Aponogeton - pěstování
Taky pořád hledám nějaké nové info a zaujalo mě toto.
barrreport.com/…
Dále mě zaujal názor odborníka tady
biotopeaquariumproject.com/…
Z vlastní zkušenosti mám vypozorované, že dokud jsem se nesnažil opylovat rostlinu štětečkem, kvetla skoro pořád. Ale po mých pokusech přestala na delší dobu kvést. Rostla pořád pěkně, ale nechtělo se jí kvést.
Kdysi jsem po tom pátral a někde jsem četl že už to nejsou původní rostliny ale kříženci a proto vydrží tak dlouho. Rataj totiž píše že nezná nikoho komu by přežil. Od té doby ale uteklo dost let.
Já ji mám něco přes 3 roky a jede opravdu bez pauzy. Mě spíše zaujalo, co je tady napsáno v atlasu
Charakteristika: Úspěšné byly také pokusy o emerzní pěstování. Zde však zůstávají listy podstatně menší, posazené na krátké pevné lodyze a netvoří žádné mřížkování.
Zkusím ještě něco pohledat, ale jestli nic nenajdu, tak to budu muset asi vyzkoušet sám.
Tak spíš je to o tom že potřebuje přestávku kdy se zřejmě zatáhne do hlízy.
Starší reakce
Starší reakce
Odstřihnutý stvol odkvétávajícího Aponogetonu, délka přes 90cm.Máte někdo zkušenost, jestli může v jednom vegetační cyklu znovu kvést?
Starší reakce
Starší reakce
Aktualizuj si prezentaci ať víme co je to za druh. Hodně se píše že jsou samosprašný, ale už jsem narazil na stránky kde říkají opak.
Zdavím.Moj Aponogeton zasa pušta kvet,ale ako vždy zasa vyschýna a nemá žiadne semená.Aj som ho štetcom opelil.Pri opelovaní sa aj trochu prášilo z tých kvetou.
Ale neviem kde je problém,prečo nemá semená?Tak je to už asi po desáté.
Starší reakce
Tak vypadá že nechcípne další květ na hladině. Aponogeton henkelianus (madagascariensis)
Starší reakce
Starší reakce
Starší reakce
rybicky.net/fotogalerie.php…
Madagaskar kvete defakto v kuse už asi rok s nepatrnymi přestávkami. Rozte z písku a když strada, projeví se to na velikosti listů i jejich struktuře. Při nedostatku živin je nedomrdlej, už jsem se obával jeden čas, že bude chtít odpočinek, ale vypadá, že se dá udržet trvale. Jeden semenacek se mi podařilo zaznamenat, ale bohužel ho zlikvidoval život v akváriu. Jsou děsně titerne a vyžadují péči v rukavickach.
Opakuju: Máte někdo zkušenost s A. boivinianus? Jestli potřebuje vegetační klid nebo nepotřebuje?
Mému už nějakou dobu nestačí výška 50 cm:
rybicky.net/fotogalerie.php… a na rozdíl od A. ulvaeus, který už pět měsíců leží v chladničce, stále nejeví ochotu zimovat.
Starší reakce
Moje aponogetony crispusy furt rostou. Našel jsem mezitím u Rataje poznámku, že aktuálně pěstované crispusy jsou často hybridy, které nepotřebují zimní klid. Konzultoval jsem tady
www.akva.sk/… a vypadá, že je tomu tak.
Jiný druh: A. boivinianus. Když jsem ho strkal do akvária, byl asi 15 cm velký. Taková rostlinka, kterou jsem strčil do poloviny akvária, ať na ni vidím. Dnes vypadá ta mrcha takhle:
rybicky.net/fotogalerie.php… a ani po roce se netváří, že by chtěla relaxovat. Máte někdo podobnou zkušenost, že by tento druh nežádal vegetační klid?
Starší reakce
Mam kvet ad aponogetonu a zatial prikritý flasou.Co odporucate,mám ho už odkriť alebo ko nechať zakritý aby sa nevysusil.
Pripadne je potrebné pridať osvetlenie ku kvetu?
A kedy ho vlastne treba opeliť až keď bude do fialova?
Starší reakce
Tak nevím, asi ho nechám, kde je a uvidím. On tehdy skoro žádnou hlízu neměl, tak počkám, jestli se časem nezačne zatahovat sám. Zatím na to nevypadá.
Mám dva kusy, každý jinde asi půl roku a mohu říci, že je to dost vytrvale vypadající rostlina. Jeden se snažil před pěti měsíci kvést, ale nakonec to vzdal a má jen listy. Že by chtěli zimovat, nepozoruju. Čímž neříkám, že nezimují.
P.S. Když se na odpočinek chystal můj A. ulvaceus, vypadal z velké bohaté rostliny finálně takhle:
rybicky.net/fotogalerie.php… Ahoj, máte někdo zkušenost s emerzním pěstováním Aponogetonu crispus? Koupila jsem si v květnu na burze submerzní rostlinu a zasadila ji do akvária. Jenže se jí příliš nedařilo, tak jsem ji ve snaze o záchranu přesadila do "vázy" - nádoba cca 30 cm vysoká a postavila to na okno. Jenže on přešel na submerz
je z něj teď takový neobvyklý leknín. Co teď? Jak poznám, kdy potřebuje hlíza odpočinek? Nebo ho mám vrátit zpátky do akvária a doufat, že se zase vrátí k submerznímu životu?
Starší reakce
Ahoj,
já tento Aponogeton mám taky,semena a následně i rostlinky se mi podařilo vypěstovat,jen to chce mít trpělivost.Mě se osvědčilo květ zakrýt plastovým kelímkem,pak se nevysuší.
Ja mam madagascariensis.A tak velmi som sa tesil ze ho opelim.No nic,opelim nieco ine
Jaký konkrétně aponogeton máš? Já mám například ulvaceus a už mi leze na nervy, jak furt kvete
. Už asi desátý květní klas. Je totiž cizosprašný, jedna rostlina nestačí a tak semena nemám, ani kdybych chtěl.
P.S. Kvete mi takto:
rybicky.net/fotogalerie.php… Určitě, ale může to dopadnout stejně, vysuší ho osvětlení. Nevím ale jestli bude stačit jen jeden květ. Určitě ale budeš muset štětečkem opilovat.
No mal si pravdu k hladine dorazil
dokonca 5 cm nad hladinu,ale zacal vysichať.A ja som si uz brúsil zuby,že ho rozmnožím,tešil som sa na semená
.Co sa stalo?Bude ďalší?
Starší reakce
K hladině určitě dorazí není to anubias aby kvetl pod vodou.
Zdravim.Tu ste uz dlho nepisaly,co uz nepestujete Aponogeton?
.Ja len tolko ze moj zacina vyhanat kvet,ale ku hladine to ma este 35-40cm.Ake mate skusenosti,dorazi to ku hladine aby som ho mohol opeliť?
Starší reakce
Zdravím, obnovuji starší diskuzi - jak to dopadlo s opylováním?
Mám A.ulvaceus ani ne dva týdny a roste jak blázen a vyhání ke květu...
Ještě jeden dotaz - když listy dosáhnou hladiny, mají tendenci vylézat ven? Zkracujete je nějak? Tempo růstu mě trochu zaskočilo
Ale rostlinka je to nádherná!
Starší reakce
Starší reakce
Tak uvidíme, ještě jsme neměl čas to přelouskat, určitě to bude zajímavé čtení.
no Rataj o tom pise ze to zalezi skvor na podmienkach - teda ci sa semena vytvoria alebo nie...
No semtex má částečně pravdu v tom, že je z brněnské burzy, koupil jsem ho od 1proaqua.cz na poslední burze jako cibulku.
Jinak mám jen jeden, ale zkusím, je tam už něco co vypadá jako semena. Za pokus nic nedám.
Nám taky loni kvetl, ale opylení vlastním pylem nepomohlo.
I pan Pechman je opyluje pylem z jiného A. ulvacea.
A pokud jde o samosprašnost, tak co se pamatuji ze základky je, že rostlina se opyluje vlastním pylem.
A cizosprašnost by měla být opylená pylem z jiné rostliny stejného druhu.
Pokud se pletu nekamenujte mě. Už je to 25 let a to jeden hodně zapomene.
Rataj pise...
"Aponogetony jsou cizosprasne i samosprasne...mohou se opylovat jak vlastnim,tak cizim pylem tehoz i jineho bot.druhu"
Pokud jej máš z Brněnské burzy od pana Jiřího Pechmana, tak ten je má ze semínek...
ale obávám se, že budeš muset mít dvě kvetoucí rostlinky.....
...no v atlase sa pise ze "Klíčí hned"
toto je dobra sprava...-lebo na echinace cakas 2-3 mesiace a nevies ci "vobec" vyklicia...
Ahoj, nechci zakládat nové téma, ale tohle je o ulvaceusu, ale o kvetení.
takže chci se zeptat, jestli je možné získat z tohoto aponogetonu semena, mám pouze 1ks a po 3 týdnech vyhnal tolik listů a kvete (zatím 1 stvol a cca do 3 dnů čekám rozkvetení i druhého stvolu). Opylit ho musím vzájemně štětečkem, to jsem zjistil. Květ jsem vytáhl mezírkou mezi krycími skly takže sběr semen taky nebude problém-až dozrají, odpadnou.
Ale už jsem nikde nenašel (v češtině) jak tyto semena sázet a jaká je úspěšnost? Nekamenujte mě, chtěl bych se o to aspoň pokusit, i když mi ještě nikdy v životě nekvetl ani jednoduchý echinodor (až teď ozelot, už má stvol u hladiny).
Díky za rady.
Petr
Starší reakce
Díky za radu. doufám že nebude vadit že jsem aponogethon nevytáhl na dobu klidu z akva, ale zase jestli je vhodné je vytahovat když dochází k zaplísnění cibulek. A také když je tam klíček to znamená že bude brzy kvést?
Zasadit do substrátu tak, aby částečně koukala i ta hlíza. Je vhodné přidat pod hlízu kuličku/tabletu hnojiva do dna.
Ve starém akva jsem měl tuto rostlinku pak ztratil listy a já nějak nenašel hlízku a vlastně ani nevěděl co sní. asi po třech měsících rušení akvaria jsem našel hlízku. Je nepoškozená a klíčí. tak se chci zeptat co s ní mám dělat? zasadit do akvária tak aby klíček koukal nebo hlouběji?
Déky za případné komentáře
Starší reakce
no výtáhni jej, omrkni hlízu a pokud nebude už shnilá tak ostříhej listy a dej jí klid....
0 29.05.2010 12:30 Vája – hnědé listy
Ahoj, už je to sice starší reakce, ale mám podobné problémy jako Semtex. Hnědnutí listů, rozpodávání. Ostatní kytky rostou, aponogeton byl do té doby také krásný. Jsou to projevy "únavy"? Mám ho nechat odpočinout? Díky Vašek
Starší reakce
Pár informací jsem našel v knize Akvarijní rostliny od Vladimíra Sadílka (1965). V přírodě jsou kalatky opylovány převážně hmyzem, takže při pěstování v akváriu musí akvarista pomoci štětečkem. U druhu Aponogeton ulvaceus je ovšem problém v tom, že jde o cizosprašnou rostlinu, muselo by tedy být více kusů kvetoucích rostlin pohromadě. A pokud se podaří opylení, nastává alchymie s dozráváním semen, která obvykle správně nedozrají, aby vyklíčila.
PS: V knize se píše taky o tom, že hlízy některých druhů Aponogetonů se v Africe a v Indii sbírají pro příjemnou chuť. Asi to zkoušet nebudu, trošku by se to prodražilo.
Určitě ochutnej, vynikající.
O opylování jsem se zatím nezajímal, ale pokud by s tím měl někdo zkušenosti, rád bych se taky něco dověděl. Salát ochutnám
Pěkné, ale semínka si ještě neměl? Někde jsem četl, že se musí ručně opylovat, ale už tam nepsali, jestli pylem z tý stejný rostlinky, nebo jestli musí být jiná. Jinak se dívám, že tam máš taky pěkně listů na salát
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2762x