Filtr Eheim Clasic - regulace
To je zajimave merit tlak prstem
Nevim jak je Vas palec cejchovan ale muj s prehledem v praci udrzi hadici v ktere je 7 atmosfer vzduch a ani si nepsoukne
A verim tomu ze tech 7 atm. u dost cerpadel uz povyhazi hadice!
Takze jestli se v hadici tlak zvysi ci ne zjistovat ucpanim hadice prstem je tak rochu nesmysl.
Uz jen poznamka od vyrobce do jake vysky dokaze cerpadlo vytlacit vodu je defakto v prepoctu jak velky tlak dokaze to prislusne cerpadlo vyvinout nez ho premuze sloupec vody!!!
A jelikoz tyto udavane hodnoty nejsou velke tak se nikdy u techto cerpadel nedostanete ani k 1 atm. protoze jestli si to pamatuji tak 1atmosfera je sloupec vody vysoky 10m coz by musel byt i vytlak cerpadla - ale to si uz nejsem jisty jestli si to pamatuji spravne !
Starší reakce
Nebylo to úplně přesné.Na ten prst voda tlačí, ale ten tlak je malý a nezvyšuje se.Takže žádné natlakované hadice při škrcení.
Díky tomuto principu v podstatě neexistují případy, kdy by někomu vyletěla výtlačná hadice u vnějšího filtru a došlo k vytopení.Předpokladem je pochopitelně správné propojení a ne nějaké ledabylé nasazení.Někteří lidé si bohužel myslí, že se jim u vnějšího filtru může stát to co při zalévání zahrady hadicí, tzn. že třeba ta hadice vypadne z kohoutku.Mají prostě nedůvěru ve vedení vody mimo akvárium.Zbytečně.Znal jsem jich pár, nedali si říct a prostě se toho báli.
Ale to bylo dřív, teď už má vnější f. kdekdo.
0 02.07.2007 07:01 Štěpán –
Re: wlk "Takže i když ucpu výstup prstem = žádný vyšší tlak, voda v hadici stojí, aniž by tlačila na prst"
Ehm, tak proč to čerpadlo čerpá?
No nejsem odborník, ale hadici u výstupu bych rozříznul a tal tam kohoutek takovej ten na hadice co se puužívají na zahradě při zalévání hanicí. My to měli nevýhodu spatřuji v tom, že to může kapat musí se to stáhnout svorkou vyzkoušel bych OBI nebo BAUMAX či něco podobného problém možná bude průměr.
Kdo trochu rozumí čerpadlům, žádné samostudium nepotřebuje, byť je odkaz relevantní.
Princip odstředivého čerpadla je pro akvaristiku jak dělaný, tzn. ať už je na sací straně částečně nebo úplně zanesena filtrační náplň, nebo výstup z filtru libovolně škrtíme, neděje se s čerpadlem vůbec nic, co by bylo pro akvaristu jen trochu podstatné.Ještě mu odlehčíme.
Kdyby to bylo jinak, plno filtrů by už uživatelé " odvařili ".
Takže i když ucpu výstup prstem = žádný vyšší tlak, voda v hadici stojí, aniž by tlačila na prst / čerpadlo dřív neodejde / zatěžujeme ho méně / stojatá voda sice čerpadlo tolik nechladí, nicméně nepatrně zvýšená teplota v okolí vrtulky na jeho spálení nestačí.
Prostě tyhle čerpadla v akva filtrech vodu netlakují, jen jí rozpohybují.Akorát se při tom úplném ucpání trochu změní zvuk a vrtulka někdy " klepe ".
, neurazi.
www.engineeringtoolbox.com/… , toliko k regulaci skrcenim. Ackoli by se z textu mohlo zdat, ze "prikon" energie do cerpadla je stale stejny, neni. Proc tomu tak neni, vychází z charakteristik asynchronniho motoru, to uz davam jako samostudium a v diskuzi nepokracuju, s akvaristikou uz nema nic spolecneho, MATE PRAVDU v tom, ze skrtit cerpadylka pro akvarka vhodne JE. Kdyby nekdo mel potrebu, interni postou.
Doufám, ze se filipsi neurazí, když prohlásím, že to, co píše o spotřebě, tlaku atd. při škrcení výstupu filtru jsou opravdu bludy a ne fyzikální zákonitosti.Ale dost lidí tomu věří.
Doporučuji si přečíst, co napsal fazola, to je správně.Já přispěji do diskuze snad zítra, teď už je dost pozdě.
O zvýšeném příkonu bych polemizoval. Jedná se o magnet rotující v poli cívky - žádný motor jako v autě, kdy je v kopci potřeba přidat plyn (elektrikář nejsem, ale ta spotřeba bude dána určitě parametry cívky a magnetu=rotoru). Tím, že se uzavře výstup, tekutina rotuje pouze v prostoru kolem lopatek a nemá jen kam uniknout. "Zvykne" si na pohyb kolem a stav je "jako by se nic nedělo", nic nepřitéká, nic neodtéká. Když tekutina přiteče od spodu, tehdy je potřeba jí dodat rotační energii, která by ji odstředivou silou posouvala do trubek a tehdy by se teoreticky dalo mluvit o zvýšeném příkonu. Jenže i tak účinnost takového čerpadla není nijak vysoká (a akva filtrů mnohem nižší jako průmyslových) a tak se to všechno "anuluje"... Proto je možné veškeré? akvarijní čerpadla škrtit na výtoku. (Proti tomu běžný vzduchovací motorek při škrcení na "výtoku" trpí.=>objemové čerpadlo)
Plyne mi otázka: Máte prakticky změřen příkon čerpadla před a po uzavření výstupu? Aby to mohlo být podloženo? Sám taky nemusím mít 100% pravdu. Vycházím z poznatků chemického inženýrství.
Jen abych "zlehčil". Případný nárůst příkonu je v akvaristických poměrech silně zanedbatelný zrovna jako to zatížení (velmi málo účinného čerpadla).
Muze pracovat proti zavrenemu vystupu, nicmene spotreba a zatizeni motoru JE vetsi. Souhlasim ale, ze v tech jednotkach W je to zanedbatelne. Maximalni tlak je dosazeny prave pri chodu proti zavrenemu vystupu. Ano, je maly, ucpete ho prstem a uvidite. Bludy to nejsou, jsou to fyzikalni zakonitosti.
0 30.06.2007 10:34 fazola –
Re: wlk Správně, odstředivé čerpadlo, které je v těchto filtrech může pracovat i proti zavřenému výstupnímu ventilu. Pouze objemová čerpadla (pístové,..) nemůžou pracovat proti zavřenému výstpnímu ventilu. A žádný veliký tlak v našich filtrech není.
Určitě nejjednodušší řešení je originální dvoj.kohout od Eheimu, tím se reguluje naprosto v pohode.I když jsou celkem drahé.
A nad některými příspěvky o větším zatížení čerpadla a vyšším tlaku v hadici při škrcení se musím pousmát. Jsou to bludy.
Starší reakce
Elektronickou regulaci otáček má Eheim 3e, ale ten je od 7 tisíc.
Vzhledem k tomu že se během pár týdnů zanesou částečně filtrační náplně, tak bych to moc neřešil.Pokud vadí proudění z jednobodového výtoku, nevidím problém vyrobit si pomocí kolínka a kousku trubky rozptylovač.Ten pomůže rovnoměrněji rozpýlit výtok na více směrů a nádrži to jenom prospěje.Vyrobit se to dá z trubky co používají elektrikáři na schování kabelů.Kolínka se k tomu prodávají taktéž.Dále potřebujeme nějaké přísavky s objímkou.Celkové náklady se pohybují se vším do 50,-kč + nějaká ta cena za výpravu někam do obi či elektra.
Myslis jako, ze bys usetril elektrinu na prikonu? Nesmysl, naopak. Ja myslel, ze chces pouze regulovat prutok kvuli prutoku. Lepsi nez stavet (kupovat kazdopadne) elektronickou regulaci otacek je vybrat jiny filtr, financne to vyjde lepe.
nepředpolkádám že by měl 100% účinnost, ale ani si nemyslím že by to bylo ztrátové, ale právě proto se ptám?
Moment, a ty si myslíš, že ten frekvenční měnič bude mít 100% účinnost? Nebude ušetřený příkon čerpadla menší než ztráty na měniči?
"větší tlak v hadicích"
Myslíš tlak v tom 10 cm kousku hadice od filtru k ventilu? Nejsou ty hadice náhodou dělané na tlak vyšší než je tlak ve vodovodní síti?
Ještě: teoretický průtok filtrem je jedna věc a reálný druhá. Horác změřil průtok a mám dojem, že reálný průtok byl asi třikrát nižší, pokud se dobře pamatuju.
Tak jsem se pamatoval dobře:
www.horacovoakvarium.cz/… Treba upravou tvaru "vrtulky", vetsinou za cenu zvysene hlucnosti. Blbe je, ze je zmena nevratna, a dele se ladi. Skrceni hadic funguje taky, to moc neni tak, ze bys skrtil a zvysil jen rychlost proudeni. Pouze do maximalniho tlaku, co je cerpadylko schopne vyvinout, a ten je maly. Ale vic ho zatizis, vic bude zrat a hrat a asi driv odejde ....
je mi jasné že se to dá škrtit mechanicky, ale to nic moc neřeší, spotřeba stejná, větší tlak v hadicích takže riziko maléru, skutečně se ptám na redukci výkonu čerpadla
Snížením průřezu trubice se v té trubici zvýší rychlost...
Tak běžně se průtoky omezuji snížením průřezu trubice. Jestli tam chceš vřadit ventil nebo tu hadici přiškrtíš nějak jinak? Filtry Classic se běžně používají s těma dvojitýma kohoutama.
0 21.06.2007 10:11 Pavel – regulace filtru Eheim Clasic-raďte (rozumně)
mám dotaz, filtry eheim clacic nemají žádnou regulaci otáček motoru čí průtoku vody a to si myslím že je docela škoda, protože je sice hezké že mjí slušný objem filtračního prostoru, ale zase valí čerpadlo na 1000l/hod a to je na nic, proto hledám radu jak regulovat otáčky motoru, jako asi jediná možnost (podle mě, pokud má někdo něco jiného tak na to čekám) je frekvenční měnič, ale to co jsem viděl bylo stavěno na obrovské výkony a proto to bylo taky pěkně drahé, proto se ptám napadá někoho nějaká varianta
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1338x