Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Testy dKH

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Testy dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2022 17:55 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jirkaaa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2022 15:18 jirkaaa – Uhlicitanova tvrdost
čím je nejlepší měřit KH diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 19:15 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Majkl
Ten test vyhoď a kup si kapkový...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 15:50 Muž PepaV [30] Re: Majkl
Testy od Dajany nejsou moc kvalitní, nejsou prošlé?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 15:30 Muž Majkl [9] Re: vaclav
Fotka k příspěvku Mohl by mě někdo poradit ? Na stupnici tahle barva KH vůbec není.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:25 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Stenly
KH není podíl GH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:24 Muž Stenly [44] Re: Sid
Asi jsem si mylně myslel, že KH je určitý podíl GH a tedy by neměla být větší. No stejně pro jistotu koupím jiný test, tím nic nepokazím. Když jsme u toho jaký jsou osvědčený testy??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:22 Muž Stenly [44] Re: GP
Tak montovala to odborná firma a pije tu vodu 20bytových jednotek žádné zdravotní problémy zy 2 roky provozu nebyly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:16 GP Re: Stenly
nezmekcuje se to fosfatovymi solemi? neni to jen na uzitkovou vodu? je to vubec vhodne do akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:14 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Stenly
...vychází GH7 a KH16. To ale asi nebude správně. Aby byla celková tvrdost nižší než uhličitanová... Jinak voda na vsupu do domu je změkčována pomocí (sype se do toho sůl)...
Správně to být může, protože KH se týká obsahu alkalicky reagujících látek a GH obsahu (zejména) Ca a Mg. Takže je dost dobře možné, že vaše voda obsahuje "relativně hodně" např. hydro/uhličitanů a "relativně málo" Ca a Mg...
Nepíšete sice, jakou "solí" je změkčována voda na vstupu do domu, ale parametry GH a KH s vašimi slovy "koresponduje". :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 14:00 Muž Stenly [44]
Když jsme u té tvrdosti... kapkovým testem Tetra Laborett mi vychází GH7 a KH16. To ale asi nebude správně. Aby byla celková tvrdost nižší než uhličitanová, nebo se pletu? Jinak jsem ještě použil lakmusový test Tetra 6in1 a tam mi to vychází GH16 a KH10 ale neberu to jako přesný údaj protože se políčka vybarví zvláštně střed má jinou barvu než okraj. Mám podezření že jsou ty testy vadné a koupím si jiné. Jinak voda na vsupu do domu je změkčována pomocí (sype se do toho sůl).
Nesetkal jste se s tímto problémem někdo??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 08:15 Dusyk Re: Crash
Test Tetra CO2 som mal, ako som písal. Asi sa s tým nebudem zaoberať, je to jedno, pokiaľ rastlinky asimilujú a ryby sa preháňajú tak je všetko OK. Ja používam, takmer všetky testy, pomáha mi to zistiť procesy ktoré sa dejú v akváriu pri mojich zásahoch. Začal som používať SERA lebo s niektorými Ratajovými som nemal dobré skúsenosti. Niektoré vôbec nič nemerali a niektoré merali stále to isté, aj keď to už nebolo možné a ani sa mi to logicky nezdalo. U nás sú viac zásadité a tvrdé vody než mäkké. Kh rataj ukázoval 5-6 SERA 12. Niekto testy zavrhuje ako zbytočnosť a niekto ako ja sa s nimi zabávam hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 07:49 Muž Crash [1] Re: Dusyk
Nejsem chemik, takže ti nedokážu říct, zda je test CO2 k něčemu nebo ne a jak je přesný. Jak píší ostatní spíš to používám k měření trendu a absolutní hodnoty beru s rezervou, na druhou stranu myslím, že pro běžné společenské akvárium bez ambicí na odchov a prodej ryb, si člověk s těmi kapkovými testy vystačí.

Co se týká praktického použití Tetra testu CO2, tak jsou tam dvě odměrky, a podložka na který jsou dva kruhy, jeden bílý druhý růžový. Do odměrek se dá voda (asi 20ml ale to si nejsem jistý, nemám test u sebe). Jedna odměrka je referenční, ta se postaví na růžový kruh, při pohledu shora se voda zdá růžová. Druhá odměrka se postaví na bílý kruh a kapou se do ní kapky (přesný postup si zase nepamatuji), do té doby než se barva uvnitř podobá barvě vody v té referenční odměrce. Pak se spočte počet kapek vynásobí 2xa máš objem CO2 v mg/l. Takže jak vidno, přesnost je velmi subjektivní a závisí na dobrém oku a světle. Nevím jetli ti tato informace k něčemu byla, víc o testu CO2 říct nemohu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 07:26 JuraS Re: Sid
na hodnotu co2 kašlu...bublám furt a gupky se množí jak na běžícím pásu..jen doufám, že budou chutnat terčákům jinak je budu v noci házet do vodního tobogánu aby mě holky nezlynčovaly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 22:25 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: JuraS
Možné to je. :-) Testy zhusta neslouží ke zjišťování hodnot, ale změn a z nich vyplývajících trendů. Zvykněte si používat jeden druh testů, ať máte alespoň přehled, co se s daným parametrem děje.
Opakovaně jsem upozorňoval a znovu opakuji, že výsledky "naměřené" standardními kapkovými testy je nutno brát jen orientačně! Mohou být docela zavádějící. Markantní to je u "výpočtů" koncentrace CO2... :-O
(O papírkových testech nemluvě...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 21:53 Usine Re: JuraS
Musíš na to jít vylučovací metodou. Zjistit si u vodáren co ti teče z kohoutku a porovnat to z akváriem. Bacha na možný výskyt vápence v písku nebo v jiné dekoraci. Otestovat dno v octě.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 20:59 JuraS
Je možné že mi test Tera kH udává hodnotu 7 a test od Rataje 11 ??? Hodnoceno hned po sobě odebíráno stejnou stříkačkou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 16:33 Usine Re: Dusyk
Žádný test dobrý není. Pořiď si Phmetr. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 14:20 Dusyk Re: Dusyk
Crash napsal: Pro změnu jsem zase neměl český návod k testu CO2. tone

Chcem sa opýtať na tento test CO2. Dávnejšie som ho mal, ale nenapadlo ma zistiť, či skutočne meria hodnotu CO2. Na trhu sú produkty na meranie CO2, ale v skutočnosti merajú len ph/ut podľa Tilmanovej tabuľky. Ako je to s týmto testom? Je niekoľko verzií Tilmanovej tabuľky, ale informácie, ktoré mám hovoria, že je vo väčšine prípadov nepoužiteľná, lebo po použití rašelinných výluhov už neukazuje správne, čo sa mi potvrdilo. Podľatej tabuľky som mal v akváriu okolo 110-280mg CO2/l Nemám presný test ph, len každých 0,5 ukazuje. Ale hodnoty boli ph6 a ut10. Ryby samozrejme nejavili známky predávkovania, kým to ph nekleslo na spomínaných 6. Ale pri 6,5 je možné hovoriť už o predávkovaní a v tedy sa v akváriu ešte nič nedialo.

Je vôbec na trhu nejaký test, ktorý meria skutočnú hodnotu CO2?
Vďaka, Dušan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 10:21 JuraS Re: Crash
díky už jsem to sosnul..už před lety jsem se dost vážně rozčiloval nad tím, že jsem zakoupil věc za pár tisíc bez jakéhokoliv návodu ! tehdá jsem oponoval tím, že jsem do prodejny donesl obyčejnou zubní pastu..stejně jsem ničeho nedosáhl...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 09:45 Muž Crash [1]
Dodavateli to asi občas ujede. Mám od Tetry několik testů. Test kH mám taky včetně českého návodu. palec Pro změnu jsem zase neměl český návod k testu CO2. tone

Ale jinak bych chtěl upozornit, že ačkoliv výše uvedený odkaz na Tetra stránky nefunguje, skutečně se dá tento i další návody v angličtině na stránkách www.tetra.de nalézt. Stačí se přepnout do angličtiny (malá vlajka vlevo nahoře, poté přejít do "Tetra MyExpert" - "Tetra Download Center" a zde vybrat "Instructions" ... a už můžete vybírat z mnoha produktů. České návody jsem zde nenašel. :-O

Každopádně to nic nemění na tom, že dodat český návod je zákonná povinost. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 07:59 Muž Yirka [9126] Re: Nessi
Mám stejný test a ten průběh je přece normální. Mně se tedy přebarví po 10ti kapkách.
Neznamená to nic jiného, že máš trošku tvrdší vodu.(Zkus svůj výsledek porovnat s tím co udává tvůj dodavatel vody).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 07:56 Nessi Re: Yirka
Tak to ma podobny problem. Delal jsem test zrovna vcera s timto testrem od Sery. Ano barva se zmeni na modrou hned po prvni kapce a mirnem protrepani. Pak se pridava dalsi jednotliva kapka a opet se mirne promicha. Pripdava se tak dlouho po kapce az promichani, az se barva zmeni z modre na zlutou. Ja musel na zlutou cekat az pri 12 kapce!!! To se mi zda trochu moc! Poradi nekdo s timto? Diky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 07:49 Muž Yirka [9126] Re: JuraS
Ta voda se "vyrobí" sama chemickou reakcí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 07:43 JuraS Re: tytor
Jak ale vyrobím tu modrou barvu ? V krabičce i na návodu je nakresleno, že v blistru uvnitř je jen hranatá odměrná nádobky a jedno činidlo. Mám i test od rataje a tam jsou dvě lahvičky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 22:34 tytor Re: JuraS
Já mám doma také na měření uhličitanové tvrdosti Tetra testy, nejspíše jsem měl tedy více štěstí a dostal i český návod. Odebereš 5 ml vody a přidáváš po kapkách. Tvrdost zjistíš podle toho, až se z modré barvy stane žlutá, jestli si teda nepletu barvy. Jedna kapka = 1 °dGH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 20:45 JuraS
Přidám se se stejným problémem. Na serveru tetry je jke stažení stejný návod jako v krabičce..jazyky I, D, NL, F..kdyby aspoň anglina...grr..hoďte sem někdo návod.. podle obrázku je tam jen jedna kapka činidla tak jak potom změřit kH ???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2007 08:52 langosh Re: Skàcel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2007 23:24 Skàcel – tetratest kh
Ahoj, nevíte někdo prosìm jak se zachází s tímto testem? Màm ho bez českého návodu a nevìm jak s tìm tu uhličitanovou tvrdost měřit? Asi se počítají kapky, nevìm ale kdy poznám, že jich je dost.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 1256x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2649-testy-dkh