Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rudolf Zukal

 

NápovědaFórum » Literatura » Knihy 

Rudolf Zukal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2010 17:39 gobius – kdo byl Rudolf Zukal, lze mu věřit?
Velmi pozdní reakce: Rudolf Zukal byl velmi dobrý praktik s velkým množstvím zkušeností s chovem a odchovem ryb. Doba se změnila, mnoho ryb je teplomilnějších a celkově zhýčkanějších, ale obecně většina informací z jeho knih stále platí. Jeho životopis včetně fotografie a seznam knih, které napsal, najdete např. zde: aquabooks.cz/… . V antikvariátech jsou jeho knihy častok vidění a za zlomek ceny nových výpravných knih. V kombinaci s fotkami na internetu získáte hromadu informací :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 06:30 motýlek
když jsem v Brně studoval, tak vedl prodejnu tuším na ulici Jánská ??? - někdy v sedumdesátých letech ... jinak jeho knihy byly naspány velmi dobře ... na vyšší teploty akvarijní rybky zvykáme zbytečně - vydrží i o mnoho nižší - jenže při nižší teplotě roste plůdek pomaleji a zvyšují se náklady na dopěstování - vše je o penězích :-( - vypiplejte si svoji generaci při nižší teplotě a budete mít odolnější rybky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 23:04 RAP
Mám zkušenost s Kančíky příčnopruhými. Okolo roku 1985 se mi běžně třeli v 18st. a to i růžová forma. V zimě bylo v akva běžně 15-16st. a bez problémů, žádné nemoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 20:16 ghost
jasne ze nemozes brat vsetky veci co si ludia mysleli ze su dobre dakedy v sucasnosti vazne ale myslim ze Zukal bol jeden z najvacsiach a najlepsich odbornikov a moj foter ho poznal osobne a bol aj u neho doma a hovoril ze take ryby ako videl u neho ani nemyslel ze existuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2007 00:17 moribundus Re: wayn
no ono v zime si teplotu nastavite, ale v lete kdyz je vsude 30 tak asi tezko bude v AQ 20°C ja osobne mam neonky na 25 a vubec jim to nevadi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2007 11:07 Muž wayn [79] Re: Norton
Co já pamatuji, tak průměrná teplota v běžné společenské nádrži byla někde kolem 21 st. C. To, že se dnes ryby chovají při vyšších teplotách než je nutné, je vidět na tom, že se běžně třou ve společné nádrži. Dříve se právě musela pro tření zvýšit teplota zhruba na ty dnešní hodnoty chovu.
Jinak knížky od pana Zukala znám velice dobře, mám je doma (některé i 2x). I dnes jsou velmi použitelné, většinou kvalitnější než současná literatura a těch překonaných věcí tam až tolik není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 17:25 solem Re: Mája
Jinak neonkám stejně jako kardinálkám bude spíš vyhovovat 20 než teploty vyší 24°C, jinak paví očka snad snesou skoro všechno, teda teď jsem u jednoho odchovu zapomněl že přišla zima, netopil a chvíli trvalo než zase chytli barvu. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 16:50 Muž Norton [109] Re: zmar
Jen lituji, že jsem onu nostalgickou dobu neprožil jako akvarista. Ale uvedenou literaturu sháním a musím říct, že docela úspěšně, v antikvariátech. ano
Ale zpět k teplotě. Ono jak uvádí Hofman s Novákem v "Akvaristika - jak chovat tropické ryby jinak a lépe. 1996" na příkladu Cichlidky mramorované: "meze krátkodobého přežití 16-36°C, tolerance 21-32°C, optimum 22-29°C". Mez tolerance definují:" V tomto rozsahu teplot je ryba schopna ještě dlouhodobě přežívat a omezeně se i rozmnožovat".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 15:37 Sidonius Re: zmar
"...a o nějakých zářivkách si mohli tenkrát nechat jenom zdát..."
Myslím, že něco jako jednopásmové zářivky se v 70. letech vyrábělo docela běžně... :-)
Jen si vzpomínám, že k nim panovala jistá nedůvěra - běžně se tvrdilo, že na rozdíl od VHODNÝCH klasických žárovek (vyzařujících "červené světlo"), jsou zářivky NEVHODNÉ, protože svítí světlem "bílým". Výjimkou měly být (už tehdy!) pouze (těžce sehnatelné a drahé) "speciální" zářivky, vyráběné nejen v bývalé Německé demokratické republice, ale i u nás, v ČSSR (Planta, Osram l-Fluora, Lumoflor...). :-)
Vzpomínám si, že kdysi v tom dávnověku jsem to s obyčejnou zářivkou "risknul" a žádná katastrofa se nekonala. (Možná proto, že jsem ji "sichroval" dvěma žárovkami... smich )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 15:15 zmar Re: Mája
Je to prostě skutečnost, že ryby žijí v našich akváriích při stále vyšších teplotách, svědčí o tom právě starší literatura (taky mám doma knížky ze 70. let a čísla jsou tam úplně jiná něž dneska), dnešní rybky by v podmínkách o 30 let zpátky spíš jen přežívaly...
Tehdy uváděné teploty byly 20-22 st.C, dneska se doporučuje 24 - 26 st.C

Ale mění se názory na všechno, třeba Rataj tehdy uváděl ve svých knížkách, že pro rostliny je nejdůležitější délka, po kterou jim svítíme a ne intenzita ani světelný zdroj (a teď se koukněte do diskuzí na téma intenzita osvětlení:)) kde se přepočítávají W na litry vody ) a o nějakých zářivkách si mohli tenkrát nechat jenom zdát, tahali snad jediné z východního německa (ale já sám to nepamatuju, to pamatuje můj otec a ty knížky, co si tenkrát kupoval)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 11:25 Štěpán Re: Mája
Když to vydržely před 40 lety, tak to vydrží i teď! Ale samozřejmě záleží na tom, v jaký teplotě byly chovaný a jak jsou zchoulostivělý. Pro paví oka jsem našel doporučené teploty 18-28 stupňů, 24, 25-6.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 11:17 Mája Re: Štěpán
No ne, mně jde o to, zda se dnes doporučuje takhle nízká teplota?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 11:11 Štěpán Re: Mája
Když jsem si před lety sháněl informace, internet nemaje, tak jsem se ze starých knih nedozvěděl nic o potřebné intenzitě osvětlení, naopak jsem se bohužel dočetl o půdním filtru, který se dnes kvůli neblahému vlivu na růst rostlin už nedoporučuje.
Když dáš rybu vykrmovanou ve vodě 25 stupňů do 20 stupňů, tak jí to moc svědčit nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 11:10 Mája Re: Štěpán
No třeba, uvádí u neonek, pavích ok, mečovek teplotu vody kolem 20C. Zdá se mi to málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 11:00 Sidonius Re: Mája
Dobrý dotaz... :-)
Já mu teda věřím. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 11:00 Štěpán Re: Mája
V čem konkrétně by se mu mělo nebo nemělo věřit? Samozřejmě, i akvaristika se vyvíjí, některé věci čerpané z knih několik desítek let starých už mohou být překonané. V úvodu do akvarijních ryb poprvé vydaných v roce 1964 například uvádí maximální množství ryb v akváriu téměř dvakrát větší, než se doporučuje dnes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 10:09 Mája – Rudolf Zukal - znáte ho?
Zná někdo p.Zukala, je to odborník kterému se dá věřit?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Literatura • Zobrazeno 1606x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2053-rudolf-zukal