Otírání ryb o předměty v akváriu
To otírání ryb o předměty může být způsobeno i nízkým pH vody.
Měřil jsem několik dní po sobě no2 a vždy vyšla nula, tudíž filtrace by měla být ok. jen mi začlo nahoru skákat no3 je to mezi 20-30 což pro Ramirezky je vrchní hranice.
Nasadil jsem víc kytek + doplnil o Plovoučky.
Ještě mě napadlo jestli nemůže vypouštět substrát ebi gold waterplant látky, kvůli nimž se rybky otirájí, jelikož panceřníci dost ryjou ve dně a když dávám amguard a prime na odstranění veškerých těchto škodlivých látek.
NITRAT test sice měří "oboje", (tedy dusičnany i dusitany), ale protože dusitanů je obvykle o dva i tři řády méně, ke stanovení jejich hodnoty potřebujete NITRIT test, (používáte-li testy AQUAR).
Ideální koncentrace dusitanů je 0, tedy podobnými testy neměřitelná. Toxicita se pro různé druhy ryb může i velmi výrazně lišit; kromě druhové citlivosti roli hraje stáří a kondice ryb, obsah rozpuštěného kyslíku, poměr mezi dusitany a chloridy, aktuální aktivita ryb, délka expozice aj.
Změřte pro jistotu obsah NO2, ať se dá usoudit, jestli ve vašem akváriu funguje nitrifikace.
Ja myslel, že tento test je na oboje
Edit: Zítra ho koupím, kolik je tam ideální hranice ? 0 a nebo je nějaké množství povoleno
Ještě mám prime seachem, 5-ti násobná dávka by měla eliminovat všechny tyto hodnoty mám to tam přidat ?
Ten doplněk Clear water szat by měl držet hranici no 10-20.
A na amoniak mám seachem amonia alert ten vykazuje nulu.
Žádná rybka neumřela, jen se otírají dvě Ramirezky a občas pancernik.
No2 a No3 je ale trochu rozdíl.
Tímto
Zajímavá je především samostatná hodnota NO2.
Lépe by se radilo, kdybyste nás nelakoval.
Čím měříte NO
2?
Nedával jsem 140 litru vody ze zajetého akva, ale 40 zbytek jsem pustil skrz hadici. Díky za radu moc mi pomohla ????
...Mám dva týdny založené akvárium 160 l, ale pozor filtr je již ze zajatého akva včetně vody...
Zkuste si lépe vyleštit čočku! Dělá vám bublinky na skle ze zajeté vody.
Jen jsem neotřel čočku fotoaparátu, když jsem to fotil. Ale díky
Ten mléčný zákal způsobeny nalevnikem může být příčina. Počkal bych až se to stabilizuje.
Teďka jsem udělal test na No látky a vyšli 20, což by měla byt přípustná hranice pro Ramirezi a amoniak 0. Vyměnil jsem vodu jednou tolik a jídlo stáhnul na 1x denně. Jeden den dávám půst úplně.
To, že dáš do nové nádrže zaběhlý filtr a vyčpělou vodu neznamená, že je tam dobré prostředí, zvláště když jsou ostatní věci sterilizované. Otestuj na N-látky a asi nebude překvapením jejich výše.
Teď bych měnil obden třetinu vody.
Zdravím, věděl by mi prosím někdo poradit příčinu, kvůli které se otíraní rybicky ? Mám dva týdny založené akvárium 160l, ale pozor filtr je již ze zajatého akva včetně vody, filtr mám složený matrix na konci purigen a v druhé části v horním koši tohle:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Dno jsem vyvařil a několikrát propláchl lávová drť.
Pak jsem dal mix ebi waterplant soil mix s pískem černým jemným.
Tento soil jako jeden z mála vůbec nevypouští čpavek do vody, ale pro jistotu tam dávám každý den seachem amguard+ stability, jelikož jsem dával i rybicky. Měním 25 litru obden, za vodu z kohoutku.
Tvrdost vody 130ppm, ph 6,7, teplota 25 stupňů.
Krupička není na žádné rybce ani tečka, to samé podezření nemám ani na žábrohlisty jelikož rybicky jedí mají chuť k jídlu, dokonce se mi vytřeli již oba páry ramirez a 2x leopardi
Mám tam 4 x neritina, sevelie, 6x otik, 5x leopard Cory + 5x sterbak,
2 páry ramirez, 4x tetra císařská, 20-30 Neonka modrá
Všiml jsem si toho u ramirez viz foto a občas to vidím i u panceraka, ostatní nic.
Starší reakce
Živorodky nejsou jikernaté ryby,netřou se.
Mě napadlo, jestli se třeba netřou nebo něco takového.
Na rybách není nic vidět. Zkontroluj pH, dusičnany NO3. Zkus vyměnit třetinu vody několik dnů po sobě. Samozřejmě odstátou stejně teploty.
Může to mít více příčin. Nějaké bakterie nebo paraziti. Otíráním se jich snaží zbavit. Chce to foto nebo video ryb. Málo informací pro určení konkrétního problému.
0 25.10.2019 06:05 Veronika Hofmanová Dobrý den,
Poslední dobou mi paví očka a gold molly plavou spíše více u dna. Paví očka se o dno občas i začnou'otírat'. Nevíte, proč to dělají?? (teplota vody je 26°)
Starší reakce
Jo, o cyprinopuru jsem na rybičkách četla, jenže mám dost šneků. Kdyby měli všichni pojít, tak to asi těm rybám už vůbec na zdraví nepřidá
U 10g verze by měla být odměrka. Já bral 50g a k té potřebuješ vahu s přesností aspoň 0,1g. Dává se 1g na 250 litrů. Otázkou je, kdy dát druhou dávku. Většinou se u praziquantelu dává cca po týdnu, tady výrobce píše po 21 dnech.
Důležité je to před aplikací důkladně rozmichat. A zkalí to vodu. Zákal po pár hodinách zmizí.
Na žábrohlísty se dá použít i Cyprinopur, ale hubí šneky pozor. Ten se dá koupot i u nás.
A je tam na tom i davkovani? Zkusim objednat, neco udelat musim
Já sem nedávno objednával přímo u výrobce:
www.vetark.co.uk/…
Objednáno a zaplaceno kartou v neděli a ve čtvrtek mi to dovezlo PPL. V ČR je praziquantel vhodný pro ryby prakticky nesehnali a to jsme se ptali i po veterinách.
Např. Sera Tremazol, ale v přepočtu na množství účinné látky se to moc nevyplatí, nákupu na Amazonu není třeba se bát, doručení je cca do 3 dnů. Setkal jsem se navíc po použití tremazolu s bakteriálním zákalem, je potřeba mít připravené silné vzduchování, jinak se ryby mohou udusit. Koukám, že mají i něco na bázi mátového oleje jako nástupce tremazolu (Sera Tremazid), ale jestli to funguje, nevím. Osobně bych asi použil ověřený praziquantel z Amazonu.
No ten jeden, co se otírá, začal zrychleně dýchat, sice se přijde jednou denně nažrat, ale většinu času schovaný. Můžou to být ti žábrohlísti? Nasadit nějaké léčivo? Dá se nasadit něco dostupného v ČR?
ok, pořídím tu osmózu a budu míchat vodu na tu s menší vodivostí.
Pokud žerou a jsou aktivni, tak to nejspis paraziti nebo nemoc nebude. Podle svych zkusenosti bych hledal pricinu ve slozeni vody
Co se tyka zradla, tak vsechny ryby zerou, hltaji. Terci uz zerou 4 druhy meazeneho a smesi se srdcem, vlocky i suche granule, lyo nitenky a artemie.
Sleduju je, ale dychaji vsichni na obe zabry, jsou aktivni, ostraziti.. Prakticky normalni. Jwn ten jeden se lorad otira o vsechno mozne. A ten jeden je rakovy plassi, trochu mensi, nakolik ss to da u malych terxovcu rozeznat.
Tetry zerou a maji hody, jsou ofrkle a vyzobavaji tercum
Já bych to tipoval na nějaké parazity, terčovci je mají v sobě / na sobě, při změně podmínek jim může aklimatizace pár týdnů / měsíců trvat a v té době jim mohou paraziti začít způsobovat potíže. Otírání se často přisuzuje žábrohlístům, ale myslím, že příčin může být více. Pokud všichni bez problémů žerou, tak bych se asi držel rady chovatele a vyčkával - a pozorně ryby sledoval. Je mi to trochu divné u těch teter, na problém s teplotou bych to netipoval, chovají se ve vyšších teplotách společně s terčovci celkem běžně, asi to zase ukazuje spíše na nějaké parazity. Možná bych si pro jistotu připravil Praziquantel, dá se objednat třeba tady:
www.amazon.co.uk/… No dle testů vody je ph 6,97 a je tvrdší, cca 400mikrosiemens, ale chovatel říká, že té tvrdosti byli navyklí, což by nemělo způsobit problém. nicméně mě spíš udivují ty tetry, byly bez potíží, do doby, než jsem nasadila terčovce..asi pořídím reverzní osmózu a zkusím upravit tu vodu na měkčí, s tím by dolů mělo jít trochu i ph. ale díky za tipy.
Otírání ryb o předměty může být způsobeno nevhodným pH vody. Např. tlamovci, kteří vyžadují vyšší pH se mi takto otírali, pokud jsem pH nezvvýšil sodou. Ale nevím, jestli to platí i opačně, tedy jestli terčove nechováte v příliš zásadité vodě. Je to jen můj postřeh
Ano, určitě 0 u obou, právě jsem dostala výsledky testů vody z profiplants.
Byly mi doporučeny chovateli, že vyšší teplotu dobře snášejí. Tak jsem si nechala poradit.
Edit: A dělá mi to i jeden terčovec, rada od chovatele byla jen zvednout teplotu vody, prý si s tím poradí..nicméně dneska je neděle a celkem je to pořád stejné. a fakt nevím, čím to je.
Starší reakce
Opravdu je no2 i no3 nula?
Nevím, jestli je to zrovna tímhle, ale když se podíváš na vhodné podmínky pro tetry červenoústé (je to jeden klik z tvé prezentace) , tak mají teplotu od 22 do 28, tj optimum bude někde na 25°C. No a ty je necháš v 31 a divíš se, že se chovají nestandardně. Ale samozřejmě problém může být ještě někde jinde.
0 15.11.2018 11:46 majab – Otírání ryb o předměty v akváriu
Dobrý den, poradíte? Ryby se mi otírají o předměty v akváriu. Tetry červenoústé a malí terčovci (cca 5 dní v nádrži). Všichni žerou. Tetry mají jakési stíny na kůži, terčovci je nemají viditelné, zatím. Teplota vody 31, no2 0, no3 0. Voda vyměněná včera. Krupička klasická mi to nepřipadá, někdo nějaký tip? Našla sjem ještě možnost oodinium, je to možné? A co proti tomu nasadit?
Starší reakce
Já se ti divím. Jedno akvo jsi zahubila, druhý k tomu tímhle tempem nemá daleko a stejně si nenecháš poradit. Ryby ti nefungujou, kytek žalostně málo, filtr se blejská jak psí kulky... Tam, co bys problémy hledat měla, je nevidíš a místo toho zkoumáš šutry...
Tak alespoň dolej vodu, ať je to hezký
Ale ty nemáš použít použitou vodu z druhého akvária, ale vymáchat nový filtr v odpuštěné vodě ze zajetého akvária.
Tu použitou vodu s detritem jsem tam dala jen na začátku pro lepší zabíhání.Jinak před vypuštěním ryb jsem vyměnila část vody a od vypuštění ryb měním často,a budu jí tedy nějakou dobu měnit denně.
A k čemu je vydejchaná voda z jedoucího akvária dobrá? Odpovím ti rovnou, k ničemu, tebe, tedy tvojí osádku nezachrání nic jinýho než to belíkování a ano dá se nasadit přiměřená rybí osádka po 14 dnech, ale den předem měním min. polovinu vody a po vpuštění týden bez krmení denně min. 1/3 objemu čerstvý vody.
Zatím se snažím měnit vodu častěji,a rostlin bude víc.Jinak rybičky,i když špindírové,jsou všechny ještě nedospělé,takže toho nenadělají až tak moc.Jinak nevidím problém v tom že jsem je nasadila už po 14ti dnech,protože jsem použila nějakou vodu z prvního akvária a taky i odkalený detrit a vodu z propraného filtru.
Z tvého deníku- Údržba: zatím třetina vody jednou týdně, později jednou za 10-14 dní
při každé výměně vody i odkalování
Už teď při tom brzkém nasazení rybiček bych měnil o hodně častěji. A později při tom celkovém plánovaném množství těch rybek a množství rostlin bych tu výměnu určitě neoddaloval.
Jinak filtr zatím nic moc zajetý a těch špindírů už tam je 17. To už dokáže zahýbat pěkně s kvalitou vody.
www.akvarijni.cz/… Při pravidelné údržbě a bez hnojení,kdy to rostliny stihnou využít mi to nepřipadalo jako problém.
Ale ptala jsem se na něco jiného...
Můžou se rybičky drbat kvůli vápníku a horšímu pH?
A vadí vápník z vápence jen rostlinám nebo může vadit i rybám?
Tak hlavně bych si rozmyslel tu tvou plánovanou osádku akvária. Plánuješ tam strašně moc prasátek rybek a k tomu neonky. Ty to určitě ocení.
O víkendu jsem měla problém s vodou v akváriu.Po týdnu,co byly rybičky v nové nádrži (14 dní zabíhané bez ryb)začaly být divné-večer se zdržovaly skoro nehybně u dna a i po výměně části vody se druhý den ráno zdržovaly nad filtrem se vzduchováním.Jediné co mě napadlo,že by mohlo být v akváriu nevhodné, byly kameny.Tmavě šedý druh kamenů po pár dnech v akváriu začal mít bílé a hnědé skvrny,které se některé i odlouply a změnil barvu na černo(i po uschnutí).Tyto kameny jsem vyndala,a vyměnila třetinu vody,i když jsem výměnu třetiny vody dělala normálně předešlý den.Rybkám po výměně části vody nebylo líp,tak jsem nouzově vyměnila dalších třičtvrtě vody (vím že se najednou tolik vody měnit nemá,ale bylo to z nouze kvůli podezření na otravu z toho co se z kamenů mohlo uvolňovat do vody).Rybky už pak vypadaly lépe,ale stejně jako před výměnou,tak i po výměně se stále občas otíraly o předměty.Nejdřív jsem myslela,že se otáraly kvůli dusičnanům,protože akvárko není ještě zcela zaběhlé,ale když to dělají i v čisté vodě,mohloy to způsobit nějaké rozpuštěné látky z kamenů nebo změna pH ze špatných kamenů?
A po jedné reakci na velký světle šedý kámen v mé nádrži jsem se ho rozhodla ještě jednou pro jistotu prověřit a zkusila zadat do vyhledávače "vápenec" a hned na začátku mi vyjel kámen,který vypadal odstínem zbarvení (i tou bílou žilkou)přesně jako ten můj zasucha:
departments.fsv.cvut.cz/…
Můj kámen jsem polévala octem a vůbec nešuměl,ale bylo mi podezřelé,že když jsem se snažila jiným kamenem "zbrousit" některé ostré hrany,tak to s trochou síly šlo a z kamene se pak drolil bílý prášek.
Ale je mi divné,že vůbec nešuměl...?
Může vápenec ve vodě (je ho tam 13kg...) způsobovat otírání ryb?Že by jim to mohlo třeba podráždit nějak kůži...Může vápenec nějak škodit rybám?Nebo mohlo by to otírání způsobovat z něj změněné pH vody?Nebo něco jiného?A můžou být ty tmavé kameny v pořádku ale zreagovaly tím vápencem?
I některé rostlinky začaly mít v posledních dnech hnědavé zbarvení od okrajů listů,i když v předešlém akváriu byly normálně zelené.
Přidat reakci
[1] 3
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 9906x