Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Aponogeton - pěstování

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Aponogeton - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2018 17:39 Muž @ NHKG [3031] - Jihoamerické Cichlidy a eLka
Stále nemáte nikdo nějaký osvědčený způsob jak zimovat Aponogeton crispus? Koupil jsem na burze velký kousek. Pár měsíců krásně rostl, co chvilku nový list, bylo i pár květů a teď jen vyhazuju staré listy a nové nerostou. Tak ho chci vytáhnout z akvária.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2017 23:06 R Muž @ vaclav [8505] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Aktualizuj si prezentaci ať víme co je to za druh. Hodně se píše že jsou samosprašný, ale už jsem narazil na stránky kde říkají opak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2017 20:24 Muž @ teakmon55 [5]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdavím.Moj Aponogeton zasa pušta kvet,ale ako vždy zasa vyschýna a nemá žiadne semená.Aj som ho štetcom opelil.Pri opelovaní sa aj trochu prášilo z tých kvetou.
Ale neviem kde je problém,prečo nemá semená?Tak je to už asi po desáté.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   21.03.2017 17:54 R Muž @ vaclav [8505] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vaaclav
Fotka k příspěvku Tak vypadá že nechcípne další květ na hladině. Aponogeton henkelianus (madagascariensis)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 07:22 R Muž @ vaclav [8505] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vaaclav

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 20:57 R Muž @ vaclav [8505] - Echinodory + stonkové rostliny
Tak jsem ho dneska přesadil a jsem zvědavý jestli nechcípne. :-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2016 08:32 Muž @ paradoKs [181]
rybicky.net/fotogalerie.php…
Madagaskar kvete defakto v kuse už asi rok s nepatrnymi přestávkami. Rozte z písku a když strada, projeví se to na velikosti listů i jejich struktuře. Při nedostatku živin je nedomrdlej, už jsem se obával jeden čas, že bude chtít odpočinek, ale vypadá, že se dá udržet trvale. Jeden semenacek se mi podařilo zaznamenat, ale bohužel ho zlikvidoval život v akváriu. Jsou děsně titerne a vyžadují péči v rukavickach. ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2016 17:12 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: JirkaŠčobák
Opakuju: Máte někdo zkušenost s A. boivinianus? Jestli potřebuje vegetační klid nebo nepotřebuje?

Mému už nějakou dobu nestačí výška 50 cm: rybicky.net/fotogalerie.php… a na rozdíl od A. ulvaeus, který už pět měsíců leží v chladničce, stále nejeví ochotu zimovat.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 01:45 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Kaira
Moje aponogetony crispusy furt rostou. Našel jsem mezitím u Rataje poznámku, že aktuálně pěstované crispusy jsou často hybridy, které nepotřebují zimní klid. Konzultoval jsem tady www.akva.sk/… a vypadá, že je tomu tak.

Jiný druh: A. boivinianus. Když jsem ho strkal do akvária, byl asi 15 cm velký. Taková rostlinka, kterou jsem strčil do poloviny akvária, ať na ni vidím. Dnes vypadá ta mrcha takhle: rybicky.net/fotogalerie.php… a ani po roce se netváří, že by chtěla relaxovat. Máte někdo podobnou zkušenost, že by tento druh nežádal vegetační klid?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2016 22:19 R Muž @ vaclav [8505] - Echinodory + stonkové rostliny
Fotka k příspěvku Tak opět na květ jen je to trochu něco jiného. :-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2016 21:44 R Muž @ vaclav [8505] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Myslím si že ti neuschne jen dej pozor aby nebyl přímo pod světlem. Opiluji průběžně jak roste. :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2016 21:16 Muž @ teakmon55 [5]
Fotka k příspěvku Mam kvet ad aponogetonu a zatial prikritý flasou.Co odporucate,mám ho už odkriť alebo ko nechať zakritý aby sa nevysusil.
Pripadne je potrebné pridať osvetlenie ku kvetu?
A kedy ho vlastne treba opeliť až keď bude do fialova?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2016 20:10 Žena @ Kaira [471] - LabyrintkyRe: JirkaŠčobák
Tak nevím, asi ho nechám, kde je a uvidím. On tehdy skoro žádnou hlízu neměl, tak počkám, jestli se časem nezačne zatahovat sám. Zatím na to nevypadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2016 13:34 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Kaira
Mám dva kusy, každý jinde asi půl roku a mohu říci, že je to dost vytrvale vypadající rostlina. Jeden se snažil před pěti měsíci kvést, ale nakonec to vzdal a má jen listy. Že by chtěli zimovat, nepozoruju. Čímž neříkám, že nezimují.

P.S. Když se na odpočinek chystal můj A. ulvaceus, vypadal z velké bohaté rostliny finálně takhle: rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2016 08:42 Žena @ Kaira [471] - Labyrintky – Aponogeton crispus - emerz
Ahoj, máte někdo zkušenost s emerzním pěstováním Aponogetonu crispus? Koupila jsem si v květnu na burze submerzní rostlinu a zasadila ji do akvária. Jenže se jí příliš nedařilo, tak jsem ji ve snaze o záchranu přesadila do "vázy" - nádoba cca 30 cm vysoká a postavila to na okno. Jenže on přešel na submerz coze je z něj teď takový neobvyklý leknín. Co teď? Jak poznám, kdy potřebuje hlíza odpočinek? Nebo ho mám vrátit zpátky do akvária a doufat, že se zase vrátí k submerznímu životu?
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 22:16 Muž @ toncek [58] - RostlinyRe: teakmon55
Ahoj,
já tento Aponogeton mám taky,semena a následně i rostlinky se mi podařilo vypěstovat,jen to chce mít trpělivost.Mě se osvědčilo květ zakrýt plastovým kelímkem,pak se nevysuší. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 21:02 Muž @ teakmon55 [5] Re: JirkaŠčobák
Ja mam madagascariensis.A tak velmi som sa tesil ze ho opelim.No nic,opelim nieco ine ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 19:44 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: teakmon55
Jaký konkrétně aponogeton máš? Já mám například ulvaceus a už mi leze na nervy, jak furt kvete :). Už asi desátý květní klas. Je totiž cizosprašný, jedna rostlina nestačí a tak semena nemám, ani kdybych chtěl.

P.S. Kvete mi takto: rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 19:10 R Muž @ vaclav [8505] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Určitě, ale může to dopadnout stejně, vysuší ho osvětlení. Nevím ale jestli bude stačit jen jeden květ. Určitě ale budeš muset štětečkem opilovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2016 19:02 Muž @ teakmon55 [5] Re: vaaclav
No mal si pravdu k hladine dorazil :-) dokonca 5 cm nad hladinu,ale zacal vysichať.A ja som si uz brúsil zuby,že ho rozmnožím,tešil som sa na semená:).Co sa stalo?Bude ďalší?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2016 20:03 R Muž @ vaclav [8505] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
K hladině určitě dorazí není to anubias aby kvetl pod vodou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2016 19:22 Muž @ teakmon55 [5]
Zdravim.Tu ste uz dlho nepisaly,co uz nepestujete Aponogeton?:).Ja len tolko ze moj zacina vyhanat kvet,ale ku hladine to ma este 35-40cm.Ake mate skusenosti,dorazi to ku hladine aby som ho mohol opeliť?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 10:29 Muž @ Mejla [20] Re: vóťa87
zdravim, při zazimování hlízy do rašeliny ji mám jak moc navlhčit? zalejt a vyždímat? nebo jen rozstřikovačem pokropit? Jaký máte vozkoušený postupy a s jakými výsledky? Jedná se o ulvaceus a crispus..Díky

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2010 17:47 Usine – Re: Vája
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2010 15:06 Muž @ Semtex [1186] - Labyrintky – Re: Vája
no výtáhni jej, omrkni hlízu a pokud nebude už shnilá tak ostříhej listy a dej jí klid....
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2010 12:30 Muž @ Vája [83] - Cichlidy – hnědé listy
Ahoj, už je to sice starší reakce, ale mám podobné problémy jako Semtex. Hnědnutí listů, rozpodávání. Ostatní kytky rostou, aponogeton byl do té doby také krásný. Jsou to projevy "únavy"? Mám ho nechat odpočinout? Díky Vašek

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 14:27 Muž @ Semtex [1186] - Labyrintky – Re: vóťa87
Já mám A Ulvaceus, teď odkvétá. Mám jej asi měsíc. Rostl pěkně rychle (asi 5 velkých listů). V posledních 14 dnech ale starší listy zhnědli a rozpadávají se. Dalši dva nové listy sice vyrostli, ale pomalu a jsou žluté. Znamená to, že se hodí do spánku, nebo jí něco chybí, či přebívá?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2009 20:30 Jiřík - Labyrintky – Re: Eff
Pár informací jsem našel v knize Akvarijní rostliny od Vladimíra Sadílka (1965). V přírodě jsou kalatky opylovány převážně hmyzem, takže při pěstování v akváriu musí akvarista pomoci štětečkem. U druhu Aponogeton ulvaceus je ovšem problém v tom, že jde o cizosprašnou rostlinu, muselo by tedy být více kusů kvetoucích rostlin pohromadě. A pokud se podaří opylení, nastává alchymie s dozráváním semen, která obvykle správně nedozrají, aby vyklíčila.
PS: V knize se píše taky o tom, že hlízy některých druhů Aponogetonů se v Africe a v Indii sbírají pro příjemnou chuť. Asi to zkoušet nebudu, trošku by se to prodražilo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2009 14:41 Muž @ Semtex [1186] - Labyrintky – Re: Eff
Určitě ochutnej, vynikající. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2009 13:34 Muž @ Eff [406] - Rostliny – Re: Semtex
O opylování jsem se zatím nezajímal, ale pokud by s tím měl někdo zkušenosti, rád bych se taky něco dověděl. Salát ochutnám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2009 06:32 Muž @ Semtex [1186] - Labyrintky
Pěkné, ale semínka si ještě neměl? Někde jsem četl, že se musí ručně opylovat, ale už tam nepsali, jestli pylem z tý stejný rostlinky, nebo jestli musí být jiná. Jinak se dívám, že tam máš taky pěkně listů na salát coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2009 23:26 Muž @ Eff [406] - Rostliny – Re: Semtex
Fotka k příspěvku

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2009 23:25 Muž @ Eff [406] - Rostliny – Re: Semtex
Fotka k příspěvku Ten můj zrovna několik květů má

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2009 22:31 Muž @ Semtex [1186] - Labyrintky
Uz nekomu ten A. ulvaceus vykvetl a mel seminka? A uz se vam stao, ze jste jej museli zazimovat, nebo nejevil zatim zadny znamky unavy a roste si divoce zbesile dal? Jednou zacas orezu par listu a delam z nej salat, pochoutka :-P

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2008 20:31 Muž @ vóťa87 [205] - Rostliny
S tou teplotou pro pěstování je to zavádějící, dle mého názoru, rostě i při 26°C bez problému, víceméně nejdůležitějším okamžikem tohodle aponogetonu je doba, kdy vyžene květy...pak už je jen otázkou pár týdnů, kdy odkvete, začne tvořit mladé hlízky a pomalu přestane růst, listy se rozpadnou...v tento okamžik je nejlepší vyjmout mateční hlízy zabalit do minerální vlny či podobného materiálu a nechat odpočinout při teplote mezi 10-15°C a to na dobu pár měsíců, rostlinka se pak většinou probudí sama, pokud však hlíza dříve nezahnije...jak se mi to u některých stalo :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2008 18:43 Usine - Rostliny – Re: Primainfo
Nejdřív si udělej slabý roztok hypermanganu, světle fialový a rostlinu do něj na pár hodin potop. Po opláchnutí jí můžeš dát do akva. Případné zbarvení kořenů do světle hněda nevadí. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2008 17:09 Muž @ Primainfo [6]
Ahoj, zajímá mě, jak to z hlízou této rostlinky zaonačit, když ji přinesu z obchodu. Jestli ji mohu vymáchat v hypermanganu nebo v čem a na jak dlouho? Abych si něco nezatáhl do akviša. ;-)
Díky za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2008 15:18 Muž @ chytek [8] - Ryby brakických vod – Re: vaclav
Děkuji všem za informace. Byl jsem informován, že se má hlíza ihned po odumření listů vyjmout z akvária ještě s kvalitními kořeny a uchovat ji zabalenou ve stále vlhkém kusu látky. Pokud se to někomu podařilo, dejte vědět. díky X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2008 18:19 Usine - Ryby brakických vod – Re: chytek
Rostlina do velmi měkké vody, nejlépe se jí daří při středním světle v ne příliš teplé vodě + CO2. Pravidelný klid ve vodě 16 - 22 stupňů a na tmavém místě. Toliko Christel Kasselmann. P. Rataj, ale tvrdí že jí uchovat pro další rok nejde a je lepší koupit rostlinu novou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2008 17:45 Muž @ DavidDizzer [25] – Re: chytek
Podele mne je to jedno, četl jsem to na internetu, stačí aby byla teplota vody i vzduchu od 20- tak do 25°C , ještě nějaká otázka?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 14:59 Muž @ chytek [8] - Ryby brakických vod – Aponogeton madagascariensis - hlíza
Jaký je roční cyklus této Kalatky? Kdy a jakým způsobem přechovat hlízy, aby z nich znovu obrazily listy?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2008 15:27 Muž @ Horác [3682] – Re: frmol
Nerad Vám kazím radost, ale při tom zmíněném "zazimování" prý drtivá většina hlíz aponogetonů chytne nějakou plíseň či co ...
(nemám osobní zkušenost)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2008 14:59 Muž @ frmol [13]
ted jo, ale u hlizovitych jednou za cas vsechny listy odejdou, pak je dobry vyndat hlizy, ocistit a nechat jo oddechnout nekde v chladu a pak za mesic nebo dva muze zpet do vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2008 14:24 Muž @ frmol [13]
ja tomu svemu uz jsem musel orezal pulku olisteni, roste jak dabel, ted ma 3 vyhony a kvete
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2008 14:20 gose
tak už mám Aponogeton madagascariensis z hornbachu 16dnía daří se mu moc dobře.mám ho v akváriu 500 litrů s gupkama,při teplote 23stupnů a má 4 nové listy,o délce tak 30-35 cm.prostě krása.tak pokud poroste takhle dál tak vám sem dám za měsíc foto. ;-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 21:18 Muž @ frmol [13]
tak A.ulvaceus po necelem tydnu roste jak das, pustil uz asi 5 listu 50cm dlouhych, nevic co kdyz tak bude pokracovat, za dalsi tyden muze zabrat pres tretinu 120cm dlouheho aq
takze si porizujte fakt pouze do obr aq
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2008 21:44 vóťa
Ano v Hornbachu na Černém mostě je mají, dokonce několik druhů, avšak tam je ten zásadní rozdíl!mají vcelku dosti rozdílné nároky na kvalitu vody...a okem jsou od sebe téměř nerozeznatelné, tudíž ač jste třeba přesvědčení že máte zrovna madagascariensis, nemusí tomu tak být...ty rostliny o kterých tu mluvíme, jsou do Dennerleho, tudíž cenou se pohybují výš, ale jsou vcelku dosti kvalitní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2008 21:41 Žena @ Wampi [54]
Aponogeton madagascariensis jsem na Černém mostě viděla pokaždé když tam jedu, takže potvrzuji , že ho tam mají. A. ulvaceus mi tak nějak přerůstá možnosti akva , má 60 cm a divoce kvete. Musím říct, že zabírá čím dál tím víc místa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2008 21:13 Muž @ frmol [13]
sorry , ja kupoval A.ulvaceus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2008 20:48 Muž @ frmol [13]
ja ho koupil v nedeli taky na Cernem moste, a roste jak divy, uz ma asi listy 50cm, snad vydrzi
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 2400x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/338-aponogeton-pestovani