Ancistrus - pohlaví
Starší reakce
Samička může mít někdy taky fousky, ale má je jen v jedné řadě kolem tlamky. Samec je má i na čele.
Starší reakce
Také bych volil menší krunýřovce...
Ano, nemám to tak přerybněný jako na té poslední fotce...
A to do těch 45 litrů?
Zdravím všechny akvaristy, nedávno mi chcípli oba ancistrusové a plánuju koupit nové. Myslíte si, že kdybych koupila dva kluky nebo holky, tak že bude mezi nimi nějaký problém?
Starší reakce
Souhlas. To druhé ancistrus není. Krunýřovec pardálí je vysoce pravděpodobný.
Cenově by měl být jinde, ale když v obchodě neví, co prodávají...:/
No tak jsem si vzal brejle a zvětšil fotku...asi jo...
pod názvem plecostomus se prodává...Asi se okradli v krámě...
Podle mě to ancistrus rozhodně není. Nehledě na kresbu, která bývá různá, ale hlavně "otrnění" podél těla, tvar ploutví. Fotka ideální není, ale tak si troufám tvrdit, že o ancistruse opravdu nejde. A řekl bych, že to bude nějaký větší druh. Křížení podle mě nehrozí.
No ne všichni krunýřovci se mezi sebou množí...to jen pro upřesnění...i pro tilečka...já to tušil...prodali to v krámě...kdyby to byl jiný krunýřovec, nestál by stejně jako ancistrus a vyzáblý klidně může být...Což není příznak pro pevné zdraví tohoto jedince...
pardálí asi ne...ale při lepším pohledu a hlubokém studiu by to i mohl být druh jiný než klasický ancistrus...ovšem je to jen fotka a ryba není ve zcela ideální pozici. Zažil jsem podobné vyzáblíky i mezi ancistrusy...to jsem nekomentoval...
Nám bylo všechno prodáno jako ancistrus obyč. a je to tedy možný, že je to jiný druh. Oni to v těch zverimexech asi moc nepoznají no a já taky ne... A tyhle různý druhy se množí mezi sebou, nebo je to proti přírodě?
To druhé je úplně jiný druh! Tipuji krunýřovec pardálí.
Toto první je samec, to druhé je samice
0 22.02.2013 15:19 Fída – Kluk?
Zdravím všechny, máme v akvárku pět ancíků a chtěla bych si ověřit pohlaví dvou největších. Včera jsme jim udělali skrýš z kokosu a teď pořád sleduju, jestli se jim líbí a jestli se nechtějí množit. Ale jestli se pletu a tohle není samec, tak čekám asi zbytečně.
Tak je tohle podle vás kluk? Má cca 8 cm.
Starší reakce
Pokud má opravdu 7,5cm, je to plus mínus roční rybka a pohlaví by mělo být dost jednoznačně určitelné. V tomto případě samička.
No odhadem k těm 7cm mít budou, ale neměřila jsem...
Navíc mě na tom nesejde, jestli mám samce nebo samice. Ale bude zajímavé to sledovat.
Ono taky záleží na velikosti. Jestli ten předmětný ancík má kolem 7cm a nemá vousky, tak se není o čem bavit. Ti tvoji jsou jak velcí?
Ještě pár výtěrů a budete to vidět také...
Teda já bych si tak jistá nebyla. Mám v akva potěr ancíků, kterým je cca 7-10 měsíců (dvě snůšky) a těm největším teprve teď začínají růst fousky....
Bude to mladá samice. Pokud má takto krátké vousky samec to nebude, zvlášť když už má 7cm, to už v této velikosti poznáš samce od samice. Takže tohle je samice
Dostal jsem ho když, měl cca 3,5 cm.... Nevím přesně kolik mu bylo. Ale 100 % těch 7 cm má.
Tak asi nebude měřit 7,5cm, nebo je mnohem starší, než 4 měsíce. Každopádně je to mladý samec.
Jestli má 7,5 cm jak píšeš, tak jednoznačně samice.
Starší reakce
Samičky mávajú výrastky občas po obvode tlamky.Ak sú výrastky aj v strede a rozvetvujú sa.Mal by to byť samec.Foto z boku či z vrchu by bolo lepšie.
Hej, takéto fúzy môže mať okolo tlamky aj samica. Ale ak ich má aj zvrchu, je to samec.
Samec jak poleno
Chtěla bych se zeptat, jestli jde určitě o samce, nebo takovéto fousy může mít i samice
Starší reakce
No měla by být patrný rozdíl v břiše, zvláště u starší ryby...Jinak jsou ty fousy celkem běžné...
Taky mám jednu fousatou veteránku.
Není to sice tak výrazný, jako u samce, ale ty fousy má a klidně by se za samce dal zaměnit, tedy za nějakýho pivaře z pupíkem.
Ten návod platí, pokud máte třeba padesát potěrů, pokud to berete ze dvou ryb, tak je to neřešitelné, dokud samci nenarostou výrazné fousy. (Některé samice je mají také...)
No podle toho co tu pises tak sem mel mit samce se samici.Tak uvidim pozdejs jak to dopadne.
Pokud to není otázka života a smrti jako třeba u Jiříka, když hledal Zlatovlásku, pak poradím jednu fintu, která je téměř stoprocentní. Již u dvoucentimetrového potěru se dá téměř s jistotou pohlaví zjistit. Samci jsou již v této velikosti téměř vždy větší než samice. Navíc vždy více okupují skrýše, než holky. (Zřejmě to souvisí s jejich pozdějším jednáním, vyhledávát skrýše pro jikry.)
Po cca půl roku se dají pozorovat první náznaky a můžeš hádat. Po roce už poznáš bezpečně
Ahoj.Po jak dlouhe dobe se da zjistit na ancikach zda se jedna o samce nebo samici? Diky
Starší reakce
Po párech můžeš kupovat mečovky, paví oka... Ale u malého ancíka to nepoznáš. Od cca 5cm můžeš odhadovat co to bude, jinak jak píšou ostatní od těch 6-7cm máš jistotu. Na fotce bych taky tipnul samičku.
No oni v té akvaristice mají většinou mladé rybky takže jde těžko poznat samce nebo samici. Spolehlivě to poznáš cca od 6-7 cm. Ale někdy se stává že mají v akvaristice dospělé samce. Chce to hledat
Starší reakce
Tak tomu říkám fundovaný příspěvek!
Z vlastní praxe jsem u Ancistrus spec. jsem nepozoroval rozdíl jestli byla teplota 23C, nebo 26C, vždy mi přišlo, že jsme měl víc samců. Spíš bych se přikláněl myšlence selekce pohlaví v závislosti na třídění podle velikosti. Samci rostou rychleji a tak je možné, že tím jak si vybíráme větší ryby, nevědomky si vybíráme samce. Ale netuším o kolik procent samic se tím připravíme.
Krunýřovci mají pohlavní chromozomy, čili čistě teplotně závislé určení pohlaví u nich nepřipadá v úvahu. Jinak se ale, pokud vím, u těchto ryb nikdo vlivem faktorů prostředí na pohlaví blíže nezabýval.
Jaroslav Hofmann
Stále je to vlákno o ancistrusoch.Aj ja mám podobnú skúsenosť ako invalida.Niekedy je to rozdiel len 2C čo spôsobuje rodenie toho či onoho pohlavia.
Nevím kolik mají na severu chlapů (Zda je ten poměr vůči ženám nějak otočený. Množí se tam dost....), ale poznámku o rovníku lze zcela bez obav ignorovat. Ten s tím nemá nic společného. Protože je skutečně dokázáno, že ten poměr pohlaví u živočichů je za příznivého stavu 1:1. Až pak přichází ke slovu řada výjimek, z nichž některé jsem zmínil. Ta teplota (stále se vracím k tomu Václavovu rovníku) nehraje roli u živočichů na vyšší teplotu fixovaných. To by se například lvům v Africe rodila mláďata převážně jednoho pohlaví a v evropských zoo by tomu bylo opačně. Není tomu tak.
Mimochodem u těch ancistrusů je to opravdu dané stejně. Já mám kupříkladu samic neustálý přebytek. Ovšem to je většinou způsobované systémem prodeje, tou selekcí s ohledem na velikost. Protože samci rostou rychleji, jdou rychleji z domu. Za normálních okolností by ten poměr byl srovnaný. V případě velkochovů bude mít samic každý víc, kdo postupuje tak jako já. To znamená, že sbírá zbytky a v těch je vždycky málo samců. Pokud má chovatel dost místa - a ten produkční chovatel nemá nikdy - udělá to na začátku toho procesu třídění, bude mít nepochybně víc samců, protože ho to bude svádět odložit si ty větší ryby.
Deathbull - V případě cichlidek hlavní roli hraje voda a její parametry, pak by bylo dobré se podívat na ten poměr věku ryb, protože o kvalitě stravování nepochybuji. (I když třeba právě proto, že se u vás mají tak dobře, není vytvořen tlak na množení a proto není dost samic
)
Sněhulda - my už víme z našich debat, že máte vodu občas všelijakou. Takže to určitě roli hrát bude. V případě těch endlerů bych hůl nelámal, protože poměr samic k samcům 1:2 se snadno změní poté, co právě rodící samice odejdou do věčných lovišť (či začne umiňovat jejich reprodukční schopnost) a začnou rodit jejich nástupkyně. Mám to stejně, v některých hejnech je převaha samců, v některých samic. U šlechtěných ok jsem se na to soustředil v případě některých výrazných samic a u nich je zajímavé, že některé opravdu dávají velký nepoměr pohlaví mláďat ve vrhu. Ale zase celkově v poměru k hejnu se to srovnává k tomu 1:1 u ok obecně. Šlechtěných i divokých.
U těch plat je to trochu složitější, patří totiž do toho zmiňovaného rodu, co to má trochu komplikovanější s chromozomálním rozhozem a proto těch proměnných v "rodící" rovnici je více. Protože jsme ale v tématu o ancistrusech a mohli by se na mne zase začít prudit někteří administrátoři, tak to kdyžtak můžeme přesunout do soukroma. Takže pokud vás to zajímá, napište mi velikosti nádrží, typ plat (pokud víte, i zdroj), krmení, parametry vody, způsob porodu a také způsob odchovu mladých. Pokusím se vám pomoci.
Přidat reakci
1 ...... [4] 6 7
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 12231x