Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úprava externího filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Úprava externího filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2020 01:18 Muž Tojsouvěci [3581] - Kytky s čudlamaRe: skypi
Tu radu,by jsem si dal patentovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2020 20:11 Muž skypi [248] Re:
U "hamburgru" jde o to, aby filtrovala "plocha", ne "objem".
Kdyby chtěli poradit :) , tak bych to uspořádal jinak i v tom filtru v German Zoo, protože když jsou ty matrace za sebou a voda prochází "z jedné do druhé", tak je to značně neoptimální...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.12.2020 01:38 Muž Tojsouvěci [3581] - Kytky s čudlamaRe: Sid
Asi takhle youtu.be/… 17min 20sec.,používal jsem to v minisystému před dvaceti lety,jako postupné Hamburské filtry,případně doplněné jinými materiály s nuceným průtokem velkou plochou,ale Čechům princip nějak nedochází. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   04.11.2020 12:24 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Vstrom
Primárním úkolem filtračních médií, jako je akvacit (filtren nebo jak tomu kdo říká) není zachytávat mechanické nečistoty, ale poskytnout co nejlepší životní podmínky pro mikroorganismy, zajišťující biochemickou filtraci - přeměnu nežádoucích látek na užitečné, neškodné nebo alespoň méně škodlivé.
Aby tyto organismy mohly fungovat, potřebují m.j. přísun živin a kyslíku.
Ve filtračních materiálech, ucpaných mechanickými nečistotami, může dojít k významnému snížení proudění vody, tedy zmíněnému přísunu živin a (zejména) kyslíku.
A to nepotřebujeme. :-)
Instalace předfiltru je IMO dobrým počinem, a to i přesto, že vyžaduje poněkud vyšší frekvenci péče o filtr.
Řekl bych, že o co více se staráte o předčištění, o to více klidu můžete dopřát biofiltraci.
A to se vyplatí! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2020 09:01 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Vstrom
Fotka k příspěvku Beru zpět to přetečení akvária, to se nestane, jak klesne trochu hladina, přestane to téct do přepadové komory :-) A přebytek vody dole ve filtru odtéká rovnou do odpadu.
Jinak první komora tím že voda přetáká horem do druhé, tak si myslím, že to taky částečně funguje jako předfiltr
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2020 07:04 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Sid
Tak vždy jsem bral, že se začíná hrubým a jde se k jemnýmu než obráceně, když jemný předfiltr se ucpe rychle a nerad bych, aby my pak přeteklo celé akvárium, když bych třeba týden nebyl doma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.11.2020 18:36 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Vstrom
...Takže první dvě komory dát hrubý molitan ve více vrstvách a pak do poslední dát bio média a pod to třeba ještě slabší molitan pro jemný detrit místo vaty
Vata (stejně jako jemný "molitan") v poslední komoře filtru mi nedává smysl. Kdyby byla naopak v první komoře, tomu bych rozuměl - plnila by funkci "mechanického předfiltru", tedy zachytávala by hrubé nečistoty, které není nutné (ani vhodné) pouštět do částí filtru, určených k "biologické" filtraci.
Pravidelná výměna znečištěné vaty (a/nebo praní jemného molitanu) v takovém "předfiltru" se jaksi předpokládá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2020 11:13 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: vaclav
ano, filtr mám už skoro tři roky. Dělala to firma z Hradce a dal jsem na jejich rady.
Takže první dvě komory dát hrubý molitan ve více vrstvách a pak do poslední dát bio média a pod to třeba ještě slabší molitan pro jemný detrit místo vaty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2020 09:53 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vstrom
Nepoužívej různé hrubosti molitanů hlavně ne ty jemné, budou ti časem hodně brzdit vodu a ucpávat se polezeš do filtru častěji. Na jemný bordel máš vatu ostatní bych udělal PPI 10 max PPI 20. Předpokládám že už máš ten filtr hotový protože už bych ho udělal úplně jinak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2020 07:30 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Vstorm
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zde je vidět, jak vypadá druhá komora (filtry svisle).
Takže rád bych to upravil tak, že bych filtry v druhé komoře dal vodorovně, jen tedy nevím, jakou hrubost a zda nechat pouze třeba PPI 20 a až do třetí komory dát komplet celou komoru PPI30 a do čtvrté dát třeba horní třetinu PPI45 a pod ní dát třeba zeolit či nějaké kuličky. V poslední komoře je čerpadlo u kterého mám v pytlíku asi 1L zeolitu.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2020 07:25 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Vstorm
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Hrubosti molitanů
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2020 07:24 Muž Vstrom [82] - Malawi – Úprava externího filtru
Fotka k příspěvku Ahoj, tři roky mám větší akvárium a externí skleněný filtr o rozměrech 120x40x40. Vše jsem si nechal udělat od jedné firmy a víc neřešil. Ale co ryby vyrostly, tak filtr se začíná častěji ucpávat a tak jsem na to koukal a je to celkově nějak blbě sestavené. Různé hrubosti molitanu dané bez logiky.
Můžete mi poradit jakou hrubost molitanů použít a případně jaký bio materiál.
1. komora tam jen teče voda z filtru
2. komora jsou molitany viz foto na výšku (tedy nejspíš bez efektu) a hrubost viz foto. Asi PPI 20 a 30?
3. komora zase hrubost namíchaná (asi 20 a 30)
4. komora - vata a pod ní zase hrubší molitan, asi PPI 20 a pod ní tak 2L zeolitu

 

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 603x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19657-uprava-externiho-filtru