Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení metalhalogenidovými výbojkami

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení metalhalogenidovými výbojkami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2013 15:24 jamajcan Re: Ganjamir
Jasně,že šlo :) :) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2013 14:28 Muž Ganjamir [87] - Cichlidy
Lidi šlo by do rostlinné nádrže použít výbojku určenou na pěstování konopí??? :)Je jich spousta druhů ale nevím jestli by to pod tím rostlo líp. Jde mi o to udělat HQi osvětlení do nádrže 100*50*40 a kdybych zvolil tuhle výbojku tak to vyjde mnohem levněji než výbojky od aqua značek, které ani nemají takovou svítivost a mají divný patice na zapojení www.aquascape.cz/… .... kompletní lampa se vším všudy i s 100W výbojkou by vyšla na 1500Kč , což by třeba od značky ada stálo snad 10x víc ... a stačila by na to 100cm akva jedna silnější výbojka nebo raději 2x 100W??? :) www.growshop.cz/…
www.growshop.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.01.2011 14:58 Muž Stenly [44] Re: BranoN
www.modus.cz/…
www.modus.cz/…
www.modus.cz/…
Modus dělá i jiné jen si vybrat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 14:51 Muž BranoN [1] - Tetry – zabudovatelnu HQI lampu
Poradite mi do sadrokartonoveho podhladu zabudovatelnu HQI lampu? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 13:23 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: sportsmen
Z osobní zkušenosti bych řekl, že právě výběr výbojek je u nás dost neslavný...Většina dovozců nabízí výbojky spíše s teplým tónem světla, které jsou vhodné spíše tak na osvětlení skladu a ne akvaria. Používám povětšinou ty o barevném podání mězi 4300-6500K. Přičemž 4300K je už tón dosti teplý...
Mezi ně spadají u nás nabízené akvaristcké výbojky od Gisemannu(5600,6000K)a např. Blau(6500K). Ozkoušené a používané mám též výbojky od Osramu a Narvy, což je víceméně to samé, dají se sehnat ve verzi 4300K,5000K,5600K a 6000K a aby to nebylo jednoduché, tak MH výbojky používají dnes již dva typy zářiče- křemenný a keramický(kulatý)-výhoda keramického je v lepším podání světla Ra >90, stabilitě, životnosti a též lepšímu usměrnění světla. Katalogové označení Narvy je JCL-TD, či HLM, Osram z halvy nevím ale je jsou to výbojky řady powerball.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.01.2011 11:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: sportsmen
Rekneme si, co to cislo znamena, uz jsem to psal, ale zopaknu to. Mame treba 840, takze prvni cislo je index podani barev v desitkach procent, tedy jak dobre rozlisime barvy oproti osvetleni slunecnim svetlem. Cim vyssi je prvni cislo, tim lepe, 9 je super, 8 je obvyklych u rozumnych zarivek ci usporek, 7 uz je nic moc, 6 se nehodi ani do kanclu, 0 by rikala, ze barvy nerozezname. Dalsi dve cisla jsou barevnou teplotou ve stovkach Kelvina. Takze 27 = 2700K a je to zlute svetlo, bezne pouzivane doma pro jakousi vecerni pohodu a klid. Cim vetsi cislo, tim je svetlo vice bile a pak az vice do modra. Duvod zkouset 840 misto 942 neni zadny (pokud neni cenovy), protoze u 840 je index barevneho podani horsi, a barevna teplota 4000K vuci 4200K neni rodil, ktery by stal za rec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 11:28 R Muž Silent [5949] Re: sportsmen
942 má skvělé jasné světlo s vynikajícím podáním barev. Většina těchhle výbojek mívá barevnou teplotu 3000 nebo 4200K a právě tato druhá hodnota dává trochu chladnější světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 11:13 Muž sportsmen [62] Re: Silent
Asi u nich zůstanu, jen jsem si chtěl rozšířit vzdělání v této oblasti a případně vyzkoušet nějaký jiný typ abych mohl porovnávat ;-)
Rád bych zkusil světlejší odstín světla, ale co jsem tak našel po netu nalezl jsem pouze 830 a 942. Nevíte zda se vyrábí i třeba něco okolo 840 a 860? Případně jaké máte kdo zkušenosti s tou 942?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 11:08 R Muž Silent [5949] Re: sportsmen
Proč nezůstaneš u Philips CDM TD ? Ty bývají velmi kvalitní a mají výborné podání barev. Z tebou uvedených bych se podíval po Sylvania BRITESPOT DE 70W, 4200K ta je srovnatelná s Philipsem. Kvalitní výbojky stojí cca 600-900.- ty levnější mají kratší životnost a horší Ra. Výbojky AquaMedic které jsi tu uvedl nekupuj vůbec. Jsou určeny pro mořské nádrže (20 000 a 13 000 K). Pro sladkovodní je rozmezí 2700- 6500K.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 10:51 Muž sportsmen [62] Re: Silent
Když si projdu net najdu několik možností, čím se liší a kterou by jste mi doporučili? Rozdíl v ceně je dost odlišný.
- HRI-TS 70W/D/230/RX7s, 5500 lm/5200k (420Kč)
- HRI-TS 70W/NDL/230/RX7s, 5700 lm/4000k (420Kč)
- HRI-TS 70W/WDL/230/RX7s, 5100 lm/3000k (420Kč)
- RCC-TS 70W/NDL/230/RX7s, 6700 lm/4200k (800Kč)
- RCC-TS 70W/WDL/230/RX7s, 6900 lm/3000k (800Kč)
- Kanlux MHR-70W/3000K (320Kč)
- Ecolite JHQI- 70W/4000K (365Kč)
- Philips MHW-TD 70W/730/Rx7s, 5000lm (550Kč)
- Philips MHN-TD 70W/842/Rx7s, 5000lm (550Kč)
- MH-DE 70W/4000k (220Kč)
- HQI-TS - 70 W, 4200k (NDL) (550Kč)
- HQI-TS - 70 W, 3000k (WDL) (550Kč)
- Brilum MH-7, 70W,Rx7s, 5500lm/4000K (430Kč)
- Aqua Medic GmbH HQI 70W 20000K (2500Kč)
- Aqua Medic GmbH HQI 70W 13000K (1250Kč)
- Sylvania BRITESPOT DE 70W, 3000K (740Kč)
- Sylvania BRITESPOT DE 70W, 4200K (740Kč)
- Panlux 70W 230V 4300K METAL HALOGEN RX7s (300Kč)
- OSRAM 70W, 3000K Rx7S (230Kč)
- Osram HQI-TS 70/WDL (230W)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 09:51 R Muž Silent [5949] Re: sportsmen
Jakoukoli se stejnou wattáží a paticí. Barvu světla si vyber podle toho jak ti to vyhovuje. Všechny větší firmy mají tyhle výbojky v nabídce, ale mně se nejvíce osvědčili právě Phlips. Ještě jsem používal Osram POWERBALL HCI TS 70W 942
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 09:46 Muž sportsmen [62]
Prosím poraďte mi, odešla mi výbojka (philips CDM-TD 70W/830; patice RX7s). Jaké jiné výbojky tam mohu použít? Nabýdka metalhalogenidových výbojek je na můj vkus nějak moc široká a složitá.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2008 16:54 Štěpán Re: krysikmouse
krysikmouse napsal: ... nevadí Vám brukot tlumivky ? nebo to není vůbec slyšet? Mám zkušenost s elektromagnetickými předřadníky wossloh schwabe, které při provozu nejsou slyšet vůbec. Elektronické předřadníky Osram POwertronic PTU při provozu trochu bzučí, elektronické předřadníky Philips HDI PV díky zalití gumou nejsou slyšet. Výbojky u elektronických předřadníků můžou pískat díky obsahu vyšších frekvencí v napájení protože vlna není sinus. U elektronického předřadníku philips mi křemíkové výbojky (MHN) pískaly, keramické (CDM) ne.

krysikmouse napsal: ... protože spotřeba je nižší než u zířivek , vzhledem k ůčinnosti světla Spotřeba u těchto zdrojů světla je zhruba stejná, díky vyšší ztrátě svítivosti s věkem u výbojek než u zářivek jsou na tom zářivky asi o něco lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2008 15:35 Muž filipsi [1295] Re: soptik
soptik napsal... zářivka F36W/33 cool white 2850lm -tu ale nevim kam zařadit...

Zarad ji do 640. A ten duvod (pro Sida) je uplne stejny, jako u te 830/27 :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2008 15:32 Muž soptik [40] - RostlinyRe: Sid
Fotka k příspěvku nevím jestli jestli jde o vaše vzájemné pošťuchování k flipsi reakcí na jeho text ;-) ale je to opravdu tak že to má velký vliv na zabarvení rostlin, já mám dvě 827 a ty sou hodně žluté a bacopa a limnophila jsou pod nima krásně červený, předtim sem svítil jen 840 a vše se pouze zelenalo. a obě tyto rostliny se naklání a táhnou právě za tou 827 než za 840 ale nejpřitažlivější pro ně je zářivka F36W/33 cool white 2850lm -tu ale nevim kam zařadit
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2008 15:16 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: filipsi
Co má 830 oproti 840 "navíc", že se pod ní rostliny trochu víc červenají? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2008 13:58 Muž krysikmouse [11]
Pánové , já myslím že metalhalogenidy nejsou špatná věc. Akorát by mě zajímala technická oázka , nevadí Vám brukot tlumivky ? nebo to není vůbec slyšet? já jsem montoval kolegovi do galerie metalhalogenidy , ketré byly v pojízdné liště bylo to asi 6 svítidel a př startech teda docela bruněly a paktrochu i při provozu... je fakt že to byly nějaký polský :-) ale nemáte s tím problémy ? Je fakt teda že na velká akva to může ušetřit i hodně proudu.. protože spotřeba je nižší než u zířivek , vzhledem k ůčinnosti světla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2008 12:26 Muž filipsi [1295] Re: Štěpán
Pod 830 se rostliny trochu vice cervenaji. A nejenom jako opticky efekt jineho svetla, ale i fakticky. Ma to i svuj teoreticky duvod. Ale je pravda, ze pokud se nekomu to svetlo nelibi, je masochismus se trapit kazdodennim pohledem do akva. K nekterym designum se hodi, k jinym ne. Kazdemu podle jeho gusta, na spokojenost rostlin ani ryb to vyrazny vliv nema, jestli bude svitit 830,840 nebo 860.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2008 11:46 Štěpán
Další člověk s 830... Rád bych zdůraznil, že 840 nebo 942 bude svítit přirozenějším bílým světlem, ne výrazně nažloutlým jako 830. Já jenom aby jste si zbytečně nekupovali 830 když by se vám bílá mohla líbit víc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2008 20:18 Muž sportsmen [62]
Nemohu se nepridat k diskuzi, protoze se mi moc libi jak tu vesmes vsichni zavrhuji metalhalogenidový výbojky, je to docela sranda jak zaryti akvaristi pisou vsechno proti, vzdyt je nikdo nenuti si to tam dat tak proc ta kritika, kdyz jsou spokojeny s tim co maji a nechteji experimentovat tak at aspon nekritizuji a pisi jen lide co je to zajima a neustale chteji zkouset a hledat nove veci a tim sve nadrze zdokonalovat, kdyz by lide nezkouseli nove veci tak by se nic nemohlo zlepsovat a doba nikam nemohla postoupit, to jsme mohli zustat v jeskynich a ryby mit jen jako potravu ;-) Ale ted k samotne vybojce, sam jsem si jednu udelal na sve akva, koupil jsem si normalne v baumaxu svetlo, pote koupil Vybojku Philips Master Colour CDM-TD 70W/830 (6200Im), vymenil ji za tu philipsku znamý mi to zapojil pres starter u tlumivku a sviti to skvele, rostliny pod tim rostou uzasne, vubec to nemam zavesene viditelne nad akva ale mam to schovane ve stene nad akva a nemuzu si to vynachvalit, bohuzel bych na akva potreboval nejmene dve nebo tri ale to casem doplnim, a cele me to vyslo myslim jen okolo 1500Kč (nevim presne).takze docela prijatelne. uz se tesim az tam budu mit tri,a kdyz se to neosvedci zase svatla sundam a budu mit aspon poradne halogenove osvetleni na zahradu :) bavi me experimentovat a tem kdo jsou na tom stejne to mohu jen doporucit je to opravdu uplne jine svetlo ... bohuzel me akva mam hodne spatne vyfocene tak to nemuzete poradne posoudit ale mohu vas ujistit ze stale vice lidi tomuto osvetleni prichazi na chut takze to jiste nejake prednosti mit bude. tak a ted jsem moooc zvedavej jak se do me zasadni oportunisti pusti a rozcupujou me za muj prispevek ;-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2008 19:39 R Muž Silent [5949] Re: Štěpán
MH výbojka je bóží věc. Na to moje akvárko to sice chce výbojky dvě, já mám zatím jenom jednu. Přisvěcuju proto ještě dvěma aquarelle 30W. Můžu říct, že rostlinám se to zamlouvá. Časem přibude druhá výbojka. Světlo z výbojky je natolik intenzivní, že "háže prasátka" na strop. A to má pouze 70W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2008 19:11 Štěpán
rybicky.net/nadrze/2304

Silent MH výbojkou svítí, možná by se mohl podělit o zkušenosti.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2007 13:41 Štěpán Re: filipsi
Ale jinak, pokud dokazeme ze zarivkoveho svetla udelat takovy kuzel jako z vybojkoveho (aby se nam nerozbihal prilis do stran) o stejne intenzite, budeme na tom stejne jako s vybojkou (rozdily pouze ve spektru). Takze za prosviceni akva nemuze primarne druh svitidla, ale optika.

Právě že to nedokážeme. Z lineární zářivky dokážeme udělat koncentrovaný pás světla, kdežto světlo z výbojky s hořákem s rozměry několik milimetrů dokážeme při pečlivém návrhu reflektoru udělat kužel téměř válcovitý. (o monstrozitě osově souměrného reflektoru se zářivkou umístěnou na délku v ose vůbec neuvažuju)

Pro většinu lidí s normálně hlubokými akvárii by mohly výbojky být zajímavé kvůli spektru a kvůli absenci krytu. Myslím, že pod 140W výbojek by rostliny rostly stejně dobře jako pod krytem se šesti (nebo ještě více?) třípásmovými 36W zářivkami. Osobně mi výbojky přijdou takové elegantnější, než rozměrné nepraktické zářivky a kryty...

Pokud chce někdo vyzkoušet výbojky, kupte si svítidlo na 70 nebo 150W výbojku na patici Rx7s (Rx7), výbojky na tuhle patici jsou nejlevnější. U Philipse značené -TD.
Svítidla stojí asi od 3000 Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2007 12:19 Muž filipsi [1295] Re: zykic
To je mytus, ze vybojka si lepe poradi s vyssim vodnim sloupcem, a s vetsim akva. Ono to tak sice zpravidla je, ale ne kvuli samotne vybojce nebo jejimu "specialnimu" svetlu. Uvazujme vybojku, co "dava" stejne svetla jako zarivka (na prikon nehledme). Vybojka to svetlo vyda koncentrovane, v malem prostoru v porovnani se zarivkou. Proto jde lepe navrhnout odpovidajici reflektor, ktery ze svetla udela nejaky "kuzel", co se mirne rozsiruje a osvetli treba plochu 50x50cm. Svetlo jde shora dolu, nikam mimo akva moc neutika. Tak pro nadrz pouzijeme treba 3x vybojkove svetlo, pokryjeme ji celou a je to. V pripade zarivek neni tak jednoduche udelat reflektory co svetlo usmerni obdobnym zpusobem. Vadi tomu samotna zarivka, rozmery budou vetsi a ztraty svetla take. Dalsim faktorem je umisteni, vybojky jsou kvuli svym reflektorum zpravidla vys nad akva, a netopi tolik. S osvetlenim odpovidajicim svetlem ze zarivek nizko bychom akva slusne zahrivali. Ale jinak, pokud dokazeme ze zarivkoveho svetla udelat takovy kuzel jako z vybojkoveho (aby se nam nerozbihal prilis do stran) o stejne intenzite, budeme na tom stejne jako s vybojkou (rozdily pouze ve spektru).
Takze za prosviceni akva nemuze primarne druh svitidla, ale optika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2007 12:02 Muž zikyc [79] - SumciRe: PT
no ono je tu hlavně akvárke kterejm ty zářivky prostě stačí, je třeba větších a hlavně vyšších akva aby se vyplatila výbojka. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2007 09:31 Sidonius Re: PT
Docela si umím představit, jak většina akvaristů z uspokojením bere jednou týdně do ruky nůžky a vrhá se na stříhání... :-D Realita je však často jinde - titíž akvaristé si lámou hlavu a bombardují fóra otázkou, jak se zbavit těch hnusných řas... rozzureny
Já upřednostňuji "lehce otravné zastřihávání"... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2007 09:20 Muž PT [89] Re: Štěpán
navic kdyz je to bez te zaruky ;-)

Mimochodem i Dianina knizka pise o tom, ze rychly rust rostlin je zpocatku "odmenujici", clovek ma radost, ale pak zjisti, ze se to stane lehce otravnejsi, jelikoz je casto treba zastrihavat. Zcela chapu postoj, ze pod zarivkama to roste taky, tak proc neco menit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2007 06:42 Štěpán Re: Nik
Nik: Philips CDM-TD 942 má 6000 lm, CDM-TD 830 6500 lm. Poděl si to wattama a zjistíš, že jsou na tom stejně jako zářivky. Předřadník si vezme navíc 10W.

Isamik: Nejdou na odbyt, protože jsou tady neznámý, nemaj tady tradici, viz příspěvek rybky. Navíc jsou asi dvakrát dražší, než by byly zářivky o stejným světelným výkonu, provoz je dražší - jednou za 3 roky vysolit 750 za jednu novou výbojku místo 50 za zářivku... Když se člověk podívá na ty spektra, tak je mu jasno, že je to jiný neporovnatelně kvalitnější zdroj světla, ale někoho to prostě nezajímá. Pod zářivkama kytky rostou taky, je to levnější, tak co bych se zajímal o nějaký výbojky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2007 22:10 Muž Nik [191]
a mám ještě dotaz ke spotřebě těch tvých výbojek. Můžeš to porovnat se stejně výkonnou zářivkou? Je to víc, méně...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2007 20:55 rybka
ahoj Musím se zastat výbojek.U nás v ČR na rozdíl např.od germánů je zatím málo v povědomí kvalita, a kvantita kterou poskytujou
inzerované CDM výbojky . Zářivky -nízkotlaké výbojky kompakty , předřadníky dimm. atd.nikdy nedosáhnou
z principu viz literatura skripta ...na výbojky. Pokud vím tak u teraristůce již desetiletí oblíbený Osram Vitalux / 300 W/ lze bez problémů se stejným efektem nahradit 35W resp max. 70 W CDM T , nebo CDM-R . Jediným zádrhelem je samozřejmě bepečnostní aspekt tj. nutnost reflektoru a
tvrzeného skla - ochrana přes požárem+cenová nevýhoda - elektronika k předřadníkům k MH výbojkám
i cena výbojek samotných.Závěrem :Vše lze na ebay sehnat za 1/2 i 1/4 MOC u nás i mnohem méně . Podíval bych se i na naše aukro a popřemýšlel. Určije jde o investici . Výbojka s reflektorem může popřípadě osvítit docela slušně celé pracoviště na rozdíl od 150 cm dlouhé trubice , která bude vypadat mírně řečeno neesteticky. Už vůbez nemluvím o ceně moderních T5 se srovnatelnou barvou CDM s barbou 830.Myslím že čas výbojek u nás na rozdíl od Německa teprve přijde.Stačí se podívat na netu kolik čínských firem vyrábí balast k zářivkám a výbojkám.Nelze srovnat.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 23:09 Štěpán Re: matlala
Samotné akvárium v detailu.
static.livebooks.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 23:07 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Štěpán
pěkné pěkné ale nejsou jen načančaný na focení????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2007 23:01 Štěpán Re: Štěpán
Tak ještě pohled z jiného úhlu...
i.pinimg.com/…
i.pinimg.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 20:17 Muž Horác [3942] Re: blek
Bleku já mám (stejně jako Ty) úplně obyčejný zářivky - a jsem s nima spokojenej. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2007 14:25 blek Re: Štěpán
No jo, není výbojka jako výbojka. Tahle bude nejspíš Giesemannova ne? :-) Ty jsou tak pro Krejčíře
Aby to fungovalo, není žádnej takovej HI-TEC nutnej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 15:42 Štěpán
www.aquahobby.com/…
faao.kicks-ass.net/…
Další zajímavé akvárium s výbojkami!
static.livebooks.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2007 07:52 Štěpán
Jejda, metalhalogenidová výbojka o příkonu 100W přece jen existuje! Je to Osram HQI-E 100W/NDL...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2007 08:32 Štěpán
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pro zajímavost - výbojka s paticí Rx7s (Philips CDM TD), těsně po vypnutí.
Výbojky s paticí G12.
Přátelé, podívejte, čím Bublina svítí! ;)
www.akvabublina.wz.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2007 22:57 Muž mch.sokolov [160] - CichlidyRe: Štěpán
a sou i 35W metalhalogenidový,sem dával zikymu. od philipsu,bohužel odkaz nemám už,sem měl ve starym pc,by musel ziky dle štitku najit,ale to asi neklapne:-D:-Dsou přidělaný moc ''natvrdo'' palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2007 14:04 Štěpán Re: Roman
Fotka k příspěvku I výbojkama se dá svítit nepředimenzovaně! ;)

Metalhalogenidový výbojky v provedení 100W neexistujou, jenom asi nějaký rtuťový nebo směsový... Pro patici Rx7 existujou JENOM metalhalogenidový výbojky, žádný jiný. Ty rtuťový mají klasickej žárovkovej závit.
Výkonová řada metalhalogenidových je 35, 70, 150, 250, 400, 1000 a 2000 W.

Na obrázku spektrum směsové výbojky. Nic moc pěkného...
Rtuťové mají spektrum podobně hnusné. Nejlepší jsou metalhalogenidové.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2007 13:53 Muž Roman [100] - Cichlidy
No trochu rýpnu do amana,v jednom pánském časopise jsem někdy loni četl o nádržích pana amana.No a tam jsem se dozvěděl mimo jiné zajímavou věc.jde jenom o designovou záležitost na pár měsíců.I sám Amano potvrdil že tyto nádrže ve stavu v jakém je prezentuje nevydrží déle jak rok.A myslím že na vině bude i to předimenzované osvětlení.Dříve či později bude bujet řasa.na jak dlouho a jakým způsobem se to dá držet na únosné hranici nevím.Bude tam časem problém s čištěním detritu usazeným v různých druzích mechů, které tento kouzelník používá.No ale konec konců je to pěkné.
No a svítí se klasickejma HQI výbojkama.Tyto si normální čověk na netu najde kolem 350,-kč/100W-osram,spektrum uvádí výrobce jako 830.vesměs tedy stejé jako zářivky,ale v silnějším provedení.Klasickej halogen k tomu seženete od 100kč s Rx7 peticemi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2007 13:49 Štěpán Re: Roman
Fotka k příspěvku Romane, o tom malém akva jsme se vůbec nebavili, já se tě ptal na větší co zatím nemám.

Navíc ta výbojka má 6000 lumenů, světlo z tý halogenový vany je rozptýlený. Když bych akvárium 120*50 osvětlil dvěma těmahle světlama, bylo by to to samý, jako kdybych ho osvětlil čtyřma zářivkama po 36 W. Takže o žádným spalování rostlin nemůže být řeč. Rozdíl oproti zářivkám je, že výbojky mají kvalitnější spektrum a člověk na akváriu nemá žádnej kryt, ale jenom skla a nad tím visí dvě svítidla. Osobně se mi to dost líbí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2007 10:43 Muž tau [14] Re: Sidonius
kdo nabizi kompakty s integrovanym balastem s vykonem nad 100W? ne ze bych nejak specialne hledal, ale nikdy jsem se s tim nesetkal.. ty dvojity jsou docela drahy, nekde jsem to zahledl..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2007 10:42 Muž Roman [100] - CichlidyRe: Štěpán
Hele ty srandisto,pokud se dobře pamatuji, tak jsi mi tuhle srandu nabízel někdy v zimě, po té co jsem ti napsal že v tom malém aqa co bubláš, těmito světli spálíš povrch rostlin.Klasické HQI výbojky haleoheny a podobná osvětelní se dají použít ve velkých a hlubokých nádržích se sloupcem vodsy cca nad 60cm.A to z důvodu že klasické 3pásmové zářivky už ke dnu nestačí.Ale ukaž mi tady někoho, kdo má např nádrž kolem 70-80cm hlubokou a zarostlou ve stylu holandských nádrží????
Jinak za tu dobu co to máš doma (myslím někdy od listopadu)sis mohl na nějakou (i starší)nádrž našetřit.Nebo zmíněné peníze jsi tím už prosvítil???? smich Zkrátka když sis to koupil, tak si dělej pokusy na svém.Kytky pod tím půjdou,ale je třeba jim trošku dopomoci přídavkem živin a k zahození v tomto případě nebude ani šetrné dávkování CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2007 10:34 Sidonius Re: Tau
Souhlasím, že pro standardní řešení je vhodnější osvětlení lineárními zářivkami.
Ovšem jako nestandardní by bylo možné použít (kromě Štěpánem zmiňovaných výbojek), např. speciální kompaktní zářivky - integrovaný předřadník, příkon i hodně přes 100W, ceny dle provedení od "lidových" po "nekřesťanské"... :-)
Zajímavé jsou třeba kompakty "2 v 1" - s dvojí teplotou chromatičnosti, (např. 2700K a 6000K). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2007 08:40 Muž tau [14] Re: Sidonius
no prislo mi lepsi reseni mit podel celyho akva 2 "trubice" nez 4 a vic kratkejch smotanejch "zarovek" (projel jsem katalog osramu a ten vic jak 30W nedela). ale je pravda ze ty "normalni" kompakty jsou celkove asi levnejsi. nevim teda jaky maji svetelny tok. ty moje maji docela dost (uz jsem zapomel kolik..).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2007 00:11 Sidonius Re: Horác
Mám takové kompakty od Philipsu. A na netu se toho dá najít dost... :-) Zkuste třeba katalog Narvy. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2007 23:18 Muž Horác [3942] Re: Sidonius
Ony se vyrábějí kompakty jiné, než teple bílé? Nějaký odkaz by nebyl? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2007 23:13 Sidonius Re: yama
A co zkusit "pořádné" kompaktní zářivky (např. denní bílé) s paticí E27 (nebo E40) a integrovaným předřadníkem? ;-) :)
Cenově vycházejí lépe, než co tu bylo zmiňováno... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2007 19:21 Štěpán Re: yama
Bude nejjednodušší když přijdeš a koukneš se, bydlím kousek od FELu.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 7365x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2706-osvetleni-metalhalogenidovymi-vybojkami-