Dušane, měl jsi výborný nápad tohle vlákno založit.
I já se s mikroprvky potýkám a mám podobné pocity jako Ty. Mám četné projevy nějakého nepořádku, a přidání/ubrání jednotlivých mikroprvků vydává výsledky, ze kterých jsem doslova zmatený.
(1) Momentálně zahajuji období bez filtrace přes aktivní uhlí. Budu se snažit všechny ostatní parametry zachovat, a doufám, že to něco napoví o tom, kolik toho aktivní uhlí vlastně zachytí. Je možné že jsem jeho vliv podceňoval, protože nepoužívám cheláty, čili žádné velké molekuly. Obzvlášť podezřelá je mi poslední dobou skutečnost, že v Mičurinech (s pouhým honičem vody) mám mnohem méně symptomů nějakého nepořádku, přestože tam mám dost kontrastní podmínky - pH <6 až 8, vodivost <20 až 170 µS, i ty proklaté uhličitany tam mám, apod.
(2) O mikroprvcích jsem napsal článek a budu se tedy opakovat, ale: Porovnej si Tvoje "umírněné" dávky mikroprvků s těmi, které jsem převzal z Marschnera. Tím více to platí o dávkování dle PMDD. Jsou to nezřídka rozdíly o několik řádů - směrem k přehnojování.
Je velmi frustrující v takové situaci dumat, zdali se tolik kovů ztrácí "v nedostupnosti", anebo zda jiné kovy jsou v toxickém nadbytku.
(3) Leckdo by jistě namítal, že ta Marschnerova čísla neradno brát příliš rigorózně. Nesouhlasím. Přechodné kovy jsou klíčovými prvky nějakých enzymů, jejichž struktura a funkce jsou známy. Tedy ví se, co to dělá a kolik je toho zapotřebí. A spáchaly se experimenty, které to potvrdily. Je to množství, které se v sušině rostlin skutečně našlo.
Samozřejmě, dvojnásobek, trojnásobek, pětinásobek... to všechno je možné. Ale rozdíly o řád, ba o několik řádů, to je nesmysl. (Pokud vynecháme specifické výjimky, třeba luštěniny vázající vzdušný dusík.)
(4) Asi se nevyhneme závěru, že mohutná část přechodných kovů se na neurčenou dobu ztrácí ve dně. A možná ve filtru (nejen aktivní uhlí). Z toho vyplývá další, pěkně nepříjemný závěr, že totiž nelze stanovit nějaké doporučené dávky.
Známe sice nějaké faktory, které dostupnost přechodných kovů zlepšují, ale v reále se to tak domíchá dohromady, že vlastně nic nevíme. Já se například snažím vyloučit alespoň vliv uhličitanů a nějakých aktivních substrátů, takže mám jen písek. Ale stejně jsem s rozumem v koncích - nemám tušení, jak rozvinutý je mikrobiální život ve dně, jaký je tam redox, je-li tam málo/hodně uhlíku, dusíku, fosforu atd. Z toho je zřejmé, že nemám ánung, co se tam asi tak děje s přechodnými kovy.
5) Dokud budeme dávat mikroprvky ve směsích, nevybádáme asi nic. To je mi už jasné. Ale i tak je to těžké; problémem je právě ten časový posun mezi aplikací a účinkem. Speciálně u mě, protože nesytím CO2, všechno tedy probíhá pomaleji.
Vidím-li na rostlinách nějakou reakci, nevím, jestli reagují na poslední akci A, anebo zda se se zpožděním projevuje reakce na akci B, kterou jsem udělal před týdnem, před měsícem...
(6) Hodně by mohla pomoct znalostní databáze typických projevů běžných akvarijních rostlin na nutriční deficity. Jenže i to je velmi ošemetné. Já bych třeba mohl vyfotit leccos. Pokud se mi podaří to dát do pořádku, budu si blahopřát. Ale budu moct dát ruku do ohně za to, že vím přesně, co způsobilo ty symptomy a jakou akcí jsem je vyřešil? To by vyžadovalo hodně opakování. A v tom je klíčový problém: Jak mám přesně opakovat situaci, jejíž většinu parametrů neznám a neumím změřit?
Zaznamenám, i když si momentálně nevzpomínám, kde jsem to četl: S každým stupněm pH směrem dolů ("do kysela") vzrůstá koncentrace dostupného manganu o dva řády, tedy stonásobně.