Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vytápění akvária podlahovým topením

 

NápovědaFórum » Technika » Topítka 

Akvaristik.eu

Vytápění akvária podlahovým topením
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 16:31 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: gervais
Zatím ne :-(. Počítám s tím, že budu mít ve filtr 3*300 Wattů a okolo akvarka 10 cm polystyrenu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2020 20:26 gervais
Dotáhl to někdo do konce ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2020 08:38 Muž Jarry [1437] Re: gennaro
Důležité je, jaká je teplota vody v té trubce. Pokud je to pro podlahové topení, tak bude teplota pravděpodobně poměrně nízká (my máme v podlaze při venkovních teplotách kolem 0°C asi 26-27°C), potom si myslím, že by to vytápění na +-26°C pro Malawi moc nepomohlo. Také záleží na zdroji tepla v té trubce, pokud je to např. elektrokotel, potom bych z nepohledových stran akvárium zateplil polystyrenem a do filtru dal klasická topítka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2020 08:29 Muž AsusKD [85] Re: gennaro
Aj s videom: youtu.be/… gooooogle nájde všetko smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2020 07:55 Muž Jason [200] Re: gennaro
Pred par lety jsme delali jednu odchovnu a tam meli akvarka vytapene topenim. Mel udelany stojan z Ytongu a do neho zasekane (spise zaskrable) ohebne trubky (hadice) co se pouzivaji do podlahovky. Regulace byla pres jeden manualni ventil a uplne v pohode mu to vytapi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2020 21:07 Muž AsusKD [85] Re: gennaro
Pozri napr. na toto: 5m3.de/… Síce to nemá na podlahovke (beží len pár mesiacov do roka), ale napojil to na okruh teplej vody. Rieši to výmenníkom pre bazény.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2020 18:50 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: ctibum
Zcela upřímně hledám nějaké řešení a napadli mě tebou citované, přičemž bych byl rád kdyby mi někdo ukázal nějaké řešení, jak mé nápady zhmotnit, abych neudělal podlahové vytápění pod filtrační akvario, ve kterém díky příliš vysoké teplotě nebude fungovat proces denitrifikace... Ideálně by byl pro mě odkaz na nějaký komerční produkt, který využívá toho, že mam v místnosti zdroj tepla vedený v trubce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2020 20:00 R Muž ctibum [6923] Re: gennaro
Takže nejde o to natáhnout větev podlahovky pod akvárko a topit "od podlahy"?
A "že by se mohlo využít podlahové topení, resp. klasické" znamená co?
Nejde mi teď o mudrování nad technickým řešením, ale o eventuální prachsprosté přesunutí diskuse jinam a zrušení vlákna...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2020 19:29 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: _ucx_
To je taky v plánu, ale nejsem si jistý, čím to můžu zateplit, abych z toho neměl skleník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2020 18:49 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: gennaro
A co kdybys zateplil kromě nádrže i ten sklep? Já vím, vnitřní zateplení je vždycky výrazně horší, než vnější, ale zase je lepší, než žádné (jen bacha na to, že musíš být daleko preciznější, než u vnějšího, protože kondenzace je pěkná mrcha).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2020 17:27 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: Yirka
Chci Malawi. Když bude v místnosti rozumná teplota, tak mě snad vytápění nepoloží. Kdyby ano, tak budu mít krásné studenovodní akvarium D:
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2020 16:14 Muž Yirka [9126] Re: gennaro
A není lepším řešením dát do té nádrže ryby, kterým je studenější voda vlastní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2020 13:34 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: _ucx_
Čistý výhled je pro mě naprostá priorita, takže dvojsklo si asi odpustím, ale polysteren je na tuty. Jen jsem zvědavej, zda někdo dělá čelní sklo z optiwhite o rozměru 3 m * 0,7 m a hlavně za kolik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2020 13:02 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: gennaro
Ano, izolace celkem spolehlivě fungují a nepřinášejí zásadní provozní problémy. Dobrý tip je také mít vepředu izolační dvojsklo, klidně ho nechat vyrobit z Optiwhite, vnitřní sklo dát stejné tloušťky, jako bych dal jednosklo na normální nádrži, vnější může být tenčí, klidně 4 mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2020 12:52 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: _ucx_
Díky za rozbor ;-) . Suma sumárum můžu dát max. k jímkovému filtru topení pod akvárium, ale tím si nejsem jistý, zda si nezadělám na další problémy. Takže asi oplácám akvárium polystyrenem a dám do něj pár topítek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2020 10:08 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: gennaro
O tomhle jsem uvažoval taky a pro příští velkou nádrž to nějak chci udělat taky.

Problémů to má několik. Jednak regulace. Můžeš to regulovat elektronickým termoventilem, ale jeho přesnost je nedostačující, navíc se v čase rozleze. Druhým problémem je předání tepla. Na to je potřeba nerezový výměník (pozink, mosaz, měď apod. tam nepatří). Nerez ale není nejlepším vodičem tepla, takže takový nerez výměník musí být poněkud větší a asi nejlépe i zaizolovaný oproti ztrátám do okolního vzduchu. Vodu z otopného okruhu do akvária ani do komorového filtru tahat nechceš, to má jenom nevýhody (možný únik otopné vody, zbytečné tepelné ztráty v létě apod.) a budovat další "meziokruh" zase znamená další náklady (další čerpadlo, expanzka atd.) a nižší účinnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2020 09:48 Muž gennaro [8] - Afrika – Vytápění akvária podlahovým topením
Plánuji akvárium o objemu ca. 2 400 litrů ve sklepě, kde bude poměrně chladno, proto bych chtěl snížit náklady na jeho provoz. Napadlo mě, že by se mohlo využít podlahové topení, resp. klasické, které bude v místnosti zavedeno. Existuje nějaké řešení, jak cíleněji využít tyto druhy vytápění? Je mi jasné, že jde vytápět celou místnost a tím zvyšovat teplotu akvária, ale přijde mi to dost nehospodárně, když u akvária budu jen pár hodin týdně..

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 492x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19647-vytapeni-akvaria-podlahovym-topenim