochopiť jednoduché fyzikálne princípy, alebo si neskôr nechceli uznať svoju chybu a naďalej obhajovali neobhájiteľné.
Ja som si dal tú námahu, aby som výpočtom aj praktickým meraním dokázal, čo je dúfam teraz už všetkým jasné.
A tiež dúfam, že takto o rok tu niekto nebude opäť polemizovať, či vzduchovanie zvyšuje alebo znižuje teplotu vody v akváriu.
Vetráčik nad hladinou vzhľadom na príkon bude pravdepodobne efektívnejší.
Muhehe, na tohle vlákno si vzpomínám, když jsem sem snad před 5 lety postoval moje pokusy s Peltierem na chlazení akvárka. Použitelné, ale komplikované. A každý rok se to tu rozjede znova. A jediný rozumně použitelný a levný výsledek je větráček na hladinu. A stejně se to tu řeší dokola a dokola a na čím dál větší vědecké úrovni. Kdo chce z koníčku udělat mermomocí vysokou vědu, asi by měl založit konkurenční web, třeba rybicky.vedecky.net a tam by se mohli sdružovat vědci, tady by mohli zůstat jen lidi...to by bylo príma


Ono toho na první pohled nesedí víc, ale nic se neděje. Slybuji, že až se vrátím z dovolené, udělám pořádné měření. Mám vzduchovací motorek, 2 stejné 60 l nádrže pro minimalizaci níže popsaných jevů, 2 stejné digitální teploměry (měří +-0,1°C oba stejně). Horko také bude... Kdo chce, je zván do ČB na kontrolní odečet, dostatek vhodných chladících tekutin zajištěn. Nezávislý dozorový orgán (tzv. hlídací pes) také...
PS: To není chyba, to je takové naše, místní, jihočeské nářečí...




Prikladám môj pokus:
použil som 2 zaváraninové poháre, do ľavého vodu 30°C - bez vzduchovania
do pravého mi ušla ruka 30,5°C - pridané vzduchovanie - kameň + kompresor cca 4W, krátka hadička, kompresor na kuchynskej linke
pokus začal 17:00 a skončil 21:00
po štyroch hodinách teplota v miestnosti viď foto 26,6°C - použitý ortuťový teplomer z labáku
Teplota v ľavom pohári 26,4°C
Teplota v pravom pohári so vzduchovaním 25,8°C
Treba k tomu ešte nejaký komentár?
ona ta baňka drží jen na "dobré slovo"
to uchycení dělá plus mínus 1,5 stupně
ps: už to neřeš



No nejsou..a jestě na prd vidět...rozdil je tam asi 1,5 stupně..
kdyby byli aspoň ty teploměry stejné

Obyčejnej ventilátor z komplu 8 x 8 cm, trafo 12V a za čtyři hodiny foukáním na hladinu přes otvor v krytu z 27,5 na 25 stupňů. Cenová dostupnost 0 kč. Jednoduché a účinné. Ty „blbosti“ se fakt nedají číst.
Tak já to trošku zrekapituluji. První si na můj příspěvek reagoval ty (já se od určité doby reagování na tvé vyhýbám) a to naprostým nesmyslem.(Není to poprvé ale většinou si konverzaci velmi rychle smazal) I když ti to že píšeš blbosti napsalo víc lidí tak si pokračoval v obhajování toho blábolu a evidentně tady vytočil nebo pobavil větší množství lidí.(U mě se ti povedlo obojí) a teď když už nemáš co říct tak mě opět napadáš. Končím své angažmá v této konverzaci a slibuji že na tvé příspěvky nebudu reagovat pokud zase nepocítíš nutkavou potřebu ze mě dělat blbce.(Nejde ti to)
P.S. To že kvůli mě někdo smazal profil aby si následně založil nový pod jinou přezdívkou, mi přijde jako nic v porovnání s tím že si kvůli tobě chudák ZDRI zničil klávesnici.
Teplota začala stoupat, protože jsi rozhýbal vodu a tím zrychlil výměnu skrze stěny sklenice. Na relativně malý objem dost velká plocha pro výměnu s okolím, kde, předpokládám, bylo tepleji.
Tak jsem zkoušel foukat 10 minut na normální teploměr a výsledek byl stejný vzduch z kompresoru (50cm od něj) je o 4 stupně teplejší než voda v akváriu.

Ještě nějakou radu jak mám zacházet s obyč teploměrem. Nedivím se že kvůli tobě lidi odcházejí a namíchnout dobráka Angus68 to už bylo něco.
Doporučuji místo návodu nastudovat princip IR teploměru. Pokud ti tam nebude něco jasné s důvěrou se na mě obrať, rád ti to dovysvětlím ale nebudu zde celí princip rozepisovat.
Já s tebou souhlasím že to nebude příliš ovlivňovat teplotu. Když zapnu slunce mám za sklem 17000 luxu. Aspoň tohle mě změřil telefon. Teplota po zapnutí motorku ale mírně stoupala. Všichni tvrdíte že by měla klesat. Je to ale stejně jedno protože to bych těch měření musel udělat aspoň 50 aby z toho něco vyšlo.

Zas se tak nesměj mám u toho půlmetrovou hadičku protože odpojuji ne od kompresoru ale zpětný ventil. To je snad dostatečná vzdálenost od horkého kompresoru.

Já nevím jestli si četl návod má to Tři režimy měření Tělo, Povrch, Vzduch
je to úplne jedno, aj keby jeho meranie bolo zaťažené 100%-tnou chybou, dodáva kompresor teplo o výkone 0,4 W. Keď to porovnáte s osvetlením v kryte, pri výkone 100 W a účinnosti slušných 80% tak ide 20 W na teplo.
Príde mi to ako mlátenie prázdnej slamy... ale nasralo ma to, tak to idem zmerať na dvoch pohároch s vodou a dám vedieť.
...což je mmch. metodicky zcela špatně

...
Takže v reálu měříš jakousi těžko definovatelnou směs teploty kompresoru (jeho radiační teplo), výstupního vzduchu a okolního vzduchu. Tož tak, mě už to bohatě stačí, právě jsem si v záchvatu smíchu polil klávesnici

a slibuji, že dále Tvé příspěvky nebudu komentovat.
Edit to Smetany: byls rychlejším, musel jsem vyklepat vodu ze zkratované klávesnice

Hezké akorát že ten teploměr měří pevnou plochu od které se může ten paprsek odrazit nikoli proud vzduchu takže tímto způsobem si změřil teplotu nějaké pevné plochy za tím vzduchem. ( A navíc asi nepřesně protože tato nebyla od teploměru vzdálena ony 3cm)
Je to bezdotykový teploměr Takže odpojím hadičku nechám ho chvíli foukat a měřím ze vzdálenosti podle návodu 3cm.
Už mě to trochu nebavilo tak jsem si maličko osvěžil výpočet ohřevu vody. A na zvednutí teploty 200l vody o 0.1°C 2,5W (počítám 50% účinnost v reálu bude vyšší) potřebuješ cca 12 hodin. Tak se smiř s tím že vzduchovací motorek ti vodu neohřeje. A konečně přiznej že si šlápl vedle. A pokud to chceš opačně tak na zvednutí teploty 200l vody o 0.1°C za 5 minut (jak si měřil) by si potřeboval cca 300W.
Z hlediska akvaristiky máš pravdu. Ovšem v přírodě to funguje jinak a to tam byly naměřeny teploty i 34°C.
Chci jen napsat, že tato diskuze probíhá každý rok, kdykoliv je pár dní tepleji.

Budeš se divit ale dříve kdy se používal více vzduch a čerpadla nebyly tak běžné zboží to bylo dost časté. Jinak teplota motorku 50°C vzduch z něho 33,5°C a voda 29°C

Jamajčan v novém kabátě.

Krátkodobě bych se nebál ani teplot přes 30 (držel jsem to sám docela dlouho záměrně), ale kdyby to mělo trvat třeba 2 měsíce, tak bych se bál o rostliny, pokud by to nebyly rostliny vybrané pro vyšší teploty. Šel jsem teď u terčovců s teplotou na 28,5 a rozdíl v kondici rostlin je znát (bohužel jsem těch změn dělal více, tak nevím, jak moc velký podíl na tom mělo sundání teploty).
Mám v akva 31°C a ryby v pohodě. A to jsem včera dopoledne měnil vodu a stáhl to studenou vodou na 25, večer už tam bylo 30.
Jirko, proto jsem psal běžné. Samozřejmě vím o chladnomilných živorodkách a dalších rybek, které byly dříve běžně chovány.

a u někoho kdo ho má schovaný a obložený molitanem aby ho neslyšel To snad nikdo rozuny nema. Zavirat zarizeni ktre nema zadne ochrany do molitanu snad nikoho nenapadne.
Běžné akvárko si myslím, že ne, pokud není v nějakých hodně nepříznivých podmínkách (nezateplené podkroví, kde je přes den 35°C apod.). U sladkovodního akvária, kde nejsou vyloženě chladnomilné ryby, bych to do nějakých 29°C neřešil (a neřeším).
Pokud v tom máte chladnomilné živorodky, jako já, tak ano. Venku je aktuálně 33°C, já včera i dnes držím teplotu mezi 23,5-25,5. Aktuálně 24,5°C. Dvě lahve s ledem za dnes, do večera možná vyměním 15% vody za nejchladnější, co poteče z trubek. Na noc zase flaška(y). Do rána to na 24 vydrží.
Ve všech ostatních akváriích nemám problém. Divoké živordky Phallichthys amates pittieri mají v tuto chvíli na slunci 29,5°C a jsou v pohodě. Akvária postavená na rostlinách, snáší vedra dobře. Celé loňské léto jsem neměl úhyn kvůli teplu (klepu na dřevo).
Ono to má ještě druhou stránku věci a to tu že stlačováním se plyn ohřívá.(je mi jasné že to víš to spíš pro ostatní) a pokud má Václav kamínek na dně je v té hadičce plyn stlačený. To znamená že nezanedbatelná část toho rozdílu který Václav naměřil(i kdybych připustil že to měření bylo přesné) je způsobena tím že kompresor ten vzduch stlačí. Toto teplo je ale kompenzováno tím že se bubliny cestou k hladině rozpínají. Proto ta má otázka na Václava jak měřil vzduch z kompresoru, která zůstala záměrně nezodpovězená.
stlačený horký plyn se rozepne a je z toho taková zima, že to někdo i odstůně.
Bingo

Alespoň někdo to chápe.
To je totiž jedna z té soustavy rovnic, kterou by bylo při exaktním výpočtu celkové tepelné bilance nutné zapracovat.
Ach jo, Václave

Četl jsi vůbec ty naše příspěvky viz níže?
Mě už přešel nejhorší vztek, snažím se to v klidu, věcně vysvětlit, ale všechno má své meze...
Tepelná kapacita vzduchu je ale malá, i při těch litrech, které tam motůrek nažene, to zásadní vliv nemá. Koneckonců je to jenom médium, které přenese teplo ze vzduchovače do akvária. A pokud má vzduchovač 4w, tak do tepla více než ty 4w prostě nemůžou jít.
Takové světlo, to je něco úplně jiného, tam už těch vyzářených vattů bude mnohem víc.
Mmch,zkuste si někdy sáhnout na chladič klimatizace v autě(ale i doma, nebo lednička), je to horké, dost horké. To chladící médium bude po stlačení ku 100°C mít, ale pak je tam nástřikový (expanzní) ventil, a ejhle, stlačený horký plyn se rozepne a je z toho taková zima, že to někdo i odstůně. On ten vzduch ze vzduchovače není moc stlačený, ale zároveň 3°C rozdíl v teplotě, no troufnu si tvrdit, že to nic neohřeje.
Dobrý den.
Provedl jste kontrolní měření např. příložným teploměrem? Infračervený teploměr může ukazovat na různých materiálech jiné teploty. Na lepších teploměrech se nastavuje korekce – Emisivita podle druhu materiálu. Pokud se takové měření neprovede v laboratorních podmínkách tak se asi nic přesného nenaměří.
Vzduch z kompresoru je o 3°C teplejší než je voda. To až tak zanedbatelné není a u někoho kdo ho má schovaný a obložený molitanem aby ho neslyšel může být ten rozdíl ještě větší.

Díky za ta měření. Čekal jsem, že rozdíl bude výrazně větší (myšleno, že vzduch budu motorkem více ohřívaný). Takže pokud hodnoty sedí, na první pohled si troufnu tvrdit, že tepelná bilance zde ve výsledku bude neutrální, popř. lehce negativní (tzn.
vzduchování bude vodu i v těchto tropech mírně ochlazovat ). Dá se to soustavou několika rovnic celkem přesně spočítat (pro výpočet bylo ale třeba mmj. změřit tlaky - viz níže). Podstatné zde je, že vzduch má nízkou měrnou tepelnou kapacitu.
Skoro jednodušší by bylo primitivní empirické měření - dvě stejné nádrže, jedna se vzduchováním, druhá bez a měření teploty v obou. Mmch., pamětníci mě možná upřesní, matně si pamatuji jednu prastarou akvaristickou knížku (možná to byl Sterba), kde se řešil opačný problém - možnost ohřevu akvarijní vody teplým vzduchem. Resumé bylo, že to není dobrá cesta, právě s ohledem na nízkou měrnou kapacitu vzduchu. Ale je to opravdu dávno (cca 35 let) tak toto prosím berte s rezervou.
Edit: Mišo má rychlejší klávesnici

aj som predpokladal, že ohrev plášťa bude s oneskorením.
Každopádne platí, že teplo z kompresora dodávané do akvária tvorí asi 5% z jeho nominálneho príkonu, čo je zanedbateľné.
Záver: vzduchovanie znižuje teplotu vody za bežných podmienok v akých akvária prevádzkujeme.
Tak přibližně po hodině stoupla teplota motorku na 43°C jinak ostatní teploty se nemění.
motorček, ktorý si dal má 5W elektrický príkon
Ohrev vzduchu z 27,6 na 30,7 °C pri prietoku 3,5 l/min = 210 l/h pri 50%-tnej vzdušnej vlhkosti je 0,2W, čiže dokonca asi 5x menej ako som ja uvažoval (rátal som v hrubých číslach z 10W)
Já se neptal čím ale jak.
Jak měříš teplotou vzduchu který jde z kompresoru?
zmeraj teplotu výstupu po hodine a napíš aj nominálny výkon kompresora l/min
Tak jsem vzal teploměr a změřil teplotu v místnosti (zatím nesvítí do oknem slunce) Naměřil jsem 27,6 stupňů motorek po 5 minutách provozu 28 a vzduch z něho vycházející 30,7. teplota vody 27,7 akvárium má asi 200 litrů.

Konecne. Ja se nechtel do te diskuze zapojovat protoze jsem jen nevericne koukal co se tu micha za teorie.
Správně, plané teorie je třeba to dát do reálných čísel.
Drtivá většina tepla od vzduchovacího kompresoru je odvedena konvekcí/radiací do prostoru mimo akvárium, pokud se nenajde pitomec, který ho (třeba kvůli hluku) zaizoluje. Bublinky vzduchu, stoupající k hladině, se rozpínají a tím současně i ochlazují (odnímají teplo okolní vodě, takže vodu do jisté míry i ochlazují). Tento děj bude tím intenzivnější, čím hlouběji bude umístěný vzduchovací kámen (hladinové přisávání vzduchu do čerpadlo z tohoto hlediska moc účinné nebude).
Ještě jeden, v horkém létě dost důležitý aspekt. Nikoho normálního snad nenapadne topit v přehřátém akvárku. Ale ne každý si uvědomí, že akvarijní čerpadla mají jistou účinnost - část energie spotřebují na proudění vody (kinetická energie), současně ale nemalá část spotřebované energie je odpadní teplo, které může celkem výrazně ohřívat akvárko. Proto je mmj. dobré koukat při koupi čerpadla na čísla (W) a nekupovat neúsporná, popř. zbytečně předimenzovaná čerpadla (hlavně do malých nádrží). Tím, že regulační páčkou snížíte jejich průtok, nesnížíte (u drtivé většiny výrobků) jejich spotřebu a tím i množství odpadního tepla. Proto jsou (čistě z tepelně/energetického hlediska) v horkém létě na pohon filtrace vhodnější bublifuky, poháněné vzduchem (důvody viz výše).
Znie to logicky kým sa to nepostaví do obrazu reálnych čísel. Nech máme na 100 L akvárium kompresor s príkonom 10W (ja mám cca 4W na 375 L). Aj pri mizernej účinnosti 50% je to 5W tepla, ktoré kompresor generuje, časť tepla je vyžiarená do okolia a časť sa prenesie do dodávaného vzduchu, povedzme 60% do vzduchu, t.j. 3W, v závislosti na dĺžke hadičky sa niečo ešte stratí cestou. T.j. do akvária kompresor vnáša 2W tepla.
Bubliny zvyšujú jednak povrch vzduch/voda priamo a jednak nepriamo vírením hladiny + pri akváriach s krycími sklami významný pohyb vzduchu nad hladinou. Toto orientačne spočítať je už nad moje schopnosti, ale bude to rádovo viac ako 2W.
27 v tuto chvíli, přes den to vyskočí.
Je to vedle celou noc otevřeného okna.
Jake tam jsou teploty v těch akvariich na slunci...OT
Ano pokud si někdo opře kompresor o stěnu akvária je podle mě mdlého rozumu. A ohřívání vzduchu v hadičce nebudu komentovat. Mohl by sis to vzít osobně.
A co se týče zvedání teploty tím že vzduchuji, tak pokud není dotyčný akvarista mdlého rozumu a neopře si kompresor o stěnu akvária tak tento argument nemá smysl. Vzduchovací motorek k tomu aby ohříval vodu nepotřebuje být nikde přitisknutý. Vzduch jím prochází a cívka je poměrně horká a to se přenáší hlavně na vnitřek a už méně na okolí. To samé dělají čerpadla protože svým povrchem se zbavují tepla. Takže ti co používají bublifuk a mají kompresor u akvária jsou podle tebe mdlého rozumu?
I když mi asi unikl smysl tvého příspěvku tak se k němu vyjádřím. I když bych bral v úvahu to že má každý akvárium na okně a záměrně do něj v tomhle vedru nechává svítit sluníčko. (moc takových nenajdeš) tak to že rostliny více bublají je do značné míry způsobeno tou vyšší teplotou. Protože jak jistě i ty víš s rostoucí teplotou klesá rozpustnost kyslíku ve vodě. To znamená že i když rostliny produkují stejně kyslíku tak bublají protože při vyšší teplotě není voda schopná tento pobrat. Nicméně to nic nemění na faktu že pokud rostliny bublají je voda kyslíkem přesycená a vzduchování opravdu kyslík vyhání. A zase jsme u mého oblíbeného pokud mám fungující rostlinné akvárium tak je vhodné vzduchovat pouze v noci.
A co se týče zvedání teploty tím že vzduchuji, tak pokud není dotyčný akvarista mdlého rozumu a neopře si kompresor o stěnu akvária tak tento argument nemá smysl.
To znamená že provzdušnění rozhodně nevyhání z vody kyslík pokud tento není (díky fotosyntéze) nad rovnovážným stavem. Je léto, rostliny za oknem v akváriu na sluníčku bublají i bez CO2 jak o život. Díky vzduchování ho tedy vyháním z vody a ještě tu vodu více ohřívám takže další ubývání kyslíku díky teplotě. Stačí si na kompresůrek sáhnout bývá dost teplý. Takhle by jme se mohly dohadovat donekonečna protože podmínky můžou být různé.

...Větrák jakoby točí jen vzduch ale je ten vzduch studenější trošičku...
Nejsem si jistý, jestli přesně chápeš princip chlazení akvárka ventilátorem. Voda v akvárku se neochlazuje tím, že na ní fouká "trošičku studenější vzduch", ale tím, že intenzivní proudění vzduchu aktivně zvyšuje odpar vody. K tomu, aby se voda odpařila, je třeba energie (v tomto případě tepelná), kterou proudící vzduch odebírá z vody, která se v důsledku toho ochlazuje (adiabatická reakce).
Zase musím maličko oponovat. Plísně rozhodně nepotřebují k životu světlo. A vzhledem k tomu že některé rostou i trvale pod ledem je i to teplo diskutabilní.
A co se týče té výměny plynů pokusím se to předložit tak že to bude jasné.
Výměna plynů mezi vodou a vzduchem probíhá přes plochu kde se tyto dvě média dotýkají. Čím je plocha větší tím je intenzivnější výměna plynů. Tato výměna probíhá vždy tak že se plyny snaží dostat do rovnovážného stavu. To znamená že pokud zvýšíme plochu ve které se stýká voda ze vzduchem například vzduchováním. (Jednotlivé bublinky mají obrovskou plochu) tak tento proces urychlíme. (Rychleji se budou doplňovat plyny které jsou v nedostatku a naopak budou z vody rychleji unikat plyny které jsou v nadbytku.)
To znamená že provzdušnění rozhodně nevyhání z vody kyslík pokud tento není (díky fotosyntéze) nad rovnovážným stavem.
Při vší úctě, jen se do toho zamotáváš a odbíháš od věcné podstaty, možná je poslední vhodná chvíle na rovinu přiznat, žes v obou bodech trochu ulít (což se může stát každému a není ostuda to přiznat)...
Ad vzduchování: ano, vzduchování "vyhání" některé plyny, konkrétně CO2... A pokud je v akvárku tak extrémně vysoký obsah O2, že by došlo vzduchováním k jeho vytěsňování, nemá cenu toto vůbec řešit, ryby budou zcela OK (jak už správně psal kolega Smetany). Tečka.
Ad plísně: Spóry plísní jsou v reálném domě/bytě (nebavíme-li se o operačním sále) všudypřítomné a schopné přežít téměř cokoliv. Nějaké jejich "přezimování" je zde zcela irelevantní, podstatné jsou podmínky pro jejich aktivaci a následný růst plísní. A ty za současných podmínek (řešíme chlazení akvárka v současných vedrech) zvlhčení vzduchu v důsledku zvýšeného odparu z akvárka prostě nenastartuje. Tečka.
OT: omlouvám se za OT v tomto tématu, ale jsou to docela zásadní věci (hlavně vzduchování) a považuji za svou "občanskou povinnost" je uvést na pravou míru (fórum čtou i laici, kteří netuší která bije). Pokud to budete nějak přesouvat, zkuste prosím zachovat věcnou podstatu navazujících příspěvků, předem děkuji

Podle mě velký ventilátor nic moc neřeší. Potřebuješ zajistit odpar vody a to zajistíš nejlépe těmi malými ventilátory.
Zmražené petky jsou vyloženě provizorium a při relativně velkém objemu ledu je ochlazení celého akvária relativně malé. Mě v 460l dělala zmrzlá 1,5l pet lahev snížení teploty sotva o půl stupně. Kdežto s ventilátorem jsem za pár hodin dole i o 3 stupně. Navíc je to za chvíli rozpuštěné. Při tvém množství akvárií si budeš muset vyhradit velké místo v mrazáku, abys to stíhal točit a namrazovat.
Poohlídni se po těch ventilátorech...
Jo a počítej s tím, že se ti odpařuje pouze čistá voda a veškeré soli zůstávají. Takže pokud doléváš odpar, tak si to v akváriu "zahušťuješ". Tak buď dolévat destilku nebo měnit vodu.

Jasně že proudění vody okysličuje ale bublání samo o sobě plyny zase vyhání i když samo o sobě nic dramatickýho. Trošku sem se snažil o pohledání a ne vše na podnose. Druhá otázka jsou ty plísně. Zase se můžeme přít což mě nebaví. Ale jelikož vše beru komplexně ještě se k tomu vyjádřím. Plísně stejně jako řasy potřebujou k životu tři pilíře, teplo, světlo, živiny. Většina jinejch rostlin potřebuje všeho akorát pro ně ale řasy a plísně maj velikou toleranci na poměr. Třeba řasy v hadicích spolehlivě odstraní nepropustnost světla stěnou hadice, v akva můžeš jejich růst opoštelovat světlem..dobou osvitu, intenzitou ale někdy je to věda. Nepomůže nic než zakrytí na pár dní.
Stejný je to u těch plísní. Jak jen to říct srozumitelně? Asi víš že veřejnost i vědátoři brečej že není voda. A vytvářej přezkumy, usnesení, programy. Jasně že voda není. všude je asfalt a beton a tak je většinou v německu v moři. Další věc ke stavební ruch, zhutňován půdy atd...prameny přerušený stromů málo.
Všiml sis že ve stínu stromu je ti líp než pod slunečníkem?
Strom vytáhne denně několik desítek až stovek litrů vody, normálně ji odpaří ta zkondenzuje cca do kilometru a spadne zpět. Takzvané odpolední deště které chybí.
Bohužel lesy jsou malý a daleko od sebe takže jsou vyšší rychlosti větrů který páry odnesou nad moře.
A tak je to i s plísněma v bytě. I když třeba zrovna nejsou vidět vlhko jim svědčí..líp "přezimujou". Otázka je i to větrání. Já mám opukovej barák silný zdi žádný zateplení a nic. Vtrám chvíli v noci, nepouštím tedy teplej vzduch dovnitř a světe div se mám i bez klimošky furt 19 stupňů i v poledne. Takže ochlazení ledem vodou je nejlepší a nejsnažší. Abych tak řek fyziku moc neošulíš.
Takže se chovám tak aby se mi akva nepřehřejvalo a daří se. Chápu že někdy to nejde ale. Asi jako nejekologičtější je nevyrobená plastovka nejlíp ochladit ledem.
No pro velky akva asi souhlas. Ja to mam v 7 litrech a je to tak na hranici unosnosti, ale na to prezit par dni veder to jde.
Nechtěl jsem rozjíždět další OT diskuzi, ale také se mi to moc nezdálo. Když přidám zkušenost, tak jsem jednou zažil bakteriální zákal a ryby se evidentně dusily. Nasadil jsem silné vzduchování - Atman AT-202 s připojenou hadičkou na plný výkon a ke zklidnění dýchání ryb došlo řádově v minutách.
Pro běžný provoz jinak nikde nevzduchuji, ani tam, kde držím teplotu kolem 29°C.
...Nejlepší cesta k plísni na zdech...
Ale ne, při současných teplotách toto nehrozí, pokud je zajištěno alespoň trochu normální větrání. V našich podmínkách plíseň reálně hrozí v období, kdy je chladno a dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti na tepelných mostech stavebních konstrukcí. Proto může být problém s vlhkostí (a plísněmi) v zimě u akvárka bez krycího skla (i bez ventilátoru), zvláště při kombinaci vyšší teplota vody + nízká pokojová teplota (zvlášť, když v zimě je snaha málo větrat - úspora za topení). Ale téměř jistě nebude problém teď, kdy je vysoká teplota, prohřáté stavební konstrukce a bezproblémové větrání.
A jsi si opravdu jistý, že vzduchování "vyhání kyslík z vody"? Mohu poprosit o odkaz na nějaký validní zdroj pro toto tvrzení? Proč se tedy při problémech s nedostatkem kyslíku jako první pomoc doporučuje zavést (krom filtrace) intenzivní vzduchování? Jiná věc je, že obvykle mnohem účinnější než vzduchování, je zajištění dostatečné cirkulace vody v nádrži tak, aby docházelo ke permanentní výměně vrstvy vody, které je v kontaktu s hladinou (pokud ale tato není zatíže např. tzn. slepou hladinou). Tak nás to alespoň učili na rybářské fakultě...
Jen abych tě doplnil. Částečně máš pravdu ale pouze v případě že je akvárium dobře zarostlé a prosperují rostliny (a pouze ve dne). Ale ani v takovém případě vzduchování nesníží hladinu kyslíku pod rovnovážný stav. A neznám tropickou rybu které by rovnovážný stav kyslíku (ani při 30°C) ve vodě nestačil. Takže za mě pokud není do akvária dodáváno CO2 tak silné vzduchování může akváriu jedině prospět. Navíc se tím zvýší odpar který pomůže s ochlazením akvária.
Tak to uz je na tobě,ja jen že pokud nemáš vyřešeno chlazeni tak tu pet láhev s tim ledem budeš potřebovat opakovaně tak je jednoduchší si to udělat takhle...

Petku snadno vyjmeš když se ti teplota bude zdát ok. Jinak je to jedno a ač se to tady snažít kdosi zpochybnit bublifuk opravdu snižuječ obsah kyslíku ve vodě. Ovšem radou sem přispěl a obhajovat to nemám čas. To o výměně plynů si najdi..je to i tady hezky popsaný. pavel1234 napsal: Super. Jaký je vůbec rozdíl mezi ledem a petkou? Tam není žádný, takže by mělo být jedno, co zvolím nebo ne?
Ok. Já jen, že kdybych tam dal jen led, tak by se aspoň doplnila vypařená voda a nebylo by to špatně vypadající.
Do pet lahve nalít vodu a dát to zamrazit,po zmrznutí,takhle vložit do akvaria..

Super. Jaký je vůbec rozdíl mezi ledem a petkou? Tam není žádný, takže by mělo být jedno, co zvolím nebo ne?
vzduchování klidně nechej.a dej tam ty namražené petky, aspoň se ti promísí studená s teplou.

Kvůli zvýšené vlhkosti? Záleží na velikosti akvária a místnosti, ale u menších nádrží řekněme do 500l by to neměl být zásadní problém. Samozřejmě je dobré přes noc pořádně větrat.
Mohu teď srovnávat, u 112l akvária se mi díky větráku zvýšil odpar z 0,75l denně na možná dvojnásobek, ale větrák běží přes termostat denně tak 4-5h. Těch 0,75l navíc je jedna ne moc plná pračka prádla, které spousta lidí suší doma.
Nejlepší cesta k plísni na zdech.Jarry napsal: Velký větrák do místnosti s největší pravděpodobnosti ne, ale malý vetrák nad akvárium určitě ano - viz poslední příspěvky...
Nebudu tě zbytečně prudit, ale trošku si ještě přečti.
Myslím že si úplně nepochopil pojem vzduchování. Jestli myslíš že více bublinek víc vzduchu, potažmo kyslíku ve vodě asi to nebude přesně tak. Spíš naopak.,kyslík vyženeš a při vyšší teplotě to není moc fajn. Akva ochlaď vloženou plastovkou se studenou vodou nebo ledem. Vychytávky si nejdřív ověř. Cesta nejmenšího kombinování je většinou neschůdnější.pavel1234 napsal: Dobrý den,
myslíte, že velký větrák do místnosti pomůže tomu, aby teplota vody nestoupla nad 26 stupňů? Větrák jakoby točí jen vzduch ale je ten vzduch studenější trošičku. Vypnul jsem zatím topítka, dodávám studenou vodu za vypařenou. A ještě moc vzduchuji. Prý, že když člověk více vzduchuje a ryby mají více vzduchu ve vodě, dávají to teplo trochu lépe.
Zkus petky s ledem...

aspoň přechodně,mě do malyho 58 litroveho stači 1litrovka,a schladi to i o 4 stupně....
7ks 12V PC větráčků = 7W celkem. Samozřejmě pokud je to moc práce, tak to se nedá nic dělat. Já jsem jeden nouzově pověsil nad akvárium na kus drátu, všech 7 by v pohodě utáhl jakýkoliv 12V zdroj. Vždy to nějak jde, když se chce...
Noo, to bude právě, že ten problém. Těch větráčků bych musel mít 7 a to je dost energie a moc pracné. Jedině ten velký jeden, ale bohužel. Díky, je dobré se prve zeptat, jak to koupit a vrátit. Ale i když je venku nějakých 36, tak u akvárií mám nejvíce 27 a to je u pavích ok. 26 mám u skalárů, kde mám bohužel i pancíky. Za poslední měsíc mi zemřeli 4 pancéřníčci. Takže tam je ta teplota jen pro pancíky blbá. U neonek mám 25, u závojnatek též 25, tam bych to měl nějak snížit. Je to ryba, která žije ve studených vodách. Akary mají 26 stupňů, malý závojnatky 27, což je dost špatný. Už ale dost povyrostly, tak bych je mohl brzo dát k větším klukům. A v odchovně je můj jediný skalár a ten má 25 stupňů. Bojím se, jak to bude o dovolené. Na týden zde bude babička a bude krmit. Dávám krmivo o dost méně, jak nyní a dávám to krmivo do víčka. Vzduchování nechám na maximum, jelikož tam nikdo spát nebude a nebude to nikoho rušit. A připravím babičce led. Ať tam každý odpoledne hodí kostku ledu. Snad to bude v pohodě.
Velký větrák do místnosti s největší pravděpodobnosti ne, ale malý vetrák nad akvárium určitě ano - viz poslední příspěvky...
0 26.06.2019 12:21 pavel1234 – Chlazení
Dobrý den,
myslíte, že velký větrák do místnosti pomůže tomu, aby teplota vody nestoupla nad 26 stupňů? Větrák jakoby točí jen vzduch ale je ten vzduch studenější trošičku. Vypnul jsem zatím topítka, dodávám studenou vodu za vypařenou. A ještě moc vzduchuji. Prý, že když člověk více vzduchuje a ryby mají více vzduchu ve vodě, dávají to teplo trochu lépe.
300 litrů ( čistý objem 225 litrů ).
Nevím, jestli je to na tvoje moc. Každopádně můžeš případně stáhnout otáčky a bude to i méně hlučné.
Jinak musíš počítat i s větším odparem..
A kolik litrů máš? Na 180L nejsou dva větráčky moc? Já bych je zabudoval do krytu.


V podstatě tak jak říkáš. 2 kusy PC větráčků, stmívač, termostat a trafo, všechno propojit a foukáš.
Já mám ventilátory položené na podélných výstuhách (viz. foto).
Zdroj mám zhruba tenhle, zásuvkový
www.led-tech.cz/…
jen si musíš zjistit jaký přesně použít..
Hele, to je chytrý, led zdroj používáš jako trafo? Manuální stmívač na regulaci to slyším poprvé

takže k těmto dvoum věcem stačí ještě větráček a termostat a toť vše? Pak to sbastlit dohromady a větrat

No, trafo jsem použil nějaké, které se mi doma válelo, jinak se dá třeba koupit na nějakém ČŘ eshopu.
Já mám dobré zkušenosti s
www.led-tech.cz
Ano, ta sonda se dává do akvária.
Ještě drobnost - používám manuální led stmívač na
snížení otáček ventilátorů
www.led-tech.cz/…
Řešení možná divné, ale funguje.
Super, díky, objednám z Ali, ještě jeden dotaz, trafo z 12v na 220v jsi kupoval taky na Ali? Ta sonda co je u toho, předpokládám že to je ta kterou dám do akva že?
Ahoj. Já kupoval na Ali tenhle
US $2.35 40%OFF | 12V 20A Mini Digital Temperature Controller Thermostat Regulator Red and Blue LED Display Probe Sensor W3230 0.1 Celsius accurac
s.click.aliexpress.com/…
ale už je to nějakou dobu, takže tam možná najdeš i něco levnějšího nebo něco, co by Ti vyhovovalo více.
Jinak, našel jsem ho i na českých stránkách
www.hwpro.cz/… Ahoj, měl by jsi odkaz na ten termostat? Díky

Já to psal z důvodu toho že je spousty lidí co tento efekt neznaji a říkají že to nemůže mít žádný vliv. Ano adiabatické chlazeni funguje přesně na tomto principu odpařování. Úskalí tohoto chlazení je i ten zvýšený odpar . Ale kde je naprosto nevhodné jsou akvária kde jsou labirintky.proste jsem chtěl skeptikům jen osvětlit jak to funguje a jak toho docílit a vyzkoušet si to v praxi ( okno mokrá hadra). Samozřejmě je nejlepší chladit celou mistnost ( pohodlí naše a akvarek)
Tento efekt sa využíva pri adiabatickom chladení aj vo vzduchotechnike. Je to funkčné, ale treba mať na zreteli aj úskalia:
- zvýšený odpar z akvária (asi všetci vieme čo to znamená pri "tvrdej" vstupnej vode)
- zvyšuje sa relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti a tým sa účinnosť vyparovania/chladenia znižuje (treba aj vetrať)
1W DC ventilátor, co aktuálně používám na 112l, toho tepla moc nevyrobí (ale teplotu vody by sundal i o 4°C, kdyby to bylo potřeba). Jinak máš samozřejmě pravdu o chlazení místnosti, kde akvárium je. Nedávno jsem zkoumal možnosti chlazení velkého akvária v obýváku (kdybych to někdy potřeboval), tam bych měl asi problém s množstvím odpařené vody v případě použití ventilátorů. Tak jsem studoval chladící jednotky pro akvária - a nakonec mi jako nejlepší varianta vyšla montáž split klimatizace, což vyjde na srovnatelné peníze.
Přidávám se mezi lidi, kteří ochlazují akvária tak, že chladí celý byt.
Máme okna na sever a západ. Přes den jsou primárně otevřena ta, kde zrovna nesvítí slunce.
Chladím i balkón (vyperu prádlo, zavěsím), protože chlazení bytu začíná už před okny. Taky zalévám kytky pod balkónem.
Tyto dny, kdy je příjemně, větrám maximálně, protože není od věci byt co nejvíc ochladit (ono to má nějakou setrvačnost a trvá den, dva, než se byt prohřeje nebo naopak ochladí).
Když budou venku teploty 37, budu maximálně prát prádlo a zavěšovat ho do otevřenych oken. Až několik vrstev za sebou.
Koule s blešivci na okně se dá přes noc dát do otevřeného okna a průvanu, to ji ochladí nejvíc.
Preferuju pasivní chlazení, protože každý ventilátor vytváří teplo.
Je to chlazení jako takové a dokonce se používá již přes 1000let. Funguje na fyzikálním jevu odpařování které při dobrých podmínkách srazí teplotu klidně i o 10°. V otevřených akváriích se to průměrné pohybuje v rozmezí 4-9°. Dokonce když bude odpařování probíhat rychleji tak voda bude chladnější. Příklad z praxe když ještě nebyly chladaky na pivo tak dostupné namočila se deka nebo ručníky a obala se béčka ( sud) piva a postavil se klidně na slunce a po hodině bylo pivo vychlazene. Tohoto jevu využívaly už staří rimane. My dnes jen objevujeme již tisíce let objevené. A ještě jeden příklad který si i vy samy můžete vyzkoušet . Když bude venku i v místnosti velké teplo stačí dát do otevřeného okna mokrý ručník nebo deku a po chvíli bude znatelný rozdíl v teplotě místnosti. A toto je chlazení odpařováním. Je to stejné jako větráky v akváriu. Jo a pak jsem uplne zapomel na obycejne poceni. To je stejny efekt chlazeni tela o to je odparovani. V lete mokre tricko zase ten stejny efekt. Zase jen chlazeni odparovanim.
Tak zbytečné určitě ne, jo ten čínskej termostat znám. Chtěl jsem tím jen říct, že to není chlazení jako takové

Používám 2x PC ventilátor, napojený na termostat z Číny (za pár šušňů) a zdroj a bez problémů srazí teplotu tak o 3 stupně.
Zase tak zbytečné honiče teplého vzduchu to nejsou

Tak jak píšu, při těch venkovních teplotách je to pro mne OK, oni to všechno jsou stejně jenom "honiče" teplého vzduchu

PC se v zimně taky jenom tak šolíchá a teď když zapnu hru, tak je z toho dobrej vysavač

Foukej na hladinu a máš tam 25 i míň.
Akva je v podkrovní místnosti a jinak ano, vlastně vháním okolní vzduch do krytu, ale ochlazuje to. Už jen to, že tam ten vzduch "nestojí", ale koluje no a druhou stranou jde ven. Jako ve chvíli, kdy je v místnosti 34C a akva má 29C je to pro mne OK.
29°C...to máš akvárium na slunku?
já při těch největších vedrech 35°C, měl v akva. 28°C,(bydlím v paneláku)
a při zapnutém větráku to kleslo na 26-27°C
edit: ty máš ventilátor na bočním vstupu do krytu,
možná se pletu ale nevháníš pod ten uzavřený kryt,teplý vzduch z místnosti,
a to nemluvím o těch led páscích,
vlastně ti koluje pod krytem teplý vzduch z místností a led pásků
takže ti vodu vůbec neochlazuje ale spíš ohřívá?

Je hezké, jak se každé léto řeší chlazení

Za X let jsem také vyzkoušel různé metody, ať už lépe či hůře, nějak to fungovalo...
Když jsem ale loni dělal novej kryt u akva, počítal jsem už s potřebným chlazením v létě. Původně jsem chtěl ventilátor jeden na vstup a druhej na výstup z krytu. Pak mi to ale nevycházelo, tak jsem dal pouze na vstup do krytu jeden 7cm ventilátor, ovládaný čidlem teploty. Loni v těch nejteplejších dnech nepřesáhla teplota vody 29C, což je pro mě přijatelné.
Ahoj
ano,jen to nemám tak vymakaný
edit: jen ho asi budu měnit za menší .(80x80 nebo 60x60) mám takový dojem že ta 120 nefouká přímo dolů ale má takový větší rozptyl


Myslíš toto. Momentálně to dělám pro 4 lidi. Dva připojený na tc420 a dva na zdroj a dva na termostat.
Ahoj
ano ptal sem se na tu srandu,jestli to půjde,a dostal odpověď že ne, v pořádku
jinak já foukám do akva. pc ventilátorem ARCTIC F12 Silent 120x120x25mm,
řízeným tímhle relé termostatem
www.ebay.com/… Urcite to jednodussi bude

. Jen se ptal jestli je to mozne, tak jsem mu psal ze pomoci led ne

.
Hele nic moc o vašem problémů se solarem nevím ale píšeš že na to budeš svítit ledkama. Není jednodušší koupit za 100kc větrák do PC koncovku za 20kc rozdvojku za 30kc a napájet to přímo ze zdroje? Předpokládám že máš 12V a pokud máš 24 tak buď měnič a nebo to srazit odporem. A jestli jde o odběr tak ten větrák žere 00nic
Ano zarovka to rozsviti. Mozna i obycejna zarivka. Ale led svetlo ne. Mam doma takovou solarni hracku a ted jsem to schvalne zkousel. LED svetlo dalo jen 0.01V. Na slunci 0.6V a halogenova bodovka 1V. Takze si myslim ze to fungovat nebude. Pokud bys na to svitil necim jinym nez LED svetle tak ano. Ted jsem to zkousel i na zarivce a je to stejne jak led svetlo. Asi to nedava tu vlnouvou delku jak slunce (zarovka) aby to bezelo.
Bylo to spíš myšleno okrajově. Já mám chlazení vyřešeno, ale třeba se ti někdo ozve.
Muzu poskytnout stl na vytisknuti a nebo klidne udelat komplet.
Už jen zabalit a odeslat.

Pěkná práce.

tak to má úroveň
dík za inspiraci

Ahoj
Těď sem se díval na jedno video,svítí na něj žárovkou a funguje mu to
www.youtube.com/… Ahoj, no pokud mas v planu na to svitit svetlem z akvaria, tak bych rekl ze to nepujde. Solarni panel podle me nevyrobi elektrinu z led svetla.
Zdravím
Přemýšlím o téhle srandě
Co myslíte,utáhne tento větrák světlo z akvária?..(vím v noci bude asi problém ale přes den)
www.ebay.com/… síť proti hmyzu do okna na akva a jde to.
Hmm, to se někdo má. Já tohle udělat, tak jsem postupem času bez všech skákajících teter...
Kryt mám otevřený teď přez léto a krycí skla jsem momentálně taky sundal

Ono hodně dělá, jak moc je otevřená hladina, jaký je kolem hladiny volný prostor a proudění vzduchu a jak dobře se může voda odpařovat. Ventilátor tenhle efekt jenom zesiluje. Ale základ toho ochlazení je odpar. Ty to máš dost zavřené v tom krytu, tak ten efekt bude menší.
0 15.06.2019 06:51 DokyMichal – Chlazení

Tak jsem tedy na zkoušku pořídil chladící podložku pod notebook. 4x větrák s regulací otáček. Teplota klesla z 28C na 26C. Žádný zázrak, ale aspoň vím že to funguje. Chladící větráky na PC by byli asi lepší.
Jen pasivní chlazení max 50° aktivní max 45° kvuly rezervě.
díky
a na kolik máš nastaveno ?
Aby nemusel být chladič led čipů velice objemný a těžký a stále zvládal chladit led čipy tak podle teploty chladiče spoustim ventilátory. Tím ochladil ten menší chladič a mám zajištěno že se led čipy nebudou přehřívat.
Na ventilátory na světlech?

na světla ?
popostrč



Já ty termostaty používám na světla. A jsem s nima spokojený. Je to malé a funguje to parádně.
Předevčírem jsem ten čínskej termostat s větrákem zapojoval, funguje to parádně. Co nemám vyřešené, jsou ty držáky na větráky, to máš řešené pěkně, díky za odkaz

Chtěl jsem teď povýšit moje chlazení akvária na peltiera, máš vyzkoušeno že to není nic moc? Teď mám dva ventilátory na hladině a hliníkový chladič s ventilátorem 80x80mm s obehovym čerpadlem a to běží celý den aby to tak nějak udrželo teplotu.
Větráček se dává tak, bay foukal na hladinu a chladí se zvýšeným odparem.
Pokud chladíš skrz sklo jenom zrychluješ výměnu terpla s okolím.
Bude to fungovat omezeně a jen když v místnosti bude nížší teplota než v akváriu.
Já ti to shrnu: Drahý (nebo moc náročné na bastlení), moc žere a málo chladí.

Pro akvárium je peltier neefektivní.

Ahoj, nechce se mi číst 223 stran, ale co Peltierův článek?
www.gme.cz/… Pokusil jsem se to zbastli ze staré nabíječky pro mobil a chladiče na procesor ze starého PC s větráčkem viz foto a funguje. Chladící plocha se nalepí na sklo akvárka někde kde proudí voda, nebo pro fajnšmekry se dá doplnit průtokovým chladícím blokem, čerpadlem a termostatem...
Ono ne všechny zdroje chuti a pachu jdou stejně dobře vyčistit.
V nějakém videu o kvalitě piva tvrdili, že i obyčejný džus pivní sklenici navždy znehodnotí, že už nikdy nejde dokonale vyčistit a pozměňuje chuť piva.
Otázka, nakolik to běžný smrtelník pozná...
No, nejsem žádný pivař znalec

ale když si vybavím třeba sinice, tak bych to riskovat nechtěl

V tomhle by byl nejmenší problém, když jde vyčistit pípa v který někdo nechal pivo vyhnít v trubkách (po použití to nepropláchl), tak to akvarijní voda bude to nejmenší

Chtěl bych vidět ten výraz, až se po pár týdnech provozu zapojí zase na pivo

Pivo s příchutí žabinec
Ale kdyby se to udělalo třeba s destilkou, jako uzavřený okruh s výměníkem ponořeným do akva ?
S tím pivem mě vnukl nápad, hromada lidí má doma malou pípu, kterou stejně většinou suší v garáži a vytáhne to ven 3x do roka, co na to zapojit čerpadlo, regulovat to přes relé a chladit to přes to, princip bude stejný jako ty drahé akvaristické chladiče.

Když nebylo chlazení tak jsme sud s pivem taky balili do mokrých ručníků a když k tomu ještě foukalo tak bylo jak ze sedmého schodu.

Třeba se to ujme a lidi si začnou omotávat doma akvária mokrýma dekama. Tomu říkám nápad za všechny peníze

0 06.06.2019 19:25
Wanderer [2104] - Skaláry - nejkrásnější ryby. No berte to jako nápad, třeba blbej, snažil jsem se pomoct, jak to udělat bez ventilátoru.

Když totiž koukám na tu Pavlovu stěnu, tak mi to přijde, že má za stěnou ještě místo.
Fakt je, že na přímém slunci bude výkon rapidně vyšší.
Kdysi jsem byl na montáži v Libyi, tomu co popisuješ jsme říkali araboledničky. V praxi jsem to vyzkoušel jen jednou na litrové lahvi a fungovalo to. Jen si tu lahev omotanou mokrým hadrem musel mít na přímém slunci takže omotat akvárium mokrým hadrem to fungovat nebude.

S tou mokrou dekou jsi mě lehce rozesmál

v dobrým. Jako řešení krátkodobé by to asi taky bylo ale už se vidím jak kolem AQ motám deku..... ještě mokrou obzvlášť v zadních částech AQ.

0 06.06.2019 18:09
Wanderer [2104] - Skaláry - nejkrásnější ryby. Zajímavé, že tohle téma ožije vždycky až začnou hice, málokdo to řeší dopředu.
Taky se přikláním k systému ventilátoru. Je to nejjednodušší. A chce to vzít na pomoc fyziku. Z podmínek zvyšující odpařování se dá prakticky jen zvětšit povrch, tj. odkrýt hladinu akvária a zvětšit pohyb plynu nad kapalinou, tj. ventilátor nebo jiné ovívání. Se zbytkem (tlaky, teploty a vlastnosti kapaliny) se nic dělat nedá.
Přidávaný led moc nefunguje.
Ještě mě napadá, když není ten ventilátor, provizorní metoda vojenské polní lahve, která by se třeba dala použít. Vojenské lahve byly pokryty filcem, který se namočil a jak se z něj odpařovala voda, ochlazovala nápoj uvnitř lahve. Stejně lze mít studené pití někde na slunci, zabalené do mokrého ručníku, který schne. Třeba by se dala na stěny akvária/akvarijní stěny přidat mokrá deka. Chce to zkusit.
Ale ventilátor je opravdu nejjednodušší řešení.
Na trhu je jich spousta. Ten co jsem na něj dával odkaz viz. níže má 5x větrák, tudíž myslím že je i výhodou větrací plocha. Koukal jsem že se dají najít i extra tichý, polohovatelný. Moje představa je připevnit ho na bok vrchního krytu (mam tu možnost protože mám vysoký kryt) a díky polohovatelnosti nastavovat tak jak bude vhodné a nebude mi tam ničemu překážet.
Edit: pro estéty může být i výhodou osvícení podložky. Využití jako noční nasvícení AQ třeba

Radši obetuji CO2 než uvařit rybky

Dobrý nápad, i s těmi otáčkami. Další výhodou bude, pokud má podložka velký ventilátor aspoň 200mm je, že bude tichý, jeden takový mám doma a není vůbec slyšet.
Teoretiky to jde. Výkon by měl stačit. Umísti bych to tak 5-7 cm nad hladinu, foukat směrem dolu.
Vedlejší efekt bude zvýšená výměna plynů s okolím = bude to lépe odvětrávat CO2 z akvária.
Ok tomu rozumím, já se spíše ptal jestli je blbost použít chladící podložku pod notebook. Výhodou může být nastaveni otáček a okamžité použití (zapojení do sítě USB nabijeckou)

Rychlost odpařování je mimo jiné závislá na rychlosti odstraňování vodních par, které jsou na hladině. Prostě jde o to zajisti proudění vzduchu nad hladinou - čím rychlejší a na větší ploše tím vyšší odpar a tím i větší edebrané teplo. Použít lze cokoliv co fouká - pokujový větrák, větráček do počítače, větrák na nucené větrání sanitárních místností apod.
Jeden větráček z PC (12V provozovaný na 6V) mí snížil teplotu v
akváriu 2°C pod teplotu vzduchu v místnosti. Položil jsem ho na otvor
určený pro automatický dávkovač krmiva.
0 06.06.2019 11:49 DokyMichal – Chlazení
0 06.06.2019 11:30 DokyMichal – Chlazení
Zdravím, asi problém leckterého akvaristy. Začíná být pěkné vedro. Teplota v AQ mi stoupla už na 26,5C i při nočním větrání a otevření vrchního krytu. Hledal jsem jak tomu pomoci při chlazení. Akvarijní chlazení na 270l AQ mě přijde dost finančně náročné. Leckdo používá větráky do PC (jedna z lacinějších metod), jen nevím jak bych ho zprovoznil, nemám s tím zkušenosti.
Napadlo mě že bych mohl koupit podložku pod notebook např.
m.alza.cz/…
Nějak ji přidělal nad AQ. Máte někdo s tím zkušenosti? Popřípadě názor zda nevymýšlím nejakou kravinu. Diky

Me sviti slunce do bytu cely den. Proto
Taky jsem měla 26,vyměnila jsem pár litrù vody a kleslo to na 24...na jak dlouho...

A neproměřuje teploměr? Venku je sotva 20 nevím co by tam tak topilo. Mě jeden teploměr ukazuje přesně o 5 stupňů víc.
pavel1234 napsal: Jediné, na co jsem asi teď přišel, je to, že jsem otevřel oba balkóny a dvě okna, aby byl aspoň trochu průvan. A průvan trochu je, což je dobré.
Průvan zvýší odpařování, čímž se věci a lidé ochlazují. V tom je jeho přínos.
Ale je-li venku vedro, tak si ho tím průvanem akorát nataháš dovnitř. Každý máme místní podmínky trochu jiné, ale obecně správný postup je průvan
v noci a přes den zavřeno.
Loni v srpnu bylo hodně dlouhé období veder. I přes popsaný postup jsem doma trpěl horkem; teploty mi totiž vystouply
až na 25°C. Pokud Ty máš podobné a horší potíže už teď, tak buď bydlíš hodně nešťastně, třeba ve špatně zaizolovaném půdním bytě, anebo provozuješ velmi špatnou větrací politiku.

Hodně akvaristů preferuje obyčejné větráčky od PC. Stačí nechat foukat na hladinu a teplotu akva to sníží klidně o 3 stupně. Ideální by k tomu byl i termostat, aby to případně neuchladilo více a nemuselo se to hlídat.
0 03.06.2019 08:14 pavel1234 – Vedro
Dobrý den,
opět začíná léto a opět se vrací vedro. Mám to tu dost blbé. Jediné, na co jsem asi teď přišel, je to, že jsem otevřel oba balkóny a dvě okna, aby byl aspoň trochu průvan. A průvan trochu je, což je dobré. Teploty mám následovné:
Skaláry, pancéřníčci skvrnití a tečkovaný, ancistrusi - 27 stupňů.
Neonky červené, tetry ozdobné, tetry křivopruhé, ancistrusi, čichavec modrý - 30 stupňů.
Paví očka, mečovky - 28 stupňů.
Závojnatky, dánia malabarské, ancistrusi - 27 stupňů.
Akary, mečovky - 27 stupňů.
Tak, toto jsou mé teploty. Vyndal jsem už všechny makrolony a nechávám to volně. Jdu dělat ledy, protože budou potřeba.
Umřela mi bohužel mečovka a myslím, že to je vedrem. Proto už byla od včerejška tak divná. pH, NO2, NO3 jsou dobré, takže to vidím buď na stáří a nebo na vedro. Nějaké rady, jak ještě lépe mít vodu na 25 stupních?
Ahoj, mám přímo Teco TK150, u axíků nádrž 300 litrů. A spokojenost, bez chladiče bych teplotu dolů jinak nestáhla. Snesla bych i silnější, ale ne proto, že to tenhle neuchladí, jen že by to bylo rychleji, ale to je maličkost. Chladič má termostat a jede podle nastavení teploty. já mám nastaveno na 18,5 stupňů, pak se nastavuje hystereze a tu mám na 1,5 stupně, tak jak se to vyšplhá na 20 tak spouští. Tu třístovku mi to uchladí bajvoko tak za dvě hoďky. Co se spotřeby týče nemám teď přehled, ale chladí mi to tak třikrát za den. Nižší teplotu jsem nedávala, protože taky nechci aby to jelo furt. Co se hlučnosti týče, tak slyšet je, do ložnice bych si ho nedala. Akva mám na zděném předělu mezi obývákem a kuchyní, z jedné strany chladič a z druhé gauč a nevadí mi, ale je to o zvyku a taky mi axové za to stojí, když jsem neměla chlazení, tak jsem v zimě pomalu ani netopila :o). Ve vedlejším pokoji ho slyšet není.
Máš jiný poměr délka šířka akva. Taky jsem to hnal druhou stranou akva ven, ale bez utěsnění tam kde píšeš.
stejně jsem to mel u sebe... okolo větráku jsem to ještě utesnoval fólií. Výtok vzduch byl na druhe straně akvaria. Odpar brutalni...
5 stupňů jsem nedosahl...
Taky jsem byl překvapený, skla jsem měl jen odsunuté na šířku větráčku, k tomu odpor na snížení otáček, kvůli hluku. Odpar byl asi 10-15L týdně.

Ja větrakem taky snizoval teplotu a to jsem měl celkem ficak nad hladinou.... 20cm vetrak... 2-3 stupně nebyl problém ale 5 stupňů dolu to koukám

Nee zavěšené led osvětlení, ale dva ex. filtry a každý ohřál vodu o 1°C doma v létě 27°C a více.
tos jsi mel kryt se zarivkama.. ze jo?
takze v byte jsi mel 29 a v akva jsi mel 24?
5°C mi udělal jeden 12cm větrák na 375L akva.

z 29° v létě na 24° do druhého dne, na noc jsem pak raději vypínal.
podle me ten vetrak v nebude stihat...... 5 stupnu dolu vuci okoli je dost...
Pokud chceš šetřit a měníš každý týden vodu, tak by ti měl stačit větráček z počítače, zdroj 12V a termostat.

Celkem do 500Kč a spotřeba maximálně 10 litrů vody týdně a zanedbatelně elektřiny. Samozřejmě v zimě toto zvedá vlhkost v bytě, takže to je vhodné jen do suchých bytů.
ta jednotka by ti mela stacit....... v lete pojede na hranici svych moznosti... tzn skoro porad.... (zalezi zda svitis ledkama; zda mas kryt akvaria; kolik a jak silne tam mas cerpadla na filtraci. To vse ti zpusobuje nejake teplo (tepelny výkon) max cca 75watu -
pokud toto splnis budes mit teplotu akvaria o 5 stupnu niz nez je v teplota v okoli.. kazdopadne pomuze kdyz akvarium aspon zateplis ze zadni strany. staci polystyren 1cm.
s hlucnosti... no me vadila dost.. proto jsem chladic dal do sklepa vzdaleneho cca 15metru. samozrejme ty hadice jsem taktez zateplil. To zatepleni bylo opravdu zvát.
pokud si myslis ze chlazeni das treba do skrine tak upozornuji ze takto opraovdu ne.. pokud okolni taplota presahne tusim pres 35 stupnu chladic se vypne. a to si pis ze ten chladic vytopi i velkou skrin celkem rychle.
energie moc neresim..... ale sest tisic za rok to bude u meho akvaria, ktere mam vice jak 4 krat vetsi nez ty.
u tebe to velice hrube odhaduji do 1MW za cely rok. ted zalezi jaky mas tarif.. nekdo plati 2000kc za 1MW nekdo i 4000kc.....
Já bych neváhal a obalil to polystyrenem. Ta výměna tepla mezi akváriem a okolím je opravdu náramná! Rozhodně izolovat!
Akvarium zateplené nemám a zatím o tom neuvažuji. Velikost 126l. Mohu se zeptat jestli se Vám opravdu zvedla spotřeba o bezmála 6 tisíc ročně? Do Axíků jsem se opravdu zamilovala, počáteční investice mi nevadí, ty menší jednotky se dají sehnat do 15 tisíc, ale ta spotřeba a potažmo hlučnost mě děsí.
Mám zkušenost. Mám chlazení. V zimě jsem chladil akvarium cca na 14-15 stupňů. V mistnosti jsem měl cca 23 stupnu.
Zařízení může ale i nemusi jet nonstop. Vše záleží na rozdilove teplotě akvária a vzduchu v místnosti kde je akvarium a kde je chladící jednotka. Taky je důležité zateplení akvária + jeho velikost.
Moc děkuji. Také jsem to takhle počítala a ta částka mě vyděsila. Pak mi došlo, že to přece nejede nonstop na plno. Mám v bytě pokojovou teplotu (19-25) a v akváriu potřebuji 18 stupňů pro Axíky. Když mám doma přes zimu 19, musí ta spotřeba rapidně klesat. Nebo se pletu?
Zkušenost nemám, ale pokud vemu příkon 150W, průměrná cena za kWh 4,28Kč, tak za nepřetržitý chod je to 5624,-. Jinak odkaz na výpočet zde
www.vypocitejto.cz/…
0 17.04.2019 09:51 Zuzanka – Chladící jednotka
Máte někdo zkušenosti s chlazením chladící jednotkou? Uvažuji o "Teco TK150" příkon 150W a nedokáži si představit kolik ročně zaplatím za energie s tím související, nevím jak jsou jednotky efektivní, jestli běží nonstop atd. Také by mě zajímala hlučnost, jestli máte nějaké zkušenosti... Budu vděčná za každou radu.
0 27.03.2019 19:42 zdzd –
Jarry je fakt, že jsem to u nikoho neviděl, všichni mají různé filtry a tahají hadice přes obývák, což by mě asi taky nebavilo
dříve jsem nosil vodu v 30l kanystru, ale to mě přestalo bavit a natáhl potrubí a mám klid
Protože denní výměny vody nejsou pro každého

0 26.03.2019 23:15 zdzd Nevím jestli se to řešilo, ale proč by nešlo pravidelně měnit vodu a tím zároveň ochladit celkově akvárko. U axolotlů to tak mám a nikdo si nestěžuje. Mají pořád pod 19 stupňů, ale je fakt, že měním 100 litrů denně v 700 litrové nádrži.
No úplně nesdílim tvůj názor na ucpavani ale rád si počkám na recenzi až vše odzkoušiš
Na řízení tu mám několik digi. panelovejch termostatů, ale stejně to chci jen vyzkoušet. Já akvárko chladit nepotřebuju, ale dostalo se mi to levně pod drápek, tak sem to vzal na pokusy. Abych zjistil, jestli je to cesta nebo ne. Podle mě to bude daleko účinnější jak foukání větrákama.
Riziko ucpání bude asi takové jako u profi chlazení do akvárka, nebo filtrace nebo cokoliv dalšího, kde jsou hadice a čerpadlo.
Na tvé 50litrove akvárium by to mohlo stacit. Ale bude to slabota. Shodíš pár stupňů a pritom hrozí riziko ucpání (budes-li tam pouštět akvarijní vodu).
Jak budeš řídit teplotu?
Tak jsem si na vás vzpoměl a povedlo se mi koupit funční nápojovej stojan na vodu za 200,-. Samozřejmě s kompresorovým chlazením.
Takže zkusím udělat úpravu na chlazení akvária. Po prvotním ohledání by to neměl bejt vůbec žádnej problém.
Budou dvě možnosti úpravy. Zachovat stojan v původním vzhledu a pouze přidat hadice.
Nebo stojan vykuchat a upravit do kompaktnějšího vzhledu. Je velkej, ale uvnitř nic není.
Ne, musí foukat na hladinu. Ochlazení způsobuje odpar. Projdi si to, kousek níže někde budou fotky mého "zbastleného" chlazení.
Vím, že je tu 2171 příspěvků, ale nechce se mi to procházet kvůli otázce: nepomůže, když bude větrák řádně foukat jen na sklo, třeba u vnitřního filtru?
Projdi tohle vlákno, určitě inspiraci najdeš

0 16.01.2019 13:58 Viteda – Chlazení vody
Zdravím, jak ochlazujete vodu v akvariu? Mám pořád vodu kolem 20C, tak chci něco vymyslet - udělej si sám. Dejte mi nějaký tip pro inspiraci, prosím.

Vykuchání lednice, pivní chlazení tu už určitě zaznělo
ale co znásilnit něco takovýho? Je to s kompresorem, bude to tichý a stojí to pár korun.
elektro.bazos.cz/…
Mobilní klimu bych nedoporučoval. Je problém kam vyvést tu velkou trubku.
0 14.01.2019 21:41
Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) já teda dostal od strejdy větrák od digestoře, jen tam zapojit dráty.. vyvrtat dírku do nějaký desky, přišroubovat na desku a dát nad akvárium.. samozřejmě spadnout to do vody, tak vyletí pojistky ryby vyplavou na hladinu a je konec..

ale funguje to jako bejk.. když byly z létě třicítky a já měl v akváriu vodu 30°C tak mi to dokázalo shodit vodu až na 22°C přes noc a přes den to bylo kolem 24° u tý mojí nádrže s 230l vody (tj i voda ve filtru)
vedle jsem potřeboval dávat vodu až pod dvacet stupňů v 60l a měl jsem tam přes noc 17°C v těch vedrech.. a přes den 19°C jen to byl teda slušnej hukot no.. taky bych rád měl něco nejlíp ponořený ve vodě a chladil to nějakým chladítkem...
Odpar môžem automaticky dopĺňať obrátenom bandaskou nad akváriom

Rozhodne to vyskúšam
Mám automatické doplňování odparu, ale i teď je odpar za týden kolem 10l, tak se bojím, abych při delší dovolené v letních vedrech při chlazení větráky nemusel vymýšlet místo pro 50l kanystr

No větráky s termostatem mám připravené, pokud by se odpar nějak zásadně zvýšil, tak to asi teprve budu řešit

Co máš proti větráčku a regulátoru za 2 éčka? Levné, jednoduché a funkční. Odpar je v řádu procent objemu nádrže za týden a snížíš tím teplotu v nádrži o cca 4°C. Pro Jarryho to asi nebude, u mořského akvária asi bude vadit i tak malý odpar, i když jsem to viděl i na mořském akváriu.
Tak ty si kup,tu nějakou mobilní,moc to nestojí...

A nebo psí očička nahoď doma..
To naši nechcú

Klimatizace do bytu,velmi učinná věcička..

To nevyzerá moc slávne

Chladničku sa mi kupovať nechce, a ohrievať si izbu tiež nie. Radšej si vyberiem iné ryby
Peltier je velice špatný na poměr dodané energie v poměru k chladícímu výkonu.
Dám příklad autolednice. Má příkon zhruba 50W a stačí to tak na udržení teploty produktů umístěných v izolovaném boxu.
Pokud tam dáte teplý pivo, tak trvá několik hodin než to schladí.
A teď si to přepočti na objem neizolovaného akvária. Podle mě těch 140W dodanejch wattů bude tak dobré na zvýšení teploty v místnosti.
Nehledě na velikost ventilátorů, budou značně hlučný.
Já mám zkušenost s chlazením venkovní nádrže 1000L pro chov pstruhů (celkový objem vody s filtrama cca 1500L). Měl sem na to klimatizaci s příkonem cca 900W a tepelný výkon byl někde okolo 2000W.
Měl jsem to na přímém slunci, takže výkon byl přes jeden W na litr a chladil sem na 17°C.
Doma a při chlazení třeba na 25°C by určitě stačilo znatelně méně. Velice hrubým odhadem 0,5W na litr, možná méně?
Každopádně s účinností peliteru co jsem narychlo dohledal tak píšou 15% by to bylo zhruba na 100L akvárium potřeba 330W. A mít v létě v místnosti topení 330W nic moc
A jeden příklad z praxe
rimstar.org/…
Zde dokonce vypočítal účinnost chlazení na 2%

Mám tři ventilátory (ebay) a cca stejné akvárium (80x35x40). Při teplotách co byly v létě, tak v bytě místnosti cca 27-29C. Ventilátor připojenej na termostat a odpar byl cca 2cm za týden. Což se mi nezdá nějak moc. Jediné, co je obtěžující je hlučnost (budu zkoušet měnit za míň hlučný).
Presne o to sa sanzim i ja. Asi to skúsim, veď to veľa nestojí. Dá sa na to kúpiť 12v termostat aj s vypínačom za 2€. Pripojil by som to v lete na filter a dúfal že to bude fungovať

dá sa aj zdvojnásobiť výkon pridaním druhého modulu

Vypadá to zajímavě, budu řešit chlazení podobného objemu, mám sice připravené větráky, ale raději bych řešení, kde nebudu tolik zvyšovat odpar.
Skúšali ste nieto takéto niečo? Riadil by som to termostatom a relé, čo myslíte? Bude stačiť na 110 litrov?
Edit:
i.ebayimg.com/…
Příprava na další horká léta a predevsim na zimu (hybernace chann)
Důvody pořízení unizdroje jsou jiné...mám děti

Já psal taky, co používám já...USB se dá nabíjet samozřejmě z "čehokoli"...
Ventilátor byl v akci za 150,-

OT
Pokud důvodem pořízení toho USB ventilátoru nebyl vzhled, tak mi to přijde zbytečně drahé a složité.
Proč USB, když mu budu shánět zdroj ? proč univerzální, když lze použít kdejakou USB nabíječku ?
FYI:
Používám tento regulovatelný ventilátor s USB koncovkou:
www.mironet.cz/…
ke které mám připojen univerzální zdroj s vyměnitelnými koncovkami:
www.mironet.cz/…
Ten je nastavený na 5VDC...

Atlasy nelze brát zcela striktně... a v přírodě taky teploty kolísají, den/noc, roční období, období sucha, období dešťů.
Pokud akvárium není nějaká speciálka s méně obvyklým živočichem, ale je to běžná nádrž v kategorii společenských akvárií, tak bych asi letní teplotu do 26° neřešil.
ano je zdroj, záleží jaké ventilátory koupíš a podle nich se koupí zdroj, ale to už ti kolega psal.
A co když mám 4 akvária? Nebylo by nějaký zdroj, do čeho můžu píchnout 4 ventilátorky?
Nebo takhle. Potřebuji to držet na 24. stupni. Jelikož se řídím podle atlasu ryb kde jaká ryba co snese. Mám tam neonku obecnou, která podle atlasu vyžaduje nejvíc 24 ale mám tam i neonku červenou, která vyžaduje nejmíň 24. Vím, moc to hrotím ale nechci aby se nějakým způsobem trápili.
Z jakého důvodu je tolerován jen tak malý rozdíl teploty ?
Proč je horním limitem 24 a spodním 22 ?
Nekomplikoval bych to. To může být jakýkoli ventilátorek,co seženeš. Podíváš se jaké má napájení a k tomu pořídíš příslušné trafo. Další regulace není nezbytně nutná. Bavíme se o využití na několik dnů v roce, v podstatě jen odpoledne, když je největší hic. Časem vysleduješ, za jak dlouho ti sleze teplota o stupeň a můžeš to regulovat klidně spínacími hodinami.
Např. já používám ventilátorek přímo na 240V.
0 31.07.2018 16:10 pavel1234 – Vysoká teplota
Dobrý den. Už jsem se s tím bavil s několika lidmi ale neodepisují mi. Potřeboval bych vědět jaky USB ventilátor atd zapojit a kam. Vůbec netuším jaký USB ventilátor koupit, jaký adaptér a nevím kam to mám nastavit aby mi voda nestoupla nad 24 stupňů ale ne pod 22 stupňů. Nějaký nápad?
O jaký druh pancéřníčka se jedná? Nemam to s nimi ověřené, ale spoustě jiných ryb u mě nevadilo ani kolísání o 6 stupňů (v noci je v bytě zima a ráno topení co je u nádrže ji prohřeje). Pancéřníčci žijí často v mělké vodě, takže by na to kolísání měli být odolní.
4 stupně asi nejsou moc, ale myslím že je zbytečné stresovat ryby každý den, hlavně když měníš až ráno po dalším nočním spadnutí teploty. Jednoduší je otevřít akvárium, jestli máš kryt nebo klidně pouze pustit větrák v místnosti i to nějaký ten stupeň udělá. Ale 28° nárazově v jednom týdnu přežije většina tropických ryb bez úhony. Já mám průměrnou letní teplotu v akváriu v kanceláři cca 29-30° místy se pohybuje k 32° i několik dní a rybky (modré neonky) i krevetky (japonica) žijí bez větších problémů.
no myslím, že 4 st. je dost.
Myslím že to přežijí bez úhony.Zvládnou i 16°C nebo 30°C
Takže v pohodě.
0 31.07.2018 09:19 Anub Zdravím, ted když je to horko mam v akva teplotu 28,každé ráno im měníme vodu a teplota klesne na 24,ale večer má znova 28. Myslíte, že corydorasum budou vadit takove teplotní výkyvy 4 stupně?

Také chladím PC ventilátorem.
Velké akvárium dva kusy a malé jeden.
Z Číny jsem koupil za pár šušňú termostaty
12V 20A Mini Digital Temperature Controller Thermostat Regulator Red and Blue LED Display Probe Sensor W3230 0.1 Celsius accurac
s.aliexpress.com/… to Clipboard
a nastavil požadovanou teplotu a pěkně si to žije vlastním životem. Držím teplotu na 26,5 °C a funguje to. Navíc reguluji otáčky ventilatorů manuálními led stmívači, kvůli hluku
Jen musím dolévat odpar, což jsem po dobu dovolené kapku podcenil a průšvih byl na světě
Ale chlazení funguje..
Ano, souhlasím...v podstatě to tak mám. Já používám stolní USB ventilátorek k PC, ten je na stojanu a ten vyfukuje teplý vzduch mezi hladinou a LED světlem (který má ještě chladič zvrchu). Větráček má titěrnou spotřebu a když ho dám naplno, tak přes noc uchladí akva na 23°C při současných vedrech. Přes den jsem +2°C nahoru. A to mám jižní byt pod střechou...
Je to mobilní řešení na ty největší vedra a jsem spokojen.
Každý den doliju trochu vody z RO. Když jsem dřív RO neměl, došlo po čase k biogenímu odvápnění, protože voda byla čím dál více mineralizovaná...tak že je vhodné mít zdroj měkké vody nebo RO

Mám to stejně tak, z jednoho boku vstup ventilátor a z druhého výstup. Původně jsem chtěl větrák i na výstupu, ale není ho třeba. Tím mám teplotu +/- 25,5 - 26 stupňů. Přes den je větrák tak ani ne na polovinu výkonu a v noci se jen tak šolíchá, aby honil vzduch.
Passenger77 napsal: Mám výborné zkušenosti s chlazením pomocí jemného foukání malého větráčku nad hladinou odkrytého akvária.
V noci teď bývá pod 20°C a luftuju, co to dá...
teplotu udržím (zatím bez větráčku) v nejteplejší části dne do 27°C (což je prý teplotní bod, kdy je ještě zajištěn funkční koloběh v akváriu). Ten větráček by mi to ochladil o další cca3°C podle intenzity...ale musel bych více dolévat vody z RO
Ahoj všichni

.Zjistil jsem že chlazení akva líp funguje pomcí vetilátoru z boku akva(není to moc estetické) ale proud vzduchu na jené stravě přívod a výstup na protější a odvádím i teplo kolem zářivek.A chladím větší plochu hladiny.
Já používám obyčejnou petku se zmrzlou vodou. Tyto teploty mi vyhovuji, aspon u Tercu nezapina tak casto topeni

.
Mám výborné zkušenosti s chlazením pomocí jemného foukání malého větráčku nad hladinou odkrytého akvária.
V noci teď bývá pod 20°C a luftuju, co to dá...

teplotu udržím (zatím bez větráčku) v nejteplejší části dne do 27°C (což je prý teplotní bod, kdy je ještě zajištěn funkční koloběh v akváriu). Ten větráček by mi to ochladil o další cca3°C podle intenzity...ale musel bych více dolévat vody z RO
Máš tady atlas, projdi si ryby které máš a najdeš tam doporučenou teplotu. Většina zvládne o pár stupňů vyšší teploty než jsou tam uvedené, ale podmínkou je, že to nebude dlouhodobě a že ve vodě bude dost kyslíku.
0 27.07.2018 21:56 Robile – chladenie a ryby
Chcel by som sa opýtať skúsenejších. je dosť hic vonku,aj dnu a v akva mám 29-30 stupňov,koľko znesú bežné rybky,myslím neonky,mečúne,tetry? Začínam sa o nich báť.
No to je ono. Něco podobného jsem si představoval. Říkal jsem si, že by nemuselo být špatné zkusit chovat pstruhy, štiky atd. Prostě ryby z našich řek. Kdysi můj strýc měl liny, kapry v akváriích ale ty měl v kameném domě ve sklepě kde teplota nešla přes 15C, já bydlím v paneláku a v létě není problém mít vodu 29C a více. Všem děkuji.
A co tahat vodu z externího filtru hadicí přes chlazení? Chladit v něčem vodu třeba chlazením z pípy a tím protánout tu hadici z filtru. Jako výměník.
Pokud jim zařídíš speciální místnost, tak to s výkonnou klimatizací problém nebude. Ale chladit to jen větráčky nebo peltierem to půjde těžko. Kolik je teplota vzduchu v místnosti když chceš těch 15°C? Většina studenovodních ryb by měla zvládnout 20°C přes léto bez problémů a v zimě uděláš 15°C snadno.
Prý máme před sebou nejteplejší den roku. V 10:00 překročila venkovní teplota v BA 30°C. Ve venkovním boxu na balkóně je v tu dobu 24, v akváriích uvnitř bytu o 2-3 víc.
Jdu vyprat prádlo a pověsím ho na balkón, aby se zastínil a ochladil. V případě nouze zavěsím vyprané prádlo do balkónových dveří a nechám vzduch proudit přes něj.
P.S. V bytě nepoužíváme žádné ventilátory - vše se musí zvládnout ventilací přes okna nebo dveře. Přeneseně řečeno - používám low-tech i pro lidi

.
Já mám toto:
www.czc.cz/…
Stálo to loni v akci 250 na e-shopu, má to regulaci (udržím teplotu na ~25°C na jižním pokoji při dnešních vedrech) a spotřeba je naprosto minimální...a chod je naprosto tichý.
Můžu jen doporučit

0 31.07.2017 20:18
Wanderer [2104] - Skaláry - nejkrásnější ryby. Tohle bylo na burze za 80 Kč, čokoládu a šňůru jsem měl doma, tak jsem to chtěl zkusit, jestli to vůbec bude fungovat. Jako pocitově je u té hladiny opravdu chladno. Zapnu to pouze pár dní v roce, v období nejparnějších dnů, takže dál to komplikovat nebudu, abych do toho zase vrážel prachy... kdyby to bylo v provozu denně, tak budiž, ale takhle... Ale s petflaškama s ledem se to nedá srovnat.

Jsem rád, že to funguje.
Tak oprava, má to jen 23W.

2600 ot/min, jsem to musel vypnout, už jsem na 24°C.

Zítra hlásí 38°C, tak bude zatěžovací zkouška...

24W

To musí být fičák. To ti za chvilku odpaří akvárium a ryby se budou klepat kosou ve zbytku vody. Tohle by už chtělo regulaci. Stojí pár korun, ale v Číně, takže dodání trvá pár týdnů...
Radši si sežeň 12V zdroj a klasický PC 120mm ventilátor.
0 31.07.2017 18:11
Wanderer [2104] - Skaláry - nejkrásnější ryby. Tak jsem provizorně taky zkusil dát ventilátor na chlazení. Viz.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Na burze jsem náhodou narazil na ventilátor 240V / 24W, přišrouboval jsem ho na laťky a připojil na šňůru. Žádné regulace apod. Uvidím, co to udělá s teplotou, zatím co vadí, tak ta hlučnost, přece jenom je to slyšet.
Další fotky jsou u mě v prezentaci.
Edit: Tak to vypadá, že to funguje. Mám to tam přes hodinu a šlo to o stupeň dolů.

0 10.07.2017 01:24
JirkaŠčobák [3238] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky Myslím, že není od věci už při zakládání akvária přemýšlet o teplotě. Například rozdíl mezi teplotou vody akvária na podlaze a u stropu může být 1,5 až 2°C. Plus některé místnosti jsou chladnější, než jiné.
Samozřejmě, člověk neudělá nic s tím, kde bydlí. My máme cihlu a ještě zateplenou, takže izoluje i v létě. Jedny okna máme na západ a jedny na sever. Větrám podle toho, kde je zrovna slunce, v těchto dusnech ale máme otevřeno permanentně stále. Většinou máme o tři až pět stupňů chladněji, než venku.
I v největších vedrech existují triky. Když bylo jedno léto 37, vypral jsem a skrz balkonové dveře udělal z vypraného prádla několikavrstvovou mokrou clonu, skrz kterou, když protahoval průvan, ochlazovalo to. Balkón jsem zaclonil zavěšeným prádlem, aby nebyl tak horký.
Nebo jsem větral vchodovými dveřmi, protože na chodbě v našem domě je u nás vždy chladněji.
Nikdy nepoužívám ventilátor.
Žádné akvárium nemá krycí sklo.
Paradoxně ale žádné akvárium nemá tak chladnou vodu, jako plastový box v levém rohu západního balkónu - má o 2-3 stupne méně, než nejchladnější akvárium v bytě. Nejvyšší teplota v něm letos naměřená byla 26°C, častěji je v něm ale 24-25, s tím, že mezi půlnocí a ránem klesá.
Možná, pokud máte fakt teplý byt a ne vyloženě jižní balkón, mohli byste v nejchladnějším a největrnějším místě balkónu zvážit dočasný letní byt pro některé vaše ryby (můžete zastínit, vybudovat chladící větrné věže, a tak). Beton je beton, ale nemyslím, že by váš balkón měl být teplejší, než náš.
Myslím zadní stěnu a boky, pokud nejsou pohledové. U větších akvárií je mám obložené polystyrenem.
Filtrace jede ok i při těch 30°C. U růstu řas jsem taky při různých teplotách nepozoroval rozdíl.
Tak určitě by to mohlo být i na 30°C pro ryby, ale chci udržet rozumné biologické funkce filtrace (doporučovaná je právě teplota do 26°C) a udržet řasy na uzdě. Krom toho je větráček na minimálních otáčkách

Netuším, co by mi mělo přinést to zaizolování...myslíš tím horní kryt? Mám sundané sklo a foukám na hladinu

Chce to větší akvárium (a co nejvíc zaizolovat).

Taky chladím na cca 26°C. V 325l nádrži mi to za týden odpaří cca 3%, v 58l 10%. Měním 30% vody týdně, mám měkkou vodu, takže žádný problém.
Ale jak se dívám na to tvoje akvárium, chladil bych ho tak na 28÷30°C. Tvoje ryby to zvládnou.
Můžu potvrdit, že to funguje velmi dobře. V jižním bytě pod půdou udržím teplotu v 30L akváriu do 26°C pomocí miniaturního větráčku jedoucího na minimální otáčky za zanedbatelné spotřeby (při maximálních otáčkách dokonce na 21°C). Pro představu - dříve jsem se byl schopen se dostat na extrémní teplotu až 33°C (při dlouhotrvajících vedrech). Jediný problém je to odpařování, které je i tak vydatné a u brněnské tvrdé vody dochází k nebezpečnému zvyšování tvrdosti nad únosnou mez.
Je to jako u té flašky. Odparem se ochlazuje horní vrstvička vody, ta klesá....atd. Blbě jsem to napsal, ale takhle jsem to myslel.
Fyzikalni podstata je malinko jina. Voda pri prechodu do jineho skupenstvi potrebuje mnohem vice energie nez pri beznem ohrevu ci ochlazeni. Tuto energii odebira z okoli a proto ho ochlazuje. Tim foukanim je voda donucena se vice odparovat.
Pohyb vzduchu ochladí horní vrstvičku vody v akváriu. No a protože chladnější voda klesá dolů, zatímco teplejší vystupuje nahoru, ochlazená voda se průběžně vyměňuje za teplejší a postupně se takto ochlazuje celé akvárko. Samozřejmě tomu napomáhá nucená cirkulace vody v nádrži, kterou dělá vzduchování a filtrace.
Ano ale to odparujes kapalinu na hadru.ktere pri odpadu odebírá teplo z pod sebe.tady jen zvýšíš odpar a přísun vzduchu čerstvého ochladí vzduch nad hladinou a tim se to ochladí. Klidně me sprdnete " mám uz 4 pivko".

ale na stejným principu funguje perripteluv článek.
Edit:Ktomu odpadu dochazi díky přísunu vzduchu s nižší vzdušnou vlhkostí.když bude výší tak nebude odpar. na to bude potřeba výší teplota vody.neříkám ze to nefunguje jen je to kontraproduktivní.
Přesně tak, je potřeba foukat na hladinu, aby se co nejvíce odpařovala voda. Odpar zajišťuje to ochlazení. Díky tomu pak může akvárium mít nižší teplotu, než je v místnosti. Foukat na sklo je úplně k ničemu. Odpar ani není nějak extra velký, takže ho neřeším a akorát při každotýdenní výměně vody doliju o pár litrů víc než upustím.
Já moc fyzikář nejsem, ale není ten nucený odpar příčinou poklesu teploty? Kdysi se ve skautu učilo, že flašku s vodou ochladím nejlépe tak, že ji zabalím do mokrého hadru, a uvázanou na provaz točím kolem sebe. Ten odpar vody z látky tekutinu v lahvi ochladil.
Me se chlazení netýká mam starší kameny barak.ale otazkou je proč foukat do vody a zvyšovat odpar,kdyz tu samou funkci zastane boční nebo zadní stěna akva.sklo meni izolant.tzn teplotu kterou budeš mit v akva bude mit i sklo.a jak rychle ji bude ztrácet tak rychle se bude ztrácet z akva.pokud teda tim vetrackem nevyhanis teplo od světel.




Zrovna se ty chystám hodit do deníku nádrže, tak to hodím i sem:
Fotka 1: Stará verze s bambusovými tyčemi
Fotka 2: Novější verze s dubovými hranolky
Fotka 3: Na akváriu
Fotka 4: Tady to ještě musím vyplnit hranolkem, aby tudy nemohly zdrhnout ryby.
Chlazení se skládá ze zdroje 12V/1A, digitálního termostatu, ventilátoru 120mm pro počítače, konstrukce (bambus nebo dubové hranolky) a síťky ze staré záclony.
Můžeš pro inspiraci vložit foto? Jestli ti jeden větráček ochladí 325 litrové akvárium o více než 4°C tak je to

Proč to akvárium chladíš tak moc? Pro mečovky je už 22°C docela málo.
A mi stačí jeden 12mm větráček na ochlazení 325l akvária o víc jak 4°C. Sice t má trošku odpar, ale žere to mnohem méně a jde to krásně regulovat.


Letos jsem to konečně sestrojil

Předešlá léta jsem to řešil pomocí různých ventilátorů, ale účinnost byla velmi slabá. Proto jsem letos udělal aktivní chlazení pomocí peltierova článku a funguje to bezvadně.
použité díly
- transformátor zdroj 12V 5A minimálně
- Peltierův článek co nejvýkonnější, rozměry podle velikosti chladiče a výměníku. Já použil 30x30mm.
- procesorový chladič pro odvod tepla pro procesory
- výměník pro příjem chladu (nejlépe z vodního chlazení pro CPU/GPU
- kousek hadice
- troška teplovodivé pasty
Cena těchto dílů na inzertních a aukčních serverech nebude určitě vyšší než 500kč.
Princip je jednoduchý - peltierův článek po připojení 12V napětí na jedné straně hřeje (to chladíme chladičem na procesor), na druhé straně studí. Na tuto stranu přiděláme výměník, kterým protéká voda. Místo nového čerpadla jsem použil filtr v akváriu, který mi odfiltrovanou vodu tlačí do chladiče.
mínusy
- výměník je potřeba jednou za 2 týdny vyčistit, jelikož se průtok vzhledem k zanášení snižuje. 3 minuty práce.
- je to energeticky náročnější
- v závislosti na použitém chladiči to může být hlučnější
plusy
- není potřeba extra čerpadla
- funguje to! Mám to na 30l office akváriu, a i přes okolní teplotu i 30 stupňů, má voda na druhý den po instalaci konstantních 22 stupňů a akvárko je na omak chladné.
0 17.05.2017 17:54
Eliss [105] Zdravím, mám mini 12l bez techniky a krytu na západním okně a v něm krevety Red cherry. Teplota už teď stoupá na 28 stupňů a to ještě nejsou letní vedra, odpoledne stíním, takže přímé slunce nejde. V místnosti je krásných 26 st. A teď bych poprosila o vaše zkušenosti a rady
- kolik toho tyto krevety vydrží
- jestli chladit, příp. jak takto malé aq
Díky
Ja jsem pouzival tohle:
Alipower 2015 Hot New -50-110'C DC12V Heat Cool Temp Thermostat Temperature Control Switch Freeshipping&Wholesale
s.aliexpress.com/…
(from AliExpress Android)
Fungovalo to spolehlive. Ted se snazim udelat celou automatizaci akva pomoci arduina.
0 31.01.2016 14:37
NHKG [3901] - Hadohlavci Právě koumám nad tím, jak chladit 325l nádrž na 26°C v místnosti kde bývá v létě 32°C (moje ložnice

). Plánuju osadit 3 12cm ventilátory, sundám krycí skla a nechám je foukat na hladinu. Akorát nevím, jak to regulovat... Jestli jen ručně, trápit se Arduinem a nebo něco jiného. Nejradši bych použil profesionální PLC co používáme v práci, ale PLC + čidlo vyjdou na 5000Kč.
Nevíte o nějakém vhodném nastavitelném bimetalovém čidle? Něco jako je v topítkách, akorát s opačnou funkcí.
Třeba zde
planta.aquariana.cz/…
Jinak moje odpověď vypadá mimo mísu, neboť příspěvek na který jsem odpovídal zmizel.
Kde se prosím tě o tom dozvím víc, dík.
Protože nevíš moc, o čem mluvíš, bohužel. Rozdíl v nasycenosti kyslíkem dvacetistupňové a třicetistupňové vody je 15 %. Jaký je tedy rozdíl pro 25 a 30? To ti přijde jako opravdu kritický problém? Pokud ano, tak jsi prostě na hraně i při zimních teplotách a troufám si tvrdit, že ráno ryby trpí ...
A mě zajímala snášenlivost tepla rybami. Jestli nevíš, nereaguj. Mě je to fuk.
Pokud má někdo problémy s kyslíkem ve třiceti stupních, tak balancuje na hraně nože ... A riskuje průšvih i bez tepla.
1 12.08.2015 17:03 R
romant [28002] Já třeba mám aktuálně v akvárku 32 st. Skoro nekrmím, neodkaluju, nečistím filtr, nezasahuju do rostlin, jenom měním vodu o 1-2 st. chladnější, tedy tak aby byla výsledná teplota po té výměně o ty 2 st. chladnější, hladinu intenzivně čeřím vodou u filtru, nepoužívím roztřikovací rampu, mám jenom vývod umístěný v úrovni hladiny(půl na půl). Postupně ta teplota nastoupala, tak zase postupně klesne, nic netrvá věčně, ani současný hic.

1 12.08.2015 16:57 Deepinpeat –
Re: NHKG Problém je, že při určité teplotě lze ve vodě rozpustit jen určité množství kyslíku, takže i kdyby se jeden uvzduchoval, někdy to nepomůže. Navíc ryby nejsou jedinými konzumenty kyslíku v akváriu.
Čím teplejší voda, tím méně kyslíku může ve vodě být! Takže vysoká teplota automaticky znamená problémy s kyslíkem... Proto je potřeba ve vedrech hodně provzdušňovat.
Samozřejmě předpokládám, že není současně problém s nedostatkem kyslíku ... jen čisté teplo.
Jakou teplotu vzduchu máš v místnosti? Když jsem bydlel v půdním pokoji kde bývalo v létě i 36 C, tak jsem musel do přestěhování s akvaristikou přestat.
Edit: Kašli na kostky, mraž rovnou celé pet láhve s vodou a pak je dávej do akvária. Když necháš pořádný větrák foukat přímo na hladinu a odklopíš kryt akvária, tak v akváriu bude minimálněo 4 stupně méně než v místnosti přes den.
@Ludvik. Těch 32 C většina ryb přežije, i když některým to zkrátí život. Horší je, že jak nastanou nějaké problémy, tak ti může umřít celá osádka během 1 noci.
Pak je otázkou, kolika druhům běžně chovaných živočichů v našich akváriích bude vadit těch cca 30 stupňů po dobu řekněme dvou třech týdnů v roce.
Já nevím ...



Ahoj no ano já vím že to tak lze udělat jen jsem myslel že to bude pro něj jednodušší si to koupit.
Já mám udělané něco podobného. Větráček 15 cm, dvě bývalé antény do rádia, překližka konektor a rovnou na 12v zdroj. Funguje ale v těchto vedrech co jsou poslední dobou tak se mi to stejně nestačí uchladit. Mám nádrž 405 litrů. Musel jsem tomu pomoci výměnou části vody v akváriu. Pomalu jsem vypouštěl a pomalu napouštěl chladnější. Dnes jsem to uchladil jen o dva stupně

.
Bydlím v okále a ten se vyhřeje jako výheň. Na sluníčku 42 stupňů a doma jsem měl 34. To je běs. Tak že mám s tím problém. Budu akvárka dávat do sklepa. Tam to bude v pohodě. Přikládám foto. Spai

ty větráčkové chladiče se daj sehnat i za méně než poloviční cenu ...

Proč tak draze a složitě?
Používám už 3. léto a funguje bezvadně. Je potřeba jeden 12cm PC větráček, jeden zdroj 12V (ze starého holícího strojku a podobně, důležitých je těch 12V), čokoláda (elektrikářská), 2 bambusové nebo podobné tyčinky a stahovací pásky. Stálo mě to 0Kč, vše jsem vyhrabal doma. Když větráček zapnu, tak i v mém 300 litrovém akváriu zajistí cca o 4°C nižší teplotu. Odpoledne jsem měl v místnosti 31°C a akvárium drželo pořád 26°C.


Ahoj také jsem řešil chlazení. Nejschůdnější cestou je větrákový chladič který ochladí akvárium dle výrobce až o 4 stupně celsia.Odkaz :
www.juwelakvarium.cz/…
Pro náročnější akvaristy prodávají chladící jednotky. Tam už je cenová relace trošku jinde odkaz :
www.juwelakvarium.cz/…
tak snad Ti to trochu pomůže.
Ano, nesmí se to mimo pár desítek minut při údržbě vypínat! Proč to chceš vypínat? Pokud dáš výstup z filtru kousek pod hladinu a nebude drnčet o stěnu akvária (musí být správně přichycený), tak by neměl skoro vůbec jít slyšet.
Filtr musí běžet non stop.
Mam takovy vnitrni filtr ma nahore neco takoveho jako male hrabe a z toho strika na hladinu voda musi to jet aj pres noc?mam akvarko po hodne dlouhe dobe tak nevim

Fitrace musí být puštěná i v noci. Pokud filtr čeří hladinu (hýbe se), tak není vzduchování potřeba.
Chci se zeptat a nevim kde to mam napsat musi mit rybicky vzduch pusteny i v noci?

Také chladím pomocí ventilátoru, který mi běží 24 hodin již dva týdny v kuse a bez problémů. Toto foto je z 23.7.2014 ale dnes tam mám pro změnu v AQ 22,7°C. V bytě je jinak teplota 23,6°C, venku se to dneska trochu zlepšilo, u nás je 22,3°C.
Práda.Díky za odkaz.Tohle přesně jsem hledal!

Já na to taky nejdřív koukal a hledal ty další dva čudly

Už sem to zcela pochopil

takže tam jde nastavit jakákoliv teplota. Sem si nevšimnul že u toho 1,2,5°C jsou 4 čudlíky na nastavení toho většího čísla a 2 poslední na tyhle stupně.. já myslel že tam jsou 4 čudlíky a ty poslední se nastavujou podle toho kolik tam chceš mít ale pralo se to tam skákali tam jiný hodnoty teď jsem se znovu podíval.
A pochopil jsem nejsou tam 4 čudlíky ale 6 čudlíků

tak to je přesně to co potřebuji. U krystalek chladím skoro nepřetržitě, ale přes noc, nebo v nepřítomnosti jsem furt ve stresu. Díky moc za odkaz, kterej je navíc podpořen vlastní zkušeností, to se cení. Objednáno

No,pravdu máš,že to mám u l.neonek,ale do presentace jsem to ještě nedával,hned jak bude čas,udělám "upgrade" profilu akva

Jo,nejdříve se to nastavuje po pěti stupních a poslední dva přepínače:předposlední po dvou a poslední po jednom,takhle se dá nastavit jakákoli teplota.
jednoduše si prostě tam zadáš ty kolíčky jak potřebuješ. Ale pouze to je po 5°C. Příklad nastavíš tam třeba to co je u 25°C a pokud tam máš víc tak se to zapne nebo vypne. Podle toho co používáš. Proto tam je output heater a output cooling
Jinak se podívej u amartina na Ledové neonky 2 new. tam to očividně má

to je super. Máš to vyzkoušené, že třeba při 27° chladí, ale při 25°C už vypne? . Moc jsem nepochopil ten návod s těmi 5° odstupama, ale píšou citlivost +-1°C.
2 02.08.2014 08:31 amrtin – regulátor pro vytápění/chlazení W1701,napájení 12V

Chcete chladit akvárko ventilátory a mít pod kontrolou jejich spínání při nastavené teplotě?Není nic jednoduššího než tento termostat:
www.ebay.ie/… Odkaz je na ebay,protože u nás je toto značně předražené,např.zde:
www.mevio.cz/… Zapojení je úplně triviální,tady je přeložený návod:
translate.google.cz/…
0 21.07.2014 14:52
KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny kardinálky mi 27°C přežily, ale 2 crystalky to nedaly. Od té doby chladím ventilátorama všechny akvária a vzduchuji alespoň přes noc.
Edit: Ha, tak kardinálky to daly a navíc se vytřely

. Dnes spatřen potěr ve velikosti cca 2mm.
každý máme jinší ryby, tak to tak i řešíme

já například až včera vypl topné těleso

některým rybám, tak teplá voda dělá vyloženě dobře (u mě momentálně 31°C)
Kardinálky jsou tím známé, že jim vysoké teploty často přivodí smrt

Ovsem to bych predpokladal, i proto se tech Kardinalek bojim, a dobre ve svem pripade delam. Mnohe ryby Amazonky to jiste nesou lepe, a protoze o problemu s teplotami u sebe vim, at se mi libi cokoli, netroufam si...
při 28C mi odešli všechny Tanichthysky a 80% Crystal Red během 8 hodin co jsem byl v práci, od té doby chladím a už nezdechá vůbec nic
Naprostý souhlas , taky nechladíme zatím žádné akva , osádka všech je různorodá , zatím teploty vyšplhaly max na 29 , ryby jsou v maximální poohodě , myslím že i provzdušnování vody bude při vyšších teplotách hrát svou roli
to musí foukat na hladinu ne tobě za krk

Teda řeknu vám že to není sranda udržet v akvariu 25°C celý den od rána mi tu běží větrák(velký) na maximum fučí to tak že tu mám menší tornádo. Všechny akvaria mají sundané skla vypnuté světla. A docela se rychle odpařuje voda

A okna zavřené a nikdy jsem nezažil takovou vlhkost v bytě.
X let používám na všechny akvária obyč. větráčky z PC. Běží skoro celé prázdniny. Nikdy jsem žádnou vlhkost neřešil a ty větráčky taky ne. Zbytečně o tom moc přemýšlíš ...
20 Kč za ventilátor na 12V nedáš

Stojí minimálně 2x - 3x více, ale to je jedno. Je to stále nízká položka. Jen když už, rád bych to udělal tak, aby to vydrželo. S autoledničkou mě nikdo nepřesvědčil. Jeví se mi to zkrátka jako nepraktické řešení

Díval jsem se na jeden Čínský obchod. Chiller navržený přímo na chlazení akvária není tak drahý. Je tam displej a přímo si nastavíte teplotu, kterou chcete v akváriu mít a hlavně - je to bezúdržbové. Nemusí se nic čistit oproti recese s autoledničkou. Samozřejmě každý si udělá podle sebe.
Tu vlhkost ve větráčku jsem zmínil proto, neboť já budu mít tepelný spínač, který bude větráček řídit. Mám strach, že kondenzovaná vlhkost bude mechanicky časem omezovat otáčky ventilátoru, po kterém naroste odběr proudu a ohrozí obvod tepelného spínače... Ale toť už můj problémek...
Když tak jim vyleju do akvárka ze dva tři lahváče, alespoň budou mít rybky dobrou letní atomosféru

nekupuj žadné drahé větráčky a vlhkost ti bude ukradená, když za rok odejde tak dáš za 20kč nový a jedeme dál, ke snížení hluku postačí dát slabší zdroj já mam 12V větráček a 9,5V zdroj a jeho hluk je to poslední co je slyšet oproti vzduchování filtru a tekoucí voda z rampy .. Autolednička se dá pořídit bazarová za pát stovek nová stojí +- 1500kč spotřebou jsou se pohybuji mezi 20-40W pri použití termostatu ti v kuse nepojede takže ta spotřeba nebude zase tak hrozná ..
0 10.07.2014 12:16 QNovobilsky Jednou vás tu člověk nechá o samotě a … Nevím, jak autolednička, ale pořídit si domácí ledničku i tu sebemenší kvůli střednímu (i kdyby většímu akváriu), mi přijde bláznivé vzhledem ke spotřebě energie. Samozřejmě, můžete tam dát lahváče, ale pokud jako já trpíte stálým nedostatkem piva, tak vám postačí jedna lednička
Když už, daly by se využít tzv. Chillery. Znám je z elektrotechniky pro chlazení měničů a jak Google zjistil, vyrábějí se i pro akvária Nehrozí u nich, že by se zanesly hadičky něčím z akvária, protože jejich okruh je uzavřený a funguje na principu ledničky.
Samozřejmě s tím zkušenosti nemám.
Ten ventilátor je lepší natočit do úhlu než to udělat kolmo? Podle mě ale pokud větráček natočíte "odhladíte" tím prostor, kde je otvor pro vinutí ventilátoru a tím i vlhkost bude stoupat přímo do ventilátoru. V případě kolmého umístění by se vlhkost nedostala dovnitř tak snadno... Je to jen úvaha.
P.S. Odpadní rouru jste vyčistil
Ale vypadá to hezky, líbí se mi to.

A nebo tutaj

Stojí na krmícím otvoru.

tutaj
Přesně tak, já mám v paneláku v akva maximálně kolem 26st. A to máme obývák docela blbě, že tam celé dopoledne svítí sluníčko, ale ráno vyvětráme a pak ubedníme okna a zatáhneme žaluzie.
zlatej větrák ,, poměr cena/výkon. a když je jeden málo tak tam prsknu dva
Ano topení má menší teplotu, oproti vzduchu nad hladinou akva, ale například za předpokladu radiátorů v paneláku, je toto naprosto bez šance - radiátor má stejnou teplotu, jako vzduch v místnosti. V případě rodinného domu, většinou asi problémy s velkou teplotou v místnosti s akva nebývají, záleží na konkrétním případě. Nicméně potřeba běhu oběhového čerpadla už nemusí být až tak ideálně ekonomická pro chlazení. Ono i přestup tepla do výměníku v akva, při rozdílu teplot v jednotkách stupních je úděsné. Něco jiného je to při vytápění akva z ústředního topení, kdy je velký rozdíl teploty topného media a teploty akva.
protože v celém domě není 30stC , ústřední topení muže jak topit tak i chladit. je to jen výměna tepla a ta funguje oběma směry
možná pro někoho námět... topení-radiátor se v létě nepoužívá a je vždy chladnější než okolní vzduch.....
Mohu se zeptat, proč by měl mít radiátor nižší teplotu, než okolní vzduch?
jak dlouho jsi to testoval? na jakem objemu? jaky byl rozdil teplot akva/okoli?
1) po nějakém čase se to zanese
2) akvaijní voda, hlavně ta do které je přidáván co2 je poměrně agresivní, zamyslel jsi se jaké látky se ti mohou dostat do akva?
3) turbínka bude zatěžovat čerpadlo ve filtru, její účinnost je daleko menší než u spínaného zdroje
4) Peltierův článek má své omezení a i jeho účinnost není dobrá, nemluvě o ceně
ale pokud se ti někde válí součástky, máš levnou elektriku, dostatečně výkonný filtr... tak proč to nezkusit... rád si o takovém (jedno sezóním) testu přečtu
možná pro někoho námět... topení-radiátor se v létě nepoužívá a je vždy chladnější než okolní vzduch.....
základníé požadavky na výmeník, který je použitelný pro akva:
1) naprosto inertní vůči akvarijní vodě (nejlépe plasty, silikony, epoxidy apod. (stací poměrně tenký povlak)
2) snadné čištění - stačí se kouknout na hadice od externího filtru pod pár měsících provozu
3) dostatečná účinnost, poměrně malý hydrodynamický odpor
auto lednicky chladi o xy stupnu pod okolni teplotu, taze se muze stat ze z lednicky je mrazak... odzkouseno....
Peltierův článek, chladičem do vody anebo výměník na hadici z filtr. Funguje to perfektně, dokonce perpetum mobile, pokud napětí pro pohon článku bereme z turbínky umístěné na hadici k filtru.

na to jsou super lednice do auta na 12V nebo 220V ta nezamrzne a klidně do ni mužeš nalit vodu a smotat par metru hadice.. ta se dá sehnat použitá za par stovek
Větráček 100% funguje mně se nejvic osvědčilo těsně u hladiny pod úhlem 45
Když není takové teplo, tak můžeš mít ty díry ucpané, a v ledničce chladit lahváče

Ono je to vysvetleni dulezite proto, aby si nekdo nenamontoval vetrak dovnitr uzavreneho krytu a nemyslel si, ze stahne teplotu tim, ze bude michat stale stejny vzduch nad hladinou, a stejne tak proto, aby nelamal nad resenim vetrakem hul proto, ze vzduch ma prece jeste teplejsi nez vodu v akvariu, a jak by to tedy mohlo chladit? Prave tak je treba si uvedomit, ze se voda musi odparovat, ztracime ji, a jejim pouhym dolevanim zvysujeme v akvariu koncentraci latek, ktere se s vodou neodparuji, a ze si takto jen dolevanim muzeme snadno podstatne zvysit tvrdost vody behem par malo dni

.
Nad nekterymi fyzikalnimi principy nepremyslime. Treba kdyz nekomu spadne velke kladivo na palec u nohy, je mu myslim jasne v ten moment, ze s lehcim by to nebyla tak ukrutna bolest

. Ale nad jinymi musime premyslet, nemame je takto zazite.
Vysvětlení moc hezké.

Mi zatím stačí, že to s větráčkem funguje tak, abych stáhl teplotu ao to, proč to funguje jsem se zas až tolik do detailu nezajímal. Přece jen je to už nějaký ten rok, co jsem měl ve škole fyziku.

QNovobilsky napsal: Já si k ledničce ale hadičky tahat nebudu ani vrtat jí nebudu, to by někteří doma asi nerozdýchali
Kdyz provrtas lednici za 3 litry, k tomu ucelu koupenou, proc by nekdo vubec pipnul

.
www.levneelektro.cz/…
Akorat si rikam, ze kvuli par dnum v roce mit vedle akvaria dalsi skatuli...
Ani ne ... na youtube je maník, co takovéhle DIY věci dělá snad každý týden. A ledničku ukazoval také ... samozřejmě starou, použitou, relativně malou. Jako důležité zdůrazňoval to, aby měla výparník - malý mrazáček nahoře. A ten se nechá otevřený. Dovnitř pak už prostě smotá několik metrů hadice a honí přes to vodu. To bych asi zdůraznil - rada, že musí být lednička nad akva aby vytekla (a nezamrzla) voda je blbost. Nesmělo by tam být právě to klubo hadice - a bez něj toho moc neuchladí, voda bude v chladu jen po krátkou dobu.
Ale naopak tohle řešení je taknějak samo od sebe nezamrzající. Prostě buď tu vodu přes to honím, nebo ne. Mráz tam není, jen velká zima
QNovobilsky napsal:Prohánět hadičku mrazákem mi přijde trochu jako ze Star treku
Rozhodně by byl problém izolovat otvor do ledničky, ale dalo by se to realizovat. Já si k ledničce ale hadičky tahat nebudu ani vrtat jí nebudu, to by někteří doma asi nerozdýchali
Cim vic vody se odpari, tim vice tepla to musi odebrat z okoli, ta zmena skupenstvi neni zadarmo. A cim je odparovani vyssi (coz je dano i plochou na ktere se odpar deje), tim vice tepla odebira (coz da rozum). Vetrak zpusobuje prisun sussiho vzduchu na misto vzduchu vodni parou nasyceneho, protoze cim je vzduch mene vlhky, tim se voda odparuje lepe. A protoze voda ma nejvetsi povrch ve stavu rozstriknuti do co nejmensich kapicek... musim pokracovat, aby se vedelo, kdy to jak funguje?

0 08.07.2014 13:37 QNovobilsky Pet láhev bych řekl krizové řešení. Navíc musíte hlídat teplotu v akvárku. Zvažuji postavit teplotní spínač s hysterezí (níže jsem uváděl). Chlazení se spustí dejme tomu okolo 27/28 stupňů a vypne se, až teplota spadne na 25 (oddálím tím čas, kdy ventilátor bude zase třeba. Když teplota nespadne ventilátor poběží dále). S hysterezí pro to, aby se ventilátor nespouštěl a nevypinál každých pár vteřin, když by teplota kolísala například mezi 27 – 28 stupních. To by se větráček brzy opotřeboval. Jde tady o chlazení, aby teplota spadla jen například o dva tři stupně nebo alespoň něco. Spotřeba energie není v tomto případě veliká.
Pokud jde o malé ventilátory z PC zdrojů, je možné jej přesytit na větší otáčky. Já mám střední akvárko (70litrů). Větráček chci umístit kolmo nad hladinu – cca 5 centimetrů. Ventilátor pokryju síťkou skoro jako záclona, abych zamezil skoku rybek do vrtule.
Chci to alespoň zkusit. Větráček i většinu součástek mám doma, tak pak můžu referovat o zkušenostech.
Prohánět hadičku mrazákem mi přijde trochu jako ze Star treku

Rozhodně by byl problém izolovat otvor do ledničky, ale dalo by se to realizovat. Já si k ledničce ale hadičky tahat nebudu ani vrtat jí nebudu, to by někteří doma asi nerozdýchali

PET flašky jsou nejen neelegantní, ale pro běžně pracující i prakticky neproveditelné řešení. A jak píše amrtin, ventilátor funguje i na velké akva. A píšu to taky z osobní zkušenosti.
Funguje to.A snižuje to teplotu vody o tři stupně.Zrovna v tomto momentě je v nechlazeném akva 28,2 a v chlazených 26,2 a 25,6 a v pokoji 27.Ale nad 27 se v žádném chlazeném nedostanu ani když je v místnosti 35.To jsou fakta a nemusim nic počítat...

Asi by to chtělo nějakého fyzika, který by to dokázal spočítat, ale tam bude záležet na teplotě okolí, velikosti odparné plochy, rychlosti foukaného vzduchu, objemu chlazené vody, požadované teplotě v akváriu a zřejmě i na několika dalších ukazatelích. Osobně si myslím, že pokles díky ventilátoru bude u větších akvárií zanedbatelný. Ta zmrzlá voda v petce je sice otrocké řešení, není elegantní, ale je účinné.
a to, že ventilátor fungovat nebude máte odzkoušené?

Ne,ne,to chlazení funguje na principu odpařování teplé vody(v.musí foukat přímo na hladinu),to by v místnosti muselo být mnohem víc,aby toto (ventilátor) nefungovalo.
Pokud ventilátor žene horký vzduch z bytu, moc to nepomůže. Při skokovém ohřevu vody bych to řešil třeba tak, že bych dal do mrazáku petku s vodou a po zmrznutí vody bych ji nechal plavat v akvárku. Tím bych snížil teploty na únosnou mez. Při systému dvou petek, které by se prohazovaly a kdy jedna by byla v akvárku a druhá v mrazáku, by to mohlo celkem fungovat, ale je to takové stupidní řešení pro menší nádrže. Jiná varianta, prostorově dost náročnější, by byla, že bych sehnal malý mrazák, přes který by procházela hadička., do které by byla vháněna čerpadlem voda s akvárka. Čerpadlo by bylo napojeno na termostat a v okamžiku sepnutí by honilo hadičkou vodu přes ten mrazák. Jediný problém je v tom, že to chladící zařízení by muselo být nad akvárkem, protože v době, kdy by bylo čerpadlo vypnuté, by v hadičce nemohla být voda. Ta by totiž v mrazáka zmrzla a hadička by byla neprůchodná. Ono ale taky záleží na tom, jak máte velké akvárko. U malého bych to fakt řešil těmi petkami, u velké nádrže bych zvolil spíše tu druhou variantu, i když to chladící zařízení by muselo být nějak maskováno aby nevypadalo blbě.
jo muže, záleží kolik L AQ maš? bohatě stačí ventilatorky z PC já mam jeden na 60L nadrži a bohatě to stačí k udržení na 25st
Příčina je jednoduchá. Bydlíme hned pod "plechovou??" střechou, která je vytopená v horkých dnech. Voda má sice dlouhou setrvačnost, ale ono i slunce je natočeno na náš byt dlouho. Žaluzie v tomto případě nepomůžou. Větrání trochu ano, ale pořád to máme ve hlavně vyšších patrech a natočení na západ efekt skleníku. Řešením by mohla být klimatizace, ale nejsem její velkým zastáncem.
Teď pojďme, prosím, zpět k akvárku. Takže ventilátor může být volba?
QNovobilsky napsal: Osobně jsem zvažoval, co dělat, abych akvárko schladil, protože bydlíme v paneláku. V krátkých vedrech teplota stoupá i přes 30C....... Co na to říkáte?
Spíše než důsledky bych řešil příčinu. Sám bydlím v paneláku od roku 1965, první akvárko jsem měl kolem roku 1970 a nikdy jsem tak extrémně vysoké teploty nemusel řešit. Když si navíc uvědomíme, že voda má dost velkou tepelnou setrvačnost, asi bude problém někde jinde, ne jenom u vysokých denních teplot. Můžete sem dát aspoň krátkou prezentaci, aby si ostatní udělali představu?
Nejrychlejší řešení je vyhodit topení a pootevřít "víko" aspoň na 2cm a přes noc nechat víko otevřené.
ten ventilátor tak rychlý není aby to tu teplotu udrželo musí to jet cely den . ja to mam napojeny na spínací hodiny světel a pohoda . a pokud máš kvalitní topítko s regulací teploty nastav si tam si tam třeba 23-24stC a nemusiš řešit složitou termoregulaci.
0 08.07.2014 07:09 QNovobilsky No, případně použít ten s tou hysterezí, aby se ventilátor nespouštěl 100x denně... Rozmezí teplot například 28C spustit ventilátor a při teplotě 25C vypnout...
0 08.07.2014 06:49 QNovobilsky – Automatické chlazení
Osobně jsem zvažoval, co dělat, abych akvárko schladil, protože bydlíme v paneláku. V krátkých vedrech teplota stoupá i přes 30C. Dvě možnosti, které jsem bral vážně:
1. Uvažoval jsem o možnosti, že z filtru bude vytékat voda přes externí chladič s ventilátorem (mimo akvárium) nějakou nerez trubkou a bude stékat zpět do nádrže už ochlazená. Problém je teplota okolí. Asi by to chtělo skutečně výměník někde v chladu.
2. Ventilátor dám nad akvárko. Zakryju síťkou, aby nehrozilo, že by mi ryba skočila do vrtule. Umístím termistor do akvária (buď v nerez tyčince nebo ve sklíčku s pískem) a vodiče skryju v hadičce, aby nehrozilo, že se do vody dostanou látky z termistoru či kabelu...
Osobně se mi zamlouvá první schéma na těchto stránkách
pandatron.cz/…
Má to nevyhodu těžké kalibrace, ale dá se to podle mne zvládnout. Nastavil bych teplotu cca 28 stupňů. Po dosažení by se spustil ventilátor. Po poklesu pod 28 opět vypl. Možno nastavit i jinou teplotu... Co na to říkáte?
To se mi líbí,nedá se k tomu nějak sehnat/vyrobit plošný spoj?Já je sice kdysi dávno maloval a leptal,ale z toho už jsem vyrostl

Osazení a pájení už problém není

Jedno reseni jsem sem maloval loni,
rybicky.net/k/forum/510031.jpg , ale nevim zda to nekdo aspon zkusil, spis myslim, ze jsem si jen udelal cviceni z jednoduchych zapojeni

.
vetracky podporujou odparovani vody, ktere zavisi hlavne na teplote, rychlosti proudeni a vlhkosti, to znamena, ideální je suchý, chladnější vzduch, čeřící hladinu
takze pokud mas kryt/kryci skla uspusobeny tak, aby jsi na jedne straně vhanel vzduch a na druhé ho poustel ven, je to podle me o neco lepsi nez nezakryte akvarko, kde funis na hladinu....
ze zkusenosti mohu rici ze je dobry promyslet:
- ridici jednotku-termostat (ruzne reseni tu uz byly... vcerne resenich s postupnym narustem otacek)
- zdroj napájení - leckdy stačí i starší nabíječka na mobil, spínané zdroje apod.
- doplňování odpařené vody (klidně i 1/10 objemu denně!!), takže bacha na pokles hladiny! (ale i to lze celkem snadno vyresit, jak mechanicko-fyzikálně, tak elektronikou)
- pokud dávkujete CO2 tak je třeba zvýšit dávkování (rychlejší metabolismus, vyšší únik hladinou)
Jen tak noctua.. je špička větráčků

slyšet není a má největší průtok i když má třeba i nižší otáčky než ostatní. Nic lepšího není než noctua

ALe tak když chce člověk porshe tak si taky připlatí o proti škodě

Mám 325l akvárium, krycí skla, 1x 120mm větráček a zchladí mi to akvárium o cca 4°C. A nestálo mě to ani korunu. 1200mm ze starého kompu není problém sehnat, většina ani nejde přes vzduchování filtru slyšet. 12V zdroj jsem sebral ze starého střihače vlasů a větráček jsem jenom položil na skla a přivázal k bambusovým tyčkám aby nepropadl. Na těch pár horkých týdnů v roce to stačí... Ideální je pokud fouká přímo na hladinu.
Noctua na akvárium? Proč proboha platit 450Kč za větráček, který strčí Nexus za 200Kč do kapsy (lepší průtok vzduchu i menší hluk). Navíc u akvária, kde jsou mnohem větší zdroje hluku. Víceméně je to asi nejhorší větráček v poměru cena / výkon pro akvarijní účely.
Pokud je hluk problém, je lepší použít zdroj 9V, omezí to trochu otáčky ventilátoru a výrazně sníží hluk.
Na 100l (ale i na menší) doporučuju 12cm.Menší budou dělat zbytečný hluk a málo chladit.Dva ks ,jeden in,druhý out.Sjeď si ve vlákně na 1.1.2014-mám to tam s fotkou.Když na ně použiješ filtry,tak se do akva nebude ani prášit.
p.s.:a opravdu to funguje

www.juwelakvarium.cz/…
Pokud si sám koupíš 2 větráčky nějaký nehlučný tak bude stát jen větráček 200kč.. jinak 1000
% nehlučná je noctua.. ale to je větráček az 500kč... jinak netušim jakým zdrojem to napájet jediný co znám tak zdroj z akvaria. a popřípadě napájení routru a tak...
Já se s větráčkem 80x80 dostal i v největších vedrech na nějakých 26 stupňů. Ale nemám kryt. Mám obavy, že s použitím krytu to nebude tak dobře fungovat.
Hm,tak to se my nechce věřit,ale nikdy jsem to nezkoušel,tak nebudu tvrdit,že to nelze.
Co jsem pročetl tohle vlákno, tak větráčkem by se mělo akva zchladit až o 6°
No myslím si,že větráčkem to zchladíš maximálně o dva stupně,možná.
Zdravím nadšené akvaristy, v tento moment řeším pro svojí 112 chlazení, bydlíme v podkrovním bytě a jaksi v těchto dnech rybičky mají poměrně tropy, mluvím zhruba o 29° před nedávnem měli i 31°. Z této zvýšené teploty obviňuji "zmizení" krevetek Red Cherry. Jelikož chci pro své rybičky jen to nejlepší, mám v plánu pořídit dva větráčky od PC a trafo (termostat bych měl rád také, jenomže v těch vašich nákresech se nevyznám a nevím jestli jde někde zakoupit, popřípadě vůbec co hledat, aby to nebylo zas úplně cenově přemrštěné).
Po rozměření prostoru v krytu by se mi zamlouvali větráčky ve velikosti 50x50. Ovšem chtěl bych znát váš názor, jestli by to mělo stačit na změnu teploty na takových 25°-27°. Nebo jestli raději mám zvolit variantu 2ks 80x80. Musím si to rozmyslet předem než rozřežu kryt

Dobře, děkuji všem. Budu v klidu. Do malého akvária jsem nainstaloval další závěsný filtr, co jsem stejně měl v plánu. Tak snad zvýšené proudění pomůže. Chladnou vodu každé ráno doliji, tu petku nechám na později jako záložní řešení.
Vem pet láhev, naplň vodou, dej zmrazit. Ráno ji dej do akva. Odpoledne klidně to samé. Taky vyměn třeba 10 litrů vody za studenou. Nic se nestane. Jen tu petku dobře umyj

Si vyber ...
www.morskeakvarium.eu/…
Ale otevřené se leckdy zvládne trochu zchladit samo. Zkus na léto zvýšit trochu čeření hladiny.
michalt napsal: Nemám na akváriích krycí sklo. Uvažoval jsem, že bych pořídil větráčky od počítače, ale nevím, jak je bezpečně nainstalovat. Nemáte nějaký bezpečný způsob, jak je osadit na akvárium bez skla se světelnou rampou, prosím? Elektroniku zvládnu, postavím si takový malý teplotní regulátor otáček. Ale na tu mechanickou stránku věci moc nejsem.
U těchto ryb začni řešit teplotu až 30°C a výš. I těch 30°C je ve funkčním akváriu bez problémů

Já osbně se na ty teploty těším, už jen proto, že nebudu muset topit.
Řešte to, až bude teplota dělat problém. Jestli je vše v pořádku, tak se tím nemá cenu trápit.
Ahoj, dnes jsem v obou svých akváriích našel teplotu kolem 28 C. V nano akváriu bydlí jen beťák, ve 128 litrové nádrži žijí dvě samičky betty a tetry měděné. Chtěl bych se zeptat, jestli mám takovou teplotu už chladit nebo je to ještě snesitelné. V noci se mírně ochladí. To je dobře, protože klesne teplota, ale zase skok za několik hodin asi rybám taky dobře nedělá. Taky mám podezření, že celé léto to nebudou dobře snášet kytky.
Nemám na akváriích krycí sklo. Uvažoval jsem, že bych pořídil větráčky od počítače, ale nevím, jak je bezpečně nainstalovat. Nemáte nějaký bezpečný způsob, jak je osadit na akvárium bez skla se světelnou rampou, prosím? Elektroniku zvládnu, postavím si takový malý teplotní regulátor otáček. Ale na tu mechanickou stránku věci moc nejsem.
Nebo co kdybych přidělal na okraj nádrže několik malých větráčků na klipsech? Tak, aby foukali proud vzduchu podél hladiny a efektivněji by se odpařovala voda. Šlo by to nebo musí proud opravdu jít pod nějakým úhlem na hladinu? Díky za radu.
tak to vemem po poradku
1) jaký objem
2) čím svítíš, krycí sklo/ kryt
3) o kolik snizit (z/na ) teplotu
4) teplota okoli
5) kolik jsi ochoten investovat
a uz jsi provozoval delsi dobu externí filtr?
asi nejlepší je ochladit celou mistnost
pak jsou tu vetracky foukajici na hladinu (podpora výparu vody, da se ridit celkem jednoduchym termostatem, snizeni teploty o cca 4-6°C)
dale jsou tu mrazeny PET... apod. viz tohle vlakno....
1) je tu problem s pouzitym matrosem... hlinik, nebo měď ve spojitosti s akva vodou nejni to nej nej, navíc je tu značné zanášení biologickým materiálem
2) voda má hodně velkou tepelnou kapacitu takže nevim nevim jestli by ti to uchladilo... lepší výsledky jsou s chlazením změnou skupenství (výpar, lednicky, klimošky, PET s ledem)
ovsem bylo by to někde jinde, kdyby jsi měl výměník (chladič) někde v chladném sklepě nebo ve studni, ovšem to už by bylo lepší řešit dvouokruhově
Díky

Jasne, i ty dva Ti to utahne

.
Akorat k tomu vetraku neni slusna dokumentace, dokonce ani u vyrobce, takze rozsah vstupniho napeti (aby spolehlive chodil) Ti nedokazu rict, vsude je uvedeno jen 12V. A ma tripinovy konektor, takze mozna bude mit i 3 draty, kde ten posledni se nejcasteji pouziva jako vystup snimani otacek, takze pokud, u Tebe zustane nepripojen.
Ok, díval jsem se teď na net. Šel by dohromady tento adaptér
www.alza.cz/… s tímto větrákem
www.alza.cz/… ? Šly by k tomu větráku připojit ty stejné větráky i dva? Důležitý je asi, aby to nepřekročilo těch 600mA, že?
Trafa hřejí všechny. To si moc nevybereš. Mám HAMA 1.5 - 12V a topí taky.
jojo reguleca chlazeni je dalsi evergreen
Moucha napsal: a někdy nejni od věci použít i něco jako termostat... na internetu lze nalíst různá schémátka
Tak to mam za to, ze jsem vam to tady loni (21.06.2013 17:39) nakreslil a spocital
rybicky.net/k/forum/510031.jpg Přesně jak píše Designer. Nejlepší je mít zdroj s nastavitelným napětím. Já jsem to měl poslední roky takto:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Je to ideální, protože naplno jsem to míval zaplý, jenom když bylo v létě opravdu vedro (35°C i víc), jinak to stačilo na míň, aby se chladnější teplota udržovala a ne pořád srážela níž a níž. A taky jak píše Moucha, tak nezapomenout, že v noci bývá chladněji jak mimo akva, tak i v akva, protože je vypnuté svícení. Takže na noc jsem to kolikrát nechával na ty nejnižší otáčky. Ono na těch 12V to opravdu hučí. Ale na to má vliv víc věcí - typ větráku, umístění větráku...
A když už tady píšu, tak se taky na něco zeptám, protože nejsem elektrikář. Loni mi to trafo odešlo, takže letos budu potřebovat koupit nový. To, který jsem měl, bylo docela šmejd. Tipuju, že tak 90% energie se spotřebovalo na zahřívání toho trafa, bylo to hrozně vřelý. Chtěl bych proto nějaký kvalitnější. Na větráku je napsáno toto: "DC-12V 0,15A" a na tom trafu, který jsem ještě nevyhodil je
www.elektro-svitidla.com/… (Snad to tam půjde přečíst.)
Zkrátka, můžete mi doporučit nějaký ten zdroj, který mi bude stačit? Stačí na jeden větrák. Jsem ochotnej si koupit klidně i novej větrák, protože ten starej je opravdu starej. Je z asi 15-20 let starýho počítače.
rybicky.net/fotogalerie.php… a někdy nejni od věci použít i něco jako termostat... na internetu lze nalíst různá schémátka
parkrát se mi stalo že jsem zapomel vypnout vetracky a rano jsem zjistil ze se akva vychladilo na nějakých 20°C...
Jinak jeste doplnim, bezne vetraky na 12V maji ve specifikaci rozsah pracovniho napeti 4.5 az 13.8V. Pokud si koupis spinany zdroj (adapter do zdi) s moznosti zvolit vystupni napeti, pak si jen prepnutim muzes nastavit, jak moc to ma fucet, protoze pri 12V to opravdu muze byt dost slyset a az tak moc foukat nebyva potreba.
Prikladem:
www.gme.cz/…
www.gme.cz/…
Osobne volim radeji silnejsi, sice je to par kacek navic a potreba to neni, ale zase kdyz pak uz nema puvodni pouziti, je univerzalneji pouzitelny na neco jineho, nebo se k nemu jeste da neco dalsiho pripojit (treba kus LED pasku nekam k dosviceni neceho).
jen te doplnim vetraky privadeji chladnejsi a SUSSI vzduch, nez je nad hladinou...
pokud by jsi mel na škole závlahy, tak by jsi věděl, že intenzita výpatu je závislá hlavně na teplotě, vlhkosti a pohybu vzduchu (rychlost větru)
udělej jednoduchej pokus... nasliň prst a foukni na něj... chladí co?
a jeste jedna vec... pokud by jsi akvarium chladil pod okolni teplotu, tak by ho bylo dobre zaizolovat, aby se ti voda neohrivala od okoli.....
Martin4770 napsal: To Moucha: Jak se dá odpařováním snížit teplota?
Na to, aby se voda přeměnila v páru se spotřebuje velké množství energie - tepla. To teplo se bere z vody, takže tím odpařováním se ochlazuje.
Zářivky z vrchu nejen svítí, ale i zahřívají vodu. Ten ventilátor ti z prostoru nad hladinou bude odvětrávat teplý vzduch, čímž se sníží ohřívání vody zářivkami a zároveň se zvýší odpařování vody.
Znám člověka, co má doma třicet a stěžuje si na to, že mu to špatně topí ...
Ty tři stupně od zářivek mám přibližně také. Problém je to v létě, teď ne. Mimochodem mám 23 a chodím jen v trenclích
Paralelní zapojení je takové, že spojuješ stejné znaménko k sobě. Volty zůstávají, potřeba ampér je součet. Dobré je zkusit googla, výsledek je první:
cs.wikipedia.org/…
Na barvy bych moc nespoléhal, ale na to, kam ty dráty vedou ano. A na to, že bývá uprostřed dutinky plus také ne. Na zdroji by to ovšem mohlo být napsané.
kevincomputers.4fan.cz/…
Kablíky normálně ušmikni a buď spájej dohromady (a zaizoluj výsledek, ať se ti nespojí co nemá) nebo si v elektře kup čokoládu (svorkovnici).
Když to zapojíš sériově, tak budou ampéry shodné s jedním větrákem (budou-li stejné) a volty se podělí. Takže ty větráky budou točit polovičku. Také méně foukat ... ale zase žádný randál. Nebo když koupíš 24V zdroj, bude stačit jen 1A (dle toho větráku) a budou točit naplno. Méně ampérový se lépe shání.
Pokud je tam krycí sklo, tak ten ventilátor moc nepomůže.
Tak abych to shrnul - vysoká teplota je proto, že jsme horkokrevná rodina a milujeme teplo - normální pokojová teplota je u nás 25 stupňů. No a do akvárka ještě pere 2 x 30w trubice a mám mezi vodou a osvětlením krycí sklo, protože moji čichavci jsou občas trochu raplové.
To Moucha: Jak se dá odpařováním snížit teplota?
To Designer: Takže adapter spínaný (píšu si

)
A co se amperů týče jde o to mít na zdrojí víc mA, než kolik potřebuje větrák (myslel jsem, že když nebudou ty ampéry stejné tak to shoří

).
Paralelní zapojení teda znamená, že když si koupím 2 větráky, tak ty káble svážu dohromady - udělám znich jeden (samozřejmě zvlášť plus a zvlášť mínus) a ten připojím na kabel adapteru? (vím je to ostuda ale o nějakým paralelním zapojením jsem slyšel naposled na ZŠ před XX lety

)
A jak se to přípojí na tu oválnou koncovku adaptéru? Ten vnější obal je jasný - tam to přidělám třeba pájkou, ale jak to dostanu dovniř? píchnout tam nějakou jehlu a k ní přidělat drát? (původně jsem chtěl tu koncovku ucvaknout a přidratovat to přímo).
A poslední otázka - drátky z větráčku mají předpokládám polaritu jako nabíječka k autobaterii tj. červená = plus, černá = mínus. Ale jak je to s tím oválným konektorem? povrch je plus a vnitřek mínus nebo naopak?
Díky moc za rady všem!

Jeste to dovysvetlim. Kdyz mas adapter do zdi, ktery ma na stitku rekneme 12V, pak mohou nastat dve situace (vynechme speciality), podle jeho konstrukce. Bud je to jen trafo s usmernovacem a kapacitou, a pak se chova tak, ze ma na vystupu vyssi napeti nez je uvedeno a s rostoucim odberem proudu napeti klesa (namerit na nezatizenem 17V je normalni). Muzes mit ale take pulzni/spinany zdroj, ktery at je odber jakykoli, v ramci moznosti drzi konstantni napeti, a presne takovy je pro Tvuj 12V vetrak nejvhodnejsi. To ze je spinany neznamena, ze na vystupu jsou nejake pulzy, je tam opet vyhlazene napeti, je to jen o tom, jakym zpusobem toho dosahuje.
Na adapetru do zdi najdes jeste udaj o proudu, coz je maximalni povoleny odber proudu z toho zdroje. Ten musi byt minimalne takovy, aby Ti vetrak uzivil (a co vetrak potrebuje je zase na jeho stitku).
Prikladem:
www.gme.cz/… - vetrak 12V/150mA
www.gme.cz/… - spinany zdroj 12V/500mA
Zdroj ten vetrak utahne s prehledem, a utahl by i 3ks vetraku zapojene paralelne. Slabsi nema cenu brat, pac levnejsi uz to bude tezko, tak klidne at ma rezervu.
Snad to takto vysvetlene pobere kazdy. BTW, koncovka zdroje sedet na hole draty pochopitelne nebude, ale to uz resi stipacky a kus svorky ci pajecka. Je tam 12V, neni se ceho bat, jen je dulezite ty draty spojit spravne (neprohodit), protoze prepolovany se dnesni bezny vetrak tocit nebude

.
Stači 12V napájací adaptér a najlepšie a má prepínateľné výstupné napätie potom sa da regulovať výkon prípadne hlučnosť ventilátora.
U mňa dokážu vent. uchladiť vodu cez leto na 26°C a to mam trubice cca 7cm od hladiny a v lete tu padajú rekordy.
vzhledem k velikosti akva to uz nebude sranda.... opravdu bych se popídil proc se ti tak zahrejva...
odparovanim vody sundas max 6°C (podle me zkusenosti) ale za cenu znatelnyho ubytku vody...
pokud by jsi mel pristup ke studni, nebo chladnymu sklepu... tak by se dalo naji celkem jednoduchy reseni....
Stačí koupit a upravit Peltierův článek, Na stejném principu funguje i autolednička, ale energeticky je to strašně neefektivní.
0 05.03.2014 21:17 atyl – Chlazení vody v akva
Napadlo mne použít pro chlazení vody agregát z autochladničky. Ta se dá občas koupit v nějakém bazaru nebo zastavárně, i nová stojí něco kolem 1000 Kč. Ze spodu je hliníkový výměník, na který by se určitě dala upevnit kovová spirála s protékající vodou...
Já to mám připojené na něčem takovém:
www.cztuning.cz/… Výhoda je ta, že se to dá i regulovat. Nemám to ale kvůli chlazení, ale srážení vlhkosti v krytu.
dá se sehnat spínaný zdroj 12V/1A za 130kč a na ten jich můžeš připojit víc , jestli teď máš takovou teplotu tak to nechtěj vidět v létě
Stačí jakýkoliv adapter 12V.
Zaujímalo by ma skôr prečo máš teraz v zime tak vysokú teplotu?Máš snad to akvárko na radiátore?
Mám problém s teplotou akvária - mám permanentně 28-30 stupňů.
Uvažuju o chlazení větráčkem
www.alza.cz/…
všechny větráčky ale mají koncovku do zrdoje z počítače - tak to přepojím na normální zázuvku na 230V? stačí obyčejné trafo na 12V?
Nejsem eletrikář a věci jako ampery a ohmy jsou pro mě španělská vesnice

No, pokud na to máš prachy, tak si kup nějakou chladící jednotku, viz přehled např. tady
zverimex-rybarske-potreby.com/… (spíš bych si nechal poradit, pokud nemáš moc zkušeností, ale to oni udělaj určitě rádi). Je to asi nejúčinnější a nejelagantější, ale taky asi nejdražší řešení


Vidíš ty větráky?Ty dokážou snížit teplotu ze 30ti st na přijatelných 27.Jeden in druhý out,akorát se musí častěji dolévat voda.
o jaky objem se jedna? jaky ma rozmery? kolik penez si muzes dovolit investovat?
no rozhodne bych zaizoloval akva, pokud mas externi filtr, tak i ten, prece jenom je to docela slusny rozdil teplot.... taky bude potreba hlidat teplotu (digi termostat stoji cca 600kc - jako stavebnice, jen je treba doplnit ho o odruseni - par kondiku, halirova zalezitost)
zvysenym vyparu z hladiny pomoci vetracku jsem, bez izolace akva, snizil teplotu o cca 6°C
takze to bude chtit nejaky vykonejsi chlazeni..... mas levny zdroj studeny vody (potok, studna, kamenny sklep)?
nebo vychladit celou mistnost na 17°C
samozrejme jsou tu profi chladici zarizeni pracujici na principu klimatizace....
dale by slo pouzit upravene chladici zarizeni na pivo, ci malou lednicku apod.
Peltierův článek je poměrně energeticky naročný, ale pro maly akva taky pouzitelny....
Otazka je kolik vody. U par litru si muzes dovolit ledacos, u par set litru nektere metody neprichazeji v uvahu.
0 01.01.2014 17:40 Happy23 – Axolotl
Jak ochladím vodu?
Lahvemi z mrazáku se mi moc nechce,to bude velky teplotní skok a šok pro
axolotly...si myslím a nebývám celý den doma
ted mam vodu 25 a potřeboval bych aspon 17
dik za typ
Pozor ... ricin a ricinový olej není jedno a totéž. Ricinový olej lze běžně koupit v lékárně (my ho rozvažujeme po 100g, po dohodě lze samozřejmě odvážit i menší množství).
Ricinovy olej
www.fichema.cz/…
akorat nevim co budes delat s tim zbytkem, az pouzijes dve kapky na vetrak

Nevim kam to mam hodit.Snad mi nekdo poradi.Delal sem si kryt na akva a premyslim jestli umistit odvetravaci otvory do horniho krytu nebo do bocnich stran na proti sobe.Jestli by tam nebylo lepsi proudeni vzduchu.Delam to hlavne kvuli poceni na vrchnim krytu a nemam v planu tam pridavat jeste kryci sklo.
wd sice leze pod vodu, ale vychycha
chce to ricinovej olej, cistej nesezenes (jed), ale bejva soucasti ruznejch mazadel....
dalsi moznost jsou grafitova mazadla
Tak třeba zase rok vydrží

Já sem zvědavej na ty moje-mimo akva drží jeden už cca 4 roky

To je divný,buď nebyly tak kvalitní,nebo jim odešly ložiska kvůli vlhkosti(?)

O.K.

I to je řešení

,ale ubyly by dotazy typu :ten větrák se málo točí;nebo že dělá rámus

Proc kvalitni? Kdyz tam soupnes vetrak za dvacku:
gme.cz/… , klidne si muzes koupit kazdy rok novy a nemusis je ani skladovat pres zimu

.
Kapka oleje v akva by neudělala vůbec nic.
Jak píše davidek75,ano chce to nové a pokud možno kvalitní(ale zase ne zbytečně drahé).Promazat by sice zřejmě šly,ale muselo by se to dělat s citem(co by asi udělala kapka oleje v akva

).
chce to nové , když je roztočíš rukou tak ucítíš odpor , dají se promazat ale v akvaristice bych to neriskoval
0 13.08.2013 19:31 Katka Já jsem chladila akva petkama, kde byla zmrzlá voda, a zabíralo to skvěle.
snad se to ještě někomu hodí

29
Na pranostiky mě neužije

Ale noci už budou studený. Svatá Anna chladna z rána

Ještě vydrž příští týden se má opět oteplit

Tak se nám venku pěkně ochladilo a tím se vyřešil problém s chlazením. Nechávám přes noc pootevřený kryt a konečně je teplota tam kde má být. Doléváním studenější vody jsem to letos nějak zvládla. Ventilátory budu řešit na příští tropická vedra až za rok.
Poznám mám to v práci.

Prachový filtr se sice zanáší,ale když pořídíš ten správný,tak to není problém jej občas vyčistit(
www.alfacomp.cz/… ),tento se jen vycvakne,f.vložka vyfouká a jede se dál.

threat napsal: A kdy teda chladíš?Na noc ho vypínáš,asi i se světlem a přes den ho nezapínáš-protože svítí světlo
To je dobrá otázka

. Od 8:00 do 11:30 a od 21:00 do 22:30.
Mě bylo jasný,že máš velký akva,já měl nějakou rozvernou náladu a myslel to jako vtip

Ale máš pravdu,nepodíval

vyměň vodu

ses asi nepodíval, kolik vody držím, co? 450l a 2/3 výměna je víc než v pohodě :P
Prachový filter ak fúkaš dnu.Som skôr za fúkanie von a mriežku.Prachový filter sa časom zanáša a okrem toho neprepúšťa toľko vzduchu.
Tomu říkám stručná a výstižná odpověď. Díky.
v krytu mam odelany otvory na privody externiho filtru a otvory na dalsi techniku.No jo jak vypada takovy vetrak a kam ho umistit? nejdriv jsem myslel jestli existuje jiny zposob


Mysles som to takto:
Možnosť A
prípadne rovno na tie vetracie mriežky čo tam máš
možnosť B
Ty kocky... mas to o mrizku na ventilator slozitejsi, at do toho necpou cumak. Jinak je ale fajn, aby z akvarka fucel vetrak ven, takze ty chlupy nebudou problem. Problem spis vidim ve zvedavosti kocek, mame od nich rozslaply kryt, musel jsem ho pred opetovnym pouzitim malinko opravit

.
Hrúbka ventilátorov by mala byť rovnaká,prípadne je tam len minimálny rozdiel.Rozmer sa udáva šírka x výška.Väčší ventilátor rovná sa nižšie otáčky potrebné na ochladenie rovnakého priestoru.Na tvojom mieste beriem ventilátor (rozmerovo) aby ti vošiel do toho rohu.Ideálne aby nasával vzduch spod krytu a cez tú dieru (ktorú máš inak asi na vývod filtra) ho hnal von.
Čiže ho na plocho umiestniš na zadnú dosku krytu,rovno do tej diery.(takto by som to riešil ja)
Vetrak odsavajici vzduch nad hladinou. Jednodussi uz to nebude, ale to jsi nejspis nemyslel, pac o tom se tady pise stale...
Ahoj kolegove poradi mi nekdo jak nejrychleji,nejjednoduseji chladit 300l akvarium v techto vederech?bez pouziti termostatu na chlazeni akva?
Je to vec improvizace. Ja tim zadelal krmici otvor, ze vetrak vidim mi neva a stejne pri krmeni zvedam celou predni cast krytu. Ale nekomu by to mohlo pripadat opravdu ohavne (a mel by pravdu).
Toto téma chlazení sleduji od dob těch šííílených veder a tuto fotku jsem viděla. Na ten typ akvária je to dobré řešení. Ale já mám po celé délce těleso a dvě trubice. Proto mě zajímal názor kam přesně umístit a jaké ventilátory a jak to mají třeba ostatní. S tím umístěním do rohu bych ještě potřebovala poradit, které místo je nejefektivnější. Zda dát dva - každý do rohu kde je díra a koupit velikost 5x5cm, nebo koupit větší i vyšší a vyřezat díry z vrchu víka před nebo za zářivkami. Ale skáčou mi na akvárko kočky a tak aby nebyla hladina za chvíli plná chlupů.Jako ženská si to neumím představit jak přesně a nejúčiněji to tam namontovat.Moc děkuji za odkaz na ty ventilátory.
Zkusim to popsat uplne jednoduse.
Vyberes si vhodny vetrak, at Ti pasuje kam potrebujes:
www.gme.cz/…
Budes hledat vetrak DC na 12V.
Poridis si dejme tomu takovyto zdrojik:
www.gme.cz/…
No a pak uz jen pripojis vetraku cerveny drat na plus zdroje, cerny na minus. Zdroj je nastavitelny, napeti prepnes otocenim prepinace tak, aby vetrak foukal, ale nerusil te svym hukotem.
Vetrak prilepis v rozich oboustrannou lepici paskou a draty das tak, at nejsou videt, pac zeny draty kolem neceho vetsinou nerady. Je to bezpecne, ten zdroj je galvanicky oddeleny od site a dava jen 12V, takze dokud se mu nebudes stourat ve vnitrnostech, nebo na nej nechrstnes kybl vody, nic Ti nemuze udelat.
Naposledy sem poslal fotku sveho reseni amrtin, je zde:
rybicky.net/k/forum/515730.jpg
Chapu, ze jeho reseni rozdeli lidi na dva tabory... no ja jsem technik, takze hadej jestli si myslim ze je to hezke a nebo skarede

. Rekl bych, ze to trosku prehnal/predimenzoval, ale kdo si hraje nezlobi

.
Takže dát ventilátory z venku k odvětrávací mřížce nebo rohové díře ve víku -pokud to tak bylo myšleno. No, díky rady. Řešila jsem jak se vejde ventilátor dovnitř. Ale to je moje ženská nepraktičnost. Pokud se najde někdo komu nebude za těžko své účinné vyřešení chlazení vyfotit a ukázat je zde budu ráda.Díky.
Vzduch je "dobre tekutej", takze kdyz ten vetrak priheftnes vzadu na tu diru vetrani, on Ti to odsaje i z pod toho skla, pac tam mas taky slusnou diru a okolo se taky jiste spousta skvir najde. Chce to jen zkusit. Nebo muzes i trosku zaimprovizovat, treba vzit kousek polystyrenu, ziletkovym nozem z nej vyrezat spravny tvar a privrit to mezi Tvuj dekl a to sklo tak, at to taha vzduch z pod toho skla. Vetrak staci prilepit obycejnou dvoustrannou lepici paskou, tim plasty beznych vetraku drzi dobre.
EDIT: A jaky vetrak a zdroj koupit, toho je tady plno prispevku jen za posledni mesic.

Jsi z Prahy, skoc si do toho GME (metro Krizikova, primo u metra), nebo Ti klidne mohu i jeden darovat

.

Poradíte mi někdo jak mám vyřešit ve své 250l chlazení ventilátory?Jaké koupit a kam je správně umístit, když mám otevírací víko (100x50cm) prostor nad skly je jen 6cm. To bych musela vyřezat díry někde nahoře na víku?Dá někdo zkušený nějakou radu?
No jo,já to vztahoval na svojí stovku

Vměnit 2/3 vody v Malawi je špatně? To spíš naopak.

kdyby jen 300l akva, tak co ryby? Že by je tam nechal plácat na suchu?
Taky se s tím někdy nemazlím...prostě odpouštím, než je vana plná po přepad a to je moje měrka

...tak větráky dneska nedorazili - snad zítra

když tak napíši...
300 ven,300 dovnitř.To máš jako 1000l akva?Nebo mluvíš o bazénu?

Pokud mluvíš o 300l akva,tak bych nechtěl být jejím obyvatelem(nic ve zlém,já jen že měnit všechnu vodu najednou a tak často není dobré).A taky bych nechtěl platit účty za vodu

Prostě 2v1.

a vůbec, já to řeším výměnou vody. 300l ven, 300l dovnitř
v těch 54l při odparu 3l denně, co tu někdo psal, tam za pár dnů dolívání musí být pěkně "sytá" voda :(
No tak pri tom poctu (bylo jich 18, ted jsou po cele nadrzi, to nejde je najit vsechny zaroven, ne tak spocitat, hejnicko uz nedrzi) a velikosti uz mozna i 12mm (ovsem s ocasni plotvi, jinak asi 1.5mm odecist), tu nadrz s hrubym objemem 200l nejspis vydychaji dost rychle...
Slovy nekterych zdejsich klasiku: Nemam to prerybnene? A co k tomu mam pridat?

Jasná zpráva, mě to prostě nedalo, mám holt dneska redaktorsky rejpavou.

Neboj, zvládly, důležitej je kyslík.

Ani nevim. Mam ve 200l par kusu poteru Ramirezek a netusim, zda by teplotu kolem 31°C ten poter delsi dobu (rekneme par dnu) dobre snesl. Tak proste chladim, jistota je jistota, vetrak stoji houby, elektriky to zere min nez TV v pohotovostnim rezimu, takze proc ne...

Presne tak, hlavne ze spolehlive tocime a nevarime rybi polivku

.
EDIT: Kdyby mel nekdo hloubeji do kapsy, jede to i za 21Kc (a 18 haliru) i s DPH a vyhovi to taky:
www.gme.cz/…
No,2800 otáček,to už je docela hukot,ale jelikokož jede od 4,5V,tak jde dobře nastavit.Ale ten můj jede i při 12V od nějakých 500 otáček,takže je to ještě jednodušší-nemusím jej ničím regulovat.Ve výsledku je každé řešení(z těch dvou) dobré

Ono staci, kdyz se jen tak nejak otaci, uz tak tu vlhkost odvadi pryc a umoznuje tim dalsi odparovani, a tim chladi. Vetraky, ktere se zacnou tocit vic pri vyssi teplote nutne nejsou, vetrak trvale se tocici tak aby nerusil okoli, uplne staci. Provozuji vetrak na 7.5V a jeste stale je to zbytecne moc.
Tohle je katalogovy list konkretne k memu vetraku:
www.gme.cz/…
a jak je tam uvedeno, muze pracovat pri 4.5 az 13.8V, tedy ma dost siroky rozsah napajeni k tomu, aby si jej kazdy nastavil jak se mu hodi.
Ano,zapoj je paralelně jak radí "Mykci".A že byly sériově by nemělo vést k jejich odpálení

.Já pořídil tyto:
www.comfor.cz/… A nemám žádný problém.Slyšet nejsou,když se zvedne teplota,trochu se víc roztočí,ale i na minimum stačí chladit.
zapoj ich paralelne (plusy na plusy, minusy na minusy)
inak ja mam 12V vetrak zapojeny na 18V 5A a ide nonstop, nic sa neodpalilo ani nehuci, ono zalezi aj na kvalite toho ventraku
Veci jsou staveny na napajeni nejakym napajecim napetim. Pracuji v rozsahu od do, coz definuje vyrobce. Kdyz je mene, vestinou jen nepracuji, ale nic moc se nedeje. Kdyz je vice, nejen ze nemusi pracovat, ale mohou i shoret, coz muze byt provazeno kourovymi efekty, ale nemusi

.
Kdyz to priblizim lidskemu byti, muzeme take existovat jen v urcitem rozsahu provoznich podminek. Varit se bez nasledku nemuzeme, pouzivat jako podlozka pod panely taky ne...

...aha... takže méně voltů-bude se točit pomaleji či vůbec. Dvanáct je akorát (ale mělo by se napětí přeměřit) a více voltů je špatně... ?

Možná ze mě jednou něco bude

Normálně se točili a nejdříve odešel jeden a druhý den i ten druhý...
Já to měl zapojené do série...od zdroje k prvnímu a od prvního k druhému.
Já jsem na to trafo měl napojené jen ty větráčky...
U mnoha vetraku staci i nizsi napeti, nedelaji pak takovy rachot a k chlazeni akvaria odparem to staci. Idealni je si najit katalogovy list (pdf), ve kterem je rozsah moznych napajeni uveden. Ale jinak 12V vetrak na 12V pochopitelne pojede a je to rana na jistotu.
Naprostej souhlas s Designerem,údaje jsou sice správné,ale bez změření si nemůžeš bejt jistej.Ten zdroj by měl bohatě na dva větráčky stačit.Otázka je,kolik led si k tomu měl připojenejch.Já napájim s větráky už jen digitální teploměr.Špatné zapojení nehrozí,protože když je zapojíš obráceně,tak se prostě neroztočí.A když do serie,tak se budou točit pomalu,nebo vůbec,ale zničit se tim nemůžou.Ale,jestli se nějaký čas normálně točily tak je to divný že by takhle odešly,ale ne nemožný.
Díky za informaci... multimetr jsem někde měl... asi vyhážu půl sklepa...

Předpokládám, že když na větráku bude napsáno 12v tak ze zdroje musí jít také 12v.
Tak jestli mas voltmetr a nebo tchan ma, zmer si zdroj, jake napeti dava. Bylo by skoda nicit jeden vetrak za druhym pro takovou koninu. A jestli nema/nemas, levne digitalni multimetry z ruznych obchodaku ve stylu "bauneco" byvaji v cene okolo 200 a bohate Ti vyhovi i do budoucna. Nemysli si, hodi se to i kdyz s elektrikou nekamaradis. Uz jen to, abys zjistil polaritu napajeni, kde ma zdroj plus, protoze u nekterych adapteru do zdi to na konci kabliku vubec jasne byt nemusi...
...právě na trafo od LEDek jsem to měl napojené... Ale oba na jedno trafo a to si myslím, že nebylo špatně, ne...
Ty větráky nebyli nové - to je pravda. Až mi dneska tchán přiveze nové...tak kouknu co je na nich napsané. Na trafu je napsané: OUTPUT: 12V - 1.2A ... bohužel elektrika není má silná stránka.
To je v podstatě totéž co mám já,jenom výkonnější.Mě 5A běží necelý půlrok a v pohodě.
Tam bych ani nespokojenost neocekaval

. Jen s jednim takovym zdrojem mam nemilou zkusenost, po zhruba pulrocnim trvalem provozu na temer plny vykon zacal vypadavat. Po vychladnuti a opetovnem pripojeni vydrzel 10 minut a pak zase spadl. Cim to bylo nevim, hodil jsem ho bokem, ze se na to nekdy podivam, uz jsem ho nepotreboval...
Momentálně mám vše napojeno na tohle :http://www.ebay.com/itm/290897298841?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
I s ovládáním světel (svítání.....atd..) a velká spokojenost.
Spravene, prekontrolovat na jake napeti jsou vetraky a hlavne, podivat se na napeti, ktere dava adapter - zmerit. To, ze ma nestabilizovany adapter do zdi uvedeno 12V, muze klidne znamenat, ze na nem bez zateze nameris i 17V. A kdyz ten adapter bude dejme tomu pro proud 500mA, vetrak vetsinou neni nic moc zatez a to napeti o moc neklesne (u takovych adapteru napeti klesa se zatezi).
Doporucuji pouzivat spinane adaptery do zdi. Maji totiz jednu podstatnou vyhodu. Jejich napeti je z principu stabilizovane, tedy i pri ruzne zatezi davaji stale napeti, ktere je na nich uvedeno. Cenove to dnes neni zadna rana, pro tohle pouziti mezi 100 a 200Kc.
A kdy teda chladíš?Na noc ho vypínáš,asi i se světlem a přes den ho nezapínáš-protože svítí světlo

To je jedno,já jen tak,aby řeč nestála.
Mykci:já větráky zapínám zároveň se světlem a vypínám chvíli po něm (teda já ne,ale spínač),jde mi o to,aby šlo pryč i teplo od světel.Na noc se stejně ochlazuje,tak větráky jet nemusí.To že odešli,nemusela být tvoje vina,mohli být už staré (pokud nebyli nové

),pak překontroluj proud,jestli máš větráky na 12 V,tak jestli máš správný napájecí adaptér,já odpálil jeden větrák i tím,že do něj šlo málo voltů a on pískal,nevěděl jsem proč píská,pak jsem to zjistil a adaptér dal nový.
Edit:tak někteří byli rychlejší o něco

Předpokládám,že svítíš zářivkama,to bych spíš "větral" právě když tyto svítí.
Mě běží nonstop(už přes tři týdny).Napájené je mám ze zdroje 12V k napájení led pásků(něco takového:
www.ebay.ie/… ).
Ja chladím jedným, ale len keď sa v akvárku nesvieti. Na noc ho vypínam tiež.
0 05.08.2013 10:48 Mykci Ahoj,
minulý týden jsem si udělal přesně tento typ "chlazení" pomocí PC větráků... Jeden dovnitř a druhý ven.Výsledek mě mile překvapil...přes noc se akvárko ochladilo a přes den se držela teplota na 25 stupních...jenže...za dva dny se oba větráky spálili :( Proto bych se rád zeptal jak je zapínáte a vypínáte aby se nespálili nebo běží non-stop? Nevím, někde jsem udělal chybu a dneska bych měl dostat nové a tak bych je nerad zase oddělal...

Díky M.
0 05.08.2013 10:26 Cayro – Chladicí deska
Pro majitele menšího akvária, kteří se třeba v době současných veder dostali do problému, jak ochladit akvárium na únosnou teplotu - otevřeli jsme kryt, pootevřeli akvárko asi na 6-8cm (vložili jsme mezi akvárium a kryt plastovou krabičku) a na otevřenou horní desku akvárka jsme položili třívětráčkovou chladicí desku pod notebook. Primitivní a "znouzectnost", ale i v těch největších vedrech nám to udrželo teplotu max. kolem 26°C. Jediný technický problém je, že potřebujetě HUB s vlastním napájením.
Třetí drát je na měření, případný čtvrtý je PWM řízení otáček. Zapojovat to nemusíš.
www.google.cz/… docela zajimava hracicka:
www.conrad.cz/…
cidlo je na 2m kablu a udajne vodotesne
O vteřinu jsi mě předběhl

Nejsem si jistý. Ale ten třetí by mohl byt ke snižování a zvyšování otáček ventilátoru.
treti (zlty) sluzi na meranie otacok, aby napr. zakladna doska v PC vedela podla potreby regulovat napetie. teba zaujimaju len cierny a cerveny
0 04.08.2013 09:43 Dan – 3?
Ahoj všichni,
proč má tento ventilátor 3 dráty?
Jeden +, drubý - a ten třetí?
www.ninjalane.com/…
www.ninjalane.com/…
Arctic Fan F12
Když to připojím na 12V adaptér, co s tím třetím kabelem? A nevíte které kabeli spojit?
Tak ja to udelam tak jako tak, mam to pripravene, jen pres vikend najit chvilku na hrani si, at vysledek stoji za to

.
Poslat jednu dve obalky, to taky neni problem, ale kdyby toho melo byt vic, to abych do toho nekoho namocil... ve smyslu si najit obchodnika s ochotou neco takoveho prodavat (sacek s modulem a navodem, asi jako se prodavaji pytliky PMDD).
No a ohledne te vody, ono to odparovani je dano plochou hladiny, takze se neboj, ze je to s vodou (klesanim hladiny) u 200l akvarka lepsi. Neni

.
amrtin napsal: Já mám jeden dovniř druhej ven.A je to v pohodě.Ale tak než je přiděláš napevno,vyzkoušej obě varianty(kromě oba dovnitř)
Pak dej vědět.A nezapomeň,že to nezačne chladit jako mrazák,ale chvíli to potrvá a teplota poleze pomalu dolů.
Tak mám za sebou nějaké testování.
1) oba větráky dovnitř - jedním slovem, průser. Za 4 hodiny chlazení mi sice teplota šla dolů na 27°C, zato se ale na hladině udělal takový lehký prachový film. Jako vrstvička na hladině. Hnusný.
2) Oba větráky ven - teplota šla dolů o další 2°C - 4 hodiny interval. Takže subjektivně o malinko horší chladící účinek, ale hladina je čistá (musel jsem povlak z hladiny z předchozího pokusu odsát, fuj).
3) Jeden dovnitř, druhý ven - poslední etapa testování, 8 hodin - od rána doteď - na hladině trochu prachu je, ale není to nijak extra výrazně vidět (jenom při blízkém zkoumání). Teplota se drží na 25°C, ale neklesá. Nu což, beztak jsem se chtěl dostat na cca 23-24°C, takže to je OK (původně jsem měl vodu 30°C :()
Vzhledem k výsledkům testování se asi přikloním spíše k variantě oba ven - v tom černém deklu, kterým mám akvárko z výroby zakryté, jsou 3 větrací otvůrky, takže jimi se zřejmě nasává vzduch a odvádí vlhkost a teplotu pryč. Nevýhodou tohoto je, že voda STRAŠNĚ UBÝVÁ. Za posledních 24h jsem musel dolévat 3 (!!!!!) litry vody. To na nádrži 54l udělá už znatelný pokles hladiny :(

na to jsem doposud vůbec nebyl zvyklej, voda mi nikdy neubývala tak, abych to poznal (vodu měním 2x týdně). Časem asi budu muset řešit regulátor otáček případně automatické vypnutí (kdyby někdo - jak tu píše Designer - udělal něco jako stavebnici, aby stačilo připojit ventilátory a zdroj, bral bych to všemi 20

)
odlévej teplou vodu a pomalu přilévej vlažnou až studenou vodu

A neni akvarista se sklony ke kutilstvi (at uz jakehokoli druhu) dobra kombinace? Myslim, ze je nas co si delame dost veci sami hodne, a nekdy i jen ze nas to bavi, chceme to jinak, lepe atp., nejde vzdy o penize, mnohdy je to i drazsi nez koupit...
Kolik z Vas by ocenilo drobne topitko, rekneme par jenotek Wattu, s termostatem do minicka? A kolik jich je k mani? Mozna zase dobry namet si pohrat.
Jen nekteri jako my, mi pripadaji jako autisti, kdyz to maji pekne, dobre jim to chodi, komercne s tim nic delat nechteji, a nepochlubi se, nenapisi navod, proste ticho... a to je urcite skoda. Uz jsem si zvykl, ze ne vsechno je dobre prijato, ale co, co se nelibi nekomu, nekomu jinemu se libit bude, a nebo se aspon pouci, ze tak spatne jako ja to neudela a proslapl jsem mu slepou ulicku - o duvod vice se pochlubit i tim, co nefunguje dokonale

.
Taky jsem zvědav,jak to vše dohromady pojede,já to budu mít připojeno na ovládání světel (svítání...stmívání,noční),kde budu mít přidělánu ještě jednu "větev" k vůli stálému 12 V napětí,která sepne hodinu před světlem a vypne taky hodinu po světlech,to před je možná zbytečné,ale když nebude potřeba,tak to "termostat" nesepne,že jo?.Vše mi to dělá David Bursa-davidek75.Ten regulátor osvětlení už mám nějakou dobu a je to super,teď se jen dodělává ta regulace větráků.
Jak vidím,tak takových "hračiček" je Vás tady víc

Regulator (spis spinac dle teploty, v podstate termostat) uz ma vyleptanou desku, jen to jeste osadit. Bude jumpery nastavitelny na 23 az 30°C po 1°C, kdy ma vetrak sepnout podle teploty vzduchu a s nejakou hysterezi (asi dam 1°C a uvidi se) se zase vypne. Desticka 18x33mm, soupne se mezi zdroj a vetrak, pri tom rozmeru se vejde kamkoli.
Dnes v noci jsem mel nahozeny vetrak, toci pomalu, ale i tak dokaze zvysovat podstatne odpar. A stejne to pomale otaceni stacilo k tomu, aby uz si zbytecne rano cvaklo topitko. Mam dve akvarka kousek od sebe, teploty stejne nastavene, to druhe vetrak nema, takze mam referenci. Zkratka dnes v noci jsem zbytecne odparoval vodu, sice to nicemu neva, ale proc to nevypnout, kdyz se to muze vypinat samo.
EDIT: Kdyz to bude onco, neni problem toho nasekat nejakou hromadku a dva draty do zdroje a dva do vetraku snad uz pripoji uplne kazdy

.
0 30.07.2013 19:40 threat Akvárko mám dlouhé 160 cm. a mám na každé straně jeden větrák,větráky mám ze zadu od zdi a foukají dovnitř,větráky mám 70-ti mm. a na akvárku krycí skla.Momentálně je i sem tam musím vypnout,ale už se chystá regulátor.Taky jsem si na e-Bay objednal kryty větráků s filtrem,abych nemusel utírat prach ze skel častěji než skla čistím jednou za čas při údržbě.
Já mám jeden dovniř druhej ven.A je to v pohodě.Ale tak než je přiděláš napevno,vyzkoušej obě varianty(kromě oba dovnitř)

Pak dej vědět.A nezapomeň,že to nezačne chladit jako mrazák,ale chvíli to potrvá a teplota poleze pomalu dolů.
Tohle se u pc řeší prachovýma filtrama a třeba na hdd foukaj právě dovnitř.
Teoreticky je to celkem fuk, ale prakticky je lepsi, kdyz vetrak fuci z deklu ven. Takovy vetrak totiz umi primo u sebe nadherne stahovat veskery prach a fici to primo na hladinu, kdezto kdyz se ten vzduch nasava skvirama vsude kolem deklu, neni to takovy vichr, tolik to toho nestrhne s sebou a jeste to neleti primo na hladinu, takze je sance, ze se to zase vyfoukne.
Kam fouka PC? No prece z bedny ven, i kdyz to pochopitelne nekde musi dovnitr...
0 30.07.2013 17:11 Jerry – foukat dovnitř nebo ven?
Ahoj,
tak už mám 12v adaptér i s větráky hezky propojený, fouká to dobře.
Pro docílení co nejvyššího chladícího účinku mám dát větráky tak, aby foukaly dovnitř nebo ven?
- J
Já si hraju,aby bylo mým chovancům dobře

Ale to asi většina z nás

Však já neříkám, že má nějak výrazně snížit teplotu. Pokud člověk nemá v akváriu pstruha, aby mu chytal plíseň na žábrách, tak nevidím důvod, proč by měla tahle teplota vadit. Jasné, nám to také nebývá příjemné, ale 30 a více °C nebývá jen v akvarijní vodě.
Ale kdo si hraje, nezlobí.

Však Johan to určitě nemyslel jako radu vedoucí k ochlazení akvária, ale upozornil na to co tu před jedním nebo dvěma dny bylo napsáno: většina našich chovanců tyto teploty bez problémů pár dní vydrží pokud bude mít dost kyslíku, který dodáme vzduchováním. Tudíž teplotu by měli řešit ti, kteří vědí že mají osazenstvo kterému tyto teploty vyloženě vadí. Jinak to lze řešit jen vzduchováním bez snižování teploty.
Vzduchování je ohledně teploty k ničemu(když je v místnosti třicet,teplota nespadne ani o desetinu).Já ho mám a nic.Ale je dobré ho mít,kvůli většímu množství kyslíku.
Tohle už je druhá vlna veder.Teď se ochladilo,ale pak příde další.A bude hůř.
Tak ona je taky otázka, jak dlouho to období v našich zeměpisných šířkách, kdy je hic jako kráva potrvá a tudíž jak dalece to chlazení řešit. Nemyslím si, že i druhy jenž tu chladnější vodu vyžadují, těch pár dní při tom vyšším přivzdušnění(lehkým ochlazení) nepřežijí.
Edit: Když se odruoluje tímhle vláknem nazpět do letního období loňského roku, tak se tam docela hustě probírala možnost klimatizací do místností, což se mě jeví, z hlediska pohodlnýho člověka, jako smysluplný řešení.
To už tu také zaznělo, ale u všech živočichů není problém jen nedostatek kyslíku kvůli vyšší teplotě. Jsou prostě druhy, které nesnesou vyšší teploty.
Jasně, záleží na osazenstvu ....
Tak tak.Občas šupnem ľad.Mám samozrejme pridané vzduchovanie.Dnes je vonku 33C a v akvárku mám 24C.Vsjo OK.
Ibaže to nie vždy ide! Niektoré rybky skáču,raky lezú a krevetky sa radi občas plašia.
A nebo se vykašlat na dělání děr a v době veder dát krycí sklo pryč a na jejich místo nasadit ty ventilátory

Jasně, to já bych to rozhodně nechal řezat Sklenáře, jen jsem to blbě napsal
díky vsem za rady!
OK

hej dalo sa to tak pochopit, ...sorry

u 12V zdrojov urcite paralelne
Jo takhle,já počítal pouze se 12 volty

sak preto pisem ze ak ma malo napetia (V) tak paralelne, ci? (ak ma s malo amperov (A) a napetia trebarz 30V tak seriovo
Miso,nezlob se,ale cos napsal je nesmysl.Kdyby se spojily sériově,dělilo by se napětí dvěma!A 6V by s nima asi ani nehlo.
Klasický akvarijní bezbarvý

Samozřejmě,že odpařovat se voda bude,ale jinak to nejde.Na podzim musim vymyslet,jak ty větráky zase utěsnit

.A já teda netušim jak seš zručnej,ale dáry do skla bych sám nedělal-mě to dělal profesionální sklenář a stejně nakonec udělal pro každý v. dvě díry po 55mm(celkem tedy čtyři) a byla to fuška-já mu celou dobu asistoval.Stálo mě to 300.
Dráty spojit přesně jak píšeš.

Aaron napsal:A jak to vlastně zbastlím s těmi dvěma větráky? Smotám jejich kábly dohromady, aby byly spojeny oba plusy a mínusy dohromady a pak to všechno přimotám k plusu a mínusu čouhajícímu z uřezaného kabelu z adaptéru?
vecsinou je to jedno, v principe ale ak dava zdroj molo amperov tak do serie (plus na minus, minus na plus atd) a ak malo voltov tak paralelne (pusi dokopi a minusi tiez)
Já se přiživím: jakým silikonem? (asi udělám to samé, akorát já budu řezat díry do skla...) Což mě přivádí k další otázce: když si do něj vyřežu takové kravské díry, řekl bych, že veškerá účinnost krytu jako zábrany odpařování půjde k čertu, není to tak?
A jak to vlastně zbastlím s těmi dvěma větráky? Smotám jejich kábly dohromady, aby byly spojeny oba plusy a mínusy dohromady a pak to všechno přimotám k plusu a mínusu čouhajícímu z uřezaného kabelu z adaptéru?
OT:
ja nie, ja kryt na akva davat nebudem

Jasně

,akorát že já s tim už nic nenadělám,vyzkoušet to budeš muset ty

(nebo někdo jinej

jasne, urcite to bude fungovat, ale vies co som chcel povedat...

Větráčky na ty díry nešroubuj(aby ten tenký plast neprasknul),díry vyřízni páječkou a větr.přilep silikonem.Pomůže to určitě

.

Jeden fouká dovnitř,druhý ven.A předělat už to nepůjde,jsou přilepené ke krycímu sklu silikonem.
Díky moc
Mám uzavřené akva - takovým černým plastovým krytem, a nechci si zabrat krmící otvor - takže prostě vyříznu 2 otvory (velikostně tak, aby na okraj díry šel přišroubovat větráček).
Doufám, že to rybičkám pomůže, mám v akva neuvěřitelných 30,2 °C :( A to mám sundaný ten plastový kryt, takže ani nesvítím... Chudinky moje živorodky, obě samičky zrovna porodily...
predpokladam ze sa jedna o vetraky v kryte, potom je lepsie aby obydva fukali von a vzduch sa nasaval cez nejake vetrace otvory. tym ziskas dvojnasobny prietok vzduchu ako ked fuka jeden (zbytocne) dnu a druhy von
Jenomže tady se jedná o vedlejší projev chlazení(tedy alespoň u mě).Taky mám akva zakryté sklem,ale co chladim,dolévám 1-2ml sloupce obden.

Adaptér ok,větráček taky

Já to mám dle obrázku.Jeden in,druhý out.
0 28.07.2013 21:00 Jerry – Mají větráky foukat do akvária nebo z něj pryč?
Ahoj,
objednal jsem si dle návodu
www.alza.cz/…
a k tomu
www.alza.cz/… x2 (ten 120 mm by se mi totiž do akvárka těžko dával, moje akva je jen 60*30*30)
A teď jedna taková zásadní otázka - mají větráky foukat směrem do vody akva nebo naopak vyfukovat vzduch z nadakva pryč? Neměl jsem sílu číst všech 36 stránek, takže se omlouvám, pokud už jste některému z dalších laiků radili
Případně mám dát jeden větrák, aby foukal do akva a druhý aby naopak vyfukoval? Představoval bych si to tak, že do levého spodního rohu bych dal větrák co fouká do vody a do pravého horního rohu naopak větrák, co fučí pryč? Jestli to je blbost na entou, tak mě prosím navigujte lepším směrem
Díky moc.
Designer napsal: Mohu potvrdit, odpar vody umi zazraky.
Jo, jen my co běžně používáme krycí sklo, tak nejsme moc zvyklí denně na tak malém akva (25L) dolévat litr vody

No nevim jestli se tenhle konkretni neznici, ja to nezkousel a ani ho nemam.
Ale existuje dioda

.
Kdyz se mrknes sem:
www.gme.cz/… uvidis valecek s prouzkem na jedne strane. Proud diodou tece jen jednim smerem, od vyvodu bez prouzku k vyvodu s prouzkem. Takze pokud vis, kde je na vetraku plus, das na ten vyvod diodu prouzkem a pak uz zapojis zbyvajici drat a zbyvajici vyvod diody do zdroje. Kdyz to otocis u toho zdroje, dioda opacne nevede, nic se nestane. A kdyz se to roztoci, diodu das pryc a pripojis tam rovnou drat. V dnesni dobe nekde vzit diodu nebude problem... no ja vim, to se mi to keca, kdyz takove veci casto nosim i po kapsach

.
prepolovanim se vetracek neznici
Jednoduchý, vyzkoušet to. Když se dají špatně, točit se ten větrák nebude.

Existuje mnemotechnická pomůcka jak bych spojil ty správné dráty

?
Jsou to vetsinou vetraky do PC, takze jak dlouho v kuse bezi takovy server? Co jsou to 3 tydny... A jinak nekteri z nas ani PC nevypinaji

.
Edit: A ano, potrebujes jen spojit 2 draty. Jen musis dat pozor na polaritu, neni jedno kam das + a - .
Dobře,
Pokud si koupím tyto dva produkty, mohu to zprovoznit pomocí kleští a lepící pásky?
A další "blbá" otázka, nevadí to větráku nebo adaptéru, když to bude běžet třeba 3 týdny v kuse?
Kdyz na Alze, tak adapter mas tady:
www.alza.cz/…
Protoze ma nastavitelne napeti, muzes pouzit bezny vetrak, kteremu nastavis otacky nastavenim napeti. A kdyz pouzijes nejaky z nejakymi funkcemi urceny pro 12V, proste je nastavis. Takze adapter mas a vetrak si vyber, posli link a mrknem.
Ten co jsem Ti psal niz by vyhovel a nema zadne opicarny navic, proste zapnes a jede:
www.alza.cz/…
0 28.07.2013 16:38 amrtin –
Re: FJ Tohle se ale točí podle teploty,jenomže čidlo je až od 32st,takže se točí na minimu a to jednak stačí a není důvod to nějak měnit,protože to funguje

Možná bych byl radši kdyby to bylo bez automatické regulace.
Prostě bych to zapnul podle sebe a nechal to motat

0 28.07.2013 16:25 amrtin –
Re: FJ 
Tohle jsou dva ty samé ventilátory.Napájené jsou 12V(těch 6V by bylo málo).Maj automatickou regulaci pomocí teplotního čidla,takže i na 12V nejsou slyšet.Teplota v místnosti 30,7,v akva 26,9.

A ano,stačí odstřihnout a spojit dráty.

0 28.07.2013 16:21 FJ Mohl bych někoho požádat o to, aby mě nalezl na Alza.cz, přímo adaptér + větráček který by šel napojit tak, jak psal Miso.
Koukal jsem že tam mají adaptéry jak 5V tak 12V,
Myslím že by mě stačilo nižší napětí, nechci aby to moc hočelo.
Děkuji;)
Nejspis ano. Ale u zdroje je uvedeno jen napeti a vubec neni uvedeno, kolik umi dodat proudu. Tyhle male adaptery vetsinou dodaji alepson 300mA, ale fakt jsem to tam nikde nenasel.
K tomuto vetraku se da dohledat, ze bere 200mA pri 12V.
Jestli chces slusny adapter k tomuhle vetraku, kup jeden z techto:
www.gme.cz/…
www.gme.cz/…
www.gme.cz/…
Jsou to spinane zdroje, davaji stabilizovane napeti (z principu) a lze je prepnout na 3V, 4.5V, 5V, 6V, 7.5V, 9V a 12V.
A pokud nevis, co bys delal s tou PWM, kup si radeji tenhle:
www.alza.cz/…
Nema treti drat, ktery by Te znervoznoval

.
Chlapi tady uvadeli jeste podobny, ktery si sam ridi otacky. Mne osobne se to zda kontraproduktivni, protoze ty otacky zvysuje az pri dost velke teplote, takze si myslim, ze mi stejnou sluzbu udela i pomaleji se otacejici obycejny vetrak. Ale to uz je na Tobe, staci se podivat o par prispevku nize.

adapter dava len 6V (tipujem ze max 1A) to sa ti bude ten vetrak tocit dost pomali (ak vobec) potrebujes zdroj na 12V. Ja som ani nic nestrihal, slo to napojit s tou koncovkou
0 28.07.2013 15:52 FJ – šlo by to?
Pokud bych si koupil tyto dva výrobky, dalo by se to použít jako chlazení?
www.alza.cz/…
www.elektroplus.cz/…
Stačilo by ustřihnout šňůry a zapojit?
Nemám o "elektrykařině" zkušenosti.
Mohu potvrdit, odpar vody umi zazraky.
Zrovna vcera jsem udelal pokus. Akvarko 200l a akvarko 54l. Obe dve vecer teplota vody 30°C. Nad 200l jsem namontoval fucak, odsava vzduch nad hladinou ven z deklu. Je 12V, pri 7.5V jsem usoudil, ze fouka akorat a nehluci. Rano v 200l akvarku teplota 28°C, v 54l stale 30°C.
Jinymi slovy, 2°C se daji i jednim blbym fucakem nad 200l akvarkem. A tocit nemusi buhvi jak, staci kdyz tu vlhkost z nadakvaria odvadi, vic se od nej nechce

.
Az nekdo bude chtit vedet, ze fucak fuci akorat, tak pokud po minute uz pujde na ruku pocitove studeny vzduch, je to ono (plus minus autobus).
Pocitas skupenske teplo? Casto se na nej zapomina

.
V těchhle vedrech ryby neumíraj na přehřátí, ale na udušení. Krátkodobě teplejší voda neuškodí, pokud je do vody tlačen kyslík vydatným vzduchováním. Vyjímku asi tvoří krevety, ale pokud jde o ryby tak stačí jen vzduchovat, vzduchovat, vzduchovat.
Ten malej pidižvejk co je na 12V jedu na 5V a pro 25L krevetárko je to v pohodě. Srazí teplotu o 3-4°C.
ventilátor používam klasický stojanový.. nie prťavé PC pidižvejky
t1.gstatic.com/… Mám PETky v zásobě a ventilátor mi nikdo nevyrobí a tak jsem odkázanej na tuto možnost.
najskôr som chladil PET fľašou v mikroténovom sáčku, ale ako účinnejší a menej drastický sa mi osvedčil klasický veľký ventilátor nasmerovaný tak, že vzduch prúdi tesne nad hladinou...
- nemusím ryby stresovať vkladaním veľkých cudzích predmetov s relatívne dotykovo nebezpečnou teplotou
- zníženie teploty je výraznejšie a navyše nemusím čakať na zmrazenie ďalšiej PET
No mě 1 PET láhev obsahu 1L mi srazí teplotu až do roztátí vody ve dlašce o 2-2,5 stupně
Mám 60x30x30 tak to jde. Jen mi vadí, že u toho je ryba a pak za 1 hod chcípne...

a řešili jste tu kalorimetrickou rovnici? objem akvária, objem PET. teplota vody, teplota ledu a z toho výslednou teplotu? Na svých 300l bych musel pro sražení 1C musel do AQ hrknout cca 10 litrů ledu. a takový objemy ledu fakt nemám k dispozici

A někdo radil dát tu petku ještě do pytlíku.
Měj tu flašku s ledem v místě kde voda více poroudí, aby se kolem netvořilo moc studený místo a rovnoměrně se to šířilo do akvária.
Dobrý den, můžu nějak ublížit rybkám v akváriu když tam dám plavat zmraženou PET láhev 1L akva je 60x30x30 Mám to na chlazení pomůže to tak cca o 2 stupně ...Nemůžou od toho ryby něco dostat, Když see celou dobu zdržujou u té lahve, Včera mi totiž po pobytu u té lahve po hodině chcíplo Paví oko samec.
Díky za vaš info
Nejlepší je to co mám na velkým akva,ale tohle na miníčko bude(doufám) stačit a na peníze to vyjde zhruba nastejno(tohle vs. dva ventilátory + mřížky + zdroj + eventuelně díry do skla).Na ebay to je levnější,to ano,ale doba dodání je až měsíc,i když zrovna u tohodle
www.ebay.co.uk/… se platí poštovné,takže počítám tak týden).
No určite by sa niečo také hodilo aj mne pre krevetky a CPO.Ako si dal odkaz je to na ebay za menej a často aj free poštovné.Ďalší kábel naviac,už teraz ich mám moc.Zatiaľ im denne hodím do vody pár kociek ľadu.
Tohle je zase jen pro některá akvárka.A moc bych nevěřil v účinost(ale třeba se pletu-ať to někdo vyzkouší!

).
edit:sakra,teď mi došlo,že přesně toto by se mi hodilo pro Ledové krevetky...a i s poštovným to stojí CZK 771,54.Budu o tom asi vážně uvažovat...

Jasně,to je taky řešení

,ale já zkoušel ten pokojovej vent.co mám a teplota klesala strašně pomalu,ale hlavně jsem nechtěl mít pořád otevřený akva.Někomu to může vyhovovat,mě ale nee

.
Až tak jednoduchý to zase nejni

Konektor má klasický jako do základní desky u počítače(takovej malinkej),takže já to v rychlosti vyřešil jeho ustřižením a normálně smotal na přívodní drátky(jde to připájet,nebo použít malou elektrikářskou čokoládu-to už záleží jak to kdo ubastlí).Taky je samozřejmě možnost použít nějakou redukci(jako ke zdroji do PC).
Samozřejmě záleží,jakou koncovku má 12V SS zdroj ke kterému to připojíš a podle toho se zařídit

Díky za odpovědi!
amrtin: na jaké napájení se "jen připojí"? Ten AC má koncovku kompatibilní s PC zdroji, co mám koupit, abych to do toho mohl píchnout?
0 27.07.2013 04:39 - V pohodě,jsem rád,že jsem mohl trochu přispět

Momentálně přes e-mail komunikuji s Davidem B.-davidek75 a nechám si od něho udělat ten "bazmek"

.Dělal mi i regulaci na LED osvětlení-rozednívání-stmívání-noční světlo,je tam více větví,tak na jeden zdroj mám zapojena obě svá akvárka a je to super,jsem dost spokojen,tak si od něj nechám udělat i tuhle hračičku,která je i regulovatelná.Zrovna jsem ho zneužil a nechám si něco doupravit na tom stmívači,spojím příjemné s užitečným-podal prst......a já toho využiji.
Ale opravdu díky moc i když vše dopadlo trochu jinak,ale je dobré vědět,že je něco takového.
Tak to je nejlepší,já mám Comfor taky blízko a jeden ten ventilátor už jsem měl navíc doma.Ale pokud budeš kupovat tu mřížku,tak tam jí maj docela drahou.I když těch pár korun navíc...
aukro.cz/… 
někdy na jaře minulého roku jsem zde uváděl zapojení regulace otáček ventilátoru ve kterém jsou zapojeny jen tři součástky , celé to vyjde na pár korun , jestli by to někdo chtěl můžu mu to udělat .
Tak jsem se díval a comfor má zastoupení kousek od našeho obchodu

Tak ho tam pujdu v pondělí objednat,ten menší.Nebudu alespoň platit poštu,tak klidně přidám pár kaček.
Díky moc...
0 26.07.2013 21:41 amrtin – Re: threat
Rádo se stalo

A ten je stejnej,akorát 92mm,takže nepatrně(porovnej v tom datasheetu) hlučnější.
Ještě poznámka:čidlo z jednoho mám ve vodě a z druhého pod sklem.Ale nechtěj vědět který je který(už si to nepamatuju

) a stejně to je jedno,tady může každý experimentovat

Právě se mi líbí ta nehlučnost a rád bych vyměnil ty moje e-Bay mašiny za 15,-Kč
Jen jsem netušil to nastavení teploty,pak jsem pohledal a těch 32 st. mi přišlo trochu mimo ten akvarijní režim,ale pokud je to odzkoušeno,tak proč to tam taky nedát?
Tak tenhle by taky mohl být (vyhovuje mi velikost)-http://www.lan-shop.cz/arctic-cooling-afaco-090t0-gba01-f9-145602 -ten je taky v tom datasheetu-díky za hledání
Tiež používam Arctic TC.To čidlo som mával pod reflektorom trubice.Tam to fungovalo celkom dobre.Teraz mám čidlo prilepene k EP - ten je z vonku a tiež to funguje výborne.
0 26.07.2013 21:24 amrtin Tady je datasheet k tomu ventilátoru
uloz.to/… Jednoduše

To teplotní čidlo prostě řídí otáčky podle okolní teploty.Dle výrobce má 300-1350 otáček a řídí rychlosti při teplotním rozmezí 32°C až 38°C.To se sice zdá hodně(v akváriích většinou kolem 24st),ale ve skutečnosti začíná přidávat už dřív a hlavně TO FUNGUJE!

A není vůbec slyšet.
0 26.07.2013 21:11 threat Jak funguje tenhle ventilátor s teplotním čidlem?Podle čeho se řídí,kde bere nějakou základní teplotu,ke které dochlazuje?Nebo je snad na nějakou teplotu nastaven?Moc díky za případnou reakci.
edit:tak jsem teď hledal a našel u jednoho ventilátoru,velmi podobného,že je nastaven na udržení teploty mezi 32-38 st.cels.,když je 32 st.,tak nevětrá,to je v akva asi k ničemu,teda u mě,když chci srazit teplotu ze 30 st.c.,teoreticky to nevadí,mám terčovce,ale 28.5 st. by bylo lepší pro zbytek osazenstva včetně kytek.
Nebo jde i nějak nastavit?
0 26.07.2013 19:53 amrtin A neni jednodušší koupit tohle?:
www.comfor.cz/… Má totiž teplotní čidlo,takže jen připojit ke 12V a "gou,gou"
edit:až teď jsem si všiml,že "Aaron" psal přesně o tom samém.No,tak ten se jen připojí na napájení a je to

Jeste jsem se dival zpet, 21.6.2013 jsem namaloval tohle:
rybicky.net/k/forum/510031.jpg
Tak pokud mas chut si pohrat, najdi si to v tomhle vlakne k tomuto datu. Ale predem upozornuji, alespon dotek elektronicke muzy uz to chce, uz jen proto, ze jsem si to vycucal v rychlosti z prstu, a tak je dobre vedet co clovek dela, kdyby to nechtelo makat na prvni zapojeni

.
www.gme.cz/…
www.gme.cz/…
Spoj to dohromday, pozor na polaritu napajeni vetraku, pichni do zasuvky a za zhruba 250Kc jedes

.
Existuji i levnejsi zdroje, i levnejsi vetraky, ale tenhle zdrojik si muzes prepnout na vhodne napeti a seridit si tak vhodne otacky. Ten vetrak je na magnetickem lozisku a jede zarucene (katalogovy udaj) v rozsahu napajeni 4.5 az 13.8V. Vhodnost moznosti nastaveni otacek prepnutim na zdroji pochopis rychle (i kdyz tenhle vetrak je pomerne tichy, rozhodne za ty penize).
A moc nad tim nebadej a montuj, zaslechl jsem neco o tom, ze ma byt pekne parna nedele...
0 26.07.2013 18:24 Aaron – A zase chlazení
Hádám, že na těch předchozích 36 stranách už jste na to spoustakrát odpověděli, ale nedaří se mi nic najít, tak se raději zeptám znova: můžete mi jako elektrotechnikou naprosto nepoznamenanému člověku poradit, co si koupit/udělat, abych do toho mohl píchnout normální počítačový větráček a chladit, chladit, chladit? Líbí se mi ten dříve zmíněný PWM (
www.comfor.cz/… ) systém s využitím teplotního čidla, ale nemám tušení, jak na to. Dík!
jenomže k terčům se dávaj neonky červený a tohle byla tetra neonová...
Pořád se člověk učí...a lepší je se třeba i pohádat než slepě přikyvovat...Já se nejvíc dozvěděl o rybách od dětí...maj odborností nezkreslenej pohled

A když se dva perou třetí se směje. Rozuměj..dva se hádaj a každej obhajuje svůj přístup a když sou v ráži občas prozradí i svůj tajnej recept. A ty si přečteš oba s chladnou hlavou a zkombinuješ ty lepší díly receptů do svýhonejlepšího

Česky se tomu říká vyčůranost obecná.
Jakej majestát? Normálně komunikujem o příčině úhynu..každej pod jiným úhlem pohledu...nic víc bych v tom nehledal.
A bejt mladej kupř. s genetickou vadou u ryb není možná? Rybky mívaj i několik tisíc mladejch aby ve finále přežily jeden dva kusy....šel bych cestou hledání chyb u sebe......i když si vezmu ryby do péče s extra nárokama tak nejdřív zařídím dostupnost extra nároků...je sice běžný vzít si domů koně a nemít stáj a seno ale já bojuju za změnu přístupu

Teď si mě rozesmál

Ta tetra byla fakt mladá

Dobrá dobrá..jistě o tom víš víc jak já..jen mě napadlo...jak poznáš starou a mladou rybu? Podle velikosti bych se neřídil...v menším akvu nevyroste větší kus....Jsou o tom i studie oceánografů.......no nic asi zas blbě kecám.
0 17.07.2013 23:09 amrtin Byla to tetra neonová.Neonky červené si v tom vedru libovaly.Ta tetra prostě přestala plavat,trochu vybledla a polehávala na boku až se přestala hýbat.Byla ještě mladá a stalo se to právě to ráno,co bylo v akva 30st,ještě než jsem začal chladit a vyměňovat vodu.
Máš pravdu předsedo

Něco na tom stáří bude

i lidé staršího věku hůře snáší vysoké teploty a mnohdy při nich kolabují

No ono záleží která Neonka

... myslím že jediná, která snáší vysoké teploty je Neonka červená. Pro Tetru neonovou (Neonka pravá) už třicítka může být problematická. Také asi hodně záleží na biologické rovnováze a celkové povaze nádrže.
Nemohla pojít v úplně jiný souvislosti? Já tomu moc nehovím ale třeba u lidí musíš mít v úmrtním listě jakousi diagnózu..jako že na co si umřel. Dřív někdo moh umřít i jen na to že byl starej. No a ryby jsou známy už třeba s triasu...žádnej moderní živočich. Nemohla pojít na něco jinýho? Můj názor není směrodatný......
Tetra neonová nemá ráda tak vysoký teploty...

že zrovna neonka

Mě poslední třicítku v akva nerozdejchala jedna tetra neonová a jistě to ani ostatním rybám(krevetkám) nesvědčí.A to dolévání čerstvé vody má také svoje hranice-při odparu a dolévání se zvyšuje osmotický tlak vody a koncentrace všeho co je v té vodě obsažené.Ale to se koriguje pravidelnými výměnami vody,takže to byla poznámka jen tak na okraj

0 17.07.2013 22:01 radim většině ryb chovaných v našich-vašich nádržích ty 30ky krátkodobě stejně neublíží a vydrží bez problémů..bych to moc neřešil...jediné co dělám v takovém vedru je ,že měním častějš vodu a max pustím vzduchování...nikdo si nestěžuje

(žádný led nepoužívám)
ted je to vše 10 dní doma samo samotinké i bez žrádla a jediné co jsem udělal před odjezdem, bylo to, že jsem vyměnil částečně vodu, povytáhl vývody filtrů nad úroveň hladiny, ať se to čeří a nechal svítit vše cca na polovinu normálu... strach o ryby nemám a klidně spím
ikdyž doufám, že nespadl třeba jistič, toho jediného se bojím

Jj, v těch největších vedrech je vidět (aspoň u mě) pokles hladiny každej den, teď jen tak trochu. Na druhou stranu si myslím, že rychlejší odpařování vody a s tím spojené "nucení" nás akvaristů k častému dolévání čerstvé vody je pro ryby prospěšné, a to nejen kvůli chlazení, ale zejména kvůli té čerstvé vodě.

Já právě moc místa v mrazáku nemám,ale hlavní je,že toto nelze dělat v nepřítomnosti.
Takže dolévám cca každý třetí den.A to nejsou ty největší vedra.Ale teplota se drží stabilně kolem 24,2 st(a to je to nejdůležitější)

0 17.07.2013 21:15 Reza – Chlazení akva
Je to nouzovka, ale 300l akva chladím takto: 6l venkovní fitr jsem vložil do plastového boxu. Do boxu nalil vodu. Večer když vypne osvětlení vložím 3 zmrzlé petky (1.5l) do boxu. Rozpustí se za 1,5 hodiny, pak je vyměním za další tři. Ty se rozpouští déle asi 2 - 2,5 hod. Ráno je voda v boxu ještě chladnější než vzduch v místnosti a teplota vody v akva o 1.5 - 2 st. nižší než původní. Bakterie ve filtru to vydrží - nejedná se o výrazné zmrazení. Nevýhoda - omezení dostupným prostorem v mrazáku. Čím větší prostor tím více petek a tím větší zchlazení. Petky se mrazí 6 - 8 hod.
Tak na to jsem zvědavej,kolik a jak často budu muset dolévat

Nj, největším problémem je pak rychlé odpařování vody. Já mám jen malé akvárium, viz preztentace, a teď v létě musím mít zapnutej větrák pořád, nemám tam teda čidlo, takže si ty otáčky musím regulovat sám podle teploty, ale vodu musím kvůli tomu dolívat každej den.
Jasně

.A já jen doufám,že se na ty nejvyšší otáčky nedostanou,teda jako že to nebude potřeba

.Zkoušel jsem je metodou čidlo mezi prsty a to byl fujavec

Jj, s těmito ventilátory mám zkušenosti, že moc slyšet nejsou. Jsou slyšet až při maximálních otáčkách a ani to není moc hrozný.
0 13.07.2013 14:52 amrtin – 2x12cm IN/OUT

Tohle jsem si vyrobil já(viz obrázek):Instalovány dva 12cm ventilátory.Po cca dvou hodinách klesla teplota ze 26,0 na 25,6.Nezdá se to moc,ale až nastanou zase vedra,bude to stačit,protože teď se ventilátory točí na minimálních otáčkách.Oba jsou tyto:
www.comfor.cz/… .Mají teplotní čidla,takže regulace automatická.A slyšet nejsou vůbec.A dnes13.7.13) je teplota 24,2st.

auto chladiče nejsou stavěné pro akva vodu.... med ani hlinik nejsou pro akva moc dobre...
obdobne napady se tu objevuji pomerne casto, ale navrhovatele zapominaji na chemismus vody
To chlazení by se dalo řešit při vnějším filtru tak, že hadice vedoucí z filtru zpět do akva by se přerušila, vložil by se radiátor z auta(topení)rozměrově nejsou velké a tento by se dal vložit do nádoby s chladicím médiem(ledem).Případně by se to dalo řešit i na výstupní hadici. Já budu muset řešit teplo spíš v zimě a to od krbu, který mi akva bude dost ohřívat a tedy mi nepomůže klimoška, to bych asi zmrznul.
neboj, mám kamaráda od prvního stupně základky, který se zabývá elektronikou už asi od školky, potenciometr nebudu já z ničeho kuchat

, ale řeknu jemu a on mi dá odpovídající mým parametrům
Jinak ventilátor má předepsaných 12V a 220mA, já tam pouštím jen 3.7V a teda 355mA
Tak samo jako veškerou elektroniku co si "dělám" doma sám prve konzultuju s ním, nebo mi ji dělá přímo on.. vezmu litřík domácího vína a celou sobotu večer popíjíme a kutíme

Predstav si, ze stahnes odporem (v tomhle pripade potenciometrem) seriove se zatezi (vetrakem) napeti na zatezi z 12V na 6V. Pokud Ti z 12V teklo zatezi 220mA, pri 6V tam potece polovina (beru vetrak jako odpor), tedy 110mA. A tak na rezistoru (potaku) zustane 6V*110mA=660mW. Bezne potaky maji povolen maximalni ztratovy vykon 125mW. Takze jedine o cem jsem psal je to, abys nevzal potak, ktery bude misto stahovani otacek generovat cmoudiky

.
Tady asi nejde o napěťový dělič ale o potenciometr aby snesl proudové zatížení a nespálil se. Pro větší výkony se dá potencimetr posílit nějakým N-FETem
Vlastně sem ani nepochopil co si napsal.. mám ventilátor na 12 V a 0.22 Amp, krmim to trafem ze staré nabíječky na mobil, která dává 3.7 V a 0.355 Amp, čili už tak je to přidušené, ale klidně bych to stáhl ještě o pár otáček. Nechápu proč bych měl plakat nad něčím, co vlastně mám vyrobeno z odpadu, který jsem jen nevyhodil.
Jinak snad tam nedám potenciometr z kapesního rádia kde je ca půl voltu a o amperech nemluvě, ale něco co odpovídá tomu, co mi dává trafo.. sice nejsem ani slaboproudař ani nic podobné, ale úplně gumený snad taky ne..
Nevím proč by měl u regulace potenciometrem splakat nad výdělkem, při tak malých výkonech bych se napěťovému děliči vůbec nebránil. Je to nejprimitivnější řešení a účinné když není nic jiného po ruce.
Nez (a jestli) tam das potenciometr, vypocti si vykonovou ztratu na nem, at nesplaces nad vydelkem

.
je zajímavý nápad chladit vodu v akvárku silikonovou hadičkou přilepenou k chladnému radiátoru, jen to má háčíček..
silikonová hadička celkem dobře vede teplo, tzn když budeš mít namotanou tu hadičku na radiátoru, bude v ní voda chladnější, ale po cestě k akváriu se ti bude zase ohřívat okolním teplým vzduchem. Chtělo by to ji po cestě tepelně zaizolovat

no v zime se to proste odpoji.... muzes to mit na polystyrenovy desce kterou jen primacknes na topeni.....
tim bych mozna i vyresil mozny ohrev od compu.... fouka mi totiz vedle externiho filtru
noa v zimě nemusíš mít ani topítko

Asi bych to vyřešil tak že to radši řešit nebudem tímto způsobem sám uznávám že jsem vymyslel ptákovinu
ale kdyz se na tu mrizku da navlhceny hadr..... taky me napada chlazeni pres radiator tomeni... v lete jsou studenejsi.... proste nalepit silikovou hadici na radiator
No vidíš to mě nenapadlo se nad tím tak hluboce zamyslet.. je fakt že procák má klidně teplotu i 70°C takže on se ochladí protože v místnosti nebude těch 70°C ani náhodou
Technicky vzato to bude chladit teplotou toho chladiciho vzduchu, tedy nikdy se nedosahne teploty nizsi a to je prave ten problem. Akvarium potrebuji chladit presne v dobe, kdy je okolo nej vzduch teplejsi nez je voda v tom akvarku, od nej se to totiz ohralo

. Ja nechci teplotu vody v akvariu tahat smerem k teplote vzduchu okoli, coz u CPU a motoru v aute chci.
Vetrak Tebe chladi, protoze Ti pomaha odparovat pot. Chladi i foukajici na hladinu akvaria, protoze napomaha odparu. Foukajici na chladic jen napomaha vymene tepla a kdyz je voda v akvariu studenejsi nez okolni vzduch, vodu ohrivas...
No technicky vzato v procesoru když se zahřívá ta kapalina tak je tam teplo teplo vlítne do tý mřížky a tam prohání vzduch přes mřížku větrák tak technicky vzato by to mělo chladit.
Já vim že to je trošku nepraktický ty materiály co se týče akvaria.
DrChila ten první odkaz by se mi zamnlouval a to celkem dost, ale ty zbylé bych si do akvárka asi fakt nedal.. je to samá měď a hliník(těžké kovy, toxické pro ryby, rostliny, plže, mlže i korýše)

No to prave ze nejde, protoze to je vevnitr med/hlinik. A pres to asi nechces honit vodu z akvarka.
Jak nechat tect nekudy vodu a udelat vymenu tepla, to je docela legrace. Horsi je nekde udelat to misto, kde je ta nizsi teplota, aby bylo kam to prebytecne teplo odvest

.
Akvaria zacneme znadno chladit, az v praxi vejde tohle:
cs.wikipedia.org/…
Jak to vypada, je to jen otazka par malo let.
moc to nechápu. Jak to použít?
Jinka existuje totok
www.dudadiesel.com/…
nerez, za docela rozumnou cenu, dvouokruh v jednou baleni
Ale pokud staci pridat na kysliku a foukat ventilatorem z PC, tak je to asi bez debat, ale pokud by ci chtel doma nekdo udelat neco sofistikovaneho, tak tudy mozna vede cesta ne

, bud na to placnout peltiera primo a chaldit to cele, nebo pres chladic na necem delat chladici okruh a tim druhym to jenom hnat. Je to cele nerez, takze by to snad mohlo byt OK pro zivocichy, ale kdo vi ....
no nic, to jenom vsuvka ;) a v tematu o chlazeni akvaria mne opadavajici kryptokoryny nejak nesedi ... srry
Moucha napsal: zmenou teploty mohou nastat procesy spojene s pH a dusikatymi latkami....
Nejspíš ano...pokud srovnám těch asi padesát nádrží, kde zmiňované kryptokoryny jsou, tak ve dvou zdechly. A v nich jsem měl poprvé letos v těch vedrech i s rybami. Voda se měnila i třikrát denně. Přece jen živorodky dovedou s vodou cvičit rychleji než třeba skaláři, které jsme dělali při těch posledních vedrech nejvíc.
zmenou teploty mohou nastat procesy spojene s pH a dusikatymi latkami....
Já bych se vrátila k tomu poznatku o kryptokoryně kalatkolisté. Mám ji v AQ cca 10 let a považuju ji za naprostý držák. Nikdy mi nerozpouštěla listy, ačkoliv jsem ji vícekrát v Aq stěhovala. To se týká i změn teploty. Z 25°C mi v létě teplota vyběhne i na 29° (i skokem), ale s kryptoškou to ani nehne. Za ty roky jsem nic takového nepozorovala. Jediné, co této kryptošce nesvědčilo byl nedostatek železa, ale listy nerozpouštěla, jen zesvětlala. Jestli ti majitelé těch AQ náhodou něco nezapřeli.

To vím ... jenže my ve většině případů potřebujeme fakt jen "o trochu" a pak jsou specializované ledničky zbytečně drahé a velké.
Moucha napsal: 1) chladici jednotky pro akva existuji, ale jsou desne drahy
2) velice zalezi jaky objem potrebujes zchladit o kolik stupnu a v jak teple mistnosti
1) chladici jednotky pro akva existuji, ale jsou desne drahy
2) velice zalezi jaky objem potrebujes zchladit o kolik stupnu a v jak teple mistnosti
na okraj... v chladicim okruhu nemusi byt jen cista voda, chladic muze take pouzivat vypar vody... a onen druhy okruh umozni umisnit chladic na vhodnejsi misto (severni stena, studna pod) ... mit akva doma tak bych opravdu premyslel nad chlazenim pomoci studnicni vody...
v loni kdyz jsem mel jen interni filtr tak jsem byl schopen pomoci vetracku udrzet teplotu pod 26°C, letos kdyz mam externi filtr tak jsem mel problem to snizit na 28°C (bez chlazeni ma voda v akvarkach okolo 31°C a v mistnosti je pres 35°C)
Dvouokruhové je si myslím u akvária zbytečně složité. A zase je to další relativně velká věc, kterou musíš nacpat někam dovnitř. Ošklivé, překážející. Kromě toho méně účinné, než přímé chlazení.
Takže se nabízí otázka, proč v chladiči honit jinou vodu, než tu co už v akváriu máme ... Ano, nevýhoda je v tom, že se musí lépe vybrat materiály a že hrozí ucpání bordelem.
Ve výsledku je asi fakt nejúčinnější větrák v krytu

Pokud stačí srážet jen pár stupňů. Také se divím, že s tím výrobci nepočítají. Třeba u mě sice můžu udělat díru, ale musím do prostřední části (neodklápěcí) poklopu. Jenže je to relativně tenký plast. Což sice nevadí, ale pokud do toho udělám deseticentimetrovou díru, tak to přestane být stabilní (on drží stěny krytu pohromadě). Takže to musím i trochu vyztužit ... A ručně přidaný větrák je ošklivý - musím s ním nahoru, ne dovnitř, jinak bych totiž nemohl hýbat rampou.
Až budu dělat druhé akvárium, tak se vykašlu na samostatně stojící a nechám udělat skříň až do stropu. Pak si můžu vymýšlet do alelůja a místa stále dost ...
Nakonec nejspis skoncis u nerezu

.
EDIT: I kdyz ne, silikonova hadice by mohla byt resenim. Je inertni vuci organice a ma dobrou tepelnou vodivost. Nekdy strilim moc rychle

.
No on se k Peltieru dostal neprimo. Kdyz se poradne chladi processor, mezi nej a chladic (at uz je jakykoli) se vklada onen peltier, aby se z procesoru to teplo odvedlo. Takze ja akorat v reakci sel rovnou k veci bez vysvetlovani teto casti

.
jedine dvouokruhove chlazeni... jen tedka vymyslet nejaky vhodny vymenik tepla... mozna by slo pouzit tenkou folii, pripadne externi filtr omotat hlinikovou trubici a cely to dat do polystyrenoveho boxu, a zaizolovat i hadice....
pripadne najit nejaky teplovodivy plast ktery by splnoval pozadavky pro kojence (jde hlavne o uvolnovani chem. latek)
On ale nemluvil o Peltieru

Ale se zbytkem tvých postřehů souhlasím. Použité materiály u auto i pc chladičů jsou asi nevhodné. Zvlášť ty PC jsou většinou měděné.
Ale čistě princip by použít šel ... jenom bych do akva nedával výměník, ale přímo vodu proháněl žebrovaným chladičem. Jenom by bylo vhodné to mít z nerezu. Že to nedělají výrobci filtrů jako volitelné příslušenství ...
A kdyz si predstavis, co je nejlepsim vodicem tepla a je cenove dostupne (diamant nebrat, zlato taky ne, stribro...), plat medi si do akvarka urcite nedas, vid? A plat hliniku asi taky ne. Takze nakonec skoncime nejspis na nejakem nerezu, ktery bude (jen odhad) vodit teplo asi tak 4x hur nez hlinik. Nejak to teplo musis totiz z akvarka (z vody) dostat... Napad pres sklo nebrat, to vede teplo o 2 rady (vice nez 100x) hure nez hlinik a i tak je chladit problem, nez jeste tomu chlazeni delat dalsi prekazky. A chladit celou plochu vsech skel v akavriu, to uz si tedy domu porid klimosku

.
no to stim hlinikem a medi vevnitr mi ouplne vypadlo ....

takze ignore

Peltier je pouzitelny, ale pro vetsi akvarium se dostanes na dost drahy provoz. Peltier ma pro pouziti v chlazeni totiz velice mizernou ucinnost.
en.wikipedia.org/…
Koupis ho snadno, je to dnes celkem bezna vec:
www.gme.cz/…
Rekneme, ze v akvarku mas topitko 200W, aby to zvladlo, ke chlazeni peltierem na stejne urovni budes potrebovat zhruba 10 az 20x tolik vykonu. I kdyz chladit budes o mene nez nekdy potrebujes topit, takze to srovnavejme deme tomu s 50W topitkem, tedy aby to k necemu bylo, chtelo by to tak alespon 500W. A ted si vem, ze nebudes chladicem na nem chladit jen to, co chces ohledne tepla odvest z akvaria, ale i to co sam vytopi a to neni zadna legrace vytopit pulkiloWatt! Co dve hodiny (kdyz to bude zapnute) Ti to z penezenky sezere zhruba petikacku.
Vysledek proste vyzniva tak, ze tak do 50l akvarka by to bylo resitelne a i celkem rozumne.
Ale pisu jen to co mne napada, nemam ted cas na hlubsi rozbor (to vidite z tech odhadu plus minus autobus) a nemusim mit vzdy pravdu, kdyz tak mne tedy nekdo opravte

.
mě u akva s čistým obsahem cca 100 litrů bohatě stačil 1×100 mm ventilátor vyoperovaný z PC zdroje, jako zdroj sem použil trafo ze staré nabíječky na mobil (mám dojem že na alcatel)s výstupem 12V (ventilátor by sice chtěl míň miliamper, ale stačí to a je to více méně 100korunová položka..), dal sem ho do rohu, celé akva jinak zavřené, jen roh s ventilátorem a druhý protilehlý roh kde je 3×3 cm výřez v krycím skle na hadičky a káble, když sem měl v místnosti 35 °C tak v akvárku bylo příjemných 26 a drobné

s vodním chlazením z topení z auta bych to nehrotil už jen kvůli hliníku a jiným kovům..
napr chladic pro renault clio II, 390,- to je za hubicku pri plose 234x158
Kdyz uz chladit, pouziva nekdo chladic z Pocitacoveho vodniho chlazeni? Ma tu nekdo zkusenosti kolik litru jak velky chladic dokaze uchladit? Stacilo by pak vlozit do vypuste/out smeru externiho filtru a je to celkem bez problemu ne? A cenove to takova raketa neni, staci pak mit 12V zdroj na vetraky a je to. V kompletu se da sehnat 2x120mm vetrak s chladicem 1300,- +/- to mi neprijde zas az tak raketa, otazka je jestli to vetsina co tu je, ktera ma akva kolem 120 litru potrebovala nebo by stacil i mensi chladic s 1x120mm vetrakem a tam je cena polovicni. Pripadne najit chladic pro topeni do auta (novy) a k nemu prdnout nejaky vetrak, u nej se da predpokladat ponekud vetsi plocha nez u tech pro PC.
Nebo ne? ;)
Martin71 napsal: Teplotní šok je problém jak pro ryby tak pro rostliny. Takže ne nadarmo je na každém sáčku v kterém si nesete ryby domů varování, že máte nejdříve ryby nechat pár minut v sáčku než se pozvolna vyrovná teplota vody pak máte postupně přidávat vodu z akvárka do sáčku. Tím předejdete právě teplotnímu šoku...
To ale jen na těch firemních sáčcích...

ja tohle delam taky,k tomu jeste tu PET lahev.....menila jsem kazdy den 10l a za tri dny mi dokonce zacala rust sesillifora ktere uz tam jen trcel maly kousek

.....ne ledovou ale studenou

Proto Ancistruse nevedu, protoze kdyz se mam rozhodnout mezi nimi a Echinodory, rozhodne Echinodory vitezi. A vydrene diry v listech, to bych fakt skakal blahem...
oki, mno ta Bacopa, to může být nízkým obsahem hnojiv a do toho tou týden celkem vysokou teplotou a ten echinodorus možná zas ožíráním od ancíků..
Já teda petkama při tech vedrech nechladil, chladil sem ventilátorem, teplota mi mešla přes 27.8 °C a teď už je zase na svých 24.5 cca, ale některé rostlinky Bacopa lanigera shazují listy a částečně uhnívají a všechny Echinodorus grisebachii 'Bleherae' mají průsvitné až průhledné listy. Železo i hořčík sem začal přidávat do vody, ale asi to tím nebude, protože ostatní rostliny sou ready..
přitom k žádné rychlé změně teploty nebo PH ani tvrdosti nedošlo..
Úplne rovnako za uplynulý týždeň s horúčavami, kedy sa mi aj v akvárku zdvihla teplota k 30 stupňom, dopadla aj Bacopa monieri.
Vetraky maji ovsem jeste jednu vyhodu. Mnozi sviti LED a zaroven je temi vetraky chladi, vice nez by to udelalo vzduchovani, coz u nekterych LED (brano jako celek i s pouzitym chladicem) muze znamenat prehrivani proti neprehrivani. A ze kazde osvetlovaci teleso topi, to je snad jasne, takze v uzavrenem krytu... nemusim to rozebirat do detailu, ze ne?
Ono tim vzduchovanim dochazi i k vymene vzduchu nad hladinou, takze delas to same co vetrakem, zvysujes odpar a tim chladis

.
Teplotní šok je problém jak pro ryby tak pro rostliny. Takže ne nadarmo je na každém sáčku v kterém si nesete ryby domů varování, že máte nejdříve ryby nechat pár minut v sáčku než se pozvolna vyrovná teplota vody pak máte postupně přidávat vodu z akvárka do sáčku. Tím předejdete právě teplotnímu šoku. A to platí pro studenou i teplou vodu stejně tak pro ryby i rostliny. Při změně počasí teplotní šok nehrozí. Pokud je v akváriu dostatek kyslíku ryby i rostliny to přežijí, protože jde o změnu teploty velice pomalou.
V těch mnou zmiňovaných případech se CO2 nepřidává, ani voda nebyla měněna tam došlo k chlazení následně onou zde toliko zmiňovanou "pet" metodou a to až když byla teplota přes těch 30 stupňů. Jinak se vším co píšeš souhlas, je dobře že se zde připomnělo to vzduchování, jako velmi jednoduchý a pohodlný způsob, jak na to.

Tam může být více faktoru při vysoké teplotě dochází ke špatné rozpustnosti plynu všeobecně nejen kyslíku takže pokud se do akvária dodává třeba i co2 může to rozhodit pH vody na to jsou kryptokoryny taky háklivé, pH mění i vztah NO4+ - NO3 na to jsou taky kryptokoryny hodně choulostivé + velká výměna vody za čerstvou zásaditější o pár stupňů studenější právě pro ochlazení akvária a nenápadný problém je na světě jen pro tu zmatenou snahu pro studenější vodu (protože to píšou všichni na netu). Přitom by možná jen stačilo zapnout vzduchování.
Kdybych to neviděl, tak to nepíšu. Mám tento případ zaznamenám ve dvou akváriích kde se v uplynulém týdnu zvýšila teplota během dvou dní z 24 st. na 30 a 31 st. a kryptokor. kalatkolistá a sumatránská má rozblemcaný listy a zvhledem k tomu, že tam neproběhla žádná jiná operace, dávám to do přímý souvislosti, jak jsem uvedl. Ovšem jsou to tzv. dohledový akvária a majitelé se dušují, že tam nic nebylo děláno, tak jim věřím, jsou to dlohodobý zákazníci.

Ohledně kryptokoryn pokud k takovému teplotnímu šoku dojde najednou například při výměně vody tak dokáží takto reagovat a to i ryby (šok). Ale při postupnému pomalém zvedání teploty díky počasí určitě ne. Alespoň jsem to nikdy nepozoroval. Jiné rostliny také příliš nemilují vysoké teploty ale týdenní postupné zvyšování normální zdravá rostlina přežije stejně tak ryba.
Jen doplním takové počasí dusno zvedání teploty vody doprovází i změna tlaku ovzduší bouřky a podobně pro většinu ryb je to právě impuls k aktivitě - tření ryb. Pokud je nenecháte v akváriu udusit.
Velmi dobrá poznámka, stran toho kyslíku.

Jenom bych doplnil, že nejenom rybám může vyšší teplota vadit. Mám na mysli třeba některý rostliny, jmenovitě kryptokoryny, který dokáží na citelnější zvýšení teploty voda zareagovat tzv. po svým, prostě schodí listy, ale když se o tom ví a člověk je na tuto eventualitu připraven, tak se zase tak moc neděje.

Než běhat donekonečna s petkou mezi mrazákem a akvárkem, nebo vymýšlení ventilátoru apod. kravin. Je pro ryby daleko důležitější kyslík, protože pokud se teplota vody zvedne dochází ke snížení kyslíku ve vodě. Ryby pak začnou lapat po vzduchu. Takže týdenní zvýšení teploty jim tolik nevadí za předpokladu že mají dostatek kyslíku. Stačí zavést vzduchování nebo více čeřit vodu. Stejně jako při léčení ryb.
www.rybarstvi.eu/…
0 26.06.2013 19:54 amrtin – ventilátory a labyrintky
Já bych raději použil dva(in+out) a to 120mm(nižší otáčky=nižší hluk/vyšší výkon).Ale:má někdo zkušenosti s tímto a s bettama?
Do víka 1m X 50cm (s krycími skly) stačí jeden ventilátor nebo by měly být dva?
Já nemám s PWM, ty jsem nekupoval, protože se mi to zdálo zbytečné a ani mě to nevadí, protože při vyšších otáčkách to v tom plastovém krytu dělá hukot, takže tady mám celoročně nastaveno na 6V při zapnutí světla a za necelý rok provozu se hlučnost nezhoršila a prý je to i dobrá značka. Původně jsem chtěl Noctua větráky, ale nakonec skladem byly ty Arctic a tak jsem je vzal, prý to má nějaká kapalinová ložiska.
www.google.cz/…
Takze ty Tve se tam doctes jsou pro 6 az 12V a mohou se ridit PWM.
A ted koukam, vyprodej, s magnetickym loziskem, cena slusna a jeste i s vystupem pulzu dle otaceni, prima hracka kdyz chce nekdo ridit otacky:
www.gme.cz/…
No za ty prachy...

Tak to je jeden ze slusnejsich zdrojiku

.
A zkouset to nemusis, kdyz nevezmes nejaky odpad, ale koupis si vetrak s udaji. Takze napriklad kus levneho 12V vetraku:
www.gme.cz/…
katalogovy list:
www.gme.cz/…
a tam ctu:
OPERATING VOLTAGE RANGE 4.5 ~ 13.8 VDC
STARTING VOLTAGE 4.5 VDC (25 deg. C POWER ON/OFF)
a dalsi udaje...
při nastavení na 6V jsem naměřil 6,4V
A merils to napeti? Ja jen ze i kdyz se u takovychto zdroju pise neco o stabilizaci, ne vzdycky je to pravda a davaji klidne naprazdno (nezatizene) i pres 16V pri nastaveni na 12V atd., takze nastaveni 4.5V muze klidne znamenat 6V

.
Rozjedou se i na 4,5V, při 3V už ne. Zkoušel jsem to, aby to spolehlivě fungovalo. Zdroj je to tenhle, ale kupoval jsem ho asi za 300,-
www.puhy.cz/… Ty větráky jsou na 12V. Pokud je dám na polovičku a do série, jsem na čtvrtině ... že pojedou spolehlivě (hlavně rozběh) na 3V bych nesázel.
No o kousek niz jsem nasel mrazak s rozmery 47 x 45 x 45 cm za necele 3000Kc, to by byla vyhodnejsi volba. Ale pochopitelne ty udaje co tam jsou, tedy kolik zere, se pri provrtani a protazeni stocenou hadici budou dost lisit, pac by musel chladit vyrazne vic, nez jak potrebuje kdyz je zavreny a drzi studene jen to co tam je. A je taky otazka, jak by to zvladal pro jak velke akvarko...
To je sice hezký,ale nedám za to víc,než za zbytek akvárka

To se koupi
www.elbapramen.cz/… za 2690Kc (cena bez DPH). Nahore se te lahvi od vody ufikne vrch, hadici se propoji hladiny s akvarkem, otevre se studeny kohout a nazene se to ochlazene zpet do akvaria

. V zime to muze topit

.
Tady jde o dny,když nebudu doma,takže to je pasé

Když jsem doma,vodu vyměňuji.
Ten peltier na miníčko neni špatnej nápad

Tak jsem vymyslel úplně chlazení a zadarmo.. A nebude sponzorovat ani ČEZ stačí jen obětovat pár tak 10 000Kč koupíte si solární panel 120Wp, solární regulátor seženete baterku, pak 3 peltierovi články kterými bude chladit a jelikož sou na 12V tak nemusíte mít ani měnič napětí

No nekupte to a zadarmo.
Minicko uchladis i peltierem, par litru se da (pouziva se to casto u malych lednicek do auta). U vetsich akvarii zacina byt problem s ucinnosti, pac je opravdu mizerna a tak to silene zere a malo chladi, coz by nekteri zdejsi oznacili za sponzorovani CEZu, a v tomhle pripade celkem opravnene. Chladitko pro minicka je ale takto resitelne.
Ale jaký přehánění, když denně vyměníš po dobu největších veder, což u nás nebývá na dobu dlouhou, 1/3 akvária tak se není čeho bát. Budeš udržovat potřebnou teplotu a ještě budou mít obyvatelé kvalitní prostředí, prostě se jenom bude pravidelněji větrat.

Já bych zvládl i zabudovat ten větráček

No jo, když sem zařizoval akva, říkal sem si. Celej den sem svítí sluníčko, budu mít čas každý den celý léto měnit vodu za studenou?

Nebudu, takže jiná možnost nebyla. A myslím že to je lepší varianta než pořád běhat s petkama do mrazáku a zpět.

Vodu jsem samozřejmě měnil taky,ale to bych nerad zase přehnal kvůli poměrům v akva.Dokonce v miníčku jsem udělal průtokový ochlazovač-na jedné straně odtékala a na druhé přitékala studená.Ale zase jen v omezeném množství.
Pravda, to, na rozdíl od zabudování větráčku, zvládne každý

www.gme.cz/…
Tady je odkaz. To mám zabudovaný v krytu. Nejsou hlučný kvůli nějaké vibraci, ale asi se točí rychle. Dá se to vydržet, Kdyby mě to hodně moc štvalo, tak s tím něco budu dělat. Mám to v plánu ale zatím to jde vydržet.
No,vždyť on si lebedil-válel se jak ženská u moře na filtru

Aha...tak to je blbý,já mám v tomhle směru průpravu ze stavění PC,takže se trochu vyznám a od začátku bych o menších než 12cm ani neuvažoval.Tak jedině je nějak utlumit-opravdu by nešly vyndat a znovu přidělat a dát pod ně třeba antivibrační podložky?
Beťák si ve 30 stupních bude lebedit.

No,když já tam mám i krevety

A mám je i v miníčku a to jsem taky chladil ledem...

když sem je šel kupovat, vůbec mě hlučnost nenapadla. chyba. A hlavně sem to nezkusil, když sem to zapojoval. Jsou i méně hlučný, než mám já. Třeba z naťase. Tak velký tam nechci kvůli vzhledu. Dělal sem si kryt sám. Takže sem do víka (18mm lamino)ze spoda zafrézoval kabely, zalil silikonem . vyřízl díry na větráčky a přilepil po obvodě. Těžko je teď vyndám.
0 24.06.2013 21:47 amrtin – Re: amrtin
On ten můj rudoarmějec(

)během těch veder většinu času trávil válením se po filtru

.Ale jak jsem již psal,nerad bych mu ublížil,i když ty větráky by fakt běžely jen když by voda v akva přesáhla třicítku.Tak já teda nevím...

a proč to řešíš? u krevet bych to pochopil, u beťáka a zbytku osazenstva, nevidím jediný důvod

Já právě vím,že toto funguje,ale nerad bych přišel o beťáčka.
A tyhle malý větráčky bejvaj hlučný-nešlo by to předělat na větší(12cm)?
Já mám v krytu zabudovaný 2 větráčky 50 x 50 mm a oba foukají vzduch pryč z akva a celou dobu mám v akva 28 stupňů. dnes to kleslo na 26. Mám je napojený na trafo na diody, Zapínají se se světlem. Jen jsem nevychytal hlučnost a dělají trošku rámus.
No právě proto se na to ptám,než udělám nějakou blbost.Ale používal bych to pouze v extrémních vedrech(chlazení petkou s ledem sice fungovalo,ale zřejmě to odnesla jedna tetra neonová

)
no chlazeni vetracky a labyrintky nejdou prilis dokupy, pokud vim jsou citlive na pruvan nad hladinou
0 24.06.2013 20:10 amrtin – umístění větráčků

Přemýšlím,jak vyřešit chlazení pro příští velká vedra.Mám na akva dvě krycí posunovatelná skla(na délku) a napadá mě použít dva 120cm (tenké) ventilátorky a do zadního skla si nechat vyříznout díry(viz nákres).Jeden foukací a druhý sací.Jak dobře(nebo špatně) to bude fungovat (chladit) ?A nemůžou to "odnést" labyrintky(beťák)?
p.s.:ovládání ventilátorů plánuji že budou mít teplotní čidla(otáčky) a spínaly by se světly.
proto pisi ze MUZE dojit, ono zalezi kolik tech vetraku tam mas, pod jakym uhlem a jaky je pomer plochy hladiny k objemu vody.... proste jen upozornuji na moznou (pro nekoho silně hypotetickou) eventualitu
Moucha napsal: ...(jen pozor pro ty o pridavaji co2, muze dojit k cereni hladiny, a tim i ke zvyseni uniku co2 hladinou, jen je s tim treba pocitat)...
Mno já nevím, ale větráček který udělá sotva milimetrové vlnky, zas tak moc nezvětší hladinu (plochu, kterou CO uniká). A dát tam větrák který fouká že by odfouknul sešit ze stolu, tím pádem by doslova hladinu honil (čeření), je blbost..
upresnim te... jde o to ze vetraky foukaji vzduch o nizsi vlhkosti a tim i vyhaneji vlhky vzduch od hladiny, tak ze snizenim vlhkosti vzduchu nad hladinou a jeho zvysenym pohybem dochazi k zvyseni vyparu z volne hladiny (jen pozor pro ty o pridavaji co2, muze dojit k cereni hladiny, a tim i ke zvyseni uniku co2 hladinou, jen je s tim treba pocitat)
a pokud si to chcete overit... doporucuji test s naslinenym prstem
dalsi vec je ze cim je voda teplejsi tim se snizuje i obsah plynu... dale pri vyssich teplotach se zvysuje rychlost metabolismu zivych organismu (rostliny produkuji vic kysliku, ale nefotosyntezujici organismy vyrazne zvysuji jeho spotrebu) tudiz muze dojit k poklesu okysliceni vody, pripadne pokud mate mekknou vodu muze zacit i kolisat pH a z toho plyne nebezpeci spojene s dusikatymi latkami....
a v neposledni rade pokud cokoliv vkladate do akvaria je treba dbat o hygienu.... (mimimalne danou vec umyt)
A pokud rybky vyskakuji nad hladinu, indikuje to zavazny problem s kvalitou vody, zakladni opatrreni byva "vodolecba" (opakovana vymena vody, opet pozor na zmeny pH a dusikate latky)
0 24.06.2013 12:01 - Kedže pracujem,nemôžem riešiť chladenie.Málo čo som doma a fľaša či sáček s ľadom je na krátko.Vetráčiky by boli fajn,no to by som sa zas obohatil o ďalšie káble.Poctivo zvduchujem a mením vodu.Zatiaľ to takto funguje.
Tady nekdo ve skole nadaval pozor, ale ono je tady takovych vic

. Kdyz se voda odparuje, meni skupenstvi z kapalneho na plynne a k tomu potrebuje energii, takze ji odebere z okoli a vysledkem je chlazeni. A vetraky jsou k tomu, aby se odehnala ta odparena voda z prostoru nad hladinou pryc a umoznilo to dalsi vode se odparovat. Kdyz je dekl uzavreny, nejde do toho prostoru odparit nekonecne mnozstvi vody

.
cs.wikipedia.org/…
Já mám jedno velké okno na jih a dvě menší na západ, ale na všech mám naštěstí venkovní rolety, které mám přes den stažené dolu, takže i v těch největších vedrech jsem měl v pokoji přijatelných 25°C. Na noc si roletu vytáhnu a otevřu okno a je to celkem v pohodě.
Jo?

Tak to jsem zas o něco moudřejší

Přesně jak piše threat.Je to o pohybu vzuchu.
Nemusí být teplota nižší o tom je právě celé téma,větrák v místnosti mě taky ochladí (osvěží) i když je tam pořád 30 st.C.
edit.byt máme na dost blbou stranu,od 12 odpoledne do 20.00 nám sem paří sluníčko,už jsem byl tak zoufalí,že jsem na okna dal stříbrné fólie co jsou do auta,teplota klesla s nějakých 33 st. na 30 st.C a v akvárku mám kolem 30 st.,nechávám to tak,mám terčovce,jen jsem trochu pootevřel hryt,ale když jsem ještě neměl terče a ani ty fólie mne nenapadli,tak v místnosti bylo vždy pře 30 st. C. a v akva s větráky 27 st.C. a to tam hnali těch 32 st.C.
ty ventilátory od "marine" vypadají dobře.Ale aby to mělo efekt musí být teplota v místnosti nižší, což v těch vedrech je trochu problém.
Ony už se prodávají originál akvarijní větráky.Sice nejsou vzhledem k použitým součástkám nejlevnější,ale pro ženy,nebo akvaristy-nekutily,si myslím poslouží
www.akva-tera.cz/… www.marinedepot.com/… Není proč si sypat popel na hlavu.Hlavně,že ta debata k něčemu byla

Nebo by se to dalo vykuchat z té podložky pod noťas

Ale přehřátý noťas je horší než přehřátá ryba.Takže to není dobrý nápad.
3 23.06.2013 19:09 jitkaS Koukám, že jsem nechtěně vynalezla nový fenomén"přilepené a zmrzlé rybičky". Ach jo, už si ze sebe taky dělám legraci, protože to už snad jinak nejde.Vždyť člověk musí mít smysl pro humor a nejvíc právě ve smutných chvílích .

. Akva už mám nějaký ten rok a vždy jsem chladila větráčkem a flaškou. Na 100l dávám 0,7 jupík a to přímo nad bublifuk napojený na sera 275L ve vedrech puštěný na plno.Měnila jsem ji tak třikrát až čtyřikrát za den.Nikdy jsem s prochladnutím či úhynem rybek při vložené pet neměla problémy. Až nyní ten podivný úhyn razborek.Ovšem po té co jsem zjistila, že se mi právě v těch vedrech vytřely uvažuji, že ten úhyn s tím třeba souvisel a né s pet. Asi to byla jen neštastná souhra náhod. A já jsem si to spojila právě s pet lahví ..
TÍMTO SE PET FLAŠCE OMLOUVÁM A SYPU SI POPEL NA HLAVU

Ano,ano.Abych řekl pravdu,jen čekám,kdy se to objeví na trhu.Nákladná úprava pro výrobce krytů to nebude,ale marketingový tah by to byl určitě super.Teda nevylučuju,že se takové kryty už neprodávají,ale ještě jsem na to nenarazil.
Jak mají víka v zadní části ty větrací kolečka tak by tam měli být místo těch mřížek malé chladící ventilátory něco jako pod noťasem
Pootevření víka má jednu nevýhodu- nemůžou mi na něm ležet kočky

Mého,nebo těch krevet

Ta víka jsou v těchto vedrech šílená.Teplo se v nich kumuluje jako hrom a žádná cirkulace vzduchu okolo hladiny.To pootevření je určitě O.K.

Me Ramirezky zacaly protestovat pri vode 30°C. Zacaly litat kolem skla, coz normalne nedelaji. Takze jsem vymenil kybl vody za studenou a hned toho nechaly a zacaly se chovat normalne. Je ted u nich jeste Betak, tomu to bylo uplne jedno (nakonec on na kysliku ve vode zavisly neni). Myslel jsem si, ze s Ramkami problem s letni teplotou mit nebudu, ze snaseji dobre i vyssi teploty, ale od 30°C je to asi i na ne moc.
hlavně pozor na otřes mozku

Teplota v těchto vedrech byla v mém akváriu 29°C, tak jsem do 10l kýblu nalila studenou vodu a pomalu ji vlévala do akvária. Ještě jsem teď přes ty vedra nechávala nadzvedlé horní víko, aby mě zářivky tolik nepřitápěly. Teplota klesla na 27°C. Také nechávám přes noc úplně otevřená okna, aby teplota v místnosti také klesla. Nevím jak vám, ale mým rybám se to vyloženě líbilo.

Zkoumají jak otevřít to víčko. Ještě, že to nejsou chobotnice

O.K. Chlapci, je to o té studené ploše, tomu rozumíme všichni.

Tak teď už jenom aby nám to tazatelka ozřejmila, jak že to vlastně s tím chlazením je(bylo).

Věř tomu, že ani ryba není debil...pokud nebudeš pořádt kolem akvárka indiánské tance, tak jejich zvědavost (respektive bláznění) se nedostaví. Samozřejmě, že to chce flašku přiměřenou velikosti nádrže...ale sorry, i u práce se někdy musí myslet...

Holt kolová dvoulitrovka dává ve stovce na každou stranu pár centimetrů...ale to už filozofujeme. Nevíme co tam paní dala...

. Používal jsem tuto metodu celá leta...v bytě 40 a flašky jsem točil jak divý...v šestistovce...bylo to fuk...no jak říkám, chce to nějakou úměru...
Nezlob se,ale tak blbé ryby jsem neviděl.Bublifuk,jestli není přiškrcen,udělá dostatečný pohyb vody,aby studená nezůstala jen v okolí petflašky.
Libore, já si myslím, že právě ten teplotní šok v tazatelčině případě bude do úvahy přicházet. Přecijenom ta voda je dost stoják, když je tam jenom bublifuk a v okolí té flašky bude pěkná kosa a ty zvědavý blbky si to prostě musí zkusit a načne je to, tedy řekl bych.
DrChila napsal: co třeba když to bylo rozdílnou teplotou jestli u ní byli delší dobu pak plavali jinam to jim může docela dost vadit
Nesmysl,nejsou u flašky zatčené...kdyby jim něco vadilo, odplavou.

...teplotní šok je také nesmysl...to odporuje "šíření vlnění"...
A moje rybky zemřely asi na otřes mozku při nárazu do pet, nebo na infarkt při pohledu na tak velkou , divnou rybu.
Zlehčuješ to a nepřemýšlíš

No jo u bublifuku se proud dělá docela špatně. Asi byla chyba tam. Toto tedy vyřešilo chlazení pomocí závěsného vnějšího filtru s regulovatelným průtokem a vestavěným termo hrnkem s ledem. Zatím to mám jen u císařek(momentálně vypnuto), ale pokud budou zase vedra vyzkouším to i u razborek. Jinak diskuzy o razborkách přesunuji do jiného tématu.

O tohle mě přesně šlo. Ověřit v praxi.
Podle mě ty ryby na teplotní šok odejít mohly, protože voda v bezprostředním okolí toho zdroje chladu je oproti ostatní vodě skutečně velmi studená, opět možno jednoduše ověřit, takže to neustálý sřídání "studená a teplá" se na zdraví rybek může podepsat. Nikdy jsem teplotní rozdíl neměřil, ale z prostého otestování svojí rukou vím, že je to sakra rozdíl. Proto se taky doporučuje ten zdroj chladu umisťovat do proudění vody, aby docházelo k rychlejšímu rozmělnění té studené vody do celku.
co třeba když to bylo rozdílnou teplotou jestli u ní byli delší dobu pak plavali jinam to jim může docela dost vadit
5 23.06.2013 09:15 jitkaS Jelikož jsem to nechtěně rozpoutala já a někteří nevědí co to znamená, když se dá slovo do uvozovek(už ironii nebudu používat radši).

Dala jsem na Romana a udělala test.
Zkušební tělěso Čistá pet0,7L bez lepidla a etikety plně zmražená. Plave ve vodě ponořená ze 3/4
Pokus 1. nad hladinou se suchý prst lepí
Pokus 2. pod hladinou se prst nelepí
Pokus 3. nad hladinou se mokrý prst nelepí
Takže závěr- rybky se přilepit nemohou .
A moje rybky zemřely asi na otřes mozku při nárazu do pet, nebo na infarkt při pohledu na tak velkou , divnou rybu.

"Jinak to důkladný očištění považuji za samozřejmost"
U někoho to asi samozřejmnost není,ale s tím se nedá nic dělat

Tohle může být důvod,proč někdo dává petflašku do sáčku.Dávám-li petflašku do akvária,tak nejsem líný,udělám si čas a očistím ji!!!Všechno jde.

Ale jak vidím,není to kvůli "přilepení se" ryby k ní.

hlavným dôvodom sú rôzne lepidlá na etikety či iné sajrajty, ktoré by sa možno nepodarilo dokonale umyť pred vložením do akva... nechcem, aby sa mi to rozpúšťalo vnútri akvária ako experimentálne hnojivo

Tohle není napadání,ale konstatování,že je to blbost

Proč ji někdo dává do sáčku nemohu pochopit,chtělo by to vysvětlit,ať nezůstanu hloupý do konce života

Jsem ráda ,že se aspoň někdo směje. Já jsem z toho docela smutná. Nemám ani video jako důkaz a ani jsem neviděla všechny tři rybičky "přilepené" k pet. Pouze jak jsem psala ,jsem viděla jak kolem vyskakují nad hladinu a doráží na ni a jak jedna najednou těsne u pet stuhla , pak sebou cukla a začala padat ke dnu, pak sebou zase škubla a byla normální. Druhého dne tři mrtvé.Jelikož jsou všechny rybičky zdravé ,domnívám se, že to asi byl teplotní šok, přece jen led a 32C je rozdíl.
Tu poznámku o lepkavém ledu jsem mínila vlastnosti ledu všeobecně. Mě se na něj aspoň prsty lepí, když ho dávám do filtru a mimochodem pár spících přimrzlých kachen na ledu jsem už také na Laby viděla. V žádném případě pet s ledem nezavrhu a ani netvrdím, že není účinná, nebo dokonce nebezpečná. Naproti tomu i jiní se asi bojí přímého styku pet s rybičkami a dávají ji do sáčku či jiného zařízení. Takže nějaký důvod budou mít.

Já se již poučila.Jen mě mrzí, že jsem napadána, že si snad vymýšlím.
to je s tim motorkem v mrazaku?...

No,já teď musim také chladit jedno akvárko(používám někdy i petflašku 1,5l),ale tohle se mi ještě nikdy nastalo a nikdy jsem o tom ani neslyšel.
No jo u 50l nebo 30l by to asi použít nešlo. Já to mám ve stovce a filtr je pro 60l. Točení zatím nepozoruji,ale mám to zaplý jen tři dny a dnes je to již zase vypnuto. Je to taková nouzovka něco jako pet. Jen pro abnormální horka, kdy to nezvládá uchladit větráček.Snad to kytičkám vadit nebude, to by mě mrzelo.
Mno tam by zase mohlo v rostlinných akva vadit silné točení vody.. teda aspoň u menších nádrží..

Jo to mě potom taky napadlo. No chybama se člověk učí.

Ovšem už to mám vyřešené jinak. Rybkám se studený proud líbí, teplota se dá i regulovat rychlostí proudu, nehrozí omrzliny a vzhled akva nehyzdí žádný plovoucí odpad.Jsem z toho nadšená

já petku dával do koše na míru ze síťky co se dává do oken proti komárům, i když teď přez ty hice sem nedal ani jednou petku, ten 1 ventilátor z komplu to stíhal chladit krásně (a i ségra byla nalepená u výřezu v krycím skle kudy vedou káble a hadičky (foukal z akva vzduch cca 22°C

, docela pěkné na to že akva mělo 27,3°C a v místnosti něco kolem 32-37, jak kdy..)
ja zmrazenú pet-ku vkladám ešte do mikroténového sáčku... a zatiaľ žiadne straty samovražednou hibernáciou

nevim jak vy ale já už vyslel chlazení zadarmo za trošku fyzické námahy. Vedle baráku pramení studánka... vytéká zde 15°C dKH 3° pH 7,1 neonky žijou už přes 2 týdny v této vodě nejspíš jí nic není páč neonky jsou krásně vybarvené
To bych ti nepřála. V úterý jsem takhle přišla o tři Henglerky. Byly tak nadšené vloženou petkou (objem 0,7L), že se kolem ní neustále honily.Jedna narazila do lahve a jakoby se přilepila, ale hned byla v pohodě. Jenže následující ráno jsem vyndala tři již ožrané mrtvolky. Takže to připisuji buť teplotnímu šoku, nebo přímo nárazu do té petky.Přece jenom dotyk ledu je lepkavý a někdy smrtelný.

Zmražená Pet - dlouho nevydrží cca 1 hodinu a razborky na ni doráží a už se mi stalo, že i uhynuly omrzlinami(pošuci jedni).
To jsem ještě neslyšel a chtěl bych to vidět na vlastní oči

no a jednou ročně se vždy celá stěna stou plísní seškrábne a vymaluje se

A účinější by byl nějaký rozprašovač

akorád bys musel mít na zemi dlažbu a uprostřed kanálek na odtok

kdybys na to foukal větrákem.
Asi by se dalo chladit i celou mistnost tak, ze se da do detske vanicky voda, vypumpuje cerpadylkem do nejake vysky, tam se z toho udela rozstrikem vodni stena a pres ni se fouka vetrakem. Klimatizace mistnosti za par kacek, ovsem jak dobra si nedokazu uplne predstavit

.
Suchý led?To by snad nějak přijatelně zrealizovat dalo,mě to připadá jako docela dobrej nápad

Jen by to chtělo výrobník-určitě by se dal sehnat(třeba to,co se používalo na diskotékách...).
nazvi si to jak chceš , té elektronice je to jedno , každopádně mi to funguje už třetím rokem .

Kdo si chce hrat, muze zkusit tohle. Omlouvam se za upravu, nacrtl a spocital jsem to v rychlosti.
Stoji to par kacek. A kdyby to chtelo zakmitavat a nebo to naopak melo moc velkou hysterezi, rezistor k nastaveni je tam zakreslen, staci jej zmenit.
EDIT: Pochopitelne se da misto 12V vetraku zapojit rele, kdyz levne, tak tohle:
www.gme.cz/…
a spinat tim cokoli jineho. Pak je ale MOSFET IRF3205 zbytecny a staci misto nej obycejny bipolarni tranzistor BC337.
Kdyby se Vam nekomu ta hystereze zdala moc velka, pocitam s nejakym dochlazovanim kdyz bude cidlo ve vzduchu, at to jeste chvili chladi kdyz teplota vzduchu klesne. Pokud by cidlo bylo ve vode, neuskodi tam ani vyrazne vyssi hodnota (popsana) a nebo lepe lze 1k (uplne dole ve schematu) snizit.
spíš bych to označil za regulátor otáček.... podle popisu
a jestě jak velký je teplotní rozsah od roztočení do max otáček a nepoškozuje moturek když do něj jde napětí které jen tak tak nestačí k roztočení? (to huz je hypoteticky dotaz)
minulý rok touto dobou jsem zde v tomto vláknu popsal triviální elektronické zařízení obsahující 3 součástky , které spínalo ventilátor . Stačí to tu prohledat .
no i lihovej vodi... ten spinaci proud by mohl bejt minimalni.....
v podstate jadro problemu je vymyslet levnou spínací jednotku kde by se dalo regulovat kdy se to zapne a kdy vypne (při jaké teplotě), spinání by se delo pres relé (5V-230V, bud by spinalo vetraky, nebo cerpadlo)
s nejakým čidlem ať vodotěsným, nebo nevodotěsným (s prvkem dobře vodícím teplo a odolným akva vodě)...
Ta rtut uz je dnes trosku mimo. Da se to snadno udelat elektronicky a tak ke rtuti neni duvod. Ale drive se i takove systemy pouzivaly.
Za tyhle prachy bych to klidne provrtal a trubku tam soupnul, ze by?
www.datart.cz/…
Velikost se mi zda jeste snesitelna, vsechny rozmery do pul metru, to se jeste nekam narvat da, specialne u vetsich akvarek.
pak me napada jeste jina varianta... principilane trivialni, ale trosku narocnejsi na realizaci....
rtutovy teplomer se tremi kontakty....
Ona mne napadla i metoda chlazeni suchym ledem, zaroven bych si tim mohl do akvarka dodavat CO2 (pac to neni nic jineho, nez zmrzly CO2. Ale ma to jeden dost neprijemny problem, nechci se doma zabit CO2 a v mensim kdo ma furt ten suchy led znovu a znovu obstaravat

.
www.iceclean.eu/… akorad ze lidi jsou tolerantnejsi v ketrym latkam nez akvarijni zivocichove.... takovy medeny trubky, nebo chrom....
stejne nechapu proc nejaky cenove prijatelny reseni se uz neprodava....
treba by slo pouzit cidlo prilepeny teplovodivym lepidlem (takova ta samolepka co se s ni lepej chladice na pameti) na sklo akvarka, pripadne spojka z tepelne vodivyho matrose (ale odolnyho vuci akva vode) na hadici externiho filtru
To už by šlo rovnou použít chlazení na pívo

.
Ono by stacila i dlouha trubka v lednici nekolikrate stocena. Uz kdysi jsem koukal na male lednicky do auta (at se vejde nekam k akvarku, treba do stojanu), ze by to nebylo ani drahe. Ale bohuzel jsou vetsinou s peltierem, takze zadny zazrak. Ty lepsi (absorpcni) pak uz neco stoji, radove par tisic.
Cely filtr do lednice asi neni dobry napad s ohledem na nitrifikacni bakterie, ale vystup z filtru by sel, proto jsem dal palec, protoze cesta pres pouziti lednice je realna.
Jo,tohle by bylo skvělý řešení,jenom by se tou úpravou ta lednička zničila(díry) a asi použít použít lednici do auta

co do ledničky do mrazáku

schválně za jak dlouho by to zamrazilo celý akvarium 720L

Jeste se bavime o chlazeni s Jirkou (Moucha) ve vzkazech a navedl mne tim rozhovorem na myslenku, nemit cidlo pro spinani vetraku ve vode akvaria ale mimo akvarium. Pokud se sepne ventilace kdyz teplota vzduchu vedle akvaria stoupne dejme tomu nad 28°C (nebo jak si zvolim), zacnu foukat driv, nez se voda staci ohrat, proste v predstihu. Tim mi ta teplota vody nemusi tolik vyrust, proste chladim s predstihem. A cidlo nemusim mit vodotesne a davat ho do akvarka, takze muze byt pohodlne na desce elektroniky (ale samozrejme tak, aby jej neco neohrivalo).
napadla me zajimava myslenka.... externi filtr zabudovat do lednicky....
bolo to asi myslene tak ze aj samotna premana skupenstva stoji energiu (z pevneho na kvapalne), tak ako to funguje pri ventilatoroch, menis kvapalinu na plyn, preto akva ochladiz aj pod izbovu teplotu
to neni zadarmo ale když vlítneš do obchodu vyloupíš jim mrazák kde to máš namražený hodíš do do akvaria a pak to dojdeš vrátit že už to nechceš rozmrzlí tak si to vezmou zpět

každopádně ochladit 720L ochladit není sranda. stačí se podívat na bazén jak dlouho se ochlazuje bratránci maj bazén cca 30m3 přes noc když ke konci léta teplota klesně o stupeň tak to je zázrak a v noci 17°C

v bazénu tak 26°C
neni, ale ako orientacne to sluzit moze, teda ze chladit tak velke akva ladom je nezmysel (toboz zeleninou

)
DrChila napsal: ...musela by mít -397°C
Nemohla, pod -273,15°C neexistuje

. I kdyz v jednom sci-fi filmu meli venku -6000°C, takze pro filmare to neplati, maji vyjimku

.
Bavime se o chlazeni odparem a tak jsem chtel jen podotknout, ze rozpusteni ledu take neni ohledne tepla zadarmo

.
stim nás to na základce neučili

aspoň něco sem si z ní asi odnesl

ale takže sem to vždy počítal kolik vody mám ohřát abych tam měl 24°C vody v akvariu
no velké akvarium to je velká zásobárna tepla

skoro kubík vody nemůžem chtít zázraky. skoro by tam bylo lepší vysipat celej mrazák

kdyby jsi tam chtěl dát 10l zmrzlé vody musela by mít -397°C
Lehko? Tak jo, hodim tam led, ten se rozpusti na vodu, kdepak mame v tom vzorci skupenske teplo?

v tom pripade by 10l zmrznutej vody na -20°C znizilo teplotu v 720l akva z 35°C na 33,26°C ;)
no u objemu vody to jde lehko spočítat. u mražený zelniny těžko

Ale platí V1*C1+V2*C2=C3*V3
V=objem C teplota
3=celkový objem a výsledná teplota co chceme
teda myslim že byl tak ten vzorec
0 21.06.2013 14:27 Maja – chlazení akvária
Všem moc děkuji za reakce a rady. Už si s tím snad poradím a na polívku nedojde

nechce sa mi ale da sa to lahko spocitat aky objem by mal mat aby to pohlo s teplotou
To odpařování by nevadilo není to tak že by jsi spustila ventilátor a po hodině by ti ubylo 1cm vody. A navíc nikdy se mi nestalo že by se mi ventilátor nějak rosil vždy je suchý. Ale vlhkost samozřejmě bude ale nic hrozného.
igelitovej pytlík tak velkej aby se do něj vešla mražená zelenina

popřípadě vysipat do vody a udělat rybí polívku
obrovsky

neviem ci toto je pri takom objeme riesenie, najlepsie kupit klimu ;)
Tomu ventilátoru by nevadilo odpařování vody?
Můžu poprosit o odhad jak velký pytlík by to musel být na takové akvárium?

Jeden by to mohl utáhnout ale dva by byli jistota. Každý na jednu stranu. A víko určitě otevřít

to je celkem logické že teploty se časem vyrovnají není to jen tím krycím sklem. Zvednout krytí spustit ventilátor na hladinu časem začne teplota padat. popřípadě flašku s ledem do vody mraženou zeleninu nebo cokoliv co je zmražený ale zabalit do igelitového pytlíku. Pokud nejste v bytovce tak nevětrat nebo větrat ale jen v noci. I když takoví teploty to musíte bejt v bytovce

a někde blízko ke sluníčku
Děkuji za odkaz. Nejlepší by tedy bylo dát jen do jedné části víka (cca 40cm) ventilátor a zbylých 160cm nechat otevřených - bez víka?
Akvárium jsem otevřela a asi za 15 minut se teplota zvedla na 35 stupňů..
No podmínka otevřeného akva nutně nemusí být ale je to asi nejlepší. Samozřejmě to jde i v krytě ale nedá se docílit razantního snížení teploty
Tady je pro tebe perfektní ventilátor
www.alza.cz/…
Ale vážně nedělám si legraci

ano, ale podmienkou je otvorene akva, teda urcite pomozu aj ventilatory v kryte ale ten ucinok nebude taky
Jistě že pomohli. Akorát by jich tam muselo být víc nebo nějaký větší ventilátor
0 21.06.2013 14:09 Maja – chlazení akvária
Dobrý den,
prosím o radu ohledně chlazení akvária (720l) ve kterém jsou terčovci, neonky, mřenky, pancéřníčci, parmička a ancistrusi. V akva je momentálně 34 stupňů, v místnosti ke 35 stupňům. Pomohli by také nějaké větráky? Děkuji.
Uplne dole na strance, to je k postaveni fakt za par kacek:
www.pavouk.org/…
Ale do takoveho reseni bych nesel, uz jen kvuli nastaveni.
Jasně ta nerezová trubička není špatná to je velká výhoda, já jsem to chtěl zalít do plastové trubičky. A práce dobrého elektrotechnika je trošku jinde než součástky. Ale jak řikám mě tohle dělal kamarád co si na tom celkem ujíždí takže práce zdarma a součástky taky. Bylo to spíš z nudy

hmm, to je pěkná věcička a i by to dobře vypadalo

Dobrý nápad, díky

Nevíte jak upravit ovládací elektroniku k ventilátorku z PC, aby ten termostat fungoval na nižší teploty co jsou v akvárku?
Ale jo, termostat se da smontovat i z jednoho operaku a NTC + nejaka bizuterie. Kdo se elektronikou zabyva, ma vetsinou i soucastky po ruce. Ten co jsem uvedl vypada zajimave proto, ze ma cidlo v nerezove trubicce s privodnim kablikem a da se pohodlne a definovane (opakovatelne) nastavit. Navic to dokaze zapojit snad kazdy.
Kdyz to nekdo bere jako ze je to konicek, ze cas se nepocita, nic proti, ale jinak prace slusneho elektronika nebyva levna

.
Něco podobného mám dělal mi to kámarád elektrikář co se tím baví. Vyšlo to na 50,- kč a teplotu si můžeš nastavit kdy chceš aby to začalo foukat. Někde tu byl myslím i odkaz na stavebnici
A kdyz tam das neco takoveho:
www.flajzar.cz/…
Muze Ti to ficet podle teploty

. Ted jsme to s kolegou hledali, co je k mani hotove a snadno pouzitelne za rozumnou cenu.
Tak ono každý má nějaký ten zdroj z pc doma. A pokud jej schováš do skříňky tak proč ne.

jasne, ale ked uz mam ten zdroj doma... a vystup je na 12V a 5V tak keby uz dat tam prepinac je najmenej
Tak nematuruj a pořiď tohle:
www.videotech.cz/…
Tenhle mám já a velká výhoda je to že má přepínač napětí což je skvělá věc

ty bys nechtěl mít zdroj z pc který má třeba 500w vedle akva? Bude to vypadat IN

A ještě z toho můžeš napájet led pásek. A počítač

No urcite bych chtel v ramci usetreni 125Kc mit vedle akvaria tu desnou vec z PC misto malickeho adapteru do zdi

.
no tak ještě mít zdroj u akvaria

to neni dobré řešení ne jenom ekonomicky ale i to že tam pak člověku kápne voda klepe se ještě druhý den.
Ideální jsou nabiječky na mobil, trafa na různé spotřebiče s nastavitelnou hodnotou proudu. Či v rámci šetření pořídit solární články a větrák to roztočí za slunného dne i v bytě
Tyhle vetraky zapojovat seriove je cesta do pekel, rozhodne to nedelat!
Vsechny paralelne a adapter tenhle:
www.gme.cz/… , stoji 125Kc a utahne to s prehledem

.
To jo, ale do deklu od akvárka se více než 40mm většinou nevejdou, takže mi tam máme dva a k tomu napájení okolo 10V a běží neslyšně, ostatní komponenty v akva je v klidu přeřvou ....
Stejně větráky IMHO odejdou rozežrané vlhkostí, takže to chce rozumné spotřební větráky v optimálních cenách

co se týče větráků doporučuju noctua větráky... normální počítačové na zničení drahé ale jsou neslyšné a jako bonus mají největší průtoky vzduchu i při jejich malých otáčkách
www.czc.cz/… haz mi tyhle odejdou koupim si huz lepsi....
navic vetsi hluk delaj compy a randal z ulice....
spíše než kluzné ložiska, bych v dnešní době použil ventilátory Mag-Lev - jsou tišší a méně hlučné
např:
www.gme.cz/… 90mm jsou moc velky.... potrebuju proste nejaky zapojeni, ktery utahne 6x
www.gme.cz/…
jsou vzdycky po dvojici v serii a pak dvojice paralelne, a je rizeny podle teploty v akvariu tak ze pri 27°C se sepne a vypne se az pri 26°C
zdroj je trafo od routeru:
imput 230V 150mA
output 12V-1200mA
v nouzi bych koupil i jinej zdroj
soucasny zapojeni je s comparatorem, a je to schovany v pixle od kindervajicku, delal mi to kamos
ma to tam regulaci teploty pomoci promennyho odporu, ale tedka to nejak nefunguje (at s nim tocim jak tocim vetraky jedou nonstop, predtim se furt spinaly a vypinaly), v loni to jelo cely kleto jen na konci mi to parkrat vychladilo akva na 20°C, ale to pak stacilo na den dva nechat odpocinout a pak to fungovalo...
asi by to chtelo dat do lepsi krabicky s lepsim chlazenim.... v kanclu mivame pres 33°C
Jen bych chtěl připomenout těm, co nemají větráky na chlazení - při vyšší teplotě je dobré alespoň vzduchovat.
Ještě bych doplnil napřed kup ventilátory a podívej se kolik odebírají mA a podle toho kup zdroj ať se nestane že ti zdroj po týdnu shoří

Taky jsem neměl kryt tak jsem skla odsunul na šířku ventilátoru a foukal. Za hoďku byl výsledek znát
Dva vetraky mas za padesat, 12V pulzni zdroj do zdi neco pres stovku, i s par sroubky a draty k vetraku je to cele za 200Kc... zbytek uz je jen o lenosti si udelat cas

.
Jasně,teorii znám,je to uvést v praxi

Vetraky jsem mel na akvarku namontovane dva, jeden sal vzduch pod dekl na jednom konci, druhy ho vyfukoval na druhem. Jednak to odvadi vlhkost, takze napomaha odparovani (coz vodu ochlazuje) a druhak to odvadi i teplo od osvetleni. Vliv ma take cereni hladiny, vetsi povrch pochopitelne take napomaha lepsimu odparovani vody.
Né,jasně že né,já se chtěl dostat aspoň na 18,což se povedlo.A petky střídám na mrazáku.
To je možný,ale já nemoh(a nechtěl)nechat otevřený akva a zaplej ventilátor přes noc když sem v práci

co by jsi čekal?

že to skočí rovnou na 20°C po hodině?

hodil si lahev 2litrovou do ledničky z 27°C to schladit na nějakých 15°C? je tam 3-5hodin a teprve je poživatelná
Je to sice pomalejší .. ale stálejší .. v poledne to zázrak neudělá,ale když to necháte přes noc a pak pokračovat přes den ... tak to přes noc sleze a přes den pak krásně drží

Ale udělat z plexi třeba zadní kr.sklo a do něj ty ventilátory-to už by bylo jiný kafe-dobrej nápad.Jenomže od zítřka se má už ochladit,takže to nestihnu-snad pro příští vedra

Já to s tim stolním ventilátorem zkoušel,ale teplota šla dolu jen o jedinou desetinu(za cca půl hodiny).
Udelej nastavitelny pulsni zdroj, jednoduse a levne:
www.gme.cz/…
a mas po problemech s chlazenim...
Kdo by chtel hodne levne 12V vetraky, ted jsou ve vyprodeji za neco malo pres dvacku:
www.gme.cz/…
EDIT: Inspirace pro stavbu pulsniho zdroje je zde:
robodoupe.cz/…
Vystupni napeti se da samozrejme zmenit, vypocet je tam uveden, jen pri 12V vystupu pozor na kondenzator 1000u/10V, musi byt pochopitelne na vyssi napeti nez 12V (idealne 25V a vice) a zaroven low ESR.
tak ventilatory.... rada malejch ventilatoru namontovany na pruh plexiskla... u zadni steny (odsune se o kousek kryci sklo) a nechas skviru u predniho skla.....
da se to ridit i pomoci termistoru... darilo se mi to srazet o cca 4-6 stupnu, ale mam to tedka nejaky posahany... podcenil jsem chlazeni vykonovyho trandaku a asi je "prorazenej"
skla vyndej dej k tomu stojanový větrák klidně jak používáte doma na vytvoření větru. jde o to aby pronikal kolem hladiny vzduch tím jak to je voda tak se začne odpařovat a jak se odpařuje tak se chladí. zákon fyziky funguje vždy.

Tohle já bohužel použít nemůžu,nemám kryt,jen posuvná skla

Asi tak nejlepší řešení..
Ventilátory s počítače jsou též dobrá věc. Dokáží akva pěkně schladit i o 5 stupňů. Já jsem to používal minulý rok na 250l akva a teplota se s větráky držela na 25-26°. Nyní už ventilátory nepoužívám mám klimatizaci takže teď už vysoké teploty eliminuju tímto
Přesně tak máme situovaný byt a dnes jsme se dostali v bytě nad 25°C poprvé co začala vedra....
Jo jo, me Ramirezky si nestezovaly, pri 29°C proste jen zase nakladly jikry

.
0 20.06.2013 17:18 jitkaS –
Re: Bin Asi nežiješ v podkroví s oknama na jižní stranu

0 20.06.2013 15:35 laKatos Léto a parné dny mají pro někoho své výhody. Aspoň nemusíte v akváriu topit. Nyní nám slabých 24stupňu a to chci chovat tercovce
No jo, to mě ani nenapadlo to zapnout nonstop. Uvidím, když se to dostane ke 30, tak to zkusím a určitě to něco srazí dolů, ale ryby jsou držáci, ty jentak něco nerozhodí

Navíc už jsou zase trošku větší a žravější

0 20.06.2013 12:42 jitkaS Protože mi císařky už začínaly tak divně plavat, spíše ležet u dna u bublifuku. Zapojila jsem jim malý závěsný filtr naplněný ledem, proud docela čeří hladinu. A jak najednou ožili, hlavně kolem filtru. Jinak jsem docela potěšena, že skaláry, t. ohnivé, t. vláknoploutvé, parmičky purpurové, duhové, perle´tové , razbory hengeli i espe- voda 32 bez změn chování. Čichavci, t. citronová - voda 32 zvýšená sexuální aktivita. Jen ty T císařské a já to v tom vedru nějak nezvládáme.

A co za a pod kořeny? nebude tam nános? Jinak koukal sem na fotky, krásní kančíci i akarky.

Já mám na slabší polovině vody než ty ten ventilátor zapnutý nonstop (ale je to ten velký ze starého zdroje na 12 V)přes noc když je chladnějc, voda se ochladí a přes den ten větrák hodně spomalí ohřívání
(romant, pardon za OT všim sem si že píšeš až sem to odeslal..)
Pokud voda nesmrdí, jako starej rybník, tak je ten odér normální a je přítomen u všech správně fungujících nádrží.

P.S. Už to prosím dál nerozebírejme, ať se debata zbytečně neposouvá někam jinam, mimo smysl vlákna.

Pokud ti voda začíná smrdět ,tak odkal dno ,vyměň vodu a vyčisti filtr.
Sám mám celý rok 27-28°C a voda nesmrdí.
Pouze taková ta krásná vůně tropické řeky

každý týden při výměně vody vezmu povrchové nečistoty a tak jednou za měsíc ten písek properu víc. Jinak nikde nic v písku nehnije, je pořád hezky bíložlutý.
Jak často odkaluješ? Reaguju na to že ti při vyšší teplotě voda začíná být cítit... V prezentaci to nějak není napsané..

kazdopadne to zkusim...

...uz je v mrazaku

)
0 20.06.2013 11:50
Vstrom [82] - Malawi My jsme taky v paneláku, okna, kde je akvárko jsou na sever. V bytě teď máme necelých 29, okna zavřená, na jižní straně zatažené stříbrné žaluzie. Ale je tady tepleji asi proto, že už tři dny jsme měli dokořán 24hod denně, takže se to tady asi vyhřálo. Teplota vody v akváriu je 28. Co se týče chlazení, používám dva 90mm PC větráky, které jedou na 6V. SVítím led rampou (už jen jednou, protože kytky mi stejně nejdou). Jediné co poslední týden pozoruji, že když nadzvednu kryt u akvária, je cítit voda, to předtím nebyla. Vodu měním 1/4 týdně (akvárko má asi 300L). Pokud voda stoupne ke 30, zapnu větráky naplno.
na kolik to vytápíš??

(oprava už sem koukal na kolik
Teď sem byl kontrolovat teploty (dal sem na akvárko ventilátor ze starého PC zdroje aby foukal na hladinu).
V místnosti nádherných 31 °C

, v akvárku 25.5 °C, a to sem nedával ledík a svítím na max

Jo jo.
Někdo sice brečí ,ale já jsem za to teplo rád.
Vytápět všechny nádrže co mám doma není sranda

no, pokut už budu nucen koupit klímu na akva

udělám si zrovna větší a Reef

Někdy s tím mořem začít musím

taky sem konečně vypnul topení

i když posledni dobou sem perleťovkám držel 26st abych jim mírnil hormony. teď tam bude asi živo

To s tím proudem je staré osvědčené řešení,jen má tu nevýhodu,že Ti vyfučí z vody céočko.
To Tě určitě Roman/Romant/ pochválí

.Tou mraženou PETkou to určitě ještě srazíš,protože i těch 29-30°C není sice ještě kalamita,ale na těch 27-28°C by to bylo lepší.Jde o to,že ta PETka Ti schlazuje vodu postupně,kdežto ta výměna je skokovější.U mě teplota obou MIXXXů cca.27.5°C./chlazení 2x2l PET/.
njn 54l

to jde, to není problém

, já vyměnil dva kýble, asi 30 l a není to vůbec znát, teplota klesla o jeden stupeň... a druhá věc, že nejsem každý den doma...
tak to jo, nejde nam v praci klima a meli jsme vcera v kanclu skoro 36 stupnu. proto sem se ptal. doma mame okna, ze nam tam taky sviti cely den. takze u me honit vzduch do akva z mistnosti je nesmysl.
dekuju!ja prave do meho 54l menim uz treti den 10l studenou vodu-ne ledovou.....rybky v pohode a dokonce mi roste sesilliflora coz mi vubec nesla....mam tam ted 29-30 stupnu!
proc neni vymena vody dobry napad?myslim tim studenou vodu,ne ledovou
Částečně to už vydesinfikuje mráz v ledničce,takže žádný strach

Vyzkoušeno,odzkoušeno

Když něco dávám do akvária tak to nikdy nevyvařuji

nebo ruce si taky vyvařuješ před tím než je dáš do akvárka?
Pokud se ta láhev normálka opláchne od zjevných event. nečistot tak je to na pohodu.

P.S. s tím vyvářením kamenů a kořenů to nebude zase tak horké, přecijenom akvárium není sterilní prostředí.

nevím,co bys s tou petkou předtím musela dělat,aby byla pro akva nebezpečná..takže nevadí..navíc ten mrazák ji částečně sterilizuje
Já mám ten větráček obráceně, teplý vzduch z krytu vyhání ven a teplotu vody mám 28°C
zeptam se..ta PET lahve neskodi kdyz to vlastne neni "sterilizovane"myslim jako ze treba kameny se predem vyvari atd..tohle ne-jestli se nemuze nic stat?
a kolik stupnu mas v mistnosti?
No já nebyl od neděle doma a včera už bylo v akva 33 stupňů, tak jsem vyvětral a vyměnil část vody, dnes mám už 31 stupňů, tak jsem dal zase vodu a chladím už petky s ledem. Přemýšlel jsem o větráku, ale nechce se mi ho natrvalo instalovat do krytu, na výběr jich mám hodně, něco tu mladému zbylo po experimentování s PC. Tak mi to nedalo, sebral jsem jeden větrák, pájku, starou nabíječku a je hotovo, nebudu ale dávat natrvalo do krytu, tak uvidíme, jestli bue mít nějaký vliv, foukám teda vzduch z místnosti do akva...
Ani nechci vědět, kolik taková sranda stojí. A účinnost bude naprosto stejná, jako ten můj větráček v krytu, co jsem vyhrabal zapomenutý v šuplíku..
Zrovna tam mám Crystal red s vajíčkama ... už du mrazit vodu v petce dneska to vypadá zas na 30

záleží co máš za krevetky..neocaridiny to zvládnou,ale caridiny nemusí
Lidi nevadí krevetkám výkyvy teplot?? ráno mají 26-27 k večeru i 29-30

... mám začít chladit nebo to v klidu zvládnou těch pár dní?
Třebas JBL vyrábí tohle:
www.jbl.de/…
Otázka je cena versus účinnost.
další možnost se zakopat nebo používat k obývání jen sklep

0 20.06.2013 06:57 jitkaS Tak to máš ještě dobré. Já měla v místnosti včera 36 a v akva i přes zmraženou petku teploměr na maximum =30. Jestli taková tendence léta bude pokračovat i v dalších letech asi budeme muset pořešit klimošku(netuším kam ji dáme), nebo se odstěhovat.
Mno v místnosti s akvárkem mám sice něco kolem 31 °C, ale v akva se mi to drží na 27 °C. Kdyby to šlo výš, mám nachystané 2 půllitry od kofči s ledem v mrazáku, aby se to dalo střídat.

no my s mamkou máme na poledne zhasnuté světlo otevřené dekly a ve velkém akva vyndám z 600 l cca 100 l vody a během dne tam dávám kýbl trochu vlažnější vody a voda se mi drží na 27 stupních
Mě to při velký teplech - vedrech lítá i nad 30. Řeším to petkama se zmrzlou vodou a nebo to neřeším. Naštěstí nemám rybky, které by to nezvládly.. Alespoň se mi nestalo, že by to někoho zabilo..
Edit. Úplně jsem zapomněl na větráček v krytu. Ten teplotu srazí o pár stupňů.
Jak řešíte teplotu vody při takovémhle počasí? V akvarku mám cca 30°

ja to resim tak, ze do akva vlozim petlahev se zmrzlou vodou.....a takhle kazdy den
Dobrý den všem.
Jak v těchto, ale i v jiných dnes co nejjednodušeji ochladit akvárium.
Teplota se mi drží na28,5-29 stupňů. Měnit kus vody každý den není dobrýnápad, tak mi prosím poraďte.
Vházením kostek ledu to rybám neublíží?
Díky moc
Já napájení sdílím s 9V pro ledky. Sice to hučí, ale jen přes den.
Ze začátku jsem tomu nevěřil, že větráček z PC něco zmůže ale byl jsem mile překvapen. Taky bydlím v panéláku a přes léto i když jsou delší dobu vedra dokážu udržet teplotu vody na cca 28-29°C což ryby zvládnou. Pokud venku nejsou třicítky tak se teplota drží cca na 25°C. Jen pro úplnost používám jen jeden větráček který je navíc napojen na nabíječku od mobilu takže ani zdaleka neběží na plný výkon.
Já do krytů nainsaloval vetráčky a přes den tam profukuje vzduch z místnosti. Topítko mám téměř celoročně vypnuté. To vytopí světla až až a v akva mám ráno 23°C a k večeru to leze 24,7°C. V mísnosti je mezi 23-25°C podle dne. Doufám, že v létě to udržím do 28°C. Možná budu muset vypnout nějaké světla nebo nevím.
Tohle je těžké ... panelák, 2+1, okna na tři strany. Teď jsou skoro dvě v noci - venku okolo 15 stupňů, přes den o moc větší pařák nebyl. Ale doma mám skoro 25 a v akváriu skoro 26 (topítko topí na 25). Radiátory vypnuté - stejně netopily. Skoro mi vrtá hlavou, jak chovat rybky s doporučenou teplotou okolo 24. To bez extra chlazení prostě není možné. Když tak nad tím přemýšlím, v létě třicet stupňů nebude žádná velká míra ...
j0hny napsal:Ja osobne velmi rad zaspavam pri teplote vzduchu okolo 18-20 stupnov, po usi zabaleny v perine. V lete to ale neni mozne, aj ked mavame chladne noci.
No, tak mi poraď, jak mám asi zjistit, kolik mi to žere, hm?
já věděl že budeš mlžit

To nezjistím... mám doma na elektriku komplet všechno, ale uvidím, jak se změnila spotřeba oproti loňsku.
napiš kolik kolik kolik tě to stoji
2700 je výkon, ne příkon

A když to na jaře a na podzim zapnu na topení místo přímotopu, tak celkově ještě ušetřím

Technické parametry:
Příkon chlazení: 840 W
Výkon chlazení: 2700 W
Faktor chlazení EER: 3,21
Objem proudícího vzduchu (vysoká/střední/nízká rychlost ventilátoru):
450/400/320 m3/h
Aplikovatelný prostor: 14.21 m2 to je tem sencor
Je to různé,ale myslím,že do 2000W by to mělo být.Samozřejmě to nechladí 100%času.
jakou to má spotřebu taková klima

Tak si nechej otevřené dveře,jdi ven a až se vrátíš,tak tam nebude ani klimoška a ani ryby

A stejně tam bude jako v peci

Bohužial podkrovný mezonetový byt sa tak lahko vychladiť nedá,hlavne horné poschodie

Ja idem do tej klímy tento rok tiež.pozeral som teraz cenu tej tvojej a na SK stojí cca.320eur.Mne stačí aj model SAC 0910C ten je bez kúrenia na na SK stojí cca.255eur,ale musím pozrieť v Hornbachu na nejakú akciu
Už konečně jsem doma,v naší krásné, milované vlasti,tak si to určitě pohlídám!!
Doporučuju pohlídat si akce, fakt to stojí za to a během konce března a dubna bývají dobré ceny... logicky by měly být ještě lepší po sezóně, ale bohužel, u nás už v hlavní sezóně klimatizaci neseženeš, takže výprodeje nejsou. Jestli narazím na podobnou akci jako loni, tak si koupím ještě jednu do druhého pokoje a to by mi mohlo vychladit celý byt.
Každopádně,letos už budu chytřejší a jdu do klimatizace taky

Taky mě to spíš napadalo. Ještě uvidím jestli tam dostanu 60x60mm nebo tam budu muset umístit 40x40mm. Jak budu dělat údržbu tak to tam navrtám a potom poreferuju. Napájení bude spoučasně s ledkama.
Loni v dubnu měli klasickou dvoudílnou klimatizaci Sencor v akci v Hornbachu za 4.800,-Kč (+-), měl jsem ji v rukou, ale nakonec nekoupil... pak jsem ji koupil v létě za necelých 11.000,-Kč. Je docela tichá a hlavně funguje i jako tepelné čerpadlo, takže na jaře a na podzim vypnu přímotop a používám klimošku na topení, je to o nějakých 70% levnější.
Jo, a s tím fukárkem souhlasím s jamajcanem, lepší je foukat vzduch dovnitř právě kvůli vlhkosti, která by ti v případě odsávání zkracovala podstatně život ventilátorku.
To až tak není.Musel by jsi mít synchronizovány oba ventilátory a to je pro tak malý prostor zbytečné.Tohle řešení se spíše používá pro hermeticky uzavřené prostory,což kryt akva.není.Z důvodu menšího opotřebení el.motorku a vrtule vent./vlhkost/,preferuji foukat směrem do akvária.
ideální by bylo jedním foukat studený vzduch dovnitř a druhým ten teplý vzduch ven..stejně jako to funguje u PC
v Tvém případě bych asi foukal jen ven
Myslíš tu mobilní klimošku nebo dvoudílnou s aktivní jednotkou venku? Máme v plánu domů tu dvoudílnou a tam to vychází jaksi dražší.
A teď druhý dotaz. I v zimních měsících mám v akva 24-25°C, přestože netopím a některé rybičky by určtitě radši teplotu tak o dva stupně nižší. Mám tu nachystané ventilátory, ale ve stávajících krytech mám misto po obvodě jen na jeden. Vzduch by cirkuloval výřezem na techniku, tam je prostoru dost, ale o co jde. Mám foukat do prostoru pod krytem nebo odsávat vzduch?
Vřele doporučuji klimatizaci místnosti. Když si ji koupíš teď, dáš za ni okolo 5.000,-Kč a budeš mít u rybiček pohodu, v letních horkých dnech si tam i ty pěkně odpočineš... Já ji měl loni v ruce zhruba v tuhle dobu v Hornbachu.... ale řekl jsem si, že to není tak nutné, a pak jsem ji v červnu kupoval za dvojnásobnou cenu, protože jsem potřeboval odjet a nechtěl jsem uvařit všechny rybky a krevetky... ale kdybych se po zkušenostech z loňského léta měl rozhodovat znova, šel bych do ní zas a klidně i za těch 11.000,-Kč.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 55014x