TC420 - Programovatelný stmívač LED
LukšaNM-san,
píšeš
21:00 nastaveno 0 %
7:00 nastaveno 100 %
Při plynulé změně ("Fade") se celou noc postupně rozsvěcí (v 1:00 je výkon 50 %).
To je překlep nebo to stmívaní není rovnoměrné? Mně totiž vychází 50% na 2:00 ráno.
U mě pro změnu nejde ukládat programy na disk kde se nachází Windows. Musím zálohovat na jiné disky
Mně se včera pro změnu stalo, že mi to nešlo uložit na disk
Nahrát do přístroje ano, ale uložit ne. Pomohl až restart aplikace, ale tím jsem o zálohu samozřejmě přišel.
Taky jsem to nenašel.
Navíc si mi občas stane, že mi nejdou načíct uložené programy do Modelistu. Jednou jdou a příště ani ťuk.
Píše to This is not suitable file for this package a nejde s tím nic udělat.
Takže osobně dopuručuji zálohy záloh
A souhlas, SW je bída
To je jediná správná možnost. Vždy uložit v PC vytvořený nový program . Já osobně mám pět různých nastavení a když je v AQ nějaký problém snadno zmenim nastavení osvětlení. Zálohy jsou snadno dohledatelné a vždy si je můžete upravit dle potřeb.
Taky jsem to kdysi zjišťoval a bohužel programy nahrané do TC420 již nejdou stáhnout zpět do PC. Tohle je fakt nedomyšlené, takže je potřeba v počítači mít zálohy...
Nenašel jsem tu možnost...
A je tam nějaký způsob, který nefunguje, nebo jsi způsob nenašel?
Ten SW je imho nejslabší místo celého zařízení.
Zkoušel jsem to a dopadlo to tak, že jsem dělal vše znovu.
Starší reakce
Ve Wine to nejede - aplikace se spustí, ale nedetekuje zařízení. Problém na straně Wine.
Nativní aplikaci jsem nenašel - jen zatím prázdný repozitář v githubu - třeba se tam ale časem něco objeví:
github.com/…
Nakonec jsme se vydal cestou nejmenšího odporu, která nezabere víc než deset minut - stáhnout ISO Win XP, nainstalovat VMware Workstation a dál už vše funguje normálně jako ve Windows běžících přímo na železe. Určitě půjde použít i jiné virtualizační řešení, ale moje zkušenost je, že s VMware je nejméně s*aní, a pro soukromé užití je zdarma. Pokud ale nevlastníte platnou licenci na ty Windows, zabije bůh z Redmondu při každém spuštění koťátko...
Starší reakce
Ano, potvrzuju. Mam kvalitnejsi a aktivni.
Ahoj,
Milan
soldatm napsal: A mam TC420 a kouoil jsem si 15m USB kabel a cpu do kompu, kdyz potrebuju.
Samozrejme je to jednoduché riešenie a verím, že po počiatočnom vyladení nastavenia už nebude treba kábel veľmi často...
Pre menej znalých upozorňujem, že ak chcete spájať USB predlžovačky do seba, tak môžete, ale špecifikácia pre USB 2.0 definuje max. ďĺžku pasívneho kábla 5 m (dlhšie treba aktívne, tj. so "zosilňovačom"), a dokopy všetky max. 30 m (pre USB 3.x to je 3 resp. 18 m). Dlhé káble treba naozaj kvalitné, inak sa ľahko stane, že PC pripojené zariadenje ani nerozpozná alebo nastanú chyby pri prenose/zápise (čo je ten horší prípad).
Ahoj,
ja ho mel. Je to TC421. Vypadal uplne stejne, jako TC420, jen s WiFi. Tak jsem zajasal, ze je vyhrano.
Jenze - TC421 ma jinej ovladaci SW. Ato i na PC. A v tomto SW, na rozdil od SW k TC420, je cas akce pevne prednastaven po pul hodinach!!!! Proste jsou dany casy od 0:00, pak 0:30, 1:00, 1:30... a v techto casech se pokazde musi rici, jaka uroven kazdeho kanalu ma byt.
Takze rozsviceni v 8:45 neni mozne.
Dalsi nevyhoda je, ze se musi pro kazdou tu pulhodinu rici hidnity. Takze trosku vopruz. Ale prezit se to da.
Vyhodou je, ze je aplikace na Android (instalace pouze z CD, na GPlay neni) a lze si vse pripravit i offline, pak se jen pres domaci wifi pripojit a uploadnout. Zde ale nevyhoda, nelze uploadovat programy z kontroleru do telefonu. Vzdy se jen loaduje program z telefonu do kontroleru a vse, co tam je, se tim prepise...
Osobne jsem si vse zvazil a zase ho prodal. A mam TC420 a kouoil jsem si 15m USB kabel a cpu do kompu, kdyz potrebuju. A pak zase smotam.
Ahoj,
Milan
0 23.02.2018 21:24 FilipF – Výrobce
Můj je úplně na chlup stejný. Výrobcem je Shenzhen leynew technology Co., LTD. a prodává se to pod různými značkami. V ČR koupíte to, co zdejší prodejci nakupují na alibaba.com. Tam se dá dostat na cenu 14 dolarů ve velkém, pokud jde jen o jeden kus tak za 15 dolarů. Vypadá to velice výhodně, ale za 2 roky záruky se holt platí a spolehlivě ta krabička moc nevypadá
Používáte někdo na pásky zesilovač? Zajímalo by mě, kolik reálně pustí jeden kanál A...
Jsou si docela podobný.
0 23.02.2018 11:47 FilipF – Wifi
Máte už někdo variantu z Wifi? To by odstranilo otravný nedostatek - jakákoliv změna = kabel a počítač. Osobně mi jinak regulátor naprosto vyhovuje.
Zařízení které stojí 5x víc asi nemá cenu porovnávat s TC420.
A ta druhá krabička na tom bude asi podobně, jen programování bude ještě více neintuitivní kvůli malému displeji. Kdo ví kolik bude moct mít naprogramovaných ramp a jestli taky třeba nemá jen 100 kroků.
A navíc všechny tyhle veci jsou jen jednokanálové.
Já třeba osobně mám nastavené 3 programy. Jeden normální každodenní, druhý když mám náladu a chci trošku večer koukat na akva, tak mám nastaveno, že po setmění ještě do 10 hodin svítí na 1% a třetí program mám nastavený pernamentně na 10%, když si chci posvítit v akváriu.
Můžu si rozsvítit kdy chci a nemusím měnit nastavení času. Ano jediná nevýhoda je, že rozsvícení není plynulé, proto mám nastavené jen 10%, aby to nebyl takovej šok. Přepnout program je na pár zmáčknutí.
Kdo chce mít rozsvíceno večer jen trošku a 1% je pro něj stále moc, lze použít další kanál a pro takové to mžourání nainstalovat specíální LED pásek pro tento účel.
Ano, a vzhledem ke konfigurovatelnosti mi TC420 přijde lepší než to RoFr řešení, i kdyby bylo stejně dostupné.
Ano, tímto bych považoval tuto diskuzi za ukončenou.
Ano, TC420 má mouchy, tak ale doporučte něco lepšího za rozumné peníze!
O tom to celé je, nabídka je silně omezená.
0 23.02.2018 07:11 Vrzy [23] Ačkoliv Tc420 nepoužívám, znám spoustu lidí co ano. Co mě osobně na tom vadí je již zmíněných pouhých 100 kroků stmívání a také to nutné spojení s pc, to je dost nepraktické vzhledem k tomu, že většina uživatelů má tc420 na pevno přidělané někde ve skříňce pod akva.
Já používám svůj kontroler co jsem si postavil, také má mouchy, nejsem žádný profík, ale mám třeba 4096 kroků stmívání a to už je krásně plynulé. Zatím mám možnost jen nastavit čas zapnutí a vypnutí přes web, stmívání je fixně nastaveno na 1 hodinu, jde to změnit, ale jen změnou programu v pc a jeho nahrání do zařízení přes USB.
Nicméně pro běžné akvaristy si myslím, že je tc420 dostačující a vzhledem k jeho ceně v Číně to není vůbec drahé. Ne každý potřebuje profi zařízení za tisíce.
Já bych to zakončil konstatováním že bohužel za ty peníze nic tak jednoduchého jako je TC420 na trhu není a asi dlouho nebude.
Františkův ovladač mám a je škoda že ho už nedělá. Je to přesně to co jsem potřeboval.
Nedalo mi to, a hľadal som, či si niekto nedal prácu s popisom, čo to v tom TC420 vlastne je. No a našiel som a -- svet div sa -- v češtine:
www.jarekunderwater.com/…
Ak je to všetko pravda, tak je to ešte väčšia prasáreň, ako písal RoFr a je skôr divné, že to vôbec funguje... Pre tých, čo elektronike veľmi nerozumejú odporúčam posledné dve vety:
"Pro vylepší jednotky by nestačilo pouhé přeprogramování, znamenalo by to i změny na desce. Myslím, že by autor měl zvážit spíše kariéru v politice."
Pridám to aj ako komentár k článku...
Na väčšinu vecí, o ktorých píšete, mám podobne skeptický názor. Asi jediný rozdiel je len v pohľade na dostatočnosť 100 krokov intenzity. Osobne považujem 100 krokov za rozumný počet, avšak ako vážny problém vnímam, že TC420 vlastne nemá 100 krokov, pretože to vyzerá, že na stmievanie neaplikuje gamma korekciu (vychádzam len z popisov, nevyhodím prachy len na to, aby som si to veril) a reálny počet krokov odhadujem tak na 60, a to už je naozaj málo.
Vyzerá to byť veľmi jednoduchý nástroj, ale pomerne nepraktický, a to i za tie prachy.
BTW, přečetl jsem si ten návod a mám k tomu dva komentáře:
1) nastavení je dosti neflexibilní - chápu dobře, že lze během 24 hodinového cyklu jen jednou rozsvítit a jednou zhasnout (programovaně)? Nelze udělat polední pauzu? Nelze svítit odpoledne víc než dopoledne? A co je nejdivnější, stmívaní musí skončit před půlnocí? To by mi jako noční sůvě, která chodí spát ve 4 ráno, docela vadilo... (ano, workaround by samozřejmě bylo nastavit falešný čas...). Nebo jsem to pochopil špatně?
2) Kmitočet PWM signálu: 250 Hz (1000 Hz) - které z těch čísel platí? TC420 má frekvenci 540 Hz - to je buď dvakrát lepší nebo dvakrát horší. Osobně chci stmívač s co nejvyšší frekvencí, protože je známo, že blikání může mít zdravotní efekt i na frekvencích, které už nevidíme. A otázka je, zda ryby například nevidí i vyšší frekvence.
Ano, přesně jak píšou ostatní, vše je o nabídce a poptávce.
A nabídka v tomto oboru bohužel není příliš rozmanitá.
K čemu je nám tvůj příspěvek, když píšeš, že se nevyrábí a vyrábět nebude?
Moc pěkné. Ale na nic, když už to nevyrábíš, neprodáváš
Cena je vždy velmi rozhodující.
K čemu je konstatovaní, že TC420 je naprd (je), když se nic lepšího nedá za rozumnou cenu sehnat? Nebo dá? Co? Kde?
Taky bych chtěl, aby bylo rozsvicování plynulé, byl možný velmi nízký výkon, nepotřeboval jsem windows (nemám) a mohl si rozsvítit plynule stisknutím tlačítka třeba uprostřed noci. Ale nic takového nevidím nikde prodávat. Takže jedině si to udělat sám, tak jako jsi si to dělal ty. Ale na to nemám čas.
Kdyby bylo vice konkurence schopných výrobků za přijatelnou cenu, určitě by se odběratelé našli, ale dnes toho pro hobby kutily na trhu moc není, právě proto si myslím že má tc420 takový úspěch, to že má jen 100 kroků už je pro laika nepodstatné, protože to je obrovský rozdíl oproti tomu co používal do teď. Za další hraje taky roli dostupnost a ta je vysoká.
3 22.02.2018 14:17 RoFr – Jen tak
Toto NENÍ reklama! Zařízení uvedené na fotografii se přes dva roky nevyrábí a vyrábět nebude. Je mi jasné, že to není to a ani já osobně to nemám zapotřebí…
Netušil jsem, že je možné, že někdo může být spokojen a nadšen s tak nemožným krámem jakým je zde prezentované zařízení TC420. Díky zdejším reakcím si ale dovedu skupinu nadšenců TC420 představit a ověřuji si, že mé rozhodnutí (nevyrábět) je správné.
Že si ten krám někdo pořídí ze zoufalství, tak toto pochopitelné jistě je. Stejně je pochopitelné, že na někoho udělají dojem tlačítka, displej a komplikované a zoufalé programování pomocí počítače a kabelu...nejnověji Wifi…
Předností svítidel s LED je jednoduchá možnost regulace světelného výkonu svítidla a toto krám TC420 komplikovaně umožňuje.
Především mám na mysli tyto nedostatky zařízení TC420:
### Maximální počet regulačních kroků 100, kterému odpovídá hrubé stmívání po jednom procentu světelné intenzity (netušil jsem že je možné něco tak nedokonalého vůbec nabízet a že si je ochoten někdo takový krám pořídit).
### Nemožnost nastavit noční svit například na 0,1 procento světelného výkonu (optimální intenzita nočního svitu je okolo 0,1 až 0,2 procenta max. výkonu).
### Naprostá nutnost použití počítač k naprogramování tak primitivního zařízení (nad tím zůstává rozum stát, stejně tak, že k zařízení není dostatečně jasný a dokonalý návod k obsluze o čem svědčí zdejší článek).
### Nemožnost jednoduše kdykoliv (například v době nočního svitu) rozsvítit plynule stmívané svítidlo do nastavené jmenovité intenzity ve zkráceném cyklu (např. 1 min) a stejně tak zhasnout (například externím spínačem, tlačítkem…).
### Nutnost použít další externí zdroj (12 V) pro napájení TC420 při řízení zdrojů konstantního proudu LDD (něco se doma najde a nějak se to zpráská).
(Zájem o zařízení na fotografii nebyl u akvaristů a překvapilo mne, že naprostou většinu zařízení jsem udělal pro ptáčkaře. Poskytované dvouleté záruky (u dodané necelé dvacítky kusů) uplynuly bez reklamací a dodnes mi ptáčkaři zařízení poptávají… (Zařízení není na platformě arduina.)
Možná si řeknete, že o zařízení nevíte. Stejně tak já nevím, zda byste byli ochotni platit (jsem přesvědčen, že nebyli) zvýšenou cenu za zařízení, kterou bych musel účtovat s umořením nákladů za reklamu spojenou s jejím uvedením na tomto či jiném webu (při předpokládaném malém zájmu o zařízení).)
Účelem příspěvku je laickou veřejnost seznámit s tím, že TC420 je nepraktické a nedokonalé zařízení původně určené k jiným účelům…
Jsem s úsměvem a nebudu na případné reakce na tento příspěvek reagovat.
www.dropbox.com/…
už jsem si čínské arduino též objednal a těším se, až si pohraji. S časem je to také bída, tak snad v létě až mě zbytek rodiny na pár dní opustí
. Rád bych si postavil elektronické počítadlo bublin CO2, protože teď to okem spočítat nedokáži a chtěl bych vědět, jak moc to bublá rovnoměrně. Taková blbost, co potěší, když bude fungovat.
Mě se TC420 nehřeje vůbec. Zapojení výstupu mám stejné jako ty = gate MOSFET napájené to mám z hlavního zdroje pro LDD přes Step up modul seřízený na 12V, do TC420 připojené přes svorkovnici.
Vzhledem k tomu že jsem o tom problému četl u mořských akvaristů, tak předpokládám že kontrolér a drivery k LED čipům měli rozdílné zdroje. Tam toho světla je potřeba opravdu hodně.
O arduinu jsem v té době také nic nevěděl a objevil jsem s ním "úžasný svět"
jen nějak není dost času se v tom víc hrabat. Co se ceny týče tak vzhledem k tomu že jsem šel do nějakých čínských klonů z ebay, tak to vyšlo levněji. Měl jsem štěstí a vše fungovalo dle očekávání, ale vím že s těmi klony mohou být potíže.
Trochu jsem s napojením na gate MOSFETu váhal, ale po nastudování parametrů LDD driverů jsem usoudil, že je to bezpečné. Ještě jsem změřil proud do LDD DIM pinu a tečou tam mikroampéry, přesnou hodnotu si už nepamatuji. Pokud na pin nepřipojíme velké množství LED driverů, tak by to měl běžný čip hravě útáhnout.
Vše napájím z jednoho zdroje 60W, pokud bych LED drivery napájel z vyššího napětí nebo dalšího zdroje, pak bych to nedělal a asi bych použil nějaké optočleny, jak navrhuje dracekvo.
O Arduinu jsem uvažoval, ale protože jsem tehdy o něm moc nevěděl a nechtěl jsem nic programovat, tak jsem hledal něco "hotového". Dnes bych si to asi pro zábavu vyrobil z Arduina, nicméně levnější by to stejně nebylo, jenom krabička často stojí stejně jako elektronika, k tomu nějaké konektory atd. Čas nepočítám, dělal bych to pro zábavu.
TC420 hřeje více než bych čekal, domnívám se, že to je hlavně velikostí vstupního napětí 24V, stabilizátor 5V tak více hřeje. Ale jistě to nevím, součástky jsem "neošahával"
Ahoj , tento kontrolér používám 4 měsíce,ovládám s ním 2 akvaria,na jedno malé,použit LED pásek 12V 12W na 1m,na druhé akvárium požité 3 LED pasky 12V 20W,každý pásek ovládán samoetatně,celková spotřeba LED pásků 72W,použit zdroj 12V 84W,vše zapojeno dle návodu do svorkovnice,kontrolér funguje perfektně,žádné přehřívání,je studený,pouze zdroj je při plném zatížení teplejší,což je normální,naprogramovány tři možnosti,používám jen jednu,akvárka mám u PC, tak vydím úsvit i soumrak,super,již čekám na další,pro akvárium v přízemí,objednáno z Čičiny za 500-450Kč,zprvu jse váhal,ale nalituji,při prvním nákupu u nás nejlepší cena 1299Kč
Pokiaľ udržíte na chladiči ruku, je všetko v poriadku, len dajte pozor, aby to nekopalo, netuším ako to je zapojené... Ak to nechcete rozoberať, tak pokojne skúšajte i na plastovom kryte, len mu dajte dostatok času na zohriatie
Ono to závisí od konštrukcie, ale vo všeobecnosti sa dá bežne vypracovaná (tzn. nie príliš pánska) ruka udržať do teploty okolo 60 °C, a to je pre väčšinu polovodičov pohodová prevádzková teplota... Pri spínaných zdrojoch môže dosť hriať i cievka, a tá nie je polovodičová (tzn. môže mať pokojne i vyššiu teplotu), len zohrieva aj polovodiče okolo, tak ich môže ovplyvniť...
Ano, já vím, to byla reakce na DeRosa, ten psal, že měl připojeno přes konektor.
Jinak u mě těžko říct, jestli se kontroler zahřívá, mám ve skříňce počítačový ventilátor namířený na zdroj, ale zkusím vypozorovat u druhého, který mám venku na zdi.
Nevím jak moc zahřívá samotný průtok proudu přes jednotku, ale možná to bude i tím, že od 10:00 do 17:00 jede světlo na 100% (CH 1 - 4). Proud je 0,75 A na kanál, tedy celkem 3 A. Objednal jsem DIN lištu a programátor hodím na ni, aby se líp chladil. Vyměním raději i zdroj a taky ho dám na lištu:
www.deltapsu.com/…
Napájím to přes tu svorkovnici a ne přes konektor. Pokud zásuvka zvládne 8 A, tak jsem pohodě
Tak záleží kolik máš odběr, ta zásuvka je pro malý příkon (do 8A).
Tak pokud budeš mít nějakej velkej rozdíl v napětí,tak ti ten led controller může klidně vyhořet.Já tam původně měl takovej podobnej černej (viz foto).Zapojenej do led controlleru konektorem ve zdířce.A po pár dnech se mi s toho začalo kouřit a ta zdířka v TC 420 vyhořela.Naštěstí se svícení přerušilo a nějak to nechytlo.Pořídil jsem silnější (viz prezentace) a v pohodě.
0 21.02.2018 11:59 FilipF – Zahřívání
Jak moc vám programátor topí? Aktuálně ho živím 4 x 18 W led páskami (24V) na 100 % a přemýšlím, že bych přidal ještě pátý, ale programátor je docela teplý. Ne tak jak zdroj,ale zahřátý je. Podezřívám zdroj - jestli problém nezpůsobuje on. Jedná si hliníkový voděodolný 24V/4,17 A, 100W zdroj:
ledme.cz/…
Sám o sobě dost peče. Stejně, pokud bych koupil další pásek, musím vzít silnější. Ale k problému - může se programátor zahřívat kvůli nekvalitnímu zdroji? Např, že pouští jiné napětí, atd?
Tohle je strašná prasárna. Když už, tak bych to raději oddělil optočlenem. Např 817c.
Mám tenhle regulátor taky. Jediný co mi vadí, že i když to má tlačítka, tak program není možné konfigurovat přímo, ale musí se vždy připojovat k PC.
A druhá věc, že v hodnotách 0-10% je nárůst skokový a pak od 60-100% už není téměř žádný rozdíl.
Ale když srovnám cenu komerčních výrobků a tady toho, tak není o čem. Za málo peněz hodně muziky.
JanZ napsal:........Nicméně je to určeno pro LED pásky, pokud s tím chcete ovládat vlastní LED resp. LED driver jako je Meanwell LDD, pak je potřeba připojit LDD driver přímo na gate výstupního MOSFET tranzistoru. Více zde: www.plantedtank.net/… . Mám to takto zapojené a funguje to bez problémů a hlavně tak, jak potřebuji ......
No nevím, ale někde jsem četl zkušenosti řady lidí co to takhle používali a v řádu měsíců jim vždy zapojený kanál přestal fungovat. I to byl důvod proč jsem nakonec při ovládání driveru od meanwella šel do arduina. Nechtěl jsem riskovat vyhození několika set a za čas mít na stole zničený nepoužitelný kus. Co přesně se stalo bohužel nikdo z těch lidí nedokázal napsat. Každopádně TC420 nebyl pro toto použití přímo navržen, takže kdo ví co se tam může dít. Třeba se to děje jen u některých kusů podle kvality použitých součástek, která nemusí být zrovna konstantní.
Já si to myslel
Stačí nastavit jenom ty dva. A i kdybys zvolil těch pět a naprogramoval si jenom ty dva co potřebuješ a ty další tři nechal na nule, není to vůbec žádný problém a bude to fungovat úplně stejně.
Zdravím, mám dotaz. Když mám dvě světla nad akvárium, musím při programování tc420 nastavit 5 kanálů a nastavovat jen dva a zbylé na nulu a nebo stačí nastavit jen dva kanály? Díky
TC420 používám 2 roky a za ty peníze to funguje super. Ten software je dost hrozný a řekl bych typicky čínský, ale jakmile člověk pochopí, jak to funguje, tak to stačí.
Nicméně je to určeno pro LED pásky, pokud s tím chcete ovládat vlastní LED resp. LED driver jako je Meanwell LDD, pak je potřeba připojit LDD driver přímo na gate výstupního MOSFET tranzistoru. Více zde:
www.plantedtank.net/… . Mám to takto zapojené a funguje to bez problémů a hlavně tak, jak potřebuji
Nedávno jsem ještě našel zajímavý článek o "pitvě" TC420 zde:
www.jarekunderwater.com/… . TC420 je zřejmě trochu "slátanina" a velmi neefektivně navržený kus HW, zařízení by šlo asi udělat výrazně jednodušší a menší. Na druhou stranu "na funkci to nemá vliv"
. Docela by mě zajímalo, zda je novější TC421 (má wifi) na tom lépe.
stránky výrobce jsou zde:
www.worlduniqueen.com
Přidat reakci
1 ...... ...... [6] 7
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 11817x