Macrobrachium dayanum - chov, odchov
U mě Okružáci slouží jako bonboniéry a jednou jsem ráno načapal Dajánku, jak snídá Galaxku. Když jsem ji pak pozoroval v noci za tmy, tak byla regulérně na lovu. Vyhlídla si spící rybu, po rostlině k ní nenápadně přišla a zkusila ji (neúspěšně) čapnout... Takže s nějakou ztrátou bych počítal...
U mně jsou dajánky v pohodě s panceřníčky a neritinami. Zmizely levatky a okružáci menší než centimetr. Piskořky jsou taky bez problémů.
Takže, ak som správne pochopil video ( u mňa platí lepšie raz počuť ako 100x vidieť
), tak moje obavy sú neopodstatnené.
Aloha, plánujem do svojho 112L AQ pridať krevetky a rozhodujem sa medzi japonikami a Dajánkami. Zatiaľ som naklonený skôr tým dajánkam, len mám pár otázočiek ohľadom spolužitia- Moja najväčšia obava je o ryby nakoľko Dajánka, by bola najväčšou "Rybou" v AQ
. V AQ mám neonky modré, 3ks Corydoras aeneus ( posledné kusy z kedysi 10 hlavého hejna) a 1+2 cichlidka aggasziho. Aké máte skúsenosi so spolužitím Dajánok x menšie ryby. Potom ostatné bezstavovce a dajánky - je mi jasné, že levatky, okružákov mi vylovia ale trúfnu si aj na väčšie ako napr. neritiny, Tylomenie a pod.?
Budem rád, za Vaše postrehy a názory.
Starší reakce
jen 40 je myslím dost na hraně...
Starší reakce
U nás chvilku trvalo, než to doslo mě
Pár neonek bylo pěkně oškubaných.
Už putovala ke kamarádovi do hejna (omylem mi ji přihodili v prodejně k Japonikám.
Je to jen otázka času než rybám dojde že je tam predátor. Panceřničci to pochopily hned malé skalary až když jedne ochutnali ploutve. Dnes už je ale situace obrácená.
Predátor se zmocnil slabého kusu
Starší reakce
Ako som neraz pozoroval u rakov, tak ano ide najčastejšie o polapenie samice a samotný akt.No existujú i zohraté dvojice kde samec samičku ochraňuje a ostatné samce nepustí k páreniu.Myslím,že to rovnako bude fungovať i u týchto kreviet.
To viem,len píšem,že zvlek samotný je hormonálna záležitosť a pri zvleku sa dostávajú ferómony a hormóny do vody.Samce to cítia.
Jasně. Ale tady jde o páření.
Zvliekanie kreviet je hormonálna záležitosť.
Ty krevety zřejmě musí při páření vylučovat nějaký hormon, který stimuluje i další samce k páření. Mimochodem, ta samice dajánky nebyla zrovna sexbomba. Když tohle byl podle Tebe grupík, jak bys nazval to, když u mě kolem jedné samice japoniky kroužilo osm samců?
Dajána si za vocas vytáhla krunýřovce a když upustil tu tabletu vo kerou jí šlo šlohla ji a hurá do roští. A hned zase na místo kde krmím ještě pro jednu. A udržela ho fakt dlouho. Jestli by ho udolala z hladu si netroufnu říct.
Dajáky jsou mrchožrouti a aktivně čudly neloví.Crystalky byly schopné houfně pronásledovat defektní rybky velikosti neonky, a slovit je ve sloupci
.
Já je krmil mrtvými pávčaty pinzetou, hned si po nich sáhly.
V akvárku doma, kde mám dajány, jsem ploštěnky jednou měl a už tam nejsou. Jestli za to ale mohly krevetky nebo to samo zmizlo, těžko říct.
V práci ploštěnky nebyly asi nikdy, takže tam není co porovnávat.
No dajanky se jen tak neleknou.i na prst mi útočí schválně jsem je zkoušel poňoukat.
Díky tobě někde jsi to napsal.(PaDa).tak jsem se jal to zkusit.
Při údržbě sice to nebolí ale lekl jsem se statečně
.
(Mimochodem nevím cos je to naučil ale zvon je výslovně sere.)
Mám teď ve společenském 2mali tak do 3cm max a skaláry na ně jen čumí.klepeta dopředu. A pomalu couvala.
Už jsem si říkal máš to sečteny.
Do 4 rokov to je taký ,,račí,, vek.
Taky bych řekl, že tři roky jsou maximum
Některý už sou fakt starý rachejtle..řek bych že ke třem letům není problém se dožít
U skalár sem tam nějaká padne, ale když jsou úkryty, tak v pohodě. Koukni třeba k Tojsouvěci.
Když úkryty mít nebudeš, přijdeš o ně.
Asi nejvíc bych se bál těch trnovců, to jsou popelnice.
Dajány jsou bojovnice, ale po svleku jsou stejně bezbranné jako každá jiná krevetka...
přežívat předepsanou dobu života
No, to je třeba údaj, kterej u sebe nejsem schopen zjistit, bych je musel označit cedulkama a to by se stejně svlíkly
Thorakati budou s dajankami v pohode (i s mensima cherrynama), toho bych se fakt nebala. Me cichavci nesli ani na ty cherryny, a ty jsou mensi.
Musím přidat varování..dajánky vod Pavla (PaDa) nečtou tabulky a bezostyšně přerůstaj určený centimetry, maj víc mladejch jak je předepsáno a to se navíc nestyděj přežívat předepsanou dobu života
Ale pššt aby se to Pavel nedozvěděl.
A jaké máte zkušenosti se soužitím s rybami? Ubrání se dospělým rybám jako skaláři, čichavci, thorakáti či trnovci, kteří mají cca 12-15cm v těle? Od jaké velikosti byste je k nim vpustili?
Mám v akváriu generační směsku, takže těžko dělat statistiku. Ale tak 5 cm bych tipoval že už mají, když poprvé nosí.
Starší reakce
Musím priznať,že tieto Macrobrachiá som nikdy nemal.No i tak by som zapochyboval.
Melanoides tuberculata ako invazívny druh je často v domovských krajinách resp. v krajinách kde bol tento slimák zavlečený medzihostiteľom ľudských ochorení.Také najznámejšie je schistosomiáza.Práve na zabránenie šírenia sú na redukciu slimákov nasadzované veľkoramenné krevety - macrobrachium.Melanoides tuberculatá i iné slimáky tak v týchto oblastiach predstavovali i vďaka svojej schopnosti partenogenézy vysokú hrozbu.
U týchto M.tuberculata je vedecky podložené,že si v tele môžu uchovávať niektoré ťažké kovy alebo ich zlúčeniny z prostredia.(napr.Nikel a iné)
Ak ich Macrobrachium dayanum nechcú videl by som to na ťažko prístupnú ulitu alebo niektoré látky v ich tele.Raky i krevety dokážu rozpoznať vo vode pachovú molekulu.Myslím,že cítia u týchto slimákov niečo čo im nepasuje.Ako keď človeku niečo smrdí a nechce to preto jesť.
Preto si podľa mňa M.dayanum dajú okružáka ako nechutnú a ťažko zdolateľnú vežovku.No ak až toľko,,nesmrdí,, a nemajú nič iné ,,pod zub,, tak si kľudne dajú a pohrajú sa aj s ním.
Ahoj, potvrzuji názor, že dajánky mají opravdu "rády" okružáky....V akvárku mám již jen samé velké okružáky, ti malí jsou prostě vybraní.....
PaDa napsal: Nemyslím, že mají takovou sílu v klepítkách jako raci v klepetech.
-přesně tak
-u nich je to skutečně o tom "vytažení"
-piskořky mají tvrdou ulitu + operculum(záklopku) ,což jim usnadnuje přežití při společném chovu s Macrobrachium dayanum
Já nezpochybňuju, že raci rozdrtěj i piskořku. Ale ze svého pozorování si zatím nemyslím, že by totéž zvládly dajány. Už jsem je měl i v nádrži s holým dnem a u nich právě ty piskořky, po týdnu mé nepřítomnosti tam žádná prázdná nebo rozdrcená ulita nebyla.
Ale třeba máš jiné zkušenosti.
Akurát,že raky veľké klepetá na slimáky moc nepoužívajú.Slimáka rozdrvia čelusťami.To praskanie potom počuť až von z nádrže.
Ono také záleží na druhu(rodu) raka u CPO je to sranda,ale u ničivého dojde i na krev..
Výdrž a odvaha jim nechyběj, ale ten stisk je prostě výrazně slabší než u raka. Rakovi prst na hraní nedáš, dajánky provokuju rád a bez následků
Viděl sem několikrát že velkýho krunýřovce v tahanici o tabletu dokázala odvlýct přes půl akva. Ale jestli ho pustila z nedostatku sil nebo jí stačilo že pustil tabletu nevím.
No popisuju jen svou zkušenost
Nemyslím, že mají takovou sílu v klepítkách jako raci v klepetech.
Keď to dokáže akýkoľvek rak,tak pri Macrobrachium byť tebov si nie som tak istý.Vežovky majú poklop a preto si kôrovce hľadajú skôr dostupnejšiu potravu.Ak dôjde k najhoršiemu,tak si vedia poradiť i s vežovkou.
Mám tam s nima jen piskořky a hladovku mívaj dlouhou, ale že by dajány vytáhly z ulity piskořku jsem nikdy nezaznamenal...
Ak nebude potrava alebo iné slimáky,tak sa pustia i do nich.
Piskořky u nich mám bez problémů
ok. jako tušil sem že si zobnou ale že vymlatí celi akva?
Tak zatím je mužu krmit šnekama z chaosu,neritinu,clithona taky udolají?
pepan: to byla sranda
dopis nepsal ale v deníku o nich záznam je uchován ,takže jejich obět nebude zapomenuta.
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 6106x