Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

3D pozadí z plechu

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Pozadí 

3D pozadí z plechu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 17:44 PPro Re: Jirkaj77
Kdysi jsem dělal něco podobného, foto bohužel nemám. Jen materiál byl jiný. Koupil jsem v papírnictví plastové linkované podložky. Je to taková ta tenká podložka z bílé umělé hmoty (A4), na které jsou černé linky a dává se ve škole do sešitu bez linek. Materiál je podle mne neextrudovaný a nepěněný polystyrén. Slepil jsem z nich dostatečnou plochu (překryvem podložek cca 1 cm). Stačí potřít kraj něčím, co je leptá a položit na sebe. Nutno větrat. Když jsem měl potřebnou plochu začal jsem povrch tvarovat. Větší prohlubně jsem protlačoval rozehřátou žárovkou, nahříval a prsty jsem to vytahoval. Zkoušel jsem i položit na zajímavý kámen a vyklepávat kladívkem. Nakonec jsem ten plastový povrch zdeformoval jak jsem potřeboval. Je do jisté míry trochu plastický, při větším zatížení zastudena ale praská. Je možno ale cokoli opravit záplatou. Krásně se to stříhá nůžkama na potřebnou velikost. Na konec jsem natřel vrstvou lepidla vlastní výroby (plexisklo rozpůštěné v chloroformu. Větrat!!!)a posypal pískem, celé opět přetřel rozuštěným plexisklem, do terého jsem pro natónování do tmava rozmíchal černý pigment (jsou to vlastně saze, prodávané jako černý pigment pro malíře). Bylo to lehké, neplavalo to jako klasický polystyrén. Vypadalo to docela dobře, krásně lehoučké, s vodou to nic nedělalo. Jediný problém je, že pod takovýmto pozadím je vlastně mrtvý prostor, kde se může hromadit nečistota. Třeba by to šlo ale udělat tak, že by za pozadím byl filtr...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2007 12:39 Muž Horác [3942] Re: Zikyc
Kyselina octová se uvolňuje pouze při vulkanizaci (tj. "schnutí") silikonového kaučuku. Ten je po skončení tohoto procesu chemicky dokonale inertní. Koroze jím způsobené bych se rozhodně nebál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2007 22:25 Jirkaj77 Re: Štěpán
Ta hodinová fyzická práce mě neunavila,jde to docela rychle.Členitost je dostatečná,dokonce jsem to musel na některých místech rovnat zpět,myslím že to imituje čedičovou stěnu docela dobře.Uznávám,že to skákání na kusu plechu tone je trochu trapný,ale stojí to za to.Co se týče kopyta, tak na seriovou výrobu určitě dobrý,ale tohle je obyčejný český samodomo.Fotky mě mrzí,jen teď jedeme na dovolenou a desky na paludarium nemám ještě ani doma.To potrvá.Jak jsem říkal:je to spíše alternativa pro toho kdo má radši práci s pevným materiálem.Silikon se dá otřít,ale epoxid to není na moji trpělivost,modelář ze mě asi nebude :-) .Ta kyselá rekce silikonu mě trápila také,nejsem chemik ,ale silikon obsahuje kyselinu octovou.Ta po zaschnutí už s oklím nereaguje,nevím přesně proč se tam dává.Silikon přeci pH vody neovlivní,alespoň jsem se o tom v žádném příspěvku o pozadí sypaném do sil.nedočetl.To je jeden důvod.A druhý-Silikon je vodotěsný a kyslík je vázaný ve vodě.Bez kyslíku oxidace(koroze) nemůže probíhat.Ale rád se v chmii ohledně tohodle něco dovím,tak klidně pište.Užijte si víkend,ja jdu zítra makat. sad Zatím.Jirka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2007 20:38 Muž zikyc [79] - SumciRe: Jirkaj77
je to stoprocentní ta koroze?? silikon je kyselej a to železu zrovna neprospívá, takže aby ti to pod silikonem nezrezlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2007 20:23 Muž wladys [291] - CichlidyRe: Jirkaj77
....zajímavé počtení,ale baz výsledného fota,zbytečná práce. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2007 20:13 Muž filipsi [1295] Re: Jirka77
Prilis draha zalezitost, lisovat to ve velkem z plechu, jeste k tomu nerez. Kdyz uz takove pozadi, tak vakuovat z plastovych folii, jeste lepe laminovane z "odpadnich" materialu, kdyz uz by se do toho chtel nekdo poustet.
Posli obrazek vysledku, jsme vsichni zvedavi. (jo a tvarovani 0.8 ocel plechu rukou bych chtel docela videt, ohnout to jo, ale tvarovat?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2007 19:27 Gall Re: Jirkaj77
Docela zajímavé, ale rád bych to viděl. Ta fotka je potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2007 17:47 Štěpán Re: Jirka77
Chtělo by to fotku výsledku...
Z polystyrenu se dají dělat tvary, které by z plechu byly neúměrně náročné a na koleni nerealizovatelné. Na druhou stranu, pokud by někdo udělal tu formu na lisování (jmenuje se to raznice?) a pozadí lisoval z nerezového plechu ... proč by ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2007 17:35 Jirkaj77 – 3D pozadí jinak
Zdravím.Také jsem dlouho řešil,jaké použít pozadí do akvaria.Extrud.polys.,ani pěna mi moc nevyhovují,zabírají moc prostoru(vody)a bojím se jejich snahy dostat se na hladinu,v horším případě i se sklem,bydlím v pátém patře,nechci všem malovat byty.Řešení jsem našel vlastně náhodou a je spíše pro ty,co raději pracují s pevným materialem,mají dílnu,nebo možnost pracovat s plechem.Nápad přišel náhodou,když jsem vyhazoval zmuchlaný alobal,který po roztažení vypadal tvarově velice zajímavě a připomínal povrch skály.S alobalem jsem udělal několik pokusů,ale pro malou pevnost jsem raději sáhl po obyčejném ocelovém plechu tlouštky 0,8 mm,který se dá velice dobře tvarovat i rukou.Postup je velice snadný , když sečtu čas věnovaný výrobě,dá se to zvládnout v pohodě za odpoledne: Z plechu 0,8 jsem vystřihl plát přibližně o 10% větší než je potřebný rozměr zadní stěny akva a začal ho ničit dupáním přes kolej,ohýbaním a rovnáním i kladivem a připadal si jak blázen,normálně plech na lokomotivy rovnám.Ale chce to vydržet,je to nejtěžší část práce.Cca po hodině tělocviku byl patrný docela dobrý výsledek,množství nerovností závisí na trpělivosti.Pak jsem přebytečný plech ostříhl přesně na rozměr zadní stěny,na výšku o pět cm méně,pro hadici sání filtru a udělal dvě větší prohlubně přes kulatinu a obě boční stěny vyklepal do roviny,aby přilnuli ke sklu.Horní být rovná nemusí,ani by to nevypadalo přirozeně,její konec je nad vodou a spodní v písku,tak se za to nic nedostane.Vyzkoušel jsem to nanečisto,vzdálenost od skla volíte sešlápnutím.Hotové jsem to umyl dokonale lihem a zbytek je známý příběh o akvasilikonu.Nejprve jsem v chirurg.rukavicich prsty natřel zadní část,tam se nebude nic sypat a pak přední a sypal jí jemnou drtí z břidlice.Dělal jsem to černým silikonem,když se to trochu odrolí, nebude to vydět.Důležité je ,aby silikon byl 100% všude,aby nedošlo ke korozi.Material kterým to posypete a jak je na vás.Jako poslední jsem natíral dukladně hranu pozadí kolem dokola.Po třídením zaschnutí pozadí umístíme na špalíčky polyst.5 cm vyské,přilepené ke dnu a boky přilepíme ke sklu,hadici sání filtru protahneme pod pozadím a sypeme písek dna a je hotovo.Ve vodě to vypadá velice přirozeně a neonky na tmavém pozadí si umí představit každý.Tehle návod je upravitelný podle potřeby a zručnosti každého akvaristy,např. za pozadí umístnit filtr a jinou techniku(já mám vše ve filtru mimo akva. a uvitř není vidět vůbec žadná technika,což byl jeden z mých základních požadavků).Zatím jsem přišel na dvě nevýhody tohoto výrobku-zvýšená spotřeba silikonu,je potřeba ho nanést z obou stran.Já spotřeboval na pozadí 110*50cm pět tub za cca 600 Kč,což je nepatrně víc než pozadí z PU pěny a epoxidu.A druhá ,že není asi příliš vhodné pro africke cichlidy,nedají se v něm zbudovat úkryty.Pokud budete pracovat se silikonem opravdu pečlivě,není třeba se bát koroze plechu pod silikonem.Pogumované nátěry jsou poměrně stará technologie a patří k nejúčinějším proti korozi.Ikdyby došlo k mechanickému poškození,silikon má snahu se stahnout do původního tvaru a zavřít vodě cestu a i při nepatrné skulince by trvalo roky než by se koroze projevila změnou tvaru a o ovlivnění kvality vody oxidy železa nelze mluvit,to by musel být odhalený velký kus plechu a žádná jiná látka se uvolnit nemůže.Životnost je předmětem diskuse,ale při poctivé práci je určitě vyšší než deset let,bez ohrožení zdraví ryb.Tento návod berte jen jako jednu z možností ,jak si levně,rychle a pro ryby i akvarium bezpečně pořídit pozadí.Jistě ho lze technologicky i materialově vylepšit,proto ho dávám sem a rád budu řešit připomínky spolu s vámi.Promiňte ,že není foto,akvarium bude součastí velkého paludaria a bude to ještě chvíli trvat,pak to nafotím a pošlu.Přeji trpělivost při výrobě. Jirka.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 3353x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3450-3d-pozadi-z-plechu