Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prosvětlení 60 cm z výšky vs krycí akryl

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Prosvětlení 60 cm z výšky vs krycí akryl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.08.2018 18:06 Muž Jarry [1433] Re: bobik0cz
Akryl bych jako kryt nedával, ale s krycím sklem a kamenem nemám problém ani v akváriu, kde mám dost tvrdou vodu. Každý týden u výměny vody skla sundám a otřu. Jinak souhlasím, také už preferuju akvária bez krytu, kryty měly opodstatnění pro schování zářivek a reflektorů, dneska s LED světly nevidím v krytu žádný přínos, pouze nevýhody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.08.2018 17:48 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Sakyn
No lamino kryt je těžké retro. Nevzhledný a nepraktický (např. při údržbě potřebuješ dovnitř i svítit, potřebuješ větrat atd ...)

S prosvitem vodního sloupce žádný problém nebude (naopak budeš možná LEDky ještě tlumit).

Trend posledních let je jednoduchost a účelnost = Když LED v profilu tak umístit na hranu AQ nebo zavěsit nad AQ.

Pokud se obáváš, vyskakování ryb (krevetky ti stejně utečou po hadici filtru) - sklo, akryl (opruz s čistěním vodního kamene) nebo co málokdo v čechách má (vypadá nejlíp) hliníkový/plastový rámeček a uvnitř jemné pletivo/mřížka.

Závěrem prosvícení se vůbec neboj a vyber si řešení, které se ti bude líbit. Ty budeš na to denně koukat, já ne :-P :)

:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.08.2018 16:07 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Strakááč
U ledek to není až tak potřeba ale brání to vlhkosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2018 15:51 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: vaaclav
Jj odrazova folie je dost dobrá věc ze slabšího světla udělá solidnější světlo :) taky mám u zarivek odrazový smeřovače :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.08.2018 15:10 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sakyn
Skla určitě ne, ten kryt stačí 20cm a vyložit odrazovou folií na skla, koupil jsem ji v Lídlu za pár korun. Mám pod ním 2 x 28 Cree 5w XT-E Warm White + 1 x 28 Cree 5w XPG Cool White svítí na 700mA rybicky.net/fotogalerie.php… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2018 13:44 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Sakyn
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2018 13:24 Muž Sakyn [3] - SumciRe: Wanderer
A dno je ploché, nebo hodně členité? Já bych chtěl ten terén hodně členitý, s velkými kameny a mám strach že z blízkosti bych to v některých částech přesvěcoval když jinde budu potřebovat osvit trávníku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2018 13:21 Muž Sakyn [3] - SumciRe: Riccihifi
No právě bych to chtěl jak píši prosvětlovat z větší výšky, i za cenu dvojnásobného příkonu. Zvažuji ale, jestli nechat vyrobit horní závěsnou skříň třeba 30-40cm vysokou s přístupem k čištění a "posadit" to na akva, nebo to neřešit tak mohutně a nějaký rám s osvětlovací rampou zavěsit ze stropu, ale mám strach z toho rozptylu na tom krycím akrylu a odlesků světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2018 13:18 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Sakyn
Mám taky 60 cm výšku, krycí skla a nad nimi duralový profil s LED pásky. A bez problémů to prosvítí, byť mám světlo trochu níž. Za sebe bych tedy krycí skla jako překážku neviděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2018 13:14 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: liborass
Je to vhodný když to dejchá.. mě to luftuje a lamino nabobtnaný nemám.. jako truhlář musím říct.. že laminu vadí vlhkost v podobě kapek a orosení prostě vody dotýkající se desky dlouhodobe ... ale zvýšená vlhkost vzduchu mu tolik nevadí... :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.08.2018 12:42 Muž liborass [174] Re: Sakyn
Lamino na kryt není vhodný materiál,zvlášť když nebudou krycí skla, je to jen otázkou času, kdy to navlhne a nabobtná!!! Můžeš to nalakovat, natřít, ale i tak to zvlhne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2018 12:33 Muž Riccihifi [13] Re: Sakyn
Ahoj, mam rovnake akva ako ty, na vrchu mam krycie skla a na nich polozene 4 140cm hlinikove U profily, v kazdom je jeden LED pasik s LED 5630(120 Led/m), pri plnom vykone to zerie okolo 120W.
Intenzita svetla bola tak vysoka ze som ju musel znizit na Controlleri TC420 na 70%.
Co sa tyka presvietenia 60cm stlpca vody, tak je to absolutna parada, tie ledky by dali v pohode aj 80cm :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2018 12:23 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Sakyn
Když si to dobře vymyslis, tak ti to truhlář udělá, je to o domluvě.. materiál je na to celkem levnej a bude to vypadat moderně.. :) udělal bych to tak uz jen kvuli tej velikosti.. :) zkombinuj to třeba s hlinikovyma lištama a je to :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2018 10:51 Muž Sakyn [3] - SumciRe: Strakááč
Jo, pravda je, že když bude kryt vysoký, vyřeší to oboje, z venku to bude vypadat jako závěsná skříňka a rampy můžu dát na pojezd a ještě s výškou experimentovat za provozu. Díky za TIP ano Nějak jsem stále koukal na hotové kryty s výškou max 10cm a udělat vyšší mě nějak nenapadlo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.08.2018 10:36 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Sakyn
Nech si ke skříňce udělat ještě kryt na akvarium abys nemusel mit krycí skla/plexi..
Předpokládám že skříňka bude mít pohledovou stranu z lamina tak z toho udělat kryt - cca 10-15cm vysokej rámeček kolem dokola a na skříňový panty otvírání - víko s výřezem na mřížku, nebo jinak udělat.. aby to dejchalo a pásky si upevnis pres hlinikovy profily ve víku..
Tak to mám udělaný já, jem se zarivkama a bez krycich skel. akvarium dejchá a vyskočit z něj nic nemůže a vejsku světla ad akva si můžeš vymyslet jakou chceš... a údržba je jednoduchá.. otevreš kryt a máš přístup k celému akvariu aniž bys musel něco sundavat atd.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2018 10:05 Muž Sakyn [3] - Sumci – Prosvětlení 60cm z výšky vs krycí akryl
Zdravím, chystám se pořídit nové akvárium 450l (151x50x60, na zakázku se skříní) a řeším vhodné osvětlení. Četl jsem spoustu článků a došel k tomu, že je u LED trošku problém rozptyl světla a doporučuje se umístit výše nad hladinu a samozřejmě ten úbytek světla kompenzovat výkonem.

Protože tam však budou i živé rybky, chci zabránit jejich vyskakování, takže se zase vracím k tomu, že buďto umístím osvětlení přímo do krytu nad akva, nebo spustím rampy ze stropu klidně 30cm nad hladinu, ale zase budu muset nad akvárium vyříznout desku akrylu, což opět zahýbe s rozptylem.

Původně jsem zvažoval 4x 1,5m pásku CRI-600 s výkonem 20W/m a 2100lm/m, který má vysoké CRI (93). Často čtu o CREE LEDs, ale tam je bodovým osvětlením rozptyl dle mého ještě horší. Celé akvárium bude řízeno několika SoC a v ideálním případě seženu adresovatelné pásky, abych mohl řídit výkon každé z cca 700 led zvlášť a třeba nad vysokými kameny nastavit nižší intenzitu, než nad trávníkem. Pokud ne, rozsekám pásky třeba na 30 zón, které budu řídit samostatně. Jak se v tom projeví akrylová deska pokud budu prosvěcet z velké výšky? Nebo to dát rovnou do krytu? :-P

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 384x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19615-prosvetleni-60-cm-z-vysky-vs-kryci-akryl